llfiltilLI OURAN Partijen houden hun kruit droog Israël zet hek om hele Westoever Tuurlijk lijk. A Ramkraak in Vlissingen Partij premier Ahern wint Ierse verkiezing ■■bb Balkenende kwaad over weigerachtige opstelling VVD Racoon triomfeert op Pinkpop Doseerpaal lanceert auto Vrouw overlijdt na duikongeval IJsland vangt bot bij IWC PSV breekt met Erik Gerets ■bi (bijna) iedereen gaat naar verschoore ;reen gaat /#Sa|S rschoore Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- m 22 |l5 Z 4 Vrij zonnig Flinke zonnige perioden. In de namiddag mogelijk een bui. Matige zuidenwind bij ongeveer 22 graden. 245e jaargang no. 118 dinsdag 21 mei 2002 los nummer 1,00 Wandelen langs de Oosterschelde internet: www.pzc.nl van onze redactie binnenland DEN HAAG - De politieke partijen die in aanmer king komen voor een rege ringscoalitie met het CDA, houden de boot voorlopig af. De VVD zegt niet mee te willen doen en wijst naar de SP. Deze partij wil eerst duidelijk heid over de standpunten van de Lijst Pim Fortuyn (LPF), en die wacht eerst de informatieronde af. Het vingerwijzen begon bij de nieuwe WD-leider Zalm, die in de SP een mogelijke coalitie- GOES - Twee vrouwen zijn za terdagmiddag lichtgewond ge raakt toen ze werden gelanceerd door de doseerinstallatie aan de Verbartelweg in Goes. Een 73-jarige inwoonster van Goes reed met haar auto direct achter haar voorganger aan, niet wetende dat er maar één auto per keer door kan rijden. De auto kreeg een zodanige klap dat hij een behoorlijk stuk om hoog schoot. Een 8Ó-jarige bij rijdster uit Den Haag klapte daardoor met haar hoofd tegen de voorruit. Beide dames zijn voor onderzoek naar het zieken huis gebracht. WEMELDINGE - Bij een duikongeluk op de Oos terschelde ter hoogte van Wemeldinge is zaterdag middag een 55-jarige Bel gische vrouw omgeko men. Ze raakte in coma toen ze te snel naar de op pervlakte steeg. Het slachtoffer was met twee begeleiders aan het sportduiken ter hoogte van de Binnendijk toen ze op vijftien meter diepte door onbekende oorzaak in paniek raakte en veel te snel naar boven ging. De vrouw en een begeleider die haar achterna ging, raakten door deze ma noeuvre allebei in coma. De begeleider wist daar snel uit te ontwaken, maar de vrouw werd met een ernstige longbeschadi ging naar een ziekenhuis in Antwerpen gebracht. Daar overleed ze zater dagavond. Het voorval doet denken aan een duikongeluk dat vorig jaar plaatsvond op de Oosterschelde bij Go- rishoek, nabij Sint-Maar tensdijk. Daar vonden twee Belgische sportdui- kers de dood toen ze te snel stegen. partner voor het CDA en de LPF ziet. De socialisten, die bij de verkiezingen van vijf naar ne gen zetels gingen, zouden meer recht op zo'n plek in een meer derheidsregering hebben dan de WD, die fors verloor. SP-leider Marijnissen kan die redenering wel volgen, maar hij wil eerst weten wat de LPF nu precies wil, voordat hij zijn eventuele bereidheid voor rege ringsdeelname uitspreekt. Hij voorziet vooral op inhoudelijk vlak problemen. De LPF heeft zich volgens de SP-leider 'wel erg rechts gepositioneerd'. Ook vreest hij dat zijn partij te wei nig gewicht heeft om dingen voor elkaar te krijgen tussen twee grote coalitiepartners. De LPF wenst niet op de zaken vooruit te lopen en wacht rustig af waar informateur Donner mee komt. LPF-advocaat G. Spong zei wel dat hij bereid is de strafklacht tegen politici en media wegens aanzetten tot haat in te trekken, als dat nodig is voor regeringsdeelname. De strafpleiter diende vorige week een klacht in tegen onder ande ren D66-leider De Graaf. WD- voorzitter Eenhoorn en PvdA'er Oudkerk, omdat die een link zouden hebben gelegd tussen de ideeën van Fortuyn en het na zisme en fascisme. Spelletjes De weigerachtige opstelling van Zalm om mee te doen aan een coalitie is CD A-leider Bal kenende in het verkeerde keel gat geschoten. Hij vindt dat de WD geen 'politieke spelletjes' moet spelen, maar zich bereid moet tonen in deze tijden ver antwoordelijkheid te nemen. De CD A-leider maakt zich zorgen over de economie, naar aanlei ding van cijfers die het Centraal Planbureau vorige week pre senteerde, De situatie in Neder land vraagt volgens hem om tempo en daadkracht, en de houding van de WD past daar niet bij. Deze kritiek maakte weinig in druk op Zalm. Volgens hem is Balkenende aan zet. Die moet eerst maar eens vertellen met wie hij wil gaan regeren. Kritiek uit de eigen kring, van de voorzitters van de regionale Kamercentrales, wist Zalm za terdag bij een overleg snel de kop in te drukken. Deze 'partij baronnen' vinden dat de Twee de-Kamerfractie hard aan vernieuwing toe is. Oudere WD'ers zoals minister Jorrits- ma en gewezen fractievoorzit ter Dijkstal zouden hun Kamer zetel moeten opgeven en plaats moeten maken voor jongeren. Zalm stelde de partij baronnen tevreden met de toezegging dat hij met de oude garde gaat pra ten. Hij voegde daaraan toe dat hij zijn collega's niet kan dwin gen op te stappen. ANP pagina 4: commentaar Donner schaker in de schaduw LPF-fractie is bont gezelschap Een Israëliër die gewond is geraakt bij de zelfmoordaanslag in Netanya krijgt hulp. foto Moris Shukron/RTR door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Over een half jaar zal de hele Westelijke Jordaan- oever door een elektronisch be waakt hek zijn afgesloten van Israël. Minister Ben-Eliezer van Defensie beloofde dat gisteren in een spoedzitting met burge meesters van gemeenten die dicht bij de grens met de West oever liggen. Hij zei dat voor de bouw van het 364 kilometer lange hek 50 mil joen euro beschikbaar is. De burgemeesters dringen al lang aan op defensieve maatregelen, maar ze zeggen extra verontrust te zijn nu het er op lijkt dat, na anderhalve maand van betrek kelijke rust, Palestijnse organi saties het uitzenden van zelf moordterroristen hebben her vat. In het weekeinde hebben twee Palestijnen zich m Israël opgeblazen, met de dood van drie Israëlische burgers tot ge volg. Zondagmiddag zaaide een in Is raëlisch militair uniform gesto ken zelfmoordterrorist dood en verderf op de groenten- en fruit markt van de kustplaats Ne tanya. De Palestijn activeerde de ex plosieven die hij bij zich droeg bij het betreden van de markt. Omdat het betrekkelijk rustig was bleef het aantal doden be perkt tot drie. Vijftig mensen raakten gewond, van wie vier ernstig. Verdedigingswal De aanslag was de twaalfde in Netanya in de afgelopen twee jaar. Op 27 maart kwamen bij een zelfmoordactie in een res taurant 29 mensen om. Dat was het sein voor 'Operaties Verde digingswal', de Israëlische cam pagne tegen de Palestijnse mili ties op de Westoever. Gisterochtend blies een Pales tijn zich op bij een bushalte bij Afoela in het noorden van Isra el. Hij had in een bus willen stappen die even tevoren was gestopt, maar hij zag daarvan af toen hij merkte dat deze arbei ders naar een fabriek vervoerde. Het was hem kennelijk te doen om een gewone lijndienst. Pas sagiers die vonden dat hij een verdachte indruk maakten, sloegen via hun mobiele tele foon alarm. Toen leden van de paramilitaire grenspolitie de man benaderden, activeerde hij de explosieven. Alleen hijzelf kwam om en er vielen geen ge- Platenmaatschappij Sony heeft het op film vastgelegd, Vero nica en NPS hebben reportages gemaakt en na het optreden wilde iedere radiozender een interview. De Goese band Ra coon zag op het popfestival Pinkpop in Landgraaf een droom in vervulling gaan. 30.000 mensen aan schouwden het optreden, zondag de O O openingsact op het grote noordpodium, w Cl I Japan en Noorwegen heb ben bij de Internationale Walvis vangstcommissi e (IWC) een nederlaag gele den. De poging van hun bondgenoot IJsland, ook voorstander van de com merciële walvisjacht, om weer lid te worden van de IWC werd door andere landen C verijdeld. PSV heeft gisteren tijdens de Aziatische tour gebro ken met trainer Erik Ge rets. Dat is besloten na gesprekken tussen voor zitter Van Raaij en Gerets. De Belg was driejaar trai ner van PSV, waarmee hij twee keer landskampioen *1| O werd. varia: 2;binnenland: 3 feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7, zeeland: 9, 11 en 13; buitengebied: 16,17 en 18; sport: 19, 20,21,22,23,24 en 25. door Harm Harkema DUBLIN - Het centrum-rechtse Fianna Fail van premier Bertie Ahern, de Groene Partij en Sinn Fein, de politieke tak van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) zijn de belangrijk ste winnaars van de 'saaie' Ierse parlementsverkiezingen. De centrum-rechtse oppositie partij Fine Gail werd de grote verliezer. Zij moest 23 van haar 54 zetels inleveren en boekte het slechtste resultaat sinds 1948, Lijsttrekker Michael Noonan trad af nog voordat alle stem men van de vrijdag gehouden verkiezingen waren geteld. La bour, ook in de oppositie, hand haafde zich op 21 zetels. Nadat gisteren bijna alle stem men waren geteld, kwam Fian na Fail, altijd al de grootste par tij, uit op 80 zetels, een winst van vijf. Daarmee had Ahern, die als 'man van het volk' bij de kiezer niet kapot kan, slechts drie zetels te weinig voor een ab solute meerderheid in het 166 leden tellende parlement. Ook nu is Fianna Fail dus weer aan gewezen op steun van een of meer kleinere partijen. GPD wonden. Het was de derde zelfmoordaanslag sinds het on officiële einde van Operatie Ver dedigingswal. Volgens mede werkers van premier Sharon toont dit dat de militaire cam pagne een open eind moet heb ben. Het leger blijft de Pales tijnse steden omsingelen en voert af en toe invallen uit om arrestaties te verrichten en hui zen van verdachten te verwoes ten. Kort na de aanslag in Netanya trokken Israëlische eenhe den Toelkarem binnen, waar ze een aantal Palestijnen oppak ten. GPD Advertentie Advertentie voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon. e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aar 8 713214"000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Q per maand met automatische incasso 19,25). r per kwartaal met automatische incasso 52.-). 1" per jaar met automatische incasso (€198. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) ■BBBBBBB ■BBHBHBBHHMBBBBBHBBHBi te Opel Kadett door het rolluik en de ruit van de winkel in de Walstraat. De schade was enorm. De ruit, het rolluik, de vloer en het plafond moesten worden vervangen. De winkel was zaterdag overigens ge woon open. De apparatuur die is gestolen, is voor de dieven waardeloos. Ze hebben de randapparatuur laten staan. „Ze kunnen er vrij weinig meealdus Dennis Ver schoore. „Maar voor ons is het een forse schadepost." Het plasmascherm, een platte beeldbuis, had een waarde van tienduizend euro. Achtervolgd Een getuige heeft de daders nog achtervolgd. Bij hun vlucht gebruikten de daders dezelfde Kadett waarmee ook de pui was geramd. Bij Nieuw en Sint Joosland raakten de achtervolgers de auto kwijt. De politie heeft vervolgens, zon der resultaat, de polders door zocht en gepost langs de snel weg. Het is volgens Dennis Verschoore de vijfde keer dat een filiaal van Foto Verschoore het slachtoffer wordt van een ramkraak. In december werd een ramkraak gepleegd in de Middelburgse vestiging. Ook de filialen in Hulst en Goes werden eerder geramd. In dezelfde nacht werd in Mid delburg aan de Buitenho- velaan een witte Opel Kadett met het kenteken TV-59-PZ gestolen. Een woordvoerder van de politie kon niet bevesti gen dat dit dezelfde auto is waarmee de ramkraak is ge pleegd. De dieven reden de gevel van fotozaak Verschoore finaal aan diggelen. foto Ruben O reel door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Fotozaak Ver schoore is opnieuw het slacht offer geworden van een ram kraak. In de nacht van vrijdag op zaterdag reden onbekenden met een auto de gevel van het filiaal in Vlissingen aan digge len. De dieven wisten wat ze zoch ten. Ze namen een plasma scherm en een dvd-speler mee die achter in de winkel ston den. De daders zijn voort vluchtig Om kwart voor vijf 's nachts parkeerden de dieven hun wit-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1