Zorg om ruimtelijke ontwikkeling PZC Te Veldhuis wil voorbeeld van Pronk niet volgen Vijftien puppy's in één worp Besluit containerterminal vóór verkiezingen Onzekerheid over rijksbeleid werkt verlammend voor provincie LAR.M 17 Drie maanden voor messentrekker Deel Ouwerkerk zonder water Tientallen vogels gestolen Hennepkwekerij gevonden Zijderups vreet plantsoen kaal Actie voor zonnenergie in Zeeland slaat aan Pinkstertocht zaterdag 18 mei 2002 Hoor Rinus Antonisse MIDDELBURG - Provinciale Staten moeten vóór de verkie zingen van maart 2003 beslissen over aanleg van de Westerschel- de Container Terminal (WCT). Een voorstel van GroenLinks om een besluit over de verkie zingen heen te tillen - en zo de kiezers mee te laten spreken - krijgt geen steun. „De WCT wordt een van de belangrijkste beslissingen in Zeeland van de laatste tijd. De kiezer is er nog nooit over ge raadpleegd", motiveerde J, Smit gisteren in de statencom missie Ruimte, Milieu en Water het voorstel van GroenLinks. „Bovendien was de WCT nog niet in beeld bij de vorige ver kiezingen in 1999." Gedeputeerde J. van Zwieten (WD) was verbaasd over de suggestie om 'een soort referen dum' over de containerterminal te houden. „Kennelijk heeft GroenLinks weinig vertrouwen in het mandaat dat ze van de be volking heeft gekregen." Hij be nadrukte dat de mening van de inwoners over de WCT wel de gelijk wordt gehoord. „Ik kan me geen project voor stellen waarbij de bevolking in tensiever is betrokken dan de WCT", aldus Van Zwieten. „Als je de verkiezingen misbruikt om één belangrijk onderwerp aan de bevolking voor te leggen, doe je de inhoud van die verkiezin gen geweld aan." Hi] vond dat de zittende Staten alleszins in door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Provinciale Staten zijn erg bezorgd over de voortgang van ruimtelijke ont wikkelingen in Zeeland. De zorg richt zich met name op nieuwe economische activitei ten en woningbouw. Die komen door onduidelijkheid over de invoering van de Vijfde Nota voor de Ruimtelijke Ontwikke ling danig in de knel. In de nota staat het rijksbeleid voor de komende tijd. Provincie en gemeenten moeten zich daar naar richten, Het parlement heeft de behandeling van de no- ta op de lange baan geschoven, j terwijl de rijksoverheid toch al j op allerlei manieren vooruit- loopt op het nieuwe beleid. Pro- vincie en gemeenten weten niet waar ze aan toe zijn. Door de veranderde politieke si- tuatie in Den Haag is het nog maar de vraag of de plannen van demissionair minister Pronk werkelijkheid worden. De kans I is groot dat bepaalde voorne mens op een laag pitje worden gezet of worden geschrapt. In de commissie Ruimte, Milieu en Water getuigden gisteren ver scheidene Statenleden van hun ongerustheid. Ze vonden dat sprake is van een 'verlammende situatie'. Als voorbeeld haalde H. van Waveren (CDA) het plan voor aanleg van kassen in de Kanaal zone Zeeuws-Vlaanderen aan. Volgens de Vijfde Nota is dat niet mogelijk. Hij drong aan op een herkansing, nu de Vijfde Nota, zeker op onderdelen, op detochtstaat. G. Roeland (SGP) vroeg in deze om een enthousi- Advertentie aslje aanpak van de provincie. Gedeputeerde J. van Zwieten (WD) zei dat het dagelijks pro vinciebestuur tegen de komst van de glastuinbouw geen be zwaar heeft, mits wordt vol daan aan voorwaarden voor milieu, verkeer en waterhuis houding. „Maar het Rijk zal dan toch een standpunt moeten ge ven." Hij deelde mee dat de pro vincies gezamenlijk om snelle duidelijkheid over de Vijfde No ta gaan vragen. Ongerustheid was er ook over de uitvoering van plannen voor herinrichting van verschillende regio's (Schouwen, Walcheren, West-Zeeuws-Vlaanderen en rondom het Veerse Meer). Het zijn gigantische klussen die steun verdienen, maar kan de provincie het werk wel aan en is er genoeg geld voor, was com- missiebreed de twijfel. J. Smit (GroenLinks) zette met name vraagtekens bij het peper dure plan (ruim één miljard euro) voor herinrichting van West-Zeeuws-Vlaanderen. „Het gaat per hoofd van de be volking om absurde bedragen. Er dreigt een overkill te ont staan, zonder dat het leidt tot een grote meerwaarde." Gedeputeerde G. de Kok (PvdA) stelde dat het bedrijfsleven het overgrote deel moet betalen van de plannen voor West-Zeeuws- Vlaanderen. Maar er is ook flink wat geld opzij gezet voor aan pak van de kustzone (die geldt als zwakke schakel) en daarvan moet gebruik worden gemaakt "AQW-RETTE" PAUIKRUGERSTRAAT 146-148 .TELEFOON0118-419165 Moeder Bella en haar vijftien jonkies maken het daags na de bevalling goed. door Gerrit van Loon GRIJPSKERKE - Het was een zware bevalling voor hond Bella uit Grijpskerke. De Rhodesian ridgeback bracht de afgelopen dagen vijftien puppy's ter we reld. Tien teven en vijf reuen za gen het levenslicht. Woensdagmiddag begon Bella met werpen. Omstreeks mid dernacht was ze op een aantal van elf puppy's gekomen. Toen het baasje van de hond, Brigitte Claessen, de volgende ochtend weer kwam kijken, wist ze niet wat ze zag. Na het tellen van de staartjes kwam ze op vijftien. Op dit moment maken de jonge hondjes het goed. De Rhodesian ridgeback, te herkennen aan een over de rug groeiende, te gendraadse streep haar, is vol gens haar baasje in prima sta biele toestand. De bevalling was in huize Claes sen een hele belevenis. Het hele gezin, vader, moeder en twee kindertjes, zaten rond de mand verrast toe te kijken. „Maar Bella heeft het helemaal zelf ge daan hoor.De hond is onderge bracht in één van de drie slaap kamers. De kindertjes slapen door deze bijzondere gelegen heid samen op een kamer. De fa milie Claessen houdt niet alle hondjes zelf. Het was de eerste keer dat Bella een nest wierp. Dierenarts Ka- relse uit Goes controleerde de puppy's. Ze zijn kerngezond. foto Willem Mieras Vijftien puppy's in één worp is geen record in honden- land. De laatste vermelding in het Guinness Book of rec ords is een worp uit 1987. Een Duitse Dog wierp toen 23 jon gen, waarvan er zeven stierven. Zij hield dus zestien puppy's over. De Grijpskerkse Rhodesian ridgeback Bella had zestien jon ge hondjes in haar baarmoeder. Daarvan stierf er één. doorHarmen van der Werf MIDDELBURG - Het Zeeuwse VVD-Kamerlid J. te Veldhuis peinst er niet over het voorbeeld van PvdA-minister Pronk te volgen. De al dertig jaar politiek actieve Pronk trok zich donderdag te rug uit de pas gekozen PvdA- fractie om plaats te maken voor vernieuwing. „Niet sjiek tegen over de kiezers", oordeelt Te Veldhuis, die sinds 1982 in de Tweede Kamer zit. De VVD kampt met hetzelfde probleem als de PvdA. Door de onverwacht grote verkiezings nederlaag komen er praktisch alleen oudgedienden terug in de Tweede Kamer Pronk heeft daar zijn conclusie uit getrok- ken. Hij gaat weg en maakt plaats voor nummer 24 op de ■PvdA-lijst: S. Noorman-Den Uyl, die acht jaar Kamerlid is. Waarschijnlijk vertrekken er meer oud-bewindslieden van de PvdA, als er een nieuwe rege ring is. Te Veldhuis is verrast door het W plotselinge besluit van Pronk. i.Hij had zich ook niet meer kan- c didaat kunnen stellen. Wat hi] nu doet, is niet fair. Zeker omdat J weet dat hij bij de vorige Ka merverkiezingen veel voor keurstemmen kreeg. We zullen dinsdag bij de bekendmaking van de volledige verkiezingsuit slag zien of dat opnieuw is ge beurd." Pronk wil wel buiten de Kamer politiek actief blijven. Bij de samenstelling van zowel de VVD- als de PvdA-kandida- tenlijst eind vorig jaar ver- moedde niemand dat die twee Partijen zo zwaar zouden verlie zen, Vandaar dat er bovenaan de rijst geen nieuwe gezichten te vinden waren, aldus Te Veld huis. „Ik weet ook niet of kiezers op verjonging zitten te wachten. Een hogere leeftijd zegt niet zo veel. Van de grote nieuwe Ka merfracties heeft de Lijst Pim Fortuyn de hoogste gemiddelde leeftijd." Staatsrecht en binnenlandse zaken zijn de specialiteiten van Te Veldhuis, Hij dankte zijn ho ge notering, nummer 23, aan die deskundigheden en aan zijn lange staat van dienst. „En om dat de WD streeft naar een re gionale spreiding van kandida ten. Ik zou het tegenover de WD-achterban in Zeeland dan ook niet kunnen maken om mijn zetel op te geven voor iemand uit, zeg maar, Amsterdam." Restzetel Helemaal zeker van zijn terug keer in de Tweede Kamer is de Middelburger overigens nog niet, al werd gisteren bekend dat de VVD een restzetel weg- snoept bij GroenLinks. De WD krijgt 24 zetels, net één meer dan de plek waarop Te Veldhuis stond. „Wellicht komt er een WD'er met voorkeurstemmen in het parlement", houdt hij een slag om de arm. Hij denkt aan F. Örgü, WD- kandidaat van Turkse afkomst. „Wellicht heeft zij veel stemmen uit de Turkse gemeenschap ge kregen. Het wachten is dinsdag op de definitieve verkiezings uitslag. Mocht Te Veldhuis bui ten de boot vallen, dan maakt hij kans terug te keren na de for matie van een nieuw kabinet, als de WD meedoet. „Wij staan na de afstraffing van afgelopen woensdag niet te trappelen", meldt hij, „maar het land moet natuurlijk wel bestuurd wor den." COR DE JONGE staat zijn een afgewogen besluit te nemen. Zo redeneerde ook G. Roeland (SGP). „We zijn gekozen om be slissingen te nemen De kiezers kunnen ons daarop afrekenen." PvdA-fractievoorzitter L. Ver- meulen-Geschiere pleitte er voor om juist zo snel mogelijk over de WCT-aanleg duidelijk heid te geven. „De kiezer zal ons er wel op afrekenen." om naast versterking van de zeewering tegelijk anderezaken uit te voeren (in de sfeer van re creatie, natuur en verkeer). Van Zwieten (WD) betoogde dat de provincie nu zo'n 450.000 euro per jaar in het gebiedenbe- leid stopt. Volgens hem moet dat bedrag hoger worden, om de voortgang van de diverse plan nen niet te frustreren. TERNEUZEN - Een 31-jarige inwoner van Dordrecht is gis teren in Terneuzen voor een steekpartij veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, Politierechter G. van Unnik acht te poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel be wezen. Twee Engelsen werden het slachtoffer van de messte ken. De steekpartij vond 13 mei vorig jaar plaats in het uitgaanscentrum van Terneuzen. De Dordtenaar voelde zich belaagd door omstanders en stak met een knipmes de twee slachtoffers in de rug en in het linkerbovenbeen. De politie rechter meende dat verdachte zich uit de voeten had moeten maken. „Nu heeft hij zelf het geweld opgezocht door in de richting van de Engelsen te lopen. Een confrontatie kon niet uitblijven." Aan de steekpartij ging een ruzie tussen de dader en zijn vriendin vooraf in een van de cafés in de Nieuwstraat. OUWERKERK - Een deel van Ouwerkerk heeft vrijdagoch tend een goed uur zonder water gezeten. Oorzaak was een breuk in een cementen hoofdwaterleiding, aldus een woord voerstervan Delta Nutsbedrijven. Het euvel deed zich aan het begin van de ochtend voor. De breuk ontstond door onderlin ge werking van de buizen en de bodem. Tegen half elf werd de leiding volledig afgesloten, zodat het gat kon worden gerepa reerd. Zo'n veertig huishoudens in het blok Den Domp, Bur gemeester Romeijnstraat, Laan der Wereldveteranen en de Geertruidlaan raakten daardoor tijdelijk volledig van stro mend water verstoken. Voor het middaguur was het probleem opgelost. KRUININGEN - Uit een volière aan de Henry Dunantstraat in Kruiningen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag meer dan veertig vogels (presonata's) gestolen. De dieven gingen er ook vandoor met enkele broedhokjes waarin zich zeer jonge vogeltjes bevonden. De waarde wordt geschat op ruim zes honderd euro. HENGSTDIJK - Het wijkteam Hontenisse heeft donderdag avond een inval gedaan in een woning aan de Hengstdijk- sekerkstraat in Hengstdijk. Het bleek dat er in de woning op drie verschillende plaatsen hennep geteeld werd. In totaal werden 327 hennepplanten, en de benodigde apparatuur in beslaggenomen. In de woning zijn geen bewoners aangetrof fen. Een nader onderzoek wordt ingesteld. TERNEUZEN - De Hunzelaan in Terneuzen gaat gebukt on der de vraatzucht van de zijderups. Met grote aantallen heb ben ze de aanval ingezet op de kardinaalsmutsen in de groen- singel van deze straat. Voor zijderupsen is deze struik een ware lekkernij; inmiddels zijn dan ook al een stuk of tien struiken kaal gevreten. Volgens een woordvoerster van de gemeente Terneuzen gaat het om een natuurlijk verschijnsel, dat jaarlijks wel ergens opduikt. De rupsen eten zich helemaal vol, verpoppen zich en worden vlinders. De verwachting is dat de kaalslag binnen een week of vier voorbij is. Daarna komen de struiken weer in blad te staan. De overige begroeiing laten de rupsen met rust. De zijderupsen zijn niet gevaarlijk, de kardinaalsmutsen daarentegen wel. De struiken zijn namelijk bijzonder giftig. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De actie Zon in Zeeland loopt als een tiere lier. Er is veel belangstelling voor het plaatsen van zonneboi lers en zonnestrooinpanelen. Er zijn al zo'n 400 informatiepak ketten verstuurd en de promotie moet nog op gang komen. Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA) toonde zich gisteren in de Statencommissie Ruimte, Mi lieu en Water verheugd over het verloop. Hij herinnerde aan de doelstelling van de campagne door Energie Service Delta. Eind 2003 moeten er in de pro vincie tenminste 500 zonneboi lers en 1500 zonnepanelen aan wezig zijn. Nu de actie nog maar acht maanden loopt zijn er 84 boilers (17 procent van het streefaan- tal) en 458 panelen (31 procent) geplaatst. Inmiddels is er ook opdracht voor het aanbrengen van 150 zonnepanelen op het Antoniusziekenhuis in Oost burg. Poppelaars wees erop dat dankzij de actie de aanschaf prijs voor panelen verlaagd is van 292 naar 137,50 euro. Dat maakt het aantrekkelijker om gebruik te gaan maken van zon- ne-energie als schone, milieu vriendelijke grondstof. NIEUW-NAMEN - Liefhebbers kunnen maandag 20 mei deel nemen aan een gezinsfietstocht tussen rond Nieuw-Namen. Zij kunnen zich vanaf 13.00 uur in schrijven in café St.Cecilia. Deze weck heefi Dow problemen gekend door een storing in de stoom voorziening van twee krakers. Hierdoor zijn deze installaties stil komen te liggen. De eerste kraker kon maandag alweer worden opgestart. De afgelopen dagen zijn er aan de andere kraker reparaties uitgevoerd. Deze nemen we in het weekeinde weer in bedrijf. Helaas gaat dit gepaard met fakkelen, We trachten de overlast voor omwonenden tot een minimum te beperken. Desondanks is het mogelijk dat u hinder ondervindt van dit fakkelen. We betreuren dit ten zeerste, Graag bieden wij u hierbij onze c Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17