Locatie theater nog niet zeker 13 Loos alarm legt treinverkeer stil Afrikaanse sleepboot vast in Ylissingen "Duron H» T«f No BUÖÖICS Voorzitter stichting vindt burg Souburg te goed verborgen Veere zoekt tijdelijke oplossing parkeren biologisch museum Bouw aan Zuidsingel afhankelijk van uitkomst financieel onderzoek Kettingbotsing bij Bruinisse Curryous? zeeuwse almanak De eerste keer WALCHEREN vrijdag 17 mei 2002 rioorNadia Berkelder MIDDELBURG - De locatie voor de nieuwe schouwburg in Middelburg staat opnieuw ter discussie. Het nieuwe college laat de kosten voor het theater doorrekenen. Als de kosten met meer dan vijf procent stijgen, moet er op een andere plaats ge bouwd worden. De uitkomst van het onderzoek wordt bin nen een maand verwacht. De Middelburgse raad stelde vorig jaar juni ruim 32 miljoen euro beschikbaar voor een thea ter en een parkeergarage aan de Zuidsingel. De PvdA, die toen tegen stemde, maakt nu deel uit van het college. De coalitiepar tijen hebben in het beleidspro gramma voorwaarden verbon den aan de bouw van het theater aan de Zuidsingel. De tegenval lers mogen niet meer bedragen dan vijf procent van het oor spronkelijke bedrag. Wethouder A. van 't Westeinde (GroenLinks) gaat er voorals nog vanuit dat er aan die voor waarde kan worden voldaan. „Maar er zitten nog een aantal dingetjes in waar we nog naar moeten kijken", zegt hij. Vooral de parkeergarage is een moeilijk punt. „Daar zitten nog onzeker heden in, bijvoorbeeld de bo demvervuiling." Het is nog niet duidelijk of de grond moet wor den gesaneerd, wat extra kosten met zich mee brengt. Eind mei is het voorlopig ont werp, en daarmee een overzicht van de kosten, gereed. Daar naast laat de gemeente de kos ten nog een keer door een bedrijf doorrekenen. Of dat onderzoek op tijd af is, is nog niet duidelijk. „Het wordt een race tegen de klok", aldus de wethouder. De gemeenteraad beslist vervol gens of de bouw van het theater doorgaat. „Als het ja is, kunnen we in september gaan slopen. Niet haalbaar De Middelburgse gemeenteraad lijkt er rekening mee te houden dat er naar een nieuwe locatie BRUINISSE - Vier auto's zijn gisterenmiddag betrokken ge raakt bij een kettingbotsing op de N59 ter hoogte van Bruinisse. Een rijdende wegafzetting op de Schouwse verkeersader noopte een 44-jarige bestuurder uit Goes twee uur 's middags flink op de rem te trappen. Twee ach teropkomende bestuurders wis ten nog op tijd de stoppen maar de vierde, 42-jarige bestuurder uit Goes lukte dat niet meer. Eén inzittende is met nekklachten naar het ziekenhuis gebracht. moet worden gezocht. „Lang zaam beseffen ze dat het Zeeuwse A-theater daar niet betaalbaar is", zegt H. Akdag (Leefbaar Middelburg). Leef baar Middelburg blijft bij het pleidooi voor nieuwbouw op de huidige plaats. Het geld dat over blijft, kan aan iets anders wor den besteed, vindt Akdag. „Aan veiligheid, leefbaarheid en in vesteringen in de wijken. We willen in die geest een amende ment indienen. Ik ben benieuwd hoe de andere partijen dan rea geren." „Er is amper meer een meerder heid enthousiast voor de Zuid singel", zegt ook H. van Klinken (SGP). Zijn fractie is uit princi pe tegen de bouw van een nieuw theater. Maar als de kosten te hoog oplopen, is ook de SGP voorstander van een andere lo catie. „Er is al een behoorlijk bedrag besteed en er zijn al ver plichtingen aangegaan. Maar als achteraf blijkt dat het een verkeerde beslissing is en er is een goedkopere plek, dan moet je het niet laten, denk ik." Pvda - fractievoorzitter C. Boersma (PvdA) wil het onderzoek af wachten. „Dat hebben de coali tiepartijen afgesproken." In principe wordt het theater ge woon aan de Zuidsingel ge bouwd, zegt ze. „Tenzij de kos ten de pan uit rijzen. Dan moe ten we ki j ken of het op een ande re plaats kan." Van Klinken heeft wel een idee: De Punt. Als het college de plan nen voor een voetgangersbrug tussen de Havendijk en het Kle- verskerks jaagpad doorzet, is dat een mooie verbinding naar het nieuwe theater, redeneert De bemanning van de Goeland verveelt zich in en wil zo snel mogelijk vertrekken. door Ron Magnée VLISSINGEN - In de haven van Vlissingen-Oost ligt sinds twee weken een Afrikaans schip aan de ketting. Van de scheepvaart inspectie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat mag de sleepboot niet vertrekken. De bemanning verveelt zich en wil zo snel mogelijk weg. Advertentie Op de oude sleper Goeland uit de West-Afrikaanse staat Ga bon overheersen verveling en onbegrip. In de vroege ochtend van 1 mei liep het uit de hoofd stad Libreville afkomstige vaartuig de Vlissingse haven binnen. Sindsdien ligt het schip op last van het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan de ketting. Het vaartuig heeft te weinig reddingsfaciliteiten en brandblussers aan boord. Zo lang die niet in orde zijn, mag het schip niet weg van de in spectie. Kapitein J. Michel van het Afri kaanse schip zou het liefst di rect vertrekken. Hij verwacht nog zeker een paar dagen nodig te hebben om alle noodzakelijke aanpassingen te verrichten. Mi chel hekelt de strenge Neder- lanse regels en het gebrek aan vertier in de haven. Er is maar weinig te doen voor de vierkop pige bemanning op het desolate stuk van de Vlissingse haven. Daarom geeft het ene beman ningslid de reling nog maar een extra lik verf en hangt de andere de was op. Intussen is het wach ten op de noodzakelijke voor zieningen. Zo zijn er net nieuwe brand blussers op het Afrikaanse schip opgehangen, te herkennen aan de Nederlandse gebruiksaan wijzing. De precieze lijst van tekortko mingen wil een woordvoerder van de scheepvaartinspectie niet geven. De dienst wacht op bericht van de Franse eigenaar dat alle problemen zijn verhol pen. Dan pas verricht de dienst een nieuwe inspectie om te zien of de boot weer piekfijn in orde is. De woordvoerder benadrukt dat de regels voor schepen niet exclusief Nederlands zijn. Er zijn internationale maatstaven waar de sleepboot niet aan vol doet. Dat het vaartuig in Vlis- foto Lex de Meester singen tegen de lamp loopt, is puur toeval. Overigens ligt het schip niet letterlijk aan de ket ting, maar mag het alleen niet worden vrijgegeven en worden beloodst. Gaat de boot er toch vandoor, dan is het aan de douane om het schip tegen te houden. Zodra het ministerie groen licht geeft, gaat de sleper meteen naar Gabon terug. Waarschijn lijk moet er alleen in Spanje of Senegal worden gebunkerd. Kapitein Michel: „We zijn al twee maanden onderweg en Li breville is nog zeker 25 dagen varen." UPM It. T.. Hie Upton Ice Tea Sun 3inl tablets van alle 3inl producten als beste getest op glans! De nog krachtigere samenstelling garandeert u optimale 3in1 prestaties. Het resultaat, uw vaat heeft er nog nooit zo stralend uitgezien met het gemak van een 3in1Niet voor niets zijn de Sun 3in1 tabiets door een onafhankelijk instituut van alle 3in1 producten als beste getest op glans! Als het mooi is, is het Sun. Heinz houdt er nu eenmaal van om te prikkelen. In dit geval met een lekkere pikante saus in een mooie, nieuwe fles. Een tikkeltje eigenwijs en bijzonder makkelijk in gebruik. Zodat je in een handomdraai je hamburger of je frites kunt voorzien van heerlijke curry. De echte genieters onder ons hebben die hamburger trouwens niet eens nodig. Die nemen de curry gewoon puur, want: Heinz Curry tastes great, mixed or straight. Heinz curry is in bijna alle supermarkten verkrijgbaar. De adviesprijs is €1,65 (400ml) en 2,1 9 (600ml). Een politiemacht arriveert na een melding van een ontsnapping uit het huis van bewaring in Middelburg. foto Ruben Oreel 1 door Ron Magnée MIDDELBURG - Het perso neel van de Middelburgse ge vangenis Torentijd heeft giste ren onbedoeld geoefend op een ontsnapping. Om half vier werd er groot alarm gegeven dat een gedetineerde was ont snapt. Een half uur later bleek het loos alarm te zijn. Middelburg, om tien voor vier. Alleen al op de toerit naar de penitentiaire inrichting To- rentijd staan zes, zeven poli tieauto's. Onophoudelijk be richten de mobilofoons over de ontsnapping van een gevange ne. De gezichten van de agen ten staan gespannen, over het gras rennen medewerkers van Torentijd richting de politie wagens. Het treinverkeer van en naar Middelburg is dan inmiddels stilgelegd. Met gierende ban den rijdt een politiewagen hard achteruit richting de in gang van de gevangenis. Dan komt tegen vier uur het verlos sende woord over de mobilo foons: het alarm blijkt loos te zijn, „Ach, het is lekker weer", grapt een agent nog. De poli tiewagens vertrekken. Unitdirecteur J. Verheij van Torentijd weet niet waar het aan schortte. Het computersysteem gaf rond half vier een alarmmelding. Daarna volgt een opeenvol ging van handelingen, tot aan het stilleggen van het treinver keer toe. Maar of het alarm aan een menselijke fout te wijten is, weet hij niet. Om zeker te weten dat iedereen binnen de muren van de gevangenis was, werden simpelweg de koppen geteld. De penitentiaire inrichting kan maximaal 144 personen herbergen Dat zijn niet alleen gedetineerden, maar ook men sen die gearresteerd zijn door de politie. Uit de Middelburg se bajes is nog nooit iemand ontsnapt. Wat dat betreft zou een echte uitbraak een pri meur zijn. Maar ook een alarmmelding van deze orde heeft de gevangenis nog nooit meegemaakt, aldus Verheij, hij. Mensen kunnen hun auto onder het nieuwe stadskantoor zetten en te voet het kanaal over. Voor de Generaal Berg- huijskazerne heeft hij ook een bestemming: een studenten campus. „Als de Roosevelt universiteit door zou gaan, en het stadhuis zou daarvoor gebruikt worden, dan ligt de kazerne ideaal op loopafstand." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De argeloze passant denkt eerder dat de ringwalburg van Oost-Souburg een geluidswal is dan een cul tuur-historisch object. „We hebben met de Karolingische Burg goud in handen, maar hij ligt te goed verborgen. Aan de buitenkant zie je niets bijzon ders. De burg kan, als verbin dende factor, Souburg een vol waardig centrum geven", zegt Ko Hamelink, voorzitter van de stichting Karolingische Burg Oost-Souburg. „Met de ringwalburg moeten we nu vooral slimme dingen gaan doen. We willen de Karolingi sche burg vervlechten in de om geving. De winkelstraten moe ten er beter op uitkomen. De Kanaalstraat het Oranjeplein en ook de Paspoortstraat zullen daardoor bij de ontwikkeling van de burg betrokken moeten worden." De stichting heeft een plan ge maakt waarin een wandelpad, een park en een heemtuin in de burg worden aangelegd. Scha pen krijgen onderdak in een schaapskooi die met authentiek materiaal is bekleed. „Dat wil zeggen: de wanden worden met graszoden en het dak is van riet. We hebben een berekening laten maken van de kosten. Die ko men neer op 80.000 gulden (36.300 euro)De gemeente Vlis- singen denkt aan een construc tie om de helft mee te betalen, als wij het voor elkaar krijgen het andere deel op tafel te leg gen." Een paar historische hutten of woningen, podia voor muziek en een vijftal trekkershutten met sanitair maken verder on derdeel uit van het plan, „In de trekkershutten kan overnacht worden. Zodra dit gebeurt, moet er wel een beheerder zijn, die een oogje in het zeil houdt." Een toerist kan straks niet meer om Oost-Souburg heen, als het aan de stichting ligt. „We heb ben medestanders voor het idee. Met de gemeente wordt over legd, maar ook de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemon derzoek (ROB) heeft laten we ten positief tegenover onze visie te staan. De ROB houdt toezicht op het beheer van dit soort mo numenten, De gemeente Vlis- singen is de beheerder." Bewoners moeten in de toe komst aangenaam kunnen ver pozen in de burg. „De burg moet uitnodigend zijn. De historie van de burg zal daarbij tegelij kertijd verteld worden. Vlakbij de kerk willen we een viking schip bouwen om de burg onder de aandacht te brengen en bij de ingang van de burg passen poortwachters en uitkijkhuis- jes." Het verhaal van de bouw van de burg leidt naar de Vikingen én naar Karei de Grote. „Karei de Grote was de keizer van het machtige Karolingische rijk Het ging goed met de welvaart in deze contreien. De Vikingen wilden daarvan meeprofiteren en zakten af." Plunderingen Zij voerden rond 800 en 1000 re gelmatig plunderingen uit. De ringwalburgen werden ter ver dediging tegen de Vikingen op getrokken. In Zeeland zijn nog ringwalbur gen in Oostburg, Middelburg, Domburg en Burgh. „Een ge deelte van de abdij is op de Mid delburgse burg gebouwd. Die van ons dorp is mooi intact ge bleven." Souburg heeft 'alles in zich om een vikingdorp te worden'. „Maar dan heb je nog maar een kant van het verhaal belicht. Voor het Oranjeplein wordt nu een herinrichtingsplan ge maakt. Geef het plein als het klaar is een andere naam; het Karei de Groteplein en plaats bijvoorbeeld een standbeeld van hem in het middelpunt. De wegen kunnen door de manier van inrichting duidelijker naar de burg geleid worden." door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - Het parkeer probleem bij het Zeeuws Biolo gisch Museum in Oostkapelle wordt mogelijk vóór het hoog seizoen aangepakt. De Veerse wethouder J. Bostelaar van ruimtelijke ordening zegt in ge sprek te zijn met Stichting Westhove voor een tijdelijk overloopterrein. Omdat het mu seum momenteel de verkeers stroom niet aan kan, is de Zeeuwse Streekmarkt komend weekeinde afgelast. Door de bouw van het woon complex Pare Zonnehove op het naastgelegen perceel, moeten museumbezoekers op drukke dagen elders een parkeerplaats vinden. Tot voor kort werd uit geweken naar de berm van de Domburgseweg als de kleine parkeerplaats en de oprijlaan bij het museum vol stonden, Daaraan kwam een paar maan den geleden abrupt een einde. In de bermen werden bomen ge plant. Het museum vroeg hulp bij de provincie en de gemeente Veere. Als niet snel een tijdelijke parkeerplaats wordt gevonden, moeten in navolging van de Zeeuwse Streekmarkt, meerde re grote publiekstrekkers wor den afgelast. De provincie Zeeland riep vori ge maand de gemeente Veere op mee te zoeken naar een alterna tieve parkeerplek. Daarop vond een gesprek tussen de gemeente en het museum plaats. „Wij de den het voorstel een stuk grond voor kasteel Westhove in te richten als tijdelijke parkeer plaats", zegt museumdirecteur H. Zuidervaart, „Die locatie wordt over een tijdje beplant. Als tijdelijke oplossing lijkt die plaats ons geschikt. Er moeten dan wel wat aanpassingen wor den gedaan." Bostelaar zegt te proberen dat terrein snel tot zijn beschikking te krijgen. „Er zijn wel proble men. De beplanting staat er kniehoog en de grond is van Stichting Westhove. Die moet het willen openstellen en het goed vinden dat er gemaaid wordt. Bovendien is het af wachten hoe de grond is. Auto's mogen er natuurlijk niet hele maal in wegzakken. Ook de ont sluiting vormt een probleem. En hoe tijdelijk is tijdelijk? Over al deze zaken zijn we met de stich ting en het museum in overleg." Zuidervaart hoopt dat er snel een oplossing komt. „De bal ligt bij de gemeente. Het is nu buiten mijn macht", zegt hij. „Wij heb ben een voorstel gedaan en het is aan de gemeente daarop te rea geren. Maar ik houd mijn hart vast. Tot mijn verbazing zag de vertegenwoordiger van de ge meente tijdens het gesprek het probleem niet in. Die dacht dat de meeste bezoekers met de fiets komen." „We erkennen het probleem ze ker", zegt Bostelaar. „Het is niet voor niks dat er een plan ligt voor een nieuwe, definitieve parkeerplaats. Maar er zijn nogal wat bezwaren gekomen op deze plannen. Daarom denk ik dat het nog wel even kan du ren voordat ze uitgevoerd wor den. Er moet een tijdelijke op lossing komen. Een pasklare is niet voor handen. Voor Pinkste ren zal het niet lukken om een tijdelijke parkeerplaats te reali seren, maar we proberen het voor het zomerseizoen in orde te krijgen." Dat was lachen woensdag avond op de televisie. Bui tenlandse journalisten die in Den Haag, in de marge van de Kamerverkiezingen, werd gevraagd de naam van de lijsttrekker van het zegevie rende CDA uit te spreken. Hoe verder ze van Nederland kwamen, hoe lastiger het blijkbaar was 'Balkenende' te zeggen. Vooral een Japan se journalist had er veel moeite mee. Een van de kijkers in de huis kamer bezag het vrolijke ta fereeltje geamuseerd. „Ach", sprak hij, „je moest mij de eerste keer eens fu yong hai horen zeggen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13