Ouderen in oosten zijn het armst PZC Meekrap blijkt harig wilgeroosje Oude Vaart betrekt oude Golfslag Brug over tunnelweg feestelijk geopend Terneuzens groen is saai en eenduidig LEEGVERKOOP KOOPJESHAL 15 Enquête legt verband tussen laag besteedbaar inkomen en gezondheidsklachten Hulstenaar uit de bocht Axelaar naar Roland Garros Geen parkeerterrein vrachtwagens Schrikapparaat gestolen Drankrijder verbaast rechter Rotondeplan Schoondijke gerealiseerd zaterdag 18 mei 2002 doorSheila van Doorsselaer HULST - In Oost-Zeeuws- Vlaanderen hebben ouderen maandelijks het minst te beste den. Uit een gezondheidsenquê te onder Zeeuws-Vlaamse 55- plussers blijkt dat ouderen met de laagste inkomens ook de meeste gezondheidsklachten hebben. Daarnaast zijn de senioren in Oost-Zeeuws-Vlaanderen ook het minst tevreden over de be- Betonfabriek eist strengere regels voor concurrent SAS VAN GENT- Betonfabriek Fassaert BV op de Axelse Vlakte in Westdorpe heeft bij de Raad van State erop aangedrongen om concurrent Dengriza op het Kanaaleiland een strengere mi- lieueis op te leggen. Gisteren vocht Fassaert bij het hoogste bestuursrechtscollege in Den Haag een rechtszaak de nieuwe milieuvergunning van Dengriza aan. Het familiebe drijf van de familie Van Dende ren kreeg de vergunning van de provincie om de betonmortel- centrale te kunnen uitbreiden. Fassaert vindt dat Dengriza een automatische sprinklerinstal latie moet aanschaffen. Zo'n sproei-installatie heeft vocht- herkennende detectoren, die signaleren wanneer het opge slagen zand te droog is. Zo wordt stofhinder voorkomen. Fassaert stelt dat de sproei- installatie die Dengriza voorge schreven heeft gekregen eigen lijk niet meer is dan een tuin slang. Dengriza spreekt echter van een mobiele installatie, be staande uit een brandweer- pomp met slang, die op de plek des onheils wordt gericht als het nodig is. Een speciale adviseur van de Raad van State die bij Dengriza in Sas van Gent is gaan kijken, stelt dat de mobiele installatie voldoende werkt. Uitspraak volgt. reikbaarheid van diverse voor zieningen in hun woonplaats, zoals brievenbussen en bushal tes. Over het algemeen zijn ou deren soms niet op de hoogte van zorgvoorzieningen voor hun doelgroep, zoals het Per soonsgebonden Budget en de personenalarmering, De gezondheidsenquête is uit gevoerd door de Gemeenschap pelijke Gezondheidsdienst Zee land (GGD) in opdracht van de zeven Zeeuws-Vlaamse ge meenten. In totaal 4800 zelf standig wonende ouderen werden steekproefsgewijs be naderd. De respons ligt op 61 procent. Daaruit blijkt dat de meeste ou deren in Zeeuws-Vlaanderen tevreden zijn over hun gezond heid, maar diegenen met de laagste inkomens vormen de meest kwetsbare groep. Het eindrapport werd gisteren ge presenteerd in het Hulster stadskantoor in aanwezigheid van portefeuillehouders van vijf van de zeven gemeenten. De resultaten wijken nauwe lijks af van die in de rest van Ne derland. Zeeuws-Vlaanderen is wel een gebied is met relatief veel 55-plussers. Dit percentage neemt de komende jaren alleen maar toe. Het aandeel 65-plus- sers op de totale bevolking bedraagt nu 18 procent. In 2030 zal dat volgens de verwachtin gen gestegen zijn tot 27 procent. Algemeen geldt: hoe hoger de leeftijd, hoe meer lichamelijke gezondheidsklachten. Voor het psychisch welbevinden speelt leeftij d geen rolen dat geldt ook voor eenzaamheid. Opvallend is dat hoe meer de leeftijd stijgt, ouderen zich ook veiliger voelen in hun omgeving. Leidraad De gemeenten kunnen het rap port gebruiken als leidraad voor hun ouderenbeleid. De GGD heeft hiervoor een projectvoor stel opgesteld. De GGD beveelt de Zeeuws-Vlaamse gemeenten aan speciale aandacht te beste den aan 55-plussers met een lager inkomen en meer bekend heid te geven aan speciale voor zieningen voor senioren. Bij wijze van officiële opening maakte een trein vol prominenten een eerste ritje over het spoor. foto Peter Nicolai door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Met ballonnen, confetti en champagne is giste ren de officiële opening van het spoorwegviaduct (hangtrog- brug) over de Westerschelde- tunnelweg in Terneuzen ge vierd. Een personentrein ('speciale dienst') met prominenten als ge deputeerde Jaap Hennekeij en burgemeester Ron Barbé van Terneuzen aan boord maakte een ritje over een deel van het goederenspoor, met de hang- trogbrug als halteplaats voor een toast. De hangtrogbrug is bedoeld voor de goederentrei nen op de spoorlijn tussen che mieconcern Dow in Terneuzen en het Belgische spoorwegnet bij Zelzate. De brug is een vrij unieke constructie die elders in Nederland alleen nog maar in Woerden staat. Het U-vormige gevaarte is 120 meter lang en hangt met stalen kabels aan twee portalen. De brug over spant de autoweg van en naar de Westerscheldetunnel. Aanvan kelijk zou hier een viaduct ko men, maar daar stak de gemeen te Terneuzen een stokje voor. Die vreesde voor aantasting van het landschap.Daarom viel de keuze op de - weliswaar duurde re - variant van de hangtrog brug. De blikvanger bij Hoek kost ruim vierenhalf miljoen eu ro. De bouw heeft een kleine ander half jaar geduurd en is op enkele tegenslagen met de lassen van de portalen (die niet aan de kwaliteitseisen voldeden) na, volgens planning verlopen. Het tunnelcentrum is vandaag zaterdag 18 mei van 10.00 tot 16.00 uur geopend. De dag staat volledig in het teken van de toe- leidende wegen van en naar de Westerscheldetunnel. Speciale aandacht gaat uit naar de hang trogbrug. Iedereen kan gratis een treinritje over de nieuwe spoorbrug maken. Vanaf de Emergoparking op het Dowter- rein rijdt een pendelbus naar het tunnelcentrum, waar mensen een treinkaartje kunnen afha len. Verder presenteren Arcadis (ontwerper en toezichthouder op de bouw), Railinfrabeheer (opdrachtgever voor het ont werp en eigenaar van het spoor) en TBI Haverkort (onderaanne mer voor de uitvoering) zich in infostands in het tunnelcen trum. HULST - Een 21-jarige automobilist heeft in Hulst is gister middag rond half zes een rijverbod van vier uur gekregen voor rijden onder invloed. Hij had ongeveer dubbel zo veel gedron ken als is toegestaan. Daardoor was hij op de Zwarte Polder weg in een bocht de controle over zijn auto kwijtgeraakt. Hij kwam tot stilstand in de berm nadat hij eerst een paaltje, een verkeersbord en een heg had geraakt. AXEL - Bennie Wegmans uit Axel is een van de winnaars van de Peter Langhout Reizen/KNLTB Vrijwilligersreis 2002. In totaal gaan vijftig actieve vrijwilligers van tennisverenigin gen uit heel Nederland van vrijdag 31 mei tot en met zondag 2 juni naar Parijs. In de Franse hoofdstad staat een bezoek aan het grand-slamtoernooi Roland Garros op het programma. Bennie Wegmans verdient deze reis vanwege zij n actieve inzet als vrijwilliger bij Tennisvereniging Axel uit Axel. AXEL - De gemeente Axel voelt er vooralsnog weinig voor om in Koewacht een apart parkeerterrein voor vrachtauto's aan te leggen. Dat bleek in de vergadering van de commissie Openbare Werken, Sport en Recreatie, waar de kwestie werd aangekaart door L. Martinet (CDA)Die wees er op dat binnen de bebouwde kom regelmatig een autobus wordt gestatio neerd en dat het parkeerterrein bij. het sportpark in beslag wordt genomen door gemiddeld een stuk of zes trucks. „Wordt het geen tijd om voor die vrachtwagens een voorzie ning aan te leggen", vroeg Martinet zich af. Wethouder A. van Waes stelde dat de gemeente uiteraard een parkeerterrein voor vrachtauto's zou kunnen aanleggen. Volgens de wet houder is het echter meer een taak voor de bedrijven waar bij de betrokken chauffeurs werken om te zorgen voor par keervoorzieningen en is het niet zozeer een taak voor de ge meente. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - In een weiland aan de Oude Dijk in Nieuw- en Sint Joosland is tussen woensdag- en don derdagavond een schrikapparaat gestolen. De waarde van het apparaat bedraagt meer dan duizend euro. TERNEUZEN - Het drankgedrag van een 54-jarige inwoner van Hulst stelde gisteren de Temeuzense politierechter G. van Unnik voor een raadsel. In de visie van verdachte had hij de hele dag slechts enkele glazen bier en enkele red bulls gedron ken, maar die hoeveelheid correspondeerde niet met de uit slag van de blaastest. ,,U gelooft toch zeker niet dat uw li chaam alcohol aanmaakt", merkte de politierechter op. De Hulstenaar werd 13 februari dit jaar in Sas van Gent aan gehouden. Het ademonderzoek gaf 595 microgram aan. De man had het rijbewijs al eens op het spel gezet. Toen liep het met een sisser af met een jaar voorwaardelijke rijontzegging. Officier van Justitie F. van Es eiste zes maanden rijontzegging en 7 5 0 euro boete. Van Unnik toonde nog enige clementie dooi de drankrijder tot negen maanden rijontzegging, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en 1000 euro boete te veroordelen. „Laatiku hier niet meerte- rugzien", voegde hij eraan toe. Het dwingende advies was aan de man niet besteed. ,,Tot ziens", riep hij bij het verlaten van de rechtszaal. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet de komende ja ren meer geld steken in en mens kracht aanwenden voor een ge degen groenbeleid. Terneuzen heeft redelijk wat openbaar groen, maar de plantsoenen zijn eenduidig en saai, de bosscha ges slecht onderhouden en op plaatsen waar groen kan zorgen voor wat extra uitstraling - zo als in het centrum van de stad - wordt het node gemist. Terneuzen komt er in het groen plan dat het bureau Oranje woud uit Heerenveen in op dracht van de gemeente maakte nog redelijk uit. De kleinere kernen als Hoek, Biervliet en Sluiskil komen er het vlak van openbaar groen bekaaider af. De monotone groenstructuur, vooral in de woonwijken, maakt Terneuzen tot een wat saaie stad. Volgens Groenewoud hoeft dit absoluut niet zo te blij ven, omdat de stad - en zeker ook de kernen - over voldoende natuurlijke potenties beschikt. Het bureau stelt voor om met name de binnenstad en rond de begraafplaatsen meer en ge varieerde beplanting aan te brengenAangevuld met bloem- bakken en perken. In de woon wijken moeten er grotere vak ken groen komen, meer heesters op plekken en ruimere groen stroken. Langs de Scheldebou- levard en de Otheense Kreek is voldoende ruimte aanwezig om de natuur meer haar vrije gang te laten gaan. Advertentie trendhopper Veerseweg 104 Middelburg Advertentie door Harold de Puysseleijr KLOOSTERZANDE - De plant die gisteren in een publicatie in deze krant als meekrap werd ge presenteerd is geen meekrap, maar harig wilgeroosje. Dat zegt de Hulster bioloog George Sponselee. Meekrap is een akkerbouwge was dat in Zeeuws-Vlaanderen al lange tijd niet meer voorkomt in het wild. Harig wilgeroosje daarentegen, groeit gewoon volop in de vrije natuur. De Sasse huisarts in ruste Frank Puylaert meende afgelopen donderdag dat hij de meekrap herontdekt had op het erf van de monumentale boerderij van zijn zoons aan de Mosselhuisstraat in de polders bij de buurtschap Zandstraat. Puylaert is diep te leurgesteld dat het geen meek rap is dat welig groeit op het boerderijerf, maar harig wilge roosje. „Datisheel ergjammer", zegt Puylaert. ,,Ik verkeerde werkelijk in de veronderstelling dat het om meekrap ging. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115)645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman PascalleCappetti Renévan Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Hij baseerde dat op de vergelij king die hij maakte met twee meekrapplantjes die hij onlangs via Noord-Frankrijk en België importeerde en elders op het erf van de boerderij plantte. „De planten die de twee meis jes van het ROC vonden, leken echt sprekend op die meekrap- planten", aldus Puylaert. „In mijn enthousiasme heb ik de verkeerde conclusie getrok ken." Kleurstof OokEd Steijns uit Kloosterzan- de zag gisteren bij het inkijken van de krant onmiddellijk dat het geen meekrap was die op de boerderij in de polders bij Zand straat groeit. Steijns heeft jaren geleden wat scheutjes van de meekrap gekregen van iemand uit Zaamslagveer die de plant in zijn tuin had staan. „En die ziet er helemaal anders uit. Meekrap heeft een stengel met een oranje wortel, waar de kleurstof uit werd gewonnen." SCHOONDIJKE - Vorig jaar ju ni won Jordi Dees (12) een wed strijdvan de dorpsraad Schoon dijke, hij maakte samen met een aantal vriendjes het mooiste ontwerp voor het verfraaien van de rotonde midden in het dorp. Net voor Pinksteren is de op knapbeurt van de rotonde een feit. Heet centrum van Schoon dijke heeft nu een heel ander aanzien. „Het is niet allemaal zo als het op papier staat. We moesten een aantal aanpassingen doen om dat Rijkswaterstaat niet overal mee akkoord ging." Lilian de Wever van de Dorpsraad Schoondijke was er van het be gin bij betrokken. „Omdat er naast een wegwijzer ook ver lichting op de rotonde staat, mocht er geen verhoging op ko men. Ook staan er nu niet vier, maar drie wapens van Schoon dijke op. Maar we zijn toch te vreden, straks gaan de bloemen bloeien en als alles in bloei staat zien we niet de kleuren van Schoondijke, maar de kleuren van de voetbalvereniging. Een misser van Jordi, maar wel ge waardeerd door alle voetbal fansvan Schoondijke." Pinksteren Breskens 2002 Nieuwsgierig naar God?? Wie is Hij, wat wil Hij en meer Voor wie God werkelijk wil leren kennen Zaterdag 18 en zondag 19 mei Langeweg 1a, Breskens - aanvang 20.00 o.a. Praise Worship, gebed en radicale boodschap door Amerikaanse jongeren. Voor info bel: 06 1478 5337 Zondag 19 mei Diensten om 10:00 - 12:30 Avondmaal en Prediking met koffiepauze tussendoor Maandag 20 mei 10:00 uur samen zingen 10:30 uur bidstond en woord van gastspreker 12:00 lunchpauze, (voor alles wordt gezorgd) 13:00 vervolg met zang en korte toespraken door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Christelijke basisschool De Oude Vaart aan de Oude Vaart in Terneuzen kampt met een schreeuwend tekort aan ruimte. De 140 leer lingen uit de groepen zes, ze ven en acht zijn daarom gister ochtend verhuisd naar het leegstaande gebouw van ba sisschool De Golfslag aan de nabijgelegen Tamarinde straat. Directeur C. Dinge- manse van De Oude Vaart noemt dat echter een noodop lossing. Hij hoopt vurig dat de gemeen te Terneuzen met geld over de brug komt voor nieuwe per manente lokalen bij het be staande schoolgebouw. „Be halve dat we kampen met ruimtegebrek, zijn negen van onze achttien groepen gehuis vest in noodlokalen. Die ba rakken zijn eigenlijk niet meer van deze tijd. Als het hard re gent, kun je door het gekletter niet meer met goed fatsoen lesgeven," De directeur van De Oude Vaart doet zijn ver haal terwijl de kinderen uit de groepen zes tot en met acht druk aan het sjouwen zijn met tafels en stapels schoolboe ken. Nog idealer dan uitbreiding van het huidige schoolgebouw is volgens Dingemanse de bouw van een volledig nieuwe brede school in de wijk Trini teit, waar basisonderwijs, peuterspeelzaal en kinderop vang bij elkaar op één plek ge huisvest zijn. „Dat is de toe komst. Dan kunnen wij als leerkrachten weer normaal les geven. Zo creëer je rust voor de kinderen." Aanvankelijk gebruikte scho lengemeenschap De Rede, de 'buurman' van De oude Vaart, het gebouw van De Golfslag, de school die is verhuisd naar de binnenstad van Terneuzen. „Maar dat werkte in de prak tijk niet. Leerlingen van De Rede wisselen om de vijftig minuten van lokaal en al dat heen en weer geloop langs onze school gaf veel onrust. Daarom hebben we nu afge sproken dat wij met zes groe pen onze intrek nemen in De Golfslag en dat De Rede ge bruik kan maken van vier van onze lokalen. Tijdelijk is dat wel te doen, maar uiteindelijk moet er een structurele oplos sing komen." Beste oplossing De gemeente Terneuzen is daar volgens woordvoerster Annemarie Bosman helemaal mee eens. „Alleen moeten we er nog eens goed naar kijken wat de beste oplossing is. Ook de mogelijke vorming van een brede school wordt in die af weging betrokken", zegt Bos man. De gemeente kan nog niet aangeven op welke ter mijn de oplossing voor De Oude Vaart wordt gepresen teerd. foto Peter Nicolai Leerlingen van De Oude Vaart zeulden gisteren zelf hun schoolmeubilair van het ene gebouw naar het andere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 67