PZ Bad-Mekka voor groot en klein Baden in teakhout W13 zaterdag 18 mei 2002 De badkamer is al lang geëvolueerd van een saaie ruimte waar met een plens water het lichaam gereinigd werd, tot een sfeervolle plaats waar de dag begint en eindigt. Het bad is een meubel geworden en de wasbak een designkom. De inrichting van de badkamer is een zaak van persoonlijke voorkeur én beschikbaar budget. Daar waar de één het moet doen met de opbrengst van spaarzegels en het zoeken naar aanbiedingen, gaat de ander een sanitair-showroom binnen en wijst als een klein kind in de snoepwinkel aan wat mooi is en een plekje thuis moet krijgen. Zoals bij veel dingen in het leven, het is een kwestie van keuzes maken. En dat is moei lijk. Erg moeilijk, want er is veel. Héél veel... Sanitairfabrikanten weten precies hoe een bad-Mekka er uit moet zien. Een tocht door het land van 'functionele harmo nie', 'optimaal leefcomfort', 'revolutionair douchen' en 'mo dulaire componenten'. Vrijhangende wastafel van Keramag. De natte cel is weg. Lang leve de BADKAMER. Jawel, met hoofdletterswant waag het niet de hedendaagse badkamer af te doen met een kleine letter. In die ruimte worden comfort en ontspanning met een hoofdlet ter geschreven. Baden is gewor den tot een cultuur. Compleet met meubels en relaxerende producten. De afmeting van de badkamer vormt allang geen belemmering meer voor een in richting die alles heeft wat een (verwende) bader nodig acht. Er is een groot aanbod aan ruimtebesparende meubelen, maar ook weidse ontwerpen ge richt op een riantere ruimte zijn er te kust en te keur. In de kleine sector zijn er al meubelen die niet breder zijn dan een wasta fel (50-60 cm). Een combinatie van een wasbassin, wastafel blad, onderbouwkastje en (spie gelkast je met verlichting is al genoeg. Om ruimte te winnen kan de waskom half worden in gebouwd. Het onderkastje is dan minder diep waardoor er meer vloeroppervlak overblijft. Componenten Het toverwoord voor de moder ne badkamer lijkt modulair te zijn. Net als bijvoorbeeld bij keukens kan de inrichting wor den opgebouwd uit losse com- Rond bad Cleopatra. Nostalgie met hout i werkt van Heritage. Samen stomen in de Steam Fit van Villeroy Boch ponenten, die samen toch een sfeervol geheel vormen. Er zijn allerlei series van losse elemen ten op de markt die overal in de ruimte kunnen worden opge steld. Op poten, op wieltjes of aan de wand. Handig hierbij zijn de verrijdbare kastjes. Die zijn er in verschillende vormen, maten en kleuren. Er is hout naast kunststof en staal gecom bineerd met glas of natuursteen Het badmeubel is een handige manier om alles in één te heb ben. 'In' zijn dressoirachtige meubels met een open structuur. Zo liggen daarbij de handdoe ken op een glazen planchet of hangen aan een roestvrijstalen stang die de lijn van de wasbak rondom volgt. De spulletjes die ontontbeerlijk zijn om mee te tuttebellen, flesjes en potjes dus, staan geëtaleerd op een combinatie van roestvrijstalen stangen en houten planken. De stijl van dit fraais gaat duidelijk in de richting van eenvoud en elegantie. Het minimalisme heerst hier weer. Eerlijke vor men en lijnen in hout, kristal, gehard glas, natuursteen en RVS. Opvallend is de terugkeer van de ouderwetse waskom. Het dressoir met ingebouwde porse leinen kom neemt hierbij een belangrijke plaats in. Naast de ingebouwde wasbak is ook de individuele waskom heel duide lijk aanwezig. Fabrikanten brengen deze zowel in conven tionele vormen en materialen als in verrassende materialen. In het oog springt daarbij bij voorbeeld de rubber waskom, maar ook modellen in RVS, glas, hout of terracotta zijn in de di verse badcollecties te vinden. Standaardmaterialen die het nog steeds goed doen zijn kera miek, geëmailleerd plaatstaal en kunststof. Veel wastafels zijn gemaakt van kristalporselein, voorzien van een diamantharde glazuurlaag waardoor het op pervlak volkomen glad is. Plaatstalen waskommen, een stuk lichter overigens dan de porseleinen broeders, worden afgewerkt met een emailleer- laag die dezelfde karakteristie ken heeft als het glazuur op kristalporselein. Beduidend goedkoper zijn de varianten in kunststof. Losse apart vormgegeven waskom van The Wind sor Bathroom Company Wastafels zijn er in tal van mo dellen en vormen. Vierkant of rond, rechthoekig, ovaal of zelfs hartvormig. De inbouwwasta- fel wordt gevat in een blad van kunststof, MDF, marmer, gra niet, resopal of bijvoorbeeld ge hard glas. Spiegels brengen een apart ac cent aan in de badkamer. Ze kunnen gebruikt worden om een fraaie lichtval te creëren, om optisch de ruimte te vergroten en natuurlijk gewoon om in te kijken. Onmisbaar bij het sche ren of make-up aanbrengen. Losse spiegels boven de wasta fel zijn heel actueel. In veel col lecties zitten badmeubelen met bijpassende omlijste spiegels, die wat hoger aan de wand han gen. Badmeubels hebben boven of naast de spiegel ingebouwde verlichtingsarmaturen. Halo- geenverlichting is daarbij raad zaam. Er zijn ook spiegels ver krijgbaar met geïntegreerde verlichting, in sommige geval len zelfs voorzien van een sensor die het aan- en uitgaan van het licht regelt. Wit wordt nog steeds verwerkt in de inrichting van de badka mer, maar dan wel in combina tie met andere kleuren. De com binatie met donker hout geeft een fraai contrast. Felle, knal lende kleuren zijn er niet veel te zien. De badkamer heeft vooral een rustige, vaak natuurlijke uitstraling. Op het gebied van ligbaden valt ook het één en ander te beleven. Ook hier is voor groot en klein wat te vinden. Ovaal, rond (ge- zinsbad), recht-toe-recht-aan. Het is er allemaal. Ergonomie wordt steeds belangrijker en dat geeft extra lig- en zitcomfort. Voor wat betreft het materiaal is er meer dan keramiek en kunst stof. Er zijn bijvoorbeeld bad kuipen van hout en aardewerk. Toppunt van genieten is natuur lijk de whirlpool. Allang niet al leen meer voor de happy few. Er bestaan ook mogelijkheden om een bestaand bad om te bouwen tot een bruisende kuip. Afhan kelijk van het beschikbare bud get zijn er drie verschillende systemen: het spasysteem, het hydrosysteem en een combina tie van beiden. Water of lucht bepalen bij deze systemen de manier van bubbelen. Douchekop Hoewel bubbelen voor sommi gen het summum van ontspan nen is, voelen anderen zich een stuk lekkerder onder een dou- chestraal. De hedendaagse dou chekop heeft dan ook veel meer in zich dan en straaltje dat net de hoofdhuid bevochtigt en dan dood loopt op het lijf. Regen douches en massagestralen ma ken het leven aanzienlijk pretti ger. Cabines met waterstralen die uit de wand komen of met stoomfunctie zijn ook niet te versmaden. Het wordt dus echt een kwestie van wikken en wegen. Bubbe len, stomen, watermassage.... Er is genoeg en met een beetje kijken en vergelijken zijn er ge noeg zaken die gerealiseerd kunnen worden. Het bad-Mek ka hoeft dus niet eens zo ver van ons bed te zijn. Annemarie Zevenbergen Teakhout is de laatste tijd 'in', Met name voor tuinmeubi lair. Teakhouten stoelen en ta fels vliegen de winkel uit. Na deel ervan is dat er flink voor het hout 'gezorgd' moet worden. Maar ook in huis is teakhout fraai toe te passen. Het hout heeft een prachtige uitstraling en geeft een warme sfeer. Omdat door de houtkap enorme schade is toegebracht aan de oerwou den is teak lange tijd not done geweest. Maar nu het besef is doorgedrongen dat er andere, milieuvriendelijke, manieren zijn om hardhout, dus ook teak, te oogsten en de bevolking van de landen waar het hout van daan komt te steunen, mag teak weer. Hout in de badkamer is voor ve len nog niet echt voor de hand liggend. Jammer, want het geeft die ruimte een Ijele eigen sfeer. En hout is zo af te werken dat het zeer vochtbestendig is. Neem de Finse sauna's. Die zijn volledig opgetrokken uit hout en functioneren zonder vocht - problemen. Bij teakhout is een speciale afwerking overigens niet zo nodig, deze houtsoort is vanzelf al vochtbestendig. De Belgische fabrikant Royal Botanica heeft niet alleen een uitgebreid programma aan teak-tuinmeubelen, maar nu voor het eerst ook een complete badkamerlijn in teakhout. De fabrikant brengt de collectie uit onder de naam B.A.T.H.. Het programma bestaat uit een serie massief teakhouten modules die los of in combinatie met elkaar te gebruiken zijn. Er zijn kasten, ladenblokken, wastafelombou- wen en accessoires als handdoe- kenrekken en rieten manden. De fabrikant levert daarbij ook teakhouten parketvloeren. Oliën Door de natuurlijke oliën is teakhout zeer vochtbestendig. Het hout behoeft gezien zijn grote resistentie geen extra be scherming. Het onderhoud van zowel kastelementen als de par ketvloer kan gebeuren met wa ter en zachte natuurzeep. Het hout zal door deze behandeling een iets bleker^ tint krijgen, zonder echter te vergrijzen zoals dat buiten gebeurt. Om het hout te beschermen tegen vlekken is er een speciale teaksealer. Voor de vloeren zijn er parketlakken in de handel, maar het nadeel daarvan kan zijn dat het de op pervlakte volledig afsluit waar door een deel van de natuurlijke uitstraling verloren gaat. De parketvloeren zijn er in tien of vijftien millimeter dikte met een tand en groef rondom. B.A.T.H. is voor wat betreft vormgeving behoorlijk gevari eerd. Er zijn open en gesloten elementen en ronde naast rechte vormen. Opvallend is een com binatie van een open element met rechte vormen, waarop een rechthoekige wasbak los ge plaatst wordt. Zachter ogen de ronde kastelementen met inge bouwde eveneens ronde, wasta fel. Als die ronde lijnen worden gecombineerd met de strakke lijnen van rechte elementen krijgt het geheel een speelsere opzet. Dat is iets dat duidelijk terug keert in de hedendaagse badka mer. Geen statische opstellin gen, maar speelse combinaties waarbij het ruimtelijk effect voorop staat. Dat betekent voor een deel van de onderdelen 'voetjes van de vloer'. Geen massieve kasten, maar losse zwevende elementen die de ruimte optische vergroten. En niet alleen dat, het is ook een stuk makkelijker om de vloer eronder schoon te houden. Annemarie Zeyenbergen Riet met teakhout voorde wastafelkast van B.A.T.H. Royal Botani-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43