Nederlandse zorg presteert slecht PZC Ruim kwart douane Antillen blijkt crimineel Rustige betoging extreem-rechts Controle op reclame medicijnen in gevaar Woodstock-sfeer Pinkpop weg door veiligheidsbeleid LPF'er Geurts duikt onder na vertrek uit Kamerfractie Bureau Nyfer constateert gebrek aan geld en overdaad aan regels 3 Kwart zeehonden Anholt dood Politie verscherpt fouillering Graven vernield in Valkenswaard Politie ontmantelt hennepkwekerij Sneller psychische hulp OM onderzoekt nieuwe gegevens over verdachte moord Fortuyn Verdachte van dreigbrieven RTV Oost vrij Twee kinderen verdrinken met Pinksteren dinsdag 21 mei 2002 systeem van budgettering moe ten worden afgeschaft. PIETERBUREN - Ruim een kwart van de 250 zeehonden bij het Deense eiland Anholt is overleden. Volgens Lehie 't Hart van de Zeehondencrèche in Pieterburen zijn er tot gisteren ze ventig dieren gestorven. Vorige week raakte al bekend dat er veel dieren dood aanspoelden op het eiland, in het Kattegat tussen Denemarken en Zweden. De oorzaak van de sterfte is niet bekend. Gisteren is onder lei ding van A. Osterhaus van de Erasmus Universiteit in Rotter dam begonnen met een onderzoek daarnaar, Plij houdt er re kening mee dat een virus verantwoordelijk is voor de dood van de zeehonden. De virusepidemie van 1988die een grote slachting aanrichtte onder zeehonden in de Waddenzee, begon in dezelfde Deense zeehondenpopulatie. ANP NIJMEGEN - De Nijmeegse politie bekijkt de procedure voor het fouilleren van arrestanten kritisch. Voorzover nodig wordt de procedure aangescherpt, aldus een zegsman van de politie. De aanleiding voor de maatregel is het feit dat een 38-jarige arrestante dit weekeinde kans heeft gezien om zichzelf in de cel ernstig te verwonden met een scheermesje. De vrouw sneed in haar pols en moest daarvoor worden behandeld in het ziekenhuis. Zij had het scheermesje waarschijnlijk verborgen in een maandverband, zo denkt de politie. De vrouw was aangehouden voor geweldpleging. ANP VALKENSWAARD - Onbekenden hebben de afgelopen da gen vernielingen aangericht aan graven op een kerkhof in Valkenswaard. Volgens de politie zijn zeven graven ernstig vernield en tien andere flink beschadigd. Zaterdagmiddag hield de politie op het kerkhof twee meisjes (respectievelijk 14 en 15 jaar oud) en een jongen (15 jaar) uit Valkenswaard aan. Het drietal had een fles wijn op een graf zerk stukgeslagen. Maar al gauw bleek dat de drie niets van doen hadden met de vernielingen aan de graven. ANP OUDENBOSCH - In het buitengebied van Oudenbosch heeft de politie zondag een grote hennepkwekerij aangetroffen, na een anonieme tip. Er zijn geen aanhoudingen verricht. De kwekerij was ondergebracht in twee loodsen van een voor malige witlofteler aan de Groenewoud in Oudenbosch en om vatte ruim 8000 planten. Het grootste deel was oogstrijp. De politie spreekt van een professionele opzet. De loodsen, die waren voorzien van geïsoleerde wanden en ventilatie- en as similatiesystemen, waren verdeeld in compartimenten. ANP UTRECHT - Mensen die een beroep willen doen op de geeste lijke gezondheidszorg (GGZ) hoeven minder lang te wachten voordat zij bij een psychotherapeut of een Riagg terecht kun nen. Het aantal wachtenden is gelijkgebleven, zo blijkt uit een landelijke inventarisatie van wachtlijsten. Het totale aantal wachtenden is nog steeds 77.000. Dat is evenveel als bij de vorige inventarisatie, begin 2001. Dit komt doordat mensen eerder aan de beurt zijn voor een intake-ge sprek. Daarna duurt het nog steeds te lang voordat mensen echt in behandeling kunnen, vindt de GGZ. Die mensen staan dan ook nog op de wachtlijst. ANP door Dick Hofland DEN HAAG - Er is de komende vier jaar ruim elf miljard euro nodig om de gezondheidszorg op liet huidige niveau te houden en de wachtlijsten drastisch te verminderen. Bovendien zullen nieuwe medicijnen en medische technologieën sneller moeten worden toegelaten en zal het AMSTERDAM - Het Openbaar Ministerie laat de politie bewe ringen van een vrouw onderzoe ken in het kader van de moord op Pim Fortuyn. De vrouw zegt de daarvan verdachte man uit Harderwijk te hebben gezien op de plek waar in december 1996 de 43-jarigc milieuambtenaar Chris van der Werken is ver moord. De vrouw heeft de verdachte Harderwijker weken na het misdrijf gezien op de locatie van de moord op de ambtenaar, zegt persofficier M. Bloos van het OM in Amsterdam. De vrouw herkende de Harderwijker op een foto in een dagblad. Daarop heeft ze de politie ge beld. Volgens Bloos worden alle mel dingen die te maken hebben met de moord op Fortuyn nagetrok ken. Dat geldt dus ook voor deze verklaring. Ze benadrukt dat de vermeende schutter pas weken na de moord op de locatie van het misdrijf tegen Van der Wer ken is gezien. Daar zijn volgens haar nu dus helemaal nog geen conclusies aan te verbinden. Overigens houdt de drukte bij het graf van Pim Fortuyn op cle begraafplaats Westerveld in Driehuis aan. Dit Pinkster- weekeinde brachten zo'n 25.000 mensen een bezoek aan het graf. De wachttijd was anderhalf uur, aldus de politie zondag middag. ANP ALMELO - Justitie in Almelo heeft de eerste verdachte van het versturen van dreigbrieven aan RTV Oost zaterdag in vrij heid gesteld. Volgens het Open baar Ministerie zijn er 'onvol doende ernstige bezwaren' tegen de 34-jarige Almeloër om hem langer vast te houden. Dat heeft justitie gisteren be kendgemaakt. Of de man nog wel verdacht wordt, kon een woordvoerster niet zeggen. Vrijdag is een tweede verdachte aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij het stu ren van dreigbrieven aan RTV Oost. De 52-jarige Almeloër wordt morgen voorgeleid aan de rechter-commissaris. Over de precieze rol van de man nen bestaat nog geen duidelijk heid, aldus de zegsvrouw van justitie. De 34-jarige Almeloër heeft in 1998 aan toenmalig CD A-leider De Hoop Scheffer een klap uitgedeeld. Zaterdag ontving de regionale omroep een vijfde dreigbrief. Net als in enkele eerdere geval len werd de brief telefonisch aangekondigd. De regionale omroep van Overijssel heeft fragmenten van enkele van de telefoongesprekken op de radio uitgezonden. De enveloppen van de brieven zijn door de poli tie meegenomen voor technisch onderzoek. Sinds begin vorige week is bij RTV Oost een recher cheur aanwezig om de binnen gekomen post te bekijken. ANP SCHIPLUIDEN - Een 2-jarig meisje is zondagavond verdron ken in een sloot aan het Groene- veld in Schipluiden. Het kind was daar met haar ou ders op visite. Nadat de moeder had ontdekt dat het kind weg was, werd het lichaam tijdens een zoektocht in de sloot aange troffen.Er is nog geprobeerd het kind te reanimeren, maar dat mocht niet meer baten. Een 14-jarige jongen uit het Duitse Rheine is gistermiddag bij Oldenzaal verdronken. Re animatie door de hulpdiensten mocht niet baten. Duikers van de brandweer heb ben hem uiteindelijk gevonden en weer terug naar de wal ge bracht. De politie vermoedt dat de jongen door onderkoeling onwel is geworden A NP Dit constateert het onderzoeks bureau Nyfer in een rapport dat donderdag wordt gepubliceerd tijdens de jaarvergadering van de Orde Van Medisch Specialis ten. Nederland wordt in het onder zoek vergeleken met landen die een vergelijkbaar systeem van zorg hebben: België, Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk. In deze landen zijn geen wachtlijs- LANDGRAAF - Bij de eerste editie 33 jaar geleden was het nog vrijheid en blijheid op Pink pop. Anno 2002 vermaken jon geren en oudere jongeren zich nog steeds prima met de vele bands, maar zijn de omstandig heden behoorlijk veranderd. Ook het festival in het Zuid- Limburgse Landgraaf is niet ontsnapt aan de veiligheids trend in de samenleving. Ge volg: „Het Woodstock-gevoel is weg", aldus Pinkpop-organisa tor Jan Smeets. Op organisatorisch gebied geldt Pinkpop als een voorbeeld voor andere grootschalige popfesti vals. Smeets: „Ik krijg veel com plimenten van collega's van andere Europese festivals. Ze vinden dat het hier zo goed en strak geregeld is. Maar vroeger KERKRADE - De zaterdag uit de Kamerfractie van LPF terug getreden Léon Geurts is tijdens de pinksterdagen ondergedo ken. Geurts ziet af van hel Ka merlidmaatschap, omdat hij zich ten onrechte als doctoran dus en meester heeft uitgege ven. Ook zijn eigen partij kon de politicus niet meer bereiken. Het gezin Geurts had de woning in Kerkrade de afgelopen dagen verlaten en Léon Geurts rea geerde niet op ingesproken boodschappen via de mobiele telefoon. Ook de top van de Lijst Pim Fortuyn kon cle Limburger de afgelopen dagen daardoor niet bereiken. „Erg jammer want wij zijn heel benieuwd naar zijn verhaal. Nu weten we alleen uit de krant dat hij zich terugtrekt", zegt LPF-woord voerder Ines Scheffers. Volgens de zegsvrouw heeft de partij in elk geval geen druk uitgeoefend op de 46-jarige Limburger om te stoppen. ten, minder regels en zij geven in termen van bruto buitenlands product bijna 1 procent meer uit aan de zorg dan Nederland. Het aantal werkenden in de Neder landse zorg is niet hoger dan in het buitenland en het aantal medisch specialisten zelfs op vallend lager. Het bedrag dat wordt uitgegeven aan beheers en uitvoeringskosten komt overeen met dat in de landen om ons heen. Het rapport 'Zorg voor het zie kenhuis' concludeert dat de creëerden we een echte fantasy- wereld. Nu kan dat niet meer. We hebben de maatschappij in onze fantasy-wereld binnenge laten, en dat betreur ik. Maar het is wel nodig." Pinkpop 2002 werd volgens de politie bezocht door ongeveer 65.000 mensen. Volgens Smeets lag de gemiddelde leeftijd van de bezoekers rond de 18 jaar. Dankzij de strenge veiligheids maatregelen deden zich tijdens het pinksterweekeinde nauwe lijks incidenten voor. De politie verrichtte gespreid over drie da gen slechts vijftien aanhoudin gen, wegens onder meer dief stal, handel in valse kaartjes, drugsdealen en openbare dron kenschap. Wat het programma betreft was er dit jaar het nodige aangepast. Pinkpopbaas Smeets had er voor gekozen om de bands meer te spreiden over het festival- Geurts verklaarde vrijdag avond dat hij zich als kandi daat-Kamerlid terugtrok, om dat alle media-aandacht en de bedreiging van leden van zijn partij hem en zijn echtgenote te veel waren geworden. Tijdens het gesprek gaf hij evenwel toe dat hij zich tijdens de verkie zingscampagne ten onrechte voor doctorandus heeft uitgege ven. De Kerkradenaar bestreed dat het bedrog de aanleiding voor zijn vertrek was. Geurts verklaarde overigens dat hij zelf geen doelwit van bedreigingen was. Voordat Geurts bij de LPF te recht kwam, was hij districts voorzitter van Leefbaar Neder land. Hij maakte de overstap naar de LPF uit onvrede toen Leefbaar Nederland Pim For tuyn wegstuurde. „Fortuyn durft dingen bespreekbaar te maken, zegt wat hij vindt. Hij doet geen loze beloften", ver- klaai'de hij begin deze maand. GPD pagina 4: politieke zwevers en debutanten zorg in Nederland de afgelopen tien jaar ernstig te lijden heeft gehad onder een gebrek aan geld en een overdaad aan regels. Vergrijzing Het opvallendste symptoom daarvan zijn de lange wachtlijs ten, maar ook elders staat de kwaliteit onder druk. Door de vergrijzing, de medische voor uitgang en de toenemende wel vaart stijgt de vraag naar meer en betere zorg voortdurend, en daarmee ook de kosten. weekeinde. Zo stonden de Ame rikaanse publiekstrekkers Live en Heather Nova zaterdag avond al op het podium. Op zondag, de tweede festival dag, maakte de Britse dancef or- matie Faithless haar status als Om in de pas te lopen met de maatschappelijke ontwikkelin gen dient volgens Nyfer de groei van de uitgaven voor de zorg ten minste 2 procent hoger te liggen dan de groei van het bruto bin nenlands product. Op basis van deze norm is berekend dat de uitgaven de komende vier jaar met zo'n 7,8 miljard euro moe ten stijgen. Het aandeel van de ziekenhuissector hierin is 28 procent ofwel 2,2 miljard eu ro. De werkelijke uitgaven in de festivaltopper opnieuw waar. Het zwaartepunt lag ondanks de keuze voor meer spreiding toch weer op de slotdag met bands en artiesten als Muse, Lenny Kravitz, Jewel, Kane en Macy Gray. Later op de avond zorg zijn ver achtergebleven bij de groei die volgens deze norm noodzakelijk was. Voor het inlo pen van achterstanden is daar om nog eens 3,4 miljard euro ex tra nodig voor de totale zorg, waarvan circa 1 miljard voor de ziekenhuissector. Nederland is volgens Nyfer welvarend ge noeg om deze uitgavenstijging te kunnen financieren, zonder de verworvenheden van de afge lopen periode, het op orde bren gen van de collectieve uitgaven, in gevaar te brengen. GPD gaven System of a down en de Duitse metalformatie Ramm- stein nog optredens. De Duit sers wilden overigens niet dat hun optreden live op televisie werd uitgezonden. ANP pagina 13: Racoon helemaal happy van onze redactie binnenland WILLEMSTAD - Vijfentwintig lot 30 procent van de douaniers van de douanekorpsen op Cura sao, Sint Maarten en Bonaire maakt zich schuldig aan cor ruptie, drugshandel of ander crimineel gedrag. Dit blijkt uit een onderzoek van de commissie-Wiel naar de inte griteit van het douanepersoneel op de Nederlandse Antillen. Het rapport werd gemaakt in op dracht van de ministers Martha (Justitie) en Voges (Financiën). Tegen 49 van de 197 douaniers op Cura9ao bestaan verdenkin gen. Op Bonaire zijn dertien van de dertig beambten verdacht en op Sint Maarten gaat het om drie van de tien douanebeamb ten. Volgens de commissie is de douane een 'door de overheid veronachtzaamde en miskende organisatie' waarin zwaar ge demotiveerde mensen werken. Het moreel is ver beneden peil. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Inspectie voor de Gezondheidszorg houdt mo gelijk op met het toezicht op re clame en marketingpraktijken. De Inspectie vindt dat ze te wei nig personeel en geld heeft om alle taken goed uit te voeren, aldus een woordvoerder zater- dag. Met 150 inspecteurs en 180 me dewerkers moet de Inspectie 800.000 beroepsbeoefenaren in 3000 instellingen op zo'n 60.000 adressen controleren. Om dit goed te kunnen doen, wil de Inspectie zich 'beraden op de prioriteiten'. Hierbij worden al le taken bezien, tekent de woordvoerder aan. De hoofdin specteurs spreken zich op 30 mei uit over de toekomst van het toezicht. Uit onderzoek is gebleken dat farmaceutische bedrijven in tweederde van de marketing- De werkomstandigheden zijn onder de maat. Daar komt bij dat vanwege de bezuinigingen een gevoelig personeelstekort is ontstaan, waardoor de werk druk te hoog is. Het salaris wordt als ontoereikend ervaren. De commissie houdt ook de top van de douane verantwoorde lijk voor de heersende cultuur waarin corruptie niet wordt aangepakt en een sfeer die de in tegriteit van douaniers niet be vordert. Er is sprake van een grote communicatie- en accep- tatiekloof tussen de leiding van de organisatie, de chefs en het overige personeel. De inspecteur der Invoerrech ten en Acijnzen, E. Rosenda, vindt het beneden alle peil dat het rapport-Wiel al sinds okto ber vorig jaar klaar was, maar door de ministers Martha en Vo ges geheim is gehouden. Ook de douane kreeg nooit inzage. Pas nu het rapport via de media is uitgelekt, krijgt de douane van daag een exemplaar aangebo den. ANP plannen aanraden om artsen te beïnvloeden, zodat deze hun medicijnen zullen voor schrijven. Artsen krijgen hiervoor soms geld of appara tuur. De Inspectie heeft forse kritiek op deze werkwijze. De koepel van farmaceutische bedrijven, Nefarma, zei eind vorig jaar op zijn beurt dat de Inspectie de branche criminaliseert. In maart stelde Nefarma een tuchtcollege in. Dat controleert of de eigen leden zich wel hou den aan de regels voor reclame en marketing. Volgens de woordvoerder van de Inspectie kan deze vorm van zelfregulering 'een van de rede nen' zijn om de controle-afde ling op te heffen. Wisselend succes bij rechtszaken tegen medicijnenfabrikanten die de grenzen opzoeken van wat wel en niet mag met reclame, heeft geen invloed, aldus de woord voerder. ANP Een rechts-extreniist die meeloopt in de demonstratie steekt zijn middelvinger op naar inwoners van Harderwijk die ageren tegen de betoging. foto Vincent Jannink/ANP door Marco van den Berg en Pauline Weseman HARDERWIJK - Een politie- helikopter hield zaterdag middag de wacht boven Har derwijk. Beneden waren een kleine duizend mensen op de been. Onder hen een zeventig tal rechts-extremisten, maar ook tegenbetogers en nieuws gierige bewoners. Scheld woorden vlogen over en weer. De demonstratie in Harder wijk van het rechts-extremis- •tische 'Comitee Kusters/Mal- coci' had alle ingrediënten in zich om uit te lopen op een vechtpartij. Het comité had Harderwijk uitgekozen, om dat dat de woonplaats is van de vermeende moordenaar van Pim Fortuyn. De groep wilde aldus demonstreren te gen 'criminalisering van na tionalisten en het vermoorden van rechtse politici'. De sfeer was grimmig. Aan het begin leek het erop dat de te genbetogers de demonstran ten te lijf zouden gaan. „Fout, fout, fout", schreeuwden ze hen toe. „Pimmetje was tegen jullie." Uiteindelijk verliep de beto ging zonder ongeregeldheden. De politie hield een persoon aan die stenen naar de demon stranten wilde gooien. Harderwijk was voorbereid op het ergste. De politie had - voor het eerst een videoteam ingezet dat beelden maakte van de betoging, zodat er van uit de commandopost sneller besloten kon worden tot in grijpen. 280 politiemensen, inclusief twee pelotons van de Mobiele Eenheid en paarden stonden paraat. De woning van de vermeende moorde naar van Fortuyn werd uit voorzorg bewaakt door ME'ers in vijf busjes. In plaats van de verwachte 250 demonstranten kwam er zeventig man opdagen. Van de vijftien auto's met betogers hadden er zeven een Duits kenteken. Dertig demon stranten kwamen met de trein. GPD Het optreden van Jewel tijdens Pinkpop 2002. toto Robert Vc van onze redactie' binnenland van onze redactie binnenland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3