Terugkeer duiktoren onzeker Nationaal op knipperend lampje na brandveilig PZC Arnemuiden mag visleurster kiezen Geen wachtlijsten thuiszorg ondanks forse groei cliënten Eis anderhalf jaar voor schaartrekster 11 NV Westerscheldetunnel wil ringen nog niet afstaan voor bouw bassin Fancyfair en rommelmarkt Rommelmarkt voor Sretsenije Opleiding Vrede&Veiligheid Taxichauffeur rijdt tegen hek Drankrijder aangehouden Vrachtwagen Axel gekanteld Snelheidsduivel betrapt vrijdag 24 mei 2002 door Miriam van den Broek ARNEMUIDEN - Inwoners van Arnemui den kunnen 3 juni kiezen welke van de twee visleursters ze het mooiste vinden als kunst werk in hun dorp. De twee bronzen voor beelden zijn gisteren aangekomen in 't Stadthuys in Arnemuiden. Het kleine beeldje is gemaakt door Greet Grottendieck uit Vaassen. Haar versie van de vissersvrouw is redelijk gedetailleerd. De wouw heeft een duidelijk herkenbaar ge zicht en ook haar klederdracht en de man den om haar schouders zijn tot in punten weergegeven. Het andere beeld is gemaakt door Gerard Brouwer uit Katwijk. Zijn werk is grover. Hij heeft eerder de grote lij- Cultuurwethouder A. van 't Westeinde be kijkt de twee ontwerpen voor het kunst werk in Arnemuiden. foto Ruben O reel nen aangebracht maar ook in zijn beeld is een duidelijke Arnemuidse visleurster te ontwaarden. De exemplaren zijn twintig tot dertig centi meter groot maar het uiteindelijke beeld wordt 1.30 meter hoog en komt op een sok kel van vijftig centimeter te staanWaar het beeld komt, is nog niet bekend. Gedacht wordt aan historisch verantwoorde locaties zoals de Markt. ,,Het havenplateau was ook een goede optie geweest, maar daar ligt het anker al", zegt Kees d'Huy van de kunst commissie. „De omgeving moet een beetje meewerken", zegt hij,Op het midden van de Markt komt het niet zo tot zijn recht omdat daar de par keerplaats is. En naast de brievenbus, staat ook niet mooi. Het beeld zou voor de kerk kunnen komen; links of rechts van de deur. Maar dat moeten we nog met de gemeente bespreken. Die gaat daar over." De kunstcommissie en kunstwethouder A. van 't Westeinde hebben gisteren beide beeldjes onder de loep genomen. De com missie brengt 3 juni - als de wijktafel dat wenst - haar advies uit aan dit platform. „De wijktafel en alle bewoners die op die dag naar de vergadering komen, beslissen. Ons advies is niet bindend. Wij kunnen ons bij beide beelden neerleggen, maar we zul len wel onze keuze onderbouwen. Het wordt tenslotte het eerste echte kunstwerk dat voor de gehele Arnemuidse bevolking is." Het kunstwerk ongeveer 2 25 0 0 euroD e ge meente Middelburg draagt bijna zevendui zend euro bij en de wijktafel heeft er ook geld voor vrij gemaakt. De rest moet van de inwoners van Arnemuiden komen. Daar voor wordt in september een inzamelings actie gehouden. „In de vakantieperiode is dat niet zo handig. Daarom doen we het dan pas", legt D'Huy uit. Als alles volgens plan verloopt, kan het beeld over een jaar ont huld wordenDe vergadering van de wijkta fel wordt 3 juni om acht uur gehouden in De Arae. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De terugkeer van de Vlissingse duiktoren voor het badstrand is in het ge ding. Voor het bassin, dal uit veiligheidsoverwegingen opge trokken zou worden rond de duiktoren, kunnen waarschijn lijk niet de overtollige ringen van de Westerscheldetunnel ge bruikt worden. Opdrachtgever NV Westerscheldetunnel wil zelf enkele ringen gebruiken. MIDDELBURG - Baptistenge- meente De Fontein en Vrouwen voor Vrouwen houden zaterdag 1 juni een fancyfair en rommel markt op de Kruitmolenlaan 70 in Middelburg. Vrouwen voor Vrouwen verkoopt zelfgemaak te artikelen, er is een restaurant voor hapjes en drank, er draait een Rad van Avontuur, er zijn optredens van een clown en er klinkt live-muziek. De fancy fair begint om 10 uur en duurt tof 16 uur. De gemeente Vlissingen heeft het transport van de elementen naar Vlissingen voorlopig afge zegd. De Werkgroep Behoud Duikto ren Vlissingen voelt zich beetge nomen. Zij had een reddings plan voor de toren gemaakt, waarvoor enkele betonnen rin gen van de Westerscheldetunnel gebruikt zouden worden. Een aantal leden van de werkgroep zegt voor deze geste de monde linge toezegging gekregen te hebben van de aannemer, de Kombinatie Middelplaat Wes- terschelde (KMW). „De ringen blij ken ineens geliefd te zijn. Te gen ons verzekerde een mede werker van de KMW een paar maanden geleden nog dat we alle overbodige elementen mochten meenemen. Nu wil schijnbaar de opdrachtgever ook ringen hebben", vei-zucht K. Koppejan van de werkgroep. J. van Gorp van de NV Wester scheldetunnel beaamt dat de opdrachtgever de vrijheid over de bestemming van de ringen wil behouden. „We weten nog niet wat we ermee gaan doen en dus ook niet hoeveel ringen we door Mau rits Sep MIDDELBURG - De vraag naar (huiszorg op Walcheren is vorig jaarenorm gegroeid. Het aantal cliënten nam met een kwart toe tol 6300. Desondanks zijn geen wachtlijsten ontstaan, consta teert L. Phernambucq, voorzit tervan de Raad van Bestuur van Zorgstroom. De stijging houdt voor een deel verband met de vergrijzing van desamenleving, Maar ook de sa menwerking met het Zieken huis Walcheren droeg eraan bij zegt Phernambucq. Thuiszorg verricht meer taken dan vroe ger, onder meer in de advisering en begeleiding van bijvoorbeeld diabetes-patiënten en mensen met voedingsproblemen. „Wij helpen nu mensen clie voorheen door ziekenhuispersoneel wer den geholpen. Zowel thuis als op de polikliniek." Ondanks de groei van de zorg- redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl precies nodig hebben. Als er nu al ringen worden weggegeven, dan hebben we straks misschien te kort en moeten we ringen bij laten maken." De NV Wester- schelde speelt met het idee om de ringen voor een soort kunst werk of symbool te gebruiken. P. van Horssen van de gemeente Vlissingen betreurt de hele gang van zaken. Met een bassin en een veilige duiktoren in zee zou Zeeland een toeristische trek pleister rijker zijn. Vlissmgen zou haar beeldmerk terugkrij gen. Het bassin rond de duikto- i-en dient ervoor dat er ook bij eb voldoende water onder de duik toren is. Van Horssen: „We had den het transport van de ringen al geregeld. Dat kostte de ge meente circa 5355 euro. We mochten de ringen of elementen opslaan op het terrein van de Koninklijke Schelde Groep. We hebben door dit laatste nieuws alles tijdelijk afgezegd." Nadat de werkgroep Behoud Duiktoren eind maart het red dingsplan aan de gemeente Vlissingen had aangeboden, is een lid van de werkgroep voor onderzoek naar Saint Malo af gereisd. Voor de kust van de Franse badplaats zijn enkele bassins in zee geplaatst, waar badgasten sinds jaar en dag in zwemmen. Het bassin in Vlis singen zou naar voorbeeld van die bassins worden gebouwd. T. Steinfort van KMW vat het probleem kort samen. „We heb ben momenteel niet genoeg ele menten voor beide aanvragers." Volgens hem zijn de aanvragen ongeveer gelijktijdig binnenge komen. „Het liefst zouden we de Vlissingse club en de opdracht gever tevreden stellen, Daarom gaan we nu nog in onze opslag ruimtes kijken hoeveel elemen ten we precies overhouden. We hebben ook nog enkele ringen beschikbaar die voor de tunnel zijn afgekeurd, maar die voor een kunstwerk of het bassin wellicht nog dienst kunnen doen." KMW deelt spoedig aan de gemeente mee hoeveel ringen Vlissingen kan krijgen. vraag met 24 procent zijn geen wachtlijsten ontstaan bij Thuis zorg. „Wij kunnen direct hel pen", zegt Phernambucq en dat stemt hem zeer tevreden. „Na tuurlijk. Ais mensen hulp nodig hebben en ze krijgen die ook, dan is dat een uitstekende situa tie. Beter dan op veel andere plekken." Volgens Phernambucq komt door de doelmatigheid van zijn organisatie. Hij verwijst naar de conclusie van een landelijk ver gelijkend onderzoek onder thuiszorginstellingen. Daar kwam Thuiszorg Walcheren als één van de meest efficiënte uit naar voren. „Wij besteden meer uren aan zorg en minder aan on dersteuning." Alcohol De vraag naar zorg blijft groei en. Dit jaar zijn al aanzienlijk meer uren aan zorg besteed dan vooraf was ingeschat. Pher nambucq blijft ervan uitgaan dat niemand op een wachtlijst zal belanden. Over één groep cliënten maakt hij zich wel zorgen: de mensen die door problemen met alcohol en drugs, of door psyschische problemen niet in staat zijn een huishouden te beheren. „Deze groep neemt nogal fors toe. Vo rig j aar telde die 118 mensendit jaar 170. Ditzal wel tot een klei ne wachtlijst leiden van onge veer twaalf mensen." Thuiszorg leidt ieder jaar extra personeel op om deze cliënten te kunnen helpen. „Tien jaar ge leden hadden we twee perso neelsleden voor deze vorm van hulpverlening, nu zijn dat er twintig", aldus Phernambucq. „Maar dat gaat langzamer dan de toename van de zorgvraag bij deze cliënten." KOUDEKERKE - Het Zeeuws Byzantijns Koor 'Sretsenije' houdt op zaterdag 25 mei een rommelmarkt op het terrein van Intratuin in Koudekerke. De opbrengst van de rommel markt wordt gebruikt om de on kosten die het Byzantijns koor maakt te betalen. De rommel markt duurt van 9..00 tot 15,00 Chris Vrijenhoek, bedrijfsleider van café Nationaal (links), preventiemedewerker van de brandweer, Johan Koppejan (midden), en eigenaar Frank de Vos van café de Malle Molen lopen de vluchtwegen van de twee cafés na. foto Ruben O reel door Ab van derSluis MIDDELBURG - Met z'n duim drukt eigenaar Frank de Vos van café de Malle Molen aan het Plein 1940 in Middel burg het glaasje kapot van de nooduitgang. In een fractie van een seconde klappen de deuren open en floept een knipperlicht boven de deur aan. Aan de andere kant van de binnenplaats staan inmid dels de nooddeuren van café Nationaal ook open. Preven tiemedewerker Johan Koppe jan van de stadsgewestelijke brandweer knikt tevreden. Klanten van de Malle Molen kunnen in geval van nood via Nationaal op straat komen en omgekeerd. Koppejan is samen met Rutger Kwekkeboom van de gemeen te Middelburg op bezoek bij De Vos en bedrijfsleider Chris Vrijenhoek van Nationaal. In april kregen beide cafés te ho ren dat zij hun vluchtwegen moesten aanpassen. De ge meente dreigde anders met sluiting. Inhaalslag De ramp in café Het Hemeltje in Volendam, waarbij in de Nieuwjaarsnacht van 2001 veertien dodelijke slachtoffers vielen, schudde de lokale over heid en de horeca-onderne- mers wakker. B en W van Mid delburg besloten tot een inhaalslag. Alle honderdvijf tig cafés, restaurants, disco theken en snackbars kregen bezoek van de gemeente en brandweer. Vijfentwintig on dernemers krijgen binnenkort een nieuwe gebruiksvergun ning. Bij de Malle Molen en Natio naal was geen sprake van een echte vluchtweg, die uitkwam op de openbare weg. Bij een brand moesten de cafébezoe kers zich verzamelen op de binnenplaats. „Daar stonden bloembakken, een betonnen schutting en er was niveauver schil tussen beide zaken", somt De Vos de obstakels op. De vluchtroute kon niet door de beugel in de ogen van de brandweer en de gemeente. De twee cafés kregen zes weken de tijd om de vluchtwegen aan te passen. De Vos en Vrijenhoek zijn te vreden over de samenwerking tussen de gemeente en de brandweer Vlissingen/Middelburg. „Het is echt niet zo dat we als vijan den tegenover elkaar ston den", zegt De Vos. „Integen deel. In goed overleg zijn we juist tot oplossingen gekomen. Burgemeester Schouwenaar is zelfs komen kijken. Dat vond ik heel positief. Normaal ge sproken zie je zo'n man niet. Het geeft een goed gevoel, dat een burgemeester zijn betrok kenheid toont." Koppejan vraagt De Vos of de stroom uitgeschakeld kan worden. Een noodvoorziening moet ervoor zorgen dat de deu ren ook bij een storing open klappen en dat het verlichte bordje met nooduitgang blijft branden. Ook de vernieuwde verlichting op de opgeruimde en herbestrate binnenplaats moet aanblijven. De test ver loopt zonder problemen. De schakelaar achter de bar werkt ook goed. „Prima", zegt Koppejan. „Geen enkele op merking. Perfect." De andere brandveiligheidsvoorzienin gen, zoals blusmiddelen, de draairichting van de deur naar buiten en de brandwerend heid, waren al eerder in orde bevonden. Kwekkeboom ver wacht geen problemen om een gebruiksvergunning te kun nen afgeven. Los contactje In café Nationaal worden de zelfde testen uitgevoerd. Ook daar klappen de buitendeuren probleemloos open. Ook de noodvoorziening werkt per fect. Koppejan checkt de brandwerendheid van de trap, die naar de bovenverdieping leidt, de verwarmingsketel en de gasmeter. Aan de hand van de vloeroppervlakte en de breedte van de toegangsdeu ren bepaalt hij vervolgens hoe veel klanten Nationaal maxi maal mag binnenlaten. Alles lijkt in orde. Tot in de toe gangshal van het café aan de Markt het lampje knippert dat de nooduitgang aangeeft. Het lampje behoort permanent te branden. Een los contactje, vermoedt Vrijenhoek. Koppejan kan het café formeel nog niet brandveilig verkla ren. „Ik wil dat 't goed is", zegt hij. „Je moet regelgeving vol gen." Vrijenhoek knikt in stemmend. „Je moet wel. Als hij bij mij iets door de vingers ziet, dan gebeurt het bij de vol gende zaak ook. En dan krijg je een sneeuwbaleffect. Dat lampje moet gewoon branden. PClaar." De laatste controle betekent niet automatisch dat cafés een gebruiksvergunning krijgen. De brandweer kan aanvullen de voorwaarden stellen. Zo moeten Nationaal en de Malle Molen garanderen dat bij ver koop van één van de cafés de vluchtwegen via eikaars zaak intact blijven. De twee cafés moeten bovendien onder houdscontracten afsluiten voor de deuren, de blusmidde len en de verlichting. De Vos en Vrijenhoek hebben dat al gere geld. „Ik ben inmiddels zelf een veiligheidsexpert gewor den", lacht De Vos. MIDDELBURG - De nieuwe opleiding Oriëntatiejaar Ko ninklijke Landmacht in Zeeland is zo'n succes dat de organi serende ROC-vestiging in Middelburg ook een opleiding Vre- de&Veiligheid start. Die eveneens eenjarige opleiding richt zich op scholieren die belangstelling hebben voor alle drie krijgsmachtonderdelen: Landmacht, Luchtmacht en Marine. Komend schooljaar gaat men ermee van start. De opleidingen stellen scholieren die nog geen zeventien zijn in staat zich voor te bereiden op een baan bij een van de krijgsmachtonder delen. Wie slaagt, kan zeker aan de slag bij een van de divisies. Tijdens het studiejaar kan ook het diploma Algemeen Beveili gingsmedewerker worden behaald, en het praktijkcertificaat Kleine Blusmiddelen. Daarmee kan men in de beveiligings branche aan de slag. Van de 46 leerlingen die vorig jaar begonnen aan de opleiding Oriëntatie jaar Koninklijke Landmacht behaalden er 42 met goed gevolg de eindstreep. Ze waren verdeeld over twee klas sen. De opleiding is zo'n succes dat nu al zeker is dat het aantal klassen in het nieuwe schooljaar moet worden uitgebreid. De Zeeuwse opleiding haalde een bovengemiddeld slagingsper centage. Van de 42 geslaagden stroomt tachtig procent daad werkelijk door naar de Landmacht. MIDDELBURG - De politie heeft gisternacht een 20-jarige taxichauffeur op de bon geslingerd. De man reed over de Mid delburgsestraat in de richting Grijpskerke. Vermoedelijk wil de hij de verkeersheuvel links voorbij rij den, maar bij het zien van een politieauto die stilstond in de Badhuisstraat, stuurde hij naar rechts. Hierdoor reed hij met zijn voorwiel tegen de verhoging van de verkeersheuvel en verloor de man de con trole over zijn auto. Hij kwam tegen een metalen hek tot stil stand. De taxi en het hek raakten beschadigd. De bestuurder bleef ongedeerd. KATS - Een 33-jarige man uit Oost-Souburg is gisternacht op de N256 ter hoogte van Kats aangehouden wegens rijden on der invloed. Hij trok de aandacht van de politie doordat hij met groot licht reed in een wagen zonder kentekenplaat en daarbij een rood stoplicht negeerde. De bestuurder bleek 2,5 keer meer alcohol te hebben gedronken dan is toegestaan. Hij moest zijn rijbe wijs inleveren en dient zich binnenkort voor de rechter te ver antwoorden. AXEL - Een gekantelde vrachtwagen zorgde gisternamiddag even voor overlast op de Langeweg in Axel. De chauffeur raakte lichtgewond. Hij kwam uit de richting Westdorpe en nam de rotonde bij Drieschouwen richting Hulst. De lading papier lag vermoedelijk niet goed vast en is gaan schuiven. Daardoor helde de vrachtwagen over en kantelde in de berm. De chauffeur is met beenletsel per ambulance naar het zie kenhuis vervoerd. GOES - Een 21-jarige automobilist uit de gemeente Reimers- waal is in de nacht van woensdag op donderdag aangehouden voor het overtreden van de maximumsnelheid op de A58 ter hoogte van Goes. Hij reed 180 kilometer per uur op de snel weg. Hiervoor kreeg hij een proces-verbaal. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie F. van Es heeft gisteren voor de rechtbank in Middel burg tegen een 33-jarige vrouw uit de Zeeuwse hoofdstad we gens poging tot doodslag acht tien maanden cel geëist. De ver dachte heeft op 10 februari van dit jaar in Middelburg een man met een schaar gestoken. Het slachtoffer liep daarbij verwon dingen op aan zijn hoofd en zijn arm. De steekpartij speelde zich af in het drugsmilieu. De vrouw had de man en zijn vriendin opge zocht om in hun woning geza menlijk cocaïne en heroïne te gebruiken. De verdachte had de drugs betaald. Toen ze ver moedde dat het slachtoffer te in haling werd en 'wit en bruin' als voorraadje wilde opslaan, kreeg ze het gevoel dat het fout zou gaan. „Hij had iets scherps in zijn mouw verstopt. Ik was bang dat ze me zouden rippen, want ik had nog veel geld op zak", zei ze. De Middelburgse verzekerde dat ze zelf eerst werd aangeval len en de schaar van het slacht offer had kunnen afpakken. Ze gaf toe hem bij de worsteling die daarna ontstond vijf keer te hebben gestokën. Zij raakte zeif bij de steekpartij ook gewond. Beiden moesten in het zieken huis behandeld worden. De officier vond het frappant dat zich op 12 augustus vorig jaar een soortgelijke situatie had voorgedaan. Toen had de verdachte in de woning van het slachtoffer verzet gepleegd bij de aanhouding door de politie, waarbij twee verbalisanten ver wondingen opliepen. Dit feit werd door Van Es in de eis mee genomen. „Het is de combinatie van drugs en drank die haar zo agressief maakt. Ze dacht dat ze beroofd werd en heeft daarom met de schaar gestoken"voerde hij als bewijs op Raadsman E. Smit meende dat zijn cliënt in een noodtoestand had gehandeld. De Middelburg se strafpleiter verwees ook naar het slechte milieu waarin het slachtoffer verkeert. De ver dachte kampte zelf met een moeilijke jeugd. De rechtbank doet op 5 juni uit spraak. Advertentie De sky-line van Vlissingen verenigt moderne functionaliteit, historische bezienswaardigheid en alles daar tussenin. Daarom hebben we deze Zwitserse designkast voor dat unieke waterfront gezet. Hij vertegenwoordigt in zijn soberheid een pure schoonheid, die in elke ruimte - nieuw of juist niet - harmonie schept. Hij is zo flexibel, dat hij overal past. Hij heeft niet eens een muur nodig om tegen te leunen. Eigenlijk is hij een bekroond kunstwerk met een zee aan bergruimte. v. keesdenherder.nl Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11