Franse wijkagenten zwaarder bewapend Stemming keert zich tegen Bush zin in zon wet uitzicht o zee? Nieuwe operatie tegen Al Qaeda van start Verdachte ex-priester VS pleegt zelfmoord Schroder winnaar in klucht over haarkleur Ieren naar stembus -mk Vier zwaargewonden bij vechtpartij in Frans asielcentrum Sangatte Dierenrechten in Duitse grondwet Recordprijs Beethovens negende China deblokkeert nieuwssites Paniek in Mexico door diefstal gif Argentinië schiet werklozen te hulp VN sturen vredesmacht naar Timor Delen van lijk Pearl gevonden Verwijtenstroom over voorkennis van 11 september zwelt aan door Henk Glimmerveen PARIJS - De wijkagenten in de Franse grote steden krijgen de beschikking over pistolen met rubberkogels. Minister Sarkozy van Binnenlandse Zaken heeft dat bekendgemaakt na een werkbezoek aan de Parijse voorstad Corbeil-Essonnes. In deze plaats werd afgelopen dinsdag een politieauto ver nield door een dertigtal opge schoten jongeren. De agenten kozen het hazenpad om niet te worden gemolesteerd. Volgens Sarkozy toonde dit voorval aan dat de wijkagenten onvoldoen de uitgerust zijn om het geweld in de voorsteden te keren. Verschillende mensenrechten organisaties in Frankrijk heb ben furieus gereageerd op de aankondiging van Sarkozy. Se cretaris Aounit van de MRAP (een anti-racisme beweging) zei dat de maatregel de rol van de wijkagent fundamenteel veran dert. Tot dusver probeerde de wijkagent conflicten te voorko men. Nu zal hij zich vooral gaan bezighouden met het beëindi gen van conflicten, zo verklaar de hij. Ook voorzitter Masanet van de grootste vakbond van agenten liet weten dat de rub berkogel 'geen prioriteit' is voor de wijkagent. Minister Sarkozy wil echter niet wijken. Volgens hem is de toe stand in een groot aantal voor steden 'buitengewoon gevaar-^ lijk' geworden voor de politie. De minister bestreed de visie van de vakbondsactivist dat agenten de rubberkogels niet willen. „Integendeel, een groot aantal politiefunctionarissen maakt zich ernstig zorgen om de ontoereikende middelen om zich te verdedigen", zo ver klaarde hij. De vorige week door president Chirac benoemde regering-Raf- farin heeft de bestrijding van de criminaliteit tot hoogste priori teit verklaard. Sarkozy krijgt voortaan ook directe zeggen schap over de gendarmerie. De Franse gendarme is formeel een militair korps en is onderge schikt aan de minister van De fensie. Maar wat de uitoefening van zijn taken betreft, heeft hij voortaan uitsluitend met de mi nister van Binnenlandse Zaken te maken. Sarkozy heeft van president Chirac de bevoegd heid gekregen om desnoods alle politie- en justitiefunctionaris sen die hij nodig acht in te scha kelen om een eind te maken aan zowel het geweld in de voorste den als aan de activiteiten van de georganiseerde misdaad. Bendes Een van de eerste maatregelen in dit kader is de vorming van een dertigtal speciale eenheden die opdracht hebben gekregen Noord-Afrikaanse bendes in een aantal voorsteden in Parijs, Lyon en Marseille op te rollen. De wijken waarin deze bendes opereren, zijn tot nog toe vrijwel ontoegankelijk voor de politie. Chirac en zijn ministersploeg vinden dit een onaanvaardbare situatie. GPD KILMACCO - Een man loopt naar een school in Kilmacco om te stemmen. Bijna drie miljoen Ieren konden gisteren een nieuw parlement kiezen. De stemlokalen bleven lang open, tot 22.30 uur. Pre mier Bertie Ahern van de partij Fianna Fail kan volgens peilingen rekenen op een overwinning. Mogelijk haalt hij zelfs een absolute meerderheid in de volksvertegenwoordiging van 166 zetels. De uitslagen zullen pas dit weekeinde bekend wor den. foto Nicolas Asfouri/EPA door Henk Glimmerveen PARIJS - In het Franse op vangcentrum voor illegalen in Sangatte, vlakbij de Kanaal tunnel, zijn Afghanen en Koer den gisteren op de vuist gegaan. Bij de enorme vecht partij raakten vier personen zwaargewond, veertien ande ren moesten aan wat lichtere verwondingen in het zieken huis worden geholpen. Honderden agenten van de gendarmerie en de oproerpoli- tie CRS moesten eraan te pas komen om de vechtenden te scheiden. Dat lukte pas na en kele uren en na het gebruik van traangasgranaten. Volgens de leiding van het op vangcentrum bestaan er al da gen flinke spanningen tussen de Afghaanse en Koerdische vluchtelingen. Beide groepen betwisten elkaar de beste plaatsen om op goederentrei nen te springen die hen illegaal naar Groot-Brittannië moeten brengen. Teneinde de druk van de ketel te halen, was besloten gistermiddag een voetbalwed strijd tussen beide groepen te organiseren. Maar die poging mislukte jammerlijk. De wed strijd was nog maar net begon nen of de honderden toeschou wers gingen met elkaar op de vuist. Allerlei soorten slag- en steekwapens werden daarbij in de strijd geworpen. De bewaking van de entree van de Kanaaltunnel is sinds kort versterkt, waardoor het voor de illegalen in Sangatte steeds moeilijker wordt het entrepot van de Kanaaltunnel te betre den. Minister Sarkozy van Binnenlandse Zaken heeft gis teren spoedoverleg gevoerd met zijn Britse collega Blun- kett. Blijkens een communiqué van het ministerie van Sarkozy zullen beide bewindslieden in tensiever samenwerken om de problemen in en rond Sangatte op te lossen.GPD Een groep Britse mariniers vertrekt voor operatie Condor vanaf de luchtmachtbasis in Bagram, zo'n 50 kilometer ten noordoosten van Kaboel. foto Lee Madden/AP van onze redactie buitenland BAGRAM - Duizend militairen van de coalitiestrijdmacht hebben gisteren in het oosten van Afghanistan een offen sief ingezet tegen een 'aanzienlijke macht' van vijandelijke Taliban- en Al Qaeda-strijders. De hoogste Britse commandant van de troepenmacht, brigadegeneraal Roger Lane, verklaarde dat westerse militai ren naar de bergachtige provincie Pak- tia zijn gestuurd, een dag nadat een Australische patrouille-eenheid in het gebied onder vuur was genomen. „De coalitie heeft contact gemaakt met de vijand en sommigen zijn gedood", zei Lane. Of er in de eigen geledingen slachtoffers zijn gevallen, zei Lane niet. Operatie Condor, zoals het offensief is genoemd, staat onder Britse leiding. Ook Australische en Amerikaanse mili tairen nemen er aandeel. Het is voor het eerst in weken dat de coalitiestrijd macht rechtstreeks in gevecht is met vijandelijke strijders. Juist in het oos ten van Afghanistan zouden zich nog altijd groepen strijders van Al Qaeda en de Taliban schuilhouden. Fregat Het Nederlandse marinefregat Hr.Ms. Van Galen vertrekt maandag voor zes maanden naar de Arabische Zee om daar mee te doen aan de internationale strijd tegen het terrorisme. De Van Ga len lost in het gebied het fregat Philips van Almonde af, dat na een half jaar naar huis komt. Het schip vertrekt met 168 opvarenden en wordt in het opera tiegebied belast met het identificeren, monitoren en controleren van de scheepvaart. De Van Galen zal samen met het Nederlandse fregat Van Amstel en schepen uit een groot aantal andere landen patrouilleren in de Perzische Golf en de Arabische Zee. ANP/AP zaterdag 18 mei 2002 BERLIJN - Als eerste land in Europa heeft Duitsland gisteren de rechten van dieren in de grondwet opgenomen. Een meer derheid van het parlement stemde voor het toevoegen van 'en dieren' aan een clausule die de staat verplicht de waardigheid van mensen te respecteren en te beschermen. Tegenstanders zijn bang dat door deze vorm van dierenbe scherming het belang van dieren nu voor dat van mensen zal gaan, omdat de maatregel gevolgen kan hebben voor het ge bruik van proefdieren. De minister van Consumentenzaken, Renate Künast, heeft echter verzekerd dat de grondwetswij ziging geen afbreuk zal doen aan de rechten van de mens. AP LONDEN - Een originele partituur van de Negende Symfonie van Beethoven is gisteren op een veiling in Londen verkocht voor ongeveer 2 miljoen euro. Het is de hoogste prijs die ooit voor een manuscript van Beethoven (1770-1827) is neerge legd Het gisteren verkochte stuk uit ongeveer 1818 is de ou dst bekende ruwe versie van de symfonie. Op de veiling gingen ook manuscripten van Mendelssohn en Chopin voor recordprijzen weg. De Hebrides Ouverture van Mendelssohn bracht 970.000 euro op. Een manuscript van Mazurkas op.59.nos van Chopin ging voor 567.000 euro in an dere handen over. AFP/ANP SHANGHAI - Ten minste drie websites van westerse nieuws- verstrekkers zijn gisteren voor het Chinese publiek toeganke lijk geworden. Bezoekers van internetcafés in Shanghai en Beijing kunnen nu de internetpagina's van The Associated Press, Reuters en The Washington Post lezen. De Chinese 'net- politie' maakte niet bekend waarom de sites na jaren weer te bezoeken zijn en hoelang de toegang zou duren. Alle media worden in China door de staat gecontroleerd en buitenlandse nieuwssites worden geblokkeerd om Chinezen de toegang tot informatie van buiten zoveel mogelijk te ont zeggen. Er kan nog niet gesurft worden naar andere buiten landse webpagina's, zoals die van CNN en van Taiwanese kranten. AP MEXICO - De Mexicaanse autoriteiten hebben de controles aan de grens verscherpt na de diefstal van een vrachtwagen die was geladen met 10 ton zeer giftig cyanideDe politie heeft de wagen teruggevonden, maar 8,7 ton cyanide was gisteren nog altijd spoorloos. Drie mannen stalen de vrachtwagen op een autoweg bij Ixmi- quilpan, op enkele honderden kilometers afstand van Mexi- co-Stad Het voertuig is teruggevonden in Zacatlan in de deelstaat Puebla in het midden van het land. EFE/ANP BUENOS AIRES - Werkloze gezinshoofden krijgen sinds gis teren steun van de overheid in het door economische misère getroffen Argentinië. Iedere werkloze die een familie onder houdt, krijgt op grond van een nieuwe wet 150 pesos (circa 50 euro) per maand. Het gaat in eerste instantie om ruim een miljoen uitkeringsge rechtigden, maar het aantal zal waarschijnlijk snel oplopen. Het is het meest omvangrijke hulpprogramma voor werklo zen dat ooit in Latijns-Amerika is uitgevoerd. De staat heeft de gemeenten belast met de uitkering van de hulp. EFE van onze redactie buitenland WASHINGTON - Een vroegere priester in de Verenigde Staten die beschuldigd werd van sek sueel misbruik is donderdag dood aangetroffen in zijn kamer in een rooms-katholiek psychi atrisch ziekenhuis. De politie ging er gisteren van uit dat hij zelfmoord heeft gepleegd. De 64-jarige Alfred Bietighofer had zijn functie eind april neer gelegd, nadat twee mannen hem ervan hadden beschuldigd dat hij hen eind jaren zeventig en begin jaren tachtig had mis bruikt. De mannen waren toen minderjarig. De priester ver bleef in de privé-Winiek in Sil ver Spring in de Amerikaanse staat Maryland voor een psychi atrisch onderzoek. De zelfdoding van Bietighofer vormt de jongste ontwikkeling in het seksschandaal in de Ame rikaanse Rooms-Katholieke Kerk. Sinds begin dit jaar wer den daar honderden gevallen van seksueel misbruik door priesters bekend. Kardinaal William Keeler, aartsbisschop van Baltimore, verontschuldigde zich gisteren voor het eerst tegenover slacht offers van seksueel misbruik door priesters. Zijn verklaring kwam vier dagen nadat priester Maurice Blackwell (56) was neergeschoten door een man die zegt dat de priester hem tijdens zijn jeugd heeft misbruikt. Blackwell raakte zwaarge wond. Hij ligt nog in het zieken huis. Tastbaar De priester werd in 1998 met verlof gestuurd nadat kerkelij ke autoriteiten hadden gezegd dat hij had toegegeven dat hij een seksuele relatie met een minderjarige jongen had voor dat hij in 1974 werd gewijd. We gens een gebrek aan tastbaar bewijs staakten de autoriteiten hun onderzoek naar de beschul digingen die Stokes aan het adres van de priester had geuit. Wel informeerden ze kerklei ders dat de beschuldigingen ge loofwaardig waren. Keeler zegt volledig verant woordelijk te zijn voor zijn be sluit om Blackwell ondanks de gegeven feiten en omstandighe den aan te stellen. In het licht van wat is gebeurd en wat be kend werd in 1998, 'zou ik van daag niet dezelfde beslissing nemen', schrijft hij. RTR NEW YORK - Er komt een nieu we VN-vredesmacht voor Oost- Timor, dat op 20 mei onafhan kelijk wordt. De Veiligheids raad van de Verenigde Naties besloot gisteren dat de vredes macht Unmiset op de dag van de onafhankelijkheid aan het werk gaat. Unmiset telt 5000 militairen en 1250 politieofficieren. De VN- macht komt in de plaats van het VN-overgangsbestuur, dat in 1999 in het leven werd geroe pen. In 1999 sprak de bevolking van Oost-Timor zich met een grote meerderheid uit voor on afhankelijkheid ten opzichte van Indonesië, dat de voormali ge Portugese kolonie 24 jaar be zet hield. Het referendum werd wreed verstoord door milities, die de regering in Jakarta steun den en niets van onafhankelijk heid wilden weten.A^P/ANP Advertentie van onze redactie buitenland HAMBURG - Het Duitse pers bureau ddp mag niet meer schrijven dat de Duitse bonds kanselier Schroder zijn haren verft. Dat heeft een rechtbank in Hamburg gisteren bepaald. De rechter vond het niet vol doende om het persbureau de citaten terug te laten nemen. Het persbureau liet in januari een media-adviseuse aan het woord die vertelde dat de bondskanselier geloofwaardi ger zou overkomen als hij de grijze haren aan zijn slapen niet zwart zou verven. Schroder reageerde woedend en ontkende in alle toonaarden dat hij zijn kapsel laat kleuren. Het persbureau rectificeerde en vond dat voldoende. Maar de bondskanselier diende een klacht in tegen ddp. Tijdens de zaak moest zelfs Schröders kapper komen opdraven. Duit se politici eisten dat de bonds kanselier haren afstond voor onafhankelijk onderzoek. De verdediging stelde tijdens het proces: „Als een persbu reau elk citaat dat het ver spreidt tot in het allerlaatste moet uitpluizen, dan kan het de tent wel sluiten." De rechtbank vond dat ddp bij de media-ad viseuse had moeten nagaan of haar uitspraken op feiten of op vermoedens waren gebaseerd. Het persbureau kondigde gis teren aan in hoger beroep te gaan. Van Schroder was er nie mand aanwezig. DPA KARACHI - Een hoge Pakis taanse functionaris heeft giste ren gezegd dat politieagenten een graf hebben gevonden met daarin 'tien of twaalf' vermoe delijke lichaamsdelen van de vermoorde Amerikaanse jour nalist Daniel Pearl. Medische teams zijn naar Gad- dap, in de buurt van de haven stad Karachi, gestuurd om de stoffelijke resten te identifice ren. Het hoofd in het graf is van de romp gescheiden. De Pakistaanse autoriteiten vonden het graf op aanwijzing van drie mensen die dohderdag in verband met de moord op Pearl in Karachi zijn opgepakt. RTR/ANP doorAnsBouwmans WASHINGTON - De stemming in Washington is in één dag om geslagen. De onaantastbare president George Bush, die al om wordt geroemd voor de ma nier waarop hij reageerde op de aanslagen die Amerika in het hart raakten, bevindt zich in eens in het middelpunt van een publicitaire storm. Had de president 11/9 kunnen voorzien, en heeft bij verzuimd de Amerikaanse bevolking te waarschuwen? Het Witte Huis zegt van niet en waarschuwt de Democraten hier geen politieke kwestie van te maken. Sinds woensdagavond bekend Werd dat president Bush begin augustus door de CIA gewaar schuwd was voor mogelijke ka pingen door terroristen gelieerd aan Osama bin Laden, verde digt het Witte Huis zich te vuur en te zwaard en probeert het de schade te beperken. De bood schap; de informatie waarover Bush beschikte was zeer alge meen en er was geen sprake van een concrete dreiging. „Ik denk niet dat iemand had kunnen voorspellen dat deze mensen een vliegtuig zouden overmees teren en in het WTC zouden knallen", benadrukte veilig heidsadviseur Condoleezza Ri ce. Gefaald Direct na 11 september werd de conclusie al snel getrokken dat Amerikaanse inlichtingendien sten lelijk hadden gefaald en slecht geprepareerd waren op geweld vanuit fundamentalisti sche Islamitische hoek. Nadat de eerste schok voorbij was, be sloot het Congres een onderzoek in te stellen. Zo'n inlichtingen fiasco moest in de toekomst voorkomen worden. De aandacht concentreerde zich op de FBI en de CIA. Maar sinds het CBS-joumaal woensdag avond berichtte over een explo sief memo dat het Witte Huis waarschuwde voor kapingsge vaar, is er een link gelegd met president Bush zelf. En dat heeft het klimaat in Washington in een klap doen omslaan. In een poging de schade voor Bush te beperken probeert het Witte Huis, onder aanvoering van vice-president Dick Che ney, de ophef te karakteriseren als een aanval van Democraten die uit zijn op 'politiek gewin'. Rice wees erop dat Congresle den die zitting hebben in de commissie over de inlichtingen en veiligheidsdiensten dezelfde informatie kregen als Bush. Opheldering Democraten ontkennen dat ze een politiek slaatje willen slaan uit de affaire, maar gewoon wil len dat de zaak tot op de bodem wordt uitgezocht. Bovendien zijn het niet alleen Democrati sche Congresleden die zich kri tisch hebben uitgelaten, ook iemand als de Republikeinse se nator Shelby wil opheldering. GPD Twin* tfotef A(anva vanaf 159»- Reizen en Recreatie GA OP VAKANT/f IN JE EIGEN 2ATÉRDAG KRANT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5