Het voelt als een ijzeren bal De weldoener van Krusevac Elektronisch Toezicht Ziekenhuis voor geboortestad zaterdag 18 mei 2002 Sinds 1995 kun je öok thuis in de vak zitten. In dat jaar werd in een aantal provincies een proef begonnen met zogenoemd 'Elek tronisch Toezicht' (ET). Het is een alternatief voor gevangenisstraf. Iemand die onder ET staat, krijgt een zendertje om: een enkelband. De gestrafte mag slechts op afge sproken tijden het huis uit; om te werken bijvoorbeeld, of om een opleiding te volgen. Wie zich niet aan de regels houdt, loopt het risi co alsnog in de gevangenis te be landen. Sinds 2000 kan in alle ar rondissementen ET door rechters worden opgelegd. Hoe zijn de er varingen? Kees uit Middelburg: „Het was voor mij een uitkomst." Kees (2 2kon vanuit zijn woning de geur van verse kadetjes van de bakker aan de overkant opsnuiven. Een tantaluskwelling. Want hij kon er niet heen omdat de winkel net buiten het bereik van de zender viel. Laatst zat de j onge hond van de 31 -j a- rige Ellie uit Den Bosch met zijn kop vast in het tuinhek. Zij er naartoe om het beestje te helpen. Onmiddellijk de reclassering aan de telefoon. ,,'Waar was je?!vroegen ze. Hadden ze net van de controlepost gehoord dat het signaal was weggevallen!" Kees en Ellie: twee veroordeelden die ET kregen. Op jaarbasis gaan er in Zeeland tus sen de twaalf en vijftien veroordeel den 'aan de band'. Te weinig, vindt re- classeringswerker Ton Haverkamp. En hoe dat komt? Daar heeft hij geen verklaring voor. Bij het Openbaar Mi nisterie in Middelburg hebben ze de verklaring wél. Volgens woordvoer ster Esther Boot kleven er aan dat Elektronisch Toezicht zoveel mitsen en maren dat slechts een betrekkelijk gering aantal veroordeelden aan de ketting wordt gelegd. Verwachting Ellie kreeg anderhalf jaar gevange nisstraf na een overtreding van de Opiumwet. Ze ging in hoger beroep, maar kreeg er toen nog een half jaar bijHaar detentie werd even uitge steld omdat ze in verwachting was van haar tweede kind, maar een paar maanden na de bevalling moest ze echt de cel in. Een half jaar heeft ze in de gevangenis gezeten. Daar hoorde ze over de mogelijkheid van Elektro nisch Toezicht. „Dat leek me ideaal omdat ik twee kinderen hebGelukkig had ik voor hen goede opvang thuis maar het is natuurlijk een ramp als je je kinderen moet achterlaten." Ellie loopt vanaf december vorig jaar met een enkelbandje om. Eind deze maand gaat het er af. Dan zit de straf erop. Zij ervaart Elektronisch Toe zicht als een prima straf. „Want ik ben een echte huismus." Kees uit Middelburg liep tegen politie en Justitie op, nadat hij uit geldnood een reeks inbraken had gepleegd. Zijn omstandigheden en toekomstper spectief waren van dien aard, dat de reclassering hem voordroeg voor ET. „Met het oogpunt hem uit de bajes te houden en zo criminele besmetting te voorkomen", licht Ton Haverkamp van de reclassering in Zeeland toe. Zo kon het gebeuren dat Kees voor de maximale periode van 180 dagen aan de leiband werd gelegd. Daar boven op kreeg hij nog eens 240 uur werk straf. „Het was voor mij een uitkomst", stelt de Middelburger vast. „Ik heb een re latie, een baan en een opleiding erbij. Als je voor acht maanden de bak in moet, want dat stond er tegenover, moet je toch een hoop weggooien." Ellie heeft de gevangenisperiode als 'een hel' ervaren. „Ik dacht alleen maar: hier moet ik zo snel mogelijk weg. Ik wilde naar huis, naar mijn man en kinderen! Toen ik van ET hoorde, heb ik meteen een aanvraag ingediend om de rest van de straf in ET om te zetten." Ze loopt nu al ruim vier maanden met een bandje om haar enkel. „Ik ben graag thuis, dus voor mij is het ideaal. En je kunt het bandje goed onder een lange broek verbergen. Niemand hoeft het eigenlijk te wetenPas gele den moest ze voor een operatie naar het ziekenhuis. „Op de operatiekamer vroegen ze: 'wat is dat voor bandje?' Maar ik had de arts van tevoren al in gelicht, want dat bandje mag gewoon echt niet afDie arts zei toen tegen de verpleegsters: 'Ach, laat maar zit ten'." Elektronisch Toezicht is niet de ge makkelijkste weg, waarschuwt de re classering in een folder. De klok rond wordt de dag en de nacht bepaald door een kastje. Er is weinig vrije tijd waarover je zelf kunt beschikken. ET beïnvloedt je leven en kan tot span ningen leiden. Hoewel veel buiten staanders ET als een zacht eitje zien, ervaart de vrouw uit Den Bosch ET wel degelijk als een straf. „Het is echt niet geschikt voor mensen die niet veel thuis willen zijn", zegt ze. Ook Kees ui t Middelburg vindt dat ET niet onderschat mag worden. „Zeker als je gewend bent om te gaan en staan waar je wilt. Je wordt als het ware op gesloten in je eigen huis. Vooral in het begin had ik het moeilijk omdat ik toen in het weekend maar twee uur tjes echt vrij was. Maar in die twee uurtjes kun je niet veel doen. Dan ging je als een gek naar de stad om inkopen doen en hup weer maken dat je thuis kwam." Douchen Het bandje moet dag en nacht om blij ven. Zelfs tijdens het douchen. Het is wel eens gebeurd dat iemand de en kelband doorknipte omdat-ie de con trole spuugzat was geworden. Die kon meteen terug naar het gevang. Kees vond het dragen van het bandje wel meevallen: „Het weegt niks. Ja, met afdrogen is het wat ongemakkelijk. En je moet ook oppassen met de trap. Als het bandje gedraaid zit kari het achter een tree haken en zou je een rotsmak kunnnen maken. Het is meer de psychische last die zo zwaar weegt. Het is eigenlijk de ijzeren bal anno 2000. Voor je gevoel sleep je die overal mee omdat je je aan allerlei tijden hebt te houden. Het wordt niet op een achternamid- dagje bekeken of iemand voor ET in aanmerking komt. Daar kunnen maanden mee gemoeid zijn. Diverse beoordelaars en rapportages komen er aan te pas. Alles draait om de vraag: wie is wel en wié niet geschikt? Als een veroordeelde erom bekend staat zich nooit aan afspraken te houden, valt die al snel af. Daarnaast moet het thuisfront het zien zitten dat een ge- zinsgenoot een bandje om heeft. Ook is er een werkgever nodig waar de ge strafte tenminste 26 uur per week aan de slag kan gaan. Voorts moet er in zicht zijn of er huur- of telefoonschul den zijn, want er mag geen risico be staan dat het hele systeem in de soep loopt omdat er een huisuitzetting plaats vindt of de PTT de telefoon af snijdt. Reclasseringsmedewerker Ton Ha verkamp heeft al vele smoezen moe ten aanhoren van ET-ers die zich niet aan de regels hielden. Alle verhalen die zij opgehangen worden gecheckt. Heeft iemand als verklaring op weg van het werk naar huis in een file te hebben gestaan, dan wordt het nage lopen of dat kan kloppen. Zo lang bij de tandarts gezeten? Nou, dat zullen we dan eens even nagaan. Haver kamp: „Als je dat niet doet werkt het Illusytratie afkomstig uit brochure Ministerie van Justitie systeem niet en gaan ze een loopje met je nemen. En we willen in de richting van Justitie graag geloofwaardig blij ven." Naarmate het ET vordert, krijgt de gestrafte meer vrij hedenIn het week end neemt het aantal uren toe waarin de ET-er kan gaan en staan waar hij of zij wil. Kees is inmiddels weer zo vrij als een vogel. Ellie zit nog in de fase waarin afspraken worden gemaakt over een heel weekendje vrijaf, hoe wel ze tussen 23.00 en 06 00 uur thuis moet zijn. „Lijkt me heerlijk", zegt ze. „Maar ook dat zal wel weer wennen zijn." Want nu durft ze 'nog geen voet in de tuin te zetten'. „Ik ga wel werken overdag, dat is afgesproken, maar voor en na m'n werk moet ik thuis zijn. Iemand anders moet dus ook de bood schappen doen. Even bij je moeder op de koffie of naar een ouderavond kan dus ook niet, tenzij je het duidelijk aanmeldt. Dan willen ze er nog wel eens toestemming voor geven." Voor Ellie is 'alles beter dan de gevangenis'. „Daar hadden alle vrouwen ruzie met elkaar. Ze vochten er nog om een bo terham." Jacques Cats en Mariëtte van Wissen (Om privacy redenen hebben de in dit artikel genoemde gestraften een ande re naam gekregen) Het verhaal van Decimir Jasarevic klinkt als een sprookje. De Serviër kwam 22 jaar geleden naar Nederland. Bouwde sa men met zijn Hollandse vrouw Inge een res taurant op in Enkhuizen. De zaak floreert al jaren. Met het geld dat hij hier verdient, heeft hij een ziekenhuis in zijn geboortestad Krusevac ingericht. „Ik zie het niet als een investering, maar als een humanitaire be legging." Met de gezondheidszorg in Krusevac, een stad met circa 140.000 inwoners, is het bedroevend gesteld. Mensen moeten van heinde en verre komen om een hospitaal te bereiken. Moeten hun eigen dekens en me dicijnen meenemen. „Het is de mooiste stad van Joegoslavië. Het ligt midden in het land tussen de bossen en watervallen." Decimir Jasarevic (47) is trots dat hij iets heeft gedaan voor de mensen in zijn geboor teplaats. Met zijn geld is een luxe ingericht ziekenhuis van de grond getild. „Het is het eerste nieuwe ziekenhuis dat na de oorlog in Joegoslavië is geopend", zegt hij. De ope ning op 29 april jongstleden, trok maar ca meraploegen van diverse televisiestations. Enthousiast laat hij foto's zien van de ope ning. Zevenhonderd mensen kwamen die dag nieuwsgierig langs De foto's laten zien hoe luxe het hospitaal is ingericht. Marmeren vloeren met fraaie mo zaïeken, een nieuwe operatiekamer en mo derne kamers voor de patiënten. „Het zie kenhuis heeft een chirurgische afdeling, gynaecologie, plastische chirurgie, kinder artsen, eerste hulp en uiteraard algemene gezondheidszorg. We zijn met vier kamers gestart. Die zijn voor de dagopnames. We werken ook met thuiszorg. Want op die ma nier kunnen we meer mensen in het zieken huis helpen." Eigen zaak Decimir is voor de mensen in Krusevac een weldoener. Iemand die zijn stad nooit verge ten is. Hij verliet zijn land destijds voor Inge uit Enkhuizen. „Die was in Joegoslavië op vakantie. Ik verliet mijn land uit liefde voor haar, maar ook vanwege de kust die hier zo mooi is. In Enkhuizen werkte ik drieëenhalf jaar in restaurants voordat ik mijn eigen zaak begon. Toen ik die overnam, hoorde ik mensen in Enkhuizen zeggen dat die Joego slaaf het niet lang vol zou houden." Die hadden het dus mis, want het hotel-res taurant draait al zeventien jaar met groot succes. Pandje voor pandje wisten Decimir en Inge aan te kopen voor de uitbreidingen van het bedrijf. „Vanaf de eerste dag draai en wij op volle toeren. We hebben nu tien kingsgroepen zich weer beginnen te men gen." Tijd is kostbaar. Zeker voor iemand als Decimir, want zijn hoofd loopt over van de plannen die nog moeten worden uitge voerd. Het ziekenhuis in Krusevac is in ie der geval geopend. Het heeft Decimir en In ge een smak geld gekost om dat voor elkaar te krijgen. Hoeveel laten ze in het midden. „We werken hard, maar niet om onze kinde ren alles te geven vertelt Inge. Decimir ziet het project als 'een humanitaire belegging'. „Het geld dat in het ziekenhuis verdiend wordt, zal worden gebruikt voor de aan schaf van nieuwe apparatuur en medische zorg." Het plan voor het ziekenhuis ont stond toen Decimir in contact kwam met enkele Servische artsenDie volgden een se minar in Amsterdam en verbleven in zijn hotel. De noodzaak van een goed hospitaal in Krusevac werd Decimir duidelijk. „Daarna ontmoetten wij tijdens onze va kantie opnieuw Servische artsen en ont stond het idee om elkaar te helpen. Wij zou den geld in het plan steken en zij zouden als/ artsen hun kennis hiervoor beschikbaar stellen." Een oud huis van driehonderd vierkante meter moest worden opgeknapt om dienst te gaan doen als ziekenhuis. Net als voor zijn verbouwingen in het restaurant, had Deci mir de supervisie voor de inrichting van het pand. „Ik begeleid de mensen in het zieken huis ook, samen met mijn familieleden die daar wonen. Het gebeurt op mijn manier. Want de kwaliteit moet in de gaten worden gehouden en het ziekenhuis moet nog jaren draaien." Er werken tien mensen in het ziekenhuis. Daarnaast maakt het ziekenhuis gebruik van veertig oproepbare specialisten, „De artsen zijn gemotiveerd. En we hebben de beste verpleegsters van de stad." De Enkhuizer financiers hebben afspraken gemaakt met het ziekenfonds in Servië om mee te betalen. Daarnaast betalen de pati ënten een eigen bijdrage. „Dat is betaal baar", bezweert Decimir „Iedereen is wel kom zonder dat men dekens hoeft mee te nemen zoals nog steeds in het stadszieken huis van Krusevac gebeurt." Sterker nog; zelfs Nederlanders kunnen in de kliniek van Decimir terecht. „Mensen die hier op de wachtlijst staan kunnen we daar helpen. Daarvoor ga ik contact zoeken met de zie kenfondsen in Nederland. Op die manier slaan we twee vliegen in één klap. Want met het geld dat daarmee wordt verdiend, kun nen we weer nieuwe spullen kopen voor de zorg daar." Cees Beemster luxe hotelkamers. In het restaurant kan ik tweehonderdtwintig mensen ontvangen en nog eens honderd op het terras en bij de cocktailbar." Zestien man werken dagelijks in de zaak. Volgens de formule die Decimir bedacht ,Ik heb de hogere hotelschool in Joegosla vië gevolgd. Werkte daar in de beste hotels van Belgrado en de Joegoslavische kust. Ik kwam als een vakman in Nederland. Ik maakte direct plannen. Wist wat ik wilde." De burgeroorlog in Joegoslavië die begin ja ren negentig uitbrak, schokte hem. „Het was een raadsel voor mij waarom dat ge beurde. De verschillende bevolkingsgroe pen hadden altijd goed samengeleefd." Decimir heeft zo zijn eigen theorie over de oorzaken van het geweld op de Balkan: „Joegoslavië was hard op weg een belang rijk economisch land te worden. Mijn vader had voor de oorlog al een pensioen dat ver gelijkbaar was met de pensioenen in Neder land. De Verenigde Staten zagen de vor- ming van een nieuwe macht. West-Europese landen zagen Joegoslavië als een concur rent. Westerse politici hebben het conflict aangewakkerd. Dat de Joegoslaven zelf de wapens oppak ten om elkaar af te slachten, beseft Decimir wel. „Maar zij werden hiertoe aangezet door hun leiders die op hun beurt marionet ten waren van westerse leiders." Zelf heeft de restauranthouder nooit over wogen mee te vechten. „Ik was betrokken bij de mensen daar, maar mensen vermoor den was voor mij geen optie. In plaats daar van trokken Inge en ik in 1991 met 88 ton hulpgoederen door Bosnië. We hadden voor die reis ons testament al geschreven. Voed sel, kleding, medicijnen en invalidenwa- gens brachten we naar ziekenhuizen en vluchtelingenkampen. We trokken van stad naar stad. Van het Nederlandse ministerie van defensie kregen we ziekenhuisbedden. Er was voor mij geen onderscheid tussen Serviërs, Kroaten of moslims." „Het land zal op termijn weer worden her enigd als Joegoslavië", gelooft Decimir. „Want de mensen kunnen eenvoudigweg niet zonder elkaar. Nu al zie je dat bevol- e opening van het ziekenhuis in het Servische Krusevac, met op de voorgrond Dacimir Jasarevic.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27