Langer wachten op huurwoning Ierse hardsteen voor Gentse poort Smit-Tak bergt gezonken schip 21 Toren weer op Axelse kerk Terneuzense dwingt postorderbedrijf tot uitbetalen geldprijs Krabbendijke schrikt van mogelijk geval van meningokokken Huis na vier maanden beschikbaar Boek geschiedenis Axel niet huis-aan-huis in bus zeeuwse almanak Pandadroom doorConnyvan Gremberghe AXEL - De tijd dat mensen in Zceuvvs-Vlaanderen binnen een mum van tijd aan een huurwo ning konden komen, is voorgoed voorbij. In navolging van de wo ningstichting Clavis in Terneu- zen kampt nu ook de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woning bouwvereniging (RZVW) met wachtlijsten. Was in 1999 de gemiddelde wachttijd hooguit een maand, nu moet een kandidaat-huurder rekening houden met een wachttijd van zo'n vier maan den. Het aantal inschrijvingen bij RZVW is de voorbije vijf kwartalen onveranderd hoog gebleven en schommelt zo rond de 360. „Vroeger zag je het aantal in schrijvingen na toewijzigingen langzaam dalen, maar daar is nu geen sprake meer van", zegt directeur C. Reinhoudt van de RZVW. De krapte op de huur markt heeft verschillende oorzaken. In 1997 besloot de corporatie om een deel van het woningenbestand te verkopen. In beginsel werden alle huurwo ningen ouder dan tien jaar te koop aangeboden. Uitgangs- WAARDE - Het wrak van de Ertina, het binnenschip waarvan het schippersechl- paar Lint vlak voordat het zonk wist te vluchten, zal door de firma Smit-Tak wor den geborgen. Het bergingsbedrijf is van plan vandaag stroppen om de romp van het schip te schu ren, zodat twee bokken het wrak van de bodem van de Schaar van Waarde kunnen trekken. Morgen arriveert de eerste bok ter plaatse, waar na de bergers op zaterdag zullen proberen het wrak te kantelen. Dinsdag zullen de twee bokken tegelijk de Erti na lichten. De Ertina is 67 meter lang, 8,22 meter breed en steekt 25 meter diepHet schip was ge laden met kolengruis. Tij dens de storm in de nacht van maandag op dinsdag ging de lading schuiven, waardoor het schip kapseisde. De Bel gische schipper en zijn echtgenote konden zich ter nauwernood met de red dingssloep uit de voeten maken en werden vrij snel daarna opgepikt door een collega-binnenschipper. De Ertina was toen al gezonken. Door het schip eerst te kante len wil Smit-Tak proberen de lading kolengruis zoveel mo gelijk mee terug naar boven te krijgen. De Ertina ligt niet in de hoofdvaargeul maar in de Schaar van Waarde, waardoor overigens ook nog wel wat scheepvaartverkeer gaat. Twee boeien geven de plek aan waar het wrak ligt. punt was dat zo'n 10 procent van het bezit verkocht zou wor den. Het ging hierbij om ruim 500 woningen. De respons van trouwe huurders op de verkoop actie was enorm. Uiteindelijk werden zo'n 700 huizen ver kocht. Toen dat aantal was be reikt, zette de corporatie de ac tie op een laag pitje. „Met de verkoop van woningen wilden we bereiken dat de leeg stand, die in 1997 op zo'n drie procent lag, zou worden terug gebracht. Twee jaar geleden bereikten we die kentering. Vandaag de dag is ons leeg standspercentage 1,6 procent. Feitelijk verwaarloosbaar, om dat hierin onze mutaties - het huurverloop dus - in zijn meege nomen", legt Reinhoudt uit. Door de verkoopcampagne liep het huurwoningenbezit van de corporatie terug van 5200 tot 4500 woningen. Daartegenover stond met name het voorbije jaar een toename van de vraag naar huurwoningen. Een toena me die ingegeven werd door echtscheidingen en een toeloop vanuit België. Ook het feit dat het voor mensen met een modale beurs steeds moeilijker wordt om iets naar hun gading en portemonnee te vinden op de koopmarkt, heeft volgens de directeur tot gevolg gehad dat de vraag naar eenge zinswoningen in de huursector groter is geworden. „Een oplossing voor de wacht lijstproblematiek heb ik niet een-twee-drie voor handen. Ja, 'bouwen' zou ik kunnen zeggen, maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan. Temeer omdat het bouwbeleid van onze instelling, maar ook andere, zich met name toespitst op ouderenhuisvesting en dan ook nog in combinatie met zorg. Daar ligt voorlopig onze prioriteit", aldus Rein houdt. Advertentie Weken van het reisboek bij aankoop van een reisboek gratis de rcisboekenalmanak WEG vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu Lcnte-uitjessoep en vegetarische aspergescbotel of asperges met gerookte zalm en ijs met aardbeien voor 11,50 of 9,- (vegetarisch menu) zaterdag 18 mei Annie M.G. Schmidtdag 10.30-12.00 uur Kijk dat is nou Annie 14.30-16.30 uur Meidengroep Geen paniek liedjes van Annie M.G. Schmidt kijk ook op www.drukkerijmiddelburg.nl door Eugène Verstraeten AXEL - Het gratis herdenkings boek over de geschiedenis van de gemeente Axel vanaf 1945 wordt niet huis-aan-huis in de brievenbus geduwd. De kans is dan namelijk groot dat veel boeken ongezien bij het oud papier terechtkomen, of er gens ongelezen in een kast of doos verdwijnen, zo stelde wet houder J. Van Schaik gisteren in de commissie sociale Zaken, Welzijn en Onderwijs. Dat zou zonde zijn van het geld dat de gemeente in het project stopt. Alleen al het drukken van 3000 exemplaren van het boek kost bijna 31.000 euro. Bij een huis- aan-huis verspreiding zouden meer dan vijfduizend boekwer ken nodig zijn. Adrie de Kraker en Piet de Blaeij beschrijven in het boek de geschiedenis van Axel sinds de Tweede Wereldoorlog tot de sa menvoeging met Terneuzen en Sas van Gent. Het geschrift moet voor de herindelingsda tum verschijnen en is door de gemeenteraad bedoeld als af scheidscadeau aan de inwoners van Axel. Het boekwerkje, dat 72 pagina's telt, is volledig in kleur. Het idee is om er ook nog een cd-rom in op te nemen. ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 16 mei 2002 door Eugène Verstraeten AXEL - De Nederlands Hervormde kerk in Axel kan er weer jaren tegenaan. De afgelopen maanden is er groot onderhoud gepleegd en werd de toren helemaal gerestaureerd. Giste ren werd de toren weer op de kerk getakeld. Het was hoog tijd dat de toren gerestaureerd werd. De laatste opknapbeurt dateerde van 1955. In de loop der jaren is het houtwerk in grotendeels verrot en het gevaar dat de toren bij zware storm van de kerk zou waaien was niet denkbeeldig. De totale kosten voor de restauratie van de kerk en de toren bedragen 283.613 eurowaar van de toren alleen al 99.558 euro kost. Het kerkbestuur had de gemeente om een bijdrage gevraagd. Daar hield men de boot echter af, met het argument dat de gemeente geen subsi dieregeling kent voor kerkgebouwen en torens. Naar aanleiding van het verzoek is men op het stadhuis toch eens gaan denken en dat resul teerde er uiteindelijk in dat de gemeenteraad vorige maand een subsidieregeling restauratie kerktorens vaststelde. Dit met de achterlig gende gedachte dat gezichtsbepalende torens moeten worden behouden. Volgens de regeling kan het kerkbestuur een bijdrage krijgen van 20 procent in de restauratiekosten, met een maximum van 50.000 euro. Na aftrek van de opbrengst van een 'dakpan nen-actie' en een particuliere gift kampt het kerkbestuur nog met een tekort van ruim 24.957 euro. Volgens de regeling komt de kerk in aanmerking voor een subsidie van 19.912 euro. B en w stellen de gemeenteraad voor dat bedrag beschikbaar te stellen. Daarbij spreekt het college de waardering uit voor de zelfwerk zaamheid en de inspanningen die het kerkbe stuur heeft gedaan om zelf een aanzienlijk be drag bijeen te brengen. Inmiddels liggen er op het stadhuis ook al sub sidieverzoeken van de katholieke kerk en de gereformeerde kerk vrijgemaakt. foto Camile Schelstraete Advertentie door Sheila van Doorsselaer HULST - De restauratie van de Gentse Poort in Hulst nadert haar voltooiing. Aan wethouder P. Weemaes (toerisme) de eer om gisteren een zogenaamde dek- steen van hardsteen op zijn plaats te laveren. Met het aan brengen van de dekstenen na dert de poort het hoogste punt. Een telescoopkraan was nodig om het enorme hardstenen ge vaarte op te tillen en te verplaat sen. Met een handgebaar naar de kraanmachinst gaf Weemaes aan dat de deksteen getild kon worden. Eén grote deksteen plaatsen over de volle breedte van de poort was niet mogelijk. Daarom worden er drie stukken gebruikt die door bouwvakkers van het specialistische bouwbe- drijf De Bonth en van Huiten uit het Brabantse Nieuwkuijk nauwkeurig aan elkaar worden gepast. De dekstenen zijn gemaakt van hardsteen, gewonnen uit Ierse groeves en geleverd door na- tuursteenbedrijf Petrumus uit Leusden. In eerste instantie zou Belgische hardsteen worden ge bruikt maar dergelijke grote stukken steen kunnen niet uit Belgische groeves gewonnen worden. De kwalitiet van de steen is echter dezelfde, ze ko men uit dezelfde geologische laag. Bovenop de dekstenen komt nog een stuk metselwerk en het hoogste punt van de Gentse Poort wordt gevormd door drie ornamenten in de vorm van wa pens, één met de Vlaamse leeuw en twee met daarin een harnas. Het zullen echter niet dezelfde ornamenten zijn die altijd op de Gentse Poort stonden, ze heb ben namelijk de tand des tijds niet doorstaan. Daarom worden ze door een beeldhouwer uit Amersfoort tot het kleinste de tail nagemaakt. Onderzoek Nog voor de bouwvakvakantie is de hele poort gereed. Dan is ook het archeologisch onder zoek afgerond naar de resten van een afwateringskanaal en een oude muur onder de poort. De resten dateren uit ongeveer 1700. Er wordt overlegd of het misschien mogelijk is de 'put' af te dekken met een glazen plaat, zodat belangstellenden een kijkje kunnen nemen. Uitlichten Momenteel worden aan de Gentse Poort ook voorzieningen getroffen voor het uitlichten van de poort. In het kader van het Toeristisch Ontwikkelings plan II zal de poort na de opleve ring 's avonds baden in het licht, zoals nu ook al bij de Kelder- manspoort het geval is. Ook de bolwerken worden verlicht en dit zal gebeuren vanuit het wa ter. Hiernaast komt er in de vest bij de Graauwse Poort binnen kort een fontein. Hulst telt dan drie fonteinen, allemaal vlakbij de poorten. De bouwvakkers van De Bonth en van Huiten zijn nu ook aan de slag gegaan met de de restauratie van de kloos termuur aan de Minderbroeder straat en nemen ook de Dubbele Poort voor hun rekening. De laatste handeling voor de Gent se Poort helemaal af is, is het plaatsen van de sluitsteen. Deze wordt gemaakt door een oud- medewerker van Monumenten zorg. Advertentie PINKSTERPRIJSVRAAG 2002 Vandaag vindt u in de editie Zeeuws-Vlaanderen de Pinksterprijsvraag1 Puzzel gezellig mee en win een van de vele mooie prijzen! Met het aanbrengen van de dekstenen nadert de poort het hoogste punt. foto Camile Schelstraete door René van Stee TERNEUZEN - De aankoop van een bio-artisjokkenkuur le vert de Terneuzense D. de Putter hoogstwaarschijnlijk bijna vijf duizend euro op. De rechtbank in Breda veroordeelde postor derbedrijf Silvana BV uit Venlo onlangs tot het betalen van dit bedrag. De Putter ontving van Silvana in mei 1999 een folder waarin haar een bio-artisjokkenkuur voor 66,95 gulden werd aange boden. Volgens het bijgesloten winnaarsprotocol zou zij ook aanspraak maken op een lede ren bankstel ter waarde van 6700 gulden, danwel de contan te tegenwaarde als zij de kuur zou kopen. „Ik reageer normaal nooit op dergelijke reclame", vertelt De Putter. „Dit keer bleek uit de tekst ondubbelzin nig dat ik een grote prijs had ge wonnen. Daarom besloot ik de stoute schoenen aan te trek ken." Ondanks herhaalde brieven en verzoeken aan Silvana heeft de Putter bijna twee jaar na dato haar prijs nog niet ontvangen. Uit ergernis over deze gang van zaken en als protest tegen de niet aflatende stroom onge wenste reclame van soortgelijke prijzenfestivals besloot ze een jaar geleden gerechtelijke stap pen te ondernemen. „Ik besloot er een principekwestie van te maken"aldus De Putter die nog steeds vurig hoopt dat Silvana alsnog aan haar verplichtingen voldoet. In een eerder stadium was Sil vana al bij de kantonrechter in Tilburg veroordeeld tot het uit keren van de prijs. Het postor derbedrijf ging hiertegen in be roep. Silvana voerde bij de rechtbank in Breda onder meer aan dat De Putter de prijs niet kon krijgen omdat, in tegenstel ling tot wat uit het win- naarsprotocol bleek, de trek king nog niet plaats had gevonden. „Een ander argu ment waarachter zij zich ver scholen, was het feit dat ze een illegaal kansspel organiseerden en dus de prijs niet hoefden uit te keren. Uiteraard veegden de rechters deze argumentatie van tafel", licht advocaat S. Llach- mi uit Terneuzen toe. Inmiddels is de schuld van Sil vana aan De Putter en haar raadsman opgelopen tot bijna 5500 euro. Naast de hoofdsom van het bankstel zijn hierin on der meer ook de wettelijke ren te, buitengewone incassokosten en proceskosten begrepen. Llachmi is vastbesloten zijn aandeel en dat van zijn cliënt te innen. „We hebben nog nooit contact gehad met mensen van Silvana, maar voor zover wij hebben begrepen zit hun be stuurder in Duitsland. Als het moet gaan we het geld daar ha len", zegt hij stellig. Advertentie Gewijzigd treinverkeer Werk aan het spoor l|I wan 17 -23 mei Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Den Haag C/HS-Leiden C 20 t/m 23 mei (Internationaal*) Rotterdam C-Dordrecht 19 t/m 23 mei Groningen-Roodeschool/Delfzijl 21 t/m 23 mei (NoordNed) Roermond-Sittard-Heerlen/ Maastricht Randwyck 21 t/m 23 mei Zwolle-Groningen 22 en 23 mei Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - Bel 0900 - 9296 (€0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. HBHHHIHHHHHHiHHHHHHHHHHHHHH door Inqrid Huibers KRABBENDIJKE - Veel ouders met kinderen op de gerefor meerde Julianaschool in Krab bendijke zijn geschrokken van de melding dat een leerlinge mogelijk met de meningokok- bacterie zou zijn besmet. Of het inderdaad om een geval van nekkramp gaat heeft de GGD niet kunnen vaststellen. „Er is een kweek gemaakt, maar die is mislukt. Dat gebeurt wel eens", zegt directeur V. Slenter van de GGD Zeeland. „Het zag er wel uit als een meningokok- kenbesmetting. Omdat het meisje meteen antibiotica is toegediend, heeft het maken van een nieuwe kweek geen zin." Het meisje is volgens A. Dekker, leerkracht aan de Juliana school, inmiddels stabiel. „Het gaat redelijk goed met haar. Ze reageert gelukkig op de medicij nen." Haar ouders en de andere kinderen in het gezin hebben preventief een antibioticakuur voorgeschreven gekregen. Dat bleek voor de leerlingen van de Julianaschool niet nodig, „De kinderen hadden de afgelo pen twee weken vakantie", zegt Dekker. „Van de GGD hebben we begrepen dat het hooguit een week duurt, voordat een be smetting zich manifesteert, dus de kinderen op school lopen niet direct gevaar." Om ouders gerust te stellen heeft de GGD dinsdag al een brief onder de ouders verspreid. Die zijn desalniettemin onge rust. „Ik behoorlijk geschrok ken van het nieuws", zegt Nan- da Westerweele, moeder van twee kinderen van twee en vier jaar oud. „Nu ben ik extra alert. Zodra ik merk dat één van mijn kinderen koorts krijgt, ga ik naar de dokter." Ook vriendin Addy van Houte, haar kinderen zijn iets ouder, zeven en negen, is geschrokken van het bericht over de eventue le menigokokkenbesmetting. Het komt nu wel heel erg dicht bij", zegt ze. „Gelukkig hebben de kinderen net vakantie ge had." Oma Tanny de Witte, die op vier kleinkinderen staat te wachten, zal blij zijn als ze straks alle maal zijn ingeënt. „Mijn doch ter vertelde dinsdag dat één van de kindjes hier op school mis schien nekkramp had, dan schrik je behoorlijk", zegt ze. „Ik vind het heel verstandig dat de kinderen allemaal worden ingeënt." Roosters De GGD is op dit moment druk bezig om locaties te regelen en roosters te maken voor de eerste vaccinatieronde die donderdag 20 juni begint. Dan worden alle kinderen van één tot en met vijf jaar en pubers van vijftien tot en met achttien jaar ingeënt. Bij die groepen is de kans op com plicaties bij een meningokok- kenbesmetting het grootst. Zo dra het vaccin beschikbaar komt en alle entlocaties bekend zijn, krijgen dekinderen een op roep thuis. Na de zomer worden de kinde ren en pubers tussen de vijf en de vijftien jaar ingeënt. De nieuwste attractie in De Efteling is niet geschikt voor mensen met hartklachten, noch voor hen die lijden aan epilepsie. In de driedimen sionale film over de droom van een pandabeer vliegen de kokosnoten je om de oren en reikt een sissende slang tot aan je neus. Maar er spat ook echt water in je gezicht als ijsschotsen afbreken en de banken zakken scheef als een boom met apen omvalt. De waarschuwing van de direc tie geldt echter niet voor klei ne kinderen. Voor hen blijkt de Pandadroom inderdaad geen medisch gevaar. Inte gendeel, de film is zo levens echt dat ze er alledaagse han delingen in herkennen. Terwijl dikke wolken stoom de zaal vulden, kraaide Imke vrolijk„Het lijkt wel of ma ma in bad zit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41