PZC Oorlog om Kashmir lijkt onvermijdelijk Helft wereld straks zonder drinkwater De wereld in je handen met i-mode Noord-Koreaanse vluchtelingen uit China vertrokken Stafleden van Bush worden gedagvaard in Enron-affaire Niki de Saint Phalle overleden Zieke paus verlaat vliegtuig in Bakoe per hefbrug *jksm Hl Belg rijdt maanden rond met lijk Zelfmoord vanwege huiswerk Doden door plotse kou in Moskou Malaria uit mug gemanipuleerd Oudste reuzenpanda legt loodje 1|I ill Primafoon Wapenroof uit kazerne België VN voorzien uitsterven duizenden dieren en planten Iraanse politie opent de jacht op Barbies donderdag 23 mei 2002 CHARLEROI - Een man uit het Belgische Chatelet heeft maanden rondgereden met het lijk van zijn vriendin in zijn kofferbak. Hij had de vrouw december vorig jaar gedood en het lijk eerst in de garage van zijn ouderlijk huis gelegd. Nadat hij daar in maart van dit jaar weg moest, verstopte hij het lijk in zijn au to. Zijn vader deed de lugubere ontdekking, toen hij de geur niet vertrouwde. Hij bracht zijn zoon naar de politie. De man heeft de vrouw gewurgd tijdens een ruzie. De onderzoeks rechter heeft hem doodslag ten laste gelegd. Belga/ANP GRAZ - Een tienjarig Oostenrijks meisje heeft zelfmoord ge pleegd omdat ze dacht dat ze haar huiswerk slecht had ge maakt. De vader van het meisje vond haar levenloze lichaam maan dagavond in een bos vlak bij de stad Graz. Ze bleek zichzelf in de borst te hebben geschoten met het pistool van haar vader, zo meldde de Oostenrijkse omroep ÖRF gisteren. Volgens de politie had het meisje, dat beschouwd werd als een uitstekende leerling, haar daad zorgvuldig voorbereid, In een afscheidsbrief meldde ze waar en hoe laat zij een einde aan haar leven wilde maken. Ook liet ze instructies achter voor de verdeling van haar spaargeld en voor haar uitvaart. RTR MOSKOU - Zeker zes mensen zijn deze week in Moskou doodgevroren door ongewoon koud voorjaarsweer. Drie men sen werden in onderkoelde staat in het ziekenhuis opgeno men, heeft een woordvoerster van de eerste-hulpdienst in de Russische hoofdstad gisteren bekendgemaakt. Na weken van zacht en zonnig weer zakten de temperaturen in Moskou en sommige andere delen van Rusland zondag en maandag plotseling onder nul. AP PARIJS - Amerikaanse wetenschappers zijn erin geslaagd muggen genetisch zo te manipuleren, dat ze de gevreesde ziekte malaria niet meer kunnen overbrengen. Dat meldt het wetenschappelijke blad Nature. De mug krijgt volgens de nieuwe techniek genen ingeplant die de productie van de malariaparasiet Plasmodium blokkeren. Malaria is met name in Afrika in Afrika een gevreesde ziekte. Jaarlijks sterven er 1 tot 3 miljoen mensen aan, en zonder maatregelen zal dat aantal de komende j aren sterk toenemen Een vaccin tegen malaria bestaat niet. AFP/ANP PEKING - De oudste reuzenpanda, het mannetje Chang Chang, is overleden, heeft een medewerker van de dierentuin waar het dier leefde gisteren bekendgemaakt. Chang Changs lichaam zal worden opgezet en tentoongesteld in het natuurreservaat Baishuijiang in de noordwestelijke provincie Gansu, waar hij in 1985 op achttienjarige leeftijd werd gevangen. In 1995 verhuisde hij naar de dierentuin van Jinan in de oostelijke provincie Shandong. Chang Chang verkeerde tot voor kort nog in goede gezond heid, al zaten zijn tanden te los om nog bamboe te kunnen eten. In plaats daarvan werd hij gevoerd met pap van gemalen maïsbrood, gemalen vlees en gehakte bamboebladeren. Er leven nog maar ongeveer duizend reuzenpanda's in het wild in het West-Chinese berggebied. AP door Sal Stam DEN HAAG - De kans is reëel dat het Indiase leger binnenkort in de regio-Kashmir daadwer kelijk op grote schaal naar de wapens grijpt. Dat zegt dr. Kris- toffel Lieten van de Universiteit van Amsterdam. „Het ziet er schrikwekkend uit", aldus Lie ten naar aanleiding van nieuwe uitspraken van de Indiase pre mier Vajpayee. De Indiase premier hield giste ren een toespraak voor de leger top in Kashmir, waar de afgelo pen maanden een miljoen Indiase en Pakistaanse militai ren zijn samengetrokken. Hij zei dat het ti j d is voor een beslissen de strijd. India stuurde hon derdduizenden militairen naar het grensgebied na een bloedige zelfmoordaanslag op het parle ment, die in december dertien mensenlevens eiste. De aanslag was vermoedelijk het werk van islamitische rebellen. Volgens India worden die door Pakistan gesteund. Het is bepaald niet ondenkbaar dat er opnieuw oorlog rond Kashmir uitbreekt als er nog zo'n aanslag wordt ge pleegd, aldus Lieten. India en Pakistan hebben al twee keer een gewapend conflict om deze regio in de Himalaya gehad. Lieten heeft de indruk dat pre mier Vajpayee met Kashmir mooi de aandacht kan afleiden van een gevoelige interne kwes tie. In de deelstaat Gujarat, waar zijn eigen hindoe-partij aan de macht is, werden in maart en april tweeduizend moslims door hindoe-fanatici afgeslacht. „Dit heeft in het In diase parlement tot verhitte de batten geleid. Vajpayee staat onder binnenlandse druk én hij kan Kashmir dus als afleidings manoeuvre gebruiken." Op de keper beschouwd hebben Advertentie p F3Q: VolL.kj. q breaking news EJnieuwsalert GDnieuwsstroom i Nu al toegang tot meer dan 80 sites. i-mode toestel NEC n21 i nu met 2 maanden gratis i-mode abonnement én tot 3 maanden gratis KPN Mobile of Hi abonnement. Kom langs, bestel vla 0800-1515 of surf naar www.primafoon.nl •Exclusief eenmalige aansluitingskosten van 52.50 Vraag naar de voorwaarden in de winkel. opent jé wereld beide partijen met een oorlog om Kashmir weinig te winnen, of het zou prestige moeten zijn. Maar zeker voor India geldt dat het als de dood is voor gezichts verlies. Superioriteitsgevoel „India beschouwt zichzelf als de belangrijkste mogendheid van Zuid-Azië en in feite is het dat ook. Het superioriteitsge voel krijgt een flinke knauw als blijkt dat dat land er niet in slaagt de moslimrebellen klein te krijgen." „Pakistan probeert de kwestie al maanden langs andere wegen op te lossen. President Mushar raf zegt dat hij de rebellen niet onder controle kan krijgen en hoopt dat de Verenigde Naties iets kunnen doen. De volkeren organisatie zou bijvoorbeeld onderzoek kunnen doen naar de aanvallen die er de afgelopen tijd zijn gepleegd. Maar New Delhi weigert dat en houdt zijn poot stijf. Dat is jammer, want het lijkt erop dat Musharraf van goede wil is. Hij heeft de demo cratie in zijn eigen land enigs zins hersteld en heeft diverse maatregelen genomen tegen de terroristen, Maar ondanks zijn goede bedoelingen weigert In dia zaken te doen met zijn 'klei ne broer'." Of een derde oorlog iets zal uithalen is dus de vraag. „De lijn van Musharraf lijkt me de juiste", aldus de Kashmir- deskundigc. Het geweld van terroristen krijg je niet zomaar klein, zegt Lieten. „Dat zie je ook in het Midden-Oosten, waar Jasser Arafat in feite met lege handen staat. Er moet vrede en veiligheid komen in het gebied en zolang dat er niet is, zullen terroristen naar de wapens blij ven grijpen." ANP van onze redactie buitenland SAN DIEGO - De Franse schil deres en beeldhouwster Niki de Saint Phalle is na een lange ziekte op 71-jarige leeftijd over leden in de Amerikaanse stad San Diego. De in Parijs geboren De Saint Phalle was vooral be kend door haar reusachtige Na- na-beelden. Het overlijden van De Saint Phalle is bekendgemaakt door de Duitse gemeente Hannover. In 2000 schonk de kunstenares ruim driehonderd werken aan het plaatselijke Sprengel Muse um. De Saint Phalle werd onder meer beroemd met de mozaïek techniek die zij voor haar beel den van vooral vrouwen ge bruikte. Haar over het algemeen grote beelden met veel ronde en bolle vormen kregen daardoor -een veelkleurig en speels uiter- Niki de Saint Phalle lijk. In Parijs en Stockholm staan enkele van haar enorme figuren. In Nederland exposeerde de Franse kunstenares vele malen van onze redactie buitenland WASHINGTON - Een commis sie van de Amerikaanse Senaat heeft gisteren in meerderheid besloten leden van de staf van president Bush te dagvaarden in de zaak van de failliete energie reus Enron. Ondervraging van de Witte-Huismedewerkers moet duidelijk maken welke contacten de staf van Bush on derhield met de bestuurders van Enron. Ook medewerkers van vice-president Cheney moeten zich voor de commissie verant woorden. Het is voor het eerst in het presi dentschap van Bush dat mede werkers van de president een dagvaarding ontvangen. Aan het besluit ging een verhitte dis cussie vooraf. De Republikei nen in de commissie verzetten zich fel tegen de dagvaarding, maar met acht tegen negen stemmen delfden zij uiteinde lijk het onderspit tegen de De mocraten. De regering-Bush bekende vo rig jaar dat toenmalig Enron- topman Kenneth Lay afgelopen najaar, toen de onderneming in sneltreinvaart haar ondergang tegemoetging, meer dan eens te lefonisch contact zocht met hooggeplaatste figuren binnen de regering, onder wie minister O'Neill van Financiën en minis ter Evans van Handel. De voorzitter van de Senaats commissie is Lieberman, de De mocratische senator van Con necticut die in 2000 de running mate was van presidentskandi daat Gore. Volgens sommige Republikein se senatoren is Lieberman met de dagvaardingen vooral uit op politiek gewin. Zij stellen dat Lieberman ten onrechte de in druk wekt dat er in het Witte Huis fouten zijn gemaakt die tot het faillissement van Enron leidden. AP in musea en galeries. Zo was er een overzichtstentoonstelling in het Stedelijk Museum in Am sterdam en stond een van haar werken in 2000 in de openlucht beeldenroute Den Haag Sculp ture. Catherine Marie-Agnes Fal de Saint Phalle werd in 1930 gebo ren in Parijs als dochter van een rijke Franse bankier en een Amerikaanse society-dame. Ze begon in 1952 met schilderen maar stapte later over op het maken van objecten en beelden. In de jaren zestig was zij lid van de Nieuwe Realisten, met onder anderen collega beeldhouwer Jean Tinguely, met wie zij een lange samenwerking begon, In 1965 ontwikkelde zij, geïn spireerd door de zwangerschap van een vriendin, de eerste Nana's die dan nog van papier- maché en doek zijn. Later wer den dat beelden met het type- rende mozaïek. AFP/DPA van onze redactie buitenland PEKING - De vijf Noord-Kore aanse vluchtelingen die eerder deze maand door de Chinese po litie uit het Japanse consulaat in de Noord-Chinese stad Sheny ang waren gesleept, zijn giste ren per vliegtuig uit Peking ver trokken naar de Filipijnen. Daarmee is een einde gekomen aan een diplomatiek conflict tussen China en Japan. Eerder op de dag besl oot de Chi nese regering de vijf Noord-Ko- reanen vrij te laten. Een Fili- pijnse regeringswoordvoerder bevestigde de komst van de vluchtelingen Hij zei dat de re gering had ingestemd met een verzoek van de Zuid-Koreaanse ambassadeur. De Chinese autoriteiten laten Noord-Koreaanse vluchtelin gen nooit direct naar Zuid-Ko- rea vertrekkenZij gaan meestal via de Filipijnen. Peking wil zo bondgenoot Noord-Korea ge zichtsverlies besparen. Met het vertrek van het vijftal, onder wie een klein meisje, komt een einde aan een twee weken durende diplomatieke ruzie tussen Japan en China. To kio was woedend dat de Noord- Koreanen door de politie van het terrein van een consulaat waren gesleept. De Japanse regering, en met name het door schandalen ge teisterde ministerie van Buiten landse Zaken, kwam ook in ei gen land onder vuur te liggen. De bevolking, die de beelden van het incident op tv te zien kreeg, was uiterst verbolgen over het feit dat het diplomatie ke personeel van het consulaat geen vinger uitstak om te ver hinderen dat de vluchtelingen van het terrein werden afge- sleept. China zei door de diplo maten gevraagd te zijn de vijf weg te halen, maar Tokio ont kende dat. RTR/DPA/ANP Brand aan boord onderzeeboot VS WASHINGTON - Aan boord van een onderzeeboot van de Amerikaanse marine heeft gis teren brand gewoed. De 43 bemanningsleden zijn gered. Enkelen van hen raakten licht gewond, aldus een zegsman van de marine. Het incident had on geveer 160 kilometer uit de kust van Californië plaats. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De door diesel aan gedreven USS Dolphin is een onderzoeksonderzeeër. Het vijf tigmeter lange vaartuig werd in 1968 gebouwd. Het verricht we tenschappelijk onderzoek en voert testen voor de marine uit. AFPIRTR THUIN - Bij de grootste wapen diefstal uit een Belgische kazer ne in twintig jaar hebben dieven in de nacht van dinsdag op woensdag 140 geweren buitge maakt. Dat heeft de Belgische politie gisteren gemeld. Uit de Gibetkazerne in Thuin namen de daders behalve de ge weren ook munitie en veertien pistolen mee. Gemaskerde man nen dwongen twee militairen op wacht om het wapendepot open temaken. Het tweetal bleef ongedeerd. Volgens een legerwoordvoerder liepen ze wel een shock op en zijn ze onder behandeling van een psycholoog. DPA Paus Johannes Paulus II ondersteunt zijn hoofd, terwijl een vrouw naast hem een kinderkoor leidt bij zijn aankomst in Bakoe. van onze redactie buitenland BAKOE - Een zichtbaar zieke en broze paus Johannes Paulus II is gisteren be gonnen aan een bezoek aan de islamiti sche republiek Azerbeidzjan. Bij aankomst op het vliegveld van de hoofdstad Bakoe was de rooms-katho- lieke kerkleider niet in staat om zelf standig uit het vliegtuig te lopen. Hij moest het toestel met behulp van een hefbrug verlaten. Ook zijn welkomstrede op het vliegveld kon hij niet zelf uitspreken. Dat moest hij overlaten aan een priester. Het was de eerste keer in zijn 23-jarig paus schap dat de kerkleider, die zaterdag 82 jaar werd, mechanische hulp nodig had om uit een vliegtuig te komen. Ook maakte hij niet eerder zo'n zwakke in druk. De weinige woorden die de paus wel sprak, waren zo goed als onver staanbaar. Terugtreden De woordvoerder van het Vaticaan, Joaquin Navarro-Valls, benadrukte opnieuw tegenover journalisten dat de paus er momenteel niet aan denkt af te treden. Verscheidene kardinalen, onder foto Kerim Okten/EPA wie de Duitse Curiekardinaal Joseph Ratzinger, hadden recent openlijk ge speculeerd over een terugtreden om ge zondheidsredenen. Azerbeidzjan, waar slechts 120 geregistreerde rooms-ka- tholieken wonen, is de eerste halte van de' 96e buitenlandse reis van de paus. Hij reist vandaag naar Bulgarije, waar 84 procent van de bevolking tot de or thodoxe kerk behoort. RTR/DPA/AFP door Harm Harkema LONDEN - Meer dan de helft van de wereldbevolking kampt over dertig jaar met ernstige drinkwaterproblemen. Het zwaarst getroffen wordt West- Azië, waaronder Arabië, waar omstreeks die tijd 90 procent van de mensen problemen met de drinkwatervoorziening heeft. Dit stelt de UNEP, de mi lieuorganisatie van de Verenig de Naties in een van ochtend in Londen verschenen rapport over de toekomst van het milieu op aarde. Volgens de UNEP dreigt over dertig jaar 70 procent van het aardoppervlak verstoord te worden door wegen, mijnbouw, steden en andere infrastructu rele ontwikkelingen. Het areaal bos is sinds 1990met2,4procent ingekrompen en het einde is nog lang niet in zicht. Meer dan 1100 vogelsoorten (12 procent) wor den in hun voortbestaan be dreigd, evenals 1130 soorten zoogdieren, een kwart van het totale aantal. Vijfduizend plan tensoorten dreigen de komende dertig jaar uit te sterven. Het zwaarst getroffen worden Latijns-Amerika en de Cariben, waar in 2032 80 procent van het land lijdt onder snelle en slecht geplande groei van de infra structuur. De belangrijkste oor zaak voor de problemen is de groei van de wereldbevolking, die een toenemend beroep doet op de aardse bronnen. Vijftien procent van het aardoppervlak lijdt inmiddels onder erosie, 2,5 procent van de grond is er zo slecht aan toe dat verbetering al niet meer mogelijk is. Ongeveer de helft van alle rivieren op aard is ernstig vervuild of droogt op. In het rapport, waaraan is mee gewerkt door ruim duizend we tenschappers, wordt ook een toename van het aantal natuur rampen, zoals extreme droogte en overstromingen, geconsta teerd. Werden in de jaren tach tig nog 147 miljoen mensen per jaar getroffen door natuurram pen, in de jaren negentig waren dat er 211 miljoen. De UNEP heeft ook enig goed nieuws. Het percentage mensen dat hongerlijdt, daalt. Bij actief beleid is het mogelijk om de uit stoot van kooldioxide in 2032 te stabiliseren. Ozonlaag Zeer succesvol zijn de maatre gelen gebleken tegen de uitstoot van cfk's - die de ozonlaag aan tasten. En de kwaliteit van lucht en water in Noord-Amerika en Europa is de afgelopen dertig jaar verbeterd. Wereldwijd ech ter is er sprake van een gestage verslechtering van het milieu, aldus de UNEP. GPD Hnnr Brian Murphy TEHERAN - Het signalement: slank, rondborstig, immer glim lachend en blootshoofds. De verdachte staat bekend onder de naam Barbie. De Iraanse po litie maakt sinds kort jacht op de parmantige ambassadrice van de Amerikaanse cultuur. Het verblijf van de pop in de is lamitische republiek lijkt zijn einde te naderen. Politieagenten hebben in veel speelgoedwinkels alle Barbies in beslag genomen. Aanleiding was een onduidelijke proclama tie eerder deze maand, waarin de onislamitische inslag van het internationale meisjesidool werd afgekeurd. „Ze hebben ze allemaal meege nomen", zegt de eigenares van een speelgoedwinkel. Haar eta lage is volgeplakt met het hart vormige Barbie-logo. „Ik heb geen idee of we Barbie ooit nog terugzien.De winkelierster wil haar naam niet geven uit angst voor nieuwe problemen met de autoriteiten. „We zijn allemaal een beetje zenuwachtig", zegt een medewerker van een win kel, waar het personeel de com plete voorraad Barbiepoppen heeft verstopt. Het is niet voor het eerst dat Barbie in botsing komt met de Iraanse autoriteiten. In 1996 noemde de chef van een door de regering gesteund instituut voor de jeugd Barbie een 'paard van Troje' dat westerse invloe den naar binnen smokkelde, zo als make-up en onthullende kleding. Ook in een land waar vrouwen hoofddoeken moeten dragen en mannen en vrouwen niet samen naar het zwembad of het strand mogen, draagt Bar bie badpakken en minirokken. In maai*t kwam een Iraanse speelgoedfabrikant met een antwoord: Sara, een pop ge kleed in een zwart gewaad of in een traditioneel Iraans volks kostuum. Haar tweelingbroer Dara is eveneens een toonbeeld van Iraans fatsoen. In niets lijkt hij op Barbies gespierde vriend je Ken. Regeringswoordvoerders heb ben geen uitspraken gedaan over de achtergrond van het po litieoptreden tegen Barbie. Het wordt echter algemeen gezien als een nieuwe stiptheidsactie van de conservatieven. Onder de in 1997 aangetreden presi dent Mohammed Khatami zijn de persoonlijke en commerciële vrijheden toegenomen.AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5