PZC DE ZOMER KOMT ER AAN Gimbrére Zoutelande praat weer met college Jongeren klussen aan eigen hangbus Duo start cannabis-reisbureau Veel Blauwe Vlaggen voor havens en stranden in Zeeland Minikraan bestrijdt stank van wier KORTING Fietser gewond zeeuwse almanak Dienstmededeling Dorpsraad herstelt overleg Open dag WALCHEREN donderdag 23 mei 2002 doorGerrit van Loon VLISSINGEN - Net als vorig jaar hebben zes Zeeuwse stran den en twaalf Zeeuwse jachtha vens de Blauwe Vlag gekregen. Daarmee is Zeeland koploper in Nederland. In totaal reikte staatssecretaris G. Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij gisteren aan zeventien stranden en dertig jachthavens de Blauwe Vlag voor 2002 uit. De Blauwe Vlag is een interna tionale onderscheiding die door een onafhankelijke milieuorga nisatie wordt toegekend aan stranden en jachthavens die schoon en veilig zijn bevonden. Net als vorig jaar voldeden de stranden van Renesse, Westen- schouwen, Oostkapelle, Dom burg, Westkapelle en Zoutelan- de aan de eisen. De jachthavens in Brouwersha ven, Scharendijke, Bruinisse, Burghsluis, Roompot Marina, jachthaven van der Rest Nautic BV, jachthaven Delta Marina, jachthaven Wemeldinge BV, Jachthaven Hansa, WSV Wol- phaartsdijk en WV De Arne in Middelburg mochten ook dit jaar weer de Blauwe Vlag hij sen. Den Osse kreeg voor het eerst wel de erkenning. Zoals verwacht, want de vereniging was al genomineerd en kwam goed door de voorinspectie. De personeelsleden gaan het feestje zeker vieren. Wie niets te vieren heeft, is Guus Blankenburg van de Michiel de Ruij terhaven in Vlissingen. Meeuwen die op zijn steigers poepen en bierflesjes in MIDDELBURG - Een 20-jarige fietser uit Middelburg heeft gis terochtend een hersenschud ding opgelopen bij een botsing met een auto op de Reijersweg in zijn woonplaats. Het slachtoffer is met een ambulance overge bracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. De fietser verleende geen voorrang aan de auto. het water zorgden ervoor dat hij geen vlag kreeg. Hij zit er totaal niet mee. „Ik durf wel te zeggen dat ik mijn reet met die blauwe vlag afveeg. Absolute flauwe kul, zo'n Blauwe Vlag." De Blauwe Vlag wordt voor slechts één jaar toegekend. In Europa ontvangen dit jaar 2800 stranden in 23 landen de Blau we Vlag. Frankrijk, het favoriete vakan tieland van de Nederlanders, krijgt een stuk minder Blauwe Vlaggen dan vorig jaar. 109 Franse gemeenten en 83 jacht havens mogen het felbegeerde dundoek hijsen. Vorig jaar wa ren dat er nog 126 en 85. Advertentie si 4V1IMI* Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Den Haag C-Gouda 25 mei Weesp-Almere C 25 en 26 mei Eindhoven-'s-Hertogenbosch Eindhoven-Tilburg 25 en 26 mei Den Haag C/HS-Leiden C 25 t/m 27 mei (Internationaal*) Anna Paulowna-Den Helder 26 mei Rotterdam C-Dordrecht 26 t/m 30 mei Zwolle-Groningen 24 t/m 27 mei Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - Bel 0900 - 9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - De ge meente Reimerswaal en Water schap Zeeuwse Eilanden willen de stankoverlast bij het strandje Roelshoek bij Krabbendijke aanpakken. Er komt een mi nikraan die het wier in de zo merperiode regelmatig zal ver wijderen. Met name in de zomermaanden klagen de inwoners van Krab bendijke over stankoverlast. Dit wordt veroorzaakt door de aangroei van wier in de Ooster- schelde, dat zich ophoopt bij het strand en in het voormalige ha ventje. Sinds de komst van de Oosterscheldekering is de stro ming veranderd waardoor de hoeveelheid wier is toegeno men. Het plaatsen van een minikraan die het wier verwijdert, moet worden gezien als een tussenop lossing. Het verleggen van de strekdam zou wellicht meer soelaas bie den, omdat het kommetje dan kan worden volgereden met zand, zodat het wier zich in die hoek niet meer ophoopt. C Advertentie OP DIVERSE: PANTALONS - PULLOVERS, JACKS MANTELS, COMBI-THEMA's LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG De meligheid slaat toe bij de medewerkers van de PSD nu het einde van het provinciale veerbedrijf in zicht komt. 'I love Pim' verscheen laatst op de lichtkrant in Perkpolder en aan boord van een van de veerboten op het traject Vlis- singen-Breskens werden de passagiers deze week in een dienstmededeling aange spoord naar stuurboord te gaan staan om het schip in evenwicht te houden. De directie van de PSD - not amused - hult zich in stilzwij gen over de aard van de disci plinaire maatregelen die te gen het oneigenlijk gebruik van de communicatiemidde len aan boord en op de veer- pleinen worden genomen. Laten wij dit communicatie middel dan eens gebruiken om de boodschap van de di rectie bekend te maken. Die komt hier op neer: de eerst volgende die dit soort flau wekul uithaalt, wordt gekiel haald. Einde dienstmededeling. Wereldmuziek! de dubbel cd Global Sounds 2 voor 6,99 inclusief 30 korting- coupons t.w.v. 209,70 vanavond vanaf 17-30 uur Brasseriemenu Heldere groen tcnsoep en vegetarische Marokkaanse pannenkoek of asperges met ham en Griekse yoghurt voor 11,50 of 9,- (vegetarisch menu) vanavond 19.30 uur Khalid Boudou over o.a. zijn boek Het Schnitzelparadijs gratis entree zaterdag 25 mei opening Microsoft Knowledge Centre op alle Engelstalige Microsoft Press titels deze dag 20% korring zie ook onze website 11.00-15.00 uur demonstratie drukken Museum drukkerij 14.30-16.30 uur Campagne Charlie met o.a. liedjes over de Four Freedoms kijk ook op wwvv.drukkerijmiddelburg.nl door Edith Ramakers VLISSINGEN - „De meest ge stelde vraag aan Nederlandse jonge toeristen is: heeft u voor mij iets te blowen? Daarmee breng ik toch niets nieuws. Pas daarna volgt dat Nederland het land is van tulpen, molens en klompen", zegt Vlissinger Pieter-Jan Vissia. Met Sebas- tiaan de Muijnck is Vissia het brein achter de net opgerichte cannabis-reisorganisatie. De eerste zevendaagse canna- bis-cruise vertrekt begin juli. „Hasj is een belangrijk natio naal product. We gaan met on ze 'Hasj-ontdekkingstocht' de markt op. We gaan ook dag trips en evenementen rond cannabis organiseren. Bin nenkort is er bijvoorbeeld weer een blowavond in het Ar senaal in Vlissingen." Vertrek- en eindpunt voor de zevendaagse trip is Amster dam. De klanten worden eerst aan de hand meegenomen langs de bekendere koffie shops in de hoofdstad. Daarna zet het schip koers naar Hoorn Alkmaar, Haarlem. „Kaas en molens en andere zaken waar Nederland trots op mag zijn, worden en passant in de reis opgenomen." Tijdens de tocht wordt over de kwaliteit van cannabis ge sproken en over de effecten van het gebruik. „Het Neder landse softdrugsbeleid komt aan de orde. Het hele program ma is opgebouwd rond canna bis." Op het water blowen is helemaal het einde, is de erva ring. Vissia: „Op die manier ben ik op het idee van deze reisorganisatie (www.cnnbs- travel.nl) gekomen. Ik heb een woonschip. En als ik ergens lig en ik steek een blowtje op, dan denk ik, wow, wat is dit toch een heerlijk vrij land. Dat moeten anderen toch ook mee mogen maken." Blowen, zegt De Muijnck, is nu eenmaal een hobby van veel mensen. „Als we hobby en toerisme combi neren, komen we uit op het or ganiseren van dit soort cruises en dagtripjes. We willen op on ze site alle dingen die met toe risme en cannabis te maken hebben, onder een paraplu brengen." Miljonair De kosten voor een week zeilen 'onder geestverruimende om standigheden', zullen niet ge ring zijn. De onderneming richt zich op de wat rijkere toerist, uit bijvoorbeeld Ame rika. „We willen nog een arti kel krijgen in het blad De Mil jonair. De rugzaktoeristen vinden hun weg meestal wel in Amsterdam." Maar zelf verwachten ze er niet rijker van te worden. „Dan moet je de handel in gaan, zoals het kweken van wiet." De vergelijking tussen cannabis en wijn is voor hen snel gemaakt. „De echte wijn kenner wil in Frankrijk een tocht maken langs de betere wijnkelders en heeft daar geld voor over. Wij willen de toerist, die als hobby blowen heeft, in wijden in de wereld van de be ter cannabis", zegt Vissia, die meer dan vijftien jaar eigenaar van koffieshop Purple in Vlis singen is. Vissia heeft weieens gepro beerd om ook in Zeeland rond- vaarttochten te organiseren. „Maar dan stuit je op allerlei weerstanden. Ik heb het idee voorgelegd aan een onderne mer uit Middelburg, maar die deinsde terug. Bah, verslaaf den, zei de man, bah, een hasj- boot. Jammer dat er dit soort onbegrip leeft." Pieter-Jan Vissia (links) en Sebastiaan de Muijnck gaan met de 'hasj-ontdekkingstocht' de markt op. foto Ruben Oreel Dan bespreken we samen met hem onze kardinale punten." De dorpsraad durft ondanks de ze vernieuwing nog niet ronduit te zeggen: zand erover. „Maar we geven ze de kans om met een schone lei te beginnen. Wij wachten af", aldus Kersing. „Toch denk ik dat met de komst van het dualisme in de gemeen teraad er wel wat verandert. Voorheen gingen al onze brieven naar het college. Nu gaan ze naar alle raadsleden. De raads leden blijven dan van elke stap tussen het college en ons op de hoogte." Sportpark De punten waarover Zoutelan de het uitvoerig met Van Taten- hove wil hebben zijn de herin richting van de Langendam en de verkeerssituatie bij het sportpark. De dorpsraad wil dat er snel iets gedaan wordt aan beide zaken. De oprit vanaf de drukke Westkapelseweg moet veiliger gemaakt worden, vindt de dorpsraad. In het voorjaar van 1999 droeg hij daarom sug gesties aan voor oplossingen. Vier maanden later reageerde het college dat de tips waarde vol waren en dat sommige ervan op korte termijn zouden worden uitgevoerd als het financieel kon. Daarna bleef het hierover stil tot de dorpsraad begin dit jaar het vertrouwen opzegde. Over de herinrichting van de Langendam reageerden B en W onlangs dat de uitvoering voor 2003 op de agenda staat. Er is al wel geld voor uitgetrokken, maar nog niet het volledige be drag. De dorpsraad hoopt dat het nieuwe college hier vaart achter kan zetten. VLISSINGEN-OOST - The Mission to Seafarers in Vlissin- gen-Oost houdt zaterdag 8 juni een open dag van twee tot vijf op het terrein bij de Scheldepoort. Er wordt een loterij gehouden, er zijn kinderactiviteiten met Alice in Wonderland en de Jo- han Friso Band en de Gospel Foundation Combo treden op. door Miriam van den Broek ZANDDIJK - Met een schroevendraaier in de hand lopen de veertienjarige Daisy uit Middelburg en de dertienjarige Ro- mani uit Vrouwenpolder om de rood bruine bus heen op het terrein van ge meentewerken in Zanddijk. Hier en daar pulken ze een rubbertje los. Alle strips aan de buitenkant worden verwijderd. Rubbertjes en metalen plaatjes gaan er af en krijgen een nummer. Op sommige plekken is een begin ge maakt met schuren. Deletters op de oude bibliotheekbus zij n nog net zichtbaar. De bus wordt verbouwd, opnieuw gespoten en ingericht zodat die later dienst kan doen als rijdend jeugdhonk in de ge meente Veere. Bij deze verbouwing krijgt de gemeentelijke jongerenwerker Judith Eckhardt hulp van jongeren. Deze week werken zij voor de tweede keer aan de bus. Het is vijf uur. Daisy, Romani, Judith en Estatilia Brinkman van het Jongeren In formatie Punt uit Middelburg zijn al in Zanddijk. Terwijl ze wachten op de an dere helpers, draaien ze nonchalant wat schroeven los. „Vorige keer was het leuk", zegt Daisy. „Toen hebben we de boekenkasten uit de bus gesloopt. Echt het grove werk met een hakbijl. We kon den ons lekker uitleven. Schuren vind ik niet zo leuk maar het hoort er bij. Ik kijk er naar uit om straks de bus in te richten. Ik zie het al helemaal voor me. Aan weerszijden komen banken om lekker te chïllen, er wordt een tv'tje opgehangen en komt misschien nog iets van een ge luidsinstallatie. Aan de voorkant, achter de chauffeursstoel komt een barretje met een kleine koelkast." Judith heeft vorige maand een grote groep jongeren aange schreven met de vraag of ze kwamen hel pen met de bus. Op de vorige klusdag hielpen elf personen mee. „Vandaag ver wacht ik er zes", zegt Eckhardt. Maar om half zes is er verder niemand verschenen. „Wat gaan we eten?", vragen de meisjes nog voor ze goed en wel begonnen zijn. „Zullen we met de bus langs de Mac rij den? Da's lachen." Keiduur Judith laat zich niet van de wijs brengen. „Laten we maar beginnen met schuren. Ik zal eerst even wat uitleg geven." Alle roestplekjes op de bus moeten wor den weg geschuurd. Pas dan kan de bus opnieuw gespoten worden. „Luister goed. Dit spul is keiduur", zegt Eckhardt rinor Miriam van den Broek ZOUTELANDE - De Dorps raad Zoutelande geeft het ge meentebestuur de kans met een schone lei te beginnen. Dit standpunt is ingenomen na een openbare vergadering van deze raad. Op de agenda stond het gesprek dat een paar maanden geleden plaatsvond tussen de dorpsraad en B en W naar aan leiding van het opgezegde ver trouwen van de dorpsraad in het college. De dorpsraad hield het contact met het gemeentebestuur in ja nuari voor gezien en zegde het vertrouwen in B en W op. De raad vond dat het gemeentebe stuur zich meerdere keren niet aanzijn woord heeft gehouden. Ook meende de dorpsraad dat B en W niets gedaan hebben met aangedragen suggesties. „We hebben de kwestie geëvalu eerd", zegt G. Kersing van de dorpsraad. „In het laatste ge sprek heeft het college ons be loofd de communicatie te verbe teren. Er is inmiddels een nieuw college aangetreden. Iedere wethouder heeft nu een paar dorpsraden in zijn portefeuille. Voor ons is dat wethouder Van Tatenhove. We hebben met hem de afspraak gemaakt dat hij op de eerstvolgende vergadering van de dorpsraad aanwezig is. Judith (voorgrond), Estatilia (linksachter), Romani en Daisy bij hun toekomstige hangbus. foto Ruben Oreel wijzend naar een soort schuurdoek. „Ze kosten ongeveer één euro per stukje, dus wees er zuinig mee. Eerst haal je met dit schuurpapier deroestvlekjes eraf. Je zult zien dat het roestiger is dan je denkt, maar alles moet weg. Op plaatsen waar geen roest zit, zoals de zijkant van de bus, moet je het een klein beetje opschuren." Zonder al te veel gemor gaan de meiden aan de slag.Au, dat piept in je oor"zegt Daisy maar gaat onverstoorbaar verder. „Ik ben bij de bus verzeild geraakt door dat mijn moeder bij de gemeente Veere werkt", zegt ze. „Ze dacht dat ik het wel leuk zou vinden. Dat is ook zo. Ik kende hier niemand, maar het is wel gezellig. In Middelburg is voor mensen van mijn leeftijd niks te beleven. Ik vind het leuk om bezig te zijn en dat kan hier. Romani ontving thuis de brief die Eck hardt aan jongeren stuurde. „In Vrou wenpolder is nooit iets te doen", zegt ze. „Ik ben vorige keer samen met mijn zus gekomen." Ook Romani vindt het gezel lig, maar kijkt er vooral naar uit om later de bus in te richten. „Ik ben wel van plan om straks naar de bus te gaan als die in Vrouwenpolder komt. De bus moet straks door de verschillende Veerse kernen gaan rijden. De jongeren kunnen er niet alleen terecht om in de bank te hangen, tv te kijken en fris te drinken Ze kunnen er ook met alle mo gelijke vragen terecht Het Jongeren In formatie Punt zorgt dat er folders over verschillende onderwerpen aanwezig zijn. Jongeren die ook willen meewerken aan de bus, kunnen zich nog steeds aan sluiten. (Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9