Van der Geest van last verlost Massale hulde aan Lobanovski Arts vreest einde carrière Hingis Sparta doet goede zaken in Volendam I Madrid loopt uit voor voetballers Geesink dreigt met vertrek uit judowereld Judoka beleeft dag waarop alles lukt bij EK Dode bij training op TT-circuit Geen straf voor Groenendaal Jenita Smit tekent bij DSB NS en KNVB tekenen convenant Lupeikis wint etappe Vredeskoers Seks-deadline Kroaten Van Nistelrooy topschutter België zonder Tanghe naar WK voetbal Brazilianen klagen over bal Fortuna Sittard zegt spelers ontslag aan van onze sportredactie MADRID - De spelers van Real Madrid hebben bij terugkeer in Spanje bezit genomen van de Cibeles-fontein in het cen trum van Madrid. Staand op de 18e-eeuwse uit steen ge hakte leeuwenkar die de godin Cibele vervoert, laten ze de Europacup zien en worden ze toegejuicht door de massaal toegestroomde supporters. Een dag eerder raakten meer dan honderd agenten en her rieschoppers gewond tijdens rellen in de binnenstad van Madrid. Meer dan 300.000 Ma- drileense voetbalfans verza melden zich in het centrum om de 2-1-overwinning op Bayer Leverkusen te vieren. Spoedig bedierf een groep hooligans de feestvreugde door met flessen en stenen naar de politie te gooien. Ook vielen amokma- van onze sportredactie KIEV - Rond de 100.000 Oekra- ieners hebben gisteren de laat ste eer bewezen aan de over leden voetbaltrainer Valeri Lobanovski. Dat gebeurde in het stadion van Dinamo in de hoofdstad Kiev, waar het stoffe lijk overschot lag opgebaard op de grasmat. '"'^Débefaamde Lobanovski stierf maandag op 63-jarige leeftijd aan de gevolgen van een hersen infarct. In lange rijen liepen de rouwende Oekraïeners voorbij de kist, die volgens de tradities van het land was afgedekt met een rood kleed. Onder de treu renden was onder anderen de voormalige vedette van Dinamo Kiev, Andrej Sjevtsjenko, nu speler van AC Milan. President Leonid Koetsjma1 sprak mooie woorden over Lo banovski en benoemde hem postuum tot held van de natie., ,,Hij heeft het Oekraïense voet-' bal in de hele wereld bekendge maakt." De coach won met Dinamo Kiev! twee Europacups (die voor. be-j kerwihnaars), acht Sovjet-ti-l tels, vijf Oekraïense titels, ze^ Sovjet-bekers en drie Oekraïen-i se bekers. Hij was echter ook! bondscoach van de Sovjetunie en zat op de bank toen Oranje in de EK-finale van 1988 de Sovjetunie met 2-0 versloeg! DPA/EFP kers verslaggevers en camera mensen aan. De politie, die met meer dan duizend man op de been was, greep in met wapenstok en traangas. De hulpdiensten moesten 24 keer heen en weer naar een ziekenhuis. Volgens hun opgave zijn in totaal 104 gewonde personen verzorgd, van wie 22 agenten. RTR/AFP foto Sergio Perez/Reuters vrijdag 17 mei 2002 rjnnr fiuido van Riet MARIBOR - Anton Geesink dreigt zich uit het Nederlandse judo terug te trekken. De olym pisch kampioen overweegt zijn ere- en gewone lidmaatschap van de Judo Bond Nederland op te zeggen en te stoppen met zijn judoclinics en ambassadeurs- werk. Geesink vreest dat zij n voortdu- rende conflicten met NOCNSF de relatie tussen de judobond en de sportkoepel hinderen. NOC- voorzitter Blankert maakte dinsdag bekend dat hij Geesink uit zijn bestuur wil laten verwij deren. Het IOC-lid wekte de woede doorzijn suggestie dat op Papendal financiële wantoe standen heersen. De twaalf gro te sportbonden steunen het voornemen van Blankert. Gees ink reageerde daar boos op in Slovenië, waar hij het EK judo bijwoont. „Ze zijn alleen maar bezig mij te demoniseren. Ik heb niemand beledigd of beschul digd, alleen feiten gegeven. Sportbestuurders zijn aller gisch voor mensen die duidelijk zijn of een mening hebben. Bo vendien zijn er sportbonden die me steunen, maar dat niet dur ven te zeggen." Geesink wil in elk geval de j uclo- bond niet in de weg zitten. De judoreus zal de nieuwe voorzit ter Jos Heil aanbieden op te stappen. Geesink bood de vori ge preses Dolf van Vliet drie' maanden geleden al aan om wég te gaan. „Ik wil voorkómen dat buO gniJ «V «O" mw ik een obstakel b.en. Misschien word ik wel lid van de bond 'in Oostenrijk, België of Frank rijk." Voor het Nederlandse ju do zou het vertrek van Geesink een gevoelig verlies zijn.- Hij geeft jaarlijks vier clinics, waar hij zo'n 5000 kinderen voor zijn sport enthousiast probeert te maken. Daarnaast is hij in het- buitenlapd een belangrijke am bassadeur voor de JBN. ANP Hoor Herman Wissink MARIBOR - Met een imposante worp gooit Dennis van der Geest de regerend wereld- en Europees kampioen Alexander Mikhaylin op zijn rug. Vervol gens trekt vader en coach Cor van der Geest met de armen wijd uiteen een sprintje door de sporthal Tabor in Maribor. Den nis van der Geest is door zijn ze ge op de Rus Europees kampi oen in de open klasse. Maar met devvorp wint hij meer. De 26-ja- rige judoka van Kenamju gooit niet alleen zijn opponent op zijn rug, hij gooit er ook een enorme loden last mee van zijn schou der. zijnpupil. Wanneer de zwaarlij vige Duitse Katja Gerber haar feestje viert drinkt de judoka nog wat en gaat vervolgens vol overtuiging de tatami op om Mikhaylin de hoek in te drijven, uit de tent te lokken en vervol gens op zijn rug te leggen. Broer Elco, die morgen in de klasse tot honderd kilo aan de bakmoet: „Op de trainingsstage in Brazilië, een paar weken ge leden, was hij al enorm ontspan nen. Hij heeft hard getraind. Maar vorige week zat hij nog in een dip, zag het niet meer zo zit ten. Hij is heel diep gegaan, maar je zag hem de afgelopen week omhoog krabbelen. Hij heeft op het juiste moment ge piekt. Dennis is zo sterk. Hij weet het eigenlijk zelf niet eens." Vader en coach Cor van dei- Geest was dolgelukkig, zoals hij dat kan zijn bij een succes van een van zijn kinderen. Maar de ze titel was speciaal. Voor Den nis van der Geest was het jaar 2000 een slecht jaar. Hij werd in Wroclaw nog wel Europees kampioen, maar kwam daarna in een slechte periode terecht. Van de Olympische Spelen werd veel verwacht, maar het werd een drama. Cor van der Geest: „Voor de Spelen was het al mis. Er werd gezegd dat hij in Sydney wel even kampioen zou worden. De druk was zo groot. Hij moest in eens van alles waar maken. Hij ging zelfs stukjes in de krant schrijven. De titel die hij zou ha len ging een eigen leven leiden." Met zijn bebaarde hoofd schud dend: „En ik kan er zo verdomd slecht tegen als een kind van me iets wordt aangedaan. Dan ben ik niet goed en wordt hij ook gek van mij." Andere coach De rol vader-zoon, coach-judo- ka werd geëvalueerd. „Ik heb Dennis een paar keer gevraagd of hij een andere coach wilde. Maar hij wilde geen ander. Ik, moest het doen op mijn maruër. Jongen, ik heb vandaag zo geno ten van mijn kind.' De kampioen zelf geeft meteen na zijn zege aan dat het inder daad weer beter met hem gaat. „Het was weer eens zo'n dag waarop alles lukt. Ik ben van daag met de instelling aan de wedstrijd begonnen dat ik.de-' ze medaille had verdiend. Ik wilde niet weer een keer achter af moeten zeggen wat ik alle- maal anders had moeten doen. Dat is me nog nooit eerder .ge beurd." Maar hij waarschuwde ook voor te veel optimisme. Wijs gewor den door eerdere tegenslagep: „Ik leer nog steeds. Ik leer van winst en van vèrliës. Vooral van verlies. Ja, je mag wel zeggen dat dit een stap voorwaarts is. Misschien zet ik ook wel weer, een stapje terug. Maar ik ben wel in beweging", klinkt het fi losofisch. Tijdens de finale blesseerde Dennis van der Geest zich aan 'een rib. Morgen moet hij in de gewichtsklasse boven de hon- .■dgrd -Jcilo echter al weer aan de bak moeten. Met een af en toe van pijp verbeten gezicht is Van der Geest er nog niet mee bezig: „We zien wel hoe dat straks gaat." GPD ASSEN - Bij rijvaardigheidstrainingen op het TT-circuit in Assen is gistermiddag een motorrijder overleden. Twee moto ren kwamen door nog onbekende oorzaak met elkaar in aan raking en belandden in de berm. Een van de motorrijders kwam daarbij om het leven, de ander raakte gewond. ANP AIGLE - Veldrijder Richard Groenendaal heeft geen sanctie opgelegd gekregen voor de klap die hij vorig jaar uitdeelde aan een supporter. Dat heeft de internationale wielrenunie UCI gistex-en bekendgemaakt. De Brabander kwam er met een waarschuwing vanaf. De UCI gaf Groenendaal niet alleen voor de inmiddels befaamde vuistslag een waarschuwing. De coureur van Rabobank werd ook berispt voor zijn uitspraken die hij vervolgens deed in een interview met het Belgische tijdschrift Humo, Daarin opperde hij'„desnoods knokploegen met honkbalknuppels" mee te nemen naar veldritten om zijn veiligheid te garanderen. Volgens Groenendaal waren de uit spraken uit de context gehaald. ANP WOGNUM - Jenita Smit komt volgend seizoen uit voor de DSB-ploeg. De 27-jarige schaatsster tekende een contract voor'vier j aar. Ze zal worden getraind door Jan Wiebe LastEr wordt voor haar een speciaal programma opgesteld, dat het langebaanschaatsen combineert met de mai-athon. DSB wil met Smit, getrouwd met Erik Huizebosch, schitteren op de 3 en 5 kilometer bij de Olympische Spelen van Turijn. De onderhandelingen met haar zus Gi-etha Smit, die olympisch zilver veroverde op de 5000 meter in Salt Lake City, liepen op niets uit omdat er met haar trainster Ingrid Raul geen over eenstemming viel te bereiken. Paul wilde de baan als coach bij DSB "komend seizoen combinei-en met haar opleiding tot spoi-tarts. Daar voelde de commerciële schaatsploeg niets voor. ANP Na het debacle van de Olympi sche Spelen in Sydney ging het niet goed met de oudste van de twee judozonen in de familie Van der Geest. Maar de 127 kilo wegende kolos ging op zoek naar zichzelfknokte, ook vaak tegen zichzelf en ovei-won. Voor de finale heeft de judoreus al een imposante dag achter de rug. Hij oogt opvallend ont spannen, zit een uux-tje voor de halve finale tegen de Hongaar Gyorgy Kosztolanczy nog op zijn gemak in de catacomben van de muffe Sloveense sporthal de krant te lezen en de resulta ten van de verkiezingen van een dag eerder door te nemen. En vlak voor zijn finale wandelt hij nog rustig met zijn vader een rondje om de hal. Overtuiging Als de finale in de open klasse bij de vrouwen nog aan de gang is, masseert Cor van der Geest de slapen en de schouders van UTRECHT - De NS en de KNVB hebben gisteren een conve nant ondertekend over het supportersvex-voer per trein. Beide partijen leggen het akkoord op korte termijn voor aan de di verse gemeentebesturen en justitie. Belangi'ijkste onderdeel van het convenant is een systeem met gele en rode kaarten. In dien de NS van supporters van een bepaalde voetbalclub overlast ondervindt, krijgt die club een 'gele kaai*t'. Als bin nen een jaar de fans van dezelfde club bij de NS opnieuw in de fout gaan, deelt de NS een 'rode kaart' uit. Dit betekent dat de betreffende club niet kan rekenen op vexvoer met de NS bij de eei-stvolgende vier uitwedstrijden waai'bij een treincombir-e- geling (toegangskaartje plus reisticket) is vastgesteld. BELSJATOV - De Litouwse wielrenner Remigius Lupeikis heeft donderdag de achtste etappe van de Vredeskoers ge wonnen. De coureur van de Poolse foi'matie Mroz-Team klop te in de spurt zijn twee medevluchters Michael Precehtel (Tsjechië) en de Pool Axlur Krasinski. De start in Braslau ver liep overigens zeer hectisch. De burgemeester van de stad had verboden dat auto's op de mai-kt - waar het peloton startte - mochten rijden. Daarom reden de coureurs de eerste kilome ters zonder begeleiding. Aangezien niemand precies wist hoe de route liep, ontstond er binnen enkele minuten een ver keerschaos. SID ygn onze sportredactie ZAGREB - Vooruit, de Kroati sche bondscoach Mirko Jozic is de beroerdste niet. Zaterdag pogen de spelers van de natio nale voetbalselectie zich nog een keer terugtrekken met hun vrouw of vriendin, maar daarna moet het afgelopen zijn. In de voorbereiding op het we reldkampioenschap voetbal is de seks-deadline voor Kroati sche internationals gesteld op zateidag. Jozic hoopt dat zijn spelers zichnog enigszins zullen inhouden met de heilige missie in Japan en Zuid-Korea in het achterhoofd. „Ik weet dat ze ko mende zaterdag lichamelijk en geestelijk willen ontspannen, maar hopelijk zullen ze het niet overdrijven", zei de trainer in een vraaggesprek met het dag blad Jutarnji List. „Ik hoop dat ze zich hei'inneren wat nu px'io- riteit heeft. "ANP RIJSWIJK - Ruud van Nistel rooy was het afgelopen seizoen de productiefste speler in de Champions League. De Nederlander scooide in het toernooi tien keer voor Man chester United. De Engelsen werden in de halve finale uitge schakeld door Leverkusen. De lijst:!. Van Nistelrooy (Manches ter United) 10, 2. Trezeguet (Juven- tus), Solskjaer (Manchester United) 8,4. Henry (Arsenal), Raul (Real Ma drid) 7. ANP Vreugde bij Dennis van der Geest nadat hij de Rus Alexander Mikhaylin, de regerend wereldkampioen, heeft verslagen. foto Jasper Juinen/ANP van onze sportredactie BRUSSEL - Bondscoach Ro bert Waseige heeft gisteren de definitieve lijst bekendgemaakt van de Belgische selectie voor de BARCELONA - De nieuwe, spe ciale voetbal voor het komende toernooi om de wereldtitel in Azië kan de Braziliaanse inter nationals nog niet bekoren. Na de eerste balcontacten met de zogenaamde 'Feveimova', in het trainingskamp in Barcelo na, deden de Zuid-Amerikaanse artiesten luidkeels hun beklag. «De bal is te groot en te licht", Vond aanvaller Edilson. „Deze WK-bal vliegt aanzienlijk snel ler door de lucht dan de noi'male ballen. Vooral de doelverdedi- gers zullen daarvan last onder vinden", aldus vedette Rivaldo. Brazilië neemt de WK-bal mor gen officieel in gebi'uik in een oefenwedstrijd tegen een Cata laanse selectie. DPA WK voetbal in Zuid-Korea en Japan, die eind mei beginnen. Van de 27 spelers die voor de wedstrijd tegen Algerije warden geselecteerd, vallen Uti"echt- speler Stefaan Tanghe, Mare Hendiükx (Anderlecht), Mi chael Goossens (Standard) en Peter Van Houdt (Borussia Mönchengladbach) af, Dit viei-tal moet zich wel nog klaar houden, voor als er iets met de anderen gebeuil. In de selectie is er één speler die uit komt voor een Nederlandse club: Geei-t cle Vlieger, de doel man van Willem II. Christian Wörns kan definitief niet deelnemen aan de WK voet bal. De Duitser heeft last van eenknieblessui'e. Het is de twee de tegenslag voor Wörns in twee weken. Op 8 mei verloor hij met zijn club Dortmund. de Uefa Cup-finale tegen Feyenooixl. PSV-speler Jan Heintze stopt na de wei'eldtitelstrijcl als interna tional. De 38-jai'ige Deen wil zich volgend seizoen volledig concentreren op PSV. De Zuid- Koreaanse president Kim Dae- Jung veiTicht 31 mei in Seoul de officiële opening van het WK voetbal. SID/ANP van onze sportredactie ZÜRICH - De voetblessure van de Zwitserse tennisster Martina Hingis is ernstiger dan verwacht. Haar arts vreest zelfs dat de voor malige nummer een van de wereld haar ten- nisloopbaan voortijdig moet beëindigen. Hingis heeft mogelijk chi'onische ge wrichtsontsteking (artrose). Heinz Buhl- mann, de Zwitserse arts die de 21-jarig'e tennisvedette behandelt in een kliniek in Züi'ich, moet nog een echte diagnose ma ken. „Mai-tina heeft niet alleen pi jn in de ge wrichten van haar linkexvoet, maar ook al in die van haar linkei-knie en -heup. We moeten bekijken in hoeverre die ontstekin gen op ai-trose wijzen. Als dat het geval is, moet ze misschien wel stoppen met tennis sen." Melanie Molitorde moeder van de houdster van vijf grandslamtitels; beweert dat haar dochters voetproblemen zijn verooi-zaakt door de schoenen die ze vanaf haar elfde tot haar achttiende heeft gedragen. De tennis ster is al in een ï'echtszaak verwikkeld met de schoenenfabiikant Sei-gio TaccKinf. De resultaten van de medische tests dieHin- gis moet ondei'gaan, woi'den volgende week vex*wacht. Haar manager Mario Widmerliet nu.al doorschemeren dat Hingis vrijwel ze ker za l afzeggen voor de Fi-anse Open op Ro land Garros, die over elf dagen begint. RTR lendam), Trommel, Mendes da Silva (Sparta). Aantal toeschouwers: 3000. ADO Den Haag - Excelsior 1-2 (1-1). 19. VanEijkeren 1-0, 44. Olfers 1-1, 86. Olfers 1-2. ScheidsrechterTem mink. Gele Icaart: Carrilho (ADO Den Haag), Koswal, Feskens (Excel sior). Aantal toeschouwers: 6000. SITTARD - In een poging het hoofd boven water te houden wil Fortuna Sittard ontslag aanvragen voor een aantal spe lers, trainers en medewerkers. Om hoeveel pei'sohen het gaat,; wil de club niet zeggen. Als mo-| tivering voor de ontslagaanzeg-i ging voert Fortuna economische' gi'onden aan. Fortuna Sittard moet na de de gradatie uit de eredivisie zijn begroting (nu nog 6,5 miljoen euro) met dertig tot veertig pro cent terugschroeven. De club komt momenteel niet in aan merking voor een KNVB-licen- tie en heeft tot uiterlijk 1 augustus de tijd de financiële! huishouding in orde te brengen. Lukt dat niet, dan is betaald' voetbal in Sittard verleden tijd.' GPD van onze sportredactie VOLENDAM - Sparta is door een zege gisteravond bij Volen dam (3-1) een stap dichter bij lijfsbehoud gekomen. De Rotterdammei'S hebben in poule B van de nacompetitie al leen nog rekening te houden met stadgenoot Excelsior en ADO Den Haag. Volendam doet na drie nederlagen niet meer mee. Cicilia en Koevermans gaven Sparta een 2-0-voorsprong. Vó- lendam-speler ®ailele ver grootte de achterstand door in de 66e minuut de bal achter zijn eigen doelman te werken, 3-0. In de slotminuut bepaalde Volen- dammer Rose dé eindstand op 3- 1. r Steve»,Olfers zorgde ervoor dat zijn club Excelsior nog steeds mag hopen op promotie naar de eredivisie. De 20-jarige speler scoorde tegen ADO Dén Haag twee keer, waardoor Excelsior het duel nipt won: 2-1. Van Eijkèren zette in de acht tiende minuut ADO op voor sprong. Vlak voor rust kwam Excelsior dankzij een doelpunt van Olfers langszij, 1-1. In de 86e'tninuut bezorgde Olfei's zijn ploeg de winst. Volendam - Sparta 1-3 (0-0). 52. Ci cilia 0-1, 57. Koevermans 0-2, 66. Bartele 0-3 (eigen doelpunt), 90, Ro se 1-3. Scheidsrechter: Van Huiten. Gele kaart: Koning, De Groot (Vo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45