DE ZOMER KOMT ER AAN Stadskantoor Goes kost 25 min Gimbièie Van noodkerkjes tot neogotiek Veel Blauwe Vlaggen voor stranden en havens in Zeeland KORTING Een Herefordkoe heeft weinig nodig Ruim twee jaar voor messteken zeeuwse almanak Dienstmededeling Extra verdieping zorgt voor kostenstijging van 2,3 miljoen BEVELANDEN/THOLEN donderdag 23 mei 2002 door Gerrit van Loon VLISSINGEN - Net als vorig jaar hebben zes Zeeuwse stran den en twaalf Zeeuwse jachtha vens de Blauwe Vlag gekregen. Daarmee is Zeeland koploper in Nederland. In totaal reikte staatssecretaris G. Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij gisteren aan zeventien stranden en dertig jachthavens de Blauwe Vlag voor 2002 uit. De Blauwe Vlag is een interna tionale onderscheiding die door een onafhankelijke milieuorga nisatie wordt toegekend aan stranden en jachthavens die schoon en veilig zijn bevonden. Net als vorig jaar voldeden de stranden van Renesse, Westen- schouwen, Oostkapelle, Dom burg, Westkapelle en Zoutelan- de aan de eisen. De jachthavens uit Brouwers haven, Scharendijke,Bruinisse, Burghsluis, Roompot Marina, jachthaven Van der Rest Nautic BV, jachthaven Delta Marina, jachthaven Wemeldinge BV, Jachthaven Hansa, WSV Wol- phaartsdijk en WV De Arne in Middelburg mochten ook dit jaar weer de Blauwe Vlag hij sen. Den Osse kreeg voor het eerst wel de erkenning. Zoals ver wacht, want de vereniging was al genomineerd en kwam goed door de voorinspectie. De per soneelsleden gaan het feestje zeker vieren. Wie niets te vieren heeft, is Guus Blankenburg van de Michiel de Ruijterhaven in Vlissingen. Meeuwen die op zijn steigers poepen en bierflesjes in het wa ter zorgden ervoor dat hij geen vlag kreeg. Hi] zit er totaal niet mee. ,,Ik durf wel te zeggen dat ik mijn reet met die Blauwe Vlag afveeg. Absolute flauwekul, zo'n Blauwe Vlag." De Blauwe Vlag wordt voor slechts één jaar toegekend. Aan de hand van controles wordt daarna gekeken of de stranden en jachthavens nog aan de ver eiste criteria voldoen. In Europa ontvangen dit jaar 2800 stran den in 23 landen de Blauwe Vlag. Frankrijk, het favoriete vakantieland van de Nederlan ders, krijgt een stuk minder Blauwe Vlaggen dan vorig jaar. 109 Franse gemeenten en 83 jachthavens mogen het felbe geerde dundoek hijsen. Vorig jaar waren dat er nog 126 en 85. De selectie was dit jaar een stuk strenger dan in 2001 Foutparkeerders Schouwen krijgen geen wielklem ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- velanders die zonder te betalen hun auto stallen, hoeven niet bang te zijn voor een wielklem. Dat in de nieuwe verordening parkeerbelasting 2002 sprake is van dit paardenmiddel is vol gens wethouder J. van Felius een fout. De gemeente heeft geen wielklembeleid en is voor alsnog ook niet van plan dit middel in te zetten. Schouwen-Duiveland pakt mensen die hun auto niet vol gens de regels achterlaten, op twee manieren aan. Wie niet be taalt, krijgt een naheffingsaan slag: een blauwe bon van 41 eu ro. Wordt de auto op een plek gestald waar het blik het ver keer hindert, dan kan de ge meente een beroep doen op haar wegsleepverordening. Vanwege het aanstaande par- keerregime in de binnenstad van Zierikzee met louter par- keervergunningen en betaalde vakken, heeft de gemeente een parkeerverordening opgesteld. Hierin wordt ook gewag ge maakt van het gebruik van een wielklem. Volgens wethouder Van Felius is dat een fout in de verordening. „Dan moet je ook een kantoortje inrichten waar mensen kunnen komen beta len", aldus de wethouder. Van Felius belooft de passage te laten schrappen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een achttienjarige man uit Oud- Vossemeer veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, waarvan negen maanden voorwaarde lijk. De man probeerde 7 febru ari dit jaar een 43-jarige inwo ner van Sint Annaland van het leven te beroven door de man voor zijn woning met een vlees mes in zijn borst en buik te ste ken. De dader moet het slachtoffer verder 2789 euro schadevergoe ding betalen. Het slachtoffer raakte levensgevaarlijk ge wond. Een spoedoperatie in het ziekenhuis redde zijn leven. De aanleiding voor de steekpartij was een verzekeringskwestie. De Vossemeerder had na een botsing met een paaltje, vier maanden voor het incident, ge probeerd de schade via zijn ver zekering vergoed te krijgen. Het slachtoffer was getuige van de aanrijding. Toen de Vossemeer der zijn schade (circa 700 euro) niet vergoed kreeg, verdacht hij de Sint Annalander ervan het schadeformulier opzettelijk verkeerd te hebben ingevuld. Hij was zo kwaad geworden dat hij hem gewapend met een vleesmes van dertig centimeter opzocht. Na een woordenwisse ling stak hij op het slachtoffer in. Volgens de dader had hij de man alleen willen bedreigen en niet willen vermoorden. Advertentie OP DIVERSE: PANTALONS - PULLOVERS, JACKS MANTELS, COMBI-THEMA's LANGE DELFT 16 MIDDELBURG De meligheid slaat toe bij de medewerkers van de PSD nu het einde van het provinciale veerbedrijf in zicht komt. 'I love Pim' verscheen laatst op de lichtkrant in Perkpolder en aan boord van een van de veerboten op het traject Vlis- singen-Breskens werden de passagiers deze week in een dienstmededeling aange spoord naar stuurboord te gaan staan om het schip in evenwicht te houden. De directie van de PSD - not amused - hult zich in stilzwij gen over de aard van de disci plinaire maatregelen die te gen het oneigenlijk gebruik van de communicatiemidde len aan boord en op de veer- pleinen worden genomen. Laten wij dit communicatie middel dan eens gebruiken om de boodschap van de di rectie bekend te maken. Die komt hier op neer: de eerst volgende die dit soort flau wekul uithaalt, wordt gekiel haald. Einde dienstmededeling. Grand Hotel Arion Tel: 01 i 8-410502 (Advertentie wereiamuzieKi de dubbel cd Global Sounds 2 voor 6,99 inclusief 30 korting coupons t.w.v. 209,70 vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu Heldere groentensoep en vegetarische Marokkaanse vanavond 19.30 uur Khalid Boudou over o.a. zijn boek Het Schnitzelparadijs gratis entree zaterdag 25 mei opening Microsaft Knowledge Centre op alle Engelstalige Microsoft Press titels deze dag 20% korting zie ook onze website 11.00-15.00 uur demonstratie drukken Museum- drukkerij 14.30-16.30 uur Campagne Charlie met o.a. liedjes over de Four Freedoms kijk ook op wvvw.drukkerijmiddelburg.nl Een Herefordkoe brengt met het grootste gemak kalveren ter wereld. foto Willem Mieras narenbestand aanzienlijk har der groeit dan was verwacht. Om te voorkomen dat het ge bouwbij oplevering al te krap is, worden nu al 28 extra werk plekken ingetekend. De extra etage betékent een uit gave van 3,5 miljoen euro. Een deel ervan kan worden terug verdiend doordat de gemeente er voorlopig slechts veertig pro cent zelf van nodig heeft. Het resterende gedeelte, duizend vierkante meter, kan daarom worden verhuurd aan andere geïnteresseerde partijen. Die in komsten én veranderingen op het gebied van de omzetbelas ting zorgen ervoor dat de ex ploitatie van het nieuwe stads kantoor per saldo niet duurder wordt. De gemeenteraad moet zich op 20 juni definitief uitspreken over de investering. PvdA, GroenLinks en D66 hebben al laten blijken geen voorstander te zijn van een vijfde verdieping. CDA, WD en SGP/Christen- Unie zijn dat echter wel en ver tegenwoordigen samen een meerderheid in de raad. Dat het totaalbedrag uitkomt op 25,1 miljoen betekent overi gens niet dat de gemeente het volledige bedrag ook dient te fi nancieren. Zo moet de verkoop van het huidige gebouw en het gemeentearchief aan de Wijn gaardstraat samen zeker zo'n 2,5 miljoen opleveren. Verder wordt de helft van de 3,8 miljoen die de parkeergarage kost, bui ten de berekeningen voor het stadskantoor gehouden, omdat een deel van de parkeerplaatsen voor openbaar gebruik zijn. Daarnaast heeft de gemeente eerder al 5,6 miljoen opzij gezet voor het project. De eigenlijke investering komt daardoor uit op 15,1 miljoen euro. Voordat het voorstel in de ge meenteraad komt, wordt het eerst besproken in de commissie middelen. Dat gebeurt donder dag 30 mei. De bijeenkomst wordt gehouden in het stadhuis aan de Grote Markt en begint om 19.00 uur. door Mieke van der Jagt LEWEDORP - Braaf, belang stellend, vriendelijk, mooi en aaibaar. Als stoffering voor het landschap heeft het Hereford- rund alleen maar goede eigen schappen. Maar ook voor de boer en voor de consument is de Herefordkoe een beste soort. F. de Kok en zijn echtgenote uit Lewedorp kunnen het weten. Ze zijn in 1998 met het ras begon nen em zaterdag houden ze een open dag. Wie langs hun boerde rij aan de Nieuwe Kraaijertse- dijk 22 in Lewedorp fietst, kan Herefordkoeien en kalfjes van dichtbij leren kennen. De Kok is erg enthousiast over zijn Herefordkoeien, een ras uit zuidwest-Engeland dat in de hele wereld populair is gewor den, vooral bij boeren die niet al te intensieve veeteelt voorstaan. „Wij hadden vroeger altijd vleesvee, mijn vader en ik. Maar je wist nooit wat je kocht. Som mige runderen waren zo onhan delbaar dat ze voortdurend door de omheining vlogen. Schrik- Advertentie Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Den Haag C-Gouda 25 mei Weesp-Almere C 25 en 26 mei Eindhoven-'s-Hertogenbosch Eindhoven-Tilburg 25 en 26 mei Den Haag C/HS-Leiden C 25 t/m 27 mei (Internationaal*) Anna Paulowna-Den Helder 26 mei Rotterdam C-Dordrecht 26 t/m 30 mei Zwolle-Groningen 24 t/m 27 mei Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - Bel 0900-9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. Hnnr Rolf Bosboom GOES - Het nieuwe stadskan toor van de gemeente Goes gaat ju totaal iets meer dan 25 mil joen euro kosten. Dat is 2,3 mil joen euro meer dan waarvan eerst werd uitgegaan. De ge meenteraad, die verdeeld is over het onderwerp, beslist donder dag 20 juni over de uitgave. De Goese politiek heeft vorig jaar september al het besluit ge nomen een nieuw stadskantoor aan het Hollandiaplein te bou wen, Dit vervangt het huidige pand aan de Oostsingel, dat niet meer aan de huidige normen voor een overheidsgebouw vol doet. D66 en GroenLinks heb ben destijds tegen de bouw ge stemd, vooral omdat zij vinden dat er onvoldoende is gekeken naar de mogelijkheden van flexibel en thuis werken. Architect R. Uytenhaak is mo menteel bezig met het definitie ve ontwerp voor het nieuwe stadskantoor. Dat moet medio juli gereed zijn, waarna het be stek kan worden opgesteld. Het streven is in maart 2003 met de bouw te beginnen, zodat het ge bouw eind november 2004 in ge bruik kan worden genomen. In de huidige fase moet de ge meenteraad het definitieve be drag voor de nieuwbouw be schikbaar stellen. Vorig jaar september werd nog uitgegaan van een totale investering van 22,8 miljoen euro. Inmiddels is dat opgelopen tot 25,1 miljoen. Te krap De stijging is voornamelijk het gevolg van het voornemen een extra, vijfde verdieping op het pand te realiseren. Dat wordt nodig geacht omdat het ambte- achtige, bange beesten. Dat wa ren we al lang beu, toen we in een blaadje over Herefords la zen. Het zijn uiterst vriendelijke beesten, ze kunnen het hele jaar buiten grazen, groeien lang zaam op een sober dieet en bren gen met het grootste gemak kal veren ter wereld. Wij hebben hier nog nooit een keizersnee gehad." Daar komt bij dat Herefords ge roemd worden om hun malse vlees. „Het vlees is van een goe de kwaliteit omdat de dieren niet snel groeien. Wij zorgen er ook nog voor dat ze louter biolo gisch voer krijgen. Om te begin nen staan ze in onbemeste wei den en op onbemeste dijken. Daartoe hebben we beheerover- eenkomsten met het ministerie. Om de weilanden te sparen haal ik de dieren in de winter even binnen, maar ook dan krijgen ze natuurlijk voedsel." De Kok en zijn vrouw bouwen een klantenkring op van men sen die zeker willen weten dat het vlees op hun bordje geen akelige stoffen bevat en die de koeien een fatsoenlijk leven gunnen. „Alles gaat hier op na tuurlijke wijze: geen man van het KI-station, maar gewoon een stier erbijde kalveren lopen negen maanden bij hun moeder en de stieren worden na onge veer twee jaar geslacht." De koeien verkoopt De Kok, soms met een kalf, aan andere fok kers, aan natuurbeheerders die grote grazers nodig hebben en ook aan hobbyboeren die een makkelijk, gezellig beest zoe ken voor in de wei. Witte kop Tijdens de open dag haalt De Kok wat koeien en kalveren naar de stal om de bezoekers ook een blik te gunnen als het re gent. „Maar op verschillende plaatsen staan ook Herefords buiten. Je herkent ze aan hun witte kop, het wit aan de onder kant, witte voorvoetjes en een krullerige pony tussen de ho rens. Als je langsfietst of -wan delt, komen ze wel kijken wie je bent." Kinderen kunnen tijdens de open dag skelterrijden op het erf van de familie De Kok en de lief hebbers van vlees kunnen een vleespakket bestellen. De open dag duurt van 13.00 tot 17.00 uur. Advertentie door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - In de Zak van Zuid-Beveland kun je ge makkelijk op de torentjes je weg vinden. Als je tenminste weet hoe ze eruit zien. De autochto nen kennen ze wel: de spichtige achtkanten spits van 's-Heeren- hoek, het lieflijke lantaarntje van Borssele en de drie torens op twee kerken in Heinkenszand. Maar ook voor wie blindvaart op de Borselse torenspitsen, heeft de nieuwe kerkenfolder van het Waardevol Cultuur landschap Zak van Zuid-Beve land een heleboel te bieden. Want wie weet nog dat een bij zondere boerenschuur aan de Westdorpseweg in Baarland vroeger als noodkerk heeft ge diend in Ellewoutsdijk? Wie kent de geschiedenis van de Roomsen, die na de Reformatie maar mondjesmaat de mis mochten vieren? En wie kent nog de tweelingbroers Frederik en Emmery van Watervliet, die de kerk in Driewegen bouwden? Al eerder verscheen van de hand van Robbert-Jan Swiers een brochure over de middeleeuwse kerken in de Zak, de kerken die rooms-katholiek begonnen zijn, maar na de Reformatie werden overgenomen door de hervorm den. Maar dat zijn er maar zeven. Van een gemeente als Borsele, met vijftien kernen, kun je op je vingers natellen dat er wel meer kerken staan die zeker de moei te waard zijn. Jan de Ruiter bracht ze samen in een nieuwe folder, die gisteren door WCL-voorzitter G. de Kok werd overhandigd aan de nieu-„, De katholieke kerk in Heinkenszand, gebouwd op de plaats waar eens het slot Barbestein stond. foto Willem Mieras we Borselse burgemeester J. Ge- lok. De Ruiter behandelt de splinternieuwe kerken, die alle maal van de groeiende gerefor meerde gemeenten zijn, de ze- ventiende-eeuwse zaalkerkjes, de grote, neogotische katholie ke kerken, de waterstaatsker ken en het noodkerkje dat in El lewoutsdijk gestaan heeft en dat een soort uitgebreide nisse- hutis. Een andere kerk die niet meer als zodanig in gebruik is, is de Barbesteinkerk in Heinkens zand, een vroeg ontwerp van Tjeerd Kuipers, die later een van de bekendste architecten van de Doleantie zou worden. Achter een minder geslaagde aanbouw kun je nog zien dat Kuipers werd beïnvloed door Hendrik Berlage. Met een handvol WCL-folders - ze zijn er, behalve over kerken, over boerderijen, landschap selementen en allerlei andere cultuur- en natuurhistorische rijkdommen in de Zak - kun je een prachtige route samenstel len met precies datgene wat je interessant vindt. Het kan met de fiets, te voet, en met de auto. Alleen voor de oude hervormde kerk van 's-Heeren- hoek kun je ook nog de trein pakken. Want die staat inmid dels in het Openluchtmuseum in Arnhem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25