Zeeland kiest behoudende koers Politiek blijft een vreemd bedrijf Myra van Loon (CDA) heeft zicht op Kamerzetel Voorkeursactie levert PvdA'er Bosman maar 671 stemmen op LPF wil ook in Hulst en Sluis meedoen aan verkiezingen Verkiezingskoorts houdt nog even aan Van Dijke haalt 2228 stemmen Rode potlood niet meer nodig CDA zou Staten gaan domineren Eén op zes Z-Vlamingen stemt LPF vrijdag 17 mei 2002 De Zeeuwse kiezers ver langen terug naar een be houdende koers. In ter men van 'links' en 'rechts' is de verschuiving onder de kiezers erg duidelijk. De tendens die zich bij de gemeenteraadsverkiezin gen van afgelopen maart in Midden- en Noord-Zee land al aftekende, is door gezet. HoorRinus Antonisse VLISSINGEN - De partijen ter rechterzijde - CDA, WD, SGP, CU, LPF en LN - haalden samen ruim 72 procent. Aan de linker kant bleven PvdA, D66, GL en SP steken op 27 procent. Die percentages waren in 1998 ruim 54 en bijna 43. Zeeland maakte een grotere ruk naar rechts dan landelijk te zien is (66 om 33 procent). Het politieke krachtenveld in Zeeland is door de uitslag van de Tweede-Kamerverkiezingen flink omgeploegd. Het CDA komt met 29,5 procent royaal boven het resultaat bij het aan treden van paars in 1994 (20,9 procent). De christen-democra ten zijn weer bijna terug op hun score van vóór de oppositiepe riode (33,9 procent). Nieuw fenomeen is de LPF, die provinciaal met 15,6 procent van de stemmen overigens lager scoort dan de landelijke 17 pro cent. Wel is de partij in het Zeeuwse duidelijk als tweede geëindigd, met uitschieters in Hulst (20,4 procent) en Sas van Gent (20,5 procent). De LPF verwierf in Veere de minste aan hang (10,5 procent). Gemiddeld was de aanhang in Zeeuws- Vlaanderen groter dan in overig Zeeland. Van de paarse partijen boekte de WD nog het minst slechte re sultaat. De liberalen zakten met 14 procent net onder hun niveau bij de aanvang van het eerste kabinet-Kok (14,1 procent). D66 zat voor het paarse avon tuur op 6,7 procent en nu op 4,1. De PvdA kreeg de grootste dreun en roetsjte van 22,4 pro cent in 1994 tot 13,2 procent nu. In Hontenisse en Hulst ver dween tweederde van de aan hang. Landelijk gezien deden PvdA (15,1 procent) en WD (15,4 pro cent) het beter dan in de provin cie. Het CDA daarentegen kreeg in Zeeland 1,5 procent meer stemmen dan landelijk (28 pro cent). Het trouwe blok SGP- kiezers (in Reimerswaal met 27,7 de grootste partij) doet zich in het Zeeuwse duidelijk gelden: 8,1 procent tegen landelijk 1,7. De SP bleef met 4,5 procent on der het landelijk resultaat van 5,9. Bij het begin van het paarse avontuur was de aanhang maar 0,6 procent. Net als bij het CDA heeft de oppositie de SP geen windeieren gelegd. In grootte is de partij D66 voorbij gestreefd en ook de ChristenUnie (3,7 pro cent in Zeeland, 2,5 landelijk) is analyse ruim gepasseerd. De SP nadert GroenLinks, dat ten opzichte van de kamerverkiezingen 1998 met 0,2 procent zakte tot 5,2 procent (landelijke score 7 pro cent). Leefbaar Nederland, de partij waarvan de LFP zich af splitste, behaalde in Zeeland bijna evenveel stemmen als lan delijk: 1,5 om 1,6 procent. In alle 17 gemeenten kwam LN boven 1 procent uit, met in Sluis-Aar- denburg (1,1 procent) het laag ste en buurgemeente Oostburg (2 procent) het hoogste aantal stemmers. Er was in Zeeland onder de kie zers vier jaar geleden een ruime niet-confessionele meerderheid van 66 procent. Die is geslonken tot 58 procent. De drie confes sionele partijen CDA, SGP en CU stegen van 31 naar 41 pro cent nu en dat is te danken aan de winst van de christen-demo craten. Landelijk kwamen de niet-confessioneel gebonden partijen uit op 67 procent. Het opkomstpercentage lag in Zeeland met 80 procent boven het landelijk gemiddelde van 78,8. Door invloed van vakan- tievierders tekende Veere 94,3 procent aan. De opkomst in een niet-toeristische gemeente als Kapelle was 84,7 procent; bij de raadsverkiezingen van maart bleef dat op 70,2 procent steken. Sas van Gent herstelde zich van de lage opkomst in 1998 (65,7 om 72 procent). In Schouwen- Duiveland handhaafde de op komst zich op 8 05 procent (voor de raad nog 67,6 procent), in alle andere gemeenten was er een af getekende stijging. De gemeente Veere, met 16 stembureaus, slaagde er in als eerste de uitslag van de stem busstrijd te presenteren, vrij snel na het sluiten van de ver kiezingslokalen. In twee ge meenten, Axel en Schouwen- Duiveland, werd nog handma tig geteld. Dat was duidelijk merkbaar. Axel (9 stembureaus) was eerst rond middernacht in staat de resultaten te melden en Schouwen-Duiveland (28 stem bureaus) kon dat pas omstreeks half een doen. MIDDELBURG - Het Middelburgse ChristenUnie-Kamerlid Leen van Dijke heeft van alle Zeeuwse kandidaat-Kamerle den de meeste voorkeurstemmen in het kiesdistrict Zeeland gehaald. Hij wist er 2.228 te vergaren, als tweede op de lijst van de combinatie van de voormalige christelijke partijen RPF en GPV. Zeer waarschijnlijk heeft Van Dijke afgelopen woensdag wel meer voorkeurstemmen gehaald dan de 2228 uit Zeeland. Volgende week dinsdag wordt dat duidelijk, als de landelijke kiesraad de definitieve uitslag van de Kamerverkiezingen be kend maakt. Op die dag zal ook duidelijk worden of het Goese CDA-Kamerlid Siem Buijs zijn persoonlijke resultaat van 1998 evenaart. Hij vergaarde indertijd door het hele land 10.596 stemmen als hoge nieuwkomer op nummer drie op de CD A-lijst. Buijs, die 'in' is voor een ministerspost, stond nu tiende op de lijst en wist op die plek 1482 Zeeuwse kiezers achter zich te krijgen. Op de Zeeuwse WD-Kamerleden Jan te Veldhuis en Jan Geluk zijn in Zeeland respectievelijk 648 en 858 voorkeur stemmen uitgebracht; in 1998 waren dat er landelijk respec tievelijk 1.052 en 2.390. Te Veldhuis zit sinds 1982 in het par lement. Hij keert als 23e op de WD-lijst met de hakken over de sloot terug in de Tweede Kamer. Geluk was Kamerlid sinds 1998. Hij stond 33e en is nu buiten de boot gevallen. Arie van Duijvenbode, landelijk 49e op de Lijst Pim Fortuyn, vergaar de in Zeeland 221 voorkeurstemmen. Hij wil volgend jaar aan de provinciale verkiezingen meedoen voor Fortuynlijk Zee land. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De verkie zingsuitslag is keihard aange komen bij de voorzitters van PvdA en VVD in Zeeland, Leen Wille en Jan Schout, maar ze weigeren bij de pak ken neer te zitten. „Wij moe ten de rust bewaren", vindt Schout, „en goed nagaan waarom het zo fout kon gaan." PvdA'er Wille is al van de schrik bekomen. Hij kijkt vooruit. „Wij hebben klop ge kregen, maar zijn niet versla gen." De afstraffing van de WD heeft Schout geraakt. Hij noemt de verkiezingsuitslag 'bizar, ongelooflijk en onbe grijpelijk'. „De VVD stond drie maanden geleden nog op zesendertig tot veertig zetels. Hans Dijkstal was de be trouwbaarste kandidaat voor het premierschap. En nu dit. Politiek blijft een vreemd be drijf." Verwaarloosd Schout denkt dat de moord op Pim Fortuyn een grote rol heeft gespeeld, maar dat niet alleen. „In acht jaar Paars, in acht jaar samenwerking met de PvdA en D66, hebben wij de rechtervleugel van de WD misschien wat verwaarloosd. Veel WD'ers waren ook geen voorstanders van Paars. On terecht, vind ik, Paars heeft veel bereikt, maar het is een feit dat veel WD-kiezers naar de Lijst Pim Fortuyn zijn opgeschoven." Of de WD plaats moet nemen in een nieuwe regering met CDA en Lijst Pim Fortuyn, weet Schout niet. „Het land moet bestuurd worden, maar wij zijn de verliezers. Wat heb je dan in zo'n kabinet in te bren gen? En hoe stabiel is de Lijst Pim Fortuyn?" Voor de pro vinciale verkiezingen vreest Schout nog niet. „Die zijn pas over een jaar. Politiek kan er dan al zoveel gebeurd zijn. Dat heb je de laatste dagen wel gezien. Na de moord op Fortuyn is het op emotionele gronden compleet omgesla gen." Zeeuws PvdA-voorzitter Wil le, wethouder in Oostburg, lijkt door de verkiezingsuit slag eerder aan vechtlust te hebben gewonnen dan verlo ren. „Links is verketterd. Vrij wel iedereen heeft daaraan meegedaan, zelfs de Vara. Door de afschuwelijke moord op Fortuyn en wat er daarna over links is uitgestort, is er een laag vernis van de Neder landse samenleving afge haald. Als sociaal-democraat vind ik dat nog triester dan de uitslag van de verkiezingen." De PvdA moet de komende tijd gebruiken om zich te her groeperen, vindt Wille. „On der Wim Kok heeft de PvdA de laatste jaren een grote bijdra ge geleverd aan de toekomst van Nederland. Neem alleen de AOW, de oudedagsvoorzie ning, die voor lange tijd is ge waarborgd. Wij moeten onze overtuiging, de inhoud van onze boodschap, ook niet ver anderen, maar vertalen naar nu en spreken in duidelijke taal. Dat is de les van Pim For tuyn. Wij moeten meer aan politiek doen en minder aan besturen." Jonge gezichten Op weg paar de provinciale verkiezingen is het, volgens Wille, voor de PvdA noodza kelijk op zoek te gaan naar nieuwe gezichten, ,,'t Liefst jonge gezichten, maar dat hoeft niet per se." De landelij ke PvdA moet minder een Randstadpartij worden. „Want waarop de Lijst Pim Fortuyn met name scoorde, ook in Zeeland, zijn toch voor al Randstadproblemen. Vei ligheid. Allochtonen. Een zu re conclusie is dan dat veel kiezers in de PvdA als Rand stadpartij niet de oplosser van die problemen hebben ge- door Henk Boot OSSENISSE - Zo waan je je op een 47e plek op de CDA-kandi- datenlijst veilig in de luwte van de politiek en een paar maanden later ben je als opeens serieus in beeld als Tweede Kamerlid. Het overkwam CDA-politica Myra van Loon (36) uit Ossenis- se. Met 43 zetels voor het CDA en uitzicht op kabinetsdeelna me kan ze namelijk het eerste Zeeuws-Vlaamse Kamerlid worden. „Als het CDA in het ka binet komt, als er een paar men sen voor mij op de lijst minister of staatssecretaris worden en als ik voor mezelf de knoop in die richting doorhak." Want kiezen voor de Haagse politiek, betekent dat ze haar leidinggevende baan bij de Ra bobank in Terneuzen moet op geven en met manlief een goede regeling moet treffen voor de verzorging van hun beide kin deren. „Ja, dat zou heel ingrij pend zijn, dus het nadenken daarover is woensdagavond be gonnen." Verbazing Myra van Loon (36) uit Ossenis- se kan het eerste Zeeuws- Vlaamse Kamerlid worden. Ze zat toen gewoon thuis voor de buis. En zag met open mond van verbazing dat haar partij als grootste uit de stembusslag rolde. „Dan besef jeineens datje binnenkort wel eens voor de vraag kunt komen te staan of je wel of niet bereid bent om Ka merlid te worden." Eigenlijk komt die vraag voor Myra van Loon minimaal vier jaar te vroeg. Ze had de kandi daatstellingscommissie immers verzocht om haar op een onver- kiesbare plek te zetten. Nou ja, verzocht: het was voor de doch ter van Zeeuws-Vlaams sport journalist Ton Koomen feitelijk een voorwaarde om überhaupt op de lijst te willen staan. „Op die 49ste plek stond ik wel goed. Dan kon ik van dichtbij nog een aantal jaren zien hoe het allemaal reilt en zeilt in de Haagse politiek en zou ik wat aan landelijke naamsbekend heid kunnen werken." Ze zei vorig najaar dan ook met een gerust hart 'ja' tegen die 49ste stek op de lijst omdat het CDA in die dagen rond de25 Ka merzetels werd ingeschat. „Maar goed alles is in een snel treinvaart veranderd Met het vertrek van Jaap de Hoop Scheffer en nog een andere kan didaat, stond ik al op plaats 47 en nu we na een turbulente ver kiezingsperiode de grootste zijn geworden, ontstaat een com pleet andere situatie." Mocht ze in de Tweede Ka mer komen, dan is Myra van Loon bestuurlijk breed inzet baar. Ze verdiende haar be stuurlijke strepen bij het Pro vinciale Vrouwenberaad en was acht jaar actief als dagelijks bestuurslid van het CDA Zee land. Haar partijgenoot Siem Buijs uit Goes maakt al langer deel uit van de CDA-Tweede-Kamer- fractie. ZIERIKZEE - De rode potloden van Schouwen-Duiveland hoeven naar alle waarschijnlijkheid niet meer geslepen te worden. Vóór de verkiezingen voor Provinciale Staten - vol gend jaar - wil de gemeente een besluit nemen over de aan schaf van stemcomputers. Wethouder J. van Felius houdt nog een slag om de arm totdat de (financiële) voor- en nadelen van deze vernieuwing op een rijtje staan. De bedoeling is bij de eerstvolgende verkiezingen - voor Provinciale Staten in maart 2003 - te stemmen via de computers. Maar voordat Schouwen-Duiveland elektronisch zijn stem mag uitbrengen moet er volgens wethouder Van Fe lius nog veel gewikt en gewogen worden. Ook de bijna 6900 kiezers in de gemeente Axel hebben eergis teren voor het laatst met het rode potlood gestemd. Bij de ge meenteraadsverkiezingen op 20 november wordt verwacht dat ze dan, net als elders in de streek, via de computer hun stem uitbrengen. SCH-DUIVELAND 34505 inw. TK2002 TK2002 TK1998 TK1998 partij perc. stemmen perc. stemmen Opkomst 85,9 22774 80,5 20530 PvdA 13,7 3112 27,2 5584 VVD 17,8 4050 28,2 5791 CDA 27,0 6138 15,2 3121 D66 3,5 790 6,6 1347 GrLinks 4,0 915 4,9 998 SP 4,0 902 1,6 336 SGP 7,7 1760 8,0 1638 VSP 0,3 78 0,6 129 NMP 0,0 6 0 0 PvdT 0,1 23 0 0 ChrUnie 3,3 762 5,9 1209 DuurzNed 0,0 1 0 0 LeefbNed 1,6 366 0 0 LPF 17,0 3871 0 0 Overigen 0 0 1,8 377 door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Gerard Bos man uit Oosterland, kandidaat- Kamerlid voor de PvdA, heeft in Zeeland niet meer dan 671 stemmen vergaard. De kans dat hij alsnog in de Ka mer komt is met die uitslag ver vlogen. Bosman hoopte met voorkeursstemmen een eindje op de lijst op te schuiven of di rect in de Tweede Kamer te ko men. Meer dan 16.000 stemmen had hij dan moeten vergaren. Het aantal van 671 stemmen in Zeeland noemt Bosman 'teleur stellend laag'. Met zijn score evenaart de Oosterlander, Sta tenlid voor de PvdA, bijna de score van de Middelburgse oud wethouder Gerrit Schoenma kers die in 1998 voor de PvdA aan de Kamerverkiezingen meedeed. Schoenmakers ver gaarde zonder een eigen cam pagne te voeren door het hele land 672 stemmen. Condooms Omdat hij zijn campagne voor tijdig moest staken, blijft Bos man met heel wat verkiezings- materiaal zitten, zoals meer kandidaat-Kamerleden die een voorkeursactie voerden. Hij heeft nog een paar duizend en veloppen met zijn foto en een Zeeuwse babbelaar liggen, én vijftienhonderd condooms. Die wilde hij afgelopen zaterdag avond onder jongeren in de Goese binnenstad uitdelen on der het motto 'Stem veilig, stem Gerard Bosman'. „Wat ik met al die spullen aan moet?", herhaalt Bosman de vraag. „Geen idee. Die babbe laars en condooms blijven in elk geval bruikbaar voor andere ac tiviteiten." door Sheila van Doorsselaer HULST - Na Terneuzen, wil de Lijst Pim Fortuyn ook meedoen aan de gemeenteraadsverkie zingen in Hulst en Sluis. Ruud Muste, coördinator Zeeuws- -Vlaanderen van Fortuynlijk Zeeland, is in Hulst bezig een kieslijst samen te stellen. In Sluis wordt naar enthousiaste lingen gezocht. Muste rekent voor LPF in heel Zeeuws- Vlaanderen op 20 procent van de stemmen. LPF-Hulst heeft drie bestuurs leden en Muste wordt lijsttrek ker. Muste (60), opgegroeid in Den Haag en via onder andere Utrecht en Biervliet in Hulst te recht gekomen, heeft geen poli tieke ervaring. Wel was hij ja renlang verbonden aan het bestuur van de Abvakabo. In te genstelling tot LPF-Terneuzen, wil Muste in zijn programma ook lokale pijnpunten aansnij den. Zo vindt hij dat er meer ge bouwd moet kunnen worden in de kleine dorpen in de toekom stige gemeente Hulst. „Wat ma ken die tien huisjes nou uit? Be stemmingsplannen moeten dan maar op de schroothoop en het moet ook niet meer mogelijk zijn dat de geel-groen-gestreep- te vlekpad, of weet ik veel, de bouw van een woonwijk tegen houdt." Ook wil Muste dat post kantoortjes openblijven en een eind aan de vele snelheidscon troles. „Die agenten die in een autootje langs de kant van de weg de krant zitten te lezen, kunnen beter ingezet worden." In Terneuzen is het C. Freeke die de kar van de LPF gaat trekken. Hij heeft inmiddels meer dan genoeg ondersteuningen binnen en heeft hij al een volwaardig bestuur. Lijsttrekker Freeke wil de drie V's (Veiligheid, Vreem delingen- en Verkeersbeleid) de boventoon laten voeren in het programma van de nieuwe ka naalzonegemeente. Voor de nieuwe gemeente Sluis wordt naarstig gezocht naar enthousi astelingen. Muste heeft naar ei gen zeggen al potentiële kandi daten voor LPF-Sluis ontmoet tijdens de stille tocht in Middel- burg. MIDDELBURG - De coalitie van CDA, VVD en PvdA be houdt op basis van de verkie zingsuitslag van woensdag haar ruime meerderheid in het pro vinciebestuur. De verhoudin gen binnen de coalitie zouden echter ingrijpend veranderen. Het CDA wordt met veertien ze tels de dominante partij. CDA en WD hebben nu elk tien Statenzetels, PvdA acht. Als de Zeeuwse uitslag van de Kamer verkiezingen wordt vertaald naar Statenzetels, wint het CDA er vier, de VVD verliest er drie en de PvdA twee. De WD deelt met zeven zetels de tweede plek met de LPF alias Fortuyn lijk Zeeland. Op basis van de Kamerverkiezingen komt de SGP op vier zetels uit. Het aan tal zetels voor de rest zou zijn: GroenLinks 2, de SP 2, Chris tenUnie 2, D66 2, Leefbaar Ne derland 1. De Partij voor Zee land deed niet mee aan de Ka merverkiezingen. De winst van de LPF zal daarom deels zijn te rug te voeren tot de drie zetels die de PvZ nu bezet. De Staten verkiezingen zijn in maart 2003. HULST - Eén op de zes Zeeuws- -Vlaamse kiezers heeft op de Lijst Pim Fortuyn gestemd. Daarmee werd de nieuwe partij ook in deze regio de tweede par tij achter het ineens weer onge naakbare CDA, dat rond de 35 procent van alle stemmers in de streek wist te bekoren. In wes ten van Zeeuws-Vlaanderen scoorde de LPF trouwens min der goed dan in Hulst en Honte nisse. Het CDA ging over de ge hele linie met sprongen omhoog. Geheel in lijn met de landelijke trend kunnen PvdA, WD en D66 vanaf vandaag ook in deze regio hun wonden likken. foto Wim Kooyman te halen. „De reacties die we kregen wa ren trouwens best leuk: in de trant van 'Wat zijn jullie er vroeg bij' aldus Vin- ke. Hij bekent nog wel even in zijn piep zak te hebben gezeten omdat hij zich afvroeg of de ludieke plakactie na de spanningen in aanloop naar de Tweede- Kamerverkiezingen wel in de smaak zou vallen bij vertegenwoordigers van ande re politieke partijen. door Henk Boot KLOOSTERZANDE - Bij Algemeen Be lang uit Hontenisse hebben ze de smaak van de gemeenteraadsverkiezingen op 20 november nu al te pakken. De stembureaus waren woensdagavond nog maar koud dicht of twee plakploe- gen van deze lokale partij trokken er op uit. Alle verkiezingsborden voor de Tweede Kamerverkiezingen binnen de gemeentegrenzen van de toekomstige gemeente Hulst werden bezocht. De daarop hangende affiches werden eerst met wit papier afgeplakt waarover een strook met de leus 'Algemeen Belang Uw Belang' werd geplakt. „Zie het als een ludieke actie. Het lijkt nog ver weg die raadsverkiezingen, maar dat valt best mee. En op deze manier vallen we wellicht ook een paar dagen op. De lan delijke partijen doen dat al weken", al dus bestuurslid J. Vinke van Algemeen Belang. Reacties Over een dag of wat worden de borden namelijk door de gemeente weer wegge haald om ze ergens in het zicht van de herindelingsverkiezingen weer van stal De plakploeg van Algemeen Belang was gisteren al actief voor de gemeenteraadsverkiezingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5