Uitzicht Veerse Meer niet exclusief PZC Brede school bereikt hoogste punt Minikraan bestrijdt stankoverlast Bruënaar op de bres voor mosselbranche Concert Actie voor teletaxi Bevelanden Geerteskerk Kloetinge vaker open Speel-o-theek Wemeldinge verhuist Eerste witte bessen uit Waarde Bewoners Ruiterplaat protesteren tegen komst vakantiewoningen Sponsoractie Vliedberg helpt Nepalese meisjes Bevelandse slagwerkers na vijftien jaar uiteen Zeven boetes bij politiecontrole Jeugdsoos Sik ontvangt gift agenda GOES - Het christelijk symfonisch orkest Sjosja- nim geeft op zaterdag 25 mei in de Maria Magda- lenakerk in Goes een con cert. De 75 orkestleden bren gen muziek ten gehoren van onder andere Bach, Mozart en Handel onder begeleiding van dirigent André van Putten. Het concert wordt georga niseerd door Woord en Daad en begint om 19.30 uur. Tevens wordt een collecte gehouden voor een pro ject, dat kinderen in de Fi- lipijnen weer een toe komst wil geven. GOES - Alle inwoners van de Bevelanden krijgen volgende week een stickervel van Connexxion door de brievenbus. Het bedrijf wil op die manier de mogelijkheden van de teletaxi on der de aandacht brengen. Sinds begin januari kan de taxi, die een uur van tevoren moet worden besteld, door iedereen in de Oosterschelderegio worden gebruikt. Voorheen was dat voor recht alleen aan ouderen en gehandicapten voorbehouden. De teletaxi, die de reiziger van deur tot deur brengt, is iets duurder dan de bus, maar goedkoper dan een gewone taxi. De taxidienst vervangt de zogeheten lijntaxi, die een vaste route reed. Hoewel het aantal reizigers dat sinds januari van de tel etaxi gebruikmaakt volgens regiomanager R. Zandee van Connexxion fors gestegen is, vond het bedrijf het toch nodig om iets meer bekendheid aan de nieuwe taxidienst te geven. De reizigersorganisatie Rover is enthousiast over dat initia tief. Het is de bedoeling ook de inwoners van de gemeenten Tholen en Schouwen-Duiveland een stickervel te bezorgen. KLOETINGE - De Geerteskerk in Kloetinge, in zijn oudste delen al 700 jaar dominerend op het Marktveld, gaat door de week voor het publiek open. De Samen-op-Weggemeente heeft besloten tegemoet te komen aan de veelvuldige vraag in de periode van 1 juni tot 1 september. De Geerteskerk ligt middenin allerlei toeristische route's die met auto en fiets kunnen worden gereden en niet zelden zijn bezoekers erg be nieuwd hoe de kerk er vanbinnen uitziet. Dan moesten ze tot nu toe op zondagochtend terugkomen, want de kerk is alleen open voor de dienst. Dat wordt nu anders. Op dinsdagmiddag tussen 13.00 en 16.00 uur en op vrijdagen zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur, lo pen er in de zomermaanden gidsen in de kerk rond, die de be zoekers kunnen rondleiden. Ze kunnen dan van alles te weten komen over het interieur van de kerk, over de bouwgeschie denis en over de historie van Kloetinge zelf.. WEMELDINGE - Speel-o-theek 't Ruiluus in Wemeldinge verhuist van het Nieuwe Anker naar de bibliotheek aan de Prinses Beatrixweg in Wemeldinge. Door de vochtigheid in het oude gebouw was de speel-o-theek genoodzaakt een an der onderkomen te vinden. Het hele plan gaat 46.000 euro kosten. Vorig jaar is de peuterspeelzaal, die samen met 't Rui luus ondergebracht was in het Nieuwe Anker, al verhuisd naar een andere locatie (het dorpshuis)Voor de speel-o-theek was echter nog geen ruimte beschikbaar. Het heeft lang ge duurd doordat de financiën geregeld konden worden. De bi bliotheek moet namelijk verbouwd worden als de speel-o- theek zich vestigt. Dat is nu financieel rond„De kogel is door de kerk", zegt R. van den Bogaard van Stichting Jeugdwerk in Kapelle. „Het heeft wat lang geduurd. Onze vrijwilligers dreigden de moed al op te geven.Dat de speel-o-theek naar de bibliotheek verhuist ligt voor de hand, aangezien je bij bei de spullen kunt lenen. GELDERMALSEN - Bi] Fruitmasters in Geldermalsen zijn gisteren de eerste witte bessen van het seizoen geveild. De partij werd aangevoerd door L. Goud uit Waarde. De twaalf doosjes met 150 gram bessen werden voor zestien euro per stuk gekocht door commissionair A. den Dekker. Fruitmas ters heeft de opbrengst verdubbeld en het totaal geschonken aan het Astma Fonds. De eerste bessen zijn afkomstig uit de kas en werden één week eerder aangevoerd dan vorig jaar. donderdag 23 mei 2002 Hnnrlnarid Huibers WISSENKERKE - De bewo ners van recreatiepark Ruiter plaat in Kamperland hebben niet het alleenrecht op een (va- kantie)woning met uitzicht op het Veerse Meer. Dat meldde woordvoerder M. van der Maarl van de gemeente Noord-Beve land de groep gistermiddag, tijdens een zitting van de com missie bezwaar- en beroep schriften. Een groot aantal bewoners van 'net recreatiepark was naar het gemeentehuis in Wissenkerke gekomen om bezwaar te maken tegen de voorgenomen bouw van drie appartementencom plexen bij de Schotsman. Zij wezen voor hun uitzicht, extra parkeeroverlast en hinder van 'allerlei spelactiviteiten' als de bouw van in totaal 24 gestapel de vakantiewoningen doorgaat. Aan de orde was overigens niet de bouwvergunning, maar het zogenoemde voorbereidingsbe- sluit. Dat werd een paar maanden geleden door de ge meenteraad genomen om - vooruitlopend op een bestem mingsplanwijziging - de bouw van de appartementen mogelijk te maken. Een dergelijke manoeuvre is in dit geval volgens E. Bruin, die namens de bezwaarmakers het woord voerde, onwettig, omdat het betreffende bestemmings plan ouder is dan tien jaar. Toch is het de bewoners niet zozeer om de door de gemeente gevoer de procedure te doen. Zij zijn vooral tegen de bouw van de drie complexen op de voorge stelde locatie, vlak langs het Veerse Meer. Plek genoeg „Waarom worden de beoogde appartementen niet elders op het terrein van de Schotsman gebouwd. Daar is plek genoeg", zei Bruin. „Dan krijg je geen ge donder met de provincie en geen geduvel met Europese vogel richtlijnen." Dat kan de gemeente volgens Van der Maarl niet afdwingen. Bovendien maakt het in 1991 vastgestelde bestemmingsplan Recreatiepark Schotsman de bouw van appartementen op de voorgestelde locatie zonder meer mogelijk. Dat er nu een wijzigingsprocedure gevoerd wordt, komt omdat de apparte menten in het huidige bouw plan vijftien vierkante meter groter gedacht zijn dan in het bestemmingsplan wordt voor zien. Van der Maarl verweet de be zwaarmakers dat ze veel te lang hebben 'stilgezeten', na de vast stelling van het bestemmings plan ruim tien jaar geleden. Dat kon Bruin alleen maar beamen. Toch meent hij dat het doodzon de is dat het zicht op het Veerse Meer straks wordt ontnomen door een bijna zes meter hoge bouwwand. „De gemeente en provincie hebben tien jaar gele den zitten slapen", zei Bruin. Laten we proberen die fout on gedaan te maken." Waarop Van der Maarl het niet kon laten op te merken dat de woningen van de bezwaarma kers eveneens langs het Veerse Meer staan. Hij riep de groep op om te beseffen 'dat ook uw wo ning op zo'n mooi stukje Zee land is gebouwd.' Met het plaatsen van een lichtkoepel werd gevierd dat de brede school in de Goese wijk Ouverture het hoogste punt heeft bereikt. foto Willem Mieras door Naomi Voet GOES - De brede school die in de nieuwe Goese wijk Ouvertu re wordt gebouwd, bereikte gisteren het hoogste punt. II. Hoogerland, directeur van basisschool De Zuidwesthoek, plaatste een lichtkoepel op het dak. Naar verwachting is de brede school in oktober klaar. Na de herfstvakantie moeten de kinderen op hun nieuwe stek kunnen beginnen. Het gebouw staat, de afwerking kan beginnen. De komende tijd wordt alles ingericht, geschil derd, de vloerbedekking wordt nog gelegd en volgende week wordt de vloer van de gymzaal aangebracht. Hoogerland plaatste met een kraan de lichtkoepel op het dak. Hierna gingen aanwezigen naar de grote zaal van het gebouw. A. de Visser, adj unct-directeur van aannemersbedrijf de Walcherse Bouwunie, deelde na een korte toespraak enkele geschenken uit aan diverse betrokkenen als dank voor hun medewerking. Daarna konden de aanwezigen een kijkje nemen in een proeflo kaal. Dit lokaal is alvast inge richt om te laten zien hoe de school er straks uit komt te zien. De 21 andere lokalen volgen nog. Vertraging Sinds september 2001 is de Wal cherse Bouwunie bezig met het bouwen van de brede school. Even dreigde de bouw te worden vertraagd door de bouwstaking. Volgens de WBU verloopt echter alles nog steeds volgens plan. Het complex biedt niet al leen onderdak aan twee basis scholen maar ook worden een gemeentelijk gymnastieklo kaal, een peuterspeelzaal, kin deropvang, buitenschoolse op vang en het centrale kantoor van Stichting Kinderopvang De Bevelanden in het gebouw on dergebracht. De twee basisscholen die zich in het gebouw vestigen, zijn open bare basisschool De Zuidwest hoek en de protestants-christe lijke basisschool Prinses Bea trix. door Rolf Bosboom GOES - Leerlingen van De Vliedberg, school voor speciaal voortgezet onderwijs in Goes, proberen de komende maanden zoveel mogelijk geld bij elkaar te krijgen voor Nepalese meisjes die op jonge leeftijd worden ge dwongen tot prostitutie. De ac tie is opgezet in samenwerking met de stichting People's Trust Nederland. De afgelopen drie jaar hield De Vliedberg al sponsoracties voor goede doelen. Op die manier werden de slachtoffers in Koso vo en de straatkinderen in Bra zilië gesteund. Dit keer is Peop le's Trust uitgekozen. Dat gebeurde naar aanleiding van onder meer een artikel dat vorig jaar juli in de PZC verscheen. Bovendien is een voormalige medewerkster van de school, Toos Verdegem, aan de organi satie verbonden. People's Trust is begaan met het lot van Nepalese meisjes die on der valse voorwendselen naar India worden gelokt. Daar wor den ze, soms nog maar zeven redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissiingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc,nl jaar oud, geëxploiteerd in de prostitutie. Nadien belanden ze vaak in opvanghuizen, waar de omstandigheden ook slecht zijn. De stichting probeert er voor te zorgen dat de meisjes kunnen terugkeren naar Nepal De actie op De Vliedberg is veel breder opgezet dan voorgaande jaren. Niet alleen de schakel- ldassen doen er nu aan mee, maar ook de leerlingen van de onderbouw. Om die reden wordt de campagne uitgesmeerd over een langere periode. Eerst zijn nu de schakelklassen aan de beurt. Zij gaan donder dag 6 juni zwemmen in Sport - punt Zeeland in Goes en halen geld binnen per gezwommen baantje. Daarvoor zijn ze deze week begonnen met het werven van sponsors. Dat kunnen fami lieleden of buurtbewoners zijn, maar ook bijvoorbeeld bedrij ven. De inzet van de leerlingen is groot, aldus docent Eugène Jon- genelen. „Ze gaan er echt voor." Gastlessen Ter voorbereiding heeft Toos Verdegem vorige week gastles sen op school gegeven. „Zij kent de situatie van de kinderhoer tjes heel goed", zegt Jongenelen. „Met behulp van een diavoor stelling heeft ze de leerlingen enthousiast weten te maken om zich in te zetten voor People's Trust. Zij kan ook heel concreet aangegeven wat er met het geld gaat gebeuren." Na de zomervakantie gaan de leerlingen in de onderbouw ver der met de actie. Wat zij precies gaan doen, is nog niet bekend. Een extra reden om er dit jaar een schepje bovenop te doen, vormen de veranderingen die bij de onderwijsinstelling op til zijn. In augustus houdt De Vliedberg op te bestaan als school. Het wordt omgevormd tot orthopedagogisch-didac- tisch centrum (OPDC), dat sa menwerkt met het regulier voortgezet onderwijs op de Be velanden en Schouwen-Duive land. Het grote verschil met de huidige situatie is dat De Vlied berg dan geen eigen leerlingen meer heeft. De leerlingen zitten op een reguliere middelbare school. Als de situatie daartoe aanleiding geeft, kan de school een beroep doen op het OPDC en er een leerplaats aanvragen. „Leerlingen kunnen hier dus tijdelijk, kort of lang, onderdak krijgen", zegt Jongenelen. Voor de huidige leerlingen verandert er in de praktijk weinig, al zijn ze officieel geen leerling van De Vliedberg meer. Aangespoeld wier zorgt in de zomer voor stankoverlast bij het strandje Roelshoek bij Krabbendijke. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - De ge meente Reimerswaal en Water schap Zeeuwse Eilanden willen de stankoverlast bij het strandje Roelshoek bij Krabbendijke aanpakken. Er komt een mi nikraan die het wier in de zo merperiode regelmatig zal ver wijderen. Met name in de zomermaanden klagen de inwoners van Krab bendijke over stankoverlast. Dit wordt veroorzaakt door de aangroei van wier in de Ooster- schelde, dat zich ophoopt bij het stx-and en in het voormalige ha ventje. Sinds de komst van de Oosterscheldekering is de stro ming veranderd waardoor de hoeveelheid wier is toegeno men. Het plaatsen van een minikraan die het wier verwijdert, moet worden gezien als een tussenop lossing. Het verleggen van de strekdam zou wellicht meer soe laas bieden, omdat het komme tje dan kan worden volgereden met zand, zodat het wier zich in die hoek niet meer ophoopt. Overigens biedt ook deze oplos sing geen garanties. De gemeen te vindt de investering die het verplaatsen van de strekdam vergt (22.000 euro) te groot en wacht liever tot het waterschap op termijn een dijkverzrwaring uitvoert. Het kan dan wellicht tegelijk worden meegenomen. Overigens zal dat niet vóór 2010 zijn. Met het minikraantje dat er nu komt, wordt het wier op het strandje van half mei tot eind augustus één keer per week weggehaald. In de zomervakan tie zelfs twee keer per week. Om de kraan in het kommetje te la ten komen, wordt ongeveer 220 vierkante meter plaat wegge legd. Een ander punt van aandacht is het verloop van de zandlaag op het strandje. Door opkomend en afgaand water verplaatst veel zand zich de Oosterschelde in, waardoor er op het strand niet veel overblijft. Momenteel wordt onderzocht of het terug schuiven van dat zand, met bij voorbeeld een bulldozer, moge lij kis. Er zal uiterst voorzichtig te werk moeten worden gegaan, om vervuiling van het zand met slib te voorkomen. Volgens de gemeente zijn verregaande maatregelen komende zomer niet nodig, omdat er nog vol doende zand ligt. Verder is de gemeente niet van plan geld uit te trekken voor speeltoestellen op het strandje. Datzelfde geldt voor het Damse strand in Yerseke. Alleen het vlot en de lij n zullen in het water worden aangebracht. door Ali Pankow BRUINISSE - Bruënaar H. Ste- vense heeft zich als verontruste burger over de mosselbranche met een faxbericht gericht tot de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Hij vreest dat de mosselsector door toedoen van de Vogelbescher ming en de Waddenvereniging kapot wordt gemaakt. Hij doet een dringend beroep op de mi nister dat te voorkomen. Stevense benadrukt zelf geen belanghebbende te zijn, maar acht het onrechtvaardig dat Vo gelbescherming en Waddenver eniging de mosselzaadvisserijfi dwarsbomen ten behoeve van de eidereenden op de Wadden zee. Volgens deze natuurorgani saties komt de voedselvoorzie ning voor deze dieren in gevaar door de mosselzaadvisserij. Zij hebben daarom bij de Raad van State bezwaar aangetekend te gen de verleende vergunningen aan de mosselkwekers. „Maar hoe komt het dat er op de Waddenzee zo'n grote populatie eidereenden is? Door de mossel branche", schrijft Stevense aan de minister. Hij wijst erop dat het zaad nu op diepe vrije gron den ligt en normaliter onder meer begin mei wordt opgevist en door de mosselkwekers op de kweekpercelen wordt uitgezet. Daar kunnen de eidereenden er wel bij. „Tevens ontstaat er ruimte voor nieuwe broedval. Wordt dat niet gedaan dan gaat het grootste gedeelte van het zaad verloren en daarmee dreigt de bestaanspijler voor deze be drijfstak te verdwijnen", aldus Stevense. Volgens hem heersen er wan hoop, woede en totale onbegrip bij de mosselkwekers in Brui- nisse en Yerseke over de discri minatie die hen door de milieu verenigingen wordt aangedaan. Hij vindt het hoog tijd worden voor wettelijke maatregelen om dit soort 'onverkwikkelijke toe standen' tegen te gaan. Hij pleit bij de minister voor meer zeker heid voor verantwoorde be drijfsvoering en investeringen binnen de mosselbranche. De mosselsector vraagt nog deze week aan de Raad van State om voorlopige uitspraak te doen. door Mieke van der Jagt KAPELLE - De slagwerkgroe pen van Ons Genoegen uit Ka pelle en Euphonia uit Goes zijn, na een samenwerking van vijf tien jaar, uit elkaar. Een beslis sing die van beide kanten wordt betreurd, want de gecombineer de slagwerkgroep speelde in de hoogste regionen van de Ko ninklijke Nederlandse Federa tie van Muziekverenigingen (KNFM). Beide slagwerkgroepen gingen vijftien jaar geleden een samen werking voor vijf jaar aan, om dat beide te weinig leden had den en omdat ze bovendien nog met dezelfde instructeur werk ten. Zoals overal was het ook voor de drummers in Goes en Kapelle moeilijk om aan jonge aanwas te komen. Samengaan bleek de oplossing en het con tract werd getekend. Dik tien jaar ging het goed. Het contract werd twee keer ver lengd en aan de prestaties lag het zeker niet. „Ook niet aan de samenwerking in de groep", zegt J. Ruissen-Schrijver van Euphonia. „Dat ging altijd heel plezierig. Maar nu het contract weer verlengd moest worden, werden we door het bestuur van Ons Genoegen voor de keus ge steld: onder de paraplu van Ons Genoegen spelen, of ophouden met de samenwerking. We heb ben er best moeite mee gehad, maar we hebben toch besloten dat we bij Euphonia blijven. Daar ligt in de eerste plaats onze loyaliteit. Er komt nog bij dat het voor de muziek, voor de groep, helemaal niet nodig was om iets te veranderen. Dat het bestuurlijk ingewikkeld kan zijn, wil ik best geloven, maar dan moet er maar een beetje moeite worden gedaan." Communicatie Ook vanuit Ons Genoegen wordt het uiteengaan zeer be treurd. Secretaresse De Jonge wijt de beslissing van haar be stuur aan de moeizame commu nicatie van de laatste jaren. „Het is erg jammer, want Ons Genoegen zit nu zonder slag werkgroep. We hebben wel een jeugddrumband die tot een slag werkgroep kan uitgroeien, maar heel verdienstelijke leden zijn ook opgestapt omdat hun groep wegviel." Bij Euphonia blijven twaalf slagwerkers aangesloten en Ruissen is vastbesloten om dat clubje uit te bouwen tot een groep van tenminste 22 slag werkers. „We willen proberen toch weer de kwaliteit te leveren die we samen met Ons Genoegen voor het voetlicht konden bren gen." Ruissen wil koste wat kost met een groep blijven drummen, al was het alleen maar om de jeug dige slagwerkers het plezier van het samenspelen te kunnen ge ven. „Als die kinderen alleen maar naar de muziekschool gaan en hun diploma's halen, haken ze in de puberteit af. Spe len in een muziekvereniging houdt de muzikanten bij de mu ziek. GOES - Een politiecontrole op de Ringbaan-West in Goes le verde gisterochtend twee be keuringen voor rijden door rood licht op, vier voor het niet dra gen van de gordel en één voor het inhalen over een voorsor- teervak. KAMPERLAND - Stichting In stuif Kamperland krijgt 3500 euro van het Juliana Welzijn Fonds. Het geld zal worden ge bruikt om het biljart van jeugd soos De Sik op te knappen. Ook zal er een nieuwe lichtinstalla tie voor het gebouw kunnen worden aangeschaft. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monu menten; GOES - Sportpunt Zeeland, 13.00-14.35 uur: Linedance door Country Club The Sounthern Riders; Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur: Technika 10 voor meisjes van 10t/m 12 jaar; 's-GRAVENPOLDER - Dorpshuis, 20.00 uur: Openbare jaarvergadering Stichting Oranjecomité 's-Gravenpolder; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartcompetitie senioren; RILLAND - De Wiekslag, 18.00 uur: Start avondvierdaagse, WOLPHAARTSDIJK - De Meuleweie, 14.00 uur: Seniorensoos 55-plus; YERSEKE - Achter havenmeesterkan toor, Prinses Beatrixhaven, einde stei ger, 13.30 uur; Vertrek rondvaart op de Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27