PZC Minder ambtenaren in Terneuzen Net één grote familie van ouderen Milieustudie Sluis aan Zee duurt langer DE ZOMER KOMT ER AAN! Gimbrère De Zonnebloem op bedevaart Bressiaanders klagen over hondenpoep KORTING Webpoll laat politieke aardverschuiving zien Herindeling kost arbeidsplaatsen maar moet dienstverlening wel verbeteren Gift ANBO zeeuwse almanak Dienstmededeling J w JL Mil n ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 23 mei 2002 HoorEugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente raadsverkiezingen in de Ka naalzone op 20 november kunnen een politieke aardver schuiving teweegbrengen. Dat denkt bijna driekwart van de deelnemers aan de wekelijkse enquête op de internetpagina van de fusiegemeenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen. Hiernaast zijn zij het niet eens met de stelling dat de 'nuchtere Zeeuwen' zich niet laten beïn vloeden door de landelijke po litieke ontwikkelingen. In to taal deden 36 internetsurfers mee aan de webpoll. ,,Op de eerste plaats moeten we het hebben over Zeeuws-Vlamin gen en die hebben toch een wat ander karakter dan 'nuchtere Zeeuwen", stelt een van de mensen die reageerden. „Bo vendien herinneren we ons nog de opkomst van TOP in 1998 in Terneuzen, die in één keer met zeven zetels uit het niets in de raad kwam. Ik denk dat het ge zapige politieke klimaat in de Kanaalzone, waar je pas mag meepraten als je als vijftig plusser minstens één periode in de gemeenteraad achter de rug hebt, zeer kwetsbaar is voor nieuwe groeperingen die zich goed kunnen profileren", zo stelt deze deelnemer nog. Een andere webbezoeker wijst ook op het TOP-effect in Terneu zen. „Aan een ieder te beoordelen in hoeverre deze een stempel heb ben kunnen drukken op ver nieuwing of lijdzaam zijn aan geschoven bij het bestaande establishment. Als de huidige politieke partijen een les kun nen leren van deze week, clan is het wel om vóór en niet na de verkiezingen te komen met vervanging van vergrijsde plaatselijke coryfeën door fris se nieuwe gezichten. De eerste voorstellen voor de nieuwe lijsttrekkers lijken echter eer der de voorkeur te geven voor de meeste politieke kilometers op de teller." doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - De nieuwe ge meente Terneuzen streeft naar een betere dienstverlening met minder mensen. Dit is het uit gangspunt van de stuurgroep herindeling Midden-Zeeuws- Vlaanderen die de inrichting van het nieuwe gemeentelijke bestel aan het voorbereiden is. Op basis van de formatie- en functieplannen die de drie ge meenten hebben samengesteld blijkt dat het aantal ambtelijke arbeidsplaatsen wordt terugge bracht van 497 tot 480. Ge dwongen ontslagen worden niet In Oost-Zeeuws-Vlaanderen is de stuurgroep die daar de be stuurlijke ommezwaai in de grondverf aan het zetten er nog met toe gekomen om het forma tieplan voor de nieuwe gemeen te Hulst uit te werken. Burge meester A. Kessen, voorzitter van de stuurgroep, gaat ervan uit dat in juni dat karwei kan worden afgerond. De verwach- tinginhet oosten is ook dat het totale personeelsbestand van de nieuwe gemeente kleiner wordt dan de formatie van Hulst en Hontenisse nu samen. Momen teel zijn er bij die twee gemeen ten 197 fulltime arbeidsplaat sen. Kessen sluit niet uit dat dit aantal teruggebracht wordt tot 185. In West-Zeeuws-Vlaande- ren, waar het verzet tegen de herindeling langer woedde dan elders, zijn de fusiegemeenten nog niet zover dat er een opzet van het nieuwe gemeentelijke apparaat op papier terecht is gekomen. Volgens PvdA-wet- houder L. Wille wordt er in stuur- en andere groepen nog over gepraat. Hij rekent er op dat na de zomer duidelijk is wel ke functies er in het nieuwe Sluis te vergeven zijn en hoeveel mensen er in gemeentelijke dienst kunnen treden of blijven. Volgens burgemeester R. Barbé van Terneuzen, voorzitter van de Midden-Zeeuws-Vlaamse stuurgroep, past het terugdrin gen van het aantal formatie plaatsen precies binnen de fu siegedachte. Verantwoording „We schuiven drie organisaties in elkaar. Zowel de politiek als de burger heeft de verwachting dat daar een efficiëntere en slagvaardigere organisatie uit voortkomt. Daar willen we ook op aangesproken worden en verantwoording voor afleggen. Het zou ook niet aan de burger uit te leggen zijn als we met het zelfde aantal mensen blijven werken", benadrukt Barbé. De mededelingen van de stuur groep over het op een hoger peil brengen van de gemeentelijke dienstverlening komen juist op het moment dat de ambtelijke diensten van de meeste Zeeuws- Vlaamse gemeenten sterk onder druk staan. De sector Stadsont wikkeling en Beheer (SOB) van Terneuzen heeft de voorbije maanden zoveel steken laten vallen dat het college nu beslo ten heeft om de hele sector door te lichten. De talrij ke planologi sche en procedurele fouten die gemaakt werden waren volgens het personeel te wijten aan de grote werkdruk. Ook in andere gemeenten is de werkdruk door de herindelingsoperatie fors toegenomen. Burgemeester Kessen: „Er worden veel over uren gemaakt en zaken die geen haast hebben, zoals de herzie ning van het subsidiebeleid, de professionalisering van de brandweer, krijgen wat minder aandacht. Het aantrekken van tijdelijk personeel is gaande zo'n proces erg moeilijk. Wij - Hulst- doen het dan ook niet." In Oostburg, waar het voorbije jaar 15 vacatures ontstonden en slechts 10 plekken konden wor den ingevuld, zou graag tijde lijk personeel aantrekken, maar ziet daar geen kans toe. „Die mensen zijn in de regio niet te vinden. Zeker niet als je zoekt naar mensen met een specifieke kennis", zegt wethouder L. Wil le. OOSTBURG - Het Juliana Wel- zijnsfonds heeft 3400 euro toe gekend aan de ANBO-afdeling uit Oostburg. Deze ouderenbond wil het geld besteden aan een vaatwasma- chine en een kast voor de zon- voor ouderen. f Advertentie Wereldmuziekl de dubbel cd Global Sounds 2 voor 6,99 inclusief 30 korting coupons t.w.v. 209,70 vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu Heldere groen tensocp en vegetarische Marokkaanse pannenkoek of asperges met ham en Griekse v yoghurt voor 11,50 of 9,- (vegetarisch menu) vanavond 19.30 uur Khalid Boudou over o.a. zijn boek Het Schnitzelparadijs gratis entree zaterdag 25 mei opening Microsoft Knowledge Centre op alle Engelstalige Microsoft Press titels deze dag 20% korting zie ook onze website 11.00-15.00 uur demonstratie drukken Museum drukkerij 14.30-16.30 uur Campagne Charlie Ruim honderd oudere gelovigen deden mee aan de bedevaartstocht naar de Onze Lieve Vrouwekerk in Aardenburg. door René van Stee AARDENBURG - De afdelin gen van De Zonnebloem in West Zeeuws-Vlaanderen hielden gistermiddag voor het zevende jaar een bedevaart naar Onze Lieve Vrouwekerk in de Weststraat in Aarden burg. De verering van de Aarden- burgse Maria - onder meer de patrones van de schrijvers en in de volksmond beter bekend als Onze Lieve Vrouw met de Inktpot - bestaat al sinds 1273 en is de laatste jaren weer bij zonder in zwang. Ruim honderd oudere gelovi gen namen deel aan de bede vaartmiddag, die bestond uit een eucharistieviering met Mariahulde. De dienst werd voorgegaan door pastor R. van Bronswijk. Leden van diverse zangkoren vormden een gele genheidskoor. In de dienst stond de relatie tussen ouders en kinderen centraal. Ook werd in deze tijd van steeds verdergaande vergrijzing, ge beden voor mensen die alleen zijn of zich eenzaam voelen. Tevens werd de wens uitge sproken dat ze medemensen mogen vinden bij wie de deur altijd openstaat. Met een om megang langs het Maria-al- taar werd de dienst in de kerk afgesloten. Geruststellend Regiovoorzitter O. van Hevele van De Zonnebloem in West Zeeuws-Vlaanderen toonde zich tevreden over het verloop van de bedevaart. „Het is ge ruststellend dat op deze plek de belangstelling voor een kleine bedevaart als de onze altijd groot is", aldus Van He- vele. Hij wees verder op de steeds grotere bekendheid die Aardenburg als bedevaarts plaats tegenwoordig geniet. Die traditie gaat terug tot de dertiende eeuw. Het middel punt was toen een grote Maria- kerk met een miraculeus beeld van Maria. Oude kronieken melden in dit verband wonder lijke gebeurtenissen, waarvan de redding van een ter dood foto Charles Strijd veroordeelde wever door Ma ria de bekendste is. Na afloop van de plechtigheid was er een samenkomst in het conferen tiecentrum. Het grootste deel van de pelgrims was hier aan wezig om onder het genot van een hapje en een drankje gezel lig bij te praten. Want in tegen stelling tot vroeger, toen voor namelijk strafbedevaarten naar Aardenburg werden ge maakt, deden de meeste men sen gisteren vooral mee voor bijstand, troost en contact met anderen. door Henk Boot en Jeannette Vergouwen TERNEUZEN - De ontmoe tingszaal van De Veste in Ter neuzen barstte gistermiddag bijna uit haar voegen. Het huiskoor, ouderenkoor De Veste, vierde er zijn dertigjarig Advertentie Grand Hotel Arion Tel.: 0118-410502 bestaan met een korenparty. Vanuit Breskens, Oostburg, Ax el, Sluiskil en Zaamslag waren collega-koren naar Terneuzen gekomen om het feestje luister bij te zetten. Alles bij elkaar zo'n 180 mannen en vrouwen, die al bijna de hele zaal vulden. „Meer dan tweehonderd mensen mo gen er niet in, dus we hebben nogal wat mensen moeten te leurstellen", aldus voorzitster Stien Dooms-Nieuwkerk. Des ondanks was de stemming er niet minder om. „We zijn net een grote familie van ouderen", zegt de first lady van het koor. Elke donderdag oefent het koor in De Veste. Dertig jaar geleden werd het ou derenkoor opgericht door D. van Kouteren, kapper in Ter neuzen en grimeur voor toneel gezelschappen. Toen repeteerde het koor nog in gebouw De Schakel aan de Kerkhoflaan. Al vanaf het begin is dirigente Janneke Veling lid. Ze werd daarom gisteren in het zonnetje gezet. „We zijn qua samenstel ling een tamelijk stabiel gezel schap, Rond de 45 leden, maar we hebben de leeftijfsdrempel in de loop der jaren wel wat ver- Dirigente J. Veling met ouderenkoor de Veste. laagd naar 55 jaar. We konden wel wat jongere stemmen ge bruiken. Ook zouden we graag wat meer mannen in ons koor willen hebben." Het Nederlands lied heeft De Veste hoog in het vaandel staan Zo werd het optreden van giste ren, zoals aan het begin als aan het eind van de middag, afgeslo ten met alle volksliederen van de Nederlandse provincies. „Daar hebben we hard op moe ten oefenen", aldus de voorzit- ster. Twee maal per jaar treedt het ouderenkoor buiten de deur op. Op uitnodiging. „Daar zit wel een probleem. We zouden best wat vaker elders willen zin gen, maar dan krijg je meteen 45 man over de vloer en wat denk je wat een bus kost om ons alle maal te vervoeren. Toch al gauw vierhonderd gulden. Dat is voor door René van Stee SLUIS - De studie naar de mo gelijke gevolgen voor het milieu bij uitvoering van het plan Sluis aan Zee heeft enige maanden vertraging opgelopen. Aanvan kelijk zou het concept van de milieueffectrapportage (mer) deze maand ter inzage liggen. Dat wordt hoogstwaarschijn lijk het einde van de zomer. In die periode zullen ook een in spraakronde en inspraakavon den worden gehouden, waarna besluitvorming over het be stemmingsplan kan plaatsvin den. De vertraging is opgetreden door maritiem-historisch on derzoek in de voormalige Zwin geul, een van de plaatsen waar de open verbinding tussen Sluis en de Noordzee moet worden gerealiseerd. Een dergelijk on derzoek was nodig in verband met de landelijke richtlijnen voor de inhoud van het mer-rap- port.„Bij het onderzoek is een inventarisatie gemaakt van de situatie in de voormalige Zwin geul. Hierbij zijn onder meer de ligging van de geul en de ver wachting van scheepswrakken die moeten worden geruimd aan bod gekomen. Dit proces heeft meer tijd dan verwacht in be slag genomen, waardoor de ver traging is opgetreden", vertelt ambtenaar M. de Lange die het project namens de gemeente Sluis-Aardenburg begeleidt. Op basis van het maritiem-his torisch onderzoek wordt mo menteel een zogeheten archeo logische verwachtingskaart opgesteld. Op basis daarvan kan het tracé worden bepaald waarbij gebieden met hoge ar cheologische waarde worden ontzien. Op het moment wordt ook een landschapsplan opge steld en vindt er een studie plaats naar de financieel-eco- nomische haalbaarheid en de uitvoerbaarheid van het pro- ject. Ook de economische effec ten in bredere zin komen hierbij aan bod.De vertraagde uitvoe ring van de mer-procedure brengt Sluis aan Zee volgens De Lange niet in gevaar. „Het is al leen jammer dat alles minder vlot verloopt dan de bedoeling was, maar meer ook niet. In ie der geval is het wel zeker dat de besluitvorming over het be stemmingsplan in de nieuwe ge meenteraad zal plaatsvinden", aldus De Lange. Advertentie Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur, Den Haag C-Gouda 25 mei Weesp-Almere C 25 en 26 mei Eindhoven-'s-Hertogenbosch Eindhoven-Tilburg 25 en 26 mei Den Haag C/HS-Leiden C 25 t/m 27 mei (Internationaal*) Anna Paulowna-Den Helder Rotterdam C-Dordrecht 26 t/m 30 mei Zwolle-Groningen 24 t/m 27 mei Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m - 'Bel 0900 - 9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. BRESKENS - Een aantal inwo ners van Breskens klaagt bij de gemeente Oostburg over afval bakken en hondenuitlaatveld- jes. Zij vinden dat er in de omgeving van de Burgemeester van Zuy- enstraat te weinig hondenuit- laatplaatsenzijn. De enige hondenuitlaatplaats in Breskens is aan de andere kant van het dorp: in de wijk Ghistelkerke. Verder staan de vijf aanwezige vuilnisbakken in de bloemen- buurt en omgeving te dicht bij elkaar en in de buurt van bank jes. Vanwege stankoverlast voor ge bruikers van de bankjes kunnen hondeneigenaren de uitwerpse len van hun honden niet in deze afvalbakken gooien. Buurtbewoners klagen over hondenpoep op de stoep en op grasveldjes en daar moet veran dering in komen, vinden ze. Zij vragen om meer hondenuitlaat- velden en speciale hondenaf valbakken. Dit zijn vuilnisbak ken waar een kastje op zit met afvalzakjes, waarin de honden poep gedaan kan worden. Advertentie OP DIVERSE: PANTALONS - PULLOVERS, JACKS MANTELS, COMBI-THEMA's LANGE DELFT 16 MIDDELBURG foto Charles Strijd echt een heleboel geld." Ook in activiteitencentrum De Lieve in Hulst kwamen koren bijeen. Daar hield Viva la Musica het tweede deel van de korenmid dag. In het eerste deel vorige week, traden koren uit Axel, Clinge, Heikant en Sint Jan steen op. Gisteren deden naast lokale koren, ook gezelschap pen uit België mee. Tot slot tra den de koren gezamenlijk op, De meligheid slaat toe bij de medewerkers van de PSD nu het einde van het provinciale veerbedrijf in zicht komt. '1 love Pim' verscheen laatst op de lichtkrant in Perkpol- der en aan boord van een van de veerboten op de verbin ding Vlissing en-Breskens werden de passagiers deze week in een dienstmedede ling aangespoord om alle maal naar stuurboord te gaan, om zo de pont in even wicht te houden. De directie van de PSD - not amused -hult zich in stilzwij- j gen over de aard van de disci- j plinaire maatregelen die te- gen het oneigenlijk gebruik j van de communicatiemidde len aan boord en op de veer- pleinen worden genomen. L Laten wij dit communicatie- middel dan eens gebruiken om de boodschap van de di- I rectie bekend te maken. Die komt hier op neer: de eerst- j volgende die dit soort flau- wekul uithaalt, wordt gekiel- haald. Einde dienstmededeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43