Geheime afspraken over WCT Herhaling legt nadruk op kleur en compositie Kunst nu ook in Zeeuws groen 10 Zeeland Seaports en milieubewegingen hadden overeenkomst klaar lezers schrijven Gedeputeerde verwacht servicepunten begin 2003 kunst cultuur Tweede Dichter Festival in Kalashnikov Formatie Rooie rakkers WCT Diana Miranda surprise-act op Jazzfestival Luisteren Boottocht De Zonnebloem Aspergetocht donderdag 23 mei 2002 Deze rubriek is uitsluitend bestemd v door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Zeeland Sea ports en de Zeeuwse milieu- en natuurbescherming hebben in 1999 een geheim akkoord voor bereid over ontwikkeling van de havens in Vlissingen en Terneu- zen, met inbegrip van een Wes- terschelde Container Terminal. In de samenwerkingsovereen komst wordt uitgegaan van ver dere economische activiteiten in ruil voor verbetering van de leefomgeving. I Tot bekrachtiging van het in de tail uitgewerkte akkoord is het i uiteindelijk niet gekomen. De overeenkomst was nadrukke- lijk_ gekoppeld aan de voor waarde dat uitbreiding van de haven- en industrieactiviteiten in Rotterdam (Tweede Maas vlakte) voor een groot deel in Zeeland zou worden verwezen lijkt. Van die koppeling is echter niets terecht gekomen. Het akkoord is voorbereid door Zeeland Seaports samen met de Zeeuwse Milieu Federatie, Het Zeeuwse Landschap en Staats bosbeheer West-Brabant/Del ta. Opvallende passage: „De partijen zijn van mening dat Vlissingen voor een belangrijke bijdrage kan zorgen voor de op vang van de groei van contai ners de komende twintig jaar voor de mainport Rotterdam, door middel van de aanleg van een buitendijkse containerter- minal in de Westerschelde van maximaal 150 hectare en 2700 meter kade." Ook aan Terneuzen is gedacht in hetbijna-akkoord:De partijen beschouwen Terneuzen als een volwaardig alternatief om te voorzien in een zeer substanti eel deel van de groei van chemie van mainport Rotterdam in de komende twintig jaar." Onder streept wordt wel dat de ont wikkeling van de havens van Vlissingen (containers) en Ter neuzen (chemie) op een duurza me wijze moet plaatsvinden. Fonds De milieu- en natuurbescher ming heeft in de ontwerp-over- eenkomst flink wat ecologische winst weten op te nemen. Zoals: geen uitbreiding Sloegebied en geen inpoldering Paulinaschor: uitbreiding van de havenont wikkeling in de Westerschelde blijft beperkt tot de WCT. Ook de oprichting van een Natuur- fonds Zeeland Seaports (met als startbedrag 10 procent van de 'Rotterdamse investeringen' in Zeeland), dat gevoed wordt met twee kwartjes per vervoerde container over de weg, een kwartje per vervoerde container over het spoor en een dubbeltje per vervoerde container over water. Het regeringsbesluit om wel een Tweede Maasvlakte aan te leg gen en geen grootschalige over heveling van activiteiten naar Zeeland te bevorderen, heeft van het geheime akkoord een papieren tijger gemaakt „Het stuk bestaat voor ons niet meer. Het zaakje is in de prullenmand beland toen het kabinet zei dat Zeeland geen vervanging is voor de tweede Maasvlakte", stelt coördinator M. van Mierlo van de ZMF. De milieufederatie zegt inmiddels 'nee' tegen een con- tainerterminal, omdat nut en noodzaak niet afdoende zijn aangetoond. De panelen bij de milieu- en natuurbeweging zijn nogal verschoven. Van Mierlo: „We hebben des tijds overleg gevoerd omdat we dachten, 'als wij een stuk Noordzee kunnen sparen door een keuze te maken voor Zee land, dan moeten we het pijn punt van een containerterminal nationaal gezien maar aanvaar den'. Toen het kabinet voor de tweede Maasvlakte koos, heb ben we gezegd: 'weg met die overeenkomst. We gaan de zaak op zijn regionale meritus beoor delen'." De containerterminal die in 1999 werd aanvaardis toch met wezenlijk anders dan het huidige plan? ..De situatie is totaal gewijzigd. tHet is niet meer zo dat de WCT in plaats van de Tweede Maas vlakte komt. Er is door ons nu een regionale en geen nationale afweging gemaakt. De kansen voor natuur en milieu die we in de onderhandelingen over de overeenkomst zagen, zijn er niet meer. We zijn op basis van een nieuwe uitgangssituatie tot een nieuwe beoordeling gekomen." De handreikingen die Zeeland Seaports in 1999 wilde doen kunnen alsnog op tafel komen. Of was het alleen maar een ordinaire koehandel? „Voor Zeeland Seaports was er toen blijkbaar veel te winnen en daarvoor wilden ze best veel in zetten. En een koehandel? Daar kan ik echt geen antwoord op geven. We hebben op een gege ven moment gezegd: voor ons bestaat de overeenkomst niet meer, we wachten het milieuef fectrapport over de WCT af." door Emile Calon MIDDELBURG - Op Schou- wen-Duiveland, Noord-Beve land en Tholen gaan eind dit jaar of begin 2003 de eerste drie Zeeuwse servicepunten van start, zo verwacht gedeputeerde G. van Zwieten. Inwoners van drie dorpen aldaar kunnen daar dan allerlei zaken regelen waar ze nu nog voor in de auto of de bus moeten stappen omdat tal van diensten uit de dorpen zijn verdwenen. In opdracht van de provincie onderzoekt Scoop de komende maanden hoe die servicepunten er precies uit moeten zien en welke wensen de bewoners heb ben. Van Zwieten verwacht dat elk servicepunt op onderdelen wel wat zal verschillen, omdat de behoefte per dorp anders is. De gedeputeerde wenste giste ren nog niet aan te geven in welke dorpen precies de servi cepunten komen, omdat de ver schillende dorpsraden nog niet zijn ingelicht De belangstelling in het Zeeuwse voor servicepun ten is volgens hem plotseling flink groot. Hij sluit dan ook in het geheel niet uit dat er nog al lerlei initiatieven komen om in andere dorpen ook zulke punten op te zetten. Veel hangt volgens hem ook af van de steun uit Den Haag. Hij weet dat de landelijke politiek zeer geïnteresseerd is, maar momenteel is nog vol strekt onduidelijk of er ook geld beschikbaar komt voor het op zetten van servicepunten. Vorig jaar lanceerde Van Zwie ten het plan voor het opzetten van servicepunten. Door het verdwijnen van bankfilialen en dorpswinkels wordt het bij voorbeeld voor ouderen steeds moeilijker om tot op hoge leef tijd in een dorp te blijven wo nen. In eerste instantie was er nauwelijks belangstelling voor de servicepunten. Nadat Van Zwieten daar zijn verbazing over uitsprak, liep Zeeland plotseling warm. Niet alleen ge meenten en dorpsraden rea geerden op de oproep van'Van Zwieten. Ook instellingen, zo wel op het gebied van financiën als zorg, hebben hem intussen laten weten dat ze wel in zo'n centrum plaats willen nemen. Volgens het geheime akkoord waren milieu-organisaties bereid natuur in Zeeland in te leveren voor een containerterminal in ruil voor be houd van natuur elders in het land. foto Dirk-Jan Gjeltema Een van de werken van Beysens: jongens die vrijheid symboliseren. foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal 's-HEER ARENDSKERKE - Voor het eerst doen ook Zeeuw se tuinbezitters mee aan de van origine Belgische manifestatie Kunst in het Groen. Zaterdag en zondag is kunst te bezichtigen in 45 tuinen in Vlaanderen en Zuid-Nederland. De Zeeuwse tuinen die in het programma zijn opgenomen - in 's Heer Arendskcrke, Baarsdorp en Kats - zijn ontworpen door tuinarchitect Arend Jan van der Horst uit Baarsdorp. Kunst in het Groen is een initia tief van Hubert van Noten uit Essen/Wildert. Hij heeft tuinei- genaars in België overgehaald tijdens weekeinden in mei hun erf open te stellen voor bezoe kers die daar, tussen het groen, kunnen genieten van beeldende kunst. Door het contact dat Van i Noten heeft met Van der Horst, j zijn tijdens het komende week- t einde ook enkele Nederlandse tuinen bij het project betrok ken. Vrijwel allemaal zijn ze door hem ontworpen. Een van de Zeeuwse deelnemers is San- nv Gruijters-Schellekens uil 's-Heer Arendskerke. Al enkele jaren werkt zij mee aan de Beve- landse Open Tuin Dagen, dus ze weet wat het is om mensen te ontvangen. Ze is door Van der Horst, die de tuin van haar huis De Breede Watering heeft afge beeld in verschillende van zijn tuinboeken, gevraagd aan de manifestatie mee te doen. Ze moest zelf op zoek naar kunste naars. „Dat was niet makkelijk, want ik weet nu eenmaal meer van tuinen dan van kunst." Gruijters heeft contact gezocht met kunstenares Juul Korte- kaas uit Middelburg. In overleg met haar rolden nog twee na men uit de bus: Anion Beysens uit Goes en Cock Hazelager- Franken uit Borssele. Route „Ik wilde niet heel mijn tuin vol kunst hebben", zegt Gruijters. „De kunstenaars hebben de op dracht gekregen een expositie in te richten die in evenwicht is met de rest van de tuin. Arend Jan van der Horst heeft daar het ontwerp voor gemaakt, waarin het oude is verbonden met het nieuwe. Zijn werk moet door de kunst niet aan het oog worden onttrokken De kunstwerken mogen de tuin dus met domine ren, maar ze moeten in het groen ook niet wegvallen. Eigenlijk is het de kunst die de mensen door deze tuin leidt. Er is een route uitgezet van het ene kunstwerk naar het andere." Van Kortekaas zijn vooral roestvrijstalen beelden van le lies te zien die mooi correspon deren met de waterlelies in de grote vijver van De Breede Wa tering. Beysens toont recente beeldhouwwerken, veelal van jongens die vrijheid symbolise ren. Keramiste Cock Hazelagcr heeft potten ontworpen in zach te aardtinten en reliëfrijke ob jecten van aardewerk De Breede Watering is gelegen aan de Wissekerkseweg 9 in 's Heer-Arendskerke. De andere Zeeuwse deelnemers zijn Hof stede Heuvelhof - het domein van tuinarchitect Van der Horst - aan de Oude Hoeveweg 8 in Baarsdorp en De Zeeuwse Ro zentuin, Katse Groeneweg 3, in Kats. Ze zijn zaterdag en zondag ge opend van 10-17 uur. Verdere info- xoww.kunstinhetgroen.be. door Esme Soesman GOES - Door hergebruik van grondpatronen in verschillende werken laat Paula van den Els- hout de werking van compositie en kleurgebruik zien. Dezelfde blauwe luiken die op haar mo noprints deel uitmaken van beelden die geïnspireerd zijn op de Griekse oudheid, zijn ook te rug te zien op haar weergaven van een verstild straatje in het Griekenland van vandaag. De serie Straatje in Vathi laat nog het duidelijkst zien hoe kleurstelling, compositie en materiaalgebruik tot andere ef fecten kunnen leiden. Minus- cuule - maar desalniettemin scherpe en helder gekleurde - wasknijpers houden wasgoed, waarondereen blauwgekleurde jeans, in de straat in bedwang. Een herkenbaar beeld, van zo'n steegje in het één of andere zui delijke stadje. Waar wasgoed hoog in de lucht aan tussen ra men gespannen waslijnen is be vestigd. Met verweerde - deels in de schaduw liggende - luiken, die van oorsprong felle kleuren dragen. In thinnerdruk op katoen laat Van den Elshout knijpers, een deel van de jeans en de lu iken uit het doek springen. Elders is so berheid troef, zowel wat betreft kleurgebruik als vormen, wat meer mogelijkheden tot inter pretatie geeft. Aquarellerend kiest ze voor harde uitvloeien- door Raymond de Frel TERNEUZEN - Vrijdag 7 juni organiseert Platform 2000 in sa menwerking met Stichting Ka lashnikov het tweede Zeeland Dichter Festival in het Terneu- zense jongerencentrum Kalash nikov. Hoofdact is dit jaar de formatie Trespassers W. oftewel een band rond publicist en woordkunste naar Cor Gout. Het kunstcollectief Trespassers W werd in 1984 opgericht. Filo sofie-docent Gout vond, na zes jaar colleges geven aan de uni versiteit van Leiden, de tijd rijp om zijn interesse ook op andere vlakken te etaleren. In eerste in stantie deed hij dat als schrijver en dichter in een tijdschrift, maar al snel ging Gout ook als rockzanger aan de slag. Tres passers W oogste. mede door een platendeal met het Engelse la bel Dead Man's Curve, vooral succes buiten Nederland. Zowel voor als na het optreden van Trespassers W zullen verschil lende acts onder de noemer 'Le vende dichters' hun liefde voor taal kenbaar maken. Op het af fiche staan onder andere namen als Sztuka Fabiyka, ISO, Eye. r reacties op in de PZC versche- i redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Nu de PvdA, de WD en D66 door de kiezers zijn afgewezen om de komende periode het land te regeren, moeten de winnaars het CDA. de LPF en de SP een kans krijgen om het beter te doen. Geen gemarchandeer met wat Jan Peter wil, maar wat de kiezers willen. Dat is een meer derheid daar er nog meer partij en zijn die zo'n kabinet op vele punten kunnen steunen. Dus als men vernieuwingen wil, en men hoort niets anders, dan is dit de eerst geboden kans. Dan kun nen de verliezers zich bezinnen op wat zij fout hebben gedaan en dan dat te gaan doen wat zij vóór de verkiezingen hadden moeten doen, namelijk verjon gen en iedere provincie laten vertegenwoordigen op de kies lijsten uit de randstad. Want het negeren van wensen van de kie zers wordt namelijk altijd afge straft en dat geldt niet alleen voor de Kamer, maar ook voor de gemeenten en provincie. Jan Hoogstfate Karei Doormanstraat 14 Goes In deze krant wordt vernede rend en ridiculiserend gespro ken over de toekomstige Ka merleden van de Lijst Pim Fortuyn (LPF). Zo verscheen er een artikel onder de kop 'poli tieke zwervers en debutanten', waarin van dertien leden hun vermeende negatieve achter gronden werden belicht. Ik kan me niet herinneren dat in het verleden de brandschoonheid van toekomstige Kamerleden voor hun aantreden - ik denk aan GroenLinks - werd onder zocht. Onderzoek heeft uitge wezen dat 65% van het Neder landse journalistenbestand links georiënteerd is. Voor wat deze krant betreft zou dat per centage nog wel eens hoger kun nen uitvallen. Sinds kort is ge bleken dat de inwoners van deze provincie, en naar ik meen ook de lezers van deze 'courant', niet meer overwegend bestaat uit 'rooie rakkers' doch andersden kenden Het zou daarom de re dactie van dit blad sieren, ook in het belang van het abonnemen tenbestand, wat bedachtzamer om te gaan met het gedachten- goed van de 'geachte' lezer. Doeke D. Roos sr. Rossinilaan 16 Vlissingen de, maar wel duidelijk herken bare vormen. Opnieuw die lui ken, weer dat wasgoed. Een duidelijke afbakening van pa tronen is kenmerkend vóórhaar collage met onder meer papier pulp. Dieptewerking en ge waarwording van het 'samenge stelde' karakter worden bereikt door toevoeging van harde ma terialen als fossielen en een roestig scharnier Heel anders dan de werken die datzelfde straatje als uitgangs punt hebben, is de monoprint zeefdrukserie Beelden van Sa- mos I, II en III. Geïnspireerd door het Griekse eiland Samos is Van den Elshout aan de slag gegaan met figuren - zuil, bustes en Griekse letters - die makke lijk met lang vervlogen hoogtij dagen zijn te associëren. Sobere kleurkeuzen en langgerekte vormen roepen welhaast statige sferen op. Verrassend is dan de ontdekking van weer diezelfde halfgeopende houten luiken. Niet storend door de sobere uit werking ervan, maar wel ver vreemdend Want die luiken passen toch juist zo goed bij dat hedendaagse straatbeeld thuis? Werk van Paula van den Elshout is tot en met 24 september te zien in het donorcentrum van San- quin Bloedbank in kantoren centrum De Tol in Goes. De openingstijden zijn maandag, dinsdag en donderdag van 14.00 tot 20.00 uur en vrijdag van 12.00 tot 15.30 uur. Bee, Messy, dit'n'dat+, Amanda Man, Lin Process en Mon van den Eynden Het Zeeland Dichter Festival begint 's middags om 15.00 uur met een open podium. Dichters, rappers, stand-up comedians en andere woordkunstenaars krij gen dan de gelegenheid het publiek van hun kunsten te overtuigen. In het vernieuwde oefenhok van de stichting Ka lashnikov zal een videolunch worden gehouden. In het café gedeelte van het jongerencen trum zullen DJ Karma en EGO zorg dragen voor gepaste tunes en dichtkunst-opnames. 'Besluit containerterminal vóór de verkiezingen' (18-05). Het voorstel van GroenLinks het be sluit over de WCT over de ver kiezingen heen te tillen, is zo gek nog niet. De recente ontwikke lingen in politiek Den Haag ge ven aanleiding alles nog eens goed te overwegen. De opmer king van PvdA-fraclievoorzit- ter Vermeule-Geschiere: De kiezer zal ons er wel op afreke nen", geeft de twijfel weer, over de voordelen van de WCT. Ze geeft nu al aan afgerekend te worden. Droevig dat een derge lijke belangrijke beslissing over de toekomst van Zeeland zo wordt afgedaan. Gedeputeerde van Zwieten (WD) vindt dat de mening van de inwoners wel de gelijk wordt gehoord. Hij ver geet echter de niet aflatende pu bliciteitscampagne voor de WCT vanuit de provincie en het besluit van het provinciaal be stuur vóór de WCT te noemen. Terwijl inspraakprocedures momenteel in volle gang zijn en de burger zijn bezwaren ken baar kan maken. De provincie zet de burger echter op het ver keerde been, door te doen voor komen dat het beton al is ge stort WD en PvdA hebben TERNEUZEN - De Braziliaan se zangeres Diana Miranda geeft zaterdagavond in het ka der van het Schelde Jazz-festi- val een concert in Porgy Bess. De organisatie van het festival geeft daarmee invulling aan de act die op het affiche staal aan geduid als 'surprise'. Diana Miranda heeft haar spo ren in de jazzseëne inmiddels ruimschoots verdiend. Meerde re performances op het Mon- treux Jazz Festival, tours door Europa en optredens met Jimmy Cliff. Angelique Kidjo. Tonton David en Toure Kunda vielen haar ten deel. In Terneuzen wordt zij vergezeld door haar begeleiders Rodrigo Lucio (gi taar) en Paulo Ditarso (bas). Dit duo wordt versterkt door pia nist Mike Delferro, drummer Olaf Keus en percussionist Nip py Noya. Het concert begint om 23.00 uur. niets geleerd van wat zich lan delijk afspeelt. Een prestige ob ject is schijnbaar belangrijker dan de mening van de burger Het zou nu toch duidelijk moe ten zijn dat regentenpolitiek verleden tijd is. Helaas in Zee land is nog geen sprake van een cultuuromslag. En men gaat voort op de ingeslagen weg van politiek falen: Srebrenica, Be tuwelijn, Cereshaven Amster dam, tolpoorten, enz. De Wes terschelde Container Terminal moet het lijstje compleet ma ken. C. C. Steketee Oudelande De bevolking heeft gekozen. PvdA en de WD zijn verstomd en begrijpen hun groot verlies niet. Luisteren naar de burger dat hadden deze partijen even vergeten In Zeeland hadden we het Zeelanddebat. De burger koos voor rust en ruimte. De provincie koos voor de Wester schelde Container Terminal, Provinciaal is luisteren ook aan dovemansoren gericht. Pronk zeiDe WCT is goed voor het mi lieu. Pronk is inmiddels afge voerd. PvdA-gedeputeerde Bruinooge moet zijn prestige project van de WCT nog even doorvoeren voordat ook hij ver dwijnt. Volgens hem moet na zelfs onderzocht worden hoe aan arbeidskrachten te komer voor die bedrijven die nu al reeds naar de haven komen. In tegenstelling tot zijn eerdere be weringen dat de werkgelegen heid in het Sloe zou afnemen. Hoe geloofwaardig zijn derge lijke politici? Want zij beweren dat industrialisatie van de pro vincie samen kan gaan met rust en ruimte. Ontwikkelingen in andere delen van het land geven het tegendeel weer. De verdie ping van de Westerschelde, die zou volgens de provinciale be stuurders door de aanleg van de WCT kunnen worden voorko men. Een illusie die steeds weer door berichten uit het Belgische wordt ontkracht. Niet denk beeldig is een geheime notitie met België. „Jullie je WCT en wij verdieping van de Wester schelde En verdieping en de WCT dus. De PvdA is zich lan delijk aan het beraden en vraagt zich af wat ze fout heeft gedaan. Provinciaal is de boodschap blijkbaar niet doorgekomen en probeert men nog even voor de Provinciale verkiezingen het karakter van Zeeland aan te tasten. A. M. den Herder Lindestraat 30 Oudelande HULST - De afdeling Hulst van De Zonnebloem verzorgt op za terdag 25 mei een busreis voor zieken naar Amsterdam, waar zij een boottocht aangeboden krijgen. De Zonnebloem Nederland is eigenaar van een hypermoder ne, volledig aangepaste rond vaartboot in de Amsterdamse grachten. De cliënten van de afdeliK Zonnebloem Hulst kunnen op stappen op twee locaties: or 7.00 uur op het Stationsplemer om 7.15 uur bij verzorgingshuis De Blaauwe Hoeve. De rond vaart begint om 11.00 uur ir Amsterdam. De rondvaart duurt tot 15.00 uur en tijdens do tocht vertelt een gids over allo bezienswaardigheden. Row' 17.00uurishet gezelschap wee-' terug in Hulst. ZAAMSLAG - Het Stroopielek- kerscomité Zaamslag houdt za terdag 8 juni een 35 kilometer lange 'Aspergefietstocht'. Deelnemers vertrekken tusse 10.30 uur en 11.30 uur van* boerderij 't Steedje bij Reuze:- hoek, waar ze eerst een kop aspergesoep krijgen voorge schoteld als voorgerecht. Vu een uitgebreide routebeschrij ving komen de deelnemers ver volgens langs vele mocie en his torische plekjes in het Oost- Zeeuws-Vlaamse land. Onder weg wordt bij een boerden) ge stopt om te genieten van buffet dat bereid is met verse as perges. Na de lunch gaat het in de ricr ting van een andere boerden: waar de fietsers kunnen zie hoe asperges gekweekt worde: De route vervolgt dan langs kie ken en ander natuurschoon or uiteindelijk weer te eindigen- 't Steed je Deelname aan de as pergetocht kost 25 euro per per soon en deelnemers moeten voc. 1 juni reserveren. Dat kanviad- telefoonnummers 0115-4316'- en 0115-431223.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34