Stadskantoor Goes kost 25 miljoen Laat kinderen spelen! Vluchtelingen zoaI^ Jantje Beton LATEN JE NIET LOS. PZC Geestverruimende cruise via cannabis-reisbureau Bruënaar op de bres voor mosselbranche reizen altijd last minute 12 Extra verdieping zorgt voor kostenstijging van 2,3 miljoen Ruim twee jaar voor messteken GIRO 596890 WerelE0uders donderdag 23 mei 2002 door Rolf Bosboom GOES - Het nieuwe stadskan toor van de gemeente Goes gaat in totaal iets meer dan 25 mil joen euro kosten. Dat is 2,3 mil joen euro meer dan waarvan eerst werd uitgegaan. De ge meenteraad, die verdeeld is over het onderwerp, beslist donder dag 20 juni over de uitgave. De Goese politiek heeft vorig jaar september al het besluit ge nomen een nieuw stadskantoor aan het Hollandiaplein te bou wen. Dit vervangt het huidige pand aan de Oostsingel, dat niet meer aan de huidige normen voor een overheidsgebouw vol doet. D66 en GroenLinks heb ben destijds tegen de bouw ge stemd, vooral omdat zij vinden dat er onvoldoende is gekeken naar de mogelijkheden van flexibel en thuis werken. Architect R. Uytenhaak is mo menteel bezig met het definitie ve ontwerp voor het nieuwe stadskantoor. Dat moet medio juli gereed zijn, waarna het be stek kan worden opgesteld. Het streven is in maart 2003 met de bouw te beginnen, zodat het ge bouw eind november 2004 in ge bruik kan worden genomen. In de huidige fase moet de ge meenteraad het definitieve be drag voor de nieuwbouw be schikbaar stellen. Vorig jaar september werd nog uitgegaan van een totale investering van 22,8 miljoen euro. Inmiddels is dat opgelopen tot 25,1 miljoen. Te krap De stijging is voornamelijk het gevolg van het voornemen een extra, vijfde verdieping op het pand te realiseren. Dat wordt nodig geacht omdat het ambte- narenbestand aanzienlijk har der groeit dan was verwacht. Om te voorkomen dat het ge bouw bij oplevering al te krap is, worden nu al 28 extra werk plekken ingetekend. De extra etage betekent een uit gave van 3,5 miljoen euro. Een deel ervan kan worden terug verdiend doordat de gemeente er voorlopig slechts veertig pro cent zelf van nodig heeft. Het resterende gedeelte, duizend vierkante meter, kan daarom worden verhuurd aan andere geïnteresseerde partijen. Die in komsten én veranderingen op het gebied van de omzetbelas ting zorgen ervoor dat de ex ploitatie van het nieuwe stads kantoor per saldo niet duurder wordt. De gemeenteraad moet zich op 20 juni definitief uitspreken over de investering. PvdA, GroenLinks en D66 hebben al laten blijken geen voorstander te zijn van een vijfde verdieping. CDA, WD en SGP/Christen- Unie zijn dat echter wel en ver tegenwoordigen samen een meerderheid in de raad. Verkoop Dat het totaalbedrag uitkomt op 25,1 miljoen betekent overi gens niet dat de gemeente het volledige bedrag ook dient te fi nancieren. Zo moet de verkoop van het huidige gebouw en het gemeentearchief aan de Wijn gaardstraat samen zeker zo'n 2,5 miljoen opleveren. Verder wordt de helft van de 3,8 door Edith Ramakers VLISSINGEN - „De meest ge stelde vraag aan Nederlandse jonge toeristen is: heeft u voor mij iets te blowen? Daarmee breng ik toch niets nieuws. Pas daarna volgt dat Nederland het land is van tulpen, molens en klompen", zegt Vlissinger Pie- ter-Jan Vissia. Met Sebastiaan de Muijnck is Vissia het brein achter de net opgerichte canna- bis-reisorganisatie. De eerste zevendaagse canna- bis-cruise vertrekt begin juli „Hasj is een belangrijk natio naal product. We gaan met onze 'hasj-ontdekkingstocht' de markt op. We gaan ook dagtrips en evenementen rond cannabis organiseren. Binnenkort is er bijvoorbeeld weer een blow avond in het Arsenaal in Vlis- singen." Vertrek- en eindpunt voor de ze vendaagse trip is Amsterdam. De klanten worden eerst aan de hand meegenomen langs de be kendere koffieshops in de hoofdstad. Daarna zet het schip koers naar Hoorn, Alkmaar, Haarlem. „Kaas en molens en andere zaken waar Nederland trots op mag zijn, worden en passant in de reis opgenomen." Tijdens de tocht wordt over de kwaliteit van cannabis gespro ken en over de effecten van het gebruik. „Het Nederlandse softdrugsbeleid komt aan de or de. Het hele programma is opge bouwd rond cannabis." Op het water blowen is hele maal het einde, is de ervaring. Vissia: „Op die manier ben ik op het idee van deze reisorganisa tie www.cnnbs-travel.nlgeko men. Ik heb een woonschip. En als ik ergens lig en ik steek een blowtje op, dan denk ik, wow, wat is dit toch een heerlijk vrij land. Dat moeten anderen toch ook mee mogen maken." Blowen, zegt De Muijnck, is nu eenmaal een hobby van veel mensen. „Als we hobby en toe risme combineren, komen we uit op het organiseren van dit soort cruises en dagtripjes. We willen op onze site alle dingen die met toerisme en cannabis te maken hebben, onder een para plu brengen." De kosten voor een week zeilen 'onder geestverruimende om standigheden', zullen niet ge ring zijn. De onderneming richt zich op de wat rijkere toerist, uit bijvoorbeeld Amerika. „We wil len nog een artikel krijgen in het blad De Miljonair. De rugzak toeristen vinden hun weg meestal wel in Amsterdam." Handel Maar zelf verwachten ze er niet rijker van te worden. „Dan moet je de handel ingaan, zoals het kweken van wiet." De vergelij king tussen cannabis en wijn is voor hen snel gemaakt. „De ech te wijnkenner wil in Frankrijk een tocht maken langs de betere wijnkelders en heeft daar geld voor over. Wij willen de toerist, die als hobby blowen heeft, in wijden in de wereld van de bete re cannabis", zegt Vissia, die meer dan vijftien jaar eigenaar van koffieshop Purple in Vlis- singen is. Vissia heeft weieens geprobeerd om ook in Zeeland rondvaarttochten te organise ren. „Maar dan stuit je op weer standen. Ik heb het idee voorge legd aan een ondernemer uit Middelburg, maar die deinsde terug. Bah, verslaafden, zei de man, bah, een hasjboot. Jammer dat er dit soort onbegrip leeft." miljoen die de parkeergarage kost, buiten de berekeningen voor het stadskantoor gehou den, omdat een deel van de par keerplaatsen voor openbaar ge bruik zijn. Daarnaast heeft de gemeente eerder al 5,6 miljoen opzij gezet voor het project. De eigenlijke investering komt daardoor uit op 15,1 miljoen eu ro. Voordat het voorstel in de ge meenteraad komt, wordt het eerst besproken in de commissie middelen. Dat gebeurt donder dag 30 mei. De bijeenkomst wordt gehouden in het stadhuis aan de Grote Markt en begint om 19.00 uur. Pieter-Jan Vissia (links) en Sebastiaan de Muijnck gaan met de 'hasj-ontdekkingstocht' de markt op. foto Ruben Oreel door Ali Pankow BRUINISSE - Bruënaar H. Ste- vense heeft zich als verontruste burger over de mosselbranche met een faxbericht gericht tot de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Hij vreest dat de mosselsector door toedoen van de Vogelbescher ming en de Waddenvereniging kapot wordt gemaakt. Hij doet een dringend beroep op de mi nister dat te voorkomen. Stevense benadrukt zelf geen belanghebbende te zijn, maar acht het onrechtvaardig dat Vo gelbescherming en Waddenver eniging de mosselzaadvisserij dwarsbomen ten behoeve van de eidereenden op de Wadden zee. Volgens deze natuurorgani saties komt de voedselvoorzie ning voor deze dieren in gevaar door de mosselzaadvisserij. Zij hebben daarom bij de Raad van State bezwaar aangetekend te gen de verleende vergunningen aan de mosselkwekers. Broedval ,Maar hoe komt het dat er op de Waddenzee zo'n grote populatie eidereenden is? Door de mossel branche", schrijft Stevense aan de minister. Hij wijst erop dat het zaad nu op diepe vrije gron den ligt en normaliter onder meer begin mei wordt opgevist en door de mosselkwekers op de kweekpercelen wordt uitgezet. Daar kunnen de eidereenden er wel bij. „Tevens ontstaat er ruimte voor nieuwe broedval. Wordt dat niet gedaan dan gaat het grootste gedeelte van het zaad verloren en daarmee dreigt de be- staanspijler voor deze bedrijfs tak, waarmee enkele duizenden burgers (direct en indirect) hun boterham verdienen, te ver dwijnen", aldus Stevense. Volgens hem heersen er wan hoop, woede en totale onbegrip bij de mosselkwekers in Brui- nisse en Yerseke over de discri minatie die hen door de milieu verenigingen wordt aangedaan. Hij vindt het hoog tijd worden voor wettelijke maatregelen om dit soort 'onverkwikkelijke toe standen' tegen te gaan. Hij pleit bij de minister voor meer zeker heid voor verantwoorde be drijfsvoering en investeringen binnen de mosselbranche. De mosselsector vraagt nog de ze week aan de Raad van State om voorlopige uitspraak te doen over de bezwaren van de Vogel bescherming en de Waddenver eniging. Stevense estigde in het verle den eerder de aandacht op zich met zijn acties voor een tolvrije Zeelandbrug en tegen het ver dwijnen van het ziekenhuis in Zierikzee. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een achttienjarige man uit Oud- Vossemeer veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, waarvan negen maanden voorwaarde lijk. De man probeerde 7 febru ari dit jaar een 43-jarige inwo ner van Sint Annaland van het leven te beroven door de man voor zijn woning met een vlees mes in zijn borst en buik te ste ken. De dader moet het slachtoffer verder 2789 euro schadevergoe ding betalen Het slachtoffer raakte levensgevaarlijk ge wond. Een spoedoperatie in het ziekenhuis redde zijn leven. De aanleiding voor de steekpartij was een verzekeringskwestie De Vossemeerder had na een botsing met een paaltje, vier maanden voor het incident, ge probeerd de schade via zijn ver zekering vergoed te krijgen. Het slachtoffer was getuige van de aanrijding. Toen de Vossemeerder zijn scha de (circa 700 euro) niet vergoed kreeg, verdacht hij de Sint An- nalander ervan het schadefor mulier opzettelijk verkeerd te hebben ingevuld. Hij was zo kwaad geworden dat hij hem gewapend met een vleesmes van dertig centimeter opzocht. Na een woordenwisseling stak hij op het slachtoffer in Volgens de dader had hij de man alleenvril- len bedreigen en niet willen ver moorden Giro 550 Postbus 4130 7320 AC Apeldoorn www.ZOAweb.org VLUCHTELINGEN! Postbus 85233, 3508 AE Utrecht, info@jeugdfonds.nl Alleen op de wereld. De straat als thuis weeskinderen wereldkansen bicden. Het zijn en volledig aan het noodlot overgelaten. de weeshuizen van WereldOuders die borg Kinderen in Midden-Amerika zonder familie, A 1 staan voor zorg en ontplooiingskansen, zwervend op zoek naar warmte en gebor- n T"2 WereldOuders vormen een brug die deze genheid. Jong leven dat al eindig lijkt voor- II V verloren kinderen weer houvast en toekomst dat het is begonnen. Door middel van geeft. Noodzakelijke steun die ons als opvang, liefde en schilling kunnen we deze WereldOuders nooit los laat. U toch ook niet! WereldOuders, voorheen Stichting Onze Kleine Weeskinderen. Achterom 152, 1211 PD Hilversum Telefoon: 035 626 4578 Fax: 035 626 4579 E-mail: info@wereldouders.nl www.wereIdouders.nl NATIONAAL JEUGD FONDS eb Als kinderen samen spelen leren ze samenleven, kinderen na over waar en hoe zij kunnen spelen, aan bij Jantje Beton! Denk samen met uw Vraag het gratis SpelenSpel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36