Bolwerk van LPF is een paradijs Stoppen dagelijkse verhoren in zaak moord Fortuyn is wijs Dilemma' s Bianca Balkenende laat achterste van haar tong niet zien Rotterdamse wijk Landzicht stemde in grote meerderheid op nieuwkomer 18 mei 1952 zaterdag 18 mei 2002 doorTom Tibboel De rust is weldadig in het dorpse Landzicht. Merk waardig op het eerste gezicht, want het Rotterdamse wijkje leunt tegen Rotterdam Airport aan en de A13 door Overschie is op luttele honderden meters af stand. In dit buurtje stemden woensdag de meeste mensen op Lijst Pim Fortuyn. Bij een op komst van 57,06 procent van de 666 kiezers gingen 240 van 380 uitgebrachte stemmen naar LPF. Met een aanhang van dik 63 procent is Landzicht hét bol werk van 'Fortuyn' in Rotter dam. Bij de ingang van Landzicht vanaf de Vliegveldweg geuren fluitekruid en boterbloemen langs wateroevers. Gul schijnt de zon op de lage noodwonin gen Die werden gebouwd na het bombardement op Rotterdam om de acute woningnood te leni gen. Ze waren bedoeld als tijde lijke huisvesting. Sloopplannen zijn er menigmaal geweest, maar Landzicht bestaat anno 2002 nog steeds. Verhuurder WBR is zelfs bezig de huurhuis jes te verkopen. Maar de animo daarvoor is niet groot. Families wonen er niet zelden van gene ratie op generatie. De huur is schappelijk. Weg willen ze er voor geen goud. Keurig Het is een hecht wijkje. De keu rige tuintjes hebben geknipte heggen, de lage rijtjeswoningen met hun typische, kleine schui ne daken worden bekroond door pronte schoorstenen. „Waar schijnlijk nergens in Rotterdam kun je je huis uit zonder de deur op slot te moeten doen. Hier wel, en niemand die iets pikt", zegt Martin Visser (35), die in de voortuin met ontbloot bovenlijf van het zonnetje geniet. „Ik ben hier geboren", vertelt Visser, „en niet van plan hier ooit weg te gaan. Dit zijn net vakantie huizen!" Hij had geen tijd om woensdag te stemmen, zegt hij. Maar For tuyn was zijn man geweest. „Hij zorgde ervoor dat iedereen over Bewoners uit de Schielandstraat in de Rotterdamse wijk Landzicht. politiek praat. Ik was het niet in alles met hem eens. Wat Pim van islamieten vond, wijs ik af. Die mensen hebben ook recht op een bestaan. Maar dat de deur dicht moet voor buitenlanders, ben ik met hem eens. Nederland is wat dat betreft net een fontein die tot aan de rand is gevuld. Je kan niet blijven proppen. In Landzicht is het aantal al lochtonen bijna nihil. Visser, van beroep straatveger: „Klopt, die wonen hier ook haast niet. Maar het is even wat anders als je bij 'Bas' boodschappen gaat doen op de Burgemeester Bau- mannlaan. In de Van Noort- wijckstraat zitten ze allemaal geconcentreerd. Spreiden over de stad moet je ze, anders inte greren ze nooit. Hier in Land zicht? Zou ik geen bezwaar te gen hebben." Piet Hoogeveen (37) heeft nog een poster van Pim Fortuyn voor zijn deur hangen. „Die ben ik nog in de Spaanse Polder we zen ophalen. Ik stemde eigenlijk nooit. Tot maart. Toen kwam Fortuyn. Die man was gewoon grappig. Hij maakte iets in mij los met zijn uitstraling. We praatten in de buurt de laatste maanden over hem en spraken af dat we op hem gingen stern foto Roel Dijkstra/GPD men." Truus (67) vande Zestien- hovensekade kijkt er helemaal niet van op dat Fortuyn zo veel steun kreeg in Landzicht. „Ver baast me niks. Landzicht is al tijd als een achterstandswijkje afgedaan. Nou, met de mensen die er wonen is anders niets mis Mijn man en ik hebben ook op Pim gestemd. Ik vooral om For tuyn als mens. En het is toch waar dat we in dit land te tole rant zijn geweest?" B. van Roest, een zwaar besnorde man van 43 jaar, is op weg naar zijn werk. Hij woont van jongs af aan in de Schipholstraat, die deel uit maakt van een nieuwer stukje Landzicht, en is koelcelmede werker bij Campina. Ook hij brengt de buitenlanders ter sprake. „Er wonen er hier in de wijk een paar en zo hoort het ook. Anders gaan ze maar klit ten. Of Fortuyn dat probleem had aangepakt, was nog maar zeer de vraag geweest. Politici beloven je altijd koeien met gouden horens. Maar hij was een man met goeie idealen. En die 1 ij st van hem was de grootste geworden als hij niet was ver moord. Daar heeft het CDA van geprofiteerd." Weggeziekt Gusta Baving (28) zit te zonne baden. „Ik ga nooit stemmen, dus waarom nu wel?" De grote steun voor Fortuyn kan ze wel verklaren. Met een veelbeteke nend glimlachje: „Er wonen hier een hoop mensen die tegen buitenlanders zijn. Die hebben ze gewoon weggeziekt. Een jaar of drie geleden zijn er zelfs bij zo'n buitenlandse familie brandbommen naar binnen ge gooid. Dit is een volksbuurt. De mensen hangen aan elkaar. Soms zijn er ook ruzies die flink kunnen ontaarden. Verderop is jaren terug een schietpartij ge weest. Daarbij vielen twee do den." Een jonge moeder wandelt op haar gemak met een klein kind. Ze zegt zich verre te houden van de gemoederen die in haar buurtje leven. Haar buurtje is Landzicht wel, want ze woont er al haar leven lang. „Eerst mocht ik niet weg van mijn ouders, nu berust ik erin dat ik hier ben blijven hangen," zegt ze met een tikje spijt in de stem. „Dit is nou niet de meest ontwikkelde om geving van Rotterdam. De men sen denken niet zo door. Dat verklaart de vele Fortuyn-stem- mers. Maar Fortuyn wilde Zes tienhoven weer openen voor nachtvluchten. Ik heb op de SP gestemd, maar ben daarmee een buitenbeentje." GPD De ouverture tot de vorming van een kabinet brengt een aantal dilemma's op straat. Ieder winnaar en verliezer, heeft de zorgen voor hpt algemeen. Sommigen zien ook de sores op het eigen erf rap groeien. De roep om een verandering die recht zal doen aan het verkiezingsuitslag, is groot. Die verande ring wordt gezocht in een radicale verbetering van de relatie burger-bestuur. De meest geëigende instrumen ten zouden moeten liggen in 'een cultuur van openheid' en 'een vernieuwende verjonging' van de gelederen. De eerste koudeschrik heeft geleid tot de snelle vervanging van enkele verliesgevende fractieleiders. Bij de PvdAis voorts Jan Pronk na decennia geruchtmakende doch trouwe dienst opgestapt, om plaats te maken voor wat jeugdiger élan. In zijn kring wordt verwachtingsvol uitgekeken naar trendvolgend gedrag van kamerleden als De Vries en Netelenbos. Bij de verliezers PvdA en WD wreekt zich nu deite hooggespannen verwachting die tot een behoudende invulling van de kieslijst heeft geleid. De coryfeeëii staan vooraan en nemen andermaal hun plaats in. Zij verenigen in zich de factoren ervaring, kennis en <fe macht van het netwerk. Nieuw bloed is vooralsnog ver kieslijk doch onverkiesbaar gebleken. Alleen het niet- accepteren van zetels door gekozenen en de afvloeiing naar lokkende banen, kunnen nog uitkomst bieden, Ih die gevallen blijft het dilemma, dat geen enkele partij graag zekerheden in zal leveren. Bij de winnaars stellen zich, deels, andere problemen Van de LPF wordt niet verwacht dat ze politieke erva ring levert of inlevert. Voor het CDA ligt dat anders. De doorstroming van kamerleden naar kabinetspostenzal in de fractie wellicht een ongewild grote vernieuwing teweeg brengen. In dat verband wordt luider gesproken over de positie van Balkenende. Men wil het succes vasthouden, de fractieleider blijvend binden aan de po litiek en in de huidige omstandigheden beslist niet offe ren aan een ongewis bestuur. Voor bewindslieden moet, in die optie, gevist worden in de welvoorziene partijvij vers. Dat geldt ook de aanstaande premier die van 'bewezen statuur' moet zijn: een verstandige gedachte. Opnieuw en haast onvermijdelijk duikt de naam van SER-voor- zitter Herman Wijffels op. Balkenende heeft er aldus een dilemma bijHij zit al enigszins verveeld met eëh VVD die zo min mogelijk aan regeringsdeelname.^! denken. De verkiezingsuitslag dwingt in die kring tot een afwachtende houding. De WD heeft samenwer king met de LPF niet echt uitgesloten en lijkt derhalve coalitierijp. Bij leiding noch achterban is evenwel spra ke van gretigheid. De rede gebiedt afstand, met hetoog op een wellicht nabije toekomst. Welig tieren de dilem ma's. van onze redactie binnenland Voorzichtig doet ze de deur open. Bianca Hoogendijk, (41) als echtgenote van Jan Pe ter Balkenende waarschijnlijk de toekomstige first lady van Nederland, is wat schichtig. Ze moet weinig hebben van de aan dacht die na de monsterzege van het CDA woensdagavond rond haar persoontje is ontstaan. „First lady? Het is niet iets wat ik ooit heb geambieerd." Voor een interview is ze niet te porren. Het gaat in deze dagen niet om haar, vindt ze. Woens dagavond tijdens de verkie zingsuitslag is ze door meerdere journalisten aangesproken. Maar bij geen van hen liet ze het achterste van haar tong zien. „Als ik daadwerkelijk de first lady word, zal ik wat meer over mezelf vertellen." De kans daarop is erg groot. Meestal wordt de leider van de grootste partij na de verkiezin gen premier en haar man heeft al gezegd niet weg te lopen voor deze zware taak. Bianca noemt de situatie onwe zenlijk. Die 43 zetels had ze nooit verwacht. „Mijn man ook niet. We keken woensdagavond in zijn kamer naar de televisie en wisten niet wat we zagen." Mr. dr. Bianca Hoogendijk werd in Krimpen aan de Lek geboren en verhuisde op vijfjarige leef tijd met haar ouders naar Ca- pelle aan den IJssel. Tien jaar la ter trok het gezin naar Arnhem. In haar studententijd keerde Bi anca terug naar Capelle. „En ik woon er nog steeds naar mijn zin. Of we er nog lang blijven? Ik "innra Hoogendijk zou niet weten waar we zo snel anders zouden moeten gaan wo nen." Vij f j aar geleden trouwde ze met Jan Peter Balkenende die ze leerde kennen bij het Weten schappelijk Instituut van het CDA. Destijds was zij mede werkster van de kamerfractie. Samen hebben ze een dochtertje van 3, Amelie. 'Mevrouw Balkenende' doceert op dit moment arbeidsrecht aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam. In 1999promoveerdezij hier op de privatisering van de ziektewet. In haar proefschrift ('De loondoorbetalingsver plichting gedurende het eerste ziektejaar') concludeerde zij dat de in maart 1996 doorgevoerde privatisering van de Ziektewet slordig in elkaar steekt. Ze vond dat werkgevers te makkelijk een uitkering konden stopzet ten, terwijl werknemers onvol doende worden gedwongen let sel te vermijden. Volgens haar zijn bij de privatisering van de ziektewet de rechten en plichten onredelijk verdeeld tussen werkgevers en werknemers. Bianca vindt dat werknemers meer verantwoordelijkheid moeten nemen bij riskant ge drag. Als voorbeeld noemt ze het rijden met een slok op, waar door de werknemer een ongeluk krijgt. In zo'n geval hoeft een autoverzekeraar niet uit te be talen, maar een werkgever wel. Informatieplicht Bovendien vindt ze dat de werk nemer verplicht zou moeten worden de aard van zijn ziekte mee te delen aan de werkgever, omdat bedrijven alleen op die manier in staat zijn om te beoor delen of ze niet in de maling worden genomen door hun per soneel. Dit onderdeel van haar proefschrift ontlokte kritiek. Bianca werd onder meer door een collega-wetenschapper voor de voeten geworpen dat zij 'olie op het vuur gooide' in deze onzekere tijden voor zieke werknemers. Het wettelijk recht van werkge vers om de loonbetaling te stop pen als een werknemer zich ten onrechte ziek meldt, is volgens Bianca Hoogendijk in de prak tijk een 'dode letter'. De contro lebevoegdheden van de werkge ver worden naar haar mening begrensd door het recht op pri vacy van de werknemer.'GPD VLUCHT - Bij een poging door een achttienjarige jon geman om uit Oost- naar West-Duitsland te komen, is de man tengevolge van een hartaanval overleden, juist toen hij het Westduitse grondgebied had bereikt. BUSDIENST - De busdienst Breskens-Knokke werd gis teren geopend. Uit het aantal passagiers dat in de morgen uren werd vervoerd, bleek dat deze dienst op mooie zo merse dagen ongetwijfeld in een behoefte zal voorzien. GEMEENTEHUIS - De ge meenteraad van Noordgou- we heeft in een spoedeisende vergadering besloten tot 1 stichting van een nieuw ge meentehuis met wijkgebouw en kleuterschool. Voor dê bouw is ruim 60.000 guldeij nodig. Een deel hiervan., wordt betaald met een bur gerzinlening, voor het rest bedrag wordt een aanvullen; de lening aangegaan. FANNY - Tijdens de jeugd- competitiewedstrijden zon- dagmiddag in Amsterdam!, eindigde op de 80 meter hor den Fanny Blankers-Koen onbedreigd als eerste in de prachtige tijd van 11.3 se; conden. Internet: www.pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380AAVIissingen E-mail web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A, L Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel, (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst' 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is eei. -ww. aan ons verstrekte gegevens hebben wtj opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onj (abonnementen(administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten enfn. I ducten van de titels en de werkmaatschappij van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteW j derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, aldömg, j lezersservice. Postbus 18.4380 AA Vlissingen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m,vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoofut.er zondag, van 16 00 tot 18 00 uur Tel. (0118)484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand. 19,25 i' perkwartaal: 52.-- i, II per jaar 198.-- f Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor1-' het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 1.- zaterdag.€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van 1 Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren - worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel'0118-484321 onderdeel van het Wegener-concem. DedocO' (j Behoort tot LUSQSflGf doorFerdi Schrooten De verdachte van de moord op Pim For tuyn wordt niet langer dagelijks ver hoord. Een verstandig besluit van justitie in Amsterdam, vindt verhoorexpert en rechts- psycholoog prof. dr. Peter van Koppen. Doorgaan met het verhoren is volgens hem 'verspilling van belastingcenten'. Het Openbaar Ministerie (OM) in Amster dam meldt dat de verdachte nog wel 'op ge zette tijden' wordt ondervraagd, maar zijn dagelijks verhoren zijn stopgezet. „Dat heeft geen zin meer als de verdachte zo lang blijft zwijgen," aldus woordvoerder Robert Meulenbroek. „Bovendien bereik je op een gegeven moment ook een punt dat het niet meer mag. Als iemand aangeeft dat hij toch echt niks wil zeggen, kun je hem niet meer lastig vallen, zeg maar." Inmiddels is daar om de afspraak gemaakt met de verdachte en diens advocaat Britta Böhler dat de man zelf aan kan geven of en wanneer hij een ver klaring af zou willen leggen. „Als hij zijn mond niet wil opendoen, kun je als politie bij wijze van spreken maar beter parkeerbonnen gaan uitschrijven," zegt Van Koppen gekscherend. Hij wijst op de ïjzersterke zaak tegen de verdachte. „Als je de media mag geloven, hebben ze de man vlakbij de plek van de moord aangehouden met een 'smoking gun'. Hij had een pistool bij zich en thuis zijn kogels gevonden van hetzelfde kaliber als de munitie die is aan getroffen op de plek van de moord." Doorgaan met dagelijkse verhoren heeft ook om andere redenen weinig zin, meent Van Koppen. „De meeste mensen zijn uit eindelijk tot een bekentenis te brengen. Maar deze man zwijgt al dagen. Waarom zou daar opeens verandering in komen? Als je heel lang verhoort, geef je bovendien steeds meer informatie weg. Stel dat je hem dan uiteindelijk tot een bekentenis kunt be wegen, dan is achteraf moeilijk na te gaan welke informatie hij uit zichzelf op tafel heeft gelegd. Dat doet af aan de waarde van een eventuele bekentenis." Schaars Volgens Van Koppen hebben politie en jus titie te maken met niet zomaar een verdach te. Hij heeft, voorzover bekend, immers alleen zijn naam gezegd. De schaarse woor den die hij zou hebben gesproken, hebben volgens een OM-woordvoerder steevast niks met de moord te maken. „Het is heel lastig om tijdens een verhoor je mond te houden. Zeker als je zoals deze man behalve met je advocaat met niemand anders con tact mag hebben. In zo'n situatie verveel je je dood. De druk om iets te vertellen is er, daar hoef je als politie niks aan te doen. Een verdachte moet zich wel heel goed af kun nen schermen om in zo'n situatie niks inte ressants te melden." De hulp van Van Kop pen wordt vaker ingeroepen als een verhoor van een verdachte muurvast zit. Nu is dat niet nodig, omdat politie en justitie volgens de hoogleraar beschikken over 'overweldi gend bewijs' tegen de verdachte. „Ik sluit niet uit dat de man zijn verklaring bewaart voor de rechtszaak. Voor zover ik begrijp is het een zeer gedreven idealist. Slechts wei nigen horen zijn boodschap als hij tijdens zijn verhoor de mond open doet. Maar tij dens zijn rechtszaak kan hij rekenen op een groot publiek." Het OM in Amsterdam be nadrukt 'dat het stopzetten van de dagelijk se verhoren absoluut niet betekent dat de zaak tegen de verdachte rond is'. „We zijn nog steeds bezig om waterdicht te bewijzen dat het pistool dat we bij hem aantroffen ook aan de verdachte toebehoorde en dat hij daarmee ook geschoten heeft." Het OM beschikt daartoe intussen over de resultaten van het onderzoek van het Ne derlands Forensisch Instituut (NFI) in Rijs wijk. Dat onderzocht de in beslag genomen munitie en het wapen. Ook is bekeken of de verdachte een 'schiethand' had, oftewel kruitsporen op de hand waarmee hij de trekker zou hebben overgehaald. Het is nog niet duidelijk of de gegevens van het NFI een tussenrapportage betreffen. Pas als het om definitieve conclusies gaat, zou het OM kunnen overwegen om delen van het onder zoek naar buiten te brengen. GPD fotoTon Kastermans/GPD Agenten arresteren de vermoedelijke dader van de moord op Pim Fortuyn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4