Rentmeester jaagt op eerste zege Pinksterconcours belooft spektakel SÉÉ&, iff Deelname is nu extra aantrekkelijk Nederlandse top aan de start van Souburgse duatlon Nets bereikt finale 23 Wielrenner gaat maandag op herkansing bij kampioenschap in Oudenbosch :Ji£ Overmars besluit tot operatie Blessure voor Maurice Greene Datum marathon 2003 vervroegd Standbeeld voor Comaneci Doesburgtoernooi in Goes Extra attractie op concours Ijshockeyers stuiten op vier Oost-Europese tegenstanders vrijdag 17 mei 2002 Hnor Marco Hamelink C.OES - De teller staat nog op een hatelijke nul, want voor de winst kwam Niek Rentmeester jn de wedstrijden tot nu toe al tijd net iets tekort. De wielren ner uit Goes, die vorig jaar als eerstejaars nieuweling drie keer won, werd dit jaar al vijf keer tweede. Maandag mag hij het opnieuw proberen tijdens de districtskampioenschappen voor nieuwelingen in Ouden bosch. Vorig jaar zat Rentmeester met twee ploeggenoten van ZRTC Theo Middelkamp in een kop groep van negen. De zestienjari ge Goesenaar werd toen achtste In tegenstelling tot de laatste twee jaar worden de kampioen schappen dit jaar in Ouclen- bosch verreden. En hoewel hij het parkoers in Oudenbosch niet kent, dicht hij zich toch kansen toe op de overwinning. „Maar hetzal heel moeilijk wor den", voegt Rentmeester eraan toe. „Er doen veel goede renners mee. Sjoerd Commandeur maakte een paar weken geleden tijdens de Omloop van Borsele bijvoorbeeld een goede indruk. En ook mijn ploeggenoot Rik Lugtenberg is een kanshebber. Als hij in een kopgroepje zit, zal ik niet achter hem aanrijden. Andersom gebeurt dat ook niet. Als één van ons wint, is het goed." Niek Rentmeester komt uit een echte wielerfamilie. Oom Cees was profwielrenner, maar ook vader en moeder Rentmeester doorWim de Vos fietsen al jaren. Ruud, de oudere broer van Niek, rijdt voor het tweede jaar bij de junioren en maakt volgend jaar de overstap naar de amateurs. Hij rijdt deze week een wedstrijd in Frankrijk en moet dus verstek laten gaan in Oudenbosch. De junior is vol gende week wel van de partij bij de Internationale Juniorendrie- daagse van Axel, een wedstrijd die meetelt voor de wereldbeker. De jongste Rentmeester wist vo rig jaar als eerstejaars nieuwe ling drie wedstrijden te winnen. Dit seizoen wil het nog maar niet lukken en dat begint stilaan te frusti'eren. „In het begin was ik tevreden met een tweede of derde plaats, maar nu zou ik graag eens winnen in plaats van weer tweede te worden. Erik Dekker Het probleem is misschien ook wel dat Rentmeester geen sprin ter is. „Als ik wil winnen, moet ik alleen aankomen. In het pelo ton kennen ze me inmiddels en ze weten dat ik op het laatst al tijd probeer aan te vallen. Het is dus heel moeilijk om weg te ko men. Daarom heb ik ook een diep respect voor Erik Dekker. Hij is net als ik aanvallend inge steld en als hij wint, is het meestal dikverdiend", meent Rentmeester. Aan zijn inzet zal het in elk ge val niet liggen. Rentmeester rij dt één of twee wedstrij den per week en traint daarnaast nog vier keer. In totaal komt hij zo aan duizend kilometer per maand. „Dat is redelijk veel voor een nieuweling, zeker als je voor zichzelf winstkansen weggelegd bij het kampioenschap voor nieuwelingen in Oudenbosch. foto Willem Mieras weet dat een wedstrijd maar over 45 kilometer gaat", aldus Rentmeester. Hoewel de eerste overwinning nog op zich laat wachten is het seizoen voor Renmeester toch al geslaagd. Aan het begin van dit seizoen werd de Goesenaar tweede in de klassieker Hoog- straten-Woensdrecht. „Na vijf kilometer reed ik weg met drie anderen. We werden niet meer teruggepakt. In de sprint ver loor ik met een half wiel ver schil. Een goede prestatie voor een niet-sprinter, vond ik zelf. De districtskampioenschappen zijn maandag dus in Ouden bosch. Vrouwen elite, junioren en nieuwelingen bijten om half tien het spits af met twee minu ten verschil tussen de verschil lende categoriën. De junioren starten om elf uur, drie minuten later gevolgd door de nieuwe lingen. De elite- en neo-ama- teurs vertrekken om drie uur. Start en finsh zijn op de Markt. OUDENBOSCH - In de Zeeuwse wie lersport lijkt het er op dat de ervaren renners de fakkel nog niet over willen geven aan de jeugd. Vooralsnog lijkt al leen neo-amateur Johnny Hoogerland een wig te kunnen drijven tussen routi niers als Francois Franse, Rob Koole en Michel Rommers. Vooral zij waren in de eerste wedstrij den op provinciaal grondgebied actief en wisten zich behoorlijk in de kijker te rijden met overwinningen voor Franse (Kwadendamme) en Koole (Wemeldin- ge)Maandag wordt er in het Brabantse Oudenbosch gestreden om de dis- trictstitels. Sinds de samenvoeging van het district Zeeland met Brabant Zuid-West zijn het vooral de Brabantse renners ge weest die de titelstrijd bij de eliteren ners hebben beheerst. Natuurlijk is dat niet zo verwonderlijk omdat in het Bra bantse deel van het district Zuid-West veel meer licentiehouders zijn. „Toch is dat geen reden om niet deel te nemen", zegt Francis Franse. „Of ik voor het kampioenschap ga? Dat zal ik wel zien tijdens de wedstrijd. Voor mij is het een wedstrijd als alle andere." De voor wielervereniging Willebrord WV uitkomende Bevelandse coureur zal er maandag bij zijn. „Dit jaar heeft de organisatie het voor de renners nog extra aantrekkelijk gemaakt door een prijzenschema beschikbaar te stellen. In andere jaren reed je alleen voor de overwinning; dat is nu dus anders. Ik betwijfel overigens of het invloed heeft op het aantal deelnemers. Want in de gecombineex-de wedstrijd van de elite en neo-amateui'S waren er de laatste paar jaar toch ook tachtig tot negentig deelnemers", weet Franse. Bij de junioren die in Oudenbosch eveneens voor de districtstitels strijden gaat een behoorlijke delegatie Zeeu wen van start waar-bij het vooral ren ners van Theo Middelkamp zijn die de strij d aan zullen bindenRalph Schaal- BARCELONA - Marc Overmars heeft besloten zich te laten opereren aan de rëchterknie. De Nederlandse spits van FC Barcelona heeft al geruime tijd last van het gewricht. Hij kwam deze week naar Nedexiand om een second opinion te vragen aan dokter Van der Haax-t, die hem in het verleden al eens heeft behandeld. Dat onderzoek wees uit dat de snelle vleugelaanvaller opnieuw onder het mes moet wegens een be schadiging van de meniscus. Met de x-evalidatie zal vier tot acht weken zijn gemoeid. Overmars scheurde zeven jaar gele den de voorste kruisband in dezelfde knie. EFE IRVINE - Maurice Greene, de wereldrecordhouder op de 100 meter, loopt voorlopig geen wedstrijden. De Amerikaanse sprinter raakte deze week geblesseerd tijdens een training. Hij moest op het laatste moment afzeggen voor de Grand Prix woensdagavond in Doha. Volgens John Smith, de trainer van de wereld- en olympisch kampioen, heeft zijn pupil een kuit- spier verrekt. Greene zal vermoedelijk zijn rentree maken op 10 juni in Athene. In die stad liep Greene in 1997 zijn wereld record van 9,79 seconden. RTR ROTTERDAM - De 23e Marathon van Rotterdam vindt vol gend jaar al op 13 april plaats, de tweede zondag in de maand. Traditioneel is de wedstrijd op de derde zondag van april, maar in 2003 valt dat samen met eerste paasdag. De organxsa- tie heeft de wedstrijd nu een week naar voren gehaald. ANP ONESTI - Maar liefst 26 jaar na haar drie gouden medailles als turnster bij de Olympische Spelen van Montreal, heeft Na- dia Comaneci in haar Roemeense geboortestad Onesti haar eigen standbeeld onthuld. De in de Verenigde Staten wonende Roemeense toverde een beeld tevoorschijn van een even- wichtsbalk met twee turnsters. In het bronzen kunstwerk zijn ook de olympische vlam, de vijf ringen, en het olij venblad ver werkt. Comaneci was de eerste txxrnster die de perfecte 10 als beoordeling kreeg na een oefening. Toen ze dat als veertienja rige in Montreal presteerde, was het elektronische scorebord daarop niet eens berekend. Ze kreeg op dat toernooi zeven maal de 10 toegekend. Uiteindelijk behaalde ze in Canada drie titels. RTR je, de Zeeuw die tot nu het succesvolst isgeweest, is er dit jaar niet bijDe Axe laar won reeds drie wedstrijden maar is lid van een Belgische vereniging en mag daarom niet deelnemen. In de sportklasse A gaat Dennis Mesu uit Middelburg (vorige week ook al dis tri ctskampioen tijdrijden geworden) als één van de favorieten van start. De vrouwen gaan in Oudenbosch even eens van start. Voor hen is het overigens geen districtstitelstrijd maar een regio kampioenschap, waaraan ook deelge nomen wordt door het district Zuid- -Oost van de KNWU. Bij de vrouwen doet de Zeeuwse Baukje Doedee mee. GOES - Voor de tiende keer wordt eerste pinksterdag (zon dag) het Coen en Lloyd Doesburg voetbaltoernooi in Goes ge houden. Het evenement woxxlt georganiseerd ter nagedachte nis aan Lloyd Doesbux-g en zijn opa Coen. Lloyd Doesburg, die betaald voetbal speelde bij FC Utrecht, FC Den Bosch, Vitesse en Ajax, kwam destijds om bij de vlieg ramp op ZanderijCoen Doesbux-g kwam ooit uit voor Cicero ne en Transvaal. Daarnaast maakte hij deel uit van het Suri naamse elftal. Uit geheel Nederland nemen zondag teams en families deel aan dit toernooi. In totaal hebben 20 ploegen zich aangemeld De teams zijn onderverdeeld in vier poules van vijf. Tussen door worden er nog wedstrijden georganiseerd voor de jeugd en de vrouwen. Een hoogtepunt van het toernooi vormt het optreden van de voormalige Surinaamse internationals. Zij komen uit tegen een gelegenheidsteam van spelers die ouder zijn dan 45 jaar Die wedstrijd begint om 16.00 uur. AXEL - Het Mastersprin- gen, dat tijdens het inter nationale concours hip- pique op tweede pinkster dag op het programma staat, is bedoeld als extra attractie. Er wordt aan deelgeno men door maximaal zeven verschillende combina ties uit de Zl-en Z2-klas- se, die zich via de topklas- seringen voor deze rubriek hebben geplaatst. De wedstrijd begint om 15.00 uur. Het parkoers bestaat uit vijf hindernissen, inclu sief een dubbelsprong, die in verband met de daar aan toegekende financiële waarde zal tellen als twee afzonderlijke hindernis sen. Wordt het parcours fout loos afgelegd, dan wint de ruiter of amazone daar mee een bepaald bedrag. De foutloze ruiter of ama zone mag telkens een hin dernis verhogen, zodat het af te leggen parkoers steeds moeilijker wordt. De bedoeling is dat er uit eindelijk slechts één springruiter of amazone overblijft die de totale pot opstrijkt. Sterke deelnemers in de Z-klasse zij n Mare Brood man met Gobeit, van De Haringruiters, Margreet Walraven met Never Mind van De Weelruiters en Frederik Cattebeke. Luc Cox-nelis met Panter en Colinda Comelissens met Nobelle draaien de laatste tijd voortreffelijk mee. En natuurlijk zal ook international Simon den Exter, een erkend prijsrij- der met Nono en Mumbo, weer een gooi naar de hoogste klasseringen doen. Torenhoog favoriet in de Z2-klasse is Ilyo de Loos met Nadir van de Ruiter- club Hulst. Belangrijke troeven zijn voorts Sandy den Exter met Veersedam Frisby van Zuid-Beve land, Albert Vermue met Blom's Goodbye V van De Weelruiters en Luc Come lissens met Prins Forever van de Ruiterclub Hulst en een aantal Belgische combinaties. Bij het Z- springen pony's wordt in de D-categorie uitgeke ken naar Stefan de Beule. doorSjaakSinke SOUBURG - De duatlon die tweede pinksterdag in Oost- Souburg wordt gehouden kent een sterke bezetting. Op Neder lands kampioen Huub Maas na staat de complete Nederlandse top aan de start in de Kanaal straat. Plaatselijk favoriet is Miquel van Tongeren. Hij werd vorig jaar tweede op het NK, waax-na hij werd uitgezonden naar het wereldkampioenschap en de Europese titelstrijd. Dit seizoen tobt hij met de nodige blessures. Toch wil hij zich maandag laten zien in Souburg. Van Tongeren krijgt af te reken met Nico Weex-kamp uit Maas tricht die hem vorig jaar net te snel af was, Armand van de Smissen (Tilburg) en jeugdig ta lent Wim Nieuwkei-k (Fijnaart). Remy Vasseur laat de duatlon schieten, omdat hij de dag er voor aan de start staat bij de Olympische ti'iatlon in het Bel gische Leuven. Verder komen voor Zeeland aan de start Jordy Meerman (Mid delburg), die vorig jaar het re gionale circuit op zijn naam schreef, veteraan Kobus Bot man (Middelburg) en Lenie van Kleven (Vlissingen). De duatlon in Souburg is een buitenbeentje in de serie run-bike-runs die zowel voor het landelijke Timex-circuit als het regionale Van Tongeren Zee land-circuit meetelt. Normaal wordt er begonnen met 10 kilo meter lopen gevolgd door 40 kilometer fietsen en de afslui tende 5 kilometer lopen. In Souburg heeft de ox-ganisatie van Dynamica gekozen voor een variant. Er wordt nu vier keer 1.5 kilometer gelopen en 3 x 5.4 kilometer gefietst. Dit staat ga rant voor het nodige spektakel. Bovendien is het aantrekkelijk voor het publiek dat de atleten vele malen ziet wisselen en pas seren. Adapters Om deze wissels snel te laten verlopen hebben de duatleten speciale adapters op de pedalen van de fiets gemonteerd om niet van schoeisel te hoeven wisse len. Door de relatief korte ronde is de kans groot dat er gestayerd gaat worden. Om problemen te voorkomen diende organisator Dignus Lensen bij de Nedei"- landse Triatlonbond een ver zoek in om in deze wedstrijd stayeren toe te laten. De bond hield echter vast aan de regle menten en wees het verzoek af. Daarop trok wedstrijdleider Bram van Lare uit Sluis zijn conclusies en gaf zijn aanstel ling terug aan de bond: „Regle mentair is dit een logische be slissing, maar voor Souburg heb ik daar toch problemen mee. Het is een soort criterium met veel bochten en wisselingen. Met een aantal juryleden op de motor wordt het. te gevaarlijk om reglementair op te kunnen treden tegen stayeren", liet hij in zijn schriftelijke motivexdng aan de bond weten. Van Lare wordt nu vervangen door San- der Verheuvel uit Rhoon. Uit veiligheidsoverwegingen wordt in Souburg in twee series van maximaal vijftig atleten ge start. De veteranen en vrouwen vertrekken om 13.30 uur en de mannen aangevuld met enkele junioren vertrekken om 15.00 uur. Om 12.30 uur is er nog een afwachtingswedstrijd voor de jeugd. Zij beginnen met 1.5 kilo meter lopen gevolgd door 5.4 km fietsen en 1.5 kilometer lo pen. DEN BOSCH - Het Nederlands ijshockeyteam stuit bij het WK voor B-landen (Divisie 1, groep A), volgend jaar april op vier Oost-Europese en een Aziati sche tegenstander. Oranje moet het in Boedapest opnemen tegen Hongarije, Po len, Roemenië, Litouwen en Ka- zachstan. Het wordt het eerste WK voor de deze week aange stelde bondscoach Theo van Geiwen, tevens general mana ger bij Tilburg Trappers. Divisie 1, groep B wordt ge vormd door Kroatië, Italië, Frankrijk, Noorwegen, Estland en Groot-Brittannië. Deze zes landen gaan in april volgend jaar de strijd met elkaar aan in Zagreb. Uit beide eerste divisies promoveert een land naar de A- groep. GPD Tweedaags ruitersportevenement aan de Bos laan in Axel doorTon Koomen AXEL - Het Pinksterconcours van de Ruitersportvereniging Axel, dat dit weekeinde op het terrein aan de Boslaan wordt gehouden, belooft na een ge dwongen tussenstop van één jaar weer een prachtige happe ning te worden. Na de onver kwikkelijke mkz-geschiedenis vorig jaar, waardoor het tradi tionele concours moest worden geschrapt, staat de organisatie te popelen om de ruiters en ama zones te ontvangen. „Vorig jaar was helaas een af knapper voor ons", kijkt Simon van Hoeve, de penningmeester van de organisatie terug.Maar we hebben het gelukkig financi eel weer rond kunnen krijgen. De sponsors zijn ons trouw ge bleven, maar vorig jaar hebben we toch ingeteerd door de afge lasting van onze concoursen", aldus de in api'il vorig jaar nieuw aangetreden voorzitter Jan Klaassen, Dat de Axelse club het organise ren nog niet is verleerd, werd al bewezen in het Hemelvaax*tcon- cours, dat als opwarmer was be doeld voor het internationale Pinksterconcours. Voor het eerst is het evenement een twee daags gebeuren Wedstrijdse cretaris Peter Goossen: „In de voorgaande edities werkten we ons concours op één dag af, de tweede pinksterdag. En er was op die dag ook nog een omvang rijk omlijstingsprogramma. Maar daar kwam wat kritiek op, vooral van de zijde van de dx'es- suurliefhebbers. We hebben zeer bewust gekozen voor een tweedaagse gebeuren. Op de eerste dag wordt dressuur ge reden en het B-springen voor paarden en pony's. En op die manier kunnen de program ma's vlotter worden afge werkt." Nieuw in het programma is dat de twee dressuux-px-oeven gelijk na elkaar worden afgewerkt. Dat bleek ook tijdens het He- melvaartconcours goed aan te slaan. De organisatie kreeg overigens ook dit jaar weer met enige te genslag te maken. Voorzitter Jan Klaassen: „De deelnemende paarden en pony's moeten voor zien zijn van een zogenaamde transponder, een chip. Ook de Belgische paarden en pony's. Dat is verplxcht gesteld door de NHS, de Nederlandse Hippi sche Sportbond. Het scheelt nogal wat inschx'ijvingen van Het bestuur van de ruitersportvereniging Axel. Vlnr: Nicole Vaes, Jan Klaassen, Peter Goossen, Sheila Pardon, Carlos van Heek en Siem van Hoeve. foto Camile Schelstraete onze zuiderburen. Om een voor beeld te geven: twee jaar gele den kwamen er in de L-klasse springen alleen al 90 combina ties aan de start. Nu bedi'aagt het aantal springcombinaties in totaal 92." Wat kwaliteit betreft valt er niets te klagen. „We kiijgen de toppers te zien, want in de zware klassen hebben zich in totaal 34 Z- en ZZ-ruiters aange meld", zegt wedstrijdsecretaris Peter Goossen met gepaste trots. Het tweedaagse spektakel staat morgen vrijwel geheel in het te ken van de dressuursport. Tweede pinkstex*dag staan naast Z-dressuurwedstrijden om de Rabo Topcompetitie en de Z- dressuur voor de pony's vooral de rubrieken voor de springrui ters en amazones op het pi'o- grarnma. Animatie Simon van Hoeve: „We ver wachten mxnimaal weer zo'n 5000 bezoekers. Het is een echt familiegebeuren. Nieuw dit jaar is dat we de entree gratis hou den. Een extra stimulans om naar de wedstrijden te komen kijken. Zowel aan de jeugd als de ouderen is gedacht. Er is een aparte accommodatie voor de kinderen, animatie, een lucht- van onze sportredactie EAST RUTHERFORD - De New Jersey Nets staan voor het eerst in de finale van de Eastern Conference in het Amerikaanse profbasketbal (NBA). De ploeg won de vijfde wed strijd in de halve finales van de play-offs met 103-95 van de Charlotte Horrxets. De Nets kwamen daarmee op een beslis sende 4-1-voorsprong in de best-of-seven serie. Grote man van de Nets was Ja- kasteel en gatis ponyrijden." De ox'ganiserende vei'eniging kan voor het eerst sinds lange tijd weer een viertal bij de paarden in wedstrijden uitbrengen en ook een viertal bij de pony's. Het viertal bij de paarden wordt ge vormd door Natasja van Dron- son Kidd, goed voor 23 punten. Hij dirigeerde zxjn team in de slotminuten naar de winst, on der meer met een mooie dunk in de laatste minuut. De New Jei'sey Nets spelen de fi nale van de Eastern Conference tegen de Boston Celtics. Die ploeg versloeg dinsdag in de an dere halve finales van de play offs de Detroit Pistons. De finalisten van de Western Conference waren al bekend. De Los Angeles Lakers, houder van de NBA-titel, ontmoeten de Sa cramento Kings. RTR gelen, Esther Faas, Sydney Mast en Nadine Doosjen. Bij de ponys bestaat het viertal uit Margot van Beest, Sophie van Beest, Max'ichella Bouchout en Kelsey den Exter. Muziek In het middagprogramma kan het publiek genieten van ver schillende demonstraties, Jan Klaassen: „We kunnen gelukkig nu ook via optredens van eigen leden de nodige show bx-engen. Zo verzorgt Linda Wille in de dressuurbak een kür op muziek. Datzelfde geldt voor onze ta lentvolle jonge amazone Stephanie de Frel, die pas terug is uit Denemarken." Op het ruitersportterrein is ver der een demonstratie van de Zeeuwse en nationale toppers Laurens van Lieren en Thamar Zweistra en tenslotte is er een show met Andalusiërs, door een gezelschap uit het Brabantse Baaxde-Nassau. Het team ver zorgt staaltjes van hoge- schooldressuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23