Snel rondje Zeeland Financiering ziekenzorg moet anders Eis 7 jaar voor organisatie drugstransport Commissie steunt aanleg Westerschelde Container Terminal Roelofsen weg bij Hogeschool Onderzoek ESF-fraude loopt nog Studenten knappen internaat op Zelfde straf geëist in hoger beroep yoors en tegens van flitsende ontsluiting gewest Daisy danst en vist als de beste Martij n kiest vak van de toekomst öe\a9et VLISSINGEN - De opleiding voor leerkrachten in het basis onderwijs (pabo) van de Hogeschool Zeeland heeft gisteren afscheid genomen van Frans Roelofsen. Na ruim 25 jaar werkzaam te zijn geweest als docent, stagecoördinator en co ordinator van de christelijke afdeling van de pabo, is Roelof sen met pensioen gegaan. Hij wordt opgevolgd door René Mo lenaar, die directeur was van de Vlissingse basisschool Louise de Coligny. Roelofsen begon zijn loopbaan als docent bij de Christelijke Pedagogische Academie die destijds nog een zelfstandig bestaan leidde in Middelburg. Hij kreeg de taak inhoud te geven aan het vakgebied opvoedkunde. Later kre gen beroepsvaardigheden meer de nadruk, en ontstond het vakgebied onderwijskunde. De fusie met de openbare pabo kostte Roelofsen bijna zijn baan. Op het laatste moment kwam er toch nog een functie voor hem vrijHij bleef de chris telijke identiteit van het onderwijs bewaken. De laatste jaren was hij ook nauw betrokken bij de realisering van stages vol gens het leraar-in-opleiding systeem GOES - Het strafrechtelijk onderzoek naar mogelijke fraude met geld uit het Europees Sociaal Fonds (ESF) bij het Cen trum voor Vakopleiding in Goes loopt nog steeds. En dat ter wijl het kabinet vorige week de boete van 157 miljoen euro slikte die de Europese Commissie Nederland heeft opgelegd voor gesjoemel met ESF-gelden. Over het strafrechtelijk on derzoek wil het Openbaar Ministerie in Rotterdam niet veel meer zeggen dan dat het 'nog gaande is'. Eerder werd bekend dat het CW enkele miljoenen guldens niet kan verantwoor den. Een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid liet zich in de PZC ontvallen dat het zou gaan om acht miljoen gulden. „De zaak ligt nogal ingewik keld", zegt een woordvoerster van het OM in Rotterdam. VLISSINGEN - Leerlingen en docenten van een bouwkunde- klas van het ROC in Vlissingen vertrekken morgen naar Polen op te helpen bij het opknappen van een internaat voor zwaar gehandicapte kinderen. De klus neemt tien dagen in beslag. Het internaat biedt opvang en therapie aan meer dan honderd kinderen, en ligt in het dorpje Mikoszów, zo'n 40 kilometer ten zuiden van Wroclaw. Twee jaar terug voerden bouwkun- deleerlingen van het ROC een soortgelijk project uit in Roe menië. Dat beviel zo goed dat de jongeren het nu in Polen gaat proberen. Er wordt gereisd per trein en de groep slaapt in ten ten en een loods. Tussen de bedrijven door worden uitstapjes gemaakt naar Wroclaw en omgeving. DEN HAAG - Een 36-jarige man die in Reimerswaal probeer de zijn vrouw te wurgen, hoorde gisteren bi j het gerechtshof in Den Haag een celstraf eisen van 120 dagen waarvan 83 voor waardelijk. Daarnaast moet de verdachte, als het aan de adr vocaat-generaal ligt, een werkstraf uitvoeren van 240 uur. De verdachte was in hoger beroep gegaan omdat hij de oorspron kelijke strafmaat die door de rechtbank in Middelbrug was opgelegd te hoog vond. De advocaat-generaal zag echter geen enkele reden om een lagere strafte eisen. Op 21 april vorig jaar kwam de verdachte zwaar beschonken thuis en vertelde zijn vrouw dat hij zich diep ongelukkig voelde. Zijn verdriet sloeg al snel om in woede. In razernij zou de verdachte zijn vrouwe meerdere malen met haar hoofd tegen de muur hebben ge beukt en haar keel hebben dichtgeknepen. Zelf kon de ver dachte niets meer herinneren van zijn woedeaanval. vrijdag 24 mei 2002 NnnrHenkPostma W' as dat even een prachtig stukje reclame! „Zee- I land", zo begon vraag 5 van het I examen aardrijkskunde op vbo/mavo c-niveau, „bestaat uit veel (voormalige) eilanden die door dam, dijk en brug met elkaar zijn verbonden. Wie de situatie van vroeger kent, zal zich verbazen over de snelle ver bindingen. Bijna nergens hoef je meer rekening te houden met vaartijden en wachttijden." Promotie van de eerste orde. En dat gratis en voor niets. Er ont brak nog maar één zinnetje aan: Welkom in Zeeland! Er zat, zoals dat een examen- onderwerp betaamt, natuurlijk wel een stukje venijn in de staart. Want niet iedereen is blij met de flitsende ontsluiting van dit gewest. „Noem eerst een ar gument van de voorstanders", zo luidde de vraag, „en daarna een argument van de tegenstan ders." Keuze genoeg, zo bleek uit de correctievoorschriften die het de leerkrachten gemak kelijk moeten maken punten toe te kennen. Allereerst: de snelle verbindin gen leveren Zeeland inkomsten op door meer bezoekers; ze lei den tot verbetering van het voorzieningenniveau, en je kunt er sneller komen. En de nadelen dan? We turfden er vier: invloe den vanuit de Randstad tasten de cultuur van Zeeland aan; er is meer milieuverontreiniging door meer bezoekers; mensen uit de Randstad zullen in Zee land een tweede woning kopen, en daardoor stijgen de prijzen. En tenslotte: „Het is al te vol in Zeeland." Milieu De opdracht leverde Tim Kern- pees (16) van het Sint Willibrord College uit Goes natuurlijk geen enkel probleem op. Door al die dammen en bruggen, noteerde hij, kost het veel minder moeite dan vroeger om van het ene ei land naar het andere te gaan. En dat is natuurlijk een voordeel. Aan de andere kant tasten al die snelle wegen natuurlijk wel het Onderwerp in het vbo/mavo examen aardrijkskunde op d-niveau: zagers spitten in de Oosterschelde. foto PieterHonhoff milieu aan. Het is vaste prik, al die aandacht voor Zeeland op het vbo-mavo examen aard rijkskunde. Want dat bestaat ie der jaar voor een deel uit vragen over 'Nederlanders en hun va kantiebestemmingen'. En ja, dan richt j e de blik niet alleen op de wereld, maar ook op Zeeland. Zo was er dit keer ook een vraag over fietsroutes op Schouwen- Duiveland. Wie wist dat Renes- se, de stormvloedkering en de duinen zich alle drie op de Kop van Schouwen bevinden, kon zo een punt in z'n zak steken. Voor Egbert Blok (16) uit Heinkens- zand was het gemakkelijk sco ren. Want welke Zeeuwse scho lier weet nou niet waar Renesse ligt. Voor de vbo-mavo-kandidaten op d-niveau was er ook nog een opgave over jongeren die naar Zeeland waren gekomen om pieren te steken. De vraag was alleen waar precies? Wie wist dat je alleen zagers kan spitten op plekken die bij eb droog val len, kon bij bestudering van het bijgevoegde bronnenmateriaal maar op één plek uitkomen: de Roggenplaat in de Oosterschel de. Hier past overigens wel een vermanend woord aan het adres van de samenstellers van het examen. Want weten die dan niet dat de Roggenplaat tot de beschermde gebieden behoort? Pieren steken daar is strikt ver boden! Dan waren er gisteren, ver spreid over de verschillende schooltypes, ook nog examens Duits, Engels en wiskunde. Voor de een moeilijk, voor de ander een eitje. Echte klachten lever den die niet op. Zo ging het havo-examen Duits nu eens niet over zwaarwichtige onderwer pen. Artikeltjes over luidruchti ge voetbalfans, schoolunifor men, workaholics, en een fitness-paradijs passeerden luchtigjes de revue. Maitijn de Prenter (17) uit Terneuzen viel nog bijna over enkele woord spelingen over de herintroduc tie van de Volkswagen-kever als een stukje jeugdsentiment. Maar je kon er ook om lachen. Neem de reclameslogan waar mee ze het nostalgisch autootje in Amerika aan voormalige hip pies proberen te verkopen: „Heb je je ziel verkocht? Dan heb je nu de kans die terug te kopen." Ze danst als de beste. Maakt niet uit of het jazzballet of stijldansen is. En ze gooit met evenveel gemak een vishengel uit. Daisy Vercruysse (16) uit Dreischor houdt van levendig heid. Zo leek het haar een leuk- idee om als leerling van de vbo- afdeling verzorging een paar dagen stage te lopen bij de poli tie. Daar vatte ze het plan op om in Goes, aan het CIOS, de sport- opleiding te gaan volgen. Kon ze later gymles geven aan de poli tie. Jammer alleen dat ze daar in Goes haar schoolcijfers niet hoog genoeg vonden. Dies kiest ze nu maar voor de kappers- school. Of ze haar daar wél toelaten? Dat hangt in belangrijke mate van de examenresultaten af. Daisy heeft er drie voldoendes voor nodig op c-niveau. En daar is ze nu hard, voor aan het wer ken. Of het haar gehikt is haar vijfje voor Nederlands op te ha len, moet nog blijken. Maar met biologie en Engels kan het niet meerstuk. Voor biologie staat ze Er dreigt een dramatisch te kort aan leerkrachten in het middelbaar onderwijs. Maar aan Martijn de Prenter (17) uit Terneuzen zal dat niet liggen. Als de leerling van het Zelden- rust/Steelant College straks z'n havo-diploma op zak heeft, ver kast hij naar Tilburg om daar de lerarenopleiding biologie te vol gen. Dat vak boeit hem al jaren. Hij zou er ook mee het bedrijfs leven in kunnen. Maar dan zitje, vreest hij, de hele dag achter de microscoop. En dat is nou weer iets wat hem beslist niet aan spreekt. Martijn ziet biologie als het vak van de toekomst. Ga maar na. Het leven draait nu al voor een belangrijk deel om genetische manipulatie en alle problemen die daar aan vast zitten. En dan heeft hij het nog niet eens over de snelle ontzvikkelingen rond de biotechnologie in de medi sche wereld. Meteen na de schoolexamens wacht Martijn nog een tweede testcase. Op 1 juni doet hij als judoka examen voor de zwarte band. En daar naast staan de clubkampioen schappen voor de deur. Geluk kig zijn de schoolexamens voor hem nog louter een formaliteit. Op school haalde hij al genoeg zevens en achten om met zeker heid te kunnen slagen. Martijn wist in Tilburg al beslag te leggen op een kamer. Overi gens is hij vast van plan ieder weekend terug te reizen naar Terneuzen. Niet alleen omdat hij daar dan op de groente-afde ling van de supermarkt kan blij ven werken. Uitgaan in Terneu zen is en blijft leuk, ook al kan hij als hardrockfan straks ook in de popstad Tilburg z'n hart op halen. 7,4. Dat valt dus nauwelijks nog te verprutsen. En gisteren stelde ze alvast een goed cijfer voor Engels veilig. Daisy doet in acht vakken exa men. Dat zijn er tioee meer dan nodig. Tekenen doet ze voor de lol. Daar is ze dan ook het best in. Natuurkunde is een over blijfsel uit de tijd dat ze van plan was de techniek in te gaan. Om dat ze nu eenmaal van vele markten thuis wil zijn, liet ze dat vak op haar lijstje staan. Ze is de enige meid uit de verzor gingsklas die er examen in doet. Kan haar als kapster vast nog wel eens goed van pas komen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een dertigja rige man uit Suriname ontken de gisteren bij de rechtbank in Middelburg elke betrokkenheid biJ een drugssmokkel. In de visie van officier van justitie R. Ram- meloo vormde de verdachte de belangrijkste schakel in het transport van 57 kilo cocaïne van Suriname naar Nederland. De rol die de verdachte daarin speelde, liet de officier tot uit drukking komen in de eis van zeven jaar gevangenisstraf. De verdachte vertrok geen spier. „Ik heb nooit iets met drugs te maken gehad", zei hij. De politie vond eind januari '98 in Vlissingen de cocaïne ver stopt tussen fruit in een contai ner die per schip vanuit Surina me naar Nederland was vervoerd. De vangst kwam in opspraak toen de voormalige officier van justitie J. Valente de drugs besloot te vervangen door frituurvet. Drie broers uit Eind hoven haalden - nietsvermoe dend van de wisseltruc - de pak ken frituurvet uit de container om de waar vervolgens af te le veren bij de afnemers. De op drachtgevers kregen al snel in de gaten dat het om nepcoke ging. De broers moesten daar voor de tol betalen. Ze wisten niet beter dat ze cocaïne hadden vervoerd, maar daar hadden de afnemers geen boodschap aan. De broers werden in hun eigen auto ontvoerd, bedreigd met wapens, mishandeld, vervol gens gegijzeld en fors toegeta keld in een Amsterdamse wo ning. Een schrale troost voor de broers was dat ze door de recht bank werden vrijgesproken van het drugstransport, omdat ze frituurvet in plaats van coke hadden meegenomen. Een aantal di-ugscriminelen, die ook bij andere transporten be trokken waren, zijn al eerder veroordeeld. De dertigjarige hoofdverdachte vertrok spoor slags naar Suriname, maar kwam februari dit jaar terug naar Nederland om zijn pas poort te verlengen. Hij werd op Schiphol aangehouden en in voorlopige hechtenis genomen. Voorbereiding De officier was, aan de hand van getuigenverklaringen en een fo toherkenning, ervan overtuigd dat verdachte de organisator van het drugstransport is. „Hij speelt hier de vermoorde on schuld, maar hij heeft voorbe reidingshandelingen vanuit Suriname gedaan. Hij had de sleutel van de container en heeft contacten gelegd met afne mers." Ook achtte Rammeloo zijn aandeel bij de ontvoering van de broers, met wie hij een van hen bevriend was, bewezen. „Het is heel misselijk dat hij er aan mee heeft gedaan. Het heeft zich afgespeeld in een ernstig crimineel milieu. Het is all in the game. Er moet afgerekend wor den." Raadsman J. Albicher be pleitte vrijspraak. Om de sim pele reden dat zijn cliënt niets te maken zou hebben met de drugssmokkel. Uitspraak 5 juni EPF-Kamerlid Fred Dekker uit Zelzate heeft een missie door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Provincia le Commissie Omgevingsbeleid (PCO) staat achter aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT). De komst biedt nieuwe economische vooruitzichten voor Zeeland. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) neemt een minderheids standpunt in en is niet overtuigd van nut en noodzaak van de WCT. De commissie boog zich gisteren in Middelburg over een advies aan Gedeputeerde Staten. Er werd uitvoerig gekissebist over de vraag of de WCT alleen een regionaal economisch belang is, of ook een (inter)nationale uit straling heeft. Is wel helder ge maakt of behoefte bestaat aan een extra containerhaven in Ne derland, naast de capaciteit die elders is verwezenlijkt? Met name de vertegenwoordi gers van het Rijk en de ZMF diepten dat thema uit. Het bracht voorzitter L. Ginjaar tot de verzuchting dat de opmer kingen veel weg hadden van exercities in 'denken en aanna men'. Hij waarschuwde ervoor de besluitvorming over de WCT steeds te plaatsen 'in een groter kader en nader onderzoek'. De meerderheid van de commis sie legde zich vast op de uit spraak dat nut en noodzaak van de WCT voldoende is aange toond. Wel wordt GS gevraagd de (inter)nationale betekenis van het project uit de doeken te doen. Dit mede met het oog op richtlijnen van de Europese Unie, die eisen dat een brede af weging wordt gemaakt, om te kunnen bepalen of het opoffe ren van natuur verantwoord is. ZMF-coördinator M. van Mier- lo wees erop aan dat aanleg van de WCT een aantrekkings kracht heeft op bedrijven in vooral de distributiesector. Re kening wordt gehouden met zo'n 25 bedrijven uit deze sector die zich zullen vestigen. Hij on derstreepte dat die ontwikke ling veel ruimte in beslag zal ne men. De invloed daarvan moet volgens hem in kaart worden gebracht. A. Saman (Brabants-Zeeuwse werkgeversvereniging) zag de uitstraling van de WCT als een natuurlijke ontwikkeling, die er gewoon bij hoort. Hij merkte op dat vanuit de markt om een con- doorHarmen van der Werf DEN IIAAG - Fred Dekker, cardio loog uit Zelzate, heeft een missie. Als kersvers Kamerlid voor de Lijst Pim Fortuyn (LPF), gisteren beëdigd, wil hij het financieringsstelsel van de ge zondheidszorg in Nederland drastisch hei-vormen. Niet de zieken huizen, zorgverzekeraars en rijks overheid moeten de zorg dicteren, de burgers moeten zelf kunnen kiezen. Dekker, geboren als boerenzoon in Biervliet, is een man van de praktijk. Hij heeft in Vlissingen gewerkt als arts-assistent, werkte daarna in een ziekenhuis in Utrecht en de laatste jaren in een privé-kliniek in Biltho- ven. Hij heeft een keer doelbewust het conflict gezocht over het in zijn ogen oneerlijke vergoedingensysteem voor medische handelingen. „Ik ben ook veroordeeld", geeft hij eerlijk toe. „De rechter zei toen: Ik kom u nog weieens tegen. Waarop ik antwoordde: ik kom tinog weieens tegenEn zie daar, ik zit voor mij volledig onverwacht in de Tweede Kamer om de regels grondig te veranderen," Voor Dekker staat voorop dat het fi nancieringssysteem van de gezond heidszorg weer helder moet worden. Nu wordt dat naar zijn mening be hoorlijk vertroebeld, omdat er twee geldstromen zijn; één stroom van sub sidies van de rijksoverheid, opge bracht via de belastingen, en één stroom van verzekeringspremies, op gebracht door alle individuele Neder landers. Als het aan het LPF-Kamerlid ligt, verdwijnt de subsidiestroom van de rijksoverheid. Alles moet via indivi duele verzekeringen worden geregeld „En dat betekent ook", legt hij uit, >.dat mensen moeten kunnen kiezen uit verschillende verzekeringspak ketten. Mensen moeten de vrijheid krijgen zich voor een aantal handelin gen wél en een aantal medische ingre pen niet te verzekeren. Niet de verze keraars of de rijksoverheid moeten dat bepalen, de mensen zelf moeten dat kunnen beslissen, in een markt waarin zorgverzekeraars en zorgin stellingen echt met elkaar moeten concurreren. Nu zijn dat bijna semi- -overheidsinstellingen die geen enkel risico lopen, zij worden dus ook niet geprikkeld om een stapje harder te lo pen." Dekker onderkent dat dit tot hogere ziektekostenpremies kan leiden, maar de belastingen kunnen dan om laag. „Per saldo zal dat de mensen voordeel opleveren, want er blijft on derweg, via de overheid, aardig wat aan de strijkstok hangen." Welke ge volgen dit zal hebben voor de gezond heidszorg in Zeeland, met name de ziekenhuiszorg, kan Dekker nog niet aangeven. Veel keuzevrijheid hebben Zeeuwen tenslotte niet met het be perkte aantal ziekenhuizen. „Maar dat geldt net zo goed voor de Rand stad, ook daar hebben patiënten nu geen keuzevrijheid." Fortuyn Dekker is gevraagd voor de LPF. Hij heeft Fortuyn één keer ontmoet en het klikte. „Ik heb enkele weken geleden mét Fortuyn nog een interview gege ven voor Medisch Contact." Dekker woont in Zelzate. Niet vanwege het belastingklimaat in België, bena drukt hij. „Ik kon daar jaren geleden net over de grens een mooi huis kopen en ik heb veel vrienden in die streek." Met cardioloog Dekker is gisteren ook notaris Fred Schonewille tot de Twee de Kamer toegetreden voor de LPF. Hij stond op de lijst als inwoner van Wemeldinge. „Maar", wil hij voor al- tij d een misverstand uit de wereld hel pen, „ik ben geen Zeeuw, maar ik draag Zeeuwen wel een warm hart." Een dag na zijn kandidaatstelling in maart is hij naar Deventer verhuisd. Cardioloog Fred Dekker, boerenzoon uit Biervliet, gisteren beëdigd als Tweede-Kamerlid voor de Lijst Pim Fortuyn. foto Harmen van Jong/GPD Zijn vrouw kon het niet wennen in Zeeland. Schonewille heeft het notariaat vaar wel gezegd, omdat 'het toch vooral een ambtelijke functie is'. „Je staat niet midden in het leven." Toen For tuyn aankondigde een eigen lijst te beginnen, heeft hij zich direct gemeld „Dat was voor mij een bijzondere kans. Als notaris kun je je moeilijk in zetten voor een politieke partij. Dat kan schadelijk zijn. Het voordeel van de LPF is dat het een beweging is. Dat maakte het mogelijk als individu op de lijst voor de Tweede Kamer te ko men." Justitie wordt zijn specialisme. De kwaliteit van wetgeving bewaken. „Want het komt steeds vaker voor dat de Eerste Kamer de Tweede Kamer te rugfluit." Schonewille is er vast van overtuigd dat de LPF-fractie een eenheid blijft. „Het klinkt misschien raar", zegt hij, „maar de dood van Fortuyn heeft ook een positief effect gehad. Wij zijn meer op elkaar aangewezen." tainerterminal in het Sloege- bied gevraagd is. „Die ziet er dus brood in." Mikken op nieu we impulsen voor de stedelij ke en plattelandseconomie in plaats van op de WCT, achtte Saman niet getuigen van werrkeli j kheidsz i n De commissie vond dat GS de maatregelen die nodig zijn om de nadelige invloed van de WCT te beperken (geluidwerende voorzieningen, natuurcompen satie), op een rij moet zetten en daarbij ook moet aantonen dat de maatregelen echt (tijdig) worden uitgevoerd. De toezeg ging voor het treffen van nauti sche veiligheidsmaatregelen werd als voldoende beoordeeld. Overeenstemming Saman herinnerde eraan dat de Zeeuwse milieu- en natuurbe- weg'ing enkele jaren geleden grote overeenstemming met Zeeland Seaports bereikte over komst van de WCT en daaraan gekoppelde voorzieningen voor een beter leefmilieu. Hij vond dat maar moeilijk te rijmen met de huidige, afwijzende opstel ling. ZMF'er Van Mierlo gaf aan dat er alleen een akkoord was als door de WCT aanleg van de tweede Maasvlakte kon worden geschrapt. Toen dat niet moge lijk bleek, zijn de onderhande lingen gestaakt. „We beoordelen de ontwikke ling in Vlissingen nu als een ei genstandig proces." Advertentie ooV-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13