Frans veel leeswerk Wantrouwen over verder verdiepen van Westerschelde Van Zwam brengt mensen samen Milieuprijs voor adviesbureau Hulst 17 Pluk Ze-eis van 3,5 miljoen gulden Celstraf geëist voor vervoer drugs De Valcke schutterskoning Geschil over plek voor bedrijf Wesley altijd in beweging Dikraa heeft luisterend oor Taal van Astérix steeds meer een vrouwenvak VVD Axel wil gasstation verplaatsen op de Goese sportopleiding. Onnodig te zeggen dat Wesley gymnastiek het leukste vak vindt. In z'n vrije tijd is hij so- ivieso al volop in beweging: voorstopper bij de voetbalver eniging Zierikzee, turnen, stijl dansen met z'n schoolvriendin netje..., en tussen de bedrijven door ook nog actief als afwasser en koksmaat in een plaatselijk restaurant. Straks, op de sport school, wil hij zich gaan specia liseren in toerisme en recreatie. „Sport en spel organiseren in hotels en op campings. Veel met mensen en kinderen om gaan. Dat is wat ik leuk vind. gische hulp aan mensen met een islamitische of Arabische ach tergrond. Veel Nederlandse psychologen weten weinig van die cultuur, en dat is vaak wel nodig, wil je die mensen goed kunnen helpen." Vakantie vieren is er dit jaar voor Dikraa niet bij. Ze gaat drie maanden iverken, waar schijnlijk in een mosselfabriek je, zoals ze al wel vaker deed. „Dan verdien je snel veel geld." Dat kan ze in Tilburg heel goed gebruiken. „Want ik ivil daar natuurlijk wel een mooie ka mer. MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo heeft gis teren bij de rechtbank in Middelburg geëist dat een 45-jarige Amsterdammer drieënhalf miljoen gulden terugbetaalt aan de Nederlandse Staat. De officier ontleende de miljoenen claim aan een aantal hasjtransporten in 1993 en '94. De man met de Griekse nationaliteit speelde een hoofdrol bij die transporten en werd hiervoor veroordeeld tot acht jaar ge vangenisstraf. Van het illegaal verkregen geld zou hij een res taurant in Griekenland hebben gekocht. Raadsman A. van Roy vond het standpunt van de officier on redelijk. „Het is een astronomisch bedrag dat onjuist is." De Amsterdamse strafpleiter stelde dat de vader aan zijn zoon een schenking had gedaan van vier ton, waarvoor het restau rant was aangekocht. De inkomensgroei zou volgens Van Roy ook te maken hebben met het winnen van de nationale loterij in Griekeland. Een copie van het winnende lot toonde hij aan de rechtbank. De rechtbank doet 26 juni uitspraak. MIDDELBURG - Officier van justitie F. van Es heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een veertigjarige inwo ner van Vlissingen 270 dagen gevangenisstraf, waarvan 235 dagen voorwaardelijk en 240 uur taakstraf geëist. In de auto van de Vlissinger werd 12 november vorig jaar in zijn woon plaats ruim een ons heroïne en 76 gram cocaïne aangetroffen. De officier achtte bewezen dat verdachte de harddrugs had vervoerd. Van Es vroeg de rechtbank tevens de Mercedes die na de aanhouding in beslag was genomen, verbeurd te verkla ren. De Vlissinger, die zelf drugs gebruikte, ontkende elke be trokkenheid. Hij zei als vriendendienst voor een ander naar Den Haag te zijn gereden, maar volgens de officier wist hij heel goed wat er aan verdovende middelen in de auto lag. Zijn passagier zou in Den Haag op bezoek gaan bij familie, maar uit observaties van de politie bleek dat ze die dag koffie shops en theehuizen bezochten. De politie kwam de Vlissin ger op het spoor, omdat zijn naam in tapverslagen voorkwam Raadsman J. Albicher bepleitte vrijspraak, omdat zijn cliënt niet zou hebben geweten dat hij harddrugs vervoerde. Ook vond de strafpleiter dat de auto moest worden teruggegeven aan de rechtmatige eigenaar: de schoonvader van de verdach te. De rechtbank doet op 29 mei uitspraak. AARDENBURG - Gerard de Valcke is de nieuwe schuttersko ning van handbooggilde Sint Sebastiaan uit Aardenburg. De Valcke is al sinds 1989 lid van Sint Sebastiaan en mocht zich nooit eerder koning noemen, Richard de Wispelaere is dit jaar prins. Bij de jeugd wist Maickel de Vriend zich tot jeugdko- ning te schieten. Youri Verbeke is dit jaar de jeugdprins. OOSTBURG - Moet de VOF Vermue Agrarische Handelson derneming worden beschouwd als zelfstandige onderneming die recht heeft op een bouwblok aan de Watervlietseweg in IJ- zendijke of maakt het bedrijf onderdeel uit van een coöpera tie en heeft Vermue geen recht op een eigen bouwblok. Voor die vraag ziet de Raad van State in Den Haag zich ge plaatst in het hoger beroep dat B en W van Oostburg en Ver mue hebben ingesteld tegen een besluit van het Zeeuwse pro vinciebestuur. Dat weigert een verklaring van geen bezwaar af te geven voor een nieuwe bedrijfsloods van Vermue. Het Haagse rechtscollege maakt binnen zes weken bekend of het bedrijf uit IJzendijke alsnog in aanmerking komt voor een bouwvergunning. vrijdag 17 mei 2002 Hij leert voor de bouw. Maar je kan niet zeggen dat het hem buitengewoon interesseert. Wesley Quist (15) uit Zierikzee heeft al geruime tijd heel andere noten op z'n zang: doorstromen naar de Cios-sportopleiding te Goes. Veel hoeft de vbo-leerling van de Pontus-vestiging Pieter Zeeman daar niet meer voor te doen. Hij staat inmiddels voor genoeg vakken ruim voldoende. Het moet wel erg gek lopen, wil len de examens daar nog veel van afdoen. Komende woensdag beginnen de examens voor hem pas echt. Maar zoals alle vbo'ers heeft hij deze hele week al aardig proef gedraaid: hij deed de praktijk en theorie-examens voor de bouw, en was ook al met vakken als wiskunde, Engels en natuur kunde bezig. In die vakken deed hij de afgelopen dagen al exa men op b-niveau. Volgende week richt hij z'n pijlen op het mavo c-niveau. Drie voldoendes zijn dan genoeg voor een plekje Toen ze nog maar een kind was had ze het al: waren er ergens problemen, op school, bij familie, of in de vrienden- en kennissenkring, dan bemoeide ze zich ermee. Tegenwoordig kom,en ze zelf naar haar. Of hel nu om ruzies gaat, of om liefdes verdriet, er wordt haar altijd om uitkomst gevraagd. Dikraa Elhrouz (18) uit Oost-Souburg heeft daar dan een luisterend oor voor. „Ik vind het leuk om met psychologie bezig te zijn", zegt de vwo-eindexamenkandi- date van de Scheldemondschool in Vlissingen. Ze zullen haar hier straks missen. Want als het diploma binnen is, verhuist ze naar Tilburg. Inderdaad: om psychologie te studeren. Ze slaagt vast. Want voor de meeste vakken staat ze ruim bo ven de zeven. Alleen wiskunde is wat minder: 6,3. „Dus tegen dat examen kijk ik nog het meest op.Dikraa heeft Marok kaanse ouders. Hoewel ze in Ne derland werd geboren, voelt ze zich nog erg betrokken bij de Marokkaanse cultuur. Eenmaal afgestudeerd zou ze zich het liefst specialiseren in psycholo- Astérix en de vrouwen was een van de Franse teksten die de examenkandidaten gisteren voor de kiezen kregen. HnnrHenk Postma Het is bovenal een verhaal over mannen. Zij voeren de machtspelletjes uit, bevechten de vijand en richten drankgela- I gen aan. Maar wie goed kijkt en leest, begrijpt dat het uiteinde- lijk de vrouwen zijn die in het Gallische dorp Lutèche de I dienst uitmaken. Ook al spelen I ze, als echtgenotes en huishoud- i sters, slechts een rol op de ach- I tergrond. Astérix en de vrouwen, stond boven de 'gatentekst' die de deelnemers aan het vwo-exa- men Frans donderdagmiddag kregen voorgeschoteld. Een toe passelijk onderwerp, want ook hier in Nederland zijn het zo langzamerhand alleen nog maar de vrouwen die de Franse taal machtig zijn. Nog maar een klein deel van de middelbare scholieren kiest Frans als examenvak, en die zijn vrijwel allemaal van het vrou welijk geslacht. In de examen zaal van de Vlissingse stedelijke scholengemeenschap Schelde- mond troffen we gisteren, de toezichthouders uitgezonderd, geen man meer aan. Het waren louter meiden die zich over de teksten bogen. Echt makkelijk hadden de samenstellers van het examen het hen niet ge maakt. „Een hoop leeswerk", verzuchtten de deelneemsters na afloop. Dikraa Elhrouz (18) uit Oost- Souburg kwam op het laatst zelfs in tijdnood. En dat terwijl ze zich een slimme tactiek eigen had gemaakt die het onnodig maakte alle elf teksten van be gin tot het eind door te lezen.Je begint gewoon eerst bij de vra gen. En dan zoek je naar het fragment waarin je denkt dat het antwoord staat." Alleen het verhaal over Astérix nam ze he lemaal door. Dat kon niet an ders, wilde je de juiste ontbre kende woorden vinden, Of Dikraa zich ook kon vinden in de strekking dat de vrouwen op de achtergrond als puntje bij paaltje komt de dienst uitma ken? Daar laat ze zich wijselijk niet over uit. Ze houdt het bij een stille glimlach. Saai kon je de teksten niet noe men. Het begon met een verhaal over een barettenf abriek in Bas kenland, die aan een faillisse ment ontkwam doordat de Cu baanse leider Fidel Castro een order plaatste voor 100.000 ba retten, nodig om het 45-jarig ju bileum van zijn revolutie luister bij te zettenEr zat een stukj e bij over de dood van Jacques Brei, er was aandacht voor de hek senjacht in vroeger eeuwen, en er waren wat tekstjes met een grap of een grol door het exa men gestrooid. Aan een verhandeling over con troverses rond het Franse vreemdelingenbeleid kwam Dikraa nauwelijks toe. De strekking was dat de buitenlan ders in Frankrijk meer belas tinggeld betalen, dan dat ze uit keringen ontvangen. Per saldo wordt Frankrijk daar dus rij kei- van. Dikraa kwam er niet meer aan toe die conclusie goed tot zich te laten doordringen. Al met al was het best wel een 'rottig' examen, vond ze. Ze zou zo gauw niet weten of het voor haar op een acht of een vier uit draait. Echt wakker ligt ze daar niet van. Op school scoorde ze voor Frans al het cijfer 8,3. Dus zelfs als het nu een drietje wordt, komt er op de eindlijst een voldoende. doorEmile Calon MIDDELBURG - Zeeuwse ge meenten en waterschappen staan argwanend tegenover de volgende studie naar het al dan niet verdiepen van de Wester schelde. Burgemeester A. Ver- bree (Reimerswaal) uitte giste ren als vertegenwoordiger van de Zeeuwse gemeenten openlijk zijn twijfels over het vervolgtra ject waarvoor de Vlaamse en Nederlandse overheden hebben gekozen. „Zijn wij niet in een smeerposi- tie terechtgekomen," zei hij gis teren tijdens een vergadering van het Bestuurlijk Overleg Westerschelde, nadat projectdi recteur H. van Zwam had uitge legd hoe de komende twee jaar gewerkt wordt naar een advies voor de landelijke politiek. Vooral omdat de directeur maar weinig plenair wenst te verga deren en veel via afzonderlijke contacten wenst te werken. Verbree hield hem voor dat er in de regio heel wat achterdocht heerst over de bedoelingen van het Rijk. Een vijftal jaren terug drukte de ministerraad de vori ge verdieping van de Wester schelde via een noodwetje door en werden allerlei officiële pro cedures genegeerd. De burgemeester kreeg bijval van J. van 't Westeinde (wa terschap Zeeuwse Eilanden). Ook zij liet duidelijk blijken wantrouwend te staan tegen over de bedoelingen van het Rijk. Gevolgen Gedeputeerde L. Coppoolse be nadrukte op zijn buurt dat niet geprobeerd moet worden het Bestuurlijk Overleg Wester schelde Plus, waarin Zeeuwse overheden en belangenorgani saties zitting hebben, uit elkaar te spelen. Het BOWS+ heeft zich tot nu toe gekeerd tegen een ver dere verdieping van de Wester schelde, zolang niet alle gevol gen zijn te overzien. Mede door die eensgezindheid is het gelukt het Rijk te overtuigen van de noodzaak van een kosten-ba- len-analyse en een milieueffect rapportage. Van Zwan beloofde dat het BOWS+ niet wordt gepasseerd. Hij liet zelfs weten dat de kern groep van het BOWS+ direct, wordt betrokken bij het hele proces. Richting Verbree zei hij dat hij hem met woorden niet kan overtuigen maar dat de bur gemeester hem moet beoordelen op zijn daden. Hij beloofde Ver bree dat hij zijn best zal doen het vertrouwen van de belangenor ganisaties te winnen. De projectdirecteur maakte ook duidelijk dat als het niet lukt om in twee jaar tijd tot een afgerond advies te komen er maar iets meer tijd genomen moet wor den. De beide ministers hebben bepaald dat het onderzoek in twee jaar tijd afgerond moet zijn. Voorlopig vindt Van Zwan dat er gestreefd moet worden om binnen die termijn het pro ject af te ronden. Maar als tij dens de rit blijkt dat de kwali teit lijdt onder de tijdsdruk, 'dan moet het maar anders'. AXEL - De Axelse VVD-fractie wil het forse rekeningoverschot over vorig jaar gebruiken om het gasontvangststation uit het nieuwe plan Buitenweg te ha len. L. den Doelcler-Van de Voorde kwam met dat idee in de verga dering van de commissie VROM. Het gasstation van Del ta Nuts en de Gasunie is een rot te plek in de op te zetten nieuwe woonwijk Buitenweg. De ge meente wil dat station het liefst kwijt, maar dat kost zowat een miljoen euro. Axel heeft dat geld niet; daarom moeten er nu allerlei geluidsbeperkende voorzieningen worden getrof fen. „Nu we ineens bijna een miljoen euro over vorig j aar over hebben kunnen we er misschien toch maar beter meteen een goed plan van maken", betoogde Den Doelder-Van de Voorde. „De vraag is natuurlijk wie zo'n verplaatsing moet betalen", reageerde Mulder. „Misschien zou Delta Nuts daar toch ook het nodige aan moeten bijdra gen. Hij wees er ook op dat bur gemeester en wethouders het re keningoverschot eigenlijk al voor andere zaken bestemd -.hebben. door Emile Calon MIDDELBURG - Een aardige man, een specialist op het ge bied van procesgestuurde be sluitvorming, een man met een talent voor onderhandelingen. Vice-projectdirecteur J. Claes- sens denkt even na en besluit zijn loftuitingen met de woor den: „Hij brengt mensen sa men." De kwaliteiten heeft H. van Zwam ook nodig. Hij is be noemd tot projectdirecteur en leidt de komende jaren de ver volgonderzoeken die nodig zijn zodat de politiek straks een af gewogen besluit kan nemen over het al dan niet verdiepen van de Westerschelde. De 54-ja- rige inwoner uit Berkel en Ro denrijs moet samen met de Vla ming Claessens ervoor zorgen dat er een zo eensluidend moge lijk Vlaams-Nederlands advies komt hoe de komende jaren moet worden omgesprongen met de veiligheid op en langs de Westerschelde, de toegankelijk heid van de havens en de na tuurlijkheid van het estuarium. Hij moet dus proberen de tegen stellingen tussen economie en ecologie, tussen Nederland en Vlaanderen te slechten en daar bij de veiligheidsbelangen niet uit het oog verliezen. Het tot elkaar brengen van ver schillende belangen is hem niet vreemd. De afgelopen vier jaar deed hij dat al rond het Project Mainportontwikkelingen Rot terdam en slaagde hij erin om tal van partijen op een lijn te krij gen voor de ontwikkelingen van de Tweede Maasvlakte Hoewel hij op de loonlijst staat van het ministerie van Verkeer Waterstaat hoopt hij toch dat alle partijen hem zien als een onafhankelijk persoon die geen belangen heeft bij welke oplos sing er wordt gekozen. Geen details Hij heeft de afgelopen tijd ver schillende partijen benaderd met de vraag wat het probleem nu precies is. Verrassend genoeg kreeg hij geen echt uitgewerkte antwoorden. Men bleef volgens hem toch veelal steken in wat algemeenheden zoals het pro bleem van de toegankelijkheid van de Antwerpse haven of het dreigend verlies van natuurlijk heid. Exacte details kreeg hij echter niet te horen. Zo werd ge schermd met een miljardenver- lies voor de havens als er niet verdiept wordt. Er is echter niet aangegeven wie dan exact ver liest en wat de consument daar van merkt. Datzelfde geldt ook voor de natuur: wat precies gaat er verloren? Daar moet dus on derzoek naar verricht worden. Hij benadrukt dat de onderzoe ken precies de gevolgen voor de regio in kaart moeten brengen,' aan beide kanten van de grens. En als het aan hem ligt vergeten de deelnemers aan de onderzoe ken dat er een grens ligt. „Want het is geen wedstrijd tussen Ne derland en België", benadrukt hij. „Het gaat om het belang van de gehele Schelderegio." door Rinus Antonisse ZIERIKZEE - De Zeeuwse Mi lieuprijs 2001 gaat naar ad viesbureau Colsen uit Hulst. De jury heeft grote waardering voor een door Colsen ontwor pen installatie voor energie opwekking uit organische af valstoffen. Simpel gezegd: van aardappelafval tot groene stroom. Volgens jury-voorzitter L. Vermeulen-Geschiere gaat het om een milieuvriendelijke vondst, die afvalstoffen ge bruikt en energie opwekt. Bo vendien worden de kosten van de installatie terugverdiend. De jury heeft hoge verwach tingen van een brede toepas sing van de installatie, met name in de voedings- en genot middelensector (bijvoorbeeld de f ritesindustrie). Met het project van adviesbu reau Colsen onderscheidt Zee land zich op milieugebied en dat is ook goed voor het imago van de provincie, zei Vermeu len gisteren bij de officiële uit reiking van de prijs in het (duurzaam gebouwde) ge meentehuis van Zierikzee. Ze onderstreepte dat dit eveneens geldt voor de vijf andere geno mineerde inzendingen (op een totaal van 17) voor de prijs. „Het zijn vernieuwingen en verbeteringen van Zeeuwse oorsprong. De positieve gevol gen reiken verder dan alleen de provincie", aldus Vermeulen. Klimop De tweede prijs is toegekend aan openbare basisschool De Klimop in Dreischor voor het schooltuinproject. Een tuin die dicht bij de natuur staat, met onder meer een insecten- deel, paden voor schaduw- en zonnebeestjes, een geurtuin en een paddenstoelenpad. De scholieren onderhouden de tuin het hele jaar door, ook in de vakanties. „Het doel is de kinderen vertrouwd en bekend te maken met de omringende natuur en dat is zeker gelukt", constateerde de juryvoorzit ter. Het wadi-project van de ge meente Tholen krijgt de derde prijs. Op een vernieuwende wijze is in de wijk Scherpenis- se-West de jarenlang optre dende wateroverlast aange pakt. Het water wordt beter opgevangen, vastgehouden en vervolgens afgevoerd. „Het is een voorbeeld voor het oplos sen van soortgelijke proble men elders", meende Vermeu len. Verwachtingen Ze herinnerde eraan dat de Zeeuwse Milieuprijs (een kunstwerk en 2000 euro) voor de vierde keer is toegewezen. Provinciale Staten stelden de prijs voor vijf jaar in. Vermeu len: „We hadden grote ver wachtingen over de milieu prestaties. Die worden nog overtroffen. Zeeland doet het erg goed." Ze pleitte ervoor door te gaan met de prijs. Niet alleen vanwege de ideeën en plannen die het oplevert, maar ook om de bedenkers te waar deren en in het zonnetje te zet ten. Gedeputeerde A. Poppelaars (milieu) was dezelfde mening toegedaan. „Ik zal alle steun geven aan het handhaven van de Zeeuwse Milieuprijs." Wel merkte hij op dat in de toe komst wellicht beter aange sloten kan worden bij de pro vinciale 'milieu-speerpunten', zoals voorkomen dat vervui ling/afval ontstaat, energiebe sparing en duurzaam onder nemen. d< tweede plaats bij de foto Pieter Honhoff De leerlingen van de openbare basisschool De Klimop uit Dreischor behaalden met hun schooltuinproje< Zeeuwse Milieuprijs 2001. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17