Arafat wil spoedig verkiezingen PZC Dode Serviërs kwamen Milosevic goed van pas Akkoord Duitse metaalindustrie Carter leert Cuba over referendum Drugsgebruik neemt fors af bij ouder worden Voorzitter Arbeiderspartij openbaart plannen voor Palestijnse staat Weer ijsberg op Zuidpool afgebroken Vermeende ETA-leden opgepakt Een klacht over de overheid? Weten of de Nationale ombudsman u kan helpen? Metaalfraude kost banken VS kapitaal Bomexplosie Algerije eist levens Misdaad Bangladesh aangepakt Lelijke Eend brengt record op Helft leenfietsen in Wenen al weg Kinderen dood in brandende hut donderdag 16 mei 2002 rf/.nr Hfileen Paalvast BRUSSEL - Maar weinig drugsgebruikers roken op latere leeftijd nog regelmatig een joint of gebruiken cocaïne of XTC. Volgens het EU-drugsbureau Emedda daalt het gebruik van de formeel verboden middelen met hel stijgen van de leeftijd fors. Hooguit 20 procent ge- brui kt ook nog op oudere leef tijd, terwijl het bij alcohol om ruim 75 procent gaat. Het drugsbureau onderzocht hoe groot het drugsgebruik is in de Unie. Dat gebeurde in het ka der van preventiebeleid. De EU heeft een vijfjarenplan (2000- 2004) om het gebruik, vooral onder jongeren, terug te drin gen, zo niet te voorkomen. Volgens het bureau hebben zo'n vijftig miljoen EU-burgers ooit verboden middelen tot zich ge nomen. Dat komt neer op 20 procent van de bevolking tussen 15 en 65 jaar, of één op de vijf. Het afgelopen jaar heeft 7 pro cent gebruikt, en de afgelopen maand 4 procent of 10 miljoen mensen, zo meldde hel bureau gisteren. Hoofdepidemioloog Hartnoll waarschuwt in het rapport dat vaak naar schoolonderzoeken, onder adolescenten tussen 11 en 16 jaar, wordt gegrepen om het drugsgebruik te meten. In wer kelijkheid blijkt dat het groot ste gebruik, en ook het moment waarop voor het eerst middelen worden geslikt, op hogere leef tijd (18 jaar en ouder) ligt en dus onder schoolverlaters. Dat geldt vooral voor XTC, cocaïne en heroïne, die populair zijn in de categorie van 20 tot 24 jaar. ANP van onze redactie buitenland RAMALLAH - De Palestijnse president Jasser Arafat wil op korte termijn nieuwe parle- ments- en gemeenteraadsver kiezingen houden. Dat heeft hij gisteren gezegd in de Nationale Raad. Het was voor eerst sinds het einde van zijn belegering in Ramallah dat hij het parlement toesprak. Arafat sprak voorts over een hervorming van het Palestijnse bestuur zonder aan te geven wat die inhoudt. Hij nam uitdrukke lijk de verantwoordelijkheid op zich voor fouten die eventueel zijn gemaakt door de Palestijn se leiding. Arafat is vrijwel verzekerd van een verkiezingsoverwinning in dien er deze zomer of herfst volksraadplegingen worden ge houden in de bezette gebieden. Desondanks is zijn invloed op de bevolking in die gebieden als gevolg van de aanhoudende Is- WASHINGTON - Voor de twee de keer binnen enkele dagen is op de Zuidpool een grote ijsberg afgebroken. Het ijs heeft een afmeting van 200 bij 323 kilometer en zat vast aan het Ross Ice Shelf. Vorige week brak daar ook al een stuk ijs af, aldus Amerikaanse on derzoekers. Sinds eind januari zijn al meerdere ijsvlakten los gekomen. DPA/ANP SAN SEBASTIAN - Een dag na het oprollen van een terreurcel van de Baskische afscheidings beweging ETA in de Spaanse hoofdstad Madrid, zijn gisteren in het noorden van Spanje nog eens zes vermeende ETA-leden aangehouden. Volgens een politiewoordvoer der gaat het om vijf mannen en een vrouw. Bij de razzia van de politie werden meerdere wonin gen doorzocht. In Frankrijk werd nog een ETA- activist opgepakt tijdens een controle op straat. Een metge- zei wist te ontkomen. Dinsdag pakte de politie in Ma drid twee vermoedelijke ETA- terroristen op. Het ministerie van Binnenlandse Zaken denkt dat daarmee een aanslag is voorkomen tijdens de top, mor gen, tussen Europese en La tijns-Amerikaanse landen in de Spaanse hoofdstad. Het tweetal had al een met veertig kilo ex plosieven geladen auto klaar staan. In de woning van de twee lag 210 kilo springstof. Dat was be doeld voor een aanslag op een hoge rechter van het nabijgele gen nationale gerechtshof, al- dus een zegsman. De politie zoekt nog naar een derde ver- dachte die erin slaagde te ont snappen. Na weken van onderhandelin gen lijkt een overeenkomst over een nieuwe partijwet tussen de regering en de oppositionele so cialisten aanstaande. De wet is gericht op een verbod van de Batasuna-partij. Deze partij wordt beschouwd als de legale 1 politieke arm van de ETA. Het i nieuwe wetsontwerp moet vol gende maand aan het parlement worden voorgelegd. DPA raëlische aanvallen sterk afge nomen. Hij wordt er tijdens demonstra ties van Palestijnen steeds va ker van beschuldigd dat hij al maar doet wat de Amerikanen en de Israëli's zeggen. Zowel Pa lestijnse als Israëlische politici beschuldigen Arafats bestuur van vriendjespolitiek en cor ruptie. Arafat veroordeelde aanvallen op burgers die beide partijen doen. Hij herhaalde dat aansla gen op burgers in Israël ver keerd zijn en bovendien het Pa lestijnse belang schaden. Vastberadenheid Volgens Arafat zijn 'extremis ten' bezig de vredesakkoorden van Oslo (1993) te verwoesten. „Zij (de Israëli's, red.) proberen de vredesovereenkomst op te doeken en ze kozen de militaire weg om te slopen, te moorden en om onze infrastructuur te ver woesten. Maar dit verandert niets aan onze vastberadenheid om vrede en onafhankelijkheid te bereiken", aldus Arafat. Hij beklemtoonde opnieuw dat de Palestijnen niet met minder ge noegen nemen dan een eigen staat, met (Oost-) Jeruzalem als hoofdstad. De Israëlische Arbeidspartij heeft twee plannen geopen baard om tot zo'n staat te ko men. Partijvoorzitter Ben Elië- zer heeft gisteren in Tel Aviv zijn partij voorgesteld de Palestij nen grote delen van de Westelij ke Jordaanoever te geven en Arabische wijken van Oost-Je- ruzalem. Voor de oude stad heeft Ben Eliëzer een origineel voorstel. Het moet een 'statenloze' stad worden. Geen discussies over de soevereiniteit, maar een praktische regeling voor het be stuur die in het midden laat tot welke staat het stadsdeel be hoort. Israël zal joodse kolonies, voor al die langs de grens, annexeren en in ruil elders stukken land aanbieden, waarschijnlijk stukjes woestijn ten oosten van de Gazastrook, zoals in 2000 in Camp David is besproken. Gisteren zijn Israëlische mili tairen onder dekking van tanks in het zuiden van de Gazastrook Palestijns autonoom gebied binnengevallen. Ze verrichtten er gedurende vijf uren huiszoe kingen en richtten er tal van vernielingen aan. DPA/ANP Een Israëlisch legervoertuig vergezelt een bulldozer die op weg is een huis in het Raf ah-vluchtelingenkamp in de Gaza-strook te vernielen. foto Mohammed Saber/EPA door Simone van Priel DEN HAAG - In de strijd om Kosovo heeft ex-president Slobodan Milosevic van Joego slavië bewust toegestaan dat onder Servische burgers slacht offers vielen. Het Joegoslavisch leger en de Servische politie kregen daar mee het excuus om met exces sief geweld op te treden tegen het Kosovo Bevrijdingsleger UCK en de Albanese bevolking. Tijdens de Navo-bombarde- menten konden de Servische slachtoffers de Navo in de schoenen worden geschoven. Ratomir Tanic, de eerste Serviër die tegen Slobodan Milosevic getuigt, verklaarde dat gisteren op de tweede dag van zijn ver hoor voor het Joegoslavië-tri- bunaal. Tanic had van 1995 tot 1999 als adviseur van de voor zitter van de Nieuwe Democra tische Partij een niet nader omschreven, maar hoe dan ook innige relatie met de top van de staatsveiligheidsdienst en van het Joegoslavisch leger, en had enkele korte ontmoetingen met Milosevic zelf. Hij schetste de rechters een gedetailleerd beeld van de manier waarop Milose vic en zijn naaste medewerkers buiten de officiële structuren hun gang gingen om het 'pro bleem' van de Albanese meer derheid in Kosovo op te lossen. Volgens hem was een 'beperkt aantal' Servische slachtoffers onderdeel van het 'verschrikke lijke' patroon van geweld dat werd gebruikt tegen het UCK en de Albanese bevolking. Tanic vertelde dat hij in april 1999 toehoorder was bij een telefoon gesprek tussen Milosevic en de Joegoslavische vice-premier Vuk Draskovic, waarin Milose vic gezegd zou hebben dat er voorlopig nog geen bestand met de Navo zou worden gesloten. „Joegoslavië had volgens Mi losevic nog wat meer burger slachtoffers nodig om te be wijzen dat de Navo crimineel was." Tanic zei dat hij Milosevic had laten waarschuwen dat het ge bouw van de Servische radio en televisie in Belgrado door de Navo zou worden gebombar deerd. Dat was twee dagen voor dat ook gebeurde. „Maar het ge bouw werd opzettelijk niet ont- Advertentie Bel 0800-33 55555 of kijk op www.nationaleombudsman.nl De Nationale ombudsman. Daar wordt u beter van en de overheid ook. ruimd.Volgens Tanic liet Milo sevic de bevolking wel of niet evacueren 'al naar gelang het hem uitkwam'. Volgens Tanic betoogde de Ser vische vice-premier Vladimir Stambuk enkele maanden voor dat de Navo in maart 1999 ingreep, dat beperkte bombar dementen 'door Belgrado ver welkomd zouden worden'. „Dat zou een geweldig voorwendsel zijn voor oorlog, waarmee de et nische zuiveringen in Kosovo zouden kunnen worden afge maakt en de Servische oppositie gestopt", citeerde Tanic Stam buk. Gekibbel Ondanks een dringend verzoek van de rechters of Milosevic en Tanic zich niet wilden verliezen in gekibbel, ontaardde het kruisverhoor door Milosevic al snel in bittere woordenwisselin gen. Milosevic zwaaide met een krant waarin de Nieuwe Demo cratische Partij zich gisteren distantieerde van Tanic, en zei brieven te hebben gekregen van mensen die Tanic als gespreks partners had genoemd. „Ze zeg gen dat ze niet met u hebben ge sproken." Tanic antwoordde dat 'natuurlijk mensen nu ont kennen dat ze me kennen'. Hij verwees naar zijn eigen lot: toen hij in oktober 1999 onder zoek deed naar de aanwezigheid van massagraven met daarin de lichamen van vermoorde Alba nese burgers uit Kosovo, werd hij gekidnapt en gemarteld. Milosevic: „Beschuldigt u mij van een of andere poging tot moord?" Tanic weigerde daarna om op vragen van Milosevic over zijn studie in te gaan. „Ik ben hier niet als expert-getuige gekomen om mijn opleiding te laten vaststellen. Straks wordt me nog de maat van mijn sokken gevraagd." GPD van onze redactie buitenland NEW YORK - In de Verenig de Staten is een omvangrijke fraude in de metaalhandel aan het licht gebracht die een internationale groep banken zeker 600 miljoen dollar en mogelijk zelfs 1 miljard dol lar heeft gekost. Vier verdachten zijn dinsdag gearresteerd, zo heeft open baar aanklager James Co- mey bekendgemaakt. De vier wisten vanaf mei 2000 leningen van banken los te krijgen op grond van ge fingeerde facturen voor transacties in metalen over de hele wereld. Ze opereer den via de handelsonderne mingen Allied Deals, Hamp ton Lane en SAI Commodity. Volgens Comey gaat het om een fraude van 'verbazing wekkende reikwijdte'. De bank JP Morgan Chase rook vorig jaar september als eerste onraad. Behalve Ame rikaanse banken, waaronder ook Fleet Financial Bank, zijn ook banken elders in de wereld opgelicht. ANP/ RTR/DPA van onze redactie buitenland SINDELFINGEN - De onder handelingen tussen de werkge vers en de bonden in de Duitse metaal- en elektrosector zijn gisteren uitgemond in een ak koord. Per 1 juni stijgen de lo nen met 4 procent en per 1 juni 2003 met 3,1 procent. De nieuwe collectieve arbeids overeenkomst loopt tot eind volgend jaar. Over de maand mei wordt eenmalig 120 euro uitgekeerd, zo maakten de vak bond IG Metall en de werkge versorganisatie Gesamtmetall gisteren op een persconferentie bekend. De overeenkomst geldt voorlo pig alleen voor de deelstaat Ba- den-Württemberg, maar zal in andere districten ongetwijfeld worden overgenomen en dan vallen alle 3,6 miljoen werkne mers in de sector er onder. Die moeten er nog wel over stem- ALGIERS - Een bomontploffing op een markt in Algerije heeft gisteren zeker zeven mensenlevens geëist. De explosie deed zich voor in Tazmalt in Kabylieen regio ten westen van de hoofdstad Algiers waar vooral Berbers wonen. In het ge bied is het al een tijd onrustig. Eind deze maand zijn er verkiezingen in Algerije. De leiders van de Berbers dreigden de stembusgang eerder dit jaar te boycotten als hun taal geen officiële status zou krijgen. Ze kregen hun zin, maar in de aanloop naar de verkiezingen zijn er nog steeds gewelddadigheden. Die hebben alleen deze maand al tientallen mensenlevens geëist. ANP/AFP DHAKA - De politie in Bangladesh heeft dezer dagen meer dan duizend mensen opgepakt in verband met een campagne tegen de misdaad. Dit maakte de politie gisteren bekend. Volgens de zegsman zijn ook familieleden van gezochte crimi nelen aangehouden. Die kunnen een maand worden vastge houden. Hij zei dat er tegen hen verdenkingen bestaan. Alge meen wordt evenwel aangenomen dat de actie bedoeld is om criminelen tot overgave te dwingen. De meeste arrestanten worden beschuldigd van drugshandel, smokkel, afpersing of ontvoering. De criminaliteitscijfers in Bangladesh vertonen een stijgende lijn. Dit is slecht nieuws voor premier Zia, die vorig jaar oktober werd gekozen op de belofte dat zij corruptie en criminaliteit zou aanpakken. AFP PARIJS - Op een autoveiling in Parijs is een recordprijs be taald voor een Citroen 2CV, beter bekend als Lelijke Eend. Het exemplaar wisselde voor 41.597 euro van eigenaar. Het ging om een 2CV Sahara, een bijzonder type. Deze is uitgerust met twee motoren voor de aandrijving van alle vier de wielen. Citroen maakte bijna zevenhonderd van deze wagens, waar van er circa 250 resteren. Volgens de catalogus dateert de 2CV, aanvankelijk gemaakt voor Franse oliemaatschappijen in de Sahara, uit 1959. Het geveilde exemplaar werd in Chili ge vonden en is gerestaureerd. Deskundigen verbazen zich over de prijs. Nu en dan wordt een 2CV Sahara te koop aangebo den. Een redelijk exemplaar doet 5000 euro. AFP/ANP WENEN - Een week na het begin van een leenfietsen-project in Wenen is al meer dan de helft van de helroze en blauwe leen fietsen verdwenen. De stad had in de binnenstad 800 rijwielen geplaatst voor gratis gebruik in het centrum. De organisatie hoopte dat de opvallende kleuren dieven zou den afschrikken, maar kreeg meldingen over fietsen die bui ten het centrum gebruikt werden, of geparkeerd stonden bij appartementen. Ook zag iemand dat een man een fiets in zijn auto laadde. Inmiddels heeft de organisatie een vrachtwagen aangeschaft om illegaal gestalde fietsen op te halen. AP LINZ - Door een brand in hun boomhut zijn gisteren in het noordwesten van Oostenrijk twee kinderen omgekomen, zo meldde het persbureau APA. Twee andere kinderen raakten gewond toen zij de brandende boomhut ontvluchtten. De vier kinderen, dertien en veertien jaar oud, lagen in de hut in Gmunden te slapen, toen zij 's morgens door de vlammen werden overvallen. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door een brandende sigaret, kaars of petroliumlamp. AP door Sal Stam HAVANA - Tot dinsdag hadden de meeste Cubanen er nog nooit van gehoord: een referendum over politieke en economische hervormingen. Maar door de toespraak die Jimmy Carter in Havana hield, kwam daar van het ene op het andere moment verandering in. De Amerikaanse ex-president brak een lans voor een initiatief van een groep Cubaanse dissi denten. Dit initiatief kreeg de naam Va- rela. Carter kende het project nog niet toen hij zondag zijn zesdaagse bezoek aan het com munistische land begon. Carter hoorde van het project tijdens gesprekken met de Cu baanse dissidenten Elizardo Sanchez en Oswaldo Paya. Zij verzamelden 11.000 handteke ningen voor een petitie. Daarin vragen ze het Cubaanse parle ment een referendum te organi seren met vragen over onder meer mensenrechten, amnestie voor politieke gevangenen en een nieuwe kieswet. Als de Cubanen de vrijheid krij gen langs vreedzame weg wet ten op deze gebieden te veran deren, dan zal de wereld zien dat niet buitenlanders maar Cuba nen beslissen over de toekomst van dit land, was de boodschap van Carter. Hij pleitte ei-voor de wetgeving op het gebied van mensenrechten te veranderen. „Jullie grondwet erkent de vrij heid van meningsuiting en ver eniging, maar deze vrijheden gelden krachtens andere wetten weer niet voor mensen die het niet met de regering eens zijn", aldus Carter. Carter vroeg Castro verder om een delegatie van het Interna tionale Rode Kruis en de Hoge Commissaris voor de Mensen rechten, Mary Robinson, te ont vangen. Robinson moet naar zijn mening de kans krijgen de behandeling van politieke ge vangenen ter discussie te stel len. Carter is de prominentste Ame rikaanse politicus die het Cuba van Castro bezoekt. In zijn toe spraak beperkte hij zich niet tot de mindere kanten van het lei derschap van de communisti sche Castro. Ook de VS zouden hun politiek moeten wijzigen. Carter pleitte ervoor een einde te maken aan het veertig jaar oude handelsembargo om zo de betrekkingen tussen beide lan den te verbeteren. Er was ook ruimte voor ont spanning. Carter en Castro woonden een honkbal wedstrijd bij, beiden met een rode pet op. ANP men. In het district Berlijn- Brandenburg werd het akkoord met de nodige scepsis ontvan gen, maar in Beieren noemde een bondsvertegenwoordiger het een goed resultaat. De vakbond IG Metall was de onderhandelingen ingegaan met een eis van 6,5 procent, maar liet later weten dat het in elk geval meer dan 4 procent moest worden. De werkgevers wilden tot gisteren niet verder gaan dan 3,3 procent plus een uitkering van 190 euro voor een jaar. Om de looneisen kracht bij te zetten had de bond stakingsac ties georganiseerd. Vorige week begonnen de acties in Baden- Württemberg. Deze week wer den ze uitgebreid tot de regio Berlijn-Brandenburg. Zeker 10.000 werknemers deden mee aan de acties. Vooral grote auto producenten als DaimlerChrys- ler waren er het slachtoffer van .DPA Advertentie Taxatiedag is het Kunst of is het Kitsch ZEEUWS VEILINGHUIS Op zaterdag IS mei a s. :.al er weer een kosteloze taxatiedag gehouden worden Van 10.00-16.00 uur heeft iedereen de gelegenheid om de volgende goederen aai een deskundige te laten zien: Chinee,x porselein bloedkoralen- en granaten colliers juwelen Imari streeksieruden bodemvondsten opgeviste kruiken parfonjlesjes /I rt-Deco objecten sterbeursjes antieke hoeken muziekinstrumenten spanen dozen Dinkv Toys tegels statenbijbels zilveren kandelaars baardmankruiken zilver bestek middeleeuwse handschriften zilveren miniatuurtjes nelsuke's gouden vestzakliorloges klokken sabels knipsels van Jan de Prenlenknipper staande horloges oude fototoestellen polshorloges vijzels met tekst oude blikken met opdruk kristal merklappen bronzen beelden :1plateel paarden/nessen enz. Schilderijen van: Art:. Koekkoek, Haagse School, Mesdag, Leickert, Kaaphorst, Bos boom. Schelfhout, Israels, Nibbrig. 17c eeuwse schilderijen, Zeeuwse schilders, He- ijmans, Toorop, Koets, r. Dijck. Vaarzon Morel. e.a. Meubels kunnen aan de hand van foto 's getaxeerd worden. U kunt zoveel goederen meebrengen als u wilt. Tevens is het mogelijk om uw goederen in te leveren voorde komendejuniveiling. Locatie: Heren gracht 74 te Middelburg (parkeerplaatsen beschikbaar aan de achterzijde). Voor de re informatie: tel. 01IS-6S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5