Van Gaal terug: vuur en tranen Slechts Athene telt voor Huizinga PZC Simpele zege Floris Jan Koole in Goes Garzelli loopt uit op concurrentie Helikopter stort neer tijdens Vredeskoers vanongsportredactie Mark van Bommel in beeld bij Barcelona jBarcelona-coach smeekt om steun Anthony Lurling naar Feyenoord Interland Oranje is voorwedstrijd Reisverbod voor 1007 hooligans Shinji Ono in WK-selectie Japan Ladislav Kubala overleden Adelaar laat FC Utrecht perplex achter Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk (fi) AutoTrack.nl zaterdag 18 mei 2002 BARCELONA - Mark van Bommel staat op het lijstje van Louis van Gaal van gewenste versterkingen bij FC Barcelo na. De trainer is gecharmeerd van de middenvelder van PSV die hij liet debuteren in het Ne derlands elftal. Verder wilde Van Gaal niet veel door Roel Wiche BARCELONA - Blakend van zelfvertrouwen keerde Louis van Gaal gisteren terug in het kruitvat dat FC Barcelona heet. Met kwinkslagen, sappige one liners en zowaar een paar tra nen bespeelde de verloren zoon, uitdagend als in zijn beste jaren, het massale perslegioen. Bijna smekend vroeg de coach aan zijn gezworen critici steun in zijn missie om de Catalaanse gigant uit het slop te halen. Maar tegelijk kondigde hij aan dat hij recht voor zijn raap zal blijven als altijd. „Ik ben en ik blijf de oude Van Gaal. De rentree van de Amsterdam mer had een week lang heel Ca- taloniëin z'n greep. De ene na de andere enquête werd geprodu ceerd en vooral de sensatiebe luste sportkranten trokken ie dere scheet na die Van Gaal de afgelopen dagen liet. Tientallen pagina's alleen al werden volge schreven over de in rook gehul de reis waarmee de Amsterdam mer donderdag, na een verblijf in Nederland, terugkeerde naar Spanje. Van Gaal vloog van Rot terdam via Alicante naar Valen cia, waarna een bevriende taxi chauffeur hem bracht naar zijn villa in Sitges. Volgens de pers probeerde hij zo elke confronta tie met zijn tegenstanders, ver zameld in het platform anti-Van Gaal, te vermijden. Klinkklare kwijt over de mogelijke komst van de Limburger. „Ik kijk naar posities in het elftal, naar kwaliteit en, zoals een echte Hollander betaamt, naar de prijs. Mark, laat ik het zo zeg gen, is een van de kandidaten." Van Bommel gaf in de winter onzin, aldus de coach. „Ik had geen zin om 's nachts op het vliegveld een persconferentie te moeten houden. Want daar was het dan toch op uitgelopen." Geen protestgroep was in ieder geval te bekennen toen Van Gaal gistermiddag, even voor enen, als een veldheer de poort van Camp Nou binnenstapte. Voor de ogen van meer dan tweehonderd journalisten en miljoenen tv-kijkers - drie sta tions zonden de presentatie rechtstreeks uit - tekende de nieuwe 'jefe' een contract tot de zomer van 2005. Niet toevallig het tijdstip waarop de ambts termijn van Bai'pa-preses Joan Gaspart, zijn grootste pleitbe zorger, afloopt. Gaspart mocht even aan de mi crofoon, maar algauw nam Van Gaal de regie over. Eerst rustig, op gedempte toon. Daarna ou derwets op dreef: strakke blik, staccato-zinnen en vol vuur. In weergaloos boerenkoolspaans durfde hij de steun van zijn grootste vijand, de pers, te vra gen. Wel vijf keer, wel tien keer. „Alles en iedereen hier wil dat Barcelona weer terug aan de top komt. Daar moeten we dan ook met zijn allen aan werken. We zitten samen in hetzelfde schuitje." Hoe diep de littekens nog zijn, bleek halverwege de persconfe rentie. Furieus haalde Van Gaal uit naar een krant die geschre ven had dat hij de elftalleider, aan open te staan voor een transfer. Belangstelling was er wel voor hem (Lazio Roma), maar werd nooit concreet. Volgens Vitesse-verdediger Dejan Stefanovic is hij ook in beeld bij Van Gaal. Van Gaal wilde gisteren nog niets zeggen Carlos Naval, uit de club wilde smijten. En zelden liet hij zijn masker dieper zakken. Emotio neel, met tranen in zijn ogen, wees hij naar het 'slachtoffer', dat in een hoek van de zaal stond. „Die man is wel de aller-, allerlaatste, die ik de bons zou geven. Schandalig dat mensen dat durven neer te pennen." Campagne Het zal zeker niet de laatste keer zijn dat hij de tegenaanval zoekt. Want hoewel preses Gas part zijn best deed om te ieder een ervan te overtuigen dat Van Gaal 'zijn tegenstanders voor zich probeert te winnen', kon digde de coach zelf aan geen concessies aan zijn karakter te zullen doen. „Ik kan mezelf niet veranderen en ik wil mezelf niet veranderen. Ik blijf zoals ik ben: open en direct." Wel gaf hij aan nu beter te kun nen communiceren dan in zijn eerste campagne in Camp Nou. „Toen begreep ik minder van de taal, plaatste ik woorden in een ongelukkige context. Dat is ver anderd. Ik maak nu een betere start. Begrijp meer van Spanje en van de Catalanen." GPD Louis van Gaal droogt zijn tra nen, nadat hij emotioneel werd toen een journalist vroeg naar het eventuele ontslag van elftal leider Carlos Naval. foto Toni Albir/AP over het team dat hij gaat bou wen. Onzeker is de toekomst van Frank de Boer, die weigert een eenjarig contract te teke nen. Als Barcelona niet met een papier voor twee jaar op de proppen komt, is de ex-Ajacied wellicht weg. Ook Patrick Kluivert en Rivaldo zouden op de transferlijst staan. Andries Jonker wordt de assis tent van Louis van Gaal bij FC Barcelona. De nieuwe coach benaderde de ex-trainer van Volendam, momenteel nog in dienst bij de KNVB, al weken geleden. „Andries is een harde werker en snapt de basisprin cipes van het voetbal. Hij past uitstekend in mijn filosofie." Volgens Van Gaal is Co Adri- aanse, ook genoemd als rech terhand, geen moment in beeld geweest. „We zouden geen ide aal koppel vormen. Adriaanse moet ergens als hoofdcoach werken." ANP/ GPD HEERENVEEN - Anthony Lurling (25) stapt over naar de club van zijn dromen. De linkerspits van SC Heerenveen staat op het punt een vierjarig contract te tekenen bij Feyenoord. „Op een paar kleine puntjes na zijn we eruit. Het gaat goed komen. Feyenoord is altijd al de club geweest waar ik dol graag naar toe wilde." SC Heerenveen en Feyenoord hebben al overeenstemming bereikt. De hoogte van de vergoedings som die de Uefa-Cupwinnaar voor de geboren Bosschenaar op tafel moet leggen wordt niet bekendgemaakt. GPD CONCORDE - De vriendschappelijk interland Verenigde Staten - Nederland is morgen niet meer dan een voorgerecht. Als het duel plaatselijke tijd om kwart voor vier in de namid dag is afgelopen maken de landen plaats voor de Major Lea gue Soccer, de Amerikaanse profcompetitie. De hoofdmaal tijd voor 38.000 toeschouwers begint om half vijf, als in het Foxboro Stadium wordt afgetrapt tussen New England Re volution en Chicago. Foxboro Stadium is morgen bij de Ver enigde Staten - Nederland tot de laatst beschikbare plaats be zet. De arena is echter niet uitverkocht. De thuishaven van New England Revolution woi'dt verbouwd. De capaciteit wordt opgekrikt naar 64.000. De oefenwedstrijd is de laatste van de Verenigde Staten voor het WK in Zuid-Korea, dat voor de Amerikanen op 5 juni begint tegen Portugal. GPD LONDEN-Voor 1007 Engelse hooligans geldt tijdens het WK voetbal een reisverbod. De vandalen moeten hun paspooxd bij de politie inleveren en kunnen dat na het WK weer ophalen Het aantal ligt tien keer hoger dan bij het EK van 2000 in Ne derland en België. Daarnaast heeft de Japanse politie bij een werkbezoek aan Engeland de profielen van nog eens twee honderd potentiële Engelse oproerkraaiers ontvangen. RTR TOKIO - Bondscoach Philippe Ti'oussier van Japan heeft gis teren de selectie bekendgemaakt van het team dat meedoet aan het wereldkampioenschap voetbal, dat 31 mei begint. Ja pan en Zuid-Korea zijn samen gastheer van het toernooi. Fey- enoorder Shinji Ono is een van de 23 geselecteerde voetbal- lex's. De Fransman Troussier haalde twee oudgedienden terug xn de selectie, Mashashi Nakayama (Itawa) en Yutaka Akita (Kashima). Nakayama maakte vier jaar terug op het WK in Franki'ij k de enige goal voor JapanHidetoshi Nakata (Panna en Junichi Inamoto (Arsenal) zijn ook opgenomen. RTR BARCELONA - Ladislav Kubala is gisteren in het Clinica der Pilar in Barcelona overleden. De legendarische voetballer werd 74 jaar. Kubala werd op 12 februari in het ziekenhuis opgenomen na een hersenbloeding. In 1999 werd hij door de fans van FC Barcelona tot voetballer van de eeuw "uitgeroe pen. Kubala speelde bij Fex-encvaros, Bratislava (toentertijd Tsjechoslowakije), Pi-o Patina (Italië), FC Barcelona en Es- panyol BarcelonaKubala kwam voor drie nationale elftallen uit: drie keer voor Hongarije, zes keer voor Tsjechoslowakije en negentien keer (elf doelpunten) voor Spanje. Na beëindi ging van zijn actieve carrière in 1962 werd hij korte tijd trai ner van FC Barcelona. In 1969 werd hij bondscoach van Span je (1969-80). Daarna was hij bondscoach van Paraguay en Saudi-Arabië. EFE Favorieten treuren niet om gemist goud op EK judo door Herman Wissink MARIBOR - Judoka Mark Huizinga is zijn Europese titel kwijt. Gisteren haalde hij op het EK in Maribor 'slechts' brons. De olympisch kampioen zou wel even voor de vijfde keer Europees kampioen wor den, maar een foutje in de der de ronde tegen de Oekraïner Valentin Grekov gooide roet in het eten. Ook Deborah Gravenstijn, vo rig jaar nog goed voor zilver, moest genoegen nemen met de tegenvallende derde plaats. Het Europees kampioenschap in de Sloveense plaats op de grens met Oostenrijk geldt voor de judoka's slechts als een tussenstation. Het is nog net geen sabbatical year, maar er wordt wel gas teruggenomen. Over twee jaar zijn er weer Olympische Spelen. Dan moet geoogst worden. Huizinga en Gravenstijn wa ren in goed gezelschap. Isabel la Fernandez, regerend we reld- en Europees kampioene in de klasse tot 57 kilo, kreeg ook niet meer dan brons, net als olympisch kampioen Gi useppe Maddalloni (tot 73 ki lo) en de Belgische Gella Van- decaveye. Vandecaveye (tot 63) had, nadat ze in 1995 op het.EK in Birmingham door Jenny Gal werd verslagen, op het Euro pese podium geen wedstrijd meer weggegeven. De favorieten haalden hun schouders op. „Ik kan nu wel als een gek te keer blijven gaan, maar dan komt in 2003 of 2004 de klad er een keer in", ver klaarde Huizinga, nadat hij tegen de Rasul Salimov uit Azerbaidjan het brons had veroverd. Voor de 28-jarige Huizinga was het EK in Maribor het ne gende Europees kampioen schap. Hij stond gisteren voor de zevende keer op het podium. „Ik heb in februari het toer nooi van Parijs gewonnen. Daar wai'en alle toppers van de wereld. Dat zijn toernooien waarop je kan laten zien dat je er nog bent. Verder ben ik dit jaar vooral relaxt bezig. In Mark Huizixxga druipt af na het verlies in de derde ronde tegen de Oekraïner Valentin Grekov. foto Jasper Juinen/ANP mijn hoofd en op de ti'ainingen Misschien was ik daardoor in die derde pax*tij was te laks en maakte ik die fout." Deborah Gravenstijn was uit eindelijk blij met haar vierde bronzen medaille op een EK. De luchtmacht-fysiothera peute ging al in haar eei'ste partij vroeg in de ochtend on- dei'uit. De volsti'ekt onbeken de Russische Chouchakova verraste de lichtgewicht. Bondscoach Van Unen moest alle zeilen bijzetten om de ju doka weer fris te ki'ijgen. In de trainingshal volgde een fikse scheldpartij gevolgd.door een robbertje stoeien op de judo- mat. „Tjonge, wat keek ze na die eerste partij lodderig uit haar ogen zeg. Het was niet agressief. Ik ben echt heel boos geweest. Normaal doe ik dat niet, maar Deborah had dat even nodig." Gravenstijn beaamde dat. „Ja, even lekker geknokt. Om weer schei'p te worden." Daardoor kwam ze nog uit op brons. Op gelucht: „Ik wil gewoon bij de beste drie van Europa en van de wereld horen. Daarom moest ik me na die eerste paxlij opladen. Ik heb nu vijf EK-me- dailles. Er zijn er niet veel die me dat na kunnen zeggen.An- gelique Seriese wel. Ze is met tien Europese medailles re cordhoudster. En Jessica Gal heeft alleen al vier gouden Eu ropese medailles gewonnen. GPD UTRECHT - Frans Adelaar heeft het bestuur, de spelers groep en de aanhang van FC Utrecht verbouwereerd achter gelaten. De trainer van de eredi visieclub diende donderdag zijn ontslag in. Het bestuur beraadt zich nog over de situatie. „Een donderslag bij heldere he mel", stelde technisch directeur Han Berger vast. Teleurstel lend, vond doelman Harald Wa penaar. De spelersgroep werd donderdagavond ingelicht. Voorlopig neemt Foeke Booy de taken van Adelaar over. De ploeg vertrekt vandaag naar Se- villa in Spanje om mee te doen aan een internationaal toer nooi. Voorzitter Gerrit Bloe- mixxk en Han Berger gaven gistermiddag uitleg over het on verwachte vertrek van de hoofdcoach. Donderdagmiddag evalueerden beide pai'tijen het afgelopen seizoen, waarin Utrecht als zevende eindigde, de bekerfinale schlemielig verloor van Ajax, maar wel voor de tweede keer op rij Europees voetbal veiligstelde. „Iedei'een zeer tevreden, dus", gaf Bloe- mink aan, Adelaar, sinds maart 2000 hoofdtrainer, was kennelijk niet tevreden. Hij beëindigde het gesprek met het verzoek per 1 juli uit zijn taken ontheven te worden. Op de vraag daar eerst toch nog even over na te denken, kwam al enkele uren later het antwoord dat hij zijn besluit niet wilde herzien. De trainer, die xn januari nog bijtekende tot de zomer van 2 0 0 3zag ineens te weinig perspectief voor de vol gende voetbaljaargang. „Ter wijl hij bij de contractonder handelingen vaststelde, dat er nog rek in deze selectie zat", gaf Berger aan. Adelaar zelf liet zich gistermid dag niet zien. De Utrechter meldde zich 's ochtends ziek bij de club. Een publiek geheim is dat de trainer en de technisch directeur moeilijk met elkaar door een deur konden. ANP door Sjaak Sinke GOES - Om de zege in de zeven de editie van de Sportpunt Zee landloop in Goes te behalen, hoefde Floris Jan Koole gister avond niet eens tot het uiterste te gaan. Hij kreeg weerwerk van veteraan Wim Vroegop, maar die liet het in de laatste meters afweten. „Jammer dat er niet meer tegenstand was", vond tri atleet Floris Jan Koole. „Dan had ik misschien niet gewon nen, want het ging niet echt lek ker." Na de eerste ronde van 2.5 kilo meter was het veld van een klei ne zeventig atleten al uit elkaar gesleurd door een vijftal, be staande uit Floris Jan Koole (Dynamica), Rini Bi'Uggeman (AV'56) en de veteranen Wim Vroegop (Olympia), Eddie Smit (Delta Sport) en John Overweel (Dynamica). Jos den Hollander (AV'56) voerde de achtervolgen de groep aan die al op een mi nuut achterstand had opgelo pen. Den Hollander moest zijn inspanningen al snel bekopen en gaf na de tweede ronde de pijp aan Maarten. Halverwege vo ex-de Wim Vroegop het ovei'gebleven drie tal aan met een sterk lopende Eddie Smit en Floris Jan Koole, die zich rustig liet 'meedrijven'. Bxnaggeman incasseerde dertig meter achterstand en John Overweel zag de kopgroep met vijftig meter voorsprong het Hollandse Hoeve-bos induiken. Na de derde ronde nam Floris Jan Koole zijn verantwoorde lijkheid en bepaalde het tempo met Vroegop en Smit in zijn kielzog. In de laatste ronde drong Wim Vroegop niet echt meer aan en liet de zege aan Koole. „Koole had het verdiend. Ik hou er niet van om te profiteren van het werk van een ander", liet Vroegop tevreden weten na zijn tweede plaats overall, goed voor de winst bij de mannen H40. Ed die Smit hield de schade be perkt en finishte op de derde plaats overall, genoeg voor de zege bij de mannen H50. Vrouwen Bij de vrouwen had Sjaan Maar- tense (AV'56) weinig tegen stand. Ze liet zich in de beginfa se gangmaken door de mannen, maar moest het al snel alleen cloen. Ellen Bexwald (AV'56) hield zich staande op de tweede plaats, ruim vóór Greetje Smit (Delta Spoil). door Marc van Veen LIMONE PIEMONTE - Stefano Garzelli heeft zijn leidende po sitie in de Ronde van Italië ver stevigd. De Italiaanse wielren ner won gisteren de vijfde etappe tussenFossano naar Li- mone Piemonte. De aankomst was voor het eerst in de 85e edi tie bergop. Garzelli was de sterkste uit een kleine kopgroep. Het was zijn tweede etappezege in de Giro d'Italia. Michael Boogerd hand haafde zich tot de laatste kilo meter in de eex'ste groep, maar moest uiteindelijk zo'n halve minuut op de winnaar toegeven. In het algemeen klassement be zet Boogerd de veertiende plaats op 1.35 van de leider. Na de rustdag mocht het pelo ton voor het eerst de benen tes ten in de bergen. Na de start in Groningen - een week geleden - bevond het peloton zich einde lijk ook op Italiaans grondge bied. Tussen Fossano en Limone Piemonte lagen 150 kilometer, met enkele venijnige klimme- tjes. De laatste was de zwaai'ste: ruim veertien kilometer naar van onze sportredactie WARSCHAU - De zevende en voorlaatste etappe van de Vre deskoers is gisteren enige tijd onderbroken wegens een onge val met een helikopter. De wiel renners moesten na 154 kilome ter van de fiets, omdat in de buurt van Babied Stare een heli kopter in een tuin was neerge stort. Het betrof een machine met Tsjechisch lv-personeel. Er vielen geen doden. De piloot raakte licht gewond. In de ma chine zaten ook twee cameralie- den. Ook zij kwamen met de schrik vrij. De slachtoffers wer den uit voorzorg naar een zie kenhuis overgebracht. Volgens ronde-arts Svoboda verkeerden ze in een shock, maar hadden ze geen ernstige verwondingen. De helikopter belandde op twee auto's. Koxl voor het neerstor ten was de rotor van de machine afgebroken en op korte afstand van het peloton op straat te rechtgekomen. „Als het ongeluk drie seconden later was ge beurd, waren er honderd doden het bergdorp Limone Piemonte. Garzelli, 'eerder al winnaar in Luik, reed attent. Met vier hel pers van Mapei begon hij aan de laatste beklimming. In de eerste gx'oep bevonden zich ook Mi chael Boogerd en Addy Engels. De laatste moest halverwege de klim lossen. Boogerd klampte lang aan, maar in de steile slot- kilometer moest ook de Rabo- coureur het hoofd buigen. Re den: Garzelli trok het tempo flink op. De Italiaan achter haalde de ontsnapte Pellizotti en reed keihard door naar de streep. Door zijn zege en de bonificatie seconden groeide de voorsprong van Garzelli tot bijna driekwart minuut. Tweede in het klasse ment staat na de vij fde rit de Ita liaan Fr-ancesco Casagrande op 43 tellen. Gilberto Simoni staat derde op één minuut. Voor Marco Pantani lijkt de Ita liaanse ronde snel afgelopen. De renner had in de bergen moeite het tempo van de toppers te vol gen. Bij de eerste zware klim moest de Italiaan lossen. Hij fi nishte uiteindelijk op zeven mi nuten van de winnaar. ANP gevallen", verklaai'de de Duitse wielrenner Olaf Pollack, die de wedstrijd niet voortzette. Het incident gebeurde 50 kilo meter voor de finish. De renners vroegen de jury de etappe te neuti*aliseren. Die ging daar niet mee akkoord. „Kennelijk is het belang van de sponsoren groter", riep de boze Pollack. „Het was een zware beslissing", wierp wedstrijdleider Pavel Dolozel tegen. „Doorslagge vend was dat er geen doden zijn gevallen. En dat de lichamelijke toestand van de slachtoffers re delijk was." Bij de eerste doorkomst in de Poolse hoofdstad wilden de ren ners stoppen. Na uitgebreid overleg met de jury zetten zij alsnog de koers voort. Ondanks een afspraak in het peloton om niet voor de zege te sprinten, lie ten enkele rennei-s kort voor de finish het peloton achter. De Est Andrus Aug ging als eerste over de streep, gevolgd door de Ne derlander Roy Sentjes. Aanvan kelijk werd Bobbie Traksel als tweede aangegeven. SID/DPA Advertentie V y De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21