UPC weet verlies te beperken Balans in de tomatenkas is alles PZC ECT raakt opnieuw ladingpakket kwijt Italië pronkt niet langer met veren van Fiat-fabriek Vakantiebaan geeft recht op vakantiegeld 7 Noodlijdend kabelconcern volgens directie op koers Opta werkt topman KPN op zenuwen profijt het bedrijf donderdag 16 mei 2002 van onze redactie economie AMSTERDAM - United Pan- Europe Communications (UPC) heeft zijn nettoverlies in het eer ste kwartaal van dit jaar weten terug te brengen. Dat blijkt uit de kwartaalcijfers, die het noodlijdende kabelconcern gis teren bekendmaakte. UPC boekte in deze periode een net toverlies van 492 miljoen euro. In het laatste kwartaal van 2001 was dit nog 2,29 miljard euro. Uitondermeer kabel-, internet en telefoniediensten haalde UPC een omzet van 310 miljoen euro. Dat is een omzetstijging van 19 procent in vergelijking met een jaar geleden. Wordt dat cijfer afgezet tegen het laatste kwartaal van 2001, dan boekte UPC een omzetgroei van 5 pro cent. 0p31maarthadUPC 8.436.000 klanten op de teller. Daarvan maakten er 1.150.000 gebruik van de nieuwe diensten: digitale tv, internet en telefonie. Van die klanten kwamen 95.000 mensen nieuw binnen, bena drukt UPC. Afgezet tegen het vorige kwartaal betekende het een groei van 9 procent. Vergele ken met het kwartaalcijfer van een jaar geleden nam het aantal klanten toe met 37 procent. Schulden Het kabelconcern kampt met hoge schulden, onder meer als gevolg van grote investeringen. Op 31 maart had UPC ruim 11,2 miljard schuld. De rentelasten die het bedrijf daarover moet betalen, drukken zwaar op het resultaat. UPC is al maanden bezig obligatiehouders - inclu sief moederbedrijf United Glo bal Com - ertoe te bewegen hun obligaties om te ruilen voor aan delen. „We zetten onze con structieve gesprekken met de diverse UPC-aandeelhouders voort", is alles wat algemeen di recteur J. Riordan daar gisteren over zei. Als de obligatiehouders instem men met het plan, zien zij hun investeringen in rook opgaan. Bovendien verwatert de waarde van de huidige aandelen. Wan neer de obligatiehouders niet akkoord gaan, ligt het faillisse ment voor UPC op de loer. Volgens Riordan ligt UPC ech ter op koers. Hij illustreert zijn betoog met het zogeheten ebit- da-resultaat (het bedrijfsresul taat voor rente, afschrijvingen en belastingen). UPC boog dat cijfer om van 10 miljoen euro negatief (vierde kwartaal 2001) naar 55 miljoen euro positief (eerste kwartaal 2002). Volgens de voorman heeft heel UPC, dat al tijden bloot staat aan forse kritiek op de dienstverlening, zich verbonden aan de houding 'de klant centraal te stellen in alles wat we doen'. Priority Dinsdag maakte Priority Tele com, de telefoniedochter van UPC, bekend de publicatie van zijn kwax*taalcijfers twee dagen uit te stellen. Uit de groepsre- sultaten die UPC gisteren op voerde, blijkt dat Priority Tele com in het eerste kwartaal van dit jaar 32 miljoen euro aan om zet heeft gerealiseei'd. Dat is een groei van 34 procent in vergelij king met dezelfde periode een jaar eerder. Priority Telecom slaagde erin zijn negatieve ebitda-i'esultaat op te krikken van 10 miljoen eu- ro (vierde kwartaal 2001) naar 5 miljoen euro (eerste kwartaal 2002). ANP van onze redactie economie ROTTERDAM - Het Rotter damse overslagbedrijf ECT raakt een tweede ladingpakket van de New World Alliance (NWA) kwijt. Dit kan extra ge volgen hebben voor de werkge legenheid bij het bedrijf, dat vo rige maand al aankondigde 350 banen te schrappen. ,Een tragische en zeer zorgwek kende ontwikkeling", zo schreef directeur J. Gelderland gisteren in een nieuwsbrief aan het per soneel. Het zogenoemde ladingpakket APX, Atlantic Pacific Express, telt 80.000 containers die jaar lijks in Rotterdam door ECT worden overgeslagen. Aan het einde van dit jaar gaat het pak ket over naar concurrent Maersk. Deze Deense reder is onlangs een eigen terminal in de Rotterdamse haven begonnen. Eind april werd al bekend dat China Europe Express (CEX) binnenkort naar Antwerpen vertrekt. Het kwijtraken van de APX-dienst komt bovenop het verlies van het CEX-pakket van 60.000 containers. In de NWA werken drie Aziati sche reders samen. Zij laten ECT nog wel twee andere la dingpakketten behandelen, de Asia Express en de Japan Ex press. In totaal zou het bij deze diensten om zo'n 160.000 con tainers per jaar gaan. Vakbondsbestuurder R. Vliet- manvande CNVBedrijvenbond reageerde geschokt op het extra verlies aan lading. ,,Dit konden we nou juist niet gebruiken", stelde hij. Enig lichtpuntje is I rw— De Regina Maersk laadt hier nog aan de Delta Terminal van ECT op de Maasvlakte. ECT verliest eind dit jaar het ladingpakket Atlantic Pa cific Express, goed voor 80.000 containers, aan eigen terminal van Maersk in Rotterdam. foto Herman Pieterse/ANP volgens Vlietman dat de lading deze keer niet naar Antwerpen verdwijnt en in ieder geval in Rotterdam blijft. De directie praat vandaag met vakbonden en de onderne mingsraad over een sociaal plan voor de eerder aangekondigde reorganisatie. Bij deze bespre kingen houdt ECT rekening met het j ongste verlies aan lading, zo blijkt uit de nieuwsbrief van di recteur Geldeiiand. Ondanks het slechte nieuws gaat vakbondsman Vlietman er nog steeds vanuit dat gedwon gen ontslagen bij ECT uitblij ven. In totaal telt het overslag bedrijf zo'n tweeduizend werk nemers. ANP door Achille Prick DEN HAAG - Fiat was lang het paradepaardje van de Italiaan se economie, maar de zo trotse Italianen krijgen er langzamer hand het schaamrood van op de kaken. Op de aandeelhouders vergadering in Turijn maakte topman Paolo Fresco dinsdag de cijfers over het eerste kwar taal bekend: een recordverlies van 529 miljoen euro tegen een winst van 193 miljoen euro vo rig jaar. Het rampenscenario lijkt in zicht: de autodivisie zal worden overgenomen door een concurrent. Eerder dit jaar was honorair president en grootaandeelhou der Gianni Agnelli nog heel stel lig: Fiat zal zijn autoactiviteiten niet afstoten. De grote baas sprak zijn volledige steun uit in de topmannen Paolo Fresco en Paolo Cantarella, die hij drie jaar gaf om de vexiieslatende autofabrikant op termijn weer winst te laten maken. Als onder deel van een grote reoi'ganisatie werden achttien fabrieken ge sloten en zesduizend banen ge schrapt. Stilo Veel hoop werd ook gevestigd op een nieuwe middenklasser, waarmee Fiat haar concurren ten sinds afgelopen najaar te lijf gaat: de Stilo. Maar dit nieuwe type kan de negatieve spiraal niet doorbreken. Ook het marktaandeel op de thuismarkt Italië is weer verder teruggelopen tot 33 procent; dat was begin jaren negentig nog meer dan vijftig procent. In Eu ropa daalde het marktaandeel met een procent tot 4,5 procent. Fiat. wordt verweten dat het de laatste jaren technisch hoog waardige modellen heeft ont wikkeld, maar dat de ontwer pers totaal niet meer weten wat bij het grote publiek aanslaat. Logisch gevolg is dat Fiat een van de weinige verliesmakers is in de sector. Op de aandeelhoudersvergade ring in Turijn bleef Fiat-presi dent Paolo Fresco echter hoop houden. Hij verwacht onder meer synergievoordelen te ha len in de samenwerking met het Amerikaanse General Motors, dat inmiddels voor twintig pro cent eigenaar is van Fiat Auto. Om de gigantische schuld van 6,6 miljard euro te reduceren, treft Fiat twee maatregelen. Ten eerste worden twee fabrieken die auto-onderdelen maken verkocht en daarnaast wil Fiat eind dit jaar zijn Feirari-divisie naar de beurs brengen. Fiat heeft daar een belang in van ne gentig procent. Ook vestigen de Italianen in Tu rijn nog hun hoop op China, waar gestart is met de verkoop van de Palio, het model dat voor het eerst in Brazilië werd ge maakt. Analisten, beleggers en andere kenners brachten dat geduld deze week niet meer op. Ze had den rekening gehouden met een verlies van 315 miljoen euro en schrokken van het rode cijfer van 529 miljoen euro. De reac ties waren helder: Fiat Auto heeft binnen Fiat geen toe komst. Te meer daar de andere onderdelen binnen Fiat, onder meer spoorwegmaterieel, ener gie en media, prima prestaties leveren. Eén van de mogelijke nieuwe eigenaren zou het Ame rikaanse General Motors kun nen zijn, dat een optie heeft op de andere tachtig procent van Fiat Auto in 2004. Winterspelen Turijn weet langzaam dat de au- to-industrie minder belangrijk zal worden voor de stad. Fiat had ooit 150.000 mensen in de fabrieken, nu nog 50.000. Teke nend was het dat eerder de pres- tigieuze 'De Salone dell' Auto' niet doorging. Over minder dan vier jaar zijn de Olympische Winterspelen in het Italiaanse Turijn. De stad zal dat evene ment aangiijpen om van het ro buuste auto-imago af te komen en zich te presenteren als ideale vestigingsstad voor sectoren als automatisering en andere tech nologie. GPD DEN HAAG - De Opta werkt KPN regelmatig flink op de ze nuwen. Door toedoen van de toezichthouder op de Neder landse telecomsector zijn de ta rieven volgens KPN-topman Scheepbouwer in Nederland 'meer uitgeknepen dan in enig ander land'. „Europees gezien zitten we zo'n 35 procent onder het gemiddelde. Alleen in Zwe den en Luxemburg is telefone ren nog goedkoper." Dat maakt het streven om KPN weer wxnstgevend te maken moeilijker, stelt Scheepbouwer. Bovendien dreigen de acties van de Opta volgens de KPN-top man averechts uit te pakken. „De functie van de Opta is te zorgen voor meer concurrentie in de markt. Maar die komt er niet als alle tarieven zo laag mo gelijk zijn, want dan kan nie mand daar nog onder." Behalve met de Opta heeft KPN met nog drie andere toezicht houders te maken. Ook de NMa (Nederlandse Mededingingsau- .toriteit) en twee Europese com missarissen bemoeien zich re gelmatig met de telecomsectoi'. Maar geen enkele instantie dóet dat zo intensief als de 'eigen' Opta. En die maakt het wat Scheep bouwer betreft te bont. „De Op ta ziet Zweden en Luxemburg als referentie. Maar het zou veel eerlijker zijn om de Nederland se tarieven te vergelijken met die van dichtbevolkte buurlan den als België, Duitsland en En geland. Daar zijn de gemiddelde tarieven voor binnenlands tele foonverkeer, lokaal en interlo kaal, een stuk hoger." Opta-uitspraken over tarieven verooi-zaken binnen KPN regel matig 'behoorlijke iiTitatie', al dus Scheepbouwer. „De Opta vergelijkt tai-ieven op interna tionale basis. Als we op een be paald gebied duurder zijn dan een ander land, zeggen ze: „Schande, dat moet zo snel mo gelijk verbeterd wordenEn als we de goedkoopste zijn, gaan ze een kostenoriëntatie doen om te kijken of we niet teveel rende ment maken op een bepaalde in vestering." De KPN-topman baalt een Engels gezegde aan om de situatie te beschrijven. Heads you Loose, tails you can't win". Vrij vertaald: „Je bent al tijd de klos," Opta-voorzitter J. Arnbak was gistei-en niet in staat te reageren °P de kritiek van Scheepbou wer. GPD door Inge Heuff OUDE TONGE - Een gloed nieuwe kas met 116.000 toma tenplanten die doorbuigen on der het gewicht van de grote trossen. Voor Theo van Noord van T.W. van Noord Tomaten een plezierig gezicht. Hij liet vo rig jaar deze kas bij Oude Tonge bouwen, zette eind november de jonge planten uit en is sinds fe bruari aan het oogsten. Gestaag wordt toegewerkt naar een oogst van 70.000 kilo per week. Een modern bedrijf dus, van drie hectare met aHe intentie om door te groeien. Van Noord zit hier best, vlak bij zijn gebooxle- dox-p Oude Tonge, in een bedrijf naar zijn hart. Zijn vader had al een klein tuinbouwbedrijf met, onder meer, tomaten en ook twee van zijn broers 'zitten' in de tomaten. De oudste in Sir- jansland op Schouwen-Duive- land, zijn tweelingbroer Marco ook in Oude Tonge. Gedrieën wisselen zij ervarin gen en kennis uit, lenen eikaars materieel en verwangen elkaar bij ziekte of vakantie. Samen met nog enkele tuindex-s wordt ook de inkoop gecombineerd. De computer staat op alle drie de bedrijven aangesloten, waardoor de veiwanging en de kennisuitwisseling extra mak kelijk is. De tweelingbroers verkopen de tomaten aan Habets in Limburg voor met name de Duitse markt, maar ook Frankrijk, Italië of Canada. Oudste broer Dick le- vex-t aan The Gi-eenery. „Op deze manier spreiden we het risico in de verkoop", verklaart Van Noord. Wie denkt dat het commercieel kweken van tomaten een kwes tie van groene vingers is, heeft het mis. Klimaatbeheersing, lichtval, biologische bestrijding en andere zaken zijn bepalend voor het succes van de smaak volle tomaat. Natuurlijk, tien jaar geleden was er veel ophef over de smakeloze rode hap die Nederland exporteex-de. Maar dat is verleden tijd. Veredeling van het zaad, waar door er een smaakvolle, geuren de stevige (tros)tomaat ontwik keld werd, heeft een hoop goed gedaan. Daarnaast zijn de sor- teertechnieken veranderd, waardoor de tomaat later ge oogst kan worden en dus meer smaak heeft. Een vroeg geoog ste groene tomaat wordt altijd wel rood maar laat aan smaak te wensen over. Het draait bij de tomaat vooi-al Eigenaar Van Noord met de schaar in de weer in zijn tomatenkwekerij. om licht. De kas van Van Noord heeft dan ook breder glas dan gangbaar is; 1.50 meter in plaats van 1.12 of 125. Hierdoor hoef den er minder i'oedes geplaatst te woi'den en dat scheelt scha duw. Een procent licht is 0,8 procent productie, luidt de re gel. Insecten Balans is voor de tomatenkwe- ker alles. Hij is continu alert op veranderingen, stuurt zoveel mogelijk door de inzet van kli maatbeheersing, meststoffen en water. Ook bij de bestrijding van scha delijke insecten is evenwicht es sentieel. Een enkele keer per jaar wordt er pleksgewijs een chemisch bestrijdingsmiddel aangebracht om te voorkomen dat een besmetting te snel om zich heen grijpt. Van Noord werkt echter vooral met biolo gische bestrijdingsmiddelen zo als sluipwespen en roofwant- sen. Daarbij moet duidelijk zijn hoe de verhoudingen liggen tussen de bestrijders en ongedierte als de schadelijke witte vlieg en £le Naam T.W. van Noord Tomaten Plaats Oude Tonge Opgericht november 2001 Aantal medewerkers 4 vaste, 12 parttimers en 20 scholieren/studenten Omzet K 1,2 miljoen euro mineervlieg. „Bij een goed evenwicht is biologische be strijding niet duurder dan che mische", zegt Van Noord. Maar het evenwicht is wankel. Bij meer zonlicht lopen de sluip wespen altijd in aantallen ach ter op de witte vlieg. Met name als de temperatuur omhoog gaat, is een precaire tijd. Ketelhuis Klimaatbeheersing betekent ook een goede warmte-installa- tie. Met het vrijkomen van de energiemai'kt voor grootver bruikers is Van Noord gaan win kelen. Hoewel Eneco voor Zuid- Holland de leverancier is, kwam hij bij Delta nv terecht. Die Zeeuwse energieleverancier bood aan het ketelhuis in te richten met zowel een traditio nele ketel als een wai'mte- krachtinstallatie (WKK). Een WKK zet gas om in warmte, elektriciteit en COr Daarbij bepaalt Delta welke in stallatie op dat moment het ren- dabelst is, afhankelijk van de behoefte die Van Noord heeft aan stroom en de hoogte van de energieprijs van dat moment. Het teveel aan stroom wordt aan Eneco verkocht voor de huis houdens van Flakkee. De CO, heeft Van Noord nodig voor het assimilatieproces van foto Marijke Folkertsma zijn planten. Speciale opslag tanks bewaren de geproduceer de warmte van de dag om 's nachts te gebruiken. De WKK van Delta Nuts kan de CO, beter doseren dan de traditionele ke tel, wat voor de kweker door- slaggevend in zijn keuze was. Een vergelijkbaar ketelhuis maar dan groter, is onlangs in gebruik genomen bij het kas sencomplex van de Gebroeders Gresnigt in Kapelle. Spreekt Van Nooi-d over drie hectare, bij dit paprika- en tomatenbedrijf gaat het om bijna 35 hectare. Van Noord. „Voor ons is het belangi'ijk dat zoveel mogelijk afnemers van uit Nederland bevoorraad wor den. Op deze manier blijven de Nederlandse tuinders grip hou den op de prijsvorming." De kweker ziet schaalvergi'oting als een marktontwikkeling, waar hij ook aan zal deelnemen ,Ik ben jong en sta nog maar aan het begin van mijn bedrijf. Uit eindelijk zal ik ook doorgroeien, hier of ergens anders." T.W. van Noord Tomaten houdt zatei'dag 25 mei van 11.00 tot 16.00 uur een opendag. door Brenda van Dam UTRECHT - „Wie kan mij hel pen aan een leuk vakantiebaan tje?" vraagt een meisje in de chatbox van hel Jongerenloket, een internetsite over bijbaan tjes en vakantiewerk van hel ministerie van Sociale Zaken Werkgelegenheid. Ze is de enige niet, want een groot deel van de eindexamenleerlingen zal straks de lange vakantie gebrui ken om eens flink bij te verdie nen. Maar als je vakantiewerk gaat doen, krijg je te maken met een aantal wetten en regeltjes. Waar moet je op letten en wat zijn de beste vakantiebaantjes? Sommige baantjes leveren dui delijk meer op dan andere, zo blijkt uit het Nationaal Scholie- renonderzoek. Het meest lucra tief zijn baantjes als telefonisch enquêteur of computerpro- grammeur, maar die zijn vooral weggelegd voor de wat oudere scholieren. De meeste vakantie werkers komen terecht bij een boer of tuinder, in een winkel, in de horeca of in de fabriek. Va kantiewerkers in spe moeten er in elk geval op letten dat ze het minimumjeugdloon krijgen. Dat is verplicht voor vakantie- wei'kers vanaf 15 jaar. Daar naast is er i'echt op vakantie geld: 8 procent van het bruto loon. Normaal gesproken wordt dat één keer per jaar uitbetaald. Als je alleen een vakantiebaan tje hebt, moet je goed opletten dat het vakantiegeld aan het eind van de periode uitbetaald wordt. Belasting Scholieren moeten in principe net als iedereen belasting beta len. In de meeste gevallen zal de belasting automatisch worden ingehouden op het loon. De Be lastingdienst gaat er voor het gemak van uit dat er het hele jaar gewerkt wordt. Dat is bij vakantie werkers natuurlijk niet het geval, vandaar dat er al snel te veel belasting wordt in gehouden. Scholieren die meer dan twaalf euro terug kunnen vragen, kunnen dat via een T-biljet doen (verkrijgbaar via de belastingtelefoon). Daar naast is er voor scholieren een speciale regeling, waarbij de werkgever wacht met inhouden van de belasting tot aan het eind van het kwartaalAls er in een kwartaal minder verdiend is dan 1225 eurodan hoeft er geen belasting te worden betaald. Om van deze regeling gebruik te kunnen maken moet er ieder kwartaal samen met de werkge ver een aanvi'aag ingediend worden bij de Belastingdienst. Kinderbijslag Ouders vragen zich nog wel eens af of de kinderbijslag niet in ge vaar komt als er flink wordt bij verdiend. Dat zal zo'n vaart niet lopen. Tot 16 jaar mag er onbe perkt bijverdiend worden. Scholierenvanl6en 17 jaar mo gen met een gewoon bijbaantje door het jaar heen in een kwar- taal netto 1135 euro bijverdie nen. Is het meer, dan veiwalt de kinderbijslag. In de maanden juni, juli en augustus mag daar bovenop 952 euro verdiend wor den. Tenminste, als het vakan tiebaantje niet hetzelfde is als het gewone bijbaantje. Dan geldt namelijk het volgende. Stel dat je normaal 8 uur per week in een supermarkt werkt in de zomervakantie kun je er 28 uurwei'ken. Dan mag je de 20 uur die er extra gewerkt wordt, beschouwen als vakantiewerk. Daarmee mag je 952 euro ver dienen, naast de 1135 eui'o die je toch al per kwartaal mocht ver dienen. GPD Gemiddeld netto-uurloon van de best betaalde vakantiebaan- tjes: Telefonisch verkoper/enquêteur Programmeur Geven les of training Bouw Ziekenhuis Kantoor Horeca Winkel Fabriek Agrarisch 4,90 euro 4,75 euro 4,25 euro 3,70 euro 3,50 euro 3,55 euro 3,30 euro 3,00 euro 3,00 euro 2,95 euro (Bron: Nationaal Scholierenonder- zoek 1999-2000) Minimumjeugdloon (per 1 januari 2002) Globaal bedrag per uur, bruto 15 jaar 2,09 euro 16 jaar 2,40 euro 17 jaar 2,75 euro 18 jaar 3,17 euro 19 jaar 3,66 euro 20 jaar 4,28 euro 21 jaar 5,05 euro 22 jaar 5,92 euro Meer informatie over vakantiewerk: www.jongerenloket.szw.nl www.jeugd-en-geld.nl www. fn v. n l/bij baan Belastingtelefoon: 0800 0543

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7