Studie afvalwater hard nodig DE ZOMER KOMIEK MN! Ondernemers Goeree en Schouwen nader tot elkaar Gimbfère Handtekeningen tegen verkeerschaos kruispunt KORTING Weer anderhalf jaar geëist voor messteek Veel Blauwe Vlaggen voor havens en stranden in Zeeland Wielklem ten onrechte in parkeerverordening m faterschap houdt pleidooi bij heropening rioolwaterzuiveringsinstallatie Eetpiraat in Vlissingen zeeuwse almanak Dienstmededeling waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 23 mei 2002 jnnrAli Pankow KERKWERVE - Een gedegen studie naar de volledige beteke nis van het afvalwater op Schouwen-Duiveland kan een maatschappelijk voordeel van miljoenen euro's besparing op leveren. Die mening verkondig de gezworene voor zuiverings- beheer A. Ruijtenberg van het Waterschap Zeeuwse Eilanden gistermiddag bij de officiële heropening van rioolwaterzui veringsinstallatie (RWZI) De Verseput in Kerkwerve. Hi] deed dan ook een dringende oproep aan het gemeentebe stuur van Schouwen-Duive land samen met het waterschap te komen tot een zogeheten Op timalisatie Afvalwater Studie. Volgens Ruijtenberg is het daar voor nog niet te laat. De gemeente gaat investeren in ri oolleidingen onder meer in Dui- veland. Het waterschap gaat daar de persleidingen vervan gen en de zuiveringsinstallatie het Mastgat in Bruinisse aan passen. „Een gezamenlijk on derzoek is de moeite meer dan waard, zo is bij andere gemeen ten gebleken", aldus de gezwo rene. Hij betreurde het overi gens dat hij zijn oproep niet rechtstreeks tot een bestuurder of ambtelijk vertegenwoordiger van de gemeente kon richten, omdat beiden ontbraken tijdens deze officiële heropening van de gerenoveerde zuiveringsinstal latie. Zeefbandpers Ruijtenberg verrichtte die her opening met het in werking stel len van de hypermoderne zeef bandpers. Daarmee wordt het zuiveringsslib nu ter plekke ontwaterd en behoort omslach tig transport met vervuild slib van de Schouwse bodem eerst naar De Bevelanden en vervol gens naar de verbrandingsoven in Moerdijk tot het verleden. Het ontwaterde slib kan nu in veel kleinere massa vervoerd worden. Gedeputeerde T. Poppelaars bekijkt samen met waterschapsbestuurder A. Ruijtenberg de hypermoderne zeefbandpers in rioolwaterzuiveringsinstallatie De Verseput. foto Marijke Folkertsma De opknapbeurt en uitbreiding van De Verseput waren nodig omdat de twee oude en kleinere rwzi's in Dreischor en Brouw ershaven technisch gesproken aan hun eind waren en buiten bedrijf zijn gesteld. Ten behoeve van de grote taak van De Verse put zijn zes nieuwe rioolgema len geplaatst en is er bijna twin tig kilometer rioolpersleiding aangelegd. De Verseput kan per uur ongeveer 1,3 miljoen liter vuil water behandelen. Daar zit ook het regenwater bij dat via straten en daken in de riolering terecht komt. Het water dat de zuiveringsinstallatie weer schoon aan de natuur aflevert, gaat via een watergang naar het gemaal Prommelsluis dat dit water samen met het overtollige polderwater in de Oosterschel- de pompt. Volgens Ruijtenberg is met de uitbreiding van De Verseput al vast rekening gehouden met de toekomstige woningbouw bui ten Zierikzee, hetgeen uiteraard meer afvalwater naar deze RW ZI betekent. Bij het formuleren van de uitgangspunten is beke ken hoeveel afvalwater elke kern naar deze zuiveringsin stallatie tot 2030 zal afvoeren. Tarief De gezworene memoreerde dat het tarief op Schouwen-Duive land in 1995 al 112,50 gulden per vuilingsequivalent bedroeg. Tegenwoordig is dat 114,50 gul den oftewel 52 euro. Volgens Ruijtenberg behoeft Tiet geen betoog dat de huidfge voorzie ningen nooit zonder de concen tratie binnen het Waterschap Zeeuwse Eilanden voor een re delijk tarief verwezenlijk kon den worden. door Al i Pankow BRUINISSE - De samenwer king tussen de ondernemersver enigingen op Schouwen-Duive land en Goeree-Overflakkee had in feite al minstens vijfen twintig jaar eerder tot stand kunnen komen, vindt voorzitter L. Noordhoek van de Onderne mersvereniging Schouwen- Duiveland (OSD). Hij zei dat gisteravond tijdens een zeer druk bezochte geza menlijke ledenbijeenkomst van beide organisaties in restaurant DeGrevelingen in Bruinisse. De besturen van OSD en de Ver eniging Bedrijven Goeree- Overflakkee (VBGO) hebben al enkele jaren regelmatig overleg. Zij achten nu de tijd rijp ook de leden met elkaar in contact te brengen om over wederzijdse belangen en problemen van ge dachten te wisselen. De belangrijke uitvalswegen naar de Randstad en Brabant noemt Noordhoek als voorbeeld van een mogelijk gezamenlijk probleem in de toekomst. „La ten we daar nu al aandacht voor vragen bij Provincie en het Rijk ■net ondersteuning van de Werkgeverorganisaties", luidt zijn voorstel dat door de VBGO met instemming is ontvangen. Ook vindt Noordhoek dat beide organisaties van eikaars erva ringen kunnen leren wat betreft het omgaan met overheidsin stanties bij het aanvragen van vergunningen en de al of niet snelle verwerking daarvan. In stroom van jonge arbeidskrach ten is een ander onderwerp waar ondernemers op beide ei landen mee te maken hebben. Volgens Noordhoek dienen zo wel OSD als VBGO zich te ver diepen in het opleidingssysteem op de plaatselijke scholenge meenschappen. Ook dienen de ondernemersver enigingen de aanstormende jeugd ervan te overtuigen dat er arbeidsplaatsen op de eilanden zijn en welke opleidingen daar heen leiden. De OSD heeft daar met het pro ject 'Bekend maakt Bemind' al een eerste aanzet toe gegeven. Ondernemingen zetten daarbij hun deuren open voor basis- en middelbare scholieren om hen kennis te laten maken met het lokale bedrijfsleven. De voor zitter verwacht dat dit project volgend jaar een vervolg zal krijgen. Knelpunten Noordhoek riep de leden gister avond op knelpunten met el kaar te bespreken en die bij vol doende draagkracht aan de besturen kenbaar te maken, zo dat zij er gezamenlijk mee aan de slag kunnen. Eén van de ver worvenheden van de VBGO die de OSD wil navolgen, is de uit gave van een eigen magazine. „We denken aan een blad voor de eigen leden en de externe contacten dat drie keer per jaar Advertentie OP DIVERSE: PANTALONS - PULLOVERS, JACKS MANTELS, COMBI-THEMA's LANGE DELFT 16 MIDDELBURG uitkomt. We hopen in oktober dit jaar het eerste nummer te presenteren", zegt OSD-be- stuurslid R. Volkeri. Advertentie Wereldmuziekl de dubbel cd Global Sounds 2 voor 6,99 inclusief 30 korting coupons t.w.v. 209,70 vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu Heldere groentensoep en vegetarische Marokkaanse pannenkoek of asperges met ham en Griekse yoghurt voor 11,50 of 9,- (vegetarisch menu) vanavond 19.30 uur Khalid Boudou over o.a. zijn boek Het Schnitzelparadijs gratis entree zaterdag 25 mei opening Microsoft Knowledge Centre op alle Engelstalige Microsoft Press titels deze dag 20% korting zie ook onze website 11.00-15.00 uur demonstratie drukken in onze Museum drukkerij 14.30-16.30 uur Campagne Charlie met o.a. liedjes over de Four Freedoms kijk ook op www.drukkerijmiddelburg.nl De verkeerssituatie op de kruising Haringvlietstraat/Grevelingenstraat is volgens omwonenden chao tisch. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Mariska van Mourik uit de Vlakestraat in Zierikzee heeft zevenhonderd handtekeningen verzameld van mensen die het net als zij hoog tijd vinden dat er verbeteringen komen op het kruispunt Greve- lingenstraat/Haringvlietstraat. Zij gaat dat pakket handteke ningen maandagochtend 27 mei aanbieden aan wethouder L. Geluk-Poortvliet van Verkeer met de bedoeling haar ervan te overtuigen dat zo echt niet lan ger kan op deze kruising. „Het is er zeer onoverzichtelijk. Er ontstaan voortdurend chao tische situaties. Er wordt zowel in de Haringvlietstraat als in de Grevelingenstraat veel te hard gereden. Binnen één week ge beuren er soms drie aanrijdin gen. Het is er vooral voor kinde ren op de fiets levensgevaarlijk. Bovendien ligt de Grevelingen straat er ook nog eens heel slecht bi] met allemaal gaten in het asfalt", luiden de belang rijkste klachten van Van Mou rik. Zij woont nu zes jaar in de Vla kestraat en heeft het vooral de afgelopen drie jaar steeds druk ker zien worden op de betreffen de kruising. „Nadat de Aldi ver huisd is naar de Boeren weg en er steeds meer vestigingen zijn ge komen op het bedrijventerrein, maken er ook veel meer vracht wagens gebruik van dit kruis punt. Het is echt heel gevaarlijk want er fietsen hier ook heel veel kinderen die naar school gaan of terugkomen", zegt Van Mourik. Ze vindt dat er in elk geval voor beide straten een snelheids- grens van 30 km per uur moet worden ingevoerd en wil dat de kruising wordt beveiligd. Ze heeft zelf het initiatief genomen handtekeningen te verzamelen van mensen die dat met haar eens zijn. „We zijn met enkele bewoners hier huis-aan-huis de wijk ingegaan en verder hebben we handtekeningenlijsten neer gelegd bij garage Braai en bij de dierenarts. Daar zijn veel reac ties op gekomen." Van Mourik gaat maandagoch tend met een groepje schoolkin deren de zevenhonderd handte keningen op het gemeentehuis aanbieden aan wethouder Ge luk. door Katja Loqtenberg MIDDELBURG - Tegen een 48- jarige man uit Middelburg is gisteren bij het Haagse ge rechtshof opnieuw een gevan genisstraf van anderhalf jaar geëist, omdat hij de voormalige eigenaar van een snackbar aan de Meanderlaan dusdanig zou hebben toegetakeld met een mes dat deze blind werd aan een oog. Vast staat dat de twee mannen ruzie hadden op 10 oktober '99. De mannen kenden elkaar al een tijd. Samen waren ze in '93 uit Iran naar Nederland gevlucht. De verdachte ontkende gisteren dat hij zijn kennis uit Iran met door Gerrit van Loon VLISSINGEN - Net als vorig jaar hebben zes Zeeuwse stran den en twaalf Zeeuwse jachtha vens de Blauwe Vlag gekregen. Daarmee is Zeeland koploper in Nederland. In totaal reikte staatssecretaris G. Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij gisteren aan zeventien stranden en dertig jachthavens de Blauwe Vlag voor 2002 uit. De Blauwe Vlag is een interna tionale onderscheiding die door een onafhankelijke milieuorga nisatie wordt toegekend aan stranden en jachthavens die schoon en veilig zijn bevonden. Net als vorig jaar voldeden de stranden van Renesse, Westen- schouwen, Oostkapelle, Dom burg, Westkapelle en Zoutelan- de aan de eisen. De jachthavens uit Brouwer shaven, Scharendijke, Bruinis se, Burghsluis, Roompot Mari na, jachthaven van der Rest Nautic BV, jachthaven Delta Marina, jachthaven Wemeldin- ge BV, Jachthaven Hansa, WSV Wolphaartsdijk en WV De Arne in Middelburg mochten ook dit jaar weer de Blauwe Vlag hij sen. Den Osse kreeg voor het eerst wel de erkenning. Zoals verwacht, want de vereniging was al genomineerd en kwam goed door de voorinspectie. De personeelsleden gaan het feestje zeker vieren. Wie niets te vieren heeft, is Guus Blankenburg van de Michiel de Ruijterhaven in Vlissingen. Meeuwen die op zijn steigers poepen en bierflesjes in het water zorgden ervoor dat hij geen vlag kreeg. Hij zit er totaal niet mee. „Ik durf wel te zeggen dat ik mijn reet met die Blauwe Vlag afveeg. Absolute flauwe kul, zo'n Blauwe Vlag." ontvangen dit jaar 2800 stran den in 23 landen de Blauwe Vlag. Frankrijk, het favoriete vakantieland van de Nederlan ders, krijgt een stuk minder Blauwe Vlaggen dan vorig jaar. 109 Franse gemeenten en 83 jachthavens mogen het felbe geerde dundoek hijsen, Vorig jaar waren dat er nog 126 en 85. De selectie was dit jaar een stuk strenger dan in 2001. VLISSINGEN - In Vlissingen is woensdag twee keer achter el kaar een 56-jarige man aange houden omdat hij het er in een restaurant van nam zonder te betalen. De eetpiraat, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, was de eerste keer na verhoor weer op vrije voeten gesteld, 's Avonds moest de politie hem weer inrekenen. Hij wilde in een restaurant op het Beursplein in Vlissingen met een volle buik vertrekken zonder de rekening te voldoen. Daarop werd hij voor de tweede maal die dag meegenomen naar het bureau. Advertentie Jaarlijks De Blauwe Vlag wordt voor slechts één jaar toegekend. Aan de hand van controles wordt daarnagekeken of de stranden en jachthavens nog aan de ver eiste criteria voldoen. In Europa Grand Hotel Arion Tel.: 01 i 8-410502 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- velanders die zonder te betalen hun auto stallen, hoeven niet bang te zijn voor een wielklem. Dat in de nieuwe verordening parkeerbelasting 2002 sprake is van dit paardenmiddel is vol gens wethouder J. van Felius een fout. De gemeente heeft geen wielklembeleid en is voor alsnog ook niet van plan dit middel in te zetten. Schouwen-Duiveland pakt mensen die hun auto niet vol gens de regels achterlaten, op twee manieren aan. Wie niet be taalt, krijgt een naheffingsaan slag: een blauwe bon van 41 eu ro onder de ruitenwisser. Wordt de auto op een plek gestald waar het blik het verkeer hindert - zo als dichtbij een kruispunt of busstation - dan kan de gemeen te een beroep doen op haar weg- sleepverordening. Vanwege het aanstaande par- keerregime in de binnenstad van Zierikzee met louter par- keervergunningen en betaalde vakken heeft de gemeente een nieuwe verordening parkeerbe lasting 2002 opgesteld. Hierin staat: „De kosten van het aan brengen en van het verwijderen van de wielklem bedragen 43,56 euro." Volgens wethouder Van Felius (belastingen) is weliswaar in het verleden gezinspeeld op de inzet van de wielklem, maar voorals nog is de gemeente niet van plan de wielklem te gaan gebruiken. „Dat is niet de bedoeling, want er zit nogal wat aan vast. Zo moet je een kantoortje inrichten waar mensen kunnen komen betalen", aldus de wethouder. Van Felius belooft de passage uit de verordening te laten schrappen voordat de raad zich volgende week over het voorstel buigt. Advertentie Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Den Haag C-Gouda 25 mei Weesp-Almere C 25 en 26 mei Eindhoven-'s-Hertogenbosch Eindhoven-Tilburg 25 en 26 mei Den Haag C/HS-Leiden C 25 t/m 27 mei (Internationaal*) Anna Paulowna-Den Helder 26 mei Rotterdam C-Dordrecht 26 t/m 30 mei Zwolle-Groningen 24 t/m 27 mei Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - 'Bel 0900- 9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. een mes in het oog had gestoken. Hij zou niet eens een mes hebben gehad. Volgens de verdachte was hij op de bewuste avond naar de snackbar gekomen om de ruzie uit te praten. Zijn ken nis zou vervolgens op hem af zijn gestormd en hem hebben aangevallen. Hij zou wel heb ben teruggeslagen, maar geen mes bij zich hebben gehad. Volgens het slachtoffer had de verdachte echter meteen een mes getrokken toen hij naar buiten kwam. Ook een politie agent die ter plaatse kwam ver klaarde dat de verdachte op de bewuste avond riep dat hij met een mes had gestoken. Uitspraak over twee weken. De meligheid slaat toe hij de medewerkers van de PSD nu het einde van het provinciale veerbedrijf in zicht komt. 'I love Pim' verscheen laatst op de lichtkrant in Perkpolder en aan boord van een van de veerboten op het traject Vlis- singen-Breskens werden de passagiers deze week in een dienstmededeling aange spoord naar stuurboord te gaan staan om het schip in evenwicht te houden. De directie van de PSD - not amused - hult zich in stilzwij gen over de aard van de disci plinaire maatregelen die te gen het oneigenlijk gebruik van de communicatiemidde len aan boord en op de veer- pleinen worden genomen. Laten wij dit communicatie middel dan eens gebruiken om de boodschap van de di rectie bekend te maken. Die komt hier op neer: de eerst volgende die dit soort flau wekul uithaalt, wordt gekiel haald. - Einde dienstmededeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33