Skiër koestert de racefiets Met Vlaamse heuvels een prachtige slotrit Over Raas, Kelly en Daan Holst PZC 19 Jukka Vastaranta droomt van een profcarrière als wielrenner Programma Driedaagse De vedetten van Nesten Nationale selecties gaan voor punten wereldbeker donderdag 23 mei 2002 Hoor Frits Bakker AXEL - Het gevoel van heim wee is hem vreemd, want Jukka Vastaranta is al zowat de hele wereld rondgereden voor zijn sport. De achttienjarige Fin staat in zijn klasse (junioren) op een voetstuk, sinds hij vorig jaar de wereldbeker op zijn naam heeft geschreven. Drie van de zes wedstrijden die hij dat jaar reed, werden in winst omgezet. Dat bracht hem in de einstand ver boven de concurrentie uit. De Juniorendriedaagse van Ax el liet hij vorig jaar aan zich voorbij gaan, maar deze week komt hij er als de onbetwiste kanshebber aan de start. Jukka Vastaranta, met zijn vorig jaar gemeten 1 meter 69 een van de kleinste renners uit het peloton, kent weinig faalangst. ,,Ik zal mijn best doen om in Axel te winnen", zei hij vorige week, toen hij met.de Amerikaanse Saturn-ploeg een wedstrijd in Frankrijk reed als voorberei ding op de Driedaagse. De gedrongen Fin staat bekend als een koele afmaker. Zijn voorkeur voor meerdaagse wed strijden is begrijpelijk, want Vastaranta is een allrounder, die vooral in tijdritten en berg op tot grootse daden komt. Frans Maassen, de ploegleider van Rabobank, weet dat als geen ander. „Wij zullen onze wedstrijd op hem afstemmen", verzekerde hij in de aanloop naar de Driedaagse. De supersterke Fin, afkomstig uit Tampere, tweehonderd kilo meter boven Helsinki, is niet al leen een veelbelovend wielerta- lent, maar ook een skiër van allure. In de afgelopen winter won hij nog het Fins kampioen schap cross country met een overmacht die indrukwekkend was. Cross country Hij begon op zijn tiende jaar met mountainbiken, in navolging van zijn vader Pauli. Maar Juk ka (met de klemtoon op de a) koestert bovenal de gewone racefiets en droomt van een profcamère. „Ik vind wielren- TERNEUZEN - Hel program ma voor de Juniorendriedaagse ziel er als volgt uit: Vrijdag 24 mei: eerste etappe, over 124 kilometer. Startom 16.30 uur op de Markt in Terneuzen, aankomst verwacht om 19.30 uur in Philippi ne. Zaterdag 25 mei: tweede etappe, tijdrit over 10,5 kilometer in de Bui tenpolderweg in Zuiddorpe. Start eerste renner om 10,00 uur, aan komst laatste renner om 12.45 uur. Zaterdag 25 mei: derde etappe Axel- Axel over 111,9 kilometer. Start op de Rooseveltlaan in Axel om 17.00 uur, aankomst verwacht om 19,50 uur. Zondag 26 mei: vierde etappe in het Belgische Strijpen. Start om 13.00 uur, aankomst verwacht om 16.00 nen niet zo zwaar als cross coun try", zegt hij lachend, „want in een peloton kun je af en toe heerlijk uit de wind („go with the flow") zitten om uit te rus ten. Maar met skiën moetje alles zelf doen. Het is wel vreselijk vermoeiend, maar toch mooi om te doen." 's Zomers op de fiets, in de win ter op ski's. Jukka Vastaranta vindt de combinatie heerlijk en heeft tussendoor ook nog twee jaar nodig om zijn opleiding aan het gymnasium af te ronden. Frans Maassen ontdekte de jon ge belofte vorig jaar tijdens de Heuvelland driedaagse in Lim burg, die Vastaranta als eerste jaars junior won. De oud-prof, die waakt over de juniorenstal van Rabo, zag onmiddellijk toe komst in de Fin en bood hem aan om tussen de wedstrijden door bij Maassen thuis te komen wo nen. Droom „We hebben gesproken over een contract voor volgend jaar, want bij Rabobank nemen ze geen buitenlandse junioren aan. Ik hoop wel dat ze me volgend seizoen als amateur aannemen. Dat is een droom. Maar Frans Maassen heeft gezegd: eerst presteren, dan een contract." Zijn eerste jaar als junior was super. Vastaranta won drie gro te wedstrijden voor de wereld beker: de Heuvelland driedaag se, de Coupe du Président in Polen en de Tour 1' Abitibi in Ca nada. Door die drie overwinnin gen en een hoge klassering (vijf de) in de Vredeskoers werd hij eindwinnaar van de Coupe du Monde. Frans Maassen nam hem in die tijd mee naar een ta lententest bergop en op snelheid en raakte onmiddellijk onder de indruk. „Hij verpulverde tij dens die test het record van Tom Stamsnijder, de zoon van Hen- nie, terwijl de omstandigheden niet eens ideaal waren." Vastaranta weet sindsdien wat hij wil. En heimwee heeft hij nog nooit gekend. „Ik zit het meren deel van het jaar in hotels, of thuis bij Frans Maassen, maar dat moet wel als ik verder wil komen. En Frans heeft me ver teld: blijf met je voeten op de grond staan, laat je het hoofd niet op hol brengen." De Juniorendriedaagse van Ax el is zijn volgende doel. Jukka Vastaranta rijdt de wedstrijd in dienst van een sterke Ameri kaanse ploeg, die als een concu- rent wordt gezien voor de Rabo- ploeg van Frans Maassen. Zijn kansen op een zege? „We zullen heel sterk moeten zijn om Jukka te verslaan", beseft Maassen. De Vlaamse cartoonist Nesten (rechts) en de Axelaar Toon Dey voor de galerij van wielerhelden op de Axelse Kinderdijk. door Frits Bakker AXEL - Het is een passie van vroeger, van toen hij als kleine jongen in een klooster werd grootgebracht. De Nes ten, zoals hij nu in wielerkringen be kend is, knipte de foto's van zijn wielerhelden uit de gazetten om ze uit te tekenen. „Ik smeet mijn knipsels in de lucht en maakte een klassement van hoe ze op de grond vielen. En daarna te kende ik de winnaar..." De hobby is nu al bijna dertig jaar zijn werk. De Nesten heeft de karikaturen van alle vedetten van de velo al vastge legd voor het leven. Van Eddy Merckx tot Jan Raas („die al 25 jaar bij mij in huis komt"), van Frank Vandenbroucke tot Rik van Steenbergen. De portretten zijn meestal te bewonderen op de Vlaamse hellingen, zoals tijdens de Ronde van Vlaanderen op de Beren dries, de Koppenberg en de Molenberg. De Axelaar Toon Dey, die de cartoonist leerde kennen in het rijke Vlaamse ca féleven, haalde de helden van de velo foto Camile Schelstraete naar Axel. Ze hangen nu, tijdens de Ju niorendriedaagse, op de toegangswe gen rond Axel. De Nesten kwam dins dagavond even langs, om een pintje te drinken en te poseren voor de karikatu ren. „Da's ier ne scheune plekke voor mijn koppen", stelde hij tevreden vast. De wielerhelden zijn nog tot volgende week te bezichtigen. door Marco Hamelink STRIJPEN - De Juniorendrie daagse van Axel heeft een 'berg etappe' op de slotdag. Dat is in middels een traditie geworden. Voor de vijfde keer is het Ko ninklijk Sportverbond Strijpen mede-organisator van de laat ste etappe. De kuitenbijters in de Vlaamse Ardennen zullen ook dit jaar weer als scherp rechter fungeren. In de vier voorgaande edities ge beurde het nogal eens dat er een tamelijk groot peloton aan de fi nish in Strijpen (gemeente Zot- tegem) verscheen. Om dat te voorkomen heeft het Belgische organisatiecomité er voor geko zen om het parkoers nog selec tiever te maken. „Want veran dering van spijs doet eten", meent secretaris Curd Roe- landt. De Valkenberg komt dit jaar te vervallen, daar tegenover staat dat de Molenberg en de Leberg in het parkoers zijn opgenomen. Ook nieuw is de twee kilometer lange kasseienstrook in Haag- hoek die de renners drie keer moeten passeren. De Berendries en De Vlamme maken de zware slotrit compleet. Wielerminded Behalve de Juniorendriedaagse organiseert het comité uit Strij pen nog acht wedstrijden per jaar. In de hele gemeente Zotte gem worden jaarlijks echter zo'n vijfentwintig wielerwed strijden gereden. „Zottegem is wielerminded", meent schepen (wethouder) van sport Joost Franceus. Daarnaast kennen Het wielercomité van Strijpen, dat de organisatie van de laatste etappe verzorgt. ook veel andere wedstrijden een doorkomst door de Poort van de Ardennen. De Ronde van Vlaanderen, de Omloop het Vol k en de Driedaagse van de Panne zijn de meest prominente koer sen die het heuvelachtige ter rein rond Zottegem aandoen. Volgens Franceus is Zottegem zo aantrekkelijk voor de wieler sport omdat er in een relatief klein gebied een erg gevarieerde koers kan worden verreden. „Wij hebben bergjes, vlakke stukken en kasseien op een klei ne oppervlakte. Dat maakt het ideaal voor wielrennen." den ook tot de samenwerking tussen Axel en Strijpen. In Axel waren de organisatoren op zoek naar een selectiever parkoers en in Strijpen zochten ze iets speci aals in verband met het zestigja rig bestaan van de wielerclub. Via Henk Remeijnsen (toenma- Die variatie leidde vijf jaargele-^ lig consul van Zeeland) en Lau- foto Wim Kooyman rent de Backer (voorzitter van de Belgische wielerbond) kwa men de twee comités met elkaar in aanraking. De Backer zag het blijkbaar wel zitten in de Junio rendriedaagse. Hij zorgde er voor dat het Belgische kampi oenschap voor junioren, dat in hetzelfde weekend in Zottegem plaats zou vinden, werd verzet. Na zes keer vergaderen in de wintermaanden kwamen de beide comités tot de conclusie dat een samenwerking een mooie koers op zou leveren die de status van wereldbekerwed strijd meer dan waard is. Hoog niveau Volgens Roelandt maakt die sta tus de wedstrijd ook zo speciaal „Doordat de koers meetelt in de strijd om de wereldbeker komen er veel jonge renners van hoog niveau aan de start. De renners die hier goed presteren, zie je la ter ook vaak terug in het profpe- loton." Zelf een wedstrijd organiseren voor de wereldbeker zit er niet in voor het organiserende comi té uit Strijpen. „Dat kunnen we wel doen, maar dan kunnen we de andere wedstrijden niet meer organiseren", vertelt penning meester Luc van Dorpe. „In Axel is alles op één wedstrijd ge focust. Met hetzelfde budget kunnen wij nu meer koersen or ganiseren voor verschillende categorien. Ruimte voor een groter budget is er gewoon niet, omdat er in Zottegem al zoveel wedstrijden zijn. Alle organisa ties kloppen bij dezelfde spon sors aan. Wij zijn dan ook erg ge lukkig dat de provincie Oost- Vlaanderen en de gemeente Zottegem ons financieel willen ondersteunen." De grensoverschrijdende sa menwerking geeft de Junioren driedaagse dat beetje extra wat bij een wedstrijd op wereldbe kerniveau past. De etappe Strij- pen-Strijpen over 121 kilome ter start zondag om één uur. van onze sportredactie TERNEUZEN - Het deelne mersveld van de Junioren driedaagse telt 175 renners, verdeeld over 35 ploegen. Veel nationale selecties doen een gooi naar de eindzege in de wedstrijd die telt voor de wereldbeker. De Axelse koers is de derde in de cyclus. De eerste twee wedstrijden waren in Polen en in Lim burg. De 17-jarige Nederlan der Thomas Dekker uit de Rabobankploeg voert de ranglijst van de wereldbeker aan, voor de Finse renner Jukka Vastaranta, die wordt gezien als een van de grootste wielertalenten van dit mo ment. De buitenlandse selecties aan de start zijn: Nederland, Duitsland, Noorwegen, De nemarken, Tjechië, België, Amerika, Zwitserland, Po len, Rusland, Moldavië en Wit Rusland. De jonge Fin Jukka Vastaranta is als houder van de wereldbe ker de grote kanshebber voor de winst in de Juniorendriedaagse van Axel. door Frits Bakker AXEL - Wat is er toch geworden van Jan Gisbers, die ooit als ploegleider van de PDM-forma- tie met renners als Sean Kelly, Gert Jan Theunisse, Raul Alca- la, Steven Rooks en Erik Breu- kink grote successen haalde in het internationale profpeloton? En is hij het wielrennen nog wel blijven volgen? De organisato ren van de Juniorendriedaagse van Axel nodigden de Braban der uit om op de presentatie avond van de wereldbekerkoers terug te kijken op zijn carrière. Het ging over opleiding van jeugd, over de huidige generatie van talenten en het verschil in training en karakter tussen voetballers en wielrenners. De vraag uit het publiek, in het Wa pen van Axel, was: wat moeten jonge wielrenners ervoor doen om de top te halen? En Jan Gis bers, met zijn indrukwekkende wielerverleden, begon aan een lang betoog. Hij haalde eerst het voorbeeld aan van Sean Kelly. „Ik kwam hem voor het eerst tegen toen hij Jan Raas versloeg in een sprint in Lombardije. Ze reden allebei nog bij de amateurs en Raas zat nog in mijn ploeg." De ambitie, de klasse, maar vooral het karakter straalden er zo vanaf bij de jonge Ier dat Jan Gisbers het toen al wist. „Het heeft me daarna nooit verbaasd dat Kelly een van de grootste renners van zijn generatie is ge worden. Ik heb hem later bij PDM in de ploeg gehad en hij was een toonbeeld van onver zettelijkheid en karakter." Andere vraag uit de zaal: „Waarom vind jij dat wielren ners veel fanatieker voor hun sport leven dan andere jonge sporters?" Poepeloeres Pierre Eysackers, die de avond leidde, haakte in op de vraag en diepte een verhaal op dat in Ax el was gebeurd. „Daan Holst, ook een grote belofte in zijn tijd, zat op een avond in dit café en dronk in een illuster gezelschap een hele fles cognac leeg. De dag daarna moest hij in België een klassieker rijden. Hij werd poe peloeres zat, dook heel laat zijn bed in en werd de volgende dag vijfde in de sprint." De vraagsteller zei: „Die verha len heb ik al veel vaker gehoord over wielrenners, maar dat klopt toch niet met wat u zegt over wielrenners, meneer Gis bers?" En nog iets. Dat pleidooi van u, meneer Gisbers, over prachtige jonge wielrenners, die om tien uur naar bed gaan en de andere dag vroeg opstaan om te trai nen. Die het karakter hebben om later ook te slagen in de maatschappijWaarom (met een gemeen lachje...) hebt u dan uw twee schoonzonen laten afglij den naar de patatgeneratie van het huidige profvoetbal? „Tsja", glimlachte de spreker, die zelf ook ooit heeft gevoet bald, maar later is overgestapt naar het wielrennen. „Daar heb ik helaas geen invloed op. Dat komt omdat ze een andere moe der hebben. Waarmee ik niet wil zeggen dat ik twee schoonzonen heb zonder karakter." Mitchel van der Gaag, uit de school van PSV, heeft bijvoor beeld veel meer over voor zijn sport dan de gemiddelde voet baller. „En ik ben er trots op dat hij dit jaar is uitgeroepen tot beste verdediger van de Portu gese competitie, terwijl hij toch niet met overdreven veel talent is gezegend." Kapotte knie Jan Gisbers (uit Eindhoven) be gon zelf op zijn zeventiende met fietsen, omdat hij als voetballer door een kapotte knie werd ge kweld. „Ikhad het al eerder wil len doen, maar de drempel in die jaren was de aanschaf van een dure racefiets. Dat vonden ze thuis niet zo'n goed idee. Toen ik hem uiteindelij k toch kreeg, ben ik bij de nieuwelingen gaan rij den." Twee jaar later was Jan Gisbers amateur, maar de grote door braak is uitgebleven. „Ik weet zeker dat ik een betere wielren ner was geworden als er toen al een categorie voor junioren was geweest. Die is er tien, vijftien jaar later pas gekomen. Voor mij is de overgang van de nieuwe lingen naar de amateurs kenne lijk te groot geweest." En ook werd hij door Jan van Erp al op jonge leeftijd ge vraagd om een amateurploeg te gaan leiden. Jan Gisbers stapte van de fiets in de ploegleiders wagen en heeft vijftien jaar de regie gevoerd over de in wieler kringen vermaarde ploeg. Zijn mooiste tijd beleefde hij bij PDM, dat met Kelly, Alcala, Rooks, Breukink, Theunisse en Dhaenens de klassiekers domi neerde. Jan Gisbers speelde een van de hoofdrollen in de spraak makende PDM-affaire in de Tour van 1991, toen de hele ploeg in Saint Herblain ziek moest opgeven. Volgens de ploegleider, die hard aan de tand werd gevoeld, was bedorven voedsel, dat de ren ners met een infuus kregen toe gediend, de oorzaak van het col lectieve afstappen. Gisbers dook later nog wel even op bij Festina, maar verdween na fi nanciële problemen bij die ploeg geruisloos uit de wieler sport. Kannibalen De uitgesproken mening over talent en opleiding is gebleven. Jan Gisbers signaleert dat de huidige lichting (zoals de junio ren van de Rabobank) een ui terst professionele opleiding krijgt, maar dat er vooralsnog te weinig doorstroming is. En dat jonge renners, die te veel in de watten worden gelegd, op ka rakter tekortkomen. „Ik mis ook een beetje de strijd tussen de ploegen van nu. Ik weet nog uit mijn tij d bij J an van Erp dat er een enorme concur rentie was. We reden als kanni balen tegen elkaar, er was altijd herrie in de koers, maar het heeft de beste renners opgele verd die we ooit hebben gehad. Jan Raas (en later Sean Kelly) waren de mooiste voorbeelden van een harde opleiding." Jan Gisbers kan als ploegleider in het profpeloton terugkijken op een rijk wielerverleden. foto Thom van Amsterdam/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19