Roy Keane uit selectie verbannen Boogerd raakt achter op Simoni Lurling naar Feyenoord Knokken op de training DE NIEUWE LIANA SEDAN. Tumultueuze spurt in Olympiads Tour 17 Verhoor Garzelli op 3 juni Ierland mist zijn smaakmaker op WK voetbal Gerets houdt bij terugkeer kaken op elkaar Svorada wint rit in België Grant wordt bondscoach Israël Hakkinen twijfelt nog over rentree Volendam-trainer Wisman berispt Boogert niet in hoofdtoernooi Van Vossen verlengt contract vrijdag 24 mei 2002 van onze sportredactie ROTTERDAM - Anthony Lur- ling speelt de komende vier jaar voorFeyenoord. De 25-ja- rige aanvaller van Heerenveen bereikte gisteren overeenstem ming met de winnaar van de Uefa-beker. Lurling ondertekent het con- tract als hij goed door de medi sche keuring komt. Feyenoord en Heerenveen wer den het vorige week al eens over een afkoopsom. De Bra bander stond ook volgend sei zoen nog bij de Friezen onder contract. Lurling acteerde bij Heeren veen meestal als linksbuiten. Trainer Bert van Marwijk van Feyenoord denkt dat de aan valler ook als schaduwspits en rechtsbuiten kan worden inge zet. Lurling kwam de afgelopen drie seizoenen uit voor Heeren veen. Daarvoor speelde hij sa men met Ruud van Nistelrooy bij FC Den Bosch. Feyenoord doet de laatste ja ren veel zaken met Heeren- veen. Eerder verhuisden Kor- nejev, Samardzic en De Visser naar Rotterdam. ANP door Jaap van Essen SAIPAN - Roy Keane was onge veer in zijn eentje verantwoor delijk voor de uitschakeling van Oranje voor het WK. Het Neder lands elftal is er vooral door hem vanaf volgende week niet bij als in Zuid-Korea en Japan het belangrijkste voetbaltoer nooi van start gaat. Roy Keane ook niet. Deler werd gisteren door Mick McCarthy, de bondscoach, uit de selectie gezet. Tot afgrijzen van de fans die met duizenden de dure overtocht naar Japan hebben geboekt. Want zonder Roy Keane is Ierland helemaal nergens. Het was Keane die de laatste ja ren het Ierse nationale elftal droeg. Nederland weet daar al les van, sinds die wanhopige za terdagmiddag 1 september 2001. De aanvoerder van Man chester United zette vanaf de eerste minuut de toon. Zijn ma tige ploeggenoten haalden dankzij Keane een ongekend ni veau, En toch stuurde Mick McCar thy, gesteund door de Ierse voet balbond, de enige speler met echte kwaliteiten naar huis. Het broeide al enige tijd tussen Kea ne, McCarthy en enkele andere mensen rondom het nationale team. Toen McCarthy in 1996 aantrad als bondscoach kreeg hij het al meteen aan de stok met zijn sterspeler. Keane bedankte doorlopend voor interlands, tot zes wedstrijden op rij zelfs. De spelmaker - gewend aan de perfecte organisatie en luxe bij Manchester United - stoorde SCHIPHOL - De terugkeer op Nederlandse bodem van Erik Gerets leverde een kort en hec tisch mediacircus op, maar uit spraken van de gevallen PSV- trainer bleven achterwege. Gerets deed wat hij eerder al aankondigde: hij hield zijn- ka ken stijf op elkaar. Tot teleur stelling van de menigte journa listen, die zich op Schiphol had verzameld, in de hoop op een re actie van Gerets op zijn ontslag bijPSV. Samen met een groot deel van de PSV-selectie en begeleiding keerde de Vlaamse oefenmees- ter gistermiddag terug van een Aziatische trip. „Ik geef geen commentaar", herhaalde Gerets bij zijn aan komst. En ook de Vlaamse jour nalisten - die wilden weten of de trainer zin heeft om coach te worden van de Rode Duivels - vingen bot. „Het heeft geen zin datje vragen stelt", zei Erik Ge rets. Later op de dag zei hij wel dat hij 'in principe niet geïnteres seerd' is in de functie van bonds coach van België. ,,Daar ben ik nog te jong voor." GPD zich herhaaldelijk aan het in zijn ogen amateuristische gedoe rond het nationale team. Die ergernis laaide de laatste weken weer op. De aanvoerder was woedend over de organisa tie van de bond. Zo boekte men een vlucht van maar liefst 17 uur naar Saipan, terwijl Japan met een rechtstreekse vlucht binnen elf uur te bereiken is. Verder bleek het trainingsveld een ramp. „Hier kun je niet voetballen. Je loopt alleen maar blessures op", aldus Keane. Rondom het veld van de Ieren zijn ook geen faciliteiten als kleedkamers of zelfs maar een waterkraan te vinden. Tot over maat van ramp hadden de Ieren de eerste dagen na aankomst hun trainingskleren nog niet, omdat die met een andere vlucht werden aangevoerd. „Een schande", sprak Keane zater- traind en liet ze voortijdig in rukken. Keane was woedend. „Nu zijn ze zogenaamd moe, maar straks lopen ze wel over de •golfbaan. Als je wilt presteren op een WK moet je harder wer ken dan zij doen"tierde de aan voerder. De bom ontplofte een paar da gen later. Keane kreeg het aan de stok met keeperstrainer Pat Bonner en reserve-doelman Alan Kelly. Bonner vond dat de keepers genoeg hadden ge- Vliegticket Die avond liet Keane weten dat hij naar huis vertrok. Hij regel de alvast een vliegticket. Bondscoach McCarthy probeer de Keane eerst te bepraten, maar dat lukte niet. En dus liet McCarthy in allerijl Colin Healy van Celtic oproepen als vervan ger voor Keane. Woensdag werd Healy weer af besteld. Want Keane, van wie de Ierse posterijen met het oog op het WK vorige week een specia le postzegel is uitgebracht, had zich bedacht na een lang tele foongesprek met Alex Fergu son, zijn manager bij United. „Ik blijf, maar na het WK ben ik niet meer beschikbaar voor Ier land", sprak Keane, waarmee de zaak voorlopig afgesloten leek. Maar gisteren was daar ineens weer een speciale persconferen tie in Saipan. Blijkbaar hadden McCarthy en de aanwezige lei ders van de bond er nu toch ge noeg van dat zij openlijk werden bekritiseerd. McCarthy vertel de dat Keane naar huis werd ge stuurd, „Vanwege zijn doorlo pend negatieve invloed op de rest van de groep. We zijn een team en natuurlijk was Keane een heel belangrijke speler. Maar hij spuit publiekelijk zo veel kritiek dat we dit niet lan ger kunnen tolereren." GPD De Zweedse middenvelder Fredrik Ljungberg (rechts) wordt vastgepakt door Olof Mellberg, die hij na een tackle te lijf wilde gaan. foto Bengt Christian/AP van onze sportredactie STOCKHOLM - De Zweedse voetballers Fredrik Ljungberg en Olof Mellberg zijn gisteren in het trai ningskamp voor het WK in Japan met elkaar op de vuist gegaan. Een tackle van verdediger Mellberg (Aston Villa) op de benen van middenvelder Ljungberg (Arsenal) viel zo slecht bij Ljungberg dat hij zijn belager probeerde neer te slaan. De twee trokken elkaar naar de grond, waar een knokpartij volgde. „Als iemand je zo onderuit haalt, moet je wat doen", zei Ljungberg tegen een Zweedse verslaggever. Mid denvelder Daniel Andersson probeerde de zaak te sussen, maar werd ook naar de grond getrokken. An dere spelers konden de vechtersbazen scheiden. Aan het einde van de training schudden ze elkaar weer de hand. RTR ,Ik moet er niet aan denken dat hij de Giro wint" door Dick Heuvelman CAMPITELLO MATESE - Als of de duivel ermee speelde. Gil- berto Simoni vloog gisteren om- Advertentie u€ 15.899,- TIJDELIJK AIRCO VOOR SLECHTS 100/ Lekker ruim, grote kofferbak, héél comfortabel: dit is autorijden op z'n best De wegligging is fantastisch, de veiligheid compleet ingevuld met °,a. ABS met EDB, kooiconstructie, airbags enz. Totaal comfort met onder meer elektrisch bedienbare ramen, stuurbekrachtiging, centrale portiervergrendeling met afstandsbediening. En nu dus airco, als u wilt. 9=Wlg /oljng dt voorraad «rekt Afgebeeld ij de Ua Ccadvtjeerde verkooppriji Ind BTW/BPM. dMtvjlbiJdrage en legeikojlen. Orandilofve ER ZIT MEER IN SUZUKI hoog in de eerste grote bergrit van de Giro, die eindigde in het 1430 meter hoogte gelegen Campitello Matese. In het ski oord, gelegen in het midden van de laars, kwam Michael Boo gerd ook in de tweede serieuze proeve van bekwaamheid niet verder dan het tweede echelon. „Ik ben wel goed, maar niet in topvorm", analyseerde de Ha- gena zijn tegenvallende 24ste plaats. Hij moest op de kop af 50 seconden toegeven op ritwin naar Simoni, die voorzichtig een voorschot nam op de eindze ge- „Niet leuk dat hij wint", rea geerde Boogerd. „Ik had liever gehad dat Casagrande had ge wonnen." Dat Simoni in een sprint met twee Francesco Cas agrande versloeg had in de ogen van cle Rabo-kopman nooit mo gen gebeuren. Niet uit jaloezie, maar puur uit een gevoel van rechtvaardigheid kan hij moei lijk leven met de aanwezigheid van een besmette renner. Moraal „Ik til niet zo zwaar aan die co caïne, dat gebruikt zo ongeveer half Amsterdam. Van dat spul ga je op zich niet harder rijden. Alhoewel, het helpt wel om je in een euforische stemming te brengen. En als je moraal hebt ga je ook beter rijden. Ik vind het wel een ander geval dan Garzelli." „Maar", ging Boogerd verder, „dat neemt niet weg dat hij ge woon gepakt is. En dan refereer ik aan een afspraak die de ploegleiders in 1998 met elkaar hebben gemaakt. Die waren het er toen over eens dat een renner die in eerste instantie positief wordt verklaard gelijk uit een grote ronde wordt gehaald. Dus niet eerst de contra-expertise afwachten. Waarom houden ze zich daar nu niet aan? Je moet je toch niet voorstellen dat die Si moni ook nog de ronde gaat winnen. Dat lijkt me heel slecht voor de sport." Weinig respect Het niet nakomen van dat ak koord, zowel door de ploeg van Mapei (Garzelli) als die van Saeco (Simoni) steekt Boogerd. ,Het getuigt ook van weinig res pect tegenover je collega's. Maar misschien heb ik wel mak kelijk praten, hoor. Misschien praat ik wel anders als ik het zelfde schuitje zou zitten. Je weet nooit. Ik ben er zeker van dat ik schoon ben, maar die ge vallen van Garzelli en Simoni doen je gemoed geen goed. Je denkt vaker dan normaal: dit zal mij toch zeker niet overko men." Gilberto Simoni is inmiddels in de contra-attaque gegaan. Wat hij woensdag nog weigerde, het overleggen van een attest en het noemen van de naam van de be treffende tandarts, deed hij gis teren - op aandringen van de ploegleiding-wel. De inmiddels 'beroemdste' tandarts van Italië heet Bruno Grosselli en heeft z'n praktijk in Torbole sul Garde, een dorpje aan het Gardameer. Een afschrift van het attest is gisteren afgedrukt in de Gazzet- ta dello Sport, met de insinuerende vraag erbij wan neer dokter Grosselli dit heeft geschi*even. Hoe dan ook: Gros selli rept van een inspuiting van carbocaine met 2 procent adre naline." Volgens Silvio Garattini, een professor die als directeur een vermaard farmalogisch insti tuut (Mario Negri genaamd) leidt, kan deze injectie che misch gezien onmogelijk leiden tot het vinden van sporen van cocaïne in Simoni's urine. GPD CAMPITELLO MATESE - De tuchtcommissie van de Zwit serse wielerbond verhoort de van doping verdachte Italiaan Stefano Garzelli op 3 juni in Lugano. Garzelli verliet woens dag de Ronde van Italië, nadat een dag eerder de contra-ex pertise de bevestiging had gegeven van een positieve doping controle. Bij Garzelli waren sporen aangetroffen van probenecide, een vochtafdrijvend middel dat dopegebruik kan maskeren. Om dat Garzelli op een Zwitserse licentie fietst, moet de Zwitser se bond hem nu gaan verhoren. Garzelli heeft overigens het recht bij de Zwitserse bond een andere datum voor het ver hoor aan te vragen. AFP KNOKKE - De Tsjech Jan Svorada heeft donderdag in Knok- ke de eerste etappe van de Ronde van België gewonnen. De renner van Lampre won met overmacht de sprint van het pe loton voor de Sloveen Andrej Hauptman en de Let Romans Vainteins. De Nederlander Bart Voskamp (Bankgiroloterij) nam dankzij bonificatieseconden de leiderstrui over van de Belg Bert Roe- sems, die woensdag de proloog won. De Italiaan Gian Paolo Cheula won de derde etappe van de Ronde van Beieren. De langste rit uit de ronde ging over 203,9 kilometer van Bad Wörishofen naar Gunzenhausen. ANP TEL AVIV - Avraham Grant is benoemd tot bondscoach van Israël. Hij tekende een contract voor vier jaar. De 47-jarige Grant was trainer van landskampioen Maccabi Haifa. Hij volgt de Deen Richard Möller Nielsen op, die begin mei op stapte na de mislukte WK-kwalif icatie en een serie desastreu ze oefenwedstrijden. De Israëlische voetbalbond had ook Dror Kashtan op het oog, maar die succesvolle trainer mocht niet weg van Hapoel Tel Aviv. RTR MONTE CARLO - Voormalig wereldkampioen Mika Hakkin en heeft nog niet besloten of hij terugkeert in de Formule 1. „Ik heb nog een paar weken de tijd", zei de Fin donderdag in Monte Carlo, waar zondag de jaarlijkse Grand Prix wordt verreden„Ik maak me er niet zo druk om en gen iet van het le ven", aldus Hakkinen. De 33-jarige coureur stopte afgelopen seizoen bij McLaren, waar hij twee wereldtitels haalde. Zijn jonge landgenoot Kimi Raikkonen nam zijn plek in. DPA ZEIST - Trainer Henk Wisman van FC Volendam heeft een berisping gekregen van de tuchtcommissie van de KNVB. Wisman schold zondag in het nacompetitieduel met Sparta scheidsrechter Jol uit, nadat een van zijn spelers een gele kaart had gekregen. Jol stuurde de oefenmeester naar de tri bune. ANP PARIJS - Tennister Kristie Boogert is er in het kwalificatie toernooi van Roland Garros niet in geslaagd zich te plaatsen voor het hoofdtoernooi. In de tweede plaatsingsronde ging de Nederlandse onderuit tegen Vera Zvonareva. De Russische won in twee sets, 7-6 6-2. ANP door Edward Swier BUCHTEN - Björn Cornelissen vond dat iedereen eigenlijk maar blij moest zijn met zijn overwinning in de vijfde etappe van Olympia's Tour. De AXA- prof had net zo goed vreselijk onderuit kunnen gaan in de fi nale spurt van de koninginnerit naar het Limburgse Buchten. „En dan had ik de hele groep in mijn val meegenomen." Richard Slabbekoorn behoorde in de ko ninginnerit tot de kopgroep en behield zijn leiderstrui. Marvin van der Pluijm was he lemaal niet blij. De nummer twee in de uitslag protesteerde tevergeefs bij de jury tegen Cor nelissen, die in de ultieme me ters iets van zijn lijn was afgeweken. Logisch, vond de 26-jarige Wijchenaar Cornelis sen. „Mijn ketting sloeg over. Voor hetzelfde geld was ik over de kop gegaan en had niemand ongeschonden de streep ge haald." Hoewel de j ury nog wel een tij d- je debatteerde over de zoveelste affaire in Olympia's Tour was Cornelissen zonder vrees. Toch had een diskwalificatie beter gepast in het seizoen zoals Cor nelissen dat tot op heden be leeft. Op 9 maart, de ochtend van het begin van de Gulden sporen tweedaagse, ontving Cornelissen het belabberdste bericht dat een coureur kan krijgen. Er was een te hoge he- matrocrietwaarde bij de AXA- coureur vastgesteld. Een start verbod van veertien dagen volg de, een aanzienlijke wijziging in zijn vi'olijke kijk op de wereld was het gevolg. „Ik wist dat ik onschuldig was. Ik was ziek geweest, had anti biotica gehad en een tijdje niet getraind. En ik zou ook hele maal niet starten in de Gulden sporen tweedaagse, maar de ploeg zat omhoog." „Ik wil dit seizoen zo graag to nen dat ik in het profpeloton thuishoor." In de Limburgse klimtocht van gisteren voerden de Rabo-jongelingen Kevin de Weert en Joost Posthuma vanaf een van de eerste hellingen het commando gevoerd. Honderd twintig kilometer duurde hun vlucht, zeven heuvels werden gezamenlijk bedwongen. Op de Limburgse glooiingen groeide de marge tot maximaal 4.10 mi nuten. Dat was op de Cauberg. Daarna volgden echter nog veertig vrijwel vlakke kilome ters naar Buchten Op het plaatselijke parkoers werden de twee achterhaald. Klassementsleider Richard Slabbekoorn spon er garen bij. Hij reed opnieuw sterk mee voorin en blijft leider. De Rabo-ploeg heeft nog zes man bij de eerste dertien in het klassement. „Hadden die twee aan de streep nog twee minuten gehad, dan was de ronde over en uit geweest. Nu blijft het tot de tijdrit van zaterdagavond span nend", zag ploegleider Nico Verhoeven het van de zonnige kant. GPD Onschuldig Gilbei-to Simoni, positief getest op dopinggebruik, won gisteren een bergetappe in de Giro. foto Alessandro Trovati/AP De verdenking van mogelijk epo-gebruik viel hem zwaar. „Al heb ik de uitslag van de uri netest die ik daarna heb laten uitvoeren nog steeds niet, ik kan duidelijk aantonen dat ik on schuldig ben." Cornelissen was even geknakt, kon sindsdien nog niet winnen, maar bleef onveranderd ambiti eus. De sprintzege in Buchten, waar een groep van 47 man het front vormde, kwam hem daar om ook zo goed uit. DOETINCHEM - Peter van Vossen heeft zijn con tract bij De Graafschap verlengd. De aanvaller te kende samen met John van den Brom een nieuwe, eenjarige verbintenis. In eerste instantie wilde De Graafschap de 35-jarige Van den Brom een aanbie ding doen als assistent trainer. „Maar ik wilde zelf nog graag een jaar blijven voetballen", aldus de Amersfoorter. De Graafschap heeft in middels een eerste ge sprek gevoerd met Peter Bosz nadat Jurrie Koolhof maandag werd ontslagen. Peter van Vossen raakte dit jaar een paar keer in conflict met Koolhof, maar na diens vertrek stond niets een verlenging van het contract meer-in de weg, ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17