Aanval Slabbekoorn loont PZC SCHOON IN HEI HANDJE. Irritatiegrens Adelaar bereikt Waseige stapt na WK op bij België RBC brengt de spanning terug Sparta is reddeloos verloren 17 Simoni geeft tandarts schuld van cokesporen Renner uit Kapelle verovert leiderstrui in Olympia 's Tour Taakstraf voor Fritz Korbach GA Eagles breekt met FC Utrecht Tukker directeur Veendam Hamming weg bij For tuna Salaris Vieri: 7,9 miljoen euro Greg Rusedski meldt zich af Jan Siemerink is dicht bij hoofdtoernooi Nieuw zeilduo maakt indruk donderdag 23 mei 2002 MADDALONI - De Ronde van Italië blijft in de verdachten- bank zitten. In de tweede week \an de Italiaans etappekoers volgen de dopingschandalen el kaar snel op. Dinsdag werd Stefano Garzelli, de nummer twee in het klasse ment, uit de Giro gezet. Bij de kopman van Mapei waren ook in de contra-expertise sporen vaneen vochtafdrijvend middel gevonden. Italië was nog niet uitgehuild of een tweede favoriet voor de eindzege kwam in een kwaad daglicht te staan. Gilberto Simoni, de winnaar van 2001, leverde op 24 april bij een vlie gende controle van het werel- dantidopingbureau WADA een plas in met sporen van cocaïne, Hij begon gisterochtend wel aan de tiende rit. De renner ging direct in het de fensief. Simoni zou op de dag van de fatale controle een be handeling hebben ondergaan bij een tandarts. „Ik ben een wielrenner, geen cokesnuiver. Ik heb nog nooit cocaïne ge bruikt", verklaarde de Saeco- renner. „Ik ben bij de tandarts geweest om mijn gebit te laten reguleren voor een fotosessie. Tijdens die behandeling ben ik plaatselijk verdoofd." DeUCI, de internationale wiel- ren unie, meent dat de gevonden sporen van cocaïne geen invloed hebben op de prestaties van Si- mone in de voorbije dagen. „De sporen kunnen inderdaad het gevolg zijn van een plaatselijke verdoving door een tandarts", schrijft de UCI in een verkla ring. Het Italiaans olympisch comité (CONI) heeft crisisberaad aan gekondigd met de Italiaanse bond en UCI. Het wil direct na het einde van de ronde op 2 juni rond de tafel te gaan zitten. Het CONI eist maatregelen die een einde moeten maken aan de do pingschandalen in de Giro. In alle hectiek won Robbie McEwen gisteren de tiende etappe in de Ronde. De Austra liër uit de Lottoploeg was in Be- nevento de snelste in de mas saspurt, Het was zijn tweede rit- zege in de Giro. De leiderstrui blijft om de schouders van de Duitser Heppner. ANP door Tim Senden TILBURG - Anoniem meerijden in het peloton is niet aan hem besteed. Wanneer Richard Slabbekoorn op de fiets zit, wil hij slechts één ding: aanvallen. Dinsdag werd de coureur in Olympia's Tour al beloond met een etappezege, een dag later veroverde hij na een lange ont snapping de oranje leiderstrui. „Wie aanvalt, die wint", conclu deerde de 21-jarige renner uit Kapelle lachend. Slabbekoorn maakte deel uit van een vier man sterke kop groep die op vijftig kilometer van de streep was ontsnapt. De renner van Van Vliet-Gazelle werd in spurt geklopt door Maarten Lenferink (Tegeltoko). Het Rabobank-duo Mart Lou- wers en Kevin de Weert eindig den als derde en vierde. Een achtervolgende groep met daar in klassementsleider Jure Zrimsek bereikte pas twintig seconden later de eindstreep. Daardoor verloor de Sloveen de oranje trui aan Slabbekoorn. De vierde etappe tussen Hoo- gerheide en Tilburg werd een ware afvalrace. Door de regen veranderde de Bi-abantse kas seistroken in glibberige en dus zeer gevaarlijke passages. Tal loze valpartijen waren het ge volg. „In zo'n etappe moet je vooraan zitten", besefte Slab- bekoom. Samen met 34 andere renners demarreerde hij daar om vlak na de start. De groep pakte snel een voorsprong van anderhalve minuut waarna het peloton de achtervolging staak te. De Italiaanse selectie voelde zich blijkbaar helemaal niet op haar gemak in de slechte weers omstandigheden. Na veertig ki lometer trokken alle Italianen gezamenlijk de remmen dicht en zochten ze de warme ploeglei dersauto op. Voor Slabbekoorn was het allerminst een verras sing dat veel collega's het zwaar zouden krijgen. Toen hij 's och tends de donkere wolken zag hangen, wist hij voldoende. „Het was duidelijk dat we een slagveld kregen", zei hij. De sponsor van Van Vliet-Ga zelle zag met genoegen vanuit de ploegleiderswagen dat Slab bekoorn op vijftig kilometer van de streep weer ten aanval trok. Samen met Lenferink en Raborenners Louwers en De Weert, trok de Zeeuw hard door. Omdat het viertal goed samen werkte, bleven de renners tot in Tilburg uit de greep van het pe loton. Overtalsituatie Waar iedereen verwachtte dat de twee Raborenners hun over talsituatie zouden uitbuiten, bleven de renners van ploeglei der Nico Verhoeven voorbeeldig kop werk verrichten. Vervolgens waren Louwers en De Weert kansloos in de sprint. Toch was Verhoeven tevreden: „We had den geen keuze", meende hij. „Het klassement is belangrijker dan de etappezege. Wanneer we op het einde van Olympia's Tour twintig seconden tekort zouden komen, hadden we ons voor de kop geslagen." Vandaag wacht het peloton de koninginnerit door Limburg (Buchten-Buchten). „Ik kan aardig de heuvels over", zei Slabbekoorn zelfverzekerd. Olympia's Tour maakt dit jaar weer veel slachtoffersmaar ook een enkele nieuwe held. ANP ASSEN - De werkloze voetbaltrainer Fritz Korbach (56) is door de rechtbank in Assen veroordeeld tot zestig uur werk straf en een rijontzegging van een jaar. In juli vorig jaar reed Korbach slingerend over de A3 2 nabij zijn woonplaats Steen- wijk, Hij bleek ruim vier keer de maximaal toegestane hoe veelheid alcohol in zijn bloed te hebben. Een geldig rijbewijs kon hij niet tonen, omdat hem het roze papiertje als gevolg van een eerdere ver-oordeling al was afgepakt. De opgelegde straf, die in de wandelgangen van het Asser gerechtsgebouw als 'mild' wordt betiteld, is gelijk aan de eis van de officier van justitie. GPD DEVENTER - GA Eagles heeft formeel het samenwerkings verband met FC Utrecht opgezegd. In het kader van die over eenkomst speelde Jordy Zuidam het afgelopen anderhalve seizoen in Deventer. Verder kwam de samenwerking nimmer van de grond. Toenmalig directeur Dick Schneider en trainer Jan van Staa zochten toenadering tot FC Utrecht. Huidig di recteur Martien Vreijsen en toekomstig hoofdtrainer Robert Maaskant zien niets in het samenwerkingsverband. „We wil len geen satellietclub zijn", aldus Vreijsen. „Samenwerken is oké, maar we willen onafhankelijk en zelfstandig blijven." GPD VEENDAM - Johan Tukker wordt de nieuwe algemeen direc teurvan eerste divisieclub Veendam. Hij volgt Henk Nienhuis op die zich terugtrekt. De oud-doelman van onder meer FC Groningen bekleedt sinds 1 augustus dezelfde functie bij Eindhoven. Tukker was ook directeur van de spelersvakbond ProProf. De beoogd kandidaat van Veendam was journalist Johan Derksen, maar hij zegde op het laatste moment af. ANP SITTARD - Ronald Hamming gaat weg bij Fortuna Sittard. De spits is één van de weinige spelers op leeftijd die ook vol gend jaar nog welkom is bij de Limburgse degradant. De 29- jarige goaltjesdief moet dan wel akkoord gaan met een fikse salarisverlaging. Voor Hamming echter een onaanvaardbare stap terug. „Het is dan ook bijna honderd procent zeker dat ik Fortuna ga verlaten", reageert de Drent. Als hij geen club vindt, hangt hem ontslag boven het hoofd. „Dat kun je dan wel aanvechten, maar of dat zin heeft? In het ergste geval gaat de club dan alsnog failliet en dan hebben wij nog niets.GPD ROME - Christian Vieri is de best betaalde Italiaanse voetbal ler. De spits van Inter en de nationale ploeg strijkt een jaarsa laris op van 7,9 miljoen euro. Tweede is Juventus-speler Alessandro der Piero met 7,2 miljoen. In totaal verdienen de 23 internationals 60 miljoen euro. Bondscoach Giovanni Trapattoni krijgt 'slechts' 1,1 miljoen euro. SID PARIJS - Tennisser Greg Rusedski heeft zich gisteren afge meld voor Roland Garros. De Bint heeft last van een kuitbles sure. Hij liet in de aanloop naar de tweede Grand Slam in het j aar de toernooien uit de Masters Series in Hamburg en Monte Carlo ook al lopen. AFP PARIJS - Tennisser Jan Sieme rink heeft de derde en laatste ronde van de kwalificaties voor Roland Garros bereikt. De 32- jarige Noordwijker versloeg Edwin Kempes gisteren in Pa rijs in twee sets, 6-4 6-2. Siemerink brak Kempes in de eerste set in de negende game. In de tweede ontfutselde hij de eer ste en zevende game van Kem pes. Op 5-2 maakte hij op het derde matchpunt het duel uit. Bij winst in de derde ronde op de Oezbeek Ogodorov staat Sieme rink voor de tiende keer op Ro land Garros in het hoofdtoer nooi. Bij de vrouwen drong Kristie Boogert na een zwaarbe vochten zege op Tara Snyder door tot de tweede ronde. In de beslissende derde set serveerde Snyder op 5-3 voor de overwin ning. Boogert brak de opslag van de Amerikaanse op het vier de breekpunt en stootte door naar 6-5Haar eerste poging het duel uit te serveren mislukte, de tweede op 7-6 niet. In de tweede ronde speelt ze tegen de Russin Zvonareva. Amanda Hopmans werd uitgeschakeld. Ze verloor van de Tsjechische Besenova, 1- 65-7 .ANP Frank Rijkaard treurt na weer een gemiste kans van zijn ploeg Sparta, dat degradatie nauwelijks kan ontlopen. van onze sportredactie ROTTERDAM - Sparta is red deloos verloren. De Kasteel- ploeg, die sinds de invoering van het betaald voetbal op het hoog ste niveau uitkwam, heeft na de 2-1-nederlaag in de derby tegen Excelsior nog slechts een water kansje op lijfsbehoud. De klap zal zeker hard aankomen bij trainer Frank Rijkaard, die in zijn debuutjaar als clubcoach meteen degradeert. Excelsior wordt als vrijwel ze kere winnaar van poule B in de nacompetitie na Feyenoord de tweede club van Rotterdam. De Kralingers kunnen zich na de degradatie in 1987 eindelijk op maken voor een rentree in de eredivisie. Alleen in theorie heeft Sparta nog een kans, maar niemand gelooft in Rotterdam- West nog in een goede afloop. Na drie keer nacompetitie in de afgelopen vier seizoenen is er nu geen redden meer aan. Excelsior kan het karwei zondag afmaken bij Volendam. Advertentie SWIFT ECO u.€7.999,- NU MET 1.000,- SUBSIDIE! Zuinig? De Suzuki Swift ECO rijdt TOO km op 4,9 liter benzine! Volgens de Consumentenbond is de Swift al jarenlang de voordeligste auto in zijn klasse, met de laagste kosten per km. Maar met veiligheid, comfort en garantie is de ECO bepaald niet zuinig. Met o.a. 2 airbags, toeren- teller, lichtmetalen velgen, 3 jaar garantie en 6 jaar carrosseriegarantie! De Kralingers waren vorig sei zoen al rijp voor de eredivisie, maar ze vergooiden toen de pro motie in de nacompetitie. Spar ta won in een heuse thriller ge flatteerd met 4-3 op Woudestein en stelde daarmee in feite het eredivisieschap zeker. Ook in deze editie van de na competitie leek Excelsior met lege handen te blijven. De ploeg verloor op het Kasteel, ondanks het beste voetbal, met 1-0 van Sparta. Doordat het team van trainer Rijkaard afgelopen zon dag thuis volledig voor schut ging tegen Volendam (1-3) en Excelsior een punt pakte tegen ADO Den Haag (1-1) werd de derby min of meer beslissend voor degradatie of promotie van een van beide clubs. De andere wedstrijd in deze groep tussen ADO Den Haag en Volendam is gisteravond ge staakt. Supporters van de thuis club bekogelden de assistent- scheidsrechter. Arbiter Van Eg- mond besloot daarop na onge veer een halfuur spelen het duel bij de stand 0 -1 stil te leggenOp dat moment speelde de thuis club al met tien man, omdat Den Turk met rood was heengezon den. Van Egmond en zijn assis tent Van der Pas voelden zich van onze sportredactie ROOSENDAAL - RBC Roosen daal heeft gisteravond onbe doeld de spanning in groep A van de nacompetitie terugge bracht. De ploeg kwam in eigen huis niet tot winst tegen Emmen: 2-2. Omdat FC Den Bosch op eigen veld hard uithaalde tegen Cam- buur (5-2), is het verschil op de laatste speeldag één punt, nog wel in het voordeel van RBC. RBC moet zaterdag naar Cam- buur en promoveert bij winst naar de KPN Eredivisie. Bij ge lijkspel of verlies riskeert de ploeg de promotie, in dat geval kan Den Bosch het verblijf in de hoogste afdeling verlengen. De ploeg moet daarvoor dan pun ten halen in de uitwedstrijd bij Emmen. Poule A. RBC - Emmen 2-2 (1-1). 15. Broers 0-1 (strafschop), 40. Vos 1-1 (strafschop), 63. Iliohan 1-2, 70. Den Ouden 2-2. Scheidsrechter: Van Huiten. Gele kaart: Feijer, Van der Linden (Emmen). Aantal toeschou- loers: 5000. FC Den Bosch - Cambuur 5-2 (1-0). 27. Heidens 1-0 (eigen doel), 49. Mourad 2-1, 55. Uneken 3-1, 71. Uneken 4-0, 75. Michels 5-0, 84. Ber ger 5-1, 90. Van Dijk 5-2. Scheids rechter: Haverkort. Gele kaart: Plum (FC Den Bosch). Aantal toe schouwers: 2941. RBC Den Bosch Emmen Cambuur L. 5 3 2 foto Japser Juinen/ANP zodanig bedreigd, datze vijf mi nuten na het stil leggen al be sloten niet verder te gaan. De mededeling dat de wedstrijd de finitief was gestaakt, werd pas een klein halfuur later gedaan, omdat de mobiele eenheid moest worden opgetrommeld. De KNVB bepaalt vandaag of het duel wordt uitgespeeld Poule B. ADO Den Haag - FC Volen dam 0-1 gestaakt na 30 minuten. 13. De Groot 0-1 (strafschop). Scheids rechter: Van Egmond. Rode kaart: 25. DenTurk (ADO Den Haag)Aan tal toeschouwers5000. Bijzonder heid: Van Egmond staakte het duel nadat grensrechter Van der Pas be kogeld iverd door aanhangers van de thuisclub. Excelsior - Sparta 2-1 (2-0). 3. Olfers 1-0,23. Olfers 2-0, 67. Sa- nou 2-1. ScheidsrechterBossen. Rode kaart: 90. Van der Meer (Spar- ta/2x geel). Gele kaart. Koswal, Buys (Excelsior), Blinker (Sparta). Aantal toeschouwers3456. 0 11 12-6 1 10 14- 9 3 4 10-12 4 3 8-17 Excelsior Sparta ADO Den Haag Volendam 5 3 1 1 10 5 2 12 7 4 12 15 4 10 3 3 9- 6 9- 9 9- 6 6-12 Idltofverbruik (99/100/ ER ZIT HEER IN SUZUKI door Marc van Veen UTRECHT - Voor Frans Adelaar was de irritatiegrens bij FC Utrecht bereikt. De trainer verklaarde gisteren dat de verstoorde werkrelatie met technisch directeur Han Berger en het niet nako men van afspraken door het bestuur de aanleiding waren vorige week plotse ling zijn nog doorlopende verbintenis in te leveren. Adelaar gaf gisteren openheid van za ken rondom zijn vertrek. Speculaties dat hij al een nieuwe werkgever zou hebben, wees hij resoluut van de hand. ,Tot op dit moment is er geen enkel con tact met welke club dan ook geweest. Ook niet met mijn zaakwaarnemer." Adelaar haalde twee keer Europees voetbal met FC Utrecht. Dit seizoen stond hij met de club nog in de bekerfi nale, die schlemielig van Ajax werd verloren. Adelaar gaf aan dat er vooral rond de bekerfinale bij hem flinke irri taties waren ontstaan over de handel wijze van Berger. „Maar ik treed niet in details. Ik wil deze club netjes verla ten." Met het bestuur en Berger had de trai ner eerder dit jaar afgesproken dat de huidige selectie intact zou blijven en dat er twee versterkingen zouden wor den gezocht. Eén daarvan om de selec tie in de breedte te verbeteren en een speler die direct de concurrentie met de spelers voor de linkerkant van het elftal zou kunnen aangaan. Onlangs kreeg Adelaar te horen dat daar geen sprake van kon zijn, gezien de financiële situatie bij de club. Er zou zelfs sprake zijn dat FC Utrecht een be langrijke speler moet verkopen. „De naam geef ik niet prijs", aldus Adelaar. Al eerder dit seizoen was duidelijk ge worden dat het niet boterde tussen Adelaar en Berger. In januari vonden beide partijen elkaar nog wel na moei zame onderhandelingen in een tussen tijdse contractverlenging. „Daarna heb ik twee maanden het gevoel gehad dat het een stuk beter ging. Maar Berger en ik verschillen te veel van mening over hoe de samenwerking en communicatie moet verlopen." Bij FC Utrecht geldt Foeke Booy - assistent onder Adelaar - als belangrijke kandidaat voor de va cante positie van hoofdtrainer. „Booy is van alles precies op de hoogte. Hij moet zelf beslissen", aldus Adelaar. ANP Frans Adelaar: „Han Berger en ik ver schillen te veel van mening over hoe de samenwerking en communicatie moet verlopen." foto Vincent Jannink/ANP van onze sportredactie BRUSSEL - Robert Waseige heeft besloten zijn contract als bondscoach in België niet te verlengen. De trainer heeft dat de voetbalbond laten weten. Hij gaat na de wereldtitelstrijd in Japan aan de slag als trainer van Standard Luik. is die van de 35-jarige Claudio Caniggia, die er in 1990 en 1994 ook al bij was. Hij leefde op bij Glasgow Rangers, maar door een knieblessure was zijn WK- selectie wel twijfelachtig. Door dat hij net op tijd fit was, viel Barcelona-speler Javier Savio- la (20) buiten de ploeg. De Belgische voetbalbond bracht het bericht gistermiddag kort na het vertrek van de Belgi sche ploeg richting Parijs naar buiten. Vanuit Parijs vlogen de 'Rode Duivels' gisteravond naar Japan. Waseige kreeg van de Belgische voetbal bond wel een aanbod om verder te gaan. De bondscoach kon zich echter niet vinden in het laatste contract- voorstel. „Beide par tijen betreuren het dat er geen akkoord is be reikt", stond er in de bondsmededeling. „De KB VB wenst Wa seige alle succes bij Standard Luik." Bij de Belgische eersteklasser was niemand bereikbaar voor com mentaar. Waseige trad in augustus 1999 aan bij het Belgisch elftal. Hij verving George Leekens, die weinig succes met de ploeg had. Onder Waseige slaagde België er vervolgens niet in een hoofdrol te spelen tijdensEUR02000. Op het EK werd de ploeg in de eer ste ronde al uitgeschakeld. Erik Gerets, maandag ontslagen bij PSV, geldt als een van de kandi daten Waseige op te volgen. Argentinië speelt als eerbetoon aan Diego Maradona tijdens het WK zonder het shirt met num mer 10. De Fifa gaf daarvoor speciale toestemming. Marado na leidde zijn land in 1986 in Mexico naar de wereldtitel. In 1994 in Amerika werd hij uit het WK gehaald na een dopingzaak Sindsdien belandde Pluisje in diepe dalen. Ariel Ortega van River Plate was de laatste international die het magische nummer 10-shirt mocht dragen, afgelopen okto ber tijdens een kwalificatie wedstrijd. Nu heeft hij nummer 23. Sleutelspeler op het mid denveld, Juan Sebastian Veron van Manchester United, draagt nummer 11. Opvallendste naam in de ploeg van bondscoach Marcelo Bielsa Daniel Kennedy is door de Por tugese voetbalbond uit de WK- selectie gezet. De middenvelder van Maritimo is betrapt op do ping. Bij diverse tests op 14 mei in Lissabon bleek dat Kennedy een verboden middel had ge bruikt. Zijn vervanger is Hugo Viana van Sporting Portugal. Het is dit jaar al het tweede dopinggeval in de Portugese ploeg. Eerste keeper Joaquim Silva werd in februari geschorst wegens een te hoog nandrolongehalte KOREA JAPAN Daarna ging de Portu gese bond strenger controleren. Kennedy was in tranen toe hij de onheils tijding hoorde. „Ik heb niets met opzet ge-' bruikt. Ik heb wat genomen op gewicht te verliezen, dat was toen ik tien dagen vakantie had." ANP/ Belg a/A FP/R TR D MEDEMBLIK - Het nieuwe zeilduo Lisa Westerhof/Mar griet Matthijsse heeft op de eer ste dag van de Spa Regatta in Medemblik indruk gemaakt. Het 470-koppel liet in de eerste drie races de derde, tweede en zevende plaats noteren. Die fraaie serie was goed voor de tweede plaats in het klasse ment, een punt achter het Fran se duo Petitjean/Douroux. Voor Westerhof/Matthijsse is het van groot belang om j uist bij de Spa Regatta een topprestatie te leveren. Het tweetal heeft olympische aspiraties, maar kan nog niet op een beschermde status bij het Watersportver- bond (KNWV) en sportkoepel NOCNSF rekenen. Daarvoor dient het koppel eerst een A-li- miet te varen. Bij de Spa Regat ta is de A-limiet een plaats bij de eerste vijf. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17