PRAXIS PR Iflitll LI li EUWSI MUI HIT VVD wil toch in kabinet Dienstrooster OR rekent af met gehaat rondje om kerk Superkortingen PZC 30, 50 en 70% bij V&D Bush zwaar beveiligd bij bezoek aan Moskou Frank Rijkaard met de dood bedreigd A JUBILEUMAXI Bij besteding van Acties tegen kerntransport FNV vreest einde van poldermodel Liberalen stellen hoge eisen aan regering met CDA en LPF G© PvdA verwaarloosde basis Grof geschut tegen asielzoekers Poortactie voor metaal-CAO Slabbekoorn houdt stand Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Nat begin Inde ochtend regen, 's middags steeds droger. Matige tot vrij krachtige wind uit het zuiden bij maximaal 16 graden. 245e jaargang no. 121 vrijdag 24 mei 2002 los nummer 1,00 PZC n m m pi m elke C 50 een gratis bij PRAXIS GOES cadea t/m zaterdag 25 mei BOM TER WAARDE VAN ■mSESMBBSBSB mm, m/m w w m, toegestaan DEN HAAG - Greenpeace mag actie voeren tegen kerntrans porten. Het Gerechtshof in Den Haag heeft het actieverbod dat dcrechtbank in Middelburg had opgelegd vernietigd. „Het is maar afwachten of wij ook tel kens van ons actierecht gebruik zullen maken", reageert cam pagneleider F. Bartels van Greenpeace. „Praktisch maakt het niks uit, want het actieverbod gold maar vooreen jaar en dat jaar was al voorbij. Maar het is wel heel be langrijk voor de toekomst. Een verlenging van het verbod is met mogelijk'.', verklaart Bar tels. Volgens Greenpeace begon het eroptelijkendatzij 'monddood' gemaakt werd. „We mogen wel iets zeggen, maar niet iets doen. Dat is alsof je de benen van een balletdanser vastbindt", vindt Bartels. Het hof oordeelt dat de acties van Greenpeace tegen kern transporten van Borssele naar Frankrijk rechtmatig en binnen maatschappelijk aanvaarde grenzen waren. De opwerkingsfabriek Cogéma en de transporteurs Transnuclé- aire en Transnubel hebben on voldoende aannemelijk ge maakt dat zij schade hebben geleden door de acties. Daar komt bij dat actievoerders die zich aan de spoorrails hadden vastgeketend, na verwijdering door de politie geen nieuwe po gingen hebben gedaan de trein wederom tegen te houden. Directeur J. Bongers van EPZ, de exploitant van de kerncen trale, betreurt de uitspraak. „Wij wezen dat we terug bij af zi]n,namelijk een harde, vruch- telozeconfrontatie in plaats van een constructief gesprek." DEN HAAG - FNV-voorzitter Lodevvijk de Waal is bang dal de verkiezingsuitslag van vorige week grote gevolgen heeft voor het zo geroemde poldermodel. Hij is bang dat een kabinet van CDA, LPF en WD minder reke ning houdt met de wensen van vakbonden. Dit zou de verhou dingen tussen werknemers en werkgevers op scherp stellen. gens de voorzitter van de grootste vakcentrale zit een rechts kabinet zoals dat nu lijkt te worden gevormd, bij veel on derwerpen op één lijn met de werkgevers. In het overleg tus senwerkgevers, werknemers en regering in de Sociaal-Econo mische Raad zouden de vakbon den daardoor buitenspel kun nen komen te staan. Volgens De Waal dreigt het gevaar dat werkgevers het met het kabinet op een akkoordje gooien over belastingverlaging voor bedrij ven en het tegenhouden van wetten die de positie van werk nemers verstevigen. GPD door Koos van Wees DEN HAAG - De VVD is bereid in een kabinet met het CDA en de Lijst Pim Fortuyn (LPF) plaats te nemen. Voorwaarde is wel dat de partij keiharde toe zeggingen krijgt dat veel van de wensen uit het ver kiezingsprogramma wer kelijkheid worden. „Men wil ons er bij hebben, maar dan moet het voor ons ook echt aantrekkelijk zijn", aldus fractieleider Zalm gisteren na beraad met informateur Don- ner. Zalm zal vandaag tijdens gesprekken met Donner de voorwaarden aangeven waar onder hij mee wil doen. Donner praat ook met de frac tieleiders Balkenende (CDA) en Herben (LPF). Vermoedelijk volgende week volgt de aanwij zing van een formateur van een nieuw kabinet. Zalm zal geen zitting nemen in dat kabinet, hij blijft fractieleider. Demissionair minister De Gra ve van Defensie kondigde giste ren aan niet in een kabinet met CDA en LPF te willen. Ook an dere WD'ers houden hun bedenkingen, zo bleek de afge lopen dagen. Oud-fractievoor zitter Dijkstal is wel beschik baar voor een ministerschap. Afgewezen De toezegging van Zalm toch mee te willen werken aan een kabinet kwam nadat Donner, Balkenende en Herben de mo gelijkheid van een minder heidskabinet hadden afgewe zen. Zalm had gezegd zo'n CD A/LPF-kabinet wel te willen steunen, zonder dat de WD er deel van uit te maakt. De WD-leider zei zich te heb ben laten overtuigen door de ar gumenten van Balkenende en Herben. Zij vinden dat zo'n ka binet te instabiel zou zijn en no de de bestuurlij ke en f inancieel- economische ervaring van de WD zou missen. „We hebben als WD-fractie ook overwogen dat een andere, linkse combina tie niet in het belang van het land zou zijn", aldus Zalm. Donner had Zalm al voorgehou den dat diens deelname cruciaal was voor de vorming van een nieuw kabinet. „De heer Zalm zei dat de WD niet de meest ge- eigende partij was om in zo'n kabinet te stappen. Ik heb hem gezegd dat zijn partij juist wél de meest gerede was", aldus Donner. Zalm voelt weinig voor het idee van CD A-leider en beoogd pre mier Balkenende, om de forma tie pas af te ronden nadat de Ka mer heeft gedebatteerd over de hoofdlijnen van beleid. „Ik heb niet zo'n behoefte om met ieder een te praten over wat er moet gebeuren. Ik leg liever gewoon de programma's naast elkaar en kom tot afspraken", zei Zalm. Balkenende wil zo'n debat over een 'strategische notitie' als blijk van politieke vernieuwing. Pas daarna moeten de bewinds personen worden gezocht, die verder werken aan een regeer akkoord. GPD pagina 3: nieuwe Tweede Kamer Een Russische erewacht staat in de houding na de landing van Air Force One met de Amerikaanse president Bush aan boord, door Frank Hendrickx MOSKOU - De Amerikaanse president Bush is gisteren onder de strengst mogelijke veilig heidsmaatregelen gearriveerd in Moskou. Meer dan 100 scherpschutters, acht gevechts helikopters en 1500 veiligheids functionarissen begeleidden de eerste stappen van Bush op Rus sische bodem. De Russische ge heime dienst heeft gewaar schuwd voor terroristische aanslagen tijdens de top in Mos kou en Sint Petersburg. De Russische luchtmacht houdt rekening met aanslagen via ge kaapte vliegtuigen. Eerder deze week verklaarde de Russische geheime dienst dat Tsjetsjeense terroristen plannen hebben in Turkije een vliegtuig te be machtigen om daarmee naar Moskou te vliegen. Het bezoek van president Bush werd gisteren overschaduwd door een besluit van de Ameri kaanse Senaat om de beruchte Jackson-Vanik-richtlijn niet op te heffen. De uit 1974 stammen de richtlijn legt handelsrestric ties op aan Rusland. President Poetin noemde het besluit van foto Sergei Chirikov/EPA de Amerikaanse Senaat 'vreemd'. „De mensen die nog steeds denken in een VS versus Sovjet-Unie verband, zijn blijk baar sterk in Amerika", aldus Poetin. GPD Advertentie za.1 juni: - WoonAdviesdag - Voor tips en adviezen van dé interieur-adviseur bent u zaterdag 1 juni van harte welkom in 1 Zonnemaire! Het Bailly-team, bekend van de diverse rtv- cr>i I woon- programma's, zit dan voor u klaar voor een vrijblijvend woonadvies! Wilt u zeker zijn van een plaats, bel dan 0111-401318 Zoals gezegd, gewoon langskomen mag ook! ,hNe Zuidweg 20A, Zonnemaire. Telefoon 0111-401318. Ma. gesloten Vrij.avond koopavond. Vernieuwd www.interieur-paauwe.nl door Dylan de Gruyl en Jos Steehouder DEN HAAG - Het rijdend per soneel van de Nederlandse Spoorwegen is vrijwel zeker over een half jaar af van het ge hate 'rondje om de kerk'. De on dernemingsraad van NS Reizi gers heeft gisteren een voorstel voor een nieuw dienstrooster bekendgemaakt, dat volgens OR-voorzitter op een 'gigan tisch draagvlak' onder het per soneel kan rekenen. De nieuwe werkwijze is geba seerd op een gelijke verdeling van leuk en minder leuk werk, zowel als het gaat om agressie- lijnen, soorten materieel, als stoptreinen of intercity's. Het rijdend personeel zal in het nieuwe productiemodel niet langer zijn gebonden aan stand plaatsen en de daaraan verbon den spoorlijnen, maar weer veel meer uitzwermen over het land. Toch zal de nieuwe werkwijze veel efficiënter en goedkoper zijn dan het huidige 'rondje kerk', blijkt uit berekeningen van automatiseringsspecialis ten van het technisch bureau Ortec. Voor het gisteren gepre senteerde model is 2 procent minder personeel nodig, wat goed uitkomt omdat NS nog al tijd een groot tekort hebben aan machinisten en conducteurs. In de loop van juni moet de di rectie de knoop over het nieuwe voorstel doorhakken, omdat de invoering van het nieuwe model gepland is op 14 december dit jaar. De voorbereidingstijd is meer dan twintig weken. Als de NS-directie niet akkoord gaat met het voorstel van de OR, dan wacht onafhankelijke arbitra ge, eind volgende maand. Vredesakkoord Het ontwerpen van een alterna tief dienstrooster voor het 'rondje kerk' was onderdeel van het 'vredesakkoord' tussen NS- directie en de vakbonden, na de stakingsacties van vorig voor jaar. Het nieuwe dienstrooster werd weliswaar op 10 juni vorig jaar ingevoerd, maar toen was al bekend dat de OR de kans zou krijgen een alternatief te ont werpen. De directie van NS Reizigers reageert met 'vreugde' op het al ternatieve plan. Personeelsdi- recteur H. Noten ziet als belang rijk positief punt dat het nieuwe Advertentie Op vrijwel alle afdelingen talloze artikelen met kortingen oplopend tot 70%. Kom snel en pak je voordeel. NEDERLAND R E E D S T Van eerste partij van Nederland met 45 zetels duikelen naar de vierde plek met 23 zetels. Het verlies van de PvdA is gigan tisch, maar niet verbazingwekkend. De sociaal-de mocraten zijn provinciaal en lokaal al niet meer de grootste, en dat moest zich vertalen in de Kamer. De Britse premier Blair overweegt een harde aan pak van de voortdurende stroom illegalen en asiel zoekers naar Groot-Brit- tannië. Hij wil onder meer marineschepen inzetten om mensensmokkelaars al in de Middel landse Zee te on- C derscheppen. De vakbonden houden vandaag en volgende week poortacties bij de Koninklijke Schelde Groep en Pechiney. Vakbonden en werkgevers zijn het fundamenteel oneens over een nieuwe CAO voor de metaalsector. Het conflict draait om de duur van de arbeidsovereenkomst en de loonsverho ging. 11 V Richard Slabbekoorn is na de koninginnerit in Olympia's Tour nog altijd leider in het klassement. In de Limburgse heuvels deed een Rabo-duo een aanval op de koppositie van de Zeeuw. Kort voor de finish liepen veertig renners samen, Cornelissen won *1 "7 desprint. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 17 en 19; kunst cultuur: 21,22,23 en 25 van onze sportredactie ROTTERDAM - Voetbaltrainer Frank Rijkaard van Sparta is met de dood bedreigd. De oud international kreeg dinsdag bij de club een brief met een kogel. Volgens de schrijver lopen Rijk aard en zijn gezin gevaar als de clubleiding hem niet ontslaat. Sparta, dat in de nacompetitie vecht tegen degradatie, heeft aangifte gedaan bij de politie. De club is niet van plan aan de dreigementen toe te geven. „We nemen de dreigbrief serieus waar het de persoonlijke veilig heid van Frank en zijn gezin be treft", zegt algemeen directeur Cees Gerits van Sparta,Ik vind het onvoorstelbaar dat er in Ne derland na 6 mei nog steeds mensen zijn .die niet normaal kunnen omgaan met zaken die niet lopen zoals zij het willen." Op het stadion van Sparta werd dinsdag een brief bezorgd met schokkende teksten. Het be stuur werd gesommeerd de coach direct op non-actief te zetten. Als dat niet zou gebeu ren, dan was de kans groot dat Rijkaard woensdag tijdens de wedstrijd Excelsior-Sparta on der vuur zou worden genomen. Rijkaard zelf wilde het incident en de brief geheim houden. Als trainer heeft hij al zijn aandacht nodig voor de sportieve proble men. „Het enige waar ik mee be zig ben is SpartaHet gaat om de club, om het team en om de fans", zei hij. Niet alleen Rijkaard zeil' is met de dood bedreigd. Ook zijn vrouw en zoontje werden ge noemd in de brief. In de aanloop naar de wedstrijd tegen Excelsi or was er bij zijn huis al politie bewaking. Rijkaard mocht woensdag zijn auto niet meer bij het Sparta- stadion parkeren en kreeg het advies om bij de wedstrijd tegen Excelsior niet op de bank plaats te nemen. GPD/ANP plan 'harde regels' kent voor de toewijzing van lijnen. „In de lo gistiek gaat het om details en die lijken hier goed verzorgd." Volgens Noten is het nieuwe plan geen stap terug naar 'vroe ger', en rekent het ook af met de starheid van het huidige dienst rooster. De directie heeft nog geen inzicht in de gevolgen voor het overstappen van personeel en de daaruit veelvuldig optre dende vertragingen. „Dat moet goed worden uitgezocht." GPD (Advertentie) naam:r noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v k weken voor 15,- straat nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats.nen zes maanden) telefoon:r noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis, Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maancj met nummer: j T aut0matische incasso 19,25). handtekening- Pc' automatische incasso 52.-). n-,r 1 1r per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsqege- J" vens. In de colofon treft u nadere informatie aan c^naj'SG e incasso Stuur deze bon naar: PZC, afdeling Ie2ersservice 8 "713214»000002" ^atsTngên dl wo do yr za j (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1