Maenoe is echt geen zunige tante Zee heeft vele gezichten PZC P IT Podium Reimerswaal strikt toppers 'GELICHT 14 Zeeuws meisje lezers schrijven Fortuyn XX Kopie III Kabinet Stenen gooien kunst cultuur yo Bijeenkomst zaterdag 18 mei 2002 door Maurits Sep Het Zeeuws meisje een zunige tante? Die oude wel ja, maar de nieuwe niet. Dat is een vro lijke jonge meid. Maenoe heet ze, en ze is geboren op 27 maart van dit jaar. Modern is ze ook, met haar eigen website en felblauwe stickers om aan populariteit te winnen. Zondag komt ze naar Vlissingen. Vijf studenten van de Bredase kunstacademie Sint Joost hebben het Zeeuws Meisje tot leven geroepen. Haar revival ving uitgerekend aan op de dag dat het provinciebestuur een campagne lanceerde om af te komen van het imago van zu- nigheid. Om eindelijk eens verlost te worden van dat Zeeuws meisje, van dat 'margarinetrutje', zoals commissaris van de koningin W. van Gel der haar diskwalificeerde. In een artikel in het Algemeen Dagblad werd het imago van het Zeeuws meisje ter discussie ge steld. De vraag was: is ze nog wel hip? Nee, luid de het antwoord. „Ze wordt verworpen, maar kun je haar wel zomaar weggooien? Dat hebben wij ons afgevraagd", vertelt Marieke Ton. Ton is een echt Zeeuws meisje, al heeft ze de pro vincie inmiddels verlaten. Ze heeft zich nooit echt aan haar gestoord. „Ach, ze is na de oorlog als merk neergezet en toen was zuinigheid no dig. Het is natuurlijk wel jammer dat alleen dat zunige is blijven hangen. De hele wereld is ver anderd, behalve dat. Enerzijds siert haar dat, maar nu denken de mensen dat alle Zeeuwen zo zijn." Beeldmerk Het beeldmerk is slecht, maar staat wel als een huis, merkt medestudent Addie de Zwart op. „Wij hebben het een stap verder gebracht. Met een nieuw beeldmerk kun je oude normen en waarden vasthouden. Je moet haar niet weg gooien, maar verjongen." „De term is ook zó bekend", weet TonAls ik zeg dat ik uit Zeeland kom, ben ik meteen dat Zeeuwse meisje. Het vreemde is alleen dat veel mensen Zeeland niet echt kennen. Misschien al leen Renesse of Middelburg, maar dan houdt het ook wel op. Jammer, want ik ben er juist zo en- Mevrouw Beenakker uit Krabbendijke, toen de bekende margarine dreigde te verdwijnen. Inzet: het nieuwe logo foto Dirk-Jan Gjeltema thousiast over." Maenoe, is ze gedoopt. In het Nederlands vertaald: maar nu. (Nog) Geen gangbare naam voor een meisje. „Ach, iedereen mag het vrij interpreteren", lacht De Zwart. Voor ons klonk het in ieder geval echt Zeeuws. Maenoe heeft als doel in haar leven de mensen door ludieke en vindingrijke acties te laten zien dat Zeeland hét is en dat het Zeeuws meisje het stadium van de zuinige tante voorbij is, schrij ven de geestelijke ouders op het geboortekaart je. Ton: „Ken je de film Amélie? Nou, dat is een meisje dat in een fantasiewereld leeft en mensen verrast. Dat karakter moet Maenoe ook krij gen." Krijgen, want Maenoe is nu nog vooral een beeldmerk. Niet hip of disco, wel fris en sportief, vindt ze. „Als beeld staat ze al goed, nu-moet ze een identiteit ontwikkelen. Zonnig, bruisend, vol initiatieven. Als Amélie." Het is aan de Zeeuwen zelf om te zorgen dat Maenoe zo wordt. De vijf studenten willen niet met haar vereenzelvigd worden. En Marieke Ton, de enige Zeeuwse in het gezelschap, zeker niet. „Neenee, ik ben niet de verpersoonlijking van Maenoe. Natuurlijk vragen mensen wel aan ons of we uit Zeeland komen. Maar het moet een beetje geheimzinnig blijven wie er achter haar schuilgaan. Maenoe moet een eigen leven gaan leiden." Zoals tegenwoordig elke baby van de ouders een internetsite cadeau krijgt bij de geboorte, heeft ook Maenoe haar stekje in de virtuele wereld ge vonden: op www.maenoe.net. Zodra de site hele maal klaar is, kunnen er foto's bezichtigd wor den. Het is dan ook mogelijk met Maenoe te e- mailen. Vlaggen, T-shirts, stickers, briefpapier, publicatieborden - op allerlei manieren zal Mae noe de komende maanden in Zeeland opduiken. Zondag is ze in Vlissingen. Op de boulevard, in het centrum en in de kroegen op het Bellamy- park zal ze haar opwachting maken, kondigt Addie de Zwart aan. Vorige week verscheen Maenoe al onvexwacht op de Markt in Middel burg. De ontvangst was warm, blikken De Zwart en Ton terug. Jong én oud vond haar leuk. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Ik had niet echt een hekel aan Fortuyn, de man zelf. Maar al die duizenden Nederlanders die zelf hun hele leven alles geslikt hebbben, over zich hebben laten lopen, nooit zelf hun mond heb ben opengedaan en nu zeggen: Pim zei, wat wij dachten! Al die mensen moeten zichzelf ter ver antwoording roepenHet is toch aan onszelf te danken dat de maatschappij geworden is zoals hij nu is! H.M. de Jong-van Golde Hertenweg 43 Nieuwdorp Er moest een nieuwe leus komen voor Vlissingen. Daar kan ik me iets bij voorstellen, aangezien het oude motto, 'Vlissingen, bruisend als de branding', nu niet echt (meex-) eigentijds ge noemd kan worden. Nee, neem dan de onlangs gelanceerde op volger 'Vlissingen, no copies'. Heel trendy, een slogan die nu eens echt up to date is. Met En gelse taal en al. Sorry dat ik het zeg, maar het Engerlands (uit leg voor de outsiders: Neder lands met zoveel mogelijk En gelse woorden) is nu eenmaal cool en degelijk Nederlands taalgebruik is out. Het zou toch echt een bloody shame zijn, als je gewone Nederlandse woor den zou gebruiken om je haven stad worldwide in the picture te krijgen? Think big man! Alle gekheid op een stokje, boven staand voorbeeld is natuurlijk van de zotte. Goed (o jee, nu zou ik toch bijna 'okay' gezegd heb ben), laten we eerlijk zijn: En gels is als wereldtaal het com municatiemiddel bij uitstek om onszelf internationaal ver staanbaar te maken en ik ben dus ook een voorstander van Engels als tweede taal, voor ie- dex-een in elk land. Maar laten we alsjeblieft de taal van ons ei gen land als eerste taal in ere houden en ook Vlissingen ah Nederlandse havenstad in dié taal aanprijzen (goed hè, ik zei niet eens promoten). Dus waar om niet een vrije vertaling toe passen; 'Vlissingen, het origi neel', of 'Vlissingen, puur zichzelf', of iets dei-gelijks? 1 Lonne Smit Korte Noordstrant4 Middelburg Nu het volk heeft gesproken wil ik graag een bijdrage levereh voor een te vormen kabinet. Omdat ik tot op heden nog niets gehoord heb over alle mogelijk heden voor een te vox-men nieu\v kabinet het volgende. De win1 naars zijn: CDA (43), LPF (26), SP (9) en LN (2), totaal 80 zetels. Dus logisch dat zij eerst aan de beurt komen om te gaan rege<- ren. De tweede mogelijkheid is een minderheidskabinet van CDA (43) en LPF (26), totaal 69 zetels met gedoogsteun van dé kleine christelijke partijen, en LN. Ik kan me niet voorstellen wanneer de PvdA en de WD die zo zwaar hebben verloren sa1 men met de pax*tij van D'66, to taal 44 zetels, nu moeten gaan regeren, ik zou het niet willen. Dus het voortouw is nu aan het CDA en LPF. Dan is er pas spra ke van echte vernieuwing waar Nederland schijnbaar op zit té wachten. Ik wens alle politici veel sterke en wij sheid toe om dé wil van de kiezers te volgen. J. Hoogstrate Karei Doormanstraat 14 Goes 'S-HEER ARENDSKERKE - Enkele onbekende personen hebben gisterochtend vanaf het viaduct over de A58 stenen ge gooid. Een auto kreeg een flinke deu'k iri de motorkap en een kras in zijn voorruit. door Ernst Jan Rozendaal BURGH-HAAMSTEDE - Het is zo vanzelfsprekend en toch is Galerie Haamstede (Kunst geen kunst) de enige Nederlandse ga lerie die inspeelt op De Week van de Zee. Aanmerkelijk lan ger dan die week - namelijk tot en met 8 juni - laten tien kunste naars zien op welke manier de zee hen heeft geïnspireerd. De diversiteit van de tentoonstel ling in Burgh-Haamstede spreekt uit de titel: Van wrak- houtmeubilair tot zeegezicht. Over medewerking aan De Week van de Zee heeft galerie houdster Petra van Gent niet lang hoeven nadenken. „Ik werd door iemand attent ge maakt op dat evenement en ik dacht meteen: 'Dat is een thema voor kunstenaars.' De zee is een inspiratiebi-on voor zoveel kunst. Ik ben gaan i-ondkijken en heb mensen benaderd om aan deze expositie mee te doen. Bin nen de kortste keren had ik er een heleboel. Genoeg om ook volgend jaar weer met dit thema te werken." Galerie Haamstede wil laagd rempelig zijn. Werk van profes sionele kunstenaars hangt naast dat van talentvolle ama teurs, de vraag of iets moeilijk dan wel makkelijk toegankelijk is, houdt Van Gent niet bezig. „Wij plaatsen hier uitersten bij elkaar. Sommige kunstwerken bijten elkaar misschien op een verschrikkelijke manier, maar dat maakt ons niet uit. We laten de keuze aan het publiek. Wat spreekt je aan en wat niet? Kijk maar rond en je komt erachter. Niet voor niets zetten we achter onze naam Kunst geen kunst. Wanneer is iets kunst? Dat blijft de basale vraag. Wij willen die niet voor de bezoeker beant woorden. Laat die het zelf maar uitzoeken." Het beeld De Stap van Rieke van de Stoep. De expositie in het kader van De Week van de Zee is een perfectie illustratie van deze visie. Er is van alles te zien, van schilderij en tot keramiek en beeldhouw kunst. De ene kunstenaar pro beert de sfeer of het aanzicht van de zee zo getrouw mogelijk uit te beelden met olieverf, de ander presenteert gevonden voorwei-pen. Van Gent wijst op het werk van Jaap van der Oest uit Zierikzee. Hij toont totems van wrakhout. Voorwierpen die zijn weggegooid, afgebroken, van boord zijn gegooid en uit eindelijk aangespoeld, heeft hij ontzilt, gereinigd en gepolijst. Vervolgens presenteert hij ze als beelden „Het zijn verdwaalde planken, achteloos weggewor pen", legt Van Gent uit. „Ze hebben een leven achter zich en Advertentie fiui 't lange uus exclusieve woninginrichting havenpark 28 zierikzee 0111 413727 Van der Oest schenkt ze een nieuw leven. Ze stralen een bij na religieus gevoel uit en daar om noemt hij ze totems." In de etalage zijn blokjes te zien met twee spijkers, geaccentu eerd met wat verf, als ogen. Van der Oest noemt ze Nozelen, het tegenovergestelde van onnoze- len. Ze kijken de bezoeker aan en vragen om bekeken te wor den. Ze doen volgens hem een appel op de introspectie. Ook Peter Janssen uit Zierikzee werk met wrakhout. Hij ge bruikt het als materiaal voor meubels. „Waarom zou je steeds opnieuw geld besteden aan ma teriaal als je het op het strand kunt vinden?", stelt Van Gent. „Hij zoekt aandachtig, plank bij plank, tint bij tint en reconstru- eert via zijn meubilair een vroe gere wereld." Schilders zijn goed vertegen woordigd in de expositie, wat logisch is want de zee is voor hen een dankbaar onderwerp. Ton- ny Lansdaal uit Dorst schildert in blauw en wit op kleine, vier kante doeken de verschillende gezichten van de zee: kalm, dreigend, woelig en wild. Hoe wel ze duidelijk de zee schildert, nadert haar werk de abstractie. Op een kleurige manier die her inneringen oproept aan Cobra schildert Nicolette Arens uit Breda als collages opgebouwde beelden van de zee en wat zich .daar omheen bevindt: vogels, foto Pieter Honhoff schepen, havens. Paul Franssen uit Scharendijke, een verwoed surfer, heeft oog voor de sfeer aan de kust, maar ook de con frontatie van de mens met de machtige natuur. De veelzijdigheid van de expo sitie wordt onderstx-eept door het humoristische werk van de Roermondse keramiste Edith Madoe. Een enorme berg harin gen in een oude po heet 'L'espe- rance'. De hoop. De expositie in Galerie Haam stede in Burgh-Haamstede duurt tot en met 8 juni, open woe t/m za van 11-17 uur. VLISSINGEN - Het Cen trum voor Kunsteducatie Vlissingen, Scoop en de gemeente Vlissingen hou den op woensdag 22 mei een bijeenkomst voor ver enigingen amateurkunst in Vlissingen. Het doel hiervan is te be kijken wat de verschillen de verenigingen voor el kaar kunnen betekenen en het inventarisei'en van knelpunten. De bijeen komst vindt plaats in het Theo van Doesburgcen trum. Aanvang: 20.00 uur. door Rob Paardekam RILLAND - Net als voorgaan de jaren is Podium Reimers waal - voorheen werkgroep Kulturele Evenementen Rei merswaal - erin geslaagd en kele grote namen te strikken voor optredens in de Reimers- waalse dorpshuizen. In het sei zoen 2002 2003 maken onder meer Herman van Veen, Bram Vermeulen, Marc-Marie Huij- bregts en Howard Komproe hun opwachting. Podium Reimerswaal heeft in de circa vijftien jaar dat het bezig is, een goede naam opge bouwd. Artiesten komen graag naar de hals van Zuid- Beveland om hun nieuwe the atershows te 'testen' tijdens try-outs. Dat geldt ook voor Herman van Veen, die een the atershow door Vlaanderen voorbereidt. Donderdag 31 oktober treedt hij op in Luctor et Emergo in Rilland en een dag later in Ons Dorpshuis in Kruiningen. Van Veen wordt begeleid door Edith Leerkes op de gitaar. Ook Marc-Marie Huijbregts brengt een try-out van zijn nieuwe theatershow. De Bra bantse cabaretier speelt op za terdag 9 november in Rilland. Bram Vermeulen is zaterdag 11 januari 2003 te bewonderen in De Zaete in Yerseke en caba retier Howard Komproe brengt zijn tweede solopro gramma DusDat zaterdag 3 mei op de planken in de Mei boom in Krabbendijke. Andere artiesten die naar Rei merswaal komen, zijn onder meer de cabai'etiers Kees Torn (18 november), Rob Urgert (22 november) en de cabaretgroe pen Niet Schieten (28 maart) en Vrouw Holland 17 mei)die allen in Krabbendijke optre den. Kerstconcert Pianist Laurens van Rooyen geeft zondag 22 december een kerstconcert in Rilland en za terdag 12 april verzorgt het tienkoppige gezelschap Grandpa Nick's Sessieband in Kruiningen een optreden met diverse solisten, waaronder ex-2 Unlimited zangeres Ma rion van Iwaarden. Spectacu lair wordt ook het optreden van theatergroep Hilaria (1 maart, Yerseke). Met hun mo biele basin komen ze naar De Zaete met hun zeezoogdieren- show. De komende weken krij gen alle Reimerswaalse huis houdens een boekje met het complete programma - er zijn- in totaal 23 optredens - in de bus. Daarin staat informatie over de voorstellingen evenals een bestelforniulier. Andere belangstellenden kunnen kij ken op de website van de orga niserende werkgroep: www- .podiumreimerswaal.nl. De organisatie adviseert belang stellenden snel te reageren, want dit seizoen waren er ze ven uitverkochte voorstellin gen. Het huidige theatersei-: zoen wordt afgesloten met een optreden van de Vliegende Panters op maandag 10 juni in dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland. Voor deze voorstel ling zijn nog enige kaarten be schikbaar. Marc-Marie Huijbrechts foto Sieko Kloosterhuis Marjon van Iwaarden foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 74