Meer werk voor archeologen PZC En het asfalt verovert weer een oude tuin Parkeerterrein aan Hoofdpoortstraat krijgt groen in herfst 15 Projecten vereisen aandacht deskundigen weekenddiensten agenda Concert met twee orgels en drie dwarsfluiten in Zierikzee RBKL Sponsorloop brengt 5500 euro op Controle bestrijdingsmiddelen Kettingbotsing Bruinisse Auto gestolen in Vlissingen Rijverbod dronken automobilist Auto-inbraak Minisail met modellen in Breskens vrijdag 17 mei 2002 Hoor Marcel Modde ZIERIKZEE - In het Prunjege- bied is de afgelopen jaren heel wat omgewoeld. Nu wordt dat vanuit historisch oogpunt wel een béétje in de gaten gehouden, maar échte deskundigen komen daar niet direct aan te pas. Dat kan beter, vindt de Werkgroep Archeologie Schouwen-Duive- land, die in dat verband op zoek gaat naar versterking van de ge lederen en uitbreiding van de activiteiten. Het Prunjegebied is volgens ge meente-archivaris en werk groepsecretaris H. Uil slechts één van de vele hedendaagse projecten waar de inzet van (amateur-)archeologen gewenst is. In het kader van het Plan Tu reluur worden vele hectares grond verzet en nieuwe vaarten gegraven. „Dan kan het van be lang zijn dat een aantal mensen eens die nieuwe oevers afloopt op eventuele bijzonderheden. Bepaalde vondsten of afwijken de bodemprofielen kunnen op zich voor een beetje geoefend oog al een hele rijke bron van in formatie opleveren." De werkgroep beschikt over on voldoende medewerkers om de diverse bouwactiviteiten op Schouwen-Duiveland afdoen de in de gaten te houden. Om de eilandelij ke archeologie een nieuwe impuls te geven, is be sloten een contactgroep te vor men. Deze groep krijgt een aantal coördinerende en onder steunende taken. Dat omvat zowel het ontwikkelen van ver schillende activiteiten op ar cheologisch gebied, als het hel pen bij veldwerk. „Mensen die, zeg maar, een oogje in het zeil willen houden", aldus Uil. De leden van de contactgroep wor- deningewijd in de wereld van de bodemgeheimen door mede werkers van de provinciaal ar cheoloog. „Het is uitdrukkelijk niet de bedoeling dat ze op eigen houtje aan opgravingen begin nen. Maar de nodige assistentie van de professionals is in dat soort gevallen altijd welkom." Verder moet de contactgroep als meldpunt gaan dienen voor ie dereen die vermoedt iets bijzon ders te hebben gevonden. De toenmalige werkgroep Stadsarcheologie Zierikzee werd in 1985 opgericht. In die periode werd er in de monumen- tenstad een aantal waardevolle opgravingen gedaan. Als voor beeld noemt Uil de locatie van de huidige parkeerplaats aan de Nieuwe Bogerdstraat, waar in vroegere tijden een klooster stond. Eén van de laatste opgra vingen binnen de stadswallen was begin jaren 90 in de Gra venstraat. Buiten Zierikzee is vooral de omgeving van Burgh-Haamste- de en Brouwershaven regelma- tig in beeld geweest bij archeo logen. In die zin berust bij de werkgroep ook de taak te signa leren wanneer bepaalde ken merken in het landschap gevaar lopen. Zo werden restanten van het verdronken dorpje Wester- schouwen onder meer op aange ven van leden van de werkgroep afgedekt met een dikke laag zand. Verdrag van Valletta Binnen afzienbare tijd wordt in Nederland ook het Verdrag van Valletta van kracht. Die nieuwe Europese wet bepaalt dat er straks voor een beetje bouw project ook een archeologie- vergunning moeten worden aangevraagd. Dat verplicht projectontwikkelaars tot het in huren van een gespecialiseerd onderzoeksbureau. De werk groep heeft tot taak regelmatig te inventariseren welke projec ten op stapel staan. Binnen dat kader wordt dan bekeken of er op de betreffende locaties mo gelijk iets bijzonders in de bo- 18,19 en 20 mei 2002 (Pinkste ren) CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-zon. 12.00 uur: J. de Jonge, Zierikzee, tel. (0111 412280. zon 12.00-di. 08.00 uur: C, H. G. Daniëls, Kievitstraat 2, Zierikzee, tel.(0111)413410. Spreekuur van 11.00-11.30uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, zat. 08.00-zon. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111) 461280. zon. 08.00-ma. 08.00 uur: M Leenhouts en J. J. Roth, Dijkstraat 32, Scharendijke, tel. (0111) 691280 ma.08.00-din. 08.00 uur: A. Baas, G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel.(0111)651861. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Apotheken: I STREEKACTIVITEITEN DREISCHOR - Streek- en Landbouwmu seum Goemanszorg, 19.30-22.00 uur: donateursdag met diverse demonstra ties; ZIERIKZEE - Nieuwe Haven, 9.30 uur: Af vaart (bij goed weer) scholierentocht met deSlavenkas; Boekhandel De Vries, Havenplein, 14.00- 16.00 uur: Kookdemonstratie televisie kok Lonny Gerugan; redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail; redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famkevan Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dem valt te verwachten. Uil: „Die afweging hebben we bij voorbeeld ook gemaakt bij de bouw van het nieuwe gemeente huis. Omdat die plek in het ver leden altijd onbebouwd is ge bleven, moest daar wat ons betreft geen specifieke actie op worden ondernomen. Dat is in de praktijk ook gebleken. Voor de voormalige boerderij op het terrein geldt een ander verhaal. Maar in dat geval is de bodem ongeroerd gebleven, dus is er wezenlijks niets veranderd. Of neem het nieuwe parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat. Daar is niet dieper dan zo'n twintig centimeter gegraven. Onze op tiek is dat de bodem niet moet worden verstoord. Wanneer dat wél gebeurt bij bouwprojecten, De laatste opgraving in Zierikzee was begin jaren negentig bij de Manhuisstraat, waar een stukje oude kademuur werd gevonden foto PieterHonhoff komen wij gi'aag even kijken." Vrijdag 7 juni (aanvang half acht) wordt in het Stadhuismu seum aan de Meelstraat in Zie rikzee een bijeenkomst gehou den, die in het teken staat van Zeeland in de Middeleeuwen. Die avond geldt als aftrap voor de werving van nieuwe aanwas. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-zon.13.00 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. (0111)482120. zon. 13.00-din. 08.00 uur: R. v.d. Valk, Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. (0111)482120. Tandartsen: M. F. de Booij, Oudehaven 51, Zierikzee, tel.(0111)412693. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. en ma. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. ZIERIKZEE - Het geluid van twee orgels en drie dwarsfluiten klinkt zaterdag 25 mei in de Nieuwe Kerk in Zierikzee tij dens een concert door Arianne, Aleida, Christiaan en Marien Stouten en Andrea Viergever. De opbrengst van de collecte tij dens het concert komt ten bate van de Stichting Ontmoeting. Andrea Viergever (14) en Arian ne (11) en Aleida Stouten (13) bespelen de dwarsfluit. Tijdens het concert spelen ze onder meer Gavotte van Gossec en Czardas van Monti. Christiaan en Ma rien Stouten zorgen voor de be geleiding, De twee broers be spelen het monumentale Kam en Van der Meulen-kerkorgel en een drieklaviers Domus Grand Opera. Er zijn niet zo gek veel muziek stukken voor twee orgels, maar het is de organisten gelukt ver schillende stukken daarvoor te arrangeren. Christiaan en Ma rien Stouten spelen tijdens het concert onder meer het Koe- koek- en Nachtegaalconcert van Handel en Feike Asma's 'Komt als kind'ren van het licht'. Ook vierhandig orgelspel staat op het programma. De or gelsolo 's worden gespeeld op het Kam en Van der Meulenorgel. De opbrengst van de collecte is bestemd voor de Stichting Ont moeting. Deze stichting heeft tot doel het bieden van hulp aan thuislozen en ex-gedetineer- den.Het concert in de Nieuwe .Kerk begint om 20.00 uur. mie i: y i i» r r - i» i piifc 'a - - 4g, Een gravure uit 1660 van de zuidzijde van Zierikzee, van de hand van Zacharias Roman. Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland. door Betty Blikman-Ruiterkamp ZIERIKZEE - Het terrein in de oksel van de Laan van Sint Hi- laire en het havenkanaal is veranderd in een grote zwarte vlakte om auto's te kunnen parkeren. Een goed moment om eens even terug te blikken in de tijd, naar hoe het daar vroeger was. Op een zeventiende-eeuwse gravure in het gemeente-ar chief van Schouwen-Duive land is de zuidzijde van de stad weergegeven. Het vreedzame plaatje geeft een tamelijk dui delijk beeld van de situatie in die tijd, alhoewel de verhou dingen niet helemaal kloppen. De Sint Lievensmonsterkerk en de Dikke Toren domineren het stadsbeeld, evenals de stadsmuur en de Hoofdpoort. Het water van de stadsgracht omspoelde de hele stad, ook aan de zuidzijde, maar tussen 1597 en 1599 werd daar het ha venkanaal gegraven. Vanaf de kerk liep de Wevers- hoek naar het zuiden, die bi j de Lutherse kerk overging in de Ravestraat. Aan het einde daarvan stond de uit 1624 da terende Hoofdpoort. Eerst noemde men deze de Schutter- spoort, vanwege het in de buurt staande 'Schuttershof der Jonge Schutters'. Later veranderde dat in Hoofdpoort, omdat de bij de poort horende brug over de gracht toegang gaf tot het havenhoofd. Aan de andere kant van de poort lag een brug over de stadsgracht en dan passeerde je het 'Lange Boagerdje', een langgerekte tuinderij. Daar voorbij lag de Westhavendijk. In 1811 werd de Hoofdpoort door de Fran sen gesloten en de brug afge broken. De brug werd nooit weer herbouwd, maar later maakte men een doorgang in de muur van het Blauwe Bol werk, zodat je gemakkelijk naar het havenhoofd kon gaan. Zo werd de situatie on geveer zo als ze nu is. De Hoofdpoort degradeerde in 1817 tot pakhuis en werd in 1869 afgebroken. Ook nadien bleef het gebied waar nu de parkeerplaats is aangelegd in gebruik als tuin grond. Buiten de stadswal wa ren meer plaatsen waar tuinen lagen. Tegenover de Westbrug bijvoorbeeld, lag zo'n gebied je. Ook dit ging verloren. Het werd, net als het Lange Bo agerdje geplaveid en doet al lang dienst als parkeerplaats. Het is leuk te constateren dat je binnenkort weer gemakke lijk rechtstreeks op de Westha vendijk kunt komen. Nu niet langs het Lange Boagerdje, maar via een nieuw aangelegd voetpad. Het oude suatiesluisje doet geen dienst meer, maar is dankzij inspanningen van Stad en Lande in 1980 behou den gebleven. Aan de zijde van het havenkanaal is een inge metselde herdenkingssteen te zien uit 19 2 6De namen van de belangrijkste waterschaps mensen zijn er op te lezen. Jammer dat de gewoonte over al gedenkstenen te plaatsen voorbij is. Ze geven steeds veel informatie. Wat te denken van de volgende tekst bij het nieu we parkeerterrein: Dit par keerterrein is tot stand geko men na veel tegenstand, moeizaam overleg en dankzij het doorzettingsvermogen van wethouder C. Veerhoek in het jaar 2002.' Schouwen-Duiveland in oude ansichten Op Siciliaanse mozaïeken komen al badende dames voor en daaraan valt te zien hoe zij die baden bebruikten. Er blijkt niets nieuws onder de zon te zijn, want die dames van toen -tot aan de late oudheid- gingen al in een bikini te water. De Mid deleeuwen stellen we ons altijd voor als de tijd van comtempla- tie en onaards gerichte levens instelling. Het belette de baders en baadsters echter niet elkaar naakt te treffen in de badstoof of het buitenbad van een bede vaartskerk. Het badpretje werd versierd met spijs en drank en speellieden lieten vanaf de kant hun klanken horen. Spannend! Lang geleden werd op het toen nog stille strand van Renesse deze kiek gemaakt. De namen van de dames zijn bekend. Het zijn Anna Bakker, Dina Dorre man, Pie Westdorp en Corrie Bakker. Van tweedelige bad pakken, badmutsen, minirok ken, vetertjes en niet te vergeten topless baden hadden deze goed aangeklede badgasten nog nooit gedroomd. Dit is de laatste aflevering in de serie Schouwen-Duiveland in oude ansichten BURGH-HAAMSTEDE - De sponsorloop die de leerlingen van OBS De Kirreweie in Burgh-Haamstede op 24 april gelo pen hebben, heeft ruim 5500 euro opgeleverd. Precies 2266,33 euro wordt vandaag, vrijdag, met een reuze cheque overhan digd aan collega sponsorlopers. Dat is het team uit de West hoek van Schouwen dat mee heeft gelopen aan de Roparun, de sponsorloop van Rotterdam naar Parijs ten bate van kanker patiënten. De andere helft wil de school besteden aan spelma teriaal voor de drie schoolpleinen die De Kirreweie rijk is. Gedacht wordt aan de aanschaf van een of meerdere vaste speeltoestellen. ZIERIKZEE - De Milieupolitie en de Algemene Inspectie dienst hebben gisteren bij bedrijven op Goeree-Overflakkee een controle gehouden op het gebruik en de opslag van be strijdingsmiddelen. Bekeken is of de ondernemers de juiste (en geldige) papieren voor de gewasbeschermers in handen hebben, of de bewaarplaats voldoet aan de eisen, de techni sche staat van de spuitwagens en of de aanwezige middelen wettelijk nog wel zijn toegestaan. Van de 22 gecontroleerde- bedrijven moesten twaalf niet meer toegestane bestrijdings middelen inleveren, terwijl zeven anderen boetes van tussen de 340 en 430 euro kregen. Op één bedrijf vonden de contro leurs 1800 kilo gewasbeschei'mende middelen waarvan 1400 kilo buiten de opslag bewaard werd. BRUINISSE - Vier auto's zijn gisterenmiddag betrokken ge raakt bij een kettingbotsing op de N5 9 ter hoogte van Bruinis se. Een rijdende wegafzetting op de Schouwse verkeersader noopte een 44-jarige bestuurder uit Goes, die rond twee uur 's middags over de N59 reed, flink op de rem te trappen. Twee achteropkomende bestuurders wisten nog op tijd de stoppen maar de vierde, 42-jarige bestuurder uit Goes lukte dat niet meer, waardoor de kettingbotsing ontstond. De bijrijdstér van de derde auto van een 59-jarige man uit Volcanis met nek- klachten naar het ziekenhuis gebracht. VLISSINGEN - Aan de Oude Markt in Vlissingen is woens dagavond een auto gestolen. De eigenaar merkte laat op de avond dat zijn autosleutels weg waren. Toen hij bij zijn auto ging kijken, bleek dat die was gestolen. Het gaat om een brui ne Ford Escort IJZENDIJKE - Een 31-jarige Belgische automobilist is in de nacht van woensdag op donderdag aangehouden voor rijden onder invloed. Hij viel op doordat hij slingerend over de Wa- tervlietseweg in IJzendijke reed. De man had meer dan vier keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. Hij kreeg een rijverbod van twaalf uur en een dagvaarding. TERNEUZEN - Een auto die geparkeerd stond op de Schel- dekade in Terneuzen is tussen afgelopen woensdagochtend en gisterochtend opengebroken. De dader(s) hebben de autora dio weggenomen. De waarde van de radio en de omvang van de schade is niet bekend. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het nieuwe par keerterrein aan de Hoofdpoort straat in Zierikzee zal komend najaar beter ingepakt en aange kleed worden met meer groen. De plaat asfalt is menig omwo nende een doorn in het oog, maar volgens de gemeente Schouwen-Duiveland is de tijd verstreken om nu nog bomen en struiken te planten. De uitbreiding van het parkeer terrein aan de Hoofdpoortstraat houdt de gemoederen al jaren lang bezig. De toenmalige ge meente Zierikzee maakte in combinatie met parkeervergun- ningen voor het centrum mid denjaren 90 al plannen. De Zie- rikzeese gemeentebestuurders waren tegen het einde van hun zittingsperiode al een eind op koers. Inspraakronden met be woners zijn in 1996 nog georga niseerd en een flinke schep geld - 434.000 euro - is voor het uit breidingsplan gereserveerd. De gemeente Schouwen-Duive land besloot de vergroting van het parkeerterrein onder te brengen in een (integraal) toe komstplan voor het gebied Eer ste Weegje. Dit moest voorzien in een vergroting van Camping Kloet naar vijftig eenheden, de aanleg van een stadsweide én uitbreiding van het aantal par keervakken van 30 naar 250. Gesteggel over dat stadsparkje en de campingeenheden resul teerde in een juridische strijd over de vooruitgeschoven uit breiding van het parkeerterrein en zorgde voor een fikse vertra ging van de plannen. Meer geld Raad van State heeft uiteinde lijk vorig najaar definitief groen licht gegeven voor de uitbrei ding van het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat. Op dat moment staat de gemeente in de startblokken, temeer omdat de gemeenteraad een extra inves tering van 268 duizend euro voor de realisering van de plan nen heeft goedgekeurd. Het nieuwe terrein vraagt meer geld, omdat in de tussenliggen de jaren de bouwkosten zijn ge stegen, maar ook omdat het plan is aangepast ten opzichte van zijn voorganger van 1996. Met bomen, beplanting en gras moet het geparkeerde blik beter aan het oog onttrokken worden.^ „Een betere beeldkwaliteit kost wat extra geld", zo verklaarde toenmalig wethouder C. Veer hoek vorig najaar. In maart en april van dit jaar is het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat uitgebreid: 250 auto's en acht bussen kun nen er nu terecht. Enerzijds heerst er tevredenheid omdat de realisatie van dit plan de weg voor de Zierikzeese parkeerver- gunningen vrijmaakt. Maarniet alle omwonenden zijn tevreden met de kale plaat asfalt die nu is neergelegd. Ook kinderen, die tot voorkort het terrein ge bruikten als trapveldje zijn boos dat ze ook daar weer door het blik zijn verjaagd. Al kan het vergrote parkeerter rein nu gebruikt worden, vol gens J, Scheele van het gemeen telijk ingenieursbureau moeten aan de Hoofdpoorstraat de za ken nog worden afgerond. „Technisch is het welzo'n beetje klaar, maar de aankleding rondom en op het parkeerter rein moet nog," Het plan is on dermeer bomen rond het terrein te planten. Dat zal volgens de ambtenaar komend najaar ge-' beuren omdat het plantseizoen nu voorbij is. Of er sprake is ge weest van 'groene verharding', zoals op het Transferium in Re nesse, weet Scheele niet. BRESKENS - Het Visserijmu seum Breskens en de Zeeuwse Scheepsmodelbouwvereniging Zuid-Zuid-West houden op za terdag 18 mei een Minisial. In een groot bassin aan de haven wordT een groot aantal varende modellen van alle soorten sche pen getoond. Omstreeks 10.00 uur begint de opbouw van het bassin en beginnen de demon straties. Om 13.00 uur is er een optreden van de groep Drums for nature. Ook zijn de vissersschepen BR 43 en de BR 10 de hele middag te bezichtigen. Er zijn demonstraties in de vis mijn en een groot aantal scheepsmodellen van toen en nu zijn er in het visserij museum te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41