Europees geld voor stranden n De Keijzer: PvdA moet naar een andere stijl van werken r 13 bodem en matras 2 halen: 1 betalen Sed Klokkenluidertjes van de kleine Lange Jan Geen extreme drukte tijdens pinksterdagen 2e PINKSTERDAG Gemeente Veere heeft hoop op subsidie uit Brussel Negatieven üchtman naar archief Schelpenvissers mogen toch Waddenzee op Slingenberg maakt met jeugdboek kans op prijs DUBBELE AIR MILES zeeuwse almanak Gemengde eieren Smaakvolle Heerlijkheden ten tonele bruynzeel WALCHEREN zaterdag 18 mei 2002 ftnnr Miriam van den Broek VEERE - De gemeente Veere Doopt ongeveer 680.000 euro te I krijgen van een Europees subsi dieprogramma voor de verbete ring van de Veerse stranden. De kwaliteit van strand en duinen I moet verder omhoog. Daarvoor hebben de gemeente en de Slichting Strandexploitatie Walcheren vorig jaar al een plan gemaakt. Als de subsidiever strekker het project goedkeurt, omvangt Veere de helft van de kosten. fa het verzoek richten de ge- I meente en de stichting zich op verschillende onderdelen. Zo I willen ze de toegankelijkheid i van het strand- en duingebied verbeteren. Verder moet de sti andveiligheid en het toezicht p het duingebied worden ver droot en komen er milieumaat regelen. Ook worden de strand- yoorzieningen vernieuwd of verbeterd. De gemeente heeft al te horen gekregen dat de aanvraag in principe voor honorering in aanmerking komt. Het defini tieve verzoek moet nog in be- oandeling worden genomen. Er is wel een aantal voorwaarden, dei moet vaststaan dat de pro jecten binnen drie jaar kunnen worden uitgevoerd en er moet zekerheid bestaan over de eigen 'bijdrage. De ingediende Veerse plannen worden m ieder geval uitgevoerd, ook als er geen sub sidie wordt toegekend. De onderdelen waarvoor de ge meente verantwoordelijk is - toegankelijkheid en strandvei- ligheid - kosten Veere zonder subsidie ruim 900.000 euro. De andere punten zijn voor reke ning van de Stichting Strandex ploitatie Walcheren en vergen zonder subsidie ongeveer 445.000 euro. Volgens het plan van de Stich ting Strandexploitatie worden bijna alle Veerse duinovergan gen de komende tien jaar opge knapt, Per jaar is aangegeven welke duinovergangen worden I ZIERIKZEE - De collectie van I ongeveer 3200 negatieven van I vader en zoon Ochtman wordt jndergebracht in het gemeente archief van Zierikee. Op de negatieven is Schouwen- '.Duiveland - en in het bijzonder .Zierikzee - tussen 1900 en 1970 vastgelegd. De boekhandelaren hebben niet alleen de eilandelij- ;Ke monumenten en dorpsge- izichten vereeuwigd, maar ook .belangrijke gebeurtenissen als de watersnoodramp en de we deropbouw daarna. Het gear- chief wil van alle negatieven af- drukken gaan maken. aangepakt. De wandelpaden en overgangen worden zoveel mo gelijk boven het profiel van de duinen gemaakt. Anders slijten de duinen uit en dat moet voor komen worden. Overgangen moeten zoveel mogelijk het na tuurlijk talud van de duinen volgen, maar de trap mag niet te steil worden. In combinatie met een beetje zand kan dit leiden tot ernstige valpartijen. Zand op overgangen, trappen en pa den is in beperkte mate accepta bel, vindt de stichting. Ze is tevens van oordeel dat de veiligheid en toegankelijkheid gewaarborgd moet zijn. Alle overgangen krijgen in de loop van de jaren goede leuningen en afrasteringen. Hoewel de le vensduur van deze voorzienin gen van plaats tot plaats ver schilt, wordt uitgegaan van een gemiddelde van tien jaar. Twee kinderen bespelen het carillon van de kleine Lange Jan door Gerrit van Loon MIDDELBURG - Het attractiepark Miniatuur Walcheren in Middelburg heeft weer iets nieuws. Bezoekers kun nen zelf op een klavier het carillon van de kleine Lange Jan bespelen. De at tractie werd gisteren geopend door een gezamenlijk concert van de grote en kleine Lange Jan die tegelijkertijd het liedje 'Altijd is Kortjakje ziek' over Middelburg lieten schallen. De klokkenluider van de Lange Jan be staat uit een kast met 7 reuzentoetsen. De bedoeling is om met de vuisten op de toetsen slaan waardoor uit de top van de kerktoren de klokken in verschillen de toonsoorten klinken. Op het klavier ligt een boekje met verschillende num mers; zes kinderliedjes, een Engels lied je en een Duits liedje. Met cijfers wordt duidelijk gemaakt welke toetst bij wel ke klank hoort. Het toetsenbord zal nog kleurtjes krij gen. Bij kinderfeestjes gaat de klokken luider van de Lange J an een centrale rol vervullen. Door middel van een speur tocht moeten kinderen kleuren zoeken die, als ze op de juiste volgorde worden afgespeeld, het oplossende liedje vor men. De liedjes variëren van Twee em mertjes water halen tot het Duitse Hansj en klein ging alein Miniatuur-techneut Jacob Baken kwam afgelopen winter op het idee om een klavierkast te maken. Ongeveer foto Ruben Oreel twee maanden heeft hij erover gedaan om dat te verwezelijken. Gisteren bij de opening van de nieuwe attractie wer den stiekem al verschillende varianten beoefend. Eigenaar Sven van Rijswijk speelde bijvoorbeeld de houseversie van de Klokken van Amemuiden. Vanaf van daag kunnen bezoekers 7 dagen per week van tien tot zes uur hun muzikale kunsten vertonen als Klokkenluider van de kleine Lange Jan. Advertentie door Edith Ramakers VLISSINGEN - De PvdA moet lering trekken uit de verkie zingsnederlaag. „Want nu zijn we niet de Partij van de Toe komst. Voor nieuwkomers zijn we onaantrekkelijk en te veel, van oudsher PvdA-stemmers, zijn weggelopen. Wat zeg ik: weggerend", zegt C. de Keijzer, PvdA-wethouder van de ge meente Vlissingen. De Keijzer is enkele dagen na de voor de Partij van de Arbeid desastreus verlopen Tweede- Kamerverkiezing nog aangesla gen. „We zullen het met 23 zetels moeten doen. Inderdaad, dat is bijna de helft minder dan vier jaar geleden," De huidige tijd vraagt om een ander type politicus en een an dere manier van politiek bedrij ven. Zo kan de opkomst van de LijstPim Fortuyn (LPF) worden uitgelegd. De nieuwkomer schoot van niets naar 26. „Men sen van vijfenveertig jaar en ou der, die ik nooit heb kunnen be trappen op enige interesse in de politiek, gingen nu ineens stem men. Wijlen Fortuyn heeft het voor elkaar gekregen om deze mensen naar de stembus te krij gen. Dat moet je hem nageven. Wij proberen dat al jaren, maar hebben klaarblijkelijk nooit de juiste toon gevonden. Misschien is het wel goed, want ik dreigde ook arrogant te worden." De Keijzer probeert te analyse ren, 'iedereen is daarmee bezig tegenwoordig', welke mensen de PvdA de rug hebben toege keerd. „Ik kan me voorstellen dat een kiezer vindt dat de PvdA niet links genoeg is geweest en daardoor stemt op de SP of GroenLinks. Hij verwijt ons dat we de wachtlijsten in de ge zondheidszorg hebben laten op lopen en dat het niet goed gaat met het onderwijs. Deze kiezer heeft het sociale ge zicht van de PvdA in de paarse regering te weinig gezien 'en moppert dat de PvdA te loyaal is aan de WD'. Over een vlucht van kiezers naar rechts, wil De Keijzer niet weten. „We hebben aan de LPF wel kiezers verlo ren, dat is duidelijk, maar ik noem dat geen vlucht naar rechts. Dat is een vlucht naar een verschijnsel, met de bedoe ling een signaal van onvrede te geven." Die stap naar de LPF steekt en maakt hem onrustig. „Want waarop hebben ze gestemd en waar doen wijpolitici, het alle maal voor? Is er gekozen op in houd, op programma? Nee, denk ik. Vandaar dat ik zeg dat de LPF-stemmers niet allemaal een rechtse regering willen. Dat zou betekenen dat ze vinden dat de grenzen dichtmoeten voor vluchtelingen, dat de huursub sidie wordt afgeschaft, dat al die mensen zich onveilig voelen op straat. Dat geloof ik niet. In alle wijken van Vlissingen, is op de LPF gestemd. In het Midden gebied misschien iets meer dan in Paauwenburg of in Ritthem, maar overal trokken ze stem men weg, ook van de PvdA." De LPF fnaakte ook furore om dat het een lijsttrekker heeft ge had, die een smaakmaker was Advertentie 2" Pinksterdag Open van 10-17 uur! Alle filialen 2° Pinksterdag geopend van 10.°° tot 17.°° uur met uitzondering van: Harderwijk en Venlo,+junior. I Voor de dichtstbijzijnde Beter Bed winkel in |e regio: raadpleeg de Gouden Gids (zie bedden). Telefoongids kijk op www.beterbed.nl door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De files rich ting Zeeland zijn alweer opge lost, de grote intocht was giste ren. Het bureau voor toerisme Zeeland verwacht de komende dagen 275.000 bezoekers. Wel druk, maar niet extreem. Vooral de hotels en de kamers zijn goed bezet. „Het wordt een goed weekein de" zei Ron de Reus van het Bu reau voor Toerisme Zeeland gisteren. Het is traditie. Het pinksterweekeinde is de ope ning van het vakantieseizoen. Nederlanders gaan een paar da gen weg in eigen land, Duitsers trekken naar de kust. De weersverwachting, die niet zo heel erg gunstig is, heeft wei nig invloed op de drukte, ver wacht De Reus. „Als ik nu naar buiten kijk, zou ik het gewoon wagen. De vooruitzichten zijn ook niet echt desastreus." Het wordt waarschijnlijk geen strandweer, maar voor een fietstocht of een wandeling is het mooi genoeg. Voor de attrac ties in Zeeland worden het ver moedelijk goede dagen. Voor de bezetting van de hotels en de huisjes is het weer van weinig belang, zegt De Reu&. „Er is veel vraag naar bunga lows en hotelaccommodaties, vooral aan de kust." Ook de campings hebben hoge ver wachtingen. De meivakantie is wat tegengevallen. „Daar had den de campinghouders meer van verwacht. Omdat de meiva kantie twee weken duurde, ko zen veel mensen voor het bui tenland." De afgelopen weken waren vooral de weekeinden druk. Rond hemelvaart, 1 mei en Pinksteren, hebben ook veel Duitsers en Belgen een paar da gen extra vrij Toch wordt de echt pinkster- gekte de laatste jaren minder, volgens De Reus. „Mensen zijn niet meer zo afhankelijk van de pinksterdagen. Vroeger was het een verlengd weekeinde. Nu kun je altijd wel een weekeinde verlengen als je dat wilt. Ieder een heeft tegenwoordig ATV- dagen." Al met al wordt het waarschijnlijk net iets drukker dan vorig jaar. Wel druk, maar niet extreem. De ANWB meldde gisteren dat 900.000 Nederlan ders op pad gaan tijdens Pink steren. Daarvan blijven er 675.000 in eigen land. doorTheo Calkoen DEN HAAG - De bij de Vereni ging van Nederlandse Schel penvissers aangesloten Friese en Groningse bedrijven mogen hun slag weer slaan op de Wad denzee. Dat bepaalde de Raad van State in Den Haag gisteren. Omdat de Waddenzee een Na tionaal Natuurmonument is, moesten de schelpenvissers een vergunning aanvragen bij het ministerie van LNV. Die ver gunning is verleend, maar bleef de eerste zes weken geschorst om bezwaarden de kans te ge ven er tegen in beroep te komen. De zes weken zijn om, maar om- BHHHHHHHHHHHHi dat Schelpenvisser Van der Endt-Louwerse BV uit Yerseke in beroep kwam - hij is het niet eens met de quota, die de schel penvissers zijn toebedeeld - ble ven de door LNV verleende ver gunningen geschorst. Dat is wettelijk zo geregeld. De Vereniging van Nederlandse Schelpen vissers betoogde gis Le ren in Den Haag dat de kluunt van de Zeeuwse visser niets met natuurbelangen te maken heeft. Daarom zouden de geschorste vergunningen nu echt van kracht moeten worden. De Raad van State verklaarde de klacht per direct gegrond, met als ge volg dat de schelpenvissers het ruime sop kunnen kiezen. door Miriam van den Broek VEERE - Het kinderboek 'Een e-mail van Lumie' van Ben Slin genberg uit Veere is door de jury van 'Het Hoogste Woord' geno mineerd voor het beste christe lijke kinderboek van 2001. De winnaar wordt zaterdag 21 sep tember bekendgemaakt bij de officiële start van de Christelij ke Kinderboekenmaand in Zwolle. In totaal zij n 2 9 j eugdboeken in gestuurd. De andere drie geno mineerden zijn 'Littekens' van Erik de Gruijter, 'Iedereen is an ders' van Vrouwke Klapwijk en 'De stinkende stuiterballenra- ge' van Guurtje Leguijt. Slin genberg is de enige debutant. De winnaar van Het Hoogste Woord ontvangt vijfhonderd euro en een bronzen beeld De organisatie heeft ook kinde ren gevraagd wat zij de beste boeken vinden. Ook voor deze 'EigenWijsPrijs' is het boek van Slingenberg genomineerd in de categorie kinderboeken voor negen tot en met veertien jaar. 'Een e-mail van Lumie is Siin- genbergs eerste boek. Het gaat over een meisje van wie haar klasgenootje ziek is en niet meer beter kan worden. Slingenberg beschrijft de emoties die een meisje van twaalf doormaakt als iemand in haar omgeving ernstig ziek is en overlijdt. De droevige passages zijn afgewis seld met vrolijkere scènes. en a-politiek overkwam. „Hij mocht alles zeggen. Fortuyn werd gepikt. De machtswisse ling bij het CDA - Balkenende voor De Hoop Scheffer - heeft ook veel goed gedaan. Wie had een paar maanden geleden ge dacht dat het CDA zo enorm zou winnen?" Hij vindt niet dat zijn eigen voorman, Ad Melkert, zich een paar maanden geleden had moeten terugtrekken als lijst trekker. „Nee. Melkert lag niet goed, dat klopt. Maar dan had de partij hem eind vorig jaar niet moeten voordragen als opvolger van Wim Kok. Ik vind dat je Melkert niet kunt terugwijzen als het te genzit. Dat verdient hij niet. Dat is ook geen gebruik binnen de PvdA." Weinig ruimte De PvdA heeft na de oorlog nooit minder dan 30 zetels ver gaard. „Nu duiken we er diep onder. Misschien is de partijdis cipline wel te verstikkend ge weest en hebben we mensen met smoelwerk binnen de PvdA te weinig ruimte gegeven. Daar door kreeg de PvdA het stempel saai te zijn." Hij denkt aan het vertrek van Rob Oudkerk en Rob van Gijzel. „Als je als eenheid naar buiten wilt komen, loyaal aan de partij wilt zijn, moeten mensen die een afwijkend standpunt hebben, misschien te vaak slikken. Die haken af en verlaten het podi um. Dat is niet goed. We moeten naar een andere stijl van werken en misschien minder beschei den zijn." Advertentie OPEN Goes, Middelburg en Vlissingen zijn 20 mei open van 10.00 tot 17.00 uur. Zierikzee is open van 12.00 tot 17.00 uur Goes, A. Joachimikade 30, tel. 0113 - 23 32 20 Middelburg, Grenadierweg 19, tel. 0118 - 63 58 44 Vlissingen, Gildeweg 8, tel. 0118-41 43 30 Zierikzee, Haringvlietplein 9, tel 0111 - 41 69 99 De tweejarige Marijn is een ondernemend jong. Zo zag hij laatst in een supermarkt een aantal bakken met kleine chololade-eieren. De onder nemer had voor het gemak ook een mooie lepel in een van de bakken gelegd zodat klanten de eieren zelf in een zakje konden doen. Marijn besefte echter dat met behulp van die lepel ook eitjes van de ene naar de andere bak ge transporteerd konden wor den. Terwijl zijn moeder even niet oplette begon de jeugdi ge Middelburger aan die klus en hevelde gele eieren over naar de blauwe bak, rode naar de groene bak en blauwe naar de rode bak. In een mum van tijd wist hij zo het mooi gesorteerde assortiment een wat kleuriger aanzicht te ge ven. Na ingrijpen van zijn moeder bleven er dan ook vier bakken met gemengde eitjes achter. P Numansdorp Industriestraat 2a, Numansdorp, tel. (0186) 65 32 44. (Vanaf A29 bij stoplicht rechts, eerste di|k links.) Openingstijden: Maandag gesloten. Dinsdag, woensdag en donderdag 09.00 -18.00 uur. Vrijdag 09.00 - 21.00 uur. Zaterdag 09.00 - 17.00 uur. Talloze keukenstijlen in verrassende kleuren Proeverijen Vertier voor kinderen Eenmalig voordeel Advertentie) Bruynzeel Keukens 2E PINKSTERDAG f 2e Pinksterdag geopend van 11.00 tot 17.00 uur Bergen op Zoom Drebbelstraat 9, telefoon 0164 - 25 09 00 Breda Woonboulevard Kruisvoort 52, telefoon 076 - 522 13 34 Roosendaal Ettenseweg 2, telefoon 0165 - 63 13 66 (gesloten 2e pinksterdag) www.bruynzeel.com cr 1 v o

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 81