Probleemkind eerder herkennen PZC PZC Hier is altijd wel wat te doen Schouw en-Duiv eland rekent af met onderwijsachterstand Beurs en tocht van oldtimers Roofvogelshow in Kamperland 15 Negatieven Ochtman naar archief Kozijnen gestolen Zwaar materieel op trams Botsing in Borsele Herinrichting Lange Noordstraat Schrikapparaat gestolen Van Munster stapt uit Schoon-Genoeg wegens belangenverstrengeling zaterdag 18 mei 2002 Hnnr Marcel Modde ZIERIKZEE - De scholen in het voortgezet- en basisonderwijs en de peuterspeelzalen op Schouwen-Duiveland gaan in tensiever met elkaar samenwer ken. Door hun werkwijze en specifieke bijzonderheden be ter op elkaar af te stemmen, moet eerder worden doorzien dat bepaalde leerlingen een achterstand dreigen op te lopen. Onder regie van de gemeente wordt momenteel gewerkt aan een plan van aanpak voor gelij ke kansen binnen het totale on derwijspakket. Het beleid voor de periode 2002-2006 is voorbe reid door een brede werkgroep. Die inspanningen worden vol gende week besproken op een werkconferentie. Het streven is in juli met een concreet voorstel naar de gemeenteraad te gaan, zodat het raamplan in het nieu we schooljaar fasegewijs kan worden uitgevoerd. „We zijn allemaal ongeveer op het zelfde terrein bezig, maar het blijkt in de praktijk dat we nog maar heel weinig van elkaar afweten'', zegt directeur C. van der Vliet van de eilandelij ke Stichting Samenwerkende Peu terspeelzalen. „De speelzaal weet wel een beetje hoe het toe gaat op de basisschool en de ba sisschool op zijn beurt heeft weer wat meer contact met het voortgezet onderwijs, maar ei genlijk zijn dat allemaal losse schakeltjes. Zeker wanneer je al die contacten daar omheen er bijpakt. Dat moet één vloeiende lijn worden." Geen uitzondering is momen teel dat een probleemleerling van de peuterspeelzaal tot aan het voortgezet onderwijs tel kens opnieuw psychologische onderzoeken moet ondergaan, schetst J. de Jong van het sa menwerkingsverband Weer Sa men Naar School een knelpunt. Wanneer dat dossier simpelweg wordt aangevuld in plaats van steeds opnieuw aangelegd en zo'n leerling van meet af aan een eensluidende begeleiding krijgt, is hij ongetwijfeld beter af. De Jong zou graag zien dat er GOES - De traditionele inter nationale Zeeuwse oldtimerrit, de Molentocht vertrekt morgen vanaf 10.00 uur van de Grote Markt in Goes. Meer dan tweehonderd oldti mers, onder andere uit Enge land, rijden mee. Om 16.30 uur is de finish bij de Zeelandhallen in Goes. In deze hallen worden de oldtimers daarna opgesteld als onderdeel van de oldtimer beurs die daar gehouden wordt. De beurs is vandaag van 12.00 tot 18,00 uur geopend en zondag en maandag van 10.00 tot 18.00 uur. KAMPERLAND - Valkenier Ruben van Maanen verzorgt op zondag 19 mei een Roofvogel- show bij het centrumgebouw van Noordzee Recidence de Banjaard in Kamperland. Kin deren worden actief bij de show betrokken en de valkenier geeft uitleg over de verschillende, soorten roofvogels. De roofvo gelshow begint om 15.45 uur en duurt ongeveer een uur. binnen dat kader een school- maatschappelijk werker komt, zodat de leraar zich weer pri mair kan gaan richten op zijn ei genlijke taak: het geven van on derwijs. Wat in het hele traject ook een belangrijke rol speelt, vult M. Timmermans van de Pontes Scholengroep locatie Pieter Zeeman aan, is dat de heden daagse schooljeugd niet te ver- gelij ken is met de vorige genera- door Marcel Modde ZIERIKZEE - Op de eerste echte warme dag van dit jaar is het gelijk zweten op de boerde rij. Renée, nooit om een praatje verlegen, puft erop los. „Warm hè?", echoot het uit alle hoeken van het terrein op de grens van oude en nieuw Zierikzee. Ze is een van de negen mede werkers die dagelijks druk in de weer zijn op de boerderij van het Gors; mensen met een verstandelijk handicap voor wie binnen zitten geen uitda ging vormt. Eenmaal geproefd van het rijke buitenleven, wil len ze niks anders meer. Alle maal hebben ze hun eigen, vas te taak. Van dierenverzorger tot klusjesman, speeltuin wachter en papierboer. En dan is er natuurlijk ook nog Jaap, hulpkoetsier en daarin rech terhand van activiteitenbege leider Greet Timmerman. Me nig kinderfeestje vindt in een ritje met de paardenkar z'n hoogtepunt. Tussen de bedrij ven door is Jaap bedreven in het weven van bontgekleurde kleedjes. Voor op tafel, in het nieuwe hoofdgebouw van De Punt. Op 22 mei volgt de offici ële ingebruikname van de lang gedroomde trots van de kin derboerderij en dus is de hele bubs deze dagen in rep en roer om de boel aan kant te krijgen. Bel Stipt half drie klingelt de ko peren bel. Koos heeft de koffie klaar. Wanneer niet direct ie dereen op het pauzesignaal reageert, wil ze best nog een keer de klepel roeren. Maar dan is het ook over, zegt de gastvrouw resoluut. „Pech ge had. Tijd is tijd!" Een ijzeren discipline die alleen met enig aandringen kan worden om zeild, zo bleek eerder die mid dag toen zich een paar klanten aan haar keukenbar meldden voor een versnapering. Een groep bewoners en verzor gers van verpleeghuis Cornelia hebben het mooie weer ge bruikt voor een uitje. Ze heb ben dorst gekregen. „Zet maar een hele pot koffie én thee", helpt een van de andere bege leiders van het Gors Koos op weg met de planning. Koos verstijft en denkt zichtbaar diep na. De jusd'orange was al ingeschonken. Da's namelijk iets anders. Maar koffie en thee? Haar blik gaat naar de klok. „Ja maar hé, clat is nog een beetje te vroeg hoor! Kunnen ze niet iets anders tie. „Als-je kijkt wat voor soort publiek we binnenkrijgen en daar naast zet of we daar als on derwijsinstituut ook op zijn in gericht, dan denk ik dat niet. Het is geen productielijn van auto's die na vier jaar weer op een ander model overstapt. We moeten ons heel goed realiseren dat we -in die periode van de he le schoolloopbaan- met mensen te maken hebben in een cruciale fase van hun leven." drinken!" Om vervolgens ge wóón te doen wat van een goe de gastvrouw wordt verlangd. Want zo werkt het op De Punt, legt Timmerman uit. „Het is een echte werkplek. Wat ze hier leren, biedt hen uitzicht op nog een stapje hoger in de maatschappij." Zo brengen Ai-jan en Ad het geleerde op de kinderboerderij een dag in de week in de praktijk bij een par ticuliere kwekerij. Renée ver zorgt (wanneer ze niet met de bolderkar onderweg is naar de Lidl voor groenteafval voor 'de beestjes') op dezelfde basis de tuin van het Renesser milieu centrum Ecoscope. „Ze vinden dit leuk, maar betaald werk is natuurlijk nog leuker. Of ze die stap willen maken, of ze verder willen, mogen ze in principe zelf kiezen." Voeding Uit het voederhok klinkt een hoop kabaal. Sandra is bezig met haar dagelijks mix in een rij afzonderlijke emmers. De Het 'kansenbeleid' beoogt dat taalachterstand met minimaal 25 procent van de gevallen wordt teruggedrongen. Een in tensievere ondersteuning van de 'schoolloopbaan'moettevens leiden tot zeker vier procent meer allochtone leerlingen op de HAVO en het VWO. Zeker zo ambitieus is de doelstelling het aantal voortijdige schoolverla ters met dertig procent terug te brengen. Het project Voor- en samenstelling gebeurt aan de hand van een uitgekiend cij- fersysteem, zodat ieder dier de juiste soort voeding krijgt. Als kleindochter van een boeren familie uit Oud-Vossemeer voelt ze zich helemaal in haar element. Geiten, paarden, kip pen, het varken, Sandra waakt over hun welzijn. Wanneer ze ziet dat bezoekers de dieren - ondanks de bordjes op de hek ken- voeren, schroomt ze niet hen tot de orde te roepen. „Voor je het weet zijn ze hartstikke vetgemest." Deze week is de veestapel ver der uitgebreid met een kalfje, Marietje „Nou ja kalfje! 't Is nog een behoorlijke hoor! Met twee van die gele oorbellen in. Een lief beest, maar het kan hier niet blijven. Dat wordt veel te groot en daar hebben wij de ruimte niet voor. Over een poosje moet het terug naai de boer", spreekt de boerin in Sandra, „en dan zal het wel ge slacht worden, denk ik." Arjan harkt er lustig op los in Vroegschoolse Educatie (WE) dat enkele maanden geleden in Oosterland, Nieuwei-kerk en Bruinisse is ingezet, vormt eveneens een belangrijk onder deel van het beleid. Subsidie De gemeente krijgt voor de uit voering in de planperiode een jaarlijks subsidie van goed 57.000 euro. Bepaald geen vet pot, realiseren beleidsambte- de houtsnippers van de speel tuin. Zijn koninkrijkje. Pico bello in orde. Poept er een kip op de schommel, weinig kans dat een kinderbroek wordt be smeurd. Arjan is al van begin af aan -1987- werkzaam op De Punt. Net als Ad, z'n maatje, maar die is er even niet. Ook Gerda, waakster van de pa piercontainer, vertoeft een dagje elders. Maja komt naar buiten gespoed met de draad loze telefoon in de aanslag. Ie mand voor Greet aan de lijn. Waar Maja als secretaresse en telefoniste de contacten met de buitenwereld in de gaten houdt, overziet Marten - dikke blonde lokken en na werktijd een geurig pijp tussen de kaken geklemd - het 'interne gebeu ren'. Tot oktober vorig jaar werkte hij bij een andere voor ziening van het Gors. Dat lag hem niet zo. En aangezien Marten in z'n vrije uurtjes zo nu en dan al klusjes kwam op knappen op de boerderij, lag een overstap voor de hand. naar onderwijs E. van Brumme- len en wethouder J. van Felius (onderwijs en financiën) zich. De wethouder vindt het even wel nog te vroeg nu al toezeg gingen toe doen over een aan zienlijke gemeentelijke bijdra ge in het budget. Wel geeft hij aan dat het 'kansenbeleid' wat. hem betreft hoog op de priori teitenlijst komt bij de begro tingsbehandeling komend na jaar. „Hier is altijd wel wat te doen. Dat is het leuke er aan". Zijn specialiteit: de rommelmarkt spullen. „Het voordeel is, datje er altijd als eerste bij bent, wanneer je iets bijzonders ziet." Carin en Renate - met plastic schort - doorkruisen de geiten- tuin. Een zoete appeltaartgeur uit de bakkerij achtervolgt de twee meiden. Bolussen, brood, appelflappen, croissants, cake of koek ze draaien hun hand er niet voor om. Alles te koop in 't winkeltje. Bakker Koen is hun grote meester. Nergens een be tere te vinden, volgens hun rotsvaste overtuiging. Al is ie soms wel een beetje streng. „Probeer niet van iets te snoe pen." Renate giechelt ondeu gend vanachter haar hand. „Niet dat ik dat doe hoor." Jaap grinnikt aanstekelijk mee en weeft ondertussen door aan weer een nieuw vrolijk kleedje. Van achter uit het houten hoofdgebouw klinkt Renée: „Warm hè?" door Famke van Loon RENESSE - Jan van Munster. Bewoner van de Rampweg in Renesse. Ondernemer en beel dend kunstenaar. Motor achter de Stichting Plus Min. Mede- initiatiefnemer van de Stich ting Schoon-Genoeg. In de dis cussie over de compensatie-lo catie aan de Rampweg spelen deze petten hem parten. Hij wil daarom geen bestuurslid meer zijn van Schoon-Genoeg: schoon genoeg van het verwijt van belangenverstrengeling. Op tafel ligt de catalogus 'Water Sand Space' van een tentoon stelling in de Verenigde Arabi sche Emiraten. In het atelier hangen neonkunstwerken, die wachten op verscheping naar Berlijn. Het werk van de Schouwse beeldend kunstenaar reist de hele wereld rond. „Die uitstraling naar het buitenland heb ik aan Zeeland te nken, aan deze plek." De uitgestrekte pol der tussen Scharendijke en Re- nesse als inspiratiebron. Van Munster maakt zich daar om grote zorgen over de nabije toekomst. In de plannen voor de Regiovisie Schouwen-West is die polder aangewezen als com pensatielocatie, waar campings een nieuwe plek krijgen die el ders voor natuurontwikkeling moeten wijken. Als bewoner vreest hij verstoring van de rust. Als kunstenaar een definitieve aantasting van zijn broodwin ning. Teloor Omdat Van Munster op meer plekken op Schouwen-Duive land het landschap teloor ziet gaan heeft hij samen met Mar- nix van Straalen ruim een jaar geleden de Stichting Schoon- Genoeg opgericht. Op (vaak) lu dieke wijze wil deze organisatie mensen bewust maken van de pracht van het Zeeuwse land schap en wat 'verpest' kan wor den met een ongebreidelde bouwing en verstening daarvan. Met als uitvalsbasis het Plus Min gebouw organiseert Schoon-Genoeg bijeenkomsten en tentoonstellingen om haar doelen te bereiken. Compensatielocatie aan de Rampweg is één van de issues waarover de stichting zich roert. Maar met Van Munster als bestuurslid wordt deze inbreng minzaam ontvangen. Verwijten van belangenverstrengeling en eigen belang vallen de kunste naar en zijn mede-bestuursle den ten deel. „Helaas blijkt dat de buitenwacht geen onder scheid ziet, Dan wel wanneer het zo uitkomt niet wil zienDat is onterecht, en ook jammer, omdat het een open en heldere discussie over de plannen voor het Rampweggebied belem mert", aldus Van Munster Problemen Dat die buitenwacht die paral lellen trekt snapt hij wel A ls be stuurslid van de Stichting Plus Min, die jonge kunstenaars sti muleert, stuitte Van Munster als beeldend kunstenaar ook op dit dubbele petten probleem. On dermeer bij het aanvragen van subsidies. Ten behoeve van die stichting deed hij daarom een stapje terug. „En dat heeft die stichting goed geholpen. Ik ben nu gewoon huismeester." Opdat Schoon-Genoeg als be schermervan het landschap van Schouwen-Duiveland aan ge loofwaardigheid wint, stapt Van Munster nu ook uit dat be stuur. Op de achtergrond blijft hij het pleit van de stichting steunen. Met die stap is zijn strijd tegen de plannen van de gebiedscom- missie Schouwen-West niet ge streden. „Die strijd gaat voor mij nu pas starten." REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Advertentie De medewerkers van de boerderij: (vlnr) Sandra, Koos, Marten, Maja, Renée en Arjen. Op de voorgrond gehurkt: Jaap. foto's Pieter Honhoff Marten en Maja werken met veel plezier op de boerderij van het Gors. ZIERIKZEE - De collectie van ongeveer 3200 negatieven, die ook 650 glasplaten bevat, van vader en zoon Ochtman wordt ondergebracht in het gemeentearchief. Op de negatieven is Schouwen-Duiveland - en in het bijzonder Zierikzee - tussen 1900 en 1970 vastgelegd. De boekhandelaren hebben niet al leen de eilandelij ke monumenten en dorpsgezichten vereeu wigd, maar ook belangrijke gebeurtenissen als de waters noodramp en de wederopbouw daarna. Het is de grootste verzameling op dit gebied die de gemeente in één keer in han den krijgt. Het gemeentearchief wil van alle negatieven af drukken gaan maken. Wethouder J. van Felius krijgt de bij zondere collectie op maandag 27 mei officieel overhandigd door kleinzoon R. Ochtman. ZIERIKZEE - Aan de Grevelingenstraat in Zierikzee werden vrijdagnacht negen kozijnen gestolen. De spullen zijn eigen dom van een aannemingsbedrijf dat daar aan het werk is. De waarde van de gestolen goederen was gisteren onbekend. Uit de bedrijfskantine in de jachthaven van Bruinisse werd in een onbewaakt ogenblik de portemonnee van een 21-jarige werk nemer weggenomen. OUDDORP - De Museum Stichting RTM krijgt op tweede pinkersterdag een zware kluk De trams gaan op een authen tieke platte wagen een rupsvoertuig van de vereniging Keep them Rolling voort te trekken. Het laden en lossen van het le- germaterieel gebeurt op het perron bij de remise bij bezoe kerscentrum De Punt. De tram rijdt heen en weer tussen Port Zélande. De mogelijkheid bestaat via de zeezijde van de Brouwersdam met één van de legerwagens terug te rijden. De trams rijden hun ritjes de hele dag door. Keep them Rolling zet zich in voor behoud van het wagenpark uit en kort na de Tweede Wereldoorlog. MIDDELBURG - Een 61-jarige automobilist uit de gemeente Borsele is gisterochtend op de Schroeweg in Middelburg te gen zijn voorligger gebotst. De man had te laat in de gaten dat de 23-jarige Middelburger die voor hem reed, afremde. Beide voertuigen raakten beschadigd. MIDDELBURG - De herinrichting van de Lange Noorstraat in Middelburg begint dinsdag. Doel van de herinrichting is de binnenstad een ander gezicht te geven.Zo krijgen alle straten en pleinen dezelfde stenen en klinkertjes en wordt geprobeerd hoogteverschillen in de straat te vermijden. Ook de lichten- masten, prullenbakken, bankjes, fietsbeugels worden overal in de binnenstad hetzelfde. Het werk aan de Lange Noord straat is in de eerste week van juli gereed. Het totale kern win - kelgebied hoopt de gemeente Middelburg in mei 2003 herin gericht te hebben. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - In een weiland aan de Oude Dijk in Nieuw- en Sint Joosland is tussen woensdag- en don derdagavond een schrikapparaat gestolen. De waarde van het apparaat bedraagt meer dan duizend euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 75