Een vloek of een zegen Visserij en natuur op Noordzee verenigbaar Waterpolitie verplaatst de pijn van Ooster- naar Westerschelde Bestuur omroep kan niet meer leven met financiële onzekerheid 13 Egbert heeft er vertrouwen in Inge wil anderen wat bijbrengen Promotie Zeeland bewijst zich Drie jaar voor ongeval Vlaketunnel Provincie wil ruilgrondbank Afscheid Geluk en Schoenmakers Debat over toekomst van regio-omroep Huifkartocht Koloniaal beleid centraal bij geschiedenis Meer dan 300 subsidies voor ondernemers op subsidieshop.nl donderdag 23 mei 2002 Op het voetbalveld is hij bij zonder prestatiegericht. Als spits bij de sportvereniging Heinkenszand schreef Egbert Blok dit seizoen twintig doel punten op z'n naam. Op school daarentegen wilde hij nog wel eens op z'n lauweren rusten. Sterker: „Ik was gewoon te lui", zegt hijzelf. De 16-jarige scho liervan het Sint Willibrord Col lege in Goes zat eerst op de havo. Maar omdat het daar niet zo ivilde vlotten, besloot hij eerst mavo-examen te doen. Woens dag begon hij aan die klus. 's Ochtends geschiedenis, en 's middags Nederlands, 't Viel hem best mee. Het sterkte z'n vertrouwen dat het de komende dagen met al die andere vakken ook wel goed zal gaan. Egbert wil terug naar de havo. Daar heeft hij 39 punten voor nodig, of anders gezegd: drie ze vens, en drie zessen. Die buit is nog niet binnen. Voor zeker twee vakken zal Egbert op het exa men wat hoger moeten scoren dan op school, wil hij tot de havo worden toegelaten. Moet luk- Eigenlijk is ze meer een type van handen uit de mouwen, dan van netjes op school je lesje leren. Toch wil Inge de Smidt (16) uit Vlissingen als leerkracht het onderwijs in. Omgaan met kinderen, en die wat bijbrengen. Dat lijkt haar leuk. De havo leerling van de Scheldemond school gaat dan ook naar de pa bo, de kweekschool voor leer krachten in het basisonderwijs aan de Hogeschool Zeeland. Al thans, xvanneerze slaagt. En dat is best nog wel even spannend. „Want voor veel vakken sta ik nog maar net zesjes. Nederlands en geschiedenis zijn al veilig gesteld. Maar dat zijn dan ook vakken ivaar ze tot dus ver het best in was. Voor econo mie, dat woensdagmiddag op het programma stond, wordt het kiele kiele. Ze moest minstens 5,1 scoren om voldoende te blij ven staan, en weet niet helemaal zeker of dat gelukt is. Niet dat ze het economie-examen zo moei lijk vond, maar ze is er gewoon nietzo'nkeiin. Hopelijk is Duits ken, houdt hij zich voor. Van daag (donderdag) hoopt hij met Duits z'n slag te slaan. Dat bete kent: een zes ombuigen naar een zeven. Aan ijver ontbreekt het hem niet. Behalve op het voetbalveld werkt de scholier uit Heinkens zand zich uit de naad in de plaatselijke supermarkt. Daar vult hij drie avonden in de week de vakken. En verder verkent hij met enige regelmaat het uit- gaanswezen. Dan gaat hij stap pen in Goes of 's-Heerenhoek. Best gezellig daar, ook al draai en ze er lang niet altijd hard- house, zijn favoriete feestmu ziek. donderdag (vandaag) ook aan de gemakkelijke kant, want daar moet ze minstens 5,3 voor zien te halen. Inge tekent graag. Ze wilde daar haar profielstuk over maken. Maar het wilde niet vlotten. Er werd een kunsthistorische aan pak gevraagd. Bleek haar veel te theoretisch. Dus gooide ze het over een andere boeg. Ze ging naar de film Pearl Harbour over de aanval van de Japanners op de Amerikaanse vloot, en ging na of die overeenkwam met wat er echt gebeurd was. En ja, het bleek aardig te kloppen. Zo ging Inge met film de geschiedenis in. Leuker dan leren uit het boekje. TERNEUZEN - De Stichting Economische Promotie en Ac quisitie Zeeland (Sepaz) heeft volgens het dagelijks bestuur van de provincie haar bestaansrecht bewezen. Daarom krijgt de in oktober 2000 gestarte stichting ook na 2003 subsidie om bedrijven naar Zeeland te lokken. GS stellen voor om de bij drage te verhogen met zeven procent tot ruim 95.000 euro per jaar. De bijdrage van gemeenten gaat met 4,5 eurocent per inwoner omhoog. Sepaz is een centraal loket voor bedrijfsvestiging in Zeeland, een gemeenschappelijk initiatief van alle gemeenten en de provincie Zeeland. Bedrijven die daar aankloppen, worden uiteindelijk doorverwezen naar de gemeente die het beste aan hun wensen kan voldoen. Ondanks het tot nu toe magere re sultaat (Sepaz heeft in anderhalf jaar tijd één bedrijf naar Zeeland gehaald) vinden GS het voldoende. Dit omdat Sepaz nog niet lang bestaat, weinig geld had en dat de imagocam pagne verbetering zal brengen. MIDDELBURG - Een dertigjarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg voor het veroorzaken van een dodelijk verkeersongeval in de Vlaketunnel veroordeeld tot drie jaar cel en vijf jaar rijontzegging. Volgens getuigen had de man 22 augustus vorig jaar op rijksweg A58 en ter hoogte van de Vla ketunnel in Kapelle met snelheden van 140 tot 160 kilometer per uur links en rechts ingehaald, aan bumperkleven gedaan en via lichtsignalen aangegeven te willen passeren, ook via de vluchtstrook. In de Vlaketunnel ontstond door de onverant woorde manoeuvres het ongeval dat een 77-jarige vrouw uit Roosendaal het leven kostte. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil een ruilgrondbank oprichten. Bedoeling is in gebieden waar her inrichting plaats vindt, als provincie grond aan te kopen, om die later als ruimmiddel in te zetten. De Dienst Landelijk Ge bied voert het werk uit. Door de ruilgrondbank moeten grondtransacties bij herinrichting vlotter verlopen. Gedepu teerde Staten willen beginnen met een reservering van 600.000 euro, waarmee grofweg 150 tot 200 hectare grond kan worden geruild. Het bedrag moet worden ingezet voor de her inrichting van West-Zeeuws-Vlaanderen. DEN HAAG - De Zeeuwse Kamerleden Jan Geluk (WD) en Gerrit Schoenmakers (PvdA) hebben gisteren met ruim tach tig andere collega's officieel afscheid genomen van de Tweede Kamer. Waarnemend Kamervoorzitter Frans Weisglas herin nerde eraan dat Geluk (51) als landbouwspecialist in de zo mer van 2000 de Tweede Kamer terugriep van vakantie om te praten over het bestrijdingsmiddelenbeleid. Weisglas prees Geluk, van oorsprong akkerbouwer, vanwege 'zijn grote wij ze nuchterheid'. Weisglas omschreef Schoenmakers kort als 'man van de praktijk, met heel veel wethouderservaring' in Middelburg. Schoenmakers (60) die zich na vier jaar parle- mentswerk niet herkiesbaar stelde, blonk volgens de Kamer voorzitter uit door 'zijn liefde voor Zeeland, geschiedenis en cultuur'. Geluk wilde wel terugkomen, maar door de verkie zingsnederlaag van de WD lukte dat niet. Hij stond 33ste op de kandidatenlijst, terwijl de WD op 24 zetels bleef steken. Geluk maakt in principe nog kans terug te keren, als de WD in het kabinet komt en 'oudere politici' alsnog vertrekken. Zeeland houdt drie Kamerleden over: Siem Buijs (CDA), Jan te Veldhuis (WD) en Leen van Dijke (ChristenUnie). doorEmile Calon MIDDELBURG - De politie te water gaat deze zomer meer toe zicht houden op de Oosterschel- de en het Veerse Meer. Deze ex tra surveillance gaat echter wel ten koste van de controle op de Westerschelde. Burgemeester A. van Dok (Vlissingen) liet gis teren tijdens de vergadering van het Regionaal College dan ook weten dat dit niet de manier is om het probleem op te lossen. ..Het tekort aan politietoezicht wordt niet opgelost, het pro bleem wordt verschoven", mop perde ze. Korpschef M. Dierckx toonde zich juist tevreden over het be reikte resultaat. In voorgaande vergaderingen werd immers volop geklaagd over het gebrek aan politiecontrole op de recre atiewateren. Ook de Zeeuwse politiek uitte vorige week haar ongenoegen over het beperkte toezicht. Commissaris van de koningin W. van Gelder heeft zelfs al laten weten dat de Zeeuwse regiopolitie maar zelf moet gaan controleren op en om de Oosterschelde omdat de wa terpolitie daar amper toe komt. In een gesprek met de leiding van de politie te water heeft Dierckx deze week de toezeg ging gekregen dat er deze zomer elke dag gepatrouilleerd wordt met een boot op de Oosterschel de en het Veerse Meer. Daarbij wordt vooral gelet op het over treden van de milieuregels en het niet naleven van de ver- keers- en gedragsregels. Ook ligt het inde bedoeling regelma tig een kijkje te nemen op het Goese Meer. Nu is Hansweert nog de thuis haven voor de enige politieboot voor Wester- en Oosterschelde. Dat wordt Wemeldinge, aldus Dierckx. Richting Van Dok zei hij blij te zijn met die toezegging verplaatsing. Verder vond hij dat de discussie over de gevol gen voor de veiligheid op de Westerschelde op landelijk ni veau gevoerd moet worden. Tijdens de bijeenkomst liet bur gemeester W. Nuis (Tholen) ver der weten dat hij hoopt op meer agenten voor het platteland. Het mag volgens hem niet zo zijn dat alleen de inwoners van de Randstad merken dat er meer agenten worden aangetrokken. Dierckx onderschreef die wens. Amsterdammers zien in verge lijking tot Zeeuwen vele malen vaker een agent passeren, zei hij. ,,Tot 36 keer zo vaak." De versterking van de politie op het platteland is volgens hem de laatste jaren dan ook flink ach ter gebleven in vergelijking tot de grote steden. Windmolenparken zijn te combineren met het kweken van schelpdieren. foto Pieter Honhoff door Harmen van der Werf AMSTERDAM - Visserij en natuurontwikkeling kunnen op de Noordzee uitstekend samengaan en elkaar zelfs versterken. Volgens H. Lindeboom, onderzoeker van het instituut voor de groene ruimte Alterra, is dat mogelijk door aparte na tuurreservaten en visgebieden op de Noordzee in te stellen, zoals natuurgebieden en economische zones al sinds tijden op het land gescheiden zijn. Vaak worden ze tegenover elkaar gezet: visserij en natuurontwikkeling. Het één zou het ander uit sluiten. Niets is minder waar, stelde Lindeboom gisteren in Amsterdam op een bijeenkomst over de natuurlijke verscheidenheid (biodiversiteit) van de Noordzee. Om de natuurlijke rijkdom van de Noordzee te versterken, zal er wel ingegrepen moeten worden. Lindeboom schetste op het symposium in Am sterdam, georganiseerd door Stichting De Noord zee in het kader van de Week van de Zee, een beeld van het Nederlandse deel van de Noordzee rond 1880, anno 2002 en in 2030. In 1880 waren er in de Noordzee grote oesterbanken ten noorden van de Waddeneilanden, de stekelrog en vleet zwommen vrij rond en van vervuiling was nauwelijks spra ke. Dat beeld is ingrijpend gewijzigd. De oester- banken zijn verdwenen door bevissing, verande ring van stroompatronen en klimaatverandering. De stekelrog en de vleet, langlevende vissoorten, zijn door de toegenomen visserijactiviteiten ver dreven. En vervuiling met voedingsstoffen uit de landbouw zorgt voor algenbloei, ook van giftige algen. Vanaf het land wordt bovendien voortdurend met een begerig oog naar de Noordzee gekeken. Wind molenparken liggen in het verschiet, de Tweede Maasvlakte komt eraan, de Noordzee wordt ge zien als belangrijke zandwinplaats én de rijks overheid wil voor de Noordzee een natuurbeleid ontwikkelen. Al die activiteiten hoeven elkaar in de visie van Lindeboom niet te bijten, als maar duidelijk wordt geregeld wat waar mag. Een groot stuk van het Nederlandse deel van de Noordzee, met name in het noorden, wil hij reserveren voornatuuront wikkeling, onder meer om oesterbanken terug te krijgen. Windmolenparken kunnen gecombi neerd worden met het kweken van schelpdieren. En voor de huidige zeevisserij heeft hij een brede zone in gedachten tegen het Engelse deel van de Noordzee aan. Als het aan hem ligt, worden daar rond 2030 ook jonge tongetjes uitgezet om de vis serij te bevorderen. Hij noemde dat visteelt in zee. Het beeld dat Lindeboom van de Noordzee gaf, leek nogal utopisch, maar beleidsambtenaar Henk van den Brandt van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) ging ook in die richting. Naar zijn oordeel is verlaging van de visserijdruk 'onontkoombaar'. LNV is be zig een plan van aanpak te maken voor de Noord zee, waarbij alle sectoren worden betrokken. Van den Brandt verwacht dat dit stuk na de zomer naar de Tweede Kamer gaat, als er tenminste snel een nieuw kabinet komt. Vrijheid J. Nooitgedagt, voorzitter van de Nederlandse Vissersbond, liet weten niets te voelen voor de aanwijzing van vis- en natuurgebieden in de Noordzee. „Als visserij zijn we al zoveel ruimte kwijtgeraakt, door onder meer olieplatforms, en we dreigen nog meer te verliezen door windmo lenparken en de Tweede Maasvlakte." Hij wil dat vissers de vrijheid houden. Veel illusies dat een centrum-rechts kabinet een andere koers gaat va ren dan het laatste kabinet-Kok, had Nooitgedagt overigens niet ,,Het zijn toch vooral beleidsamb tenaren die zulke dingen aangeven." doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het algemeen bestuur van Omroep Zeeland is het zat. In scherpe bewoordin gen werd gisteren tijdens de be stuursvergadering in Middel burg de manier veroordeeld waarop Omroep Zeeland moet schipperen met de financiën. „Schandalig", foeterde K. Scherphuis. Volgens be stuurslid T. Kienhuis is de grens bijna bereikt. „Dan hebben we straks geen vier vacatures in het algemeen bestuur, zoals nu, maar twintig." Het algemeen bestuur wilde duidelijk een signaal afgeven naar de politiek. Aan de orde was de begroting voor 2002. Die is herhaaldelijk bijgesteld en nog steeds is niet helemaal zeker hoeveel geld Omroep Zeeland precies kan uitgeven. Voorzitter N. Ginjaar-Maas gaf aan dat dit de afgelopen jax-en steeds het ge val was. Telkens opnieuw weet Omroep Zeeland pas in septem ber, als een groot deel van het geld is uitgegeven, wat zij pre cies heeft te besteden. „Als je een bedrijf zo zou run nen, zou het zeker failliet gaan mopperde Scherphuis. „In poli tieke kringen wordt onderschat wat dit voor gevolgen heeft. Het is funest voor de moraal onder het personeel, als je tegen free lancers op een gegeven moment moet zeggen: 'Ga maar weg, we hebben geen geld.Mensen wor den opstandig, bang, ze gaan weg. Zo maak je een organisatie kapot. Als je als overheid een publieke omroep laat ontstaan, moet je daarvoor ook de verant woordelijkheid nemen. Dat mis ik financieel. Ze vuren van alles af op de omroep, ze willen be leidsplannen, enzovoort, maar dat is de zaak op zijn kop zetten als je er niet eerst voor zorgt dat een omroep zich financieel kan bedruipen." B. Soeters deed er nog een schepje bovenop. „Omroep Zee land lijkt op een patiënt die aan de beademing ligt. Af en toe krijgen we een injectie. Maar of je moet iemand beter maken of je moet de stekker eruit trek ken." Ambities Ginjaar beloofde de grieven van het algemeen bestuur over te brengen als Omroep Zeeland met de provincie gaat praten over het onlangs opgestelde Be leidsplan 2002-2006. Het alge meen bestuur toonde zich zeer tevreden over dit stuk, waarin de ambities voor de komende j a- ren staan opgesomd. Voor uit breiding van de organisatie en programmering denkt Omroep Zeeland per jaar maximaal bij na 2,9 miljoen euro extra nodig te hebben. Het algemeen be stuur kon het concept-beleids plan gisteren formeel nog niet vaststellen, omdat daarvoor on voldoende bestuursleden aan wezigwaren. MIDDELBURG - In samenwer king met Omroep Zeeland orga niseert Scoop dinsdag 28 mei een debat over de toekomst van de regionale omroep in Zeeland. Die toekomst is ongewis, omdat niet duidelijk is hoe Omroep Zeeland haar programma's kan blijven bekostigen. Onder leiding van Ton Elias gaan landelijke en provinciale politici, leden van het Commis sariaat voor de Media, landelij ke en regionale mediadeskundi gen en programmamakers daarover in debat. 'Heeft Om roep Zeeland toekomst?', is de centrale vraag. En zo ja: 'Hoe en in welke mate?' Het debat vindt plaats in de Scoopera in Middelburg en be gint om 20 uur. HEINKENSZAND - Per huif kar kunnen geïnteresseerden op zaterdag 1 juni het landschap en de bloemdijken in Zuid-Beve land gaan bekijken. Onder lei ding van een boswach ter kunnen mensen ook op za terdag 8 juni al wandelend de omgeving verkennen. Beide excursies beginnen om 13.30 uur en duren ongeveer twee uur. Het vertrekpunt is het informatiecentrum naast de Kamerse Kooi aan de Nieuw Kamerseweg tussen Heinkens zand en Nisse. Geïnteresseerden moeten zich van tevoren aan melden bij de VW. ....en Indië danst. Deelnemers aan het vwo-examen geschiedenis moesten de betekenis ach terhalen van deze prent uit de jaren dertig. Politiek tekenaar L. Jordaan portretteert Indo nesië als een sluimerende vulkaan vol nationalistische gevoelens. De Nederlandse 'koloni alen' hebben niet door dat die ieder moment wakker kan worden, en walsen er achteloos overheen. uit op een Indonesisch onafhankelijkheids streven. De vwo'ers moesten daar aan de hand van enkele politieke prenten uit de ja ren dertig commentaar op geven. Al met al konden de scholieren woensdag ochtend aardig met de geschiedenis-vragen uit de voeten. De gebruikelijke klachten vanuit de havo over 'te weinig tijd' bleven dit keer uit. „Ik zag er best wel tegenop", be kende Corinne de Feyter (17) uit Axel na af loop, „Maar nu het achter de rug is, heb ik er geen slecht gevoel over." Volgens de havo scholier van het Zeldenrust Steeland Colle ge in Terneuzen was het wel even wennen dat je met sommige vragen zelf kon kiezen welke kant je op wilde. En, signaleerde ze, er waren toch ook klasgenoten die het examen wel moeilijk vonden. I doorHenkPostma Was Nederlands koloniale beleid voor Indonesië een vloek of een zegen? Mid- j delbare scholieren moeten daar als geen an der een mening over kunnen vormen. Want I de houding van Nederland tegenover de In donesiërs was ook dit jaar weer hoofdon derwerp van de examens geschiedenis, van vbo/mavo tot havo en vwo. De hamvraag werd dit keer aan de vbo/ mavo-kandidaten voorgelegd: moet Neder land juist wél, of juist niet excuses aanbie den voor het optreden in Nederlands-Indië? Een eenvoudig antwoord volstond niet. Of het nu ja of nee was, de scholieren moesten er drie historische argumenten voor uit de hoed toveren. Egbert Blok (16) van het Goe se Sint Willibrord College moest wikken en wegen. Ja, concludeerde hij uiteindelijk, „Ik vind excuses wel op z'n plaats." Argu menten genoeg: Nederland profiteerde eco nomisch van Indonesië, behandelde Indo nesiërs als ondergeschikten, en deinsde er niet voor terug geweld te gebruiken om de kolonie onder Nederlands gezag te houden. Dat wil niet zeggen dat de scholier uit Hein kenszand geen oog had voor de andere kant van de zaak. Want je kan misschien even goed zeggen dat Indonesië nooit een land zou zijn geworden zonder de Nederlandse aanwezigheid, dat Indonesië zich dankzij de Nederlandse inzet economisch kon ont wikkelen, dat Nederland een goed systeem van onderwijs en gezondheidszorg introdu ceerde, en de bevolking in bescherming nam tegen strijdende inheemse vorsten. Gewin Maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Uiteindelijk stond bij de Nederlan ders niet de liefdadigheid voorop, maar in ternationaal aanzien en geldelijk gewin. Zo I kan je het zien. De Nederlandse bevolking I zag dat al die eeuwen niet, en in kringen van I de oud-strijders wordt nog steeds hoog ge- houden dat Nederland in de eerste plaats ontwikkelingshulp bedreef, dan wel dat de I Nederlandse belangen met die van de In diërssamenvielen. Het draaide uiteindelijk "Ik adviseer collega's om subsidiemogelijk heden goed in de gaten te houden. Je kunt er nieuwe ontwikkelingen mee aanjagen." Ministerie van Economische Zaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13