SER wil instituut privatisering i Meer greep op persoonsdata bedrijven Scheidende prof waarschuwt voor gevaren techniek 3 Viswedstrijd kinderen afgelast na bedreiging Orgaan adviseert over verzelfstandiging van publieke diensten Bandje over ramp Tenerife bewust gewist Borstbeeld Winkelman vindt nieuwe plek Woonhuis vadertje Drees te koop m Politie doorzoekt kantoor van Milieu-offensief Geen BTW voor rijke vereniging Stroom felicitaties voor Isabella Bisschop roept op tot jaar bidden Dolle stier doodt boer Harry Potter mooiste kinderboek RTV Oost krijgt opnieuw brief met dreigement donderdag 16 mei 2002 van onze redactie binnenland SURHUISTERVEEN - Eejn landelijke viswedstrijd voor kinderen op 5 juni is afgelast na bedreigingen door dierenbe schermers. De schoolviscom- petitie van hengelsportblad Beet zou op veertig verschil lende plaatsen in het land wor den gehouden. In Zeeland stonden geen wedstrijden op het programma. Verschillende actiegroepen waaronder de Dierenbescher ming, stichting Wakker Dier, Bont voor Dieren, Animal Freedom, Alle Dieren Vrij, Animal Defense League en Ve- gatopia, dreigen de dag te ver storen. Pierre Bronsgeest, or ganisator van de viscompetitie neemt de dreigementen wel se rieus. De redactie van Beet werd de afgelopen weken gere geld telefonisch en in brieven bedreigd. „Er gaat een enorme dreiging van uit", aldus Brons geest. Op de internetsite iviow.nietin- dehaak.nl vertellen de dieren beschermers dat de schoolvis- competitie wreed is. „Vissen sterven een langzame en pijn volle dood." Actievoerders kondigen aan tijdens de wedstrijden 'gewa pend met waterpistolen, span doeken en protestborden' rond te varen in bootjes en het hen gelen onmogelijk te maken. Bovendien worden alle tegen standers van sportvissen opge roepen in actie te komen. De Dierenbescherming had al le basisscholen een brief ge stuurd met de oproep niet aan de viscompetitie mee te doen. „Maar wij willen alleen vrien delijke actie." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Sociaal-Eco nomische Raad (SER) wil dat een onafhankelijk adviesor gaan de overheid voortaan ad viseert bij het verzelfstandigen van publiekstaken. „Feit is dat privatiseringsoperaties rondom de Nederlandse Spoorwegen en kabelbedrijven niet bepaald de schoonheidsprijs verdienen", lichtte FNV-bestuurder H. van der Kolk gisteren toe. De SER pleit in het ontwerpad vies over het sociaal-econo misch beleid op de middellange termijn (tot 2006), voor de op richting van een onafhankelijk kennisinstituut dat verzelfstan diging van publieke diensten moet voorbereiden, vormgeven en begeleiden. Dit advies aan het toekomstig kabinet wordt morgen bespro ken door werkgevers- en werk nemersorganisaties in de SER. Volgens Van der Kolk zijn in het verleden publieke bedrijven veelal verzelfstandigd uit poli tieke overwegingen. „Het was de afgelopen jaren een politiek stokpaardje. De overheid is niet de deskundige bij uitstek om dit soort van operaties te organise ren", aldus vakbondsman. Succes Inhet advies spreekt de SER van 'gemengde ervaringen'. De pri vatisering van de telecommarkt wordt volgens de raad over het algemeen als een succes erva ren. Bij de NS geldt juist het te genovergestelde. Dit zou volgens de SER komen doordat overheidsbedrijven, door Richard Mooyman HAARLEM - Op last van de Amerikanen is kort na de vlieg ramp op Tenerife in 1977 een ge luidsbandje vernietigd met informatie over de toedracht. Volgens oud-ongevallenonder zoeker B. Groenendijk maakte een Nederlandse onderzoeker heimelijk een opname van zijn vraaggesprek met de betrokken Amerikaanse co-piloot. Het bandje moest echter worden vernietigd, omdat de opname in strijd was met de Amerikaanse wetgeving, aldus Groenendijk. Bij de botsing tussen een KLM- toestel en een vliegtuig van Pan- Am kwamen destijds 583 men sen om het leven. De Spaanse autoriteiten, die het onderzoek leidden, concludeerden al snel dat de KLM-gezagvoerder ver antwoordelijk was, omdat hij zonder toestemming was ge start. De VS maakten tegen die conclusie geen bezwaar, Neder land wel. De RLD, Rijksluchtvaartdienst publiceerde zelfs een eigen rap port waarin werd gewezen op zaken die misgingen in de ver keerstoren en de PanAm-cock- pit. Zo reden de Amerikaanse vliegers in de mist een afslag voorbij en bevond hun toestel rich daarom nog op de baan toen de KLM-jumbo vertrok. Volgens de RLD leidde de com binatie van fouten en misver standen tot de grootste vlieg ramp ooit. De affaire met het stiekem opge nomen geluidsbandje illustreert hoe de betrokken landen elkaar wantrouwden. Nationale be langen speelden bij de nasleep van de ramp een grote rol. Eer der werd al duidelijk dat de Spanjaarden nooit hebben on derzocht of de verkeersleiders mogelijk afgeleid waren door het kijken naar een voetbalwed strijd op de televisie. Volgens Groenendijk, die deze week in Haarlem sprak op een symposium van de Vliegtuig- bouwkundige Studievereniging Sipke Wynia, zouden de eind conclusies over de toedracht van de ramp niet noemenswaar dig zijn beïnvloed als het bandje bewaard was gebleven. „Alle lessen zijn er uiteindelijk wel uitgekomen. Maar er is duide lijk invloed uitgeoefend door de Amerikanen en de Spanjaarden om de verantwoordelijkheid in de richting van de KLM te du wen." GPD vooruitlopend op de liberalise ring van een markt, al werden verzelfstandigd. Daarbij was onvoldoende nagedacht over toegankelijkheid van de des betreffende markt voor con currentie. Hierdoor zijn publie ke monopolies omgezet in pri vate monopolies. Bij de kabel bedrijven is hierdoor de be doelde kwaliteitsimpuls uitge bleven. „Over de verzelfstandiging van de NS kan ook niet worden ge zegd dat het heeft geleid tot be tere prestaties", stelde Van der Kolk. „Deskundige begeleiding is duidelijk nodig." Hoe het nieuwe adviesorgaan eruit moet komen te zien, is nog niet uitge werkt. Zeker is volgens de FNV- bestuurder wel dat de SER ver der gaat dan het voorstel van minister Jorritsma van Econo mische Zaken van vorige week. Zij wil een interdepartemen taal kenniscentrum om de sa menwerking te verbeteren tus sen de verschillende ministeries die bij privatisering zijn betrok ken. „Dat is op zich goed, maar be langrijker is dat er een onafhan kelijk instituut komt." ANP RIDDERKERK - Het borstbeeld van ge neraal II. Winkelman, de opperbevel hebber die precies 62 jaar geleden de Ne derlandse capitulatie moest tekenen, heeft gisterochtend een nieuwe bestem ming gekregen in Ridderkerk in Zuid- Holland. Het beeld werd in 1973 ge plaatst in de Generaal Winkelman-ka zerne in Nunspeet, maar die is inmiddels gesloten. Het beeld van de militair staat nu in Rid derkerk bij de voormalige school waar hij op 15 mei 1940 de Nederlandse over gave tekende. Het schoolgebouw biedt nu onderdak aan een oorlogs- en verzets museum vernoemd naar de verzetsman Johannes Post. Er is ook een gedenkte ken. Een kleindochter van Winkelman was bij de plechtigheid aanwezig. Na de onthul ling door de Inspecteur-Generaal der Krijgsmacht luitenant-generaal C. de Veer werd de capitulatie van ons land herdacht. foto Jos Wesdijk/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet wil dat bedrijven de wettelijke ver plichting krijgen om gegevens over getuigen en verdachten aan politie en justitie te geven ten behoeve van opsporingson derzoeken. Het kabinet stelt daartoe een wetsvoorstel op, omdat door de toename van het aantal moderne technieken en communicatiemiddelen, be drijven steeds meer persoonlij ke gegevens tot hun beschik kinghebben. Justitie en politie kunnen nu nauwelijks gebruikmaken van de persoonsgegevens van be drijven, terwijl ze wel erg bruik baar kunnen zijn voor onder zoek. Een nieuwe wet moet dit veranderen. Het kabinet neemt voor het wetsvoorstel in grote lijnen de voorstellen van de commissie- Mevis over. Vorig jaar onder zocht deze commissie op verzoek van het ministerie hoe gegevens voor strafrechtelijke onderzoeken worden vergaard. Drempel De commissie adviseerde dat al le opsporingsambtenaren via bedrijven de mogelijkheid moe ten krijgen om onder meer naam, adres, woonplaats, fi nanciële positie of relatienet werken van klanten op te eisen. Voorwaarde is dat justitie bezig is met een onderzoek naar een delict waar een maximumstraf van vier jaar of meer op staat. Ook moet justitie de persoon op de hoogte brengen, van wie ze gegevens opvraagt. Gevoelige gegevens, zoals over geloofsovertuiging, politieke gezindheid of gezondheid, mo gen alleen opgevraagd worden wanneer een rechter-commissa- ris daar om vraagt. Niet alleen informatie over een verdachte, maar ook gegevens van mogelij ke getuigen, contactpersonen of slachtoffers kan justitie opvra gen. Het kabinet wil de politie verplichten de inwinning van de gegevens intern te toetsen. Het College Bescherming Persoons gegevens (CPB) kan hier dan toezicht op houden, aldus de re gering. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Sinds enkele weken staat het huis waar 'va dertje' Willem Drees woonde, aan de Beeklaan 502 in Den Haag, te koop. Sommige Hagenaars, onder wie PvdA-fractievoor- zitter Henk Kool willen er een gedenkhuis van maken. „De eigenaars willen gewoon de marktwaarde", zegt de make laar. Makelaar Michel Pluijm somt de aardige elementen aan het voormalige woonhuis van Wil lem Drees op. „De glas-in- loodramen zitten er nog in, de oude deuren zijn prima onder houden en de plafonds zijn nog in de oude staat", vertelt Pluijm. „Maar om nou te zeg gen dat de oude sfeer er nog hangt: nee." Het Dreeshuis is een begrip in destad. ElkerechtgeaardeHa- genaar kent het of weet op z'n minst dat de woning van de legendarische naoorlogse pre mier te vinden is aan de Beek laan. Willem Drees heeft de woning jarenlang gehuurd van dezelfde familie. Na zijn dood in 1989 huurde zoon Jan het In de badkamer van Drees' huis staat nog de originele badkuip. huis en diens naam staat nog op de deur. Nu willen de eige naars het huis verkopen. De vraagprijs is 449.000 euro. Volgens Pluijm geen prijs waarin enig sentiment over de premier is verwerkt. „Het is een realistische vraagprijs", stelt hij. Pluijm wijst op de ou de deurknoppen, de zwarte natuurstenen schouwen, de bewerkte plafonds, de oor spronkelijke tegeltjes in het toilet en de prachtige inge bouwde keukenkast. Onder de keuken is ook een kelder. In de badkamer staat een oude badkuip op pootjes. „Het bad foto Theo Bohmers/GPD dateert uit de jaren dertig", schat Pluijm. „Wel grappig, maar ik zou het niet van deze tijd willen noemen." Het herenhuis telt drie verdie pingen met ruime kamers. „De zoon van Drees heeft het laten behangen toen hij in het huis ging wonen.GPD WAGENINGEN - De politie heeft gistermiddag het pand van de Vereniging Milieu-offen sief (VMO) doorzocht. Volgens het Openbaar Ministerie in Am sterdam zijn goederen in beslag genomen. De 32-jarige verdachte van de moord op Fortuyn werkt al ja ren bij VMO. Volgens een woordvoerder van de vereni ging is de politie twee uur in het gebouw in Wageningen bezig geweest. VMO is hier tevoren over inge licht. De zegsman benadrukte dat de politie 'alles keurig netjes heeft achtergelaten'. Hij noem de de doorzoeking 'niet meer dan logisch'. Het is de bedoeling dat de politie vandaag een gesprek heeft met VMO. De vereniging had dit vo rige week na de bekendmaking dat de 32-jarige VMO-mede- werker verdacht wordt van de moord op Fortuyn aangeboden. De woordvoerder benadrukte nogmaals dat de VMO niets met de moord te maken heeft en het 'walgelijk' te vinden als de 32- jarige man de dader zou zijn. De milieuzaken die VMO voert, zo als vandaag bij de Raad van State, gaan daarom door. ANP BRUSSEL - Sportclubs of buurt- en personeelsverenigingen hoeven geen BTW af te dragen, ook niet als zij financiële re serves hebben opgebouwd. Dat is het gevolg van een uit spraak van het Europese Hof van Justitie na een klacht van de Kennemer Golf Country Club in Zandvoort. De belastingdienst legde de golfvereniging een naheffing op, omdat de club jaar op jaar reserves boekt uit de afdracht van contributie, De belastinginspecteur beschouwde dit als be lastbare winst. De golfvereniging ging in beroep en werd re centelijk door het Europese Hof in het gelijk gesteld. Vereni- gingen horen volgens het hof geen belastingaanslag over hun reserves te krijgen, ook als deze zijn bereikt door de contribu tie bewust hoog te houden en leden weinig gebruik maken van terreinen of gebouwen van de club. ANP DEN HAAG - Ondanks de geruisloze openstelling van het elektronische felicitatieregister voor Isabella komen sinds dinsdag tientallen gelukwensen binnen voor prins Bernhard jr. en prinses Annette met de geboorte van hun dochtertje. Isabella werd maandagochtend vroeg geboren. Het is het tweede kleinkind van prinses Margriet en Pieter van Vollen hoven. Prinses Laurentien, echtgenote van prins Constantijn en dus schoondochter van koningin Beatrix, verwacht begin juni haar baby. Het felicitatieregister voor Bernhard en An nette is te vinden via de site van de RVD. ANP ROERMOND - Hulpbisschop De Jong van Roermond roept rooms-katholieke jongeren in Nederland op om vanaf zondag (Pinksteren) een jaar lang te bidden om de Heilige Geest. Op die manier moet de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland een nieuw elan krijgen. De Jong heeft zijn oproep gericht aan rk-jongerenorganisaties en jongerengroepen in de parochies. Met Pinksteren vieren christenen dat volgens het bijbelboek Handelingen der Apostelen de Pleilige Geest neerdaalde op Jezus' discipelen, waardoor ze bezield werden om het evange lie te verkondigen. ANP BURGWERD - Een 50-jarige man uit het Friese Burgwerd is dinsdagavond door een dolle stier gedood. De boer ging 's avonds nog even het weiland in. Toen hij rond middernacht nog niet thuis was, sloeg zijn familie alarm bij de politie. De man werd door agenten dood in het weiland aange troffen. De stier werd afgemaakt. ANP AMSTERDAM - Harry Potter en de Steen der Wijzen van JK Rowling is door de Nederlandse Kinderjury 2002 uitgeroepen tot mooiste kinderboek aller tijden. Aan de verkiezing declen 101.537 kinderen tussen 6 en 12 jaar mee, ruim twee keer zo veel als voorgaande jaren. De organiserende stichting Collec tieve Propaganda van het Nederlandse Boek heeft dat giste ren bekendgemaakt. Het was voor de vijftiende keer dat de kinderjury het favorie te boek koos. Normaal gaat het om het beste boek in het afge lopen jaar, wegens het jubileum mocht het mooiste boek ooit worden gekozen. De verkiezing had zoals gewoonlijk plaats in twee leeftijdsca tegorieën: 6 tot en met 9 jaar en 10 tot en met 12 jaar. In beide leeftijdsgroepen zegevierde Plarry Potter. ANP zingstijd, vindt Schuurman. „In de technologische cultuur is het eerste en grote gebod: wees zo effectief mogelijk. Het tweede gebod daaraan gelijk is: wees zo efficiënt, zo economisch moge lijk", aldus Schuurman. De normen die uit dit wereld beeld volgen, schenken volgens hem weinig aandacht aan de kosten voor de humaniteit en het milieu. De gangbare visie op techniek staat daarmee lijn recht tegenover het christelijk gedachtengoed, dat leert God en de medemens innig lief te heb ben en zorg te dragen voor de schepping. Schuurman studeerde civiele techniek aan de TU in Delft en promoveerde in 1972 aan de Vrije Universiteit van Amster dam op de dissertatie Techniek en toekomst, confrontatie met wijsgerige beschouwingen. Hij doceerde als bijzonder hoogle raar Reformatorische Wijsbe geerte aan de universiteiten van Delft, Eindhoven en Wagenin gen. Sinds 1983 zit hij voor de RPF in de Eerste Kamer. ANP van onze redactie binnenland DELFT - Vormde vroeger de na tuur de grootste bedreiging voor de mensheid, nu is dat de mo derne techniek. De decennia lange 'overspannen technische beschouwingswijze' heeft ge leid tot afname van de biodiver siteit en een aantasting van de natuurlijke omgeving. Een ethiek van verantwoorde lijkheid moet de blinde verering van de techniek stoppen. Dit betoogde prof. dr. ir. E. Schuur man gisteren in zijn afscheids rede op de Technische Universi teit Delft. Volgens de hoogleraar is het de hoogste tijd voor een heroriëntatie in de cultuur met haar 'brutaliserende huidige technische ontwikkeling'. Schuurman constateert dat nog altijd zeer velen geloven in de techniek en de mogelijk desa streuze gevolgen ei-van over het hoofd zien. Hij schrijft dit toe aan 'de geest van moderniteit en post-moderniteit', die kritische bezinning op de techniek be lemmert. En dat is een centraal probleem in onze cultuur dat, opvallend genoeg, nauwelijks aandacht kreeg in de verkie- Advertentie HENGELO - Bij RTV Oost in Hengelo is gisteren een derde dreigbrief bezorgd. Recher cheurs, die sinds kort iedere ochtend de post bij de regionale omroep openen, hebben de brief in beslag genomen. Over de in houd wil de politie nog geen me dedelingen doen. Vrijdag ontving de omroep een eerste dreigbrief. De inhoud be stond uit drie kogels en een kies lijst voor de Tweede-Kamerver kiezingen waarop lijsttrekkers waren omcirkeld en diverse ma len het woord 'dood' was ge schreven. Zaterdag kwam een brief binnen met een foto van de ko ningin en de tekst 'is dood'. De politie nam daarop extra veilig heidsmaatregelen om koningin Beatrix te beschermen tijdens haar bezoek, dinsdag, aan twee zorgboerderijen in Overijssel. Gisteren kreeg de omroep een telefoontje waarin de komst van een vierde brief werd aangekon digd. ANP PI NOT BLANC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3