Kinderopvang in verpleeghuis PZC Waar een klein dorp groot in kan zijn Applaus en lintje voor vrijwilligster Nog dringend gastouders gezocht Onbegrip over kortscheren zeedijk LEEGVERKOOP KOOPJESHAL Herinrichting Lange Noordstraat Schrikapparaat gestolen Aanrijding in Vlissingen Kapelle sluit Lika-terrein Ophaler oud-papier beloond Botsing in Borsele Peuterspeelzaal in Middelburgs Jacob Roggeveenhuis Samenzang Ringrijden op Walcheren mÊÊÊÊ MIDDELBURG - De herinrichting van de Lange Noorstraat in Middelburg begint dinsdag. De bezigheden omvatten het stuk naast het Stadhuis en van de Markt tot de hoek Bachten- steene/Stadhuisstraat, Doel van de herinrichting is de bin nenstad een ander gezicht te geven. De gemeente Middelburg heeft daarom een samenhangend plan gemaakt. Zo krijgen alle straten en pleinen dezelfde stenen en klinkertjes en wordt geprobeerd hoogteverschillen in de straat te vermijden. Ook de lichtenmasten, prullenbakken, bankjes, fietsbeugels wor den overal in de binnenstad hetzelfde. Het werk aan de Lange Noordstraat is in de eerste week van juli gereed. Het totale kernwinkelgebied hoopt de gemeente Middelburg in mei 2003 heringericht te hebben. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - In een weiland aan de Oude Dijk in Nieuw- en Sint Joosland is tussen woensdag- en don derdagavond een schrikapparaat gestolen. De waarde van het apparaat bedraagt meer dan duizend euro. VLISSINGEN -Een 27-jarige Goesenaar heeft gisterochtend omstreeks kwart voor twaalf op de kruising Prins Hendrik- weg/Edisonweg in Vlissingen een aanrijding veroorzaakt. De man gaf op de kruising geen voorrang aan een 26-jarige VIis- singer. Beide auto's raakten beschadigd. KAPELLE - De gemeente Kapelle heeft, in samenspraak met de eigenaar J. van Liere, besloten het terrein van Lika, op de hoek van de Vroonlandseweg en de Maalstede in Kapelle, af te sluiten. Verkennend bodemonderzoek heeft uitgewezen dat zich in de bodem asbestdeeltjes bevinden. Het is niet duidelijk in hoeverre de verontreiniging, geconcentreerd in een puin laag die afgedekt is, gevaarlijk is voor de volksgezondheidDe gemeente neemt het zekere voor het onzekere en sluit het ter rein af in afwachting van meer helderheid. Omwonenden zijn per brief over de maatregel geïnformeerd. Op korte termijn worden het terrein en de risico's nader onderzocht. GOES - De Goese burgemeester D, J. van der Zaag heeft P. Nonnekens uit Goes gistermiddag verrast met de vrijwilli- gerspenning van de gemeente Goes. Met de uitreiking van vrijwilligerspenningen bedankt de gemeente mensen die zich op een uitzonderlijke manier voor de gemeenschap hebben ingespannen. Dat geldt zeker voor Nonnekens. Hij zet zich al jaren in voor de hervormde kerk in Goes. Bij bedrijven, scho len, organisaties en particulieren is hij een bekende verschij ning omdat hij gedurende zeventien jaar oud papier ophaalde ten bate van de kerk. Nonnekens deed dat altijd met zijn eigen auto, zonder onkostenvergoeding en hij had er bijna een dag taak aan. Om gezondheidsredenen is hij onlangs gestopt. MIDDELBURG - Een 61-jarige automobilist uit de gemeente Borsele is gisterochtend op de Schroeweg in Middelburg te gen zijn voorligger gebotst. De man had te laat in de gaten dat de 23-jarige Middelburger die voor hem reed, afremde. Beide voertuigen raakten beschadigd. Tanni de Voogd krijgt in de schouwburg een staande ovatie nadat haar een lintje is opgespeld. foto Dirk-Jan Gjeltema door Nadla Berkelder MIDDELBURG - Voor één keer was al het applaus voor haar. Tanni de Voogd is dertig jaar vrijwilliger bij de Zeeuwse Mu zikanten van Arduin. In de pau ze van de voorstelling Drie voor en achter de mast kreeg ze gis teravond een koninklijke on derscheiding uit handen van de Middelburgse burgemeester K. Schouwenaar. Ze is nu lid in de orde van Oranje Nassau. Schouwenaar brak in, net voor dat de voorstelling in de stads schouwburg weer zou beginnen. Voor een volle zaal spelde hij haar de versierselen op. De Voogd was zichtbaar in verle genheid gebracht, vooral toen én de zaal én haar muzikanten haar een staande ovatie gaven. De muzikanten speelden 'Lang zal ze leven' en De Voogd nam de felicitaties in ontvangst. Haar dochter begreep dat haar moe der zich ongemakkelijk voelde. „Daar sta je dan met je kleren op de foto. En ze is zo precies." Tanni de Voogd heeft ook bij Ar duin gewerkt, dat toen nog Vij vervreugd heette. Tot 1989 was ze hoofd van de linnenkamer. Vanaf 1972 is ze vrijwilliger, eerst bij drumband De Tamboe rijnen, die later opging in de Zeeuwse Muzikanten. De Voogd begonnen met het ontwerpen en maken van de uniformen. Ver der begeleidt ze de optredens en assisteert ze bij de repetities. Ze zorgt er-voor dat de instrumen ten op hun plaats staan en schenkt koffie en thee. Ouderenwerk Nadat ze stopte met werken, is ze actief geworden in het oude renwerk. Ze is betrokken bij de telefooncirkel van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg. Daarnaast collecteert ze onder meer voor het reumafonds en het diabetesfonds. Voor buren die haar hulp nodig hebben staat ze ook klaar. De Voogd haalt boodschappen en doet de was, als dat nodig is. Advertentie zaterdag 18 mei 2002 Hnor Miriam van den Broek I MIDDELBURG - Het Gastou derproject van de Stichting i Kinderopvang Walcheren be- 11 S(aan vijftien jaar. Inmiddels telt de stichting 350 gastouders 'I I en bijna vijfhonderd kinderen I die er gebruik van maken. Om aan de vraag te kunnen blijven I voldoen, is de SKOW dringend op zoek naar meer gastouders. 1 Voor het Gastouderproject vangen mensen tegen een ver goeding thuis kinderen op in de leeftijd van nul tot vier jaar of van vier tot twaalf jaar. Het aantal kinderen dat tegelijk bij een gastouder is, bedraagt hooguit zes. „In de praktijk zien we dat er meestal één of twee kinderen tegelijk zijn", zegt M. Boerbooms, directeur van de SKOW. Hoewel de meeste Walchena- ren een beroep doen op de dag verblijven van de SKOW, zijn gastouders ook in trek. „We kunnen momenteel niet goed aan de vraag voldoen en we willen voorkomen dat we lange wachtlijsten krijgen of dat we kinderen nergens kunnen plaatsen. Het is de bedoeling dat we straks zoveel opvang plaatsen krijgen, dat mensen in bijna elk dorp of stad terecht kunnen." Nieuwe gastouders krijgen van de SKOW een cursus en wor den door de stichting ook daar na begeleid. Hoeveel extra opvangplaatsen er nodig zijn en waar, kan Boerbooms niet specifiek aangeven. „Eigenlijk willen we het Gastouderpro ject in alle woonplaatsen ver sterken. Het sluit aan bij wat ouders willen en het biedt goe de oplossingen voor werkende ouders. Ook de gastouder zelf kan werk en de thuissituatie goed combineren. Dat alle maal maakt het Gastouderpro ject zo succesvol." Het vijftienjarig bestaan van het project laat de stichting niet stil aan zich voorbij gaan. Op woensdag 5 juni vieren gastouders, de ouders die er ge bruik van maken en de kinde ren feest in Fort Rammekens. doorMaurits Sep I MIDDELBURG - Kinderop- vang in een verpleeghuis. Kin- j deropvang Walcheren en Zorg- I stroom brengen deze ongewone combinatie in praktijk. In juni opent een peuterspeelzaal in verpleeg- en verzorgingscen trum Jacob Roggeveen in Mid delburg. Na de zomervakantie volgen dagverblijfgroepen en naschoolse opvang. De organisaties tekenen volgen de week woensdag een samen werkingsovereenkomst. Zowel de kinderen als de ouderen heb ben er baat bij, benadrukken directeur M. Boerbooms van Kinderopvang Walcheren en bestuursvoorzitter L. Phernam- bucq van Zorgstroom. „Boven dien groeit bij ons personeel de behoefte aan kinderopvang", merkt Phernambucq op. Voor de kinderen worden opa's en oma's zichtbaar. Ze zien meer dan alleen vaders en moeders, verduidelijken de initiatiefne mers het belang van de samen werking. En de kinderen zorgen op hun beurt voor levendigheid voor de ouderen. „Natuurlijk blijft de opvang van kinderen gescheiden van de ouderenhuis vesting. Ze lopen niet allemaal door elkaar", tekent Boerbooms daarbij aan. Het is wel de bedoeling dat som mige activiteiten gezamenlijk plaatsvinden, zodat er onder ling contact ontstaat. „Uit de praktijk en uit de literatuur blijkt dat dat voor beide groe pen een meerwaarde heeft", zegt Phernambucq. Kinderop vang Walcheren heeft bijvoor beeld al goede ervaringen met OpStap-projecten, waarbij kin deren op gezette tijden op be zoek gaan bij ouderen, beaamt Boerbooms. De samenwerking kan plaatsvinden omdat Zorg stroom steeds meer behoefte heeft aan kinderopvangplaat sen voor haar medewerkers. Werknemers Phernambucq: „Wij hebben 2100 werknemers, vooral vrou wen. Om ons personeel vast te houden wordt het in toenemen de mate belangrijk kinderop vang te bieden." Het Jacob Roggeveenhuis is voor Kinderopvang Walcheren aantrekkelijk, omdat het op een goede en goed bereik bare plek in Middelburg staat. De organisatie heeft behoef te aan zulke locaties. Kinderop vang Walcheren en Zorgstroom verwachten dat het niet bij dit ene project blijft, maar dat de samenwerking verder zal gaan. Phernambucq: „Als we el kaar kunnen helpen, waarom niet." Van de opbrengst van de Kleverkerkedag wordt de kerk opgeknapt. foto Ruben O reel doorNadia Berkelder KLEVERSKERKE - Over twee weken is het weer gedaan met de mstinKleverskerke. Dan wordt REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl voor de vijfde keer de Klevers- kerkedag gehouden. Het hele dorp verandert in een rommel markt, met de kerk als middel punt. De opbrengst is bedoeld om de kerk een opknapbeurt te geven. De traditie is ontstaan in 1982. De Kleverskerkedag is één keer in de vijf jaar. Vaker dan dat zou te veel van het goede zijn, denkt Adrie Bosselaar mede-organi sator van de dag. „Ik denk het een beetje nieuw moet blijven. Dan leven de mensen er naar toe." En dat ze dat doen, bleek tijdens de vorige vier edities. Dit jaar worden alle straten in het dorp afgezet. Er komt geen auto meer in. 'Waar een kleine ge- KOUDEKERKE - Op de derde pinksterdag (dinsdag 21 mei) die traditioneel op Walcheren wordt gevierd, wordt weer op een aantal plaatsen ringgere- den. De afdeling Koudekerke rijdt op het Dorpsplein van 8 tot 17.30 uur. In Nieuw- en Sint Joosland rijden ze Achter de Kerk en in Oostkapelle in de J. de Pourckstraat van 8 tot 17.30 uur. De afdeling Souburg moet vanwege werkzaamheden op de gebruikelijke locatie aan het Oranjeplein in Souburg uitwij ken naar Ritthem. De ringlij ders rijden daar van 8 tot 17.30 uur in de Dorpstraat. meente groot in kan zijn', is dit jaar het motto van de dag. En er wordt inderdaad flink uitge pakt. De kerk wordt op zaterdag 1 ju ni verbouwd tot verkoophal, de straten getransformeerd in een grote rommelmarkt. Verder worden er stekjes en oliebollen verkocht, zijn er demonstraties, kinderspelen en sjoel wedstrij den. De gokkers kunnen het ge wicht van een kalf of de inhoud van een boodschappenmand ra den. Tussen de middag worden de allermooiste spullen per op bod verkocht. De opbrengst van de Klevers kerkedag komt altijd ten goede aan de kerk, die gebouwd is in 1862. De vorige keer zijn er nieuwe kozijnen gekocht, dit jaar wordt het geld gebruikt om nieuwe kussens voor de kerk banken te laten maken. „De kussens zijn versleten", wijst Bosselaar, „Op sommige ban ken liggen er helemaal geen meer. Alles wat overblijft, is be stemd voor het voegwerk aan de buitenkant van de kerk." Saamhorigheid De Nederlands hervormde ge meente in Kleverskerke is klein. „Dit is een intieme kerk", zegt Bosselaar. „Dat geeft ook dat er saamhorigheidsgevoel is. Als we vrijwilligers nodig hebben, hoeven we maar te bellen." Op zondag wonen ongeveer zeven tig mensen de dienst bij. Uit Kleverskerke, maar ook uit Middelburg en Goes. „Als men sen hier komen, voelen ze zich meteen thuis. De sfeer trekt blijkbaar toch aan." Een groot deel van de kerkgangers komt uit Arnemuiden. „De grens van onze gemeente loopt dwars dooi de nieuwbouwwijk daar. We hebben de nodige afvallers van Arnemuiden, daar is het ook nog wat strenger." Het gebouw wordt onderhou den door vrijwilligers. „Het kerkhof verzorgen we ook zelf", vertelt Bosselaar. Net als de kerk, is ook het kerkhof klein. Onder de kastanjebomen zijn nog 25 plaatsen over. „We willen niet ruimen, maar dan krijgen we toch problemen, want er ko men elk jaar twee graven bij." Het kerkhof is exclusief, „Niet iedereen mag hier begraven lig gen. In het verleden is vastge- OOST-SOUBURG - De geza menlijke kerken van Oost-Sou burg houden morgen in het kerkgebouw aan de Kanaal straat 8 een Pinkstersamen- zang. Het is voor de zesde keer dat de werkgroep Pink Zing IN een samenzang houdt. Het the ma van de avond is: Geen Pink maar de hele hand. De samen zang begint om 18.45 uur. legd dat het kerkhof alleen bestemd is voor inwoners van Kleverskerke en leden van de kerk." De spullen voor de rommel markt worden op dit moment allemaal gesorteerd en opgesla gen in een boerenschuur. Be halve de kleren, die liggen op zolder bij de kerk. „Er liggen nog aardappels in die schuur, daar worden de kleren vochtig van", zegt Bosselaar. Een groep je vrouwen kijkt alle kleding zorgvuldig na. „Als ergens een knoop af is, zetten ze er een nieuwe aan. Het moet er wel verzorgd uitzien," door Edith Ramakers VLISSINGEN - Onbegrip heerst er in de buurt achter de Groene Boulevard over het in tensieve maaibeleid van Water schap Zeeuwse Eilanden voor de Vlissingse zeedijk. „De dijk was net mooi en bloemrijk, toen demaaimachines kwamen. Het is doodzonde dat hij geschoren is", zegt de Vlissingse Mireille van Geffen. Ze staat niet alleen in haar klacht. „Ik heb in de buurt aller lei negatieve opmerkingen over het maaien gehoord. Een dijk die een beetje verwilderd is, ziet er mooier en verzorgder uit dan deze gazonachtige dijk." De omwonenden vinden dat de dijk ook nog eens rommelig is gemaaid. „Misschien zijn ze nog niet helemaal klaar. Maar ze laten wel het maalsel liggen. Over een tijdje is het gras ver dord." Het maairegime van het water schap schrijft voor dat de dijk vijf tot zes keer per jaar wordt kortgeschoren. „We doen dit bij dijken die dicht tegen de be bouwde kom aanliggen. In hoog gras blijft gemakkelijk rommel achter. Als we het kort houden, ziet het er verzorgerder uit", merkt B. van Liere van de afde ling beheer en waterkeringen van het waterschap op. Wilde natuur spreekt meer aan, pareren de Vlissingers. „Strooi desnoods nog wat extra bloem zaad en we hebben helemaal een prachtige dijk. Overal wordt moeite gedaan om bermen bloemrijker te maken, terwijl wij voor onze deur vanzelf een mooie dijk hebben, die te kort wordt gehouden. Weg boter bloemen en paardebloemen en fluitekruid." Van Liere reageert dat het maai- sel niet afgevoerd wordt, omdat het 'afval' gering is. „Dat ver dwijnt op den duur vanzelf", veiwacht hij. Het waterschap ziet de zeedijk allereerst als een waterkering, waarachter het veilig wonen moet zijn. „Door regelmatig te maaien, wint de dijk en de ondergrond aan ste vigheid, dus aan veiligheid." Tochzegt hijis het voor het wa terschap 'niet zo nodig om zo'n vijf keer per jaar te maaien'. Hij reageert dat het waterschap in overleg met de gemeente Vlis singen tot deze frequentie is ge komen. „Als de gemeente het aantal terug wil draaien, dan kunnen we daarover praten." Bij de gemeente Vlissingen was vrijdag niemand aanwezig die daarop in kon gaan. De afdeling beheer van de gemeente gaat er- vanuit dat het waterschap, wat het beheer van de Groene Bou levard betreft, de dienst uit maakt. Na het maaien: weg boterbloemen en fluitekruid. foto's Ruben Oreel De Vlissingse zeedijk voor de maaibeurt. EB f trendhopper Veerseweg 104 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 83