Een hartverwarmende belevenis Vakantiekeurmerk van Jantje Beton Cuba per camper W5 Fietsvrienden Paradores Hooivorken Op stap Waterweek Plassen zaterdag 18 mei 2002 Dollars zijn welkom op Cuba, buitenlandse toeristen ook. Die kunnen hun vrij heid als het ware 'ko pen' door een autootje te hu ren en rond te trekkenOf een camper. Cuba per camper, da's een hartverwarmende belevenis. Je als een vogeltje zo vrij voe len op Cuba? Er zullen maar weinig Cubanen zijn die dat ge voel echt kennen. Want er wordt op het Caribische eiland nog steeds stevig volgens de regels van Karl Marx èn Fidel Castro geleefd. Al zijn die langzaam maar zeker iets versoepeld, me de onder dwang van de slechte economische toestand. Dollars zijn nu welkom, buitenlandse toeristen dus ook. En die kun nen hun vrijheid op het eiland als het ware 'kopen' door een autootje te huren en van stad naar stad, van hotel naar hotel te trekken. En nog meer vrijheid heb je als je gebruik maakt van een camper. En krijg je aan dacht, want aan campers zijn de Cubanen nog niet zo gewend. Als je dan zo'n hoge, brede Mer- cedes-kampeerbus ergens mid den in een stadje parkeert, ben je verzekerd van belangstelling. Dat is ook een van de leuke as pecten van het rondreizen met zo'n camper. Op elk moment dat je dat wilt, zit je midden in Cu baans 'streetlife', je stapt hup een-twee-drie het dagelijks le ven van de Cubaan binnen. Suikerriet En Cubanen zijn hele plezierige mensen: vrolijk, open, spon taan, goedlachs. Je vraagt je wel eens af hoe een volk dat zo arm is zo opgewekt kan leven. En al zijn er onder die Cubanen niet veel die iets anders dan hun ei gen taal - Spaans - spreken, met een paar woorden Spaans en handen en voeten kom je een heel eind. Toerisme is zo langzamerhand de belangrijkse bron van in komsten voor het land gewor den. Hoewel Cuba nog overdekt is met suikerrietplantages, brengt dat product op de we reldmarkt nauwelijks iets meer op. Maar hoe belangrijk het toe risme ook is om de economie nog een beetje op de been te houden, de Cubaanse overheid ziet toch liever niet dat haar landgenoten al te veel in contact komen met buitenlanders. Cubanen die sa men met een buitenlander ge zien worden, bijvoorbeeld in een hotel maar ook in een fietstaxikunnen in principe be boet worden, riskeren zelfs cel straf. Dat is ook een middel om iets tegen prostitutie te doen, daar werkt zelfs een speciale politiebrigade aan. Verder zijn in een belangrijk toeristenoord als Varadero de wijken met de hotels en resorts niet toegankelijk voor Cuba nen, behalve voor het personeel dat er werkt. Hetzelfde geldt voor het luxueuze Cayo Coco, een eiland dat via een lange dam met de kust verbonden is. En die dam is tevens tolweg. Met aan het begin niet alleen de ticket verkopers, maar ook politie die streng controleert wie er rich ting het eiland wilEn als j e geen dollars hebt, en dat hebben de meeste Cubanen niet, dan heb je er kennelijk niks te zoeken! Ook in de betere winkels zie je ze niet. Daar kan alleen met dol lars betaald worden, de Cuba nen moeten het redden met hun armoedige peso-winkels, met een assortiment dat doet den ken aan wat er in Oost-Duits- land tientallen jaren geleden in de etalages lag. Veertig jaar geleden verbrak Amerika de diplomatieke be trekkingen met Cuba, nadat de pas aan de macht gekomen Fi del Castro de door mafia om ringde, verderfelijke scherts- president Batista verjaagd had. Bij de Stichting Vrienden op de Fiets verscheen onlangs het nieuwe boekje met gast- adressen. Dat zijn er inmiddels bijna 2000, waarvan 67 in België en 15 in Duitsland. Leden van de stichting kunnen op vertoon van hun donateurskaart voor maximaal 14 euro per persoon (inclusief ontbijt) logeren op de in het gidsje vermelde adressen. De jaardonatie voor een lid be draagt 6 euro per huishouden. Opgave kan via website www.vriendenopdefiets.nl of door een briefje te sturen naar Stichting Vrienden op de Fiets, Vredehof 13, 5671 DS Nuenen. Wie in Spanje minimaal vijf nachten in een parador (bijzondere, meestal in monu mentale gebouwen gevestigde staatshotels) wil slapen, is aan zienlijk goedkoper af met een zogeheten 'five nights card'. Er zijn wel enkele voorwaarden aan verbonden en hij is alleen geldig voor een tweepersoons kamer. Meer détails zijn te vin den op www.paradores.es Wie altijd al eens graag had willen hooivorkdarten, kan tegenwoordig terecht in de Beemster. In deze 'gaafste droogmakerij' van Nederland ontwikkelde het infocenter di verse arrangementen waarbij niet alleen onbekommerd met hooivorken mag worden gesme ten, maar waarbij ook kan wor den deelgenomen aan steenwer- pen en andere traditionele poldersporten. Tevens is het mogelijk met de step een rondje te maken over de ringdijk. Informatie: 0229 - 62 18 26. Bij de ANWB verscheen zo juist de ledenwijzer 'Op Stap in Nederland', een perfect gidsje voor iedereen die iets aar digs zoekt voor een dagje uit in eigen land, In het vrolijk opge maakte en zeer gebruiksvrien delijke gidsje wordt niet alleen ruimschoots aandacht geschon ken aan vermaarde attractie parken als Six Flags en Madu- rodam maar ook aan het veel minder bekende maar zeker zo aardige De Waarbeek in Henge lo (O) en Toverland in Sevenum. Verder in het boekje, dat voor ANWB gratis is op te halen bij alle ANWB-kantoren, ook aan dacht voor onder meer dieren parken, tuinen, musea en fiets-, wandel- en autoroutes Holland Waterweek heet het evenement dat tot 2 juni duurt. De week wordt opgeluis terd met onder meer een gala- concert van de Marinierskapel in Hoorn (vrijdag 24 mei, Baat- land), de bezichtiging van VOC- schip 'Duyfken' in de schilder achtige haven van diezelfde stad (24,25 en 26 mei) en een jazzfestival in de binnenstad van Enkhuizen (25 en 26 mei). In het kader van Holland Water- week wordt tot en met 7 juli de tentoonstelling 'Op de rede van Hoorn' in het Westfries Museum aan het Rode Steen te Hoorn ge houden. De expositie brengt het verleden van Hoorn als belang rijke VOC-stad tot leven door onder meer een grote collectie schilderijen. Openingstijden: van maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur; op za terdag, zondag en feestdagen van 14.00 tot 17.00 uur. Informatie: www.hollandwa- terweek.nl en voor het Westfries Museum, telefoon 0229-28 00 28 en internet www.wfm.nl foto's Rob de Vries/GPD sen als je je camper neerpoot in Trmidad met z'n schitterende historische centrum, z'n koloni ale panden, z'n met keitjes be legde straatjes. Of in Sancti Spiritus, in het gezellige Las Tu nas, of Camagüey, de derde stad van het land, maar nog niet erg veel bezocht door toeristen. Je hoeft maar in een bar of een sal sasalon als Colonial te gaan zit ten, en je hebt volop contact, hoe gebrekkig het communiceren misschien ook gaat, met de Cu banen. Monument En, opgewarmd door de vele borden langs de weg met kenne lijk onverslijtbare kreten als 'Socialisme of de dood' kun je natuurlijk niet aan een bezoek om Santa Clara heen; niet om dat dat nu zo'n beeldschoon plaatsje is, maar wel omdat daar het grote, wat pompeuze maar toch wel indrukwekkende mo nument voor Che Guevara, de ultieme revolutionair en vrij heidsstrijder, plus het bijbeho rend museum staat. Cuba per camper: het is een hartverwarmende belevenis, hoewel je je ogen niet kunt en mag sluiten voor de armoe en beperkingen waarmee de bevol king te maken heeft, ondanks het feit dat wonen, gezond heidszorg en onderwijs er niets kost. Wie het 'Cuba van de revo lutie' nog een beetje in z'n oor spronkelijke staat wil zien, moet dat misschien wel snel doen. Het lijkt er weliswaar ab soluut niet op dat het 'oproer er kraait', maar Fidel Castro is al tegen de 80. Zijn jongere broer Raül loopt zich dan wel warm om hem op te volgen, maar dat er, op welke termijn ook, veran deringen op til zijn staat toch wel vast. De relatie met de VS verbetert langzaam maar ge staag, wellicht leidt het op ter mijn tot het opheffen van het handelsembargo. En dan? Zal het aantal toeristen van een miljoen ineens naar vier of vijf miljoen schieten, omdat al die Amerikanen, die het nu nog verboden is om naar Cuba te reizen, er opeens heen willen? Je moet er niet aan denken: de in frastructuur van het land zou het niet aankunnen, Cuba zou nooit meer het Cuba van nu zijn... Rob de Vries In Havanna is aan monumentaals al het een en ander in oude luister hersteld. En vervolgens de omvangrijke Amerikaanse bezittingen op Cuba nationaliseerde. Dat schoot het 'grote' Amerika in het verkeerde keelgat, het handels embargo (door de Cubanen blokkade genoemd), dat het Ca ribische eiland aan de rand van het faillissement bracht, was het gevolg. Dat en het wegvallen van de gigantische suikerriet subsidies van de Sovjet Unie, eind tachtiger jaren, hebben er- ovor gezorgd dat het lijkt alsof in Cuba de tijd is stil blijven staan. Met alle charmante maar ook minder positieve gevolgen vandien. Een plus is, dat er zoveel authen tiek aandoet; in steden als Hava- naen Trinidad zijn zoveel prach tige gebouwen, dat je ogen tekort komt. En jawel, vaak bladdert de verf er vanaf, is er al tijden duidelijk niets aan onder houd gedaan, maar toch. Datzelfde er-is-nooit-wat-ver anderd-karakter heeft het plat teland. Maar de veranderingen komen er wèl aan, vooral dank zij het groeiend aantal toeristen, nu al een dikke miljoen per jaar, de Canadezen voorop. De skyli ne van Havana ziet er al anders uit, met een paar torenhoge nieuwe hotels. En overal, maar met name aan de kust, worden, met het witte strand en de azuurblauwe zee voor de deur de schitterendste resorts aange- legd. Smerigste wolken Duidelijk is dat zo'n ann land ook niet veel kan doen aan luchtvervuiling: fabriekspijpen stoten de smerigste wolken uit, en van al die oude auto's heeft er niet één een katalysator. Verder zijn de wegen niet zo best, maar het is wel een avontuur om ze te berijden, want je stort je in een vervoersstroom, die behalve uit oude Amerikaanse sleeën ook uit paard en wagens, tractoren, fietstaxi's en open vrachtwa gens bestaat. En overal langs de kant van de weg horden lifters, die dolblij zijn als je ze een stuk je meeneemt. Want de bus, als die al rijdt, kunnen ze meestal niet betalen. Gelukkig rijdt de camper, splin ternieuw, wèl. Maar je moet je aankomst in Havana natuurlijk wel benutten om er ook even te blijven. Om te flaneren over de Malécon, de prachtige prome- Cuba is het grootste en meest westelijk gelegen eiland van de Cariben, met een oppervlakte van ruim 110.000 vierkante kilometer. Het land heeft 11 miljoen inwoners van wie er 2 miljoen in Havana wonen. De beste tijd om er heen te reizen is in onze winter. Dan is het er doorgaans droog en zonnig, met een temnperatuur van tussen de 22 en 26 graden, 's Zomers kan het er behoorlijk rege nen. Informatie over een campervakantie op Cuba (de huur van een camper kost er vanaf 142 euro per dag) kan men krijgen bij Vacansoleil in Eindho ven: telefoon 0900-9899 of op de websites www- .vacansoleil.nl of www.vacansoleil.com Martinair verzorgt chartervluchten naar Cuba. De prijs van een campingvlucht is 636 euro voor de economy class, voor de aanmerkelijk comfor tabelere Star Class komt daar 516 euro overheen. nade langs de zee. Om je onder te dompelen in het warme bad, dat Havana Vieja, het oude stads centrum is. Veel mensen op straat, levende muziek in de bars en restaurants, koloniale gebouwen die met steun van de UNESCO schitterend opge knapt zijn, met straatmuzikan ten, met markten, met veel mooie mannen en prachtige vrouwen. En ook heel veel lie den die proberen je op straat een kistje Cubaanse sigaren te ver kopen. Of het enige (drie) peso biljet, waarop de afbeelding van Che Guevara staat. En 's avonds? De Tropicana-re- vue bezoeken is iets te geijkt (en ook peperduur), en in Casa de la Müsica treedt een van de beste Cubaanse salsabands op. De toegang daar kost maar een paar dollar. En als je dat bedrag ook over hebt voor een van de wel neerzetten, en er is op het terrein ook behoorlijk sanitair en een restaurant. Waar, net als elders op Cuba, trouwens niet zoveel bijzonders te eten is. Ten zij je gek op kip bent... Heel anders is de situatie in het populaire toeristenoord Vara dero met een jachthaven, waar je de kampeerbus aan het water en vlakbij een modern toiletge bouw kunt neerzetten. Alleen is daar een groot deel van de dag geen water. Op dus maar, de vol gende dag, naar Cayo Coco, een beetje een toeristen-ghettoaan de noordkant van Cuba. Daar heb je de voorzieningen en dus ook de betrekkelijke luxe van een hotelcomplex in de buurt. Plus een prachtig strand, zwem baden. Maar onbereikbaar, zo welletterlijk als figuurlijk, voor Cubanen. Nee, dan voel je je toch wat meer onder échte men- dames die bij de entree op een gratis toegangskaartje staan te wachten, en je ook nog een drankje voor ze betaalt, nou dan leren ze je wel eventjes de salsa dansen! Van het swingende Havana naar Pinar del Rionog westelij ker op het eiland, is een hele overgang. Want dat is een klein en veel rus tiger stadje, met een leuk en kleurrij k centrumwaarin j e een sigarenfabriek (toegang 5 dol lar!) en een rumfabriekje - maar dat stelt niet zoveel voor - kunt bezoeken. Even buiten Pinar ligt Vinales, dat je via een prachtige groene vallei bereikt. Daar is ook een camping: Dos Hermanos. Hoewel, camping... De Cubanen blijken daaronder een 'dorpje' met keurige vakan- tiebungalowtjes te verstaan, waar je verder geen tent zult vinden. Maar j e camper kun j e er Er zijn nog steeds grote groe pen kinderen voor wie een vakantie er niet in zit. Voor die kinderen organiseert de Stich ting Jantje Beton al sinds jaar en dag vakantiekampen, onder het motto dat èlk kind een prettig leven moet kunnen hebben. Daar hoort vakantie ook bij Sinds kort besteedt Jantje Beton het organiseren van die vakanties uit aan drie organisa ties, YMCA, SMS en de Stich ting Kico, maar blijft wel de fi nanciën beschikbaar stellen. Om te komen tot een stroomlij ning van de kwaliteitseisen die aan deze kindervakantiekam pen gesteld worden, presenteert Jantje Beton een Vakantiekeur merk. Machteld van Rees, pro jectleider van Jantje Beton: ,,Als stichting die deze organi saties en hun kindervakantie kampen financieel ondersteunt, willen we voorkomen dat we te gen negatieve ervaringen oplo pen, Dus zijn er voor al die kam pen uniforme kwaliteitseisen. Deels in materieel opzicht; deugt een accommodatie wel. Dat zijn vaak eisen op het ge bied van veiligheid en hygiëne die een gemeente, de brandweer ook al stellen." „Maar heel belangrijk is ook de kwaliteit van de vrijwilligers, die deze kinderen begeleiden. Er zijn de laatste jaren op dit ge bied wel eens negatieve ervarin gen geweest. Wij willen weten hoe de organisaties die de kam pen organiseren, de vrijwilli gers opleiden en begeleiden. We willen dat er per groep méér vrijwilligers beschikbaar zijn dan minimaal noodzakelijk. Zodat de kinderen de juiste aan dacht krijgen. De organisaties moeten ook een afwisselend en actief programma aanbieden dat aansluit bij de belevingswe reld van de kinderen". De afgelopen twee jaar is de in troductie van het Jantje Beton VakantieKeurmerk nauwgezet voorbereid. Er zijn drie proef projecten geweest, waarbij de geformuleerde kwaliteitscrite ria en de bruikbaarheid van het door Jantje Beton opgestelde programma van eisen zijn on derzocht. Resultaat is een Va kantiekeurmerk, dat absolute voorwaarde is om in aanmer king te komen voor financiële ondersteuning door Jantje Be ton, ten behoeve van kinderva kantiekampen. Ouders en ver zorgers krijgen zo ook meer zekerheden; ze weten dat ze hun kroost met kwalitatief goede or ganisaties laten meegaan. Jantje Beton, ooit opgericht om kinderen uit de na-oorlogse ste delijke betonwijken de ruimte te geven lekker buiten met leef tijdgenootjes te kunnen spelen, krijgt jaarlijks uit de bekende collecte, uit een loterij, door sponsoring en legaten zo'n ze ven miljoen gulden ofwel 3.3 miljoen Euro beschikbaar. Kampen die de visie van Jantje Beton uitdragen: „Samen spe len is leren samenleven". Rob de Vries Voor het aanmelden van kinde ren voor zo'n vakantiekamp, of om je te melden als vrijwilliger kan men terecht bij YMCA Va kanties in Den Dolder (035- 666.8777), Stichting Kico in Rosmalen (073-522.3191) of SMS in Utrecht (030-261.2814). De Stichting Jantje Beton is ge vestigd in Utrecht: tel. 030- 244.7000, fax 030-2444857, e- mail: info@jeugdfonds.nl, web site www.jeugdfonds.nl Ooit al eens kennis willen maken met de Oostvaar- dersplassen, de nieuwe wilder nis van Nederland? Dan biedt Staatsbosbeheer u op 24 mei een unieke kans Onder leiding van de boswachter wordt dan op de fiets een rondje om dit unieke natuurgebied in Flevoland ge maakt. Langs het Markermeer, langs het IJsselmeer, langs vis sende aalscholvers en langs gra zende paarden. De ongeveer zes uur durende rit begint om 10.00 uur op het natuurkampeerter rein Oostvaardersplassen aan de Aakweg in Lelystad. Kosten: 35 euro inclusief lunch; fiets en regenkleding zelf meenemen. Meer informatie: VW Lelystad, telefoon 0320-24 34 44.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35