De mooie dingen van het leven in een kast Kreeft is thuis in Zierikzee Fraaie worteltjes smaken minder Elke dag wijsheid W15 Aromakoken Barbecue Worteltaart Restaurant en Café Auberge Maritime Flessen Sportschoen zaterdag 18 mei 2002 Voor de 'echte levensge nieter' heeft Gaggenau de wijnklimaatkast bedacht. Met drie temperatuurzones. Wat wil een mens nog meer? Een lagere prijs wellicht? Elfduizend euro moet-ie kos ten, de nieuwe wijnkast van Gaggenau. Voor de prijs van een superzuinig Opel Corsatje bied je luxueus onderdak aan 118 flessen in het perfecte klimaat. „Beter dan een wijnkelder", oordeelt Ton Fagel, meester gastheer van Het Arsenaal te Naarden. Gaggenau heeft hem in de arm genomen om de 'ex clusieve wijnklimaatkast' te in troduceren. Exclusief is de kast zeker. Tot de opties behoort een humidor, een kistje waarin vijf tig sigaren onder perfecte om standigheden bewaard kunnen worden. Meerprijs: 1349 euro. „Wijn, kaas, en sigaren staan voor de mooie dingen van het le ven. Genieten is het sleutel woord. Voor deze producten zijn het juiste tijdstip, de juiste tem peratuur en de goede vochtig heidsgraad erg belangrijk", leidt Maike Dittmar van Gagge nau in. „Uniek zijn de drie ge scheiden temperatuurzones. Ze zijn onafhankelijk van elkaar in te stellen op temperaturen van 4 tot 21 graden. Zo kun je in twee delen verschillende wijnen be waren en in het derde deel wijn langzaam op drinktemperatuur laten komen." In de kast is het uiteraard pikke donker, want wijn houdt niet van uv-licht. Hoe kun je dan zien welke wijn je pakt? Daar hebben ze bij Gaggenau iets op bedacht: een lampje dat aan de voorkant van de kast loodrecht naar beneden schijnt. Als je een beukenhouten rek naar voren rolt, schijnt de lamp zo op het etiket. Temperatuur Twee sensoren bewaken in elk van de drie compartimenten de temperatuur. Na het openen van een deur is de temperatuur bin nen drie, vier minuten terug op het ingestelde niveau. En mocht de deur per ongeluk tien minu ten open blijven staan, dan gaat onverbiddelijk een alarm af. Van bibbers heeft de wijn nau welijks of geen last, want de compressoren zijn trillings vrij gelagerd. „Met zo'n kast heb je maximaal rendement van de wijn", con stateert Ton Fagel. „Maakt niet uit van welke prijs die wijn is. De drinktemperatuur is erg be langrijk. Bij 20, 21 graden ko men bijvoorbeeld alle oneffen heden van de wijn naar voren. Je De wijnklimaatkast van Gaggenau. kunt hem beter te fris dan te warm drinken. Zelf moet je be palen wat je de beste tempera tuur vindt. Want wijnwetten be staan niet, net zo min als er per se wit bij vis moet. Alles mag. Vanuit de logica, ervaring en ob jectieve waarneming kun je uit proberen hoe je de wijn het beste kunt drinken." Fagel relativeert gelukkig ook voor de minder draagkrachti- gen onder ons: „Een trapkast, zonder verwarmingsbuizen, is een geschikte plek. Geen tocht, geen licht, niet te vochtig." De wijnklimaatkast past mooi bij het imago dat Gaggenau wil uitstralen, dat van een 'premi um brand', een luxe merk. De modernste techniek moet com fort bieden. Strak, tijdloos de sign, eenvoudige bediening en hoogwaardig materiaal zijn en kele sleutelwoorden. Daarbij ziet Gaggenau de professionele kok als lichtend voorbeeld. Koningin Om zich verder te profileren heeft Gaggenau een showroom, een stijlvolle Galerie d'Exposi- tion, geopend aan de Champs Elysées in Parijs. Moskou en New York staan op het verlang lijstje van de uit het Zwarte Woud stammende fabriek. Tot de fans horen niet de minsten. Gaggenau bazuint het niet rond, maar zelfs onze koningin heeft en het nieuwe sterrenres taurant Vossius hebben Gagge- nau-spul in huis. Maar wie koopt zo'n wijnkli maatkast? De IK360, zoals de klimaatkast te boek staat, is echt een kast voor de happy few „Inderdaad voor een select ge zelschap", onderkent de pro duct-manager. De kast doet denken aan een grote Ameri kaanse dubbeldeurs koelkast. Hij is vrijstaand te koop, uitge voerd in roestvrij staal, of als in bouw. Hij kan volledig worden geïntegreerd achter meubelpa nelen. Maar dan zie je 'm niet. Dan zou een glazen deur toch veel mooier zijn. „Daar wordt aan gewerkt. Daar is speciaal glas voor nodig, dat uv-licht te genhoudt. Eind van het jaar komt-ie op de markt." Wat die moet kosten, durven we niet te vragen. Maarten van de Rakt Bij het koken van groente gaat altijd een deel van de smaak verloren. Koken met stoom is dan de oplossing. De verse groente liggen niet in het water, waardoor niet alleen smaak, maar ook voedingsstof fen behouden blijven. Volgens producent Fissier is dit ook het geval bij een nieuw sys teem dat sinds kort op de markt is: aroma-koken. Bij het sys teem condenseert het kook vocht tegen de onderzijde van de deksel. Vervolgens druppelt het op de groenten die in een speciale bak geplaatst zijn. De deksels van de pannen zijn gemaakt van hittebestendig veiligheidsglas. Met de inzetbak kan bovendien gecombineerd worden gekookt. Verschillende pannen zijn verkrijgbaar bij de huishoudspeciaalzaak. Voor informatie: 0164-243.050. In de reeks triviale kampioen schappen doet Remia een duit in het zakje. En wel met de Na tionale Barbecuekampioen schappen in Almere. De wed strijd op het Almeerderzand, tijdens de eerste dag van de Li- belle Zomerweek - 1 juni -is op touw gezet door de Dutch Bar becue Association (DBA) Aanmelden is mogelijk via in ternet www.buurtbarbecue.nl. In totaal kunnen er twaalf ploe gen meedoen. De DBA houdt zelfs barbecue cursussen. Woede is een wind die de lamp van de geest uit blaast' (Robert G. Ingersoll). Arm is niet hij die weinig bezit, maar hij die niet veel bezit' (Se neca). 'Je moet durven leven met vragen' (Thomas Lepeltak of wel Stan Huygens). Olaf Hoenson uit Leiderdorp, is de man die bovenstaande en ve le andere aforismen verzamelt op een website onder de titel Dagelijkse Gedachten. „Om de mensen die voortdurend bezig zijn met geld verdienen, toch el ke dag even iets anders te laten zien", is zijn reactie op de vraag die als citaat moet worden toe geschreven aan wijlen Ischa Meijer: 'Why?'. Hoenson kwam op het idee na dat hij als zovele harde werkers en succesvolle zakenlui op zeker moment wat rust vond in zijn bestaan.Het oorspronkelijke idee betrof alleen een zogeheten mailinglist, waarbij ieder die dat wil zich kan opgeven om gratis elke dag een mailtje te ontvangen met een citaat als inhoud. In het onmiddellijke verlengde daarvan kwam de website www. dagelij ksege- dachte.net, waarop de citaten van alle voorbije dagen chrono logisch gerangschikt nog eens nagelezen kunnen worden. De initiatiefnemer: „De bedoe ling is dat mensen zelf met wijs heden komen en die insturen. Ikzelf fungeer als redactie en zoek er elke dag eentje uit het aanbod die naar de abonnees gaat en op de site terechtkomt. En als er eens een dag geen goe de inzendingen zijn, haal ik er zelf weer een tevoorschijn". Op de rustig vormgegeven website is te zien dat het beter lukt met die inzendingen. Olaf Hoenson wil het hier niet bij laten en is geneigd nog wel wat te experi menteren met Dagelijkse Ge dachten. Nu al zijn er kleine advertenties van ideëel com merciële aanbieders te zien. „Esoterische centra, dat soort zaken wil ik er wel bij hebben zegt hij. „En we zouden ook wel wat links willen bieden naar si tes in deze sfeer. Rob Vermeulen Het verhaal gaat dat de Ooster- schelde zijn rijkdom aan Zeeuwse kreeften te danken heeft aan een schip breuk. Een scheepslading Noorse kreeften zou zo bij Zierikzee zijn te ruggegeven aan het zilte nat. In ieder geval was Zierikzee in het verleden een centrum van de handel in kreeften. De Zeeuwse kreeft is dus 'thuis' bij Auber ge Maritime. Hoewel deze gemoedelijke herberg een Franse naam heeft, wat wel bij de sfeer past, verraadt de kaart Italiaanse in vloeden. Maar de Mediterrane mix kan het Zeeuwse karakter niet verdoeze len. Naast een Gemarineerd geiten kaasje met sechuanpeper, geconfijte kerstomaatjes en geraspte venkel 9,50), Sandanieleham met eendenle- verkrullen en walnotenvinaigrette 11,50), Salade van kreeft met spinazie, gedroogde tomaten en vinaigrette van schaaldieren (€15,00) is bij de voorge rechten het half dozijn rauwe oesters - creuses- (€10,25) weer op en top Zeeuws. En dat is ook de Rijkelijk ge vulde vissoep 'Auberge Maritime' 7,00) en de Verse kreeftensoep met een puntje Franse Cognac (€9,00). Schaal- en schelpdieren zijn hier aan de Zierikzeese haven het proberen al leszins waard, zoals de Fruits de mer van schelp- en schaaldieren met ster anijs en spaghetti van groenten 14,50). Johan Brongers is sinds 1989 eigenaar van Auberge Maritime en hij moet een succesgerecht als 'Ongepelde gamba's in een heerlijke saus' hebben overge nomen van zijn voorganger want die staan al vijftien jaar op de kaart en worden voor 45 euro gerserveerd aan twee personen. Net als de Fruits de Mer (o.a. kreeft, oesters, gamba's, ongepel de garnalen en schelpdieren) die 79,50 kostenDe derde specialiteit is de Oosterscheldekreeft die gekookt in court-bouillon voor €7,50 per honderd gram op tafel komt. En voor de kreeft ben ik gekomen, want Auberge Maritime is lid van De Kring van de Zeeuwse Kreeft en ser veert evenals de vier collega's een driegangen kreeftenmenu voor 45,00. Het voorgerecht is een drieluik, ge naamd Proeverij van Oosterschelde kreeft, en bestaat uit een kopje kreef tensoep, een salade van kreeft en een ragout van kreeft in brikdeeg. Het soepje is voortreffelijk en de salade heerlijk, maar het meest bijzonder is de ragout. Veel mensen hebben zoveel eerbied voor de Oosterscheldekreeft dat zij experimenten naast de klassie ke bereidingen ontdaan afwijzen. Maar hier is de kreeftenverering tot aardse proporties teruggebracht. De kreeftenragout is op smaak gebracht met kerrie en het resultaat is verbluf- Nieuwe Haven 21 4301 DJ Zierikzee Tel. 0111-412156 Fax.0111-417025 Keuken open vanaf 12.00 uur, zeven dagen van de week Creditcards: Visa, Eurocard, Amex en diners club Kinderen: kinderkaart Rolstoel: mogelijk Vegetarisch: in overleg Roken: geen aparte ruimte fend, zonder twijfel gedurfd maar in zo'n kleine portie heel geslaagd De hoofdmoot, de Oosterschelde kreeft, is gekookt in een court bouillon, een kruidige groentenbouillon en wel heel kort, zodat het kreeftenvlees ste vig is en een beetje weerstand biedt aan de tanden. Het is de voorkeur van de chef-kok en ook die van mij. „We kij ken onze gasten aan", legt gastheer Stefan Kal wij uit. De keuken heeft niet veel voorgekraakt, zodat ik, be schermd door de bekende kreeften slab, de scharen naar hartelust in de tang neem. Bij de kreeft lekkere lamso ren en paarse truffelaardappeltjes. De salade wordt apart geserveerd. Tot slot een smakelijk chocolade- taartje met verse aardbeien en sinaas appelsaus. Aardig van gastheer Stefan is dat hij een halve fles van de kreeftenwijn, de Banfi uit Toscane, gemaakt van Char- donnay en Sauvignon Blanc, wil uit- schenken tegen de halve prijs €12,50. Deze wijn met een zachte pareling smaakt namelijk fantastisch bij kreeft. Auberge Maritime heeft veel lekkers op de kaart en je kunt er bij mooi weer aan het water van de haven eten. Bin nen heerst de sfeer van de oude herberg met tal van gezellige ornamenten. Het gastronomische Menu Maritime van vijf gangen, waaronder een halve kreeft, kost €56,50 en verder staan er leuke dingen op de kaart zoals Ge stoofde kalfsschenkel met seizoens groenten, saffraanrisotto en kalfsjus €19,50) en Gebakken rogvleugel met Provencaalse groenten, inktvispasta, verse basilicum en aioli. Prijzenswaar dig is de keus uit halve flessen wijn, waaronder de mooie Rosado van het Nederlands-Spaanse bedrijf Enate. Rien van Reems Maitre Paul brengt goed nieuws: worteltaart is niet vies. Hij heeft een Luxe Wortel taart gebaseerd op de Engelse 'carrot cake'. De cake bevat wortelen, noten, rozijnen, krui den en specerijen en is afge werkt met een fris-zure 'icing' en een vleugje citroen. De taart is snel en gemakkelijk te ont dooien. Hij komt op de markt onder een apart label, Maitre Paul Country Classics. In die se rie verschijnen volgend jaar meer producten. De worteltaart kost 3,49 euro, Nuttig, maar ook mooiDat is de flessendrager die Rösle op de markt brengt. Met de fles- senhouder kunnen wijnflessen schokvrij uitde wijnkelder wor den getild. De flessendrager is gemaakt van beukenhout en edelmetaal. Handvat en bodem zijn gemaakt van hout. De gedraaide metalen band zor gen dat de flessen goed op hun plaats blijven. De flessendrager kost 50 euro. Een schoen is tegenwoordig niet zomaar een schoen. Die nieuwe sportschoen van Adidas is opgetuigd met een 'innovatief energiebeheersysteem', die meer biedt dan alleen schokab- sorptie. Het systeem heet aB. Schadelijke schokkrachten worden verspreid waarna de voet via een neutrale, biome chanisch correcte voetafwikke ling wordt gestuurd. De voet wordt gestabiliseerd en beschermd tegen zogeheten overpronatie; dat is het te veel naar binnen zwenken van de voet. De prijs: 150 euro. Ze zijn er weer volop Verse bosworteltjes. Ze zien er prachtig uit. Helder oranje van kleuren allemaal even recht, langen dik. Eigenlijk niets om op aan te merken ware het niet dat de bosworteltjes van van daag niet meer zo fijn smaken als die van twintig, dertig jaar geleden. De sterk 'veredelde' worteltjes hebben, om ze zo mooi van kleur en zo lang en recht te laten zijn, het meest belangrijke van alles, de smaak, moeten inleveren. Die is namelijk veel vlakker ge worden dan die van de wortel tjes van twintig, dertig jaar ge leden en ook van die welke uw buurman in zijn tuin kweekt. Die worteltjes zien er niet zo prachtig uit maar hebben smaak. En juist die worteltjes hoefje niet met allerlei kruiden, specerijen en andere smaak stoffen 'op te krikken' om er toch nog iets smakelijks van te maken. De malse worteltjes uit de tuin van de buurman of van een an der lenen zich veel beter dan de bosworteltjes om ze zo eenvou dig mogelijk te bereiden waar doorhun smaak het beste uitkomt. Kook de worteltjes daarvoor 12-15 minuten in ruim water waaraan wat zout is toegevoegd. Ze mogen beetgaar zijn en behoeven niet meer vol komen gaar te worden gekookt. Laat ze uitlekken en doe ze daarna terug in de pan waarin ze werden gekookt. Schud er een klontje boter door en laat ze even (ca. 2 min.) zachtjes stoven met het deksel op de pan. Strooi er daarna wat fijngehakte (blad )peterselie over en schud ze nog eenmaal om. In ons land onderscheiden we drie soorten wortelen: boswor telen, waspeen en winterworte len. Verse worteltjes die met het loof eraan in bossen worden verkocht, gelden al van oudsher als de meest smakelij ke wortel tjes die er zijn. Ze worden juist in deze tijd van het jaar volop aangeboden (half april t/m half juli). In juli komt de waspeen op de markt. Ze is vrijwel het gehe le jaar verkrijgbaar. Alleen in de tijd dat er verse bosworteltjes zijn, is het aanbod wat minder. Waspeen, de naam zegt het al zijn gewassen worteltjes waar van het loof is weggenomen. Het verschil tussen waspeen en bos wortelen is niet zo groot als wel eens wordt verondersteld. Om dat ze wel eens iets houterigs hebben, is het verstandig om ze vlak voor het opdienen even zachtjes om te stoven met een. klontje boter en een lepeltje sui ker, De suiker kan er toe bijdra gen dat een deel van dat houte rige wordt weggenomen. Om suiker aan jonge bosworteltjes toe te voegen is beslist niet no dig, ja dat zou zelfs verboden moeten worden. Jonge wortel tjes zijn uitgesproken mals en voldoende zoet van zichzelf. Later in het j aar (september/ok tober) komen de winterwortels op de markt. Ze kunnen goed worden bewaard. Ze zijn veel grover en veel minder mals dan de waspeen en de bosworteltjes. Ook de smaak is minder fijn en dat is dan ook de reden dat ze zich goed in allelei stamppot ten, stoofschotels en soepen la ten verwerken. Veel koks nemen de harde ker nen, ook wel 'merg' genaamd, uit de winterwortels weg omdat juist de kernen na het koken vaak hard blijken te zijn. Bo vendien is de smaak ervan ook heel matig, om niet te zeggen slecht. Om die kernen weg te ne men worden winterwortelen na het schoonmaken in de lengte doormidden gesneden waarna het 'merg' er met een mesje uit gesneden kan worden. Naast de genoemde soorten kennen we ook nog de (ko gelronde Parijse worteltjes en de zogenaamde breekpeen. De Parijse worteltjes kunnen in het voorjaar en in de vroege zomer maanden het met gemak opne men tegen de bosworteltjes: fijn van smaak en meestal opvallend mals. Breekpeen, de naam zegt het al, is laat geoogste gebroken peen die men inkuilt om later in de winter te verkopen. De smaak daarvan is meestal gronderig en de kwaliteit niet altijd om over naar huis te schrijven. Het is dan ook de reden dat breekpeen steeds minder vaak wordt aan geboden. Jonge bosworteltjes en waspeen in iets mindere mate lenen zich goed om gekookt bij hoofdge rechten met vlees, vis en gevo gelte op te dienen. Worteltjes la ten zich ook goed met andere groentensoorten combineren. Ideale en van oudsher beproef de combinaties zijn die met peultjes, doperwten, jonge (ver se) capucijners, verse fluitboon- tjes (flageolets) sugarsnaps en jonge uitjes. Hans Belterman Rauw laten de worteltjes zich goed in alleleri salades verwer ken. Je kunt er soepen mee ma ken. De Zwitsers gebruiken ge raspte worteltjes in hun taarten en in Joure in Friesland maakte ik, intussen al heel lang geleden, kennis met een ovengerecht waarvan in de loop van de vol gende week het recept samen met andere recepten voor ge rechten met worteltjes in de da gelijkse rubriek wordt opgeno men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45