Regiopolitie op Oosterschelde Keukenhal Verzet tegen grotere bakkerij Leerlingen brengen milieu Saeftinge in kaart bodem en matras 2 halen: 1 betalen Geen extreme drukte tijdens pinksterdagen 2e PINKSTERDAG 13 Verhuizing doe-het-zelfwinkel voor rechter Waterpolitie komt nauwelijks aan controle toe Schelpenvissers mogen toch Waddenzee op Slingenberg maakt met jeugdboek kans op prijs DUBBELE AIR MILES zeeuwse almanak Gemengde eieren TWEEDE PINKSTERDAG OPEN! Smaakvolle Heerlijkheden ten tonele bruynzeel J BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 18 mei 2002 Hnnr Adri Klinkenberg DEN HAAG - De Raad van State maakt naar verwachting binnen zes weken bekend of de Krabbendijkse doc-het-zelf- winkelier M. de Witte zijn Fixetwinkel van de Oostweg nag verplaatsen naar het be drijventerrein aan de Zuidweg. De verhuizing wordt momen teel nog tegengehouden door de concurrent van De Witte, Doeland de Schipper in de Dorpsstraat. Eigenaar J. de Schipper vroeg gisteren aan de Raad van State in Den Haag om de milieuvergunning te vernietigen die de gemeente Reimerswaal voor de nieuwe locatie van De Witte heeft ver leend. De Schipper bestrijdt dat hij uit concurrentieover- wegingen aan het procederen is geslagen. Zijn bezwaren zijn voornamelijk gericht op de verkeersonveilige situatie voor fietsers die vanuit het dorp naar de nieuwe Fixet moeten rijden. Een oom van J. de Schipper probeerde gisteren aan bestuursrechter J. Ham- merstein uit te leggen dat het voor fietsers zeer gevaarlijk is om de provinciale weg te moe ten oversteken. Vervolgens komen ze dan op het bedrijven terrein, waar veel vrachtwa gens rijden en geen fietspaden zijn aangelegd. In een reactie zei De Witte dat de verkeerssi tuatie rond zijn huidige winkel ook veel te wensen overlaat. Mocht de Raad van State de be zwaren van De Schipper afwij zen, dan is De Witte er nog niet. De vestiging van de Fixet-win kel is niet in overeenstemming met het bestemmingsplan dat op het bedrijventerrein geldt. Bij de provincie is inmiddels een aanvraag ingediend om een artikel 19-procedure te kunnen voeren. Daarmee kan van het bestemmingsplan worden af geweken. Vervolgens moet de gemeente een bouwvergun ning verlenen. Deze besluiten kan De Schipper ook bij de rechter aanvechten. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De files rich ting Zeeland zijn alweer opge lost, de grote intocht was giste ren. Het bureau voor toerisme Zeeland verwacht de komende dagen 275.000 bezoekers. Wel druk, maar niet extreem. Vooral de hotels en de kamers zijn goed bezet. „Het wordt een goed weekein de" zei Ron de Reus van het Bu reau voor Toerisme Zeeland gisteren. Het is traditie. Het pinksterweekeinde is de ope ning van het vakantieseizoen. Nederlanders gaan een paar da gen weg in eigen land, Duitsers trekken naar de kust. De weersverwachting, die niet zo heel erg gunstig is, heeft wei nig invloed op de drukte, ver wacht De Reus. ,,Als ik nu naar buiten kijk, zou ik het gewoon wagen. De vooruitzichten zijn ook niet echt desastreus." Het wordt waarschijnlijk geen strandweer, maar voor een fietstocht of een wandeling is het mooi genoeg. Voor de attrac ties in Zeeland worden het ver moedelijk goede dagen. Voor de bezetting van de hotels en de huisjes is het weer van weinig belang, zegt De Reüb. „Er is veel vraag naar bunga lows en hotelaccommodaties, vooral aan de kust." Ook de campings hebben hoge ver wachtingen. De meivakantie is wat tegengevallen. „Daar had den de campinghouders meer van verwacht. Omdat de meiva kantie twee weken duurde, ko zen veel mensen voor het bui tenland." De afgelopen weken waren vooral de weekeinden druk. Rond hemelvaart, 1 meien Pinksteren, hebben ook veel Duitsers en Belgen een paar da gen extra vrij Toch wordt de echt pinkster- gekte de laatste jaren minder, volgens De Reus. „Mensen zijn niet meer zo afhankelijk van de pinksterdagen. Vroeger was het een verlengd weekeinde. Nu kun je altijd wel een weekeinde verlengen als je dat wilt. Ieder een heeft tegenwoordig ATV- dagen." Al met al wordt het waarschijnlijk net iets drukker dan vorig jaar. Wel druk, maar niet extreem. De ANWB meldde gisteren dat 900.000 Nederlan ders op pad gaan tijdens Pink steren. Daarvan blijven er 675.000 in eigen land. doorTheo Calkoen DEN HAAG - De bij de Vereni ging van Nederlandse Schel penvissers aangesloten Friese en Groningse bedrijven mogen hun slag weer slaan op de Wad denzee. Dat bepaalde de Raad van State in Den Haag gisteren. Omdat de Waddenzee een Na tionaal Natuurmonument is, moesten de schelpenvissers een vergunning aanvragen bij het ministerie van LNV. Die ver gunning is verleend, maar bleef de eerste zes weken geschorst om bezwaarden de kans te ge ven er tegen in beroep te komen. De zes weken zijn om, maar om dat Schelpenvisser Van der Endt-Louwerse BV uit Yerseke in beroep kwam - hij is het niet eens met de quota, die de schel penvissers zijn toebedeeld - ble ven de door LNV verleende ver gunningen geschorst. Dat is wettelijk zo geregeld. De Vereniging van Nederlandse Schelpenvissers betoogde giste ren in Den Haag dat de klacht van de Zeeuwse visser niets met natuurbelangen te maken heeft, Daarom zouden de geschorste vergunningen nu echt van kracht moeten worden. De Raad van State verklaarde de klacht per direct gegrond, met als ge volg dat de schelpenvissers het ruime sop kunnen kiezen door Miriam van den Broek VEERE - Het kinderboek 'Een e-mail vanLumie' van Ben Slin genberg uit Veere is door de jury van 'Het Hoogste Woord' geno mineerd voor het beste christe lijke kinderboek van 2001. De winnaar wordt zaterdag 21 sep tember bekendgemaakt bij de officiële start van de Christelij ke Kinderboekenmaand in Zwolle. In totaal zijn 29 jeugdboeken in gestuurd. De andere drie geno mineerden zijn 'Littekens' van Erik de Gruijter, 'Iedereen is an ders' van Vrouwke Klapwijk en 'De stinkende stuiterballenra- ge' van Guurtje Leguijt. Slin genberg is de enige debutant. De winnaar van Het Hoogste Woord ontvangt vijfhonderd euro en een bronzen beeld. De organisatie heeft ook kinde ren gevraagd wat zij de beste boeken vinden. Ook voor deze 'EigenWijsPrijs' is het boek van Slingenberg genomineerd in de categorie kinderboeken voor negen tot en met veertien jaar. 'Een e-mail van Lumie is Slin- genbergs eerste boek. Het gaat over een meisje van wie haar klasgenootje ziek is en niet meer beter kan worden. Slingenberg beschrijft de emoties die een meisje van twaalf doormaakt als iemand in haar omgeving ernstig ziek is en overlijdt. De droevige passages zijn afgewis seld met vrolijkere scènes. Advertentie OPEN Goes, Middelburg en Vlissingen zijn 20 mei open van 10.00 tot 17,00 uur. Zierikzee is open van 12.00 tot 17.00 uur Goes, A. Joachimikade 30, tel. 0113 - 23 32 20 Middelburg, Grenadierweg 19, tel. 0118 - 63 58 44 Vlissingen, Gildeweg 8, tel. 0118 - 41 43 30 Zierikzee, Haringvlietplein 9, tel. 0111 - 41 69 99 De tweejarige Marijn is een ondernemend jong. Zo zag hij laatst in een supermarkt een aantal bakken met kleine chololade-eieren. De onder nemer had voor het gemak ook een mooie lepel in een van de bakken gelegd zodat klanten de eieren zelf in een zakje konden doen. Marijn besefte echter dat met behulp van die lepel ook eitjes van de ene naar de andere bak ge transporteerd konden wor den. Terwijl zijn moeder even niet oplette begon de jeugdi ge Middelburger aan die klus en hevelde gele eieren ovei naar de blauwe bak, rode naar de groene bak en blauwe naar de rode bak. In een mum van tijd wist hij zo het mooi gesorteerde assortiment een- wat kleuriger aanzicht te ge ven. Na ingrijpen van zijn moeder bleven er dan ook vier bakken met gemengde eitjes achter. Verkennend bodemonderzoek heeft uitgewezen dat zich in de bodem asbestdeeltjes bevinden. Het is niet duidelijk in hoeverre de verontreiniging, geconcen treerd in een puinlaag die afge dekt is, gevaarlijk is voor de volksgezondheid. De gemeente neemt het zekere •voor het onzekex'e en sluit het terrein af in afwachting van meer helderheid. Omwonenden 'zijn per brief over de maatregel geïnformeerd. Dp korte termijn worden het terrein en de risico's nader on derzocht. foto Willem Mieras Leerlingen van het Goese Lyceum presenteren wat ze hebben ontdekt tijdens een veldonderzoek in het Verdronken Land van Saeftinge. door Naomi Voet GOES - Leerlingen van de derde klassen van het Goese Lyceum presenteerden gisteren hun pos ters en websites over de resulta ten van een veldonderzoek in het Verdronken Land van Saef tinge dat afgelopen woensdag plaatsvond. Als afsluiting van Advertentie Numansdorp Industriestraat 2o, Numansdorp, tel. (0186) 65 32 44. (Vanaf A29 bij stoplicht rethls, eerste dijk links.) Openingstijden: Maandag gesloten. Dinsdag, woensdag en donderdag 09.00 - 18.00 uur Vrijdag 09.00 - 21.00 uur. Zaterdag 09.00 17.00 uur. Advertentie 2ePinksterdag Open van 10-17 uur! Alle filialen 2' Pinksterdag geopend van 10.°° tot 17.°°uur met uitzondering van: P Harderwijk en Venlo+junior. I' Voor de dichtstbijzijnde Beter Bed winkel in je regio: raadpleeg de Gouden Gids (zie bedden), Telefoongids óf kijk op www.beterbed.nl het project was er 's middags een barbecue. Omdat een deel van de derde klassers de afgelopen week in het buitenland was, werd er voor de 'thuisblijvers' ook van alles georganiseerd. Maandag was er een survivalmiddag met verschillende sporten, donder dag was er een stadswandeling door Goes. Hoogtepunt van het project was de excursie naar Saeftinge op woensdag. Taak van de leerlin gen was het in kaart brengen van wisselingen in milieu-om standigheden in het natuurge bied. De vakken biologie, na tuurkunde, geschiedenis, aardrijkskunde en scheikunde waren onderdelen van het pro ject. Door het project leren leer lingen samenwerken, kennis toepassen en omgaan met zelf standigheid. In groepjes gingen leerlingen onder begeleiding van een gids op onderzoek uit in Saeftinge. Zo waren er bodemonderzoe- kers en leerlingen die de vegeta tie bestudeerden of zich bezig hielden met de geschiedenis van het natuurgebied. Ook heeft een aantal leerlingen zich in het ka der van het project Duurzaam heid bezig gehouden met alter natieve energiebronnen, in dit geval windenergie. Voor- en na delen van windmolens zijn on derzocht en leerlingen hebben windmolens getest. Alle uit komsten van de excursie zijn via posters in beeld gebracht. En kele leerlingen hebben ook websites gebouwd met hun er varingen en ontdekkingen. Gis teren werden de posters met de resultaten opgehangen in de school. Het project dat nu is afgerond, is georganiseerd door de school zelf. Dit is al het derde jaar dat het project loopt en het wordt gesubsidieerd door het Milieu fonds van de Provincie Zeeland. door Rob Paardekam MIDDELBURG - Omwonen den blijven zich verzetten tegen de uitbreiding van Bakkerij Boer in de Lewestraat in Kloe- tinge. Gisteren verdedigden ze hun standpunten voor de be stuursrechter in Middelburg. De uitbreiding van de bakkerij past niet in het ter plaatse gel dende bestemmingsplan, maar de gemeente is bereid een vrij stellingsprocedure te voeren. De gemeenteraad ging daar mee akkoord en nam een voorberei- dingsbesluit. Het belangrijkste argument betreft de leefbaar heid van Kloetinge. Als Boer met zijn bakkerij moet verhui zen, verdwijnt waarschijnlijk ook zijn winkel uit het dorp. Daarmee zou een belangrijke voorziening voor de dorpsbe woners wegvallen. Bovendien, zo betoogde de gemeente giste ren voor de rechter, komt er op termijn een nieuw bestem mingsplan voor Kloetinge waarin de bakkerij wel past. Het belangrijkste argument van de bakker zelf heeft te maken met de financiën. Volgens hem heeft onderzoek uitgewezen dat het verhuizen van de bakkerij naar een bedrijventerrein een te grote investering vergt. Ook be toogde hij, evenals de gemeente, dat de overlast in de nieuwe si tuatie juist kleiner zal zijn. „Ik heb de plannen aangepast waardoor het 75.000 euro meer gaat kosten"sprak Boer om aan te geven dat hij van goede wil is. „De koel- en vriesapparatuur zal maximaal geïsoleerd zijn." De bewoners die de rechtszaak hebben aangespannen, denken daar anders over. Zij zijn nog steeds van mening dat de brood fabriek niet in een woonwijk past en eisen dat het voorberei- dingsbesluit van de raad wordt teruggedraaid. Dreigen Het huidige bestemmingsplan voor Kloetinge, al vele tiental len jaren oud, spreekt over een plaatselijk verzorgend karak ter, maar daar is volgens de kla gers geen sprake van, omdat Boer ook voor vestigingen in on der meer Kapelle en Goes bakt. De omwonenden beweerden gisteren dat Boer zijn uitbrei ding heeft doorgedrukt door te dreigen zijn supermarkt op te heffen. „Welke gemeente laat zich nou op zo'n manier behan delen?", vroeg één van hen zich af. Ook voerden ze opnieuw aan dat de bakkerij het maximale be- bouwingspercentage van het perceel (50 procent) al heeft overschreden, zodat een nieuwe uitbreiding niet mogelijk is. Behoudens enkele technische vragen had rechter T. Dam- steegt gisteren weinig aan de zaak toe te voegen. De recht bank heeft de zaak in beraad ge nomen en doet binnen zes we ken uitspraak. Advertentie Bruynzeel Keukens 2E PINKSTERDAG Talloze keukenstijlen in verrassende kleuren Proeverijen Vertier voor kinderen Eenmalig voordeel l 2e Pinksterdag geopend van 11.00 tot 17.00 uur EIOIXKI Bergen op Zoom Drebbelstraat 9, telefoon 0164 25 09 00 Breda Woonboulevard Kruisvoort 52. telefoon 076 - 522 13 34 Roosendaal Ettenseweg 2, telefoon 0165 - 63 13 66 (gesloten 2e pinksterdag) I doorRinus Antonisse j MIDDELBURG - De Zeeuwse regiopolitie moet gaan contro leren op en om de Oosterschel de. Dat is nodig omdat de water politie daar nauwelijks aan toe komt. Commissaris van de ko ningin Van Gelder heeft de korpsleiding gevraagd snel ac tie te ondernemen. Gedeputeerde L. Coppoolse (CDA) deelde dit gisteren mee in de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water. Hij zei dat het toezicht van de politie te water op de Oosterschelde afgelopen lijd met vijftig procent is ver minderd. „Daarover zijn zor gen, al is het op dit moment geen rommeltje door de mindere in zet van de politie." Het handhaven van de spelre gels voor het gebruik van het nationaal park Oosterschelde staat of valt met goede controle, erkende de gedeputeerde. Hij gaf aan dat op alle Zeeuwse stromen de aanwezigheid van de waterpolitie is afgenomen. Ze moeten met minder mensen en boten toch dezelfde taken jiien uit te voeren. Voor Ooster en Westerschelde is er nog maar één schip beschikbaar. De politie te water richt zich vooral op het verkeer en de vei ligheid op het water en daarbij heeft de Westerschelde voor rang. „Het toezicht op natuur en recreatie krijgt minder priori teit, De politie wil slimmer, ge richter gaan werken en duide lijk inzetten op knelpunten. We weten niet hoe effectief dat is," aldus Coppoolse. Om de handhaving niet hele maal te laten verloederen, doet commissaris Van Gelder daar om een beroep op de regiopoli tie. Een knelpunt is wel dat die (nog) niet de beschikking heeft over een boot en die is voor controle op de Oosterschelde toch echt nodig, erkende Coppoolse. Hij voorzag dat gebrek aan controle vooral op de lange duur nadeli ge gevolgen heeft. Stropers Statenlid I. Vogelaar (WD) had weinig fiducie in de effecten van het huidige toezicht. „De Oos terschelde staat op het rooster zonder dat rekening wordt ge houden met eb en vloed. Je moet er toch vooral zijn als de platen droogvallen. Een aantal mensen verdient een aardige boterham aan allerlei strppersactiviteiten op de Oosterschelde. Ze kunnen gewoon hun gang gaan. Ik gun de mensen best een boterham, maar niet als dat illegaal ge beurt." Gedeputeerde Coppoolse liet nog weten dat een werkgroep bezig is met het maken van een ontwikkelingsvisie voor Neeltje Jans. Er moet met name duide lijkheid komen over de posities van pretpark Waterland en het nieuwe bezoekerscentrum van het nationaal park. De gedepu teerde onderstreepte dat beide partijen elkaar niet moeten be concurreren, maar door samen werking voordelen moeten bin nenhalen. „Het is wel een heel schoorvoe tend, moeizaam proces", stelde Coppoolse. Hij ontkende dat Gedeputeerde Staten onderzoe ken of de aandelen van Water land Neeltje Jans (in handen van vervoersbedrijf ConneX- Xion en stichting Delta Expo) opgekocht kunnen worden, om zo een nieuwe, werkbare situa tie op het voormalig werkeiland in de Oosterscheldemonding tot stand te brengen. j.wmmmmmmimm Kapelle sluit terrein na vondst asbest KAPELLE - De gemeente Ka pelle heeft, in samenspraak met (te eigenaar J. van Liere, beslo ten het terrein van Li ka, op de hoek van de Vroonlandseweg en tie Maalstede in Kapelle, af te sluiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13