PZC Vrijage Vlaams Blok met joden Hongersnood dreigt in Malawi door fout besluit PZC Kruistocht tegen Russische homo's Grensbelangen Timor behartigd door Nederlandse Bizarre toenadering zaait verdeeldheid in Antwerpen 16 mei 1952 donderdag 16 mei 2002 In Antwerpen lopen de spanningen tussen joden en moslims hoog op. Het Vlaams Blok spint er ga ren bij. De extreem-recht se partij, die zich opwerpt als beschermheer van dia mantairs en joodse bur gers, kan op steeds meer sympathie rekenen bin nen de joodse gemeen schap. door Pascale Thewissen De grootrabbijn van Brussel werd in elkaar geslagen; de synagogen van Anderlecht en Antwerpen met molotovcock tails bestookt. Het extreem rechtse Vlaams Blok klom op de barricaden. Filip Dewinter was de eerste om de agressie jegens de joodse gemeenschap te ver oordelen. „Stel je voor: de ene dag drinkt hij bollekes met Jean-Marie Le Pen die de gaskamers een detail in de geschiedenis noemt; de an dere dag neemt hij het op voor de joden. Dat kan toch helemaal niet." Het Vlaams Blok als bescherm engel van de joodse gemeen schap in Antwerpen. Claude Marinower, joods liberaal en lid van de Antwerpse gemeente- raadsfractie van de Vlaamse Li beralen en Democraten (VLD) schudt niet-begrijpend het hoofd. Hij is niet te spreken over de 'vrijage' tussen de joodse ge meenschap (in Antwerpen wo nen ongeveer 20.000 joden) en het Vlaams Blok. In de Vlaamse media voerde Marinower de voorbije weken een bitse woordenstrij cl met zij n partijgenoot en oud-wethouder André Gantman. Die is volgens hem het spoor bijster sinds hij moest aftreden als schepen toen zijn naam werd genoemd in een omkoopschandaal. Na de pro- Palestijnse betoging van 3 april in Antwerpen, die in zware rel len met de politie ontaardde, verzuchtte Gantman, dat 'het Vlaams Blok de enige partij is Vlaams Blok-leider Filip Dewinter springt steeds vaker in de bres voor de joodse gemeenschap in Vlaanderen, foto Herwig Vergult/EPA die de joodse gemeenschap ver dedigt'. Volgens de joodse VLD'er kan extreem-rechts 'op groeiende steun rekenen bij de joodse Ant werpenaren'. In één adem noemde hij het cordon-sanitai re, de politieke schutskring die extreem-rechts van de macht afhoudt, 'een tactische blun der'. In 'La Semaine Anvers' gaat Gantman nog een stap ver der. „De volgende keer stem ik zelf Vlaams Blok", citeert het blad de vroegere wethouder. Ook in het Belgisch Israëlitisch Weekblad kunnen Vlaams Blokkers op steeds meer sympa thie rekenen. In de stukken van professor Henri Rosenberg wor den de pro-Israëlische uitspra ken van Dewinter - tegen econo mische sancties tegen Israël, want die zouden een zware klap betekenen voor de diamanthan del en voor een strenge aanpak van relschoppende moslimjon geren - breed uitgemeten. Herdenking Bij de herdenking van de op stand in het joodse getto van Warschau, twee weken geleden, stond hoofdredacteur Louis Davidse van het Belgisch Israë litisch Weekblad zowat zij aan zij met ex-politieman en Viadms Blokker Johan Demol. Dat vorig jaar nog de onder voorzitter van het Vlaams Blok, Roeland Raes, moest opstappen omdat hij voor de Nederlandse televisie de holocaust bagatelli seerde, lijkt vergeten. .Het Vlaams Blok speelt handig in op de spanningen tussen de joden en de moslim-gemeen schap. De vijand van mijn vij and is mijn vriend, is de tactiek van Dewinter. De traditionele politiek reageert te lauw op de agressie jegens de joden en het groeiende antisemitisme. Er wordt vaak met twee maten ge meten. Arafat mag spreken in het parlement; Sharon niet. Dat roept onbegrip op bij de joodse gemeenschap." Ook zijn eigen partij maakt zich daar schuldig aan, zegt Marino wer, die zelf tot de linkse vleugel van de VLD behoort en elke vorm van samenwerking met extreem-rechts afwijst. Het heeft hem vreselijk geërgerd dat zijn partijgenoot, de liberale se nator en ex-judocoach Jean- Marie Dedecker na vier dagen te hebben doorgebracht in het Midden-Oosten debezetting van de Palestijnse gebieden ver geleek met 'die Entlösung'. „Hij wierp zich opeens op als expert. En dat uitgerekend op de dag dat de slachtoffers van de shoah werd herdacht." Gantman beweert dat hij 'een alarmkreet' heeft willen slaken. Marinower: „Dat heeft hij dan wel op een foute manier gedaan. Ik heb zelf een jaar geleden al gewaarschuwd voor toenemend antisemitisme. Dewinter doet dat pas sinds enkele weken. Hij schreeuwt wel het hardst, ja, maar dat doet hij altijd." Feit is volgens Marinower dat mensen op straat worden aan gevallen, alleen omdat ze een keppeltje dragen. Er heerst angst. Thssen januari en nu zijn er bij de politie zes klachten in gediend door joden die op straat zijn aangevallen. „Als je weet hoe moeilijk het is voor een or thodoxe jood om dan naar de politie te stappen, dan is duide lijk dat het om het topje van de ijsberg gaat." Aanslagen Volgens Marinower roept de agressie herinneringen op aan de bloedige aanslagen die begin jaren tachtig in het Antwerpse diamantkwartier werden ge pleegd. „Mensen die het politie ke debat niet volgen, zijn al snel geneigd om een vooraanstaand lid van de joodse gemeenschap als André Gantman te volgen. Hij effent als het ware de weg voor een verkiezingsoverwin ning van het Vlaams Blok. Want als de joden er zelfs geen been meer in zien om op extreem rechts te stemmen, dan valt elke barrière weg. Het is een primeur voor Europa", verzucht Mari nower. „Ik ken geen enkel ander land waar de joden gechar meerd zijn van extreem-rechts." Zelf houdt hij onverkort vast aan het cordon-sanitaire. „Voor mij is niet samenwerken met het Vlaams Blok geen kwestie van tactiek, maar van ethiek. Als de joodse gemeenschap dat toch doet, gooit ze een deel van haar eigen identiteit te grabbel." Ondanks tegenstand van de volksvertegenwoordiging reist de Indonesische presi dent Megawati Soekarno- putri deze week naar de Oost-Timorese hoofdstad Dili om er de onafhankelijk heidsceremonie bij te wonen. De politiek sputtert tegen, maar op ambtelijk niveau wordt goed samengewerkt, vertelt de Nederlandse juris te Christa Meindersma. Na- meris de Oost-Timorese rege ring onderhandelt zij met de Indonesiërs over grenskwes ties. doorTheo Haerkens De ontvangst van de amb telijke delegatie uit In donesië is hartelijk. Er wordt gezoend en Meindersma no digt de heren binnen in haar kantoor. „Ze noemen ons hun favoriete delegatie", lacht ze opgewekt. De juriste houdt zich namens de tijdelijke re gering Untaet bezig met het afwikkelen van grenskwes ties, een taak die ophoudt als Timor Loros'ae op 20 mei on afhankelijk wordt. Er is nogal wat te regelen tus sen Indonesië en de regio die het 24 jaar beschouwde als zijn 27steprovincie, want Ti- mor Loros'ae blijft de ach tertuin van Indonesië. Au stralië mag de belangrijkste economische en strategische partner zijn, maar het ligt ver weg. Tussen oostelijk en wes telijk Timor bestaan een le vendige handel en hechte so ciale- en familiebanden. Koloniale tijd Bij de afscheiding is de pro vinciegrens aangehouden die stoelde op de grens tussen Nederlands en Portugees ge bied uit de koloniale tijd. Hier en daar komen wat cor recties. „Het werk zit er bijna op", aldus Meindersma, die positief is over de samenwer king tussen beide landen. Over de zeegrenzen beston den geen afspraken. „Daar was vroeger kennelijk geen behoefte aan." Nu wel met het oog op de visserij. Verder moet het verkeer worden ge regeld met de enclave Oecus- si in het noorden van weste lijk Timor. De busdienst zou in februari beginnen, maar de Indonesiërs zijn er nog niet uit hoe het moet met de route, het aantal ritten, het aantal passagiers en de vei ligheid. Oost-Timorezen moeten, met hun handelswaar, zonder paspoort naar Oecussi kun nen reizen. „Het is nu nog te vroeg voor één enkele bus op het traject", meent Mein dersma. Reizigers moeten voorlopig in een Timorese bus naar de grens, overstap pen in een Indonesische bus en bij de volgende grens weer in een Timorese. Verder wordt gesproken over compensatie voor achterge laten bezittingen. Dat is in gewikkelder dan het lijkt want er bestond particulier Indonesisch bezit, staatsei gendom én Oost-Timorees bezit. President Xanana Gusmao wil compensatie voor de kaalslag die leger en milities aanrichten, maar is bereid de kwestie met geslo ten beurzen te regelen. „De bal ligt bij Indonesië", aldus Meindersma, die aantekent dat Oost-Timor een minima le bureaucratie kent en dus snel kan beslissen. De centrale bank van Indo nesië nam de 20 miljoen dol lar roep ia's terug die in Oost- Timor circuleerden. Lucht vaartmaatschappij Merpati vliegt weer op Dili, maar de samenwerking tussen de posterijen is nog niet gere geld, evenmin als die tussen de politiekorpsen. Er komt een grenscomité, dat twee keer per jaar praat over de afbakening, politiesamen werking, veiligheid en het grensverkeer. GPD Homofobie viert nog altijd hoogtij in Rusland. Russi sche parlementariërs wil len homoseksualiteit weer strafbaar maken. Vijfjaar gevangenisstraf voor 'im morele perversies' is het doel. De Russische homo gemeenschap vreest het ergste. door Frank Hendrickx De ingang van homoclub Tsentralnaja Stantsia in Moskou is allesbehalve extra vagant. Ruslands bekendste gayclub blijkt zich te verschui len achter een grijze deur zon der naambordje. Eigenaar Ilja Abatoerov wil geen ophef ver oorzaken. Hij overweegt een re genboogvlaggetje naast de deur te plakken, maar daar ligt dan ook de grens. „De homoscene is noodgedwongen vrij gesloten in Rusland. En de insiders weten ons toch wel te vinden." In Rusland ben je nog steeds ho mo in het geheim. Abatoerov heeft talloze prominente Russen voorbij zien komen in zijn sfeer volle club; van zakenmannen tot popsterren, van journalisten tot politici, maar in het open baar durven ze niet voor hun geaardheid uit te komen. „Ze kunnen niet anders", zegt Aba- „toerov. „Het zou dodelijk zijn voor hun carrière." Als het aan Doema-lid Gennadi Raikov ligt, staat de Russische homo's nog veel meer te wach tten. Het hoofd van de Russische !-Volkspartij diende recentelijk »een wetsvoorstel in waarin homoseksualiteit een gevange nisstraf van vijf jaar kan ople veren. Raikov wil zijn volk be hoeden voor 'de immoraliteit die het afgelopen decennium over ons land is gespoeld'. En homoseksualiteit is nu eenmaal 5 'een gevaarlijke psychische af- - wijking', aldus Raikov, die zich gesteund weet door de commu nistische partij. j Het parlementslid is ervan over tuigd dat zijn voorstel succes zal hebben als het in juni in de .Doema besproken wordt. „Poli- tici die tegen stemmen, zullen de verdenking op zich laden zelf homoseksueel te zijn." Ook Ilja Abatoerov acht het initiatief :,van Raikov 'helaas' niet kans loos. De oorsprong van de Russische homofobie ligt in de Sovjet-t Unie. Tussen 1933 en 1993 wa ren homoseksuelen voor de wet criminelen. Sovjetideologen za gen homoseksualiteit als een 'morele decadentie' van kapita listische samenlevingen. In de socialistische heilstaat hoorde het niet thuis. Wetsartikel 121 zorgde ervoor dat jaarlijks naar schatting duizend homoseksue len in de gevangenis werden ge gooid. Pas in de jaren tachtig nam de vervolging langzaam af, maar zelfs in 1991 waren er nog 462 veroordelingen. In veel ge vallen was weliswaar sprake van verkrachting of seks met minderjarigen, maar historici achten het waarschijnlijk dat veel aangeklaagden onder druk bekentenissen aflegden. De sovjetautoriteiten gebruik ten de beschuldiging van homo seksualiteit ook om dissidenten het zwijgen op te leggen. De gewoonte raakte in zwang om onpopulaire kameraden als 'ga- loebye' ('blauwen') te bestem pelen. Het taboe nam zulke absurde trekken aan dat oud heidkundigen in hun werk geen woord konden wijden aan de herenliefde'in de Griekse cul tuur of de cultus rond fallus symbolen. Begin jaren tachtig werd nog een boek over seksuele voor lichting uitgegeven, waarin le raren te lezen kregen dat homo seksualiteit een 'verwerpelijk sociaal fenomeen' was. „Zeker in de provincie is die propagan da nog effectief", zegt Abatoer ov. „Een homoseksueel heeft daar maar twee mogelijkheden: naar Moskou vertrekken of zich iedere dag bezatten." Baan Maar ook in de Russische me tropool worden homo's regel matig slachtoffer van geweld. „Het is ook niet ongebruikelijk dat iemand zijn baan verliest zodra blijkt dat hij homoseksu eel is", zegt Nikita Ivanov, een jurist die voor de website gay.ru werkt. „Er zijn genoeg homo seksuelen die vanwege dit ver stikkende klimaat asiel hebben aangevraagd in anderelanden." Raikov is echter vastbesloten zijn kruistocht voort te zetten. Wij hebben onze eigen normen Europa moet dat maar accepte ren." Dat steden als Parijs en Berlijn burgemeesters hebben die openlijk homoseksueel zijn, interesseert Raikov niet. „Die hoef ik niet als vrienden te heb ben. Ik geef homo's toch al geen hand." GPD Een hongerend kind in het ziekenhuis van Lilongwe. foto Obed Zilwa/AP door Ravi Nessman De kinderafdeling van hel ziekenhuis van Lilongwe in Malawi puilt uit. De patiëntjes hebben uitgemergelde lijfjes en kijken met grote ogen lusteloos om zich heen. Volgens hulporganisaties zijn het afgelopen jaar in Malawi duizenden kin deren en volwassenen gestorven door voedselgebrek. De situatie zal verslechte ren als buitenlandse hulp uitblijft. De voedseltekorten zijn het gevolg van misoogsten, maar volgens hulporganisa ties ook van het overheidsbeleid. Het We reldvoedselprogramma (WFP) berichtte onlangs dat 2,6 miljoen mensen in zes lan den in zuidelijk Afrika hongeren en dat dit er de komende maanden veel meer worden. De hele regio lijdt onder voedsel tekorten als gevolg van droogte. Zimbabwe bleef als een van de vrucht baarste landen in de regio tot nog toe ge spaard van de crises die de buurlanden teisterden. Toch zullen ook daar dit jaar miljoenen inwoners voedselhulp nodig hebben, mede wegens de door president Robert Moegabe gepropageerde landher vormingen. Het koninkrijk Swaziland besloot over te stappen van de graanteelt op het verbou wen van suikerriet. Daarbij is niet gere kend met een eventuele mislukte graan oogst en de opgetreden daling van de suikerprijs. Volgens Chris Landsberg, directeur van het Centrum voor Afrika's Internationale Relaties van de universiteit in Johannes burg, speelt het gebrek aan democratie een grote rol. Alleenheersers kunnen pro blemen langer verborgen houden en krij gen minder snel hulp uitliet Westen. „Wa ren er meer democratische regimes, dan zouden we beter met de crisis om kunnen gaan", aldus Landsberg. Noodvoorraad Honger is voor de inwoners van het arme Malawi een bekend verschijnsel. Dit jaar heeft het overheidsbeleid de toestand ern stig verslechterd. Tekorten worden meestal opgevangen met een noodvoor raad waarmee de bevolking nog een aan tal maanden gevoed kan worden. Vorig jaar heeft de regering deze noodvoorraad echter grotendeels verkocht mede op grond van oogstverwachtingen die veel te optimistisch bleken. Malawi probeerde vervolgens graan uit Zuid-Afrika te laten komen. Dat kwam te laat en was boven dien ontoereikend. De regering van Malawi zegt de graan voorraad te hebben verkocht onder druk van Westerse donoren en het Internatio naal Monetair Fonds (IMF). Deze zeggen echter te hebben voorgesteld slechts een deel van de voorraad te verkopen. Malawi onderzoekt nu wat er precies is gebeurd met de verkoop en waar het geld gebleven is. Intussen besloot de regering de vaste graanprijzen los te laten, waardoor deze explosief stegen. De hoofdzuster van het ziekenhuis in Lil ongwe zegt nog nooit zulke wanhopige patiënten te hebben gehad en vraagt zich af wat er gebeurt als het voedsel echt op is. „Het ergste moet nog komen", verzucht z e.AP OPGRAVING - Het onlangs in de tuin van de heer Eijgen- daal te Hoofdplaat aange troffen lijk van een Duitse militair is door de Dienst Identificatie en Berging op gegraven. Het lijk zal naar de Centrale begraafplaats te IJsselstijn in Limburg wor den overgebracht. CANADA - Deze maand zijn al verscheidene gezinnen uit Aardenburg naar Canada ge- emigreerd. De familie Blan- kert verhuisde naar Toronto, M.J. Riemens naar Edmont on, RL. Vermeire met gezin naar Grand Falls en L.L. de Vriend naar North Grant. FATSOEN - Tegen een 31-ja- rige man uit Gemert, die op aandringen van zijn vrouw hun pasgeboren kindje had vermoord, werd voor de rechtbank in Den Bosch een gevangenisstraf van zes jaar geëist. Het paar trouwde in novem ber vorig jaar en wenste de 'schande' niet te aanvaarden. Het kindje stierf nadat het naakt in een kartonnen doos in een onverwarmde ruimte was gelegd. De verdediger voerde aan dat een te ver doorgevoerde fat soensopvatting de achter grond van dit mistdrijf vormt. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mail. redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachlweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordl gebruikt voor onze (abonnemenlen)admmistratie en om u te (laten) inlormeren over voor u relevante dienslen en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze inlormalie geen prijs stelt dan kunt u dit schriltelijk melden bij: PZC. afdeling lezersservice. Postbus 18,4380 AA Vlissingen Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13 30 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag- van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand. 19,25 per kwartaal: 52,-- perjaar: 198.-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,~ zalerdag;€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen, Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel: 0118-484321 Behoort tot LUSQSflGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4