Regiopolitie op Oosterschelde Keukenh al bodem en matras 2 halen: 1 betalen Gratis montage 1 bij aankoop van een keuken*!! Geen extreme drukte tijdens pinksterdagen 2e PINKSTERDAG PRAXIS Nieuwe impuls voor Zonnestraal Kinderopvang in verzorgingscentrum Strenger passysteem voor tankstation Smaakvolle Heerlijkheden ten tonele y==^==' bruynzeel ■MK'ÉMKaa Schelpenvissers mogen toch Waddenzee op Slingenberg maakt met jeugdboek kans op prijs DUBBELE AIR MILES zeeuwse almanak Gemengde eieren Waterpolitie komt nauwelijks aan controle toe TWEEDE PINKSTERDAG OPEN! Winkeldievegges Alle filialen 2' Pinksterdag geopend van 10.°° tot 17.wuur met uitzondering van: Harderwijk en Venlo+junior. Voor de dichtstbijzijnde Beter Bed winkel in je regio; raadpleeg de Gouden Gids (zie bedden), Telefoongids óf kijk op www.beterbed.nl Bruynzeel Keukens 2E PINKSTERDAG Talloze keukenstijlen in verrassende kleuren Proeverijen Vertier voor kinderen Eenmalig voordeel l 2e Pinksterdag geopend van 11.00 tot 17.00 uur Bergen op Zoom Drebbelstraat 9, telefoon 0164 - 25 09 00 Breda Woonboulevard Kruisvoort 52, telefoon 076 - 522 13 34 Roosendaal Ettenseweg 2, telefoon 0165 - 63 13 66 (gesloten 2e pinksterdag) www.bruynzeel.com Numansdorp Industriestraat 2a, Numansdorp, tel. (0186) 65 32 44. (Vanaf A29 bij stoplicht rechts, eerste dijk links.) Openingstijden: Monndag gesloten Dinsdag, woensdag en donderdag 09.00 - 18.00 uur. Vrijdag 09.00 - 21.00 uur Zoterdag 09.00 - 17.00 uur. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De files rich ting Zeeland zijn alweer opge lost, de grote intocht was giste ren. Het bureau voor toerisme Zeeland verwacht de komende dagen 275.000 bezoekers. Wel druk, maarniet extreem. Vooral de hotels en de kamers zijn goed bezet. „Het wordt een goed weekein de", zei Ron de Reus van het Bu reau voor Toerisme Zeeland gisteren. Het is traditie. Het pinksterweekeinde is de ope ning van het vakantieseizoen. Nederlanders gaan een paar da gen weg in eigen land, Duitsers trekken naar de kust. De weersverwachting, die niet zo heel erg gunstig is, heeft wei nig invloed op de drukte, ver wacht De Reus. „Als ik nu naar buiten kijk, zou ik het gewoon wagen. De vooruitzichten zijn ook niet echt desastreus." Het wordt waarschijnlijk geen strandweer, maar voor een fietstocht of een wandeling is het mooi genoeg. Voor de attrac ties in Zeeland worden het ver moedelijk goede dagen. Voor de bezetting van de hotels en de huisjes is het weer van weinig belang, zegt De Reus. „Er is veel vraag naar bunga lows en hotelaccommodaties, vooral aan de kust." Ook de campings hebben hoge ver wachtingen. De meivakantie is wat tegengevallen. „Daar had den de campinghouders meer van verwacht. Omdat de meiva kantie twee weken duurde, ko zen veel mensen voor het bui tenland." De afgelopen weken waren vooral de weekeinden druk. Rond hemelvaart, 1 mei en Pinksteren, hebben ook veel Duitsers en Belgen een paar da gen extra vrij Toch wordt de echt pinkster- gekte de laatste jaren minder, volgens De Reus. „Mensen zijn niet meer zo afhankelijk van de pinksterdagen. Vroeger was het een verlengd weekeinde. Nu kun je altijd wel een weekeinde verlengen als je dat wilt. Ieder een heeft tegenwoordig ATV- dagen." Al met al wordt het waarschijnlijk net iets drukker dan vorig jaar. Wel druk, maar niet extreem. De ANWB meldde gisteren dat 900.000 Nederlan ders op pad gaan tijdens Pink steren. Daarvan blijven er 675.000 in eigen land. doorTheo Calkoen DEN HAAG - De bij de Vereni ging van Nederlandse Schel penvissers aangesloten Friese en Groningse bedrijven mogen hun slag weer slaan op de Wad denzee. Dat bepaalde de Raad van State in Den Haag gisteren. Omdat de Waddenzee een Na tionaal Natuurmonument is, moesten de schelpenvissers een vergunning aanvragen bij het ministerie van LNV. Die ver gunning is verleend, maar bleef de eerste zes weken geschorst om bezwaarden de kans te ge ven er tegen in beroep te komen. De zes weken zijn om, maar om dat Schelpenvisser Van der Endt-Louwerse BV uit Yerseke in beroep kwam - hij is het niet eens met de quota, die de schel penvissers zijn toebedeeld - ble ven de door LNV verleende ver gunningen geschorst. Dat is wettelijk zo geregeld. De Vereniging van Nederlandse Schelpenvissers betoogde giste ren in Den Haag dat de klacht van de Zeeuwse visser niets met natuurbelangën te maken heeft. Daarom zouden de geschorste vergunningen nu echt van kracht moeten worden. De Raad van State verklaarde de klacht per direct gegrond, met als ge volg dat de schelpenvissers het ruime sop kunnen kiezen. door Miriam van den Broek VEERE - Het kinderboek 'Een e-mail van Lumie' van Ben Slin genberg uit Veere is door de jury van 'Het Hoogste Woord' geno mineerd voor het beste christe lijke kinderboek van 2001. De winnaar wordt zaterdag 21 sep tember bekendgemaakt bij de officiële start van de Christelij ke Kinderboekenmaand in Zwolle. In totaal zijn 29 jeugdboeken in gestuurd. De andere drie geno mineerden zijn 'Littekens' van Erik de Gruijter, 'Iedereen is an ders' van Vrouwke Klapwijk en 'De stinkende stuiterballenra- ge' van Guurtje Leguijt. Slin genberg is de enige debutant. De winnaar van Het Hoogste Woord ontvangt vijfhonderd euro en een bronzen beeld. De organisatie heeft ook kinde ren gevraagd wat zij de beste boeken vinden. Ook voor deze 'EigenWijsPrijs' is het boek van Slingenberg genomineerd in de categorie kinderboeken voor negen tot en met veertien jaar. 'Een e-mail van Lumie' is Slin- genbergs eerste boek. Het gaat over een meisje van wie haar klasgenootje ziek is en niet meer beter kan worden. Slingenberg beschrijft de emoties die een meisje van twaalf doormaakt als iemand in haar omgeving ernstig ziek is en overlijdt. De droevige passages zijn afgewis seld met vrolijkere scènes. Advertentie OPEN Goes, Middelburg en Vlissingen zijn 20 mei open van 10.00 tot 17.00 uur. Zierikzee is open van 12.00 tot 17.00 uur Goes, A. Joachimikade 30, tel. 0113 - 23 32 20 Middelburg, Grenadierweg 19, tel. 0118 - 63 58 44 Vlissingen, Gildeweg 8, tel. 0118-41 43 30 Zierikzee, Haringvlietplein 9, tel. 0111 - 41 69 99 De tweejarige Marijn is een ondernemend jong. Zo zag hij laatst in een supermarkt een aantal bakken met kleine chololade-eieren. De onder nemer had voor het gemak ook een mooi lepel in een van de bakken gelegd zodat klan ten de eieren zeifin een zakje konden doen. Marijn besefte echter dat met behulp van die lepel ook eitjes van de ene naar de andere bak getrans porteerd konden worden. Terwijl zijn moeder even niet oplette begin de jeugdige Middelburger aan die klus en hevelde gele eieren over naar de blauwe bak, rode naar de groene bak en blauwe naar de rode bak, In een mum van tijd wist hij zo het mooi gesor teerde assortiment een wat- kleuriger aanzicht te geven. Na ingrijpen van zijn moede r bleven er dan ook vier bak ken met gemengde eitjes ach ter. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1 O 1844 - 1998 L J) SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 18 mei 2002 Beroep Om de handhaving niet hele maal te laten verloederen doet commissaris Van Gelder daar om een beroep op de regiopoli tie. Een knelpunt is wel dat die (nog) niet de beschikking heeft over een boot en die is voor con trole op de Oosterschelde toch echt nodig, erkende Coppoolse. Hij voorzag dat gebrek aan con trole vooral op de lange duur na- doorRinus Antonisse VIIDDELBURG - De Zeeuwse regiopolitie moet gaan contro leren op en om de Oosterschel de. Dat is nodig omdat de water politie daar nauwelijks aan toe komt. Commissaris van de ko ningin Van Gelder heeft de korpsleiding gevraagd snel ac tie te ondernemen. Gedeputeerde L. Coppoolse (CDA) deelde dit gisteren mee in de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water. Hij zei dat het toezicht van de politie te water op de Oosterschelde afgelopen tijd met vijftig procent is ver minderd. „Daarover zijn zor gen, al is het op dit moment geen rommeltje door de mindere in zet van de politie." Hel handhaven van de spelre gels voor het gebruik van het nationaal park Oosterschelde staat of valt met goede controle, erkende de gedeputeerde. Hij gaf aan dat op ólle Zeeuwse stromen de aanwezigheid van de waterpolitie is afgenomen. Ze moeten met minder mensen en boten toch dezelfde taken zien uit te voeren. Voor Ooster en Westerschelde is er nog maar één schip beschikbaar. De politie te water richt zich vooral op het verkeer en de vei ligheid op het water en daarbij heeft de Westerschelde voor rang. „Het toezicht op natuur en recreatie krijgt minder priori teit. De politie wil slimmer, ge richter gaan werken en duide lijk inzetten op knelpunten. We weten niet hoe effectief dat is," aldus Coppoolse. delige gevolgen heeft. Statenlid I. Vogelaar (WD) had weinig fi ducie in de effecten van het hui dige toezicht. „De Oosterschel de staat op het rooster zonder dat rekening wordt gehouden met eb en vloed. Je moet er toch vooral zijn als de platen droog vallen. Een aantal mensen ver dient een aardige boterham aan allerlei stropersactiviteiten op de Oosterschelde. Ze kunnen gewoon hun gang gaan. Ik gun de mensen best een boterham, maar niet als dat illegaal ge beurt." Gedeputeerde Coppoolse liet nog weten dat een werkgroep bezig is met het maken van een ontwikkelingsvisie voor Neeltje Jans. Er moet met name duide lijkheid komen over de posities van pretpark Waterland en het nieuwe bezoekerscentrum van het nationaal park. De gedepu teerde onderstreepte dat beide partijen elkaar niet moeten be concurreren, maar door samen werking voordelen moeten bin nenhalen. Moeizaam „Het is wel een heel schoorvoe tend, moeizaam proces", stelde Coppoolse. Hij ontkende dat Gedeputeerde Staten onderzoe ken of de aandelen van Water land Neeltje Jans (in handen van vervoersbedrijf ConneX- Xion en stichting Delta Expo) opgekocht kunnen worden, om zo een nieuwe, werkbare situa tie op het voormalig werkeiland in de Oosterscheldemonding tot stand te brengen. bouwgrond - zo'n vijftig kilo meter akkerrand - ingezaaid; voornamelijk op (Midden-) Schouwen. Maar volgens het stichtingsbestuur kan - en moet - dat nog veel meer worden. Het ideaal is een kleurig lint 'van Bruinisse tot Renesse', maar vooralsnog richt de stichting zich bescheiden op stapsgewijze uitbreiding van het project en verbinding van de bestaande akkerranden met elkaar. De opzet van Zonnestraal is dat ondernemers of particulieren stukken akkerrand adopteren, die dan vervolgens door de stichting worden ingezaaid. Maar het aantrekken van nieu we leden is niet eenvoudig ge bleken. „We moeten beseffen dat we een product hebben, dat we niet zomaar kunnen oppak ken en in de schappen kunnen leggen", stelt voorzitter J. Ver- seput. De effecten van de websi- foto Marijke Folkertsma te, die vorige jaar in de lucht ging, zijn achtergebleven bij de verwachtingen. Na aanvanke lijk enthousiaste reacties 'loopt het toch niet zo hard', consta teert R de Koeijer, destijds initi atiefnemer van Zonnestraal. Actief De stichting heeft daarom be sloten actief bedrijven en inwo ners persoonlijk te benaderen om een stuk akkerrand te adop teren. De eerste aanzet voor de ze nieuwe campagne wordt ge geven door de actie van Rabobank Schouwen-Duive- land. Volgens De Koeijer heeft de stichting niet te klagen over ani mo onder de Schouwen-Duive- landse boeren, die graag aan Zonnestraal mee willen doen. „We hoeven dus die twee partij en alleen maar bij elkaar te brengen." door Maurits Sep MIDDELBURG - Kinderop vang in een verpleeghuis. Kin deropvang Walcheren en Zorg- stroom brengen deze ongewone combinatie in praktijk. In juni opent een peuterspeelzaal in verpleeg- en verzorgingscen trum Jacob Roggeveen in Mid delburg. Na de zomervakantie volgen dagverblijfgroepen en naschoolse opvang. De organisaties tekenen volgen de week woensdag een samen werkingsovereenkomst. Zowel de kinderen als de ouderen heb ben er baat bij, benadrukken directeur M. Boerbooms van Kinderopvang Walcheren en bestuursvoorzitter L. Phernam- bucq van Zoi-gstroom. „Boven dien groeit bij ons personeel de behoefte aan kinderopvang", merkt Phernambucq op. Samenwerking Voor de kinderen worden opa's en oma's zichtbaar. Ze zien meer dan alleen vaders en moeders, verduidelijken de initiatiefne mers het belang van de samen werking. En de kinderen zorgen op hun beurt voor levendigheid voor de ouderen. „Natuurlijk blijft de opvang van kinderen gescheiden van de ouderenhuis vesting. Ze lopen niet allemaal door elkaar"tekent Boerbooms daarbij aanHet is wel de bedoe ling dat sommige activiteiten gezamenlijk plaatsvinden, zo dat er onderling contact ont staat. „Uit de praktijk en uit de literatuur blijkt dat dat voor beide groepen een meerwaarde heeft", zegt Phernambucq. Kin deropvang Walcheren heeft bij voorbeeld al goede ervaringen met OpStap-projecten, waarbij kinderen op gezette tijden op bezoek gaan bij ouderen, beaamt Boerbooms. De samenwerking kan plaats vinden omdat Zorgstroom steeds meer behoefte heeft aan kinderopvangplaatsen voor haar medewerkers. Phernam bucq: „Wij hebben 2100 werk nemers, vooral vrouwen, Om ons personeel vast te houden wordt het in toenemende mate belangrijk kinderopvang te bie den." Het Jacob Roggeveenhuis is voor Kinderopvang Walcheren aantrekkelijk, omdat het op een goede en goed bereikbare plek in Middelburg staat. De organi satie heeft behoefte aan zulke locaties. Kinderopvang Wal cheren en Zorgstroom verwach ten dat het niet bij dit ene project blijft, maar dat de sa menwerking verder zal gaan. Phernambucq: „Als we elkaar kunnen helpen, waarom niet." Advertentie De introductie van de website, vorig jaar, heeft de stichting niet het aantal nieuwe leden ge bracht waarop gehoopt was. De opzet is nu ondernemers en par ticulieren direct te benaderen nieuwe stukken akkerrand te adopteren. De Schouwen-Dui- velandse kantoren van de Rabo bank hebben gisteren het start schot gegeven voor deze nieuwe impuls voor Zonnestraal. Zij adopteren zelf een rand en de kantoren verspreiden een mai ling voor Zonnestraal onder hun klanten. Ook wordt de bank mede-sponsor van de stichting. Agrarisch Schouwen-Duive- land (ASD) heeft in samenwer king met akkerbouwers en na tuurorganisaties als de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Dui veland en de Stichting Land schapsbeheer Zeeland enkele jaren geleden het project Zon nestraal opgestart. Hierbij wordt een strook akker rand van negen meter breed in gezaaid met wilde bloemen en planten als klaprozen en teunis bloemen, die niet bemest, be sproeid of geoogst wordt. Voor insecten en vogels zijn deze akkerranden een bron van voedsel. Deze kleine stukjes na tuur wil de stichting vooral langs dijken en wegen aanleg gen, zodat ook de recreatie pro fiteert van de fleurige banen in het landschap. Project Het project, dat inmiddels na volging heeft gekregen op Noord-Beveland, begint zijn vruchten af te werpen. Op Schouwen-Duiveland is nu on geveer vijftig hectare land- Advertentie 2e Pinksterdag Open van 10-17 uur! Advertentie 'door Jan van Ommen DEN HAAG - De Raad van Sta te heeft het in Nieuwerkerk ge plande bedrijfstankstation van Wandel Infrabouw opgedragen een strenger pasjessysteem in te voeren. Omliggende bedrijven en con currenten hadden grote bezwa ren tegen de milieuvergunning voor het tankstation. Aanne mersbedrijf Wandel Infrabouw wil aan de Weel in Nieuwerkerk een onbemand tankstationnetje voor bedrijfswagens openen. Niet iedereen mag bij Wandel tanken. Alleen bedrijven kun nen met behulp van pasjes met hun bedrijfsauto's bij Wandel terecht. De bezwaarmakers vreesden echter dat de pasjes uiteindelijk door j an en alleman gebruikt gaan worden waar door in feite gewoon een open baar tankstation ontstaat. Openbare tankstations moeten aan veel scherpere milieu- en veiligheidseisen voldoen dan bedrijf spompen met een passys teem. De Raad van State stelt dat dat niet nodig is als het pasjessysteem goed wordt toe gepast. Het bedrijf moet een deugdelijk registratiesysteem opzetten. De gemeente Schou wen-Duiveland moet de regi stratie dagelijks kunnen vra gen. En de registratie moet de volgende gegevens bevatten: kenteken, bedrijfsnaam, KvK- nummer en datum en tijd van de tankbeurt. Als het systeem daaraan voldoet mag Wandel Infrabouw zijn gang gaan. GOES - Drie meisjes uit de ge meente Schouwen-Duiveland zijn in Goes aangehouden voor winkeldiefstal. Het drietal (13, 16 en 17 jaar) werd betrapt in een winkel in de Vorststraat. Bij hun aanhouding bleek dat ze uit meerdere Goese winkels spullen Hadden meegenomen. De meisjes hadden onder meer gestolen kledingstukken en een gestolen tas in hun bezit. De spullen zijn in beslaggenomen. De politie onderzoekt de zaak 'nog verder. Bloeiende akkerranden langs de Schapenweg bij Zonnemaire. door Famke van Loon BROUWERSHAVEN - De Stichting Zonnestraal wil be drijven en bewoners van Schou wen-Duiveland meer betrekken bij haar project. Een nieuwe campagne moet voor een verde re uitbreiding van de fleurige, bloemrijke akkerranden zorgen op het eiland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 73