HUM Leider India stuurt aan op oorlog Donner werkt aan coalitie van CDA, LPF en VVD o?9 PZC Hollandse asperges Perry's actiepakker! Infarct bij mannen onder de zeventig is te voorkomen A fï^ Iran jaagt op Barbie Premier acht tijd rijp voor beslissende strijd om Kashmir Afscheid van de Tweede Kamer ZMF ging akkoord met containerhaven Kraanmachinist onwel op 65 meter hoogte Jouw nieuwe droomauto vinden vanuit je luie stoel? Columbia Convertible wor Milieu holt snel achteruit Visserij en natuur kunnen samen Slabbekoorn in leiderstrui nnrarw**— Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- AutoTrack.nl 18° ZW 4 Vrij zonnig Flinke perioden met zon, vooral aan de kust. Matige zuidwestenwind bij ongeveer 18 graden. 245e jaargang no. 120 donderdag 23 mei 2002 los nummer 1,00 van onze redactie buitenland KUPWARA - De Indiase premier Vajpayee heeft in een toespraak voor mili tairen aan het front in Kashmir gezegd dat het tijd is voor een beslissende strijd om Kashmir. De spanningen tussen India en Pakistan over Kashmir lopen op na een reeks aan slagen in India door de Kashmirse rebellen. „Laten we streven naar de over winning. Wees voorbereid op of fers. Maar ons doel moet de overwinning zijn. Want nu is de tijdvoor een beslissende slag", zei Vajpayee gisteren tegen de Indiase troepen in Kupwara in het noorden van Kashmir. Verwijzend naar buurland Pa kistan zei hij: „Ons buurland heeft een nieuwe manier van vechten ontdekt. Ze vechten niet meer met open vizier. Daar hebben ze de moed niet voor. Ze vechten nu bij volmacht." Vol gens New Delhi steunt Pakistan de rebellenbewegingen die te gen de Indiase aanwezigheid in Kashmir zijn. „De situatie is een uitdaging voor ons", zei Vajpay ee. Wij hebben die uitdaging aangenomen. Wij willen vrede. Maar wij worden tot oorlog ge dwongen." Keihard Hetmilitaire bewind van Pakis tan zei gisteren opnieuw dat zijn deel van Kashmir niet gebruikt MIDDELBURG - Havenschap Zeeland Seaports en de Zeeuw se milieu- en natuurbeweging bereikten in 1999 een akkoord over aanleg van een container- terminal in het Sloegebied en uitbreiding van chemische acti viteiten in Terneuzen. De nooit geopenbaarde overeenkomst lag ter tekening gereed. Voor de instemming met uit breiding van de economische activiteiten kreeg de milieu- en natuurbeweging verschillende toezeggingen van Zeeland Sea ports voor ecologische maatre gelen, zoals oprichting van een Natuurfonds, te voeden met een heffing per aangevoerde contai ner. De provincie ondersteunde de geheime afspraken. Uit gangspunt was de verplaatsing van activiteiten uit wereldha ven Rotterdam naar Zeeland, zodat een tweede Maasvlakte overbodig werd. Door de rege ringskeus voor de tweede Maas vlakte, verviel de reden voor het aangaan van de overeenkomst, pagina 10: geheime afspraken wordt voor terroristische acti viteiten. Wel wordt de 'morele, politieke en diplomatieke steun' voortge zet voor de Kashmirse strijd voor zelfbeschikking, aldus een regeringsverklaring. Pakistan zegt keihard terug te slaan als India aanvalt. „Pakistan is in staat zichzelf te verdedigen te gen elke oorlog die India be gint", aldus de regering. Zeer ernstig Groot-Brittannië en China rie pen beide landen op tot terug houdendheid om escalatie te voorkomen. „Dit is een zeer ern stige situatie", aldus de Britse premier Blair in het parlement. Gisteren werden twee Pakis taanse burgers gedood bij scho tenwisselingen jangs de be standslijn in Kashmir. Volgens Pakistan zijn de afgelopen zes dagen al twintig mensen gedood bij schermutselingen. In Srinagar, de zomerhoof dstad van Kashmir, waren gisteren duizenden mensen aanwezig bij de begrafenis van de islamiti sche separatistische leider Ab dul Gani Lone die dinsdag werd doodgeschoten. De partij van Lone had opgeroepen tot een al gemene staking uit protest te gen het bezoek van Vajpayee, waardoor het openbaar leven stil kwam te liggen. RTR pagina 5: oorlog lijkt onvermijdelijk Het naar beneden halen van de kraanmachinist was voor de Goese brandweer geen alledaagse klus. door Rolf Bosboom GOES - Een onwel geworden kraanmachinist zorgde gisteren in Goes voor een spectaculaire reddingsoperatie, die ruim an derhalf uur in beslag nam. Uit eindelijk slaagden de hulpver leners erin de man veilig aan de grond te krijgen. Hij maakt het, naar het zich liet aanzien, naar omstandigheden goed. De kraanmachinist, afkomstig uit de gemeente Tholenwas aan het werk bij het project De Stadspoort in het Bekhofge- bied, waar appartementen en kantoren worden gebouwd. Hij was gisteren doende met het af breken van de kleinste van de drie kranen die al geruime tijd de skyline van Goes domineren. Rond kwart voor vijf meldde de machinist, die zich bevond in de hoogste kraan, dat hij zich niet goed voelde. „Dat is toch even schrikken, zeker omdat het op 65 meter hoogte is", zegt hoofd uitvoerder B. Schermer van aannemingsbedrijf Hillen Roosen. Gezien de complexiteit van de situatie rukte de brandweer met groot materieel uit. Ook waren er twee ambulances aanwezig en veel politie. De hulpverleners die de klim naar boven maakten konden snel vaststellen dat de kraanmachinist bij kennis en stabiel was. Om het slachtoffer liggend naar beneden te kunnen vervoeren, werd besloten gebruik te maken van het lierwerk dat zich aan de kraan bevindt. Dat wordt nor maal gesproken ingezet om bij voorbeeld om een motor van de kraan te vervangen. Onder grote publieke belang stelling werd de machinist in een plastic bak enkele tientallen meters naar beneden getakeld om op het dak van het complex in aanbouw te worden opgevan gen. Vervolgens werd hijinmid- Advertentie 500 gram (actieprijs per kilo 1.98) Geen fratsen. Dat scheelt. door Lianne Sleutjes en Erwin Tuil DEN HAAG - Er lijkt een door braak in zicht bij de vorming van een nieuwe coalitie. Krin gen rond de informateur Piet Hein Donner bevestigen dat tussen de VVD en de LPF vorde ringen zijn gemaakt. De weer zin tegen regeringsdeelname van de liberalen wordt ook min der. Donner zal vandaag eerst de di recteuren Paul Schnabel van het Sociaal Cultureel Planbu reau en Henk Don van het Cen traal Planbureau ontvangen. Daarna, op zijn vroegst van avond, praat Donner afzonder lijk met CDA, LPF en de WD. LPF-fractievoorzitter Mat Her ben heeft gisteren in zijn eerste gesprek zijn WD-collega Ger- Advertentie) rit Zalm opgeroepen toch deel te nemen aan een coalitie met CDA en LPF. Herben zei 'goede hoop' te hebben dat de WD mee wil doen. Ook Zalm was aangenaam ver rast na het gesprek, maar hij bleef op zijn standpunt dat de WD als verliezer niet in een re gering kan. De liberalen willen desnoods een minderheidsrege ring van CDA en LPF onder steunen. Herben zei Zalms opstelling te begrijpen. „Maar ik heb ook te gen hem gezegd dat meer dan een miljoen mensen wel hun vertrouwen in de WD hebben gesteld", aldus Herben, CDA- fractievoorzitter Jan Peter Bal kenende ziet net als de LPF 'be weging' bij de WD in de rich ting van regeringsdeelname, SP Zalm heeft op zijn beurt giste ren een onderhoud gehad met SP-fractieleider Jan Marijnis- sen. De WD vindt dat de SP, als een van de drie winnaars van de verkiezingen, moet deelnemen aan de nieuwe regering. Marij- nissen meent dat hij met negen zetels in de Kamer te weinig mo gelijkheid heeft om die coalitie naar links te duwen. CDA en LPF willen de WD er graag bij hebben, al was het maar om een meerderheidska binet te kunnen vormen. Dat is ook de wens van Donner, die de nadrukkelijke opdracht heeft om de mogelijkheden voor een coalitie te beoordelen op een die een meerderheid heeft in beide Kamers van het parlement. Om dat te bereiken is deelname van de WD is noodzakelijk. Herben beschouwt zijn eigen fractie, het CDA en de WD alle Advertentie Afritsbroek, maten: XS-XL De Tweede Kamer heeft gisteren in de laatste vergadering af scheid genomen van 84 Kamerleden en het overleden Kamerlid Ab Harrewijn van GroenLinks herdacht. Morgen treedt de nieuwe Tweede Kamer aan. De Verenigde Naties luiden de noodklok over het milieuMeer dan de helft van de wereldbevolking kampt over dertig jaar met ernstige drinkwaterproblemen. Een kwart van de zoog diersoorten en een achtste van de vogelsoorten wor den met uitsterven bedreigd. Voor vijfduizend plan- tensoorten geldt hetzelfde. Visserij en natuurontwikkeling kunnen op de Noordzee uit stekend samengaan, zegt het instituut voor de groene ruimte Alterra Dat kan door aparte natuurreservaten en visgebie- den op de Noordzee in te stellen, zoals ook op het land natuurgebieden en bedrijfsterreinen gescheiden O zijn, Richard Slabbekoorn veroverde gisteren de oranje leiderstrui in Olympia's Torn-. Dinsdag won de wielrenner uit Kapelle de derde etappe al en gisteren eindigde hij als tweede in de vierde etappe. Dat was voldoende om de leiders- 1 jÊ trui over te nemen van de Sloveen Zrimsek. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 16,17, 18 en 19; economie: 21 en 23 foto Willem Mieras dels gelegen op een brancard, met behulp van de ladderwagen verder naar beneden gebracht. Daar bleek de man goed aan spreekbaar te zijn, al klaagde hij over duizeligheid. Om half zeven bracht de ambulance hem naar het ziekenhuis voor nader onderzoek. Zijn precieze toe stand was gisteravond niet be kend. door Guus Mater BILTHOVEN - Een hartinfarct voor het zeventigste levensjaar is bij mannen te voorkomen, tenzij er sprake is van erfelijke belasting. Dat is een van de con clusies van een wetenschappe lijk onderzoek in zeven westerse landen, waarbij de voeding en leefstijl van 12.000 mannen ge durende veertig jaar werd ge volgd. Eerder bleek uit deze studie dat een hartinfarct bij mannen van middelbare leeftijd in Noord- Europa zes keer vaker voor komt dan in Zuid-Europa. Vol gens de Nederlandse onder zoeksleider D. Kromhout van het RIVM is het beter de medi terrane en Japanse keuken te volgen, dan te proberen om wes ters voedsel kunstmatig te ver anderen tot 'low-fat' De ge woonte een paar glazen wijn bij het eten te drinken zorgt tevens voor minder kans op een hartin farct. Een voedingspatroon met regelmatig (vette) vis, matig al coholgebruik, veel groenten, fruit, vezels en onverzadigde vetten geldt als gezond, waarbij het totaalbeeld belangrijker is dan de individuele voedings stoffen. De onderzoekers volgden man nen in Nederland, Finland, Ita lië, Griekenland, voormalig Joegoslavië, Japan en de Ver enigde Staten. Het Nederlandse onderzoek heeft plaats in Zut- phen onder ruim 1400 mannen. Bij het begin van het onderzoek in 1960 waren deze mannen van middelbare leeftijd, nu zijn ze hoogbejaard of overleden. ANP drie als partijen behorend tot het midden. Zij passen volgens hem goed sa men in een kabinet. Hij blijft er bij dat een minderheidskabinet van CDA en LPF, samen 69 ze tels, de parlementaire verhou dingen niet goed weergeeft. GPD (Advertentie) voorletters: straat:nr. postcode- plaats: apv noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van ondei- staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer TTT~ handtekening: 713214M000002 n noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: r per maand met automatische incasso 19,25). fi; per kwartaal met automatische incasso (€52,-) n per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1