PZC Steun voor plan Noorderpolder brunch Dorpscafé wordt besloten club 21 Peuters hangen aan lippen huisarts Zuid-Afrikaanse arts naar kinderafdeling ziekenhuis Dirksland Krabbendijke schrikt van mogelijk geval van meningokokken Raadsmeerderheid voelt veel voor openhouden waterpartij in nieuwe wijk Star-Warsgekte bereikt Zeeland zeeuwse almanak Pandadroom waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 16 mei 2002 Hoor Marcel Modde Z1ERIKZEE - De bouw van wa terwoningen in de Zierikzeese nieuwbouwwijk Noorderpolder is uiterst onzeker geworden. Een raadsmeerderheid van LSD, ChristcnUnie, Groen- Links én de coalitiegenoten CDA en Alert! vindt dat het col lege zonder ijzersterke argu menten de eis van de bewoners tot het openhouden van de vij ver niet naast zich mag neerleg gen. De vijf partijen zijn van mening dat de gemeente haar eindoor deel in deze kwestie niet mag la ten afhangen van de beide pro jectontwikkelaars. Wethouder G, van de Velde-de Wilde (WD) stelt daarentegen dat de ge meente als de derde partner ge houden is aan de gezamelijk ondertekende intentie-over eenkomst. Volgens haar zou het 'onfatsoenlijk' zijn als nu een zijdig wordt besloten de omstre den dertig appartementen uit het totaalplan te schrappen. Ze wil daarom eerst overleg met de projectontwikkelaars, alvorens te besluiten wat verder te doen. Tijdens een bijeenkomst achter gesloten deuren ondernam het college dinsdagavond een laat ste poging de Vereniging Noor derpolder (in oprichting) uit voerig te informeren over de opzet van de nieuwbouwplan- nen. De zitting werd bijge woond door nagenoeg de voltallige gemeenteraad. Alternatieven De bewoners kregen de gele genheid hun alternatieven te presenteren voor de vier appar tementsgebouwen in de water partij. Die gebouwen waren al in de plaats gekomen van twee woontorens, na protest van om wonenden. Maar de aanpassing gaat hen nog niet ver genoeg. Volgens de belangenvereniging zijn de dertig appartementen ook inpasbaar in het bouwblok op de hoek van Sportpark Ban- mnk. Zo blijft het totale aantal van 715 woningen in het uit breidingsplan intact, mét be houd van het vrije uitzicht over de beoogde vijver. De vereniging was bovendien benieuwd te horen hoe onher roepelijk het Masterplan Noor derpolder is en of er binnen die allesomvattende opzet nog ge schoven kan worden. Ook werd duidelijkheid gevraagd over eventuele (overheids)verplich- tingen, waardoor de gemeente niet onder die dertig apparte menten uit zou kunnen komen. Die zijn er inderdaad, aldus de wethouder. Naast de afspraken die daarover zijn gemaakt met de projectontwikkelaars, heeft de gemeente zich te houden aan een door de provincie bepaald bouwvolume. Van de Velde: „Dus ook vanuit het oogpunt van de volkshuisvesting kunnen we niet zomaar dertig woningen schrappen. Schouwen-Duive- land kent een gigantische vraag naar nieuwbouw, waar we op dit moment niet aan kunnen voldoen. Plus dat de provincie heeft bepaald dat er een inten sievere bebouwingsdichtheid moest komen, passend bij het stedelijk karakter van Zierik- zee." Verenigingsvoorzitter C. Polderman zei gisteren in een reactie 'een goed gevoel' te heb ben overgehouden aan de bij eenkomst. „Ik heb in ieder geval het idee dat onze suggesties se rieus worden genomen. Er is naar ons geluisterd, we worden nu bij de planontwikkeling be trokken. Dat op zich is al heel wat." Vertraging De bewoners weten zich verze kerd van een brede poltieke steun. Vertegenwoordigers van de fracties van Leefbaar Schou- wen-Duiveland (LSD), Groen- Links, CDA, ChristenUnie en Alert! geven aan zeer zwaar aan hun standpunt te tillen. „Als het college niet luistert naar deze duidelijke boodschap, vraagt het om problemen", verwijst LSD-fractievoorzitter P. Berre- voets-Ringelberg naar vertra gende juridische procedures. „Het college moet met heel goe de argumenten komen om dit al ternatief af te wijzen", vindt CD A-voorman R. van der Wek ken. Coalitiegenoot Alert! laat zich bij monde van fractievoor zitter J. Koopman in soortgelij- VLISSINGEN - Ze zijn zich al sinds gisteren aan het voorbe reiden voor Episode II: Attack of the Clones. De nieuwste Star Wars film is vanavond exclusief te zien in Vlissingen. Fans uit het hele land hebben zich in bio scoop CineCity verzameld voor de voorpremière. De echte première is om acht uur in Amsterdam. „Maar dat is een bobo-feestje", zegt Sven Damman van de fanclub Echo Base. „De echte fans zitten in Vlissingen." Officieel mag de film pas morgen in Nederland worden vertoond, omdat hij vandaag eerst uitkomt in de Verenigde Staten. Voor Amster dam en Vlissingen is een uitzon dering gemaakt. Dat veel. fans niet kunnen wachten is wel dui delijk. „Een heleboel bioscopen beginnen om één minuut over twaalf, dan is het de zeventien de." Drie j aar geledentoen de vorige Star Wars film, The Phantom Menace, uitkwam, was er een soortgelijk feestje in Vlissingen. „Er kan hier ontzettend veel", vertelt Damman 'enthousiast. „Daarom is Vlissingen zo leuk. Ze leggen ons geen strobreed in de weg. Dat is in de randstad wel anders. Ik denk niet dat we daar in een bioscoop hadden kunnen slapen." THX De fanclub heeft speciaal voor Vlissingen gekozen, omdat de bioscoop beschikt over het geluidssysteem THX. „Veel fans willen het niet alleen zo goed mogelijk zien, maar ook horen." Echo Base houdt de fans bezig, tot het grote moment daar is. Ze kunnen computergames spelen, documentaires bekijken en natuurlijk Star-Warsspulletjes kopen. De opbrengst van de voorpremière gaat naar de stichting Bio-kinderrevalidatie in Arnhem, die zich richt op be geleiding, verzorging, huisves ting, scholing en revalidatie van gehandicapte kinderen. Kinde ren van mytylschool De Sprien- ke uit Goes zijn vanavond te gast op het premièrefeestje. Attack of the Clones is de vijfde Star-Warsfilm. De serie begon •n 1977 met A new hope. De volgorde van de films is wat ver warrend. Het chronologische verhaal begint met de vierde film, The Phantom Menace. At tack of the Clones is, hoewel het de vijfde film is die wordt uitge bracht, chronologisch gezien het tweede deel. De voorstelling van vanavond is uitverkocht. De film is vanaf morgen te zien. Huisarts H. Roth uit Scharendijke leest voor aan de peuters in peuterspeelzaal De Kokkel in Scharendijke. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Hij bekijkt het van heel dichtbij, peuter Rob. Hij wil vooral niets missen van de plaatjes in het voor leesboek dat buisarts H. Roth in het ka der van de Nationale Voorleesdag heeft meegebracht naar peuterspeelzaal De Kokkel in Scharendijke. De peuters hangen aan zijn lippen. Roth kwijt zich met verve van zijn taak. „Ervaring? Jazeker, ik heb mijn eigen kinderen ook vaak voorgelezen. Dat is alweer een poosje geleden hoor, want de jongste is nu negen." Roth, gezeten op een houten kinderstoeltje, leest voor uit Dierensoep van Betty Sluyze en Alex de Wolf. Een verhaal over een klein meisje dat haar moeder soep ziet maken en vervolgens zelf ook - op ge heel eigen wijze - aan het kokkerellen slaat. De kinderen leven mee. Rob krijgt al snel gezelschap van een paar andere dreumessen die gebiologeerd naar de plaatsjes in het boek kijken. Roth leest onverstoorbaar door. Trekt bij de tekst passende grimassen en heeft geen enke le moeite de kinderen mee te nemen in het verhaal. Voorlezen, weet juf Jos de Vos van de Scharendijkse peuterspeelzaal, werkt rustgevend voor kinderen. „Wij doen het hier heel vaak en ze worden er altijd weer helemaal rustig van." Ook elders op Schouwen-Duiveland foto PieterHonhoff meldden zich voorlezers op peuter speelzalen. Willem Barentz las op CBS Onder de Wieken in Burgh-Haamstede voor uit een boek over de overwintering op Nova Zeinbla. Directeur H. J. Doele- man van bakkerijgrondsstoffenfabriek Koninklijke Zeelandia uit Zierikzee had 'Een dikke vette pannekoek' van Loek Kopmans uitgekozen om voor te lezen aan de kinderen van kinderdag verblijven Dikkertje Dap en Koeke- loertje in Zierikzee. Advertentie Weken van het reisboek bij aankoop van een reisboek gratis de reisboekenalmanak WEG vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu Lente-uitjessoep en vegetarische aspergeschotel of asperges met gerookte zalm en ijs met aardbeien voor 11,50 of 9,- (vegetarisch menu) zaterdag 18 mei Annie M.G. Schmidtdag 10.30-12.00 uur Kijk dat is nou Annie 14.30-16.30 uur Meidengroep Geen paniek liedjes van Annie M.G. Schmidt kijk ook op www.drukkerijmiddelburg.nl door Inge Heuff ZONNEMAIRE - De viering van het 25-jarig bestaan van ca fé d'Ouwe Smisse in Zonnemai- re, was bijna ook de sluiting ge worden. Maar door actie van enkele vaste klanten die met een nieuwe opzet kwamen, blijft het café behouden, zij het vanaf 1 oktober als een besloten club. En Zonnemaire is een galerie rijker. Wie d'Ouwe Smisse niet kent, weet bij binnenkomst niet wat hij ziet. Behalve enkele tafeltjes en de grote schouw waar vroe ger de smid werkte, bevinden zich er ook twee grote vitrines vol replica's van motoren en het door Schultz gecreëerde hondje Snoopy. Er staat een grote juke box en achter de toog rijen LP's. Aan de volgehangen muren ook foto's van uitbater Jo Linssen met coryfeeën als Pia Beek en Rita Reys. Muziek, daar draait het vooral om bij Linssen. Jazz, pop, blues, fado, boogie woogie, veel muziek uit de jaren dertig, veertig en vijftig. Gedraaid met een volume waar ook nog bij ge praat kan worden. „Tja, dit café is niet zo populair bij het grote publiek", stelt Linssen zelf vast. „Maar dat hoeft van mij ook niet. Het is een hobby." De hoofdstedelijke Sherry Bo dega stond hem voor ogen toen hij d'Ouwe Smisse opende. Maar alleen wijn en aperitieven schenken, zou waarschijnlijk te elitair zijn voor deze streek. Daarom zijn er ook bieren en zwaardere alcoholische dran ken te bestellen. Langzamerhand liep de belang stelling voor het café terug. Nu komen er op de vrijdag- en za terdagavond vanuit de verre omgeving vooral de liefhebbers van 'zijn' muziek. Op de zon- Jo Linssen in zijn nieuwe galerie. dagmiddag wil een argeloze toerist wel eens binnenwande len. De strengere alcoholcontro les maakt het echter voor de mensen die met de auto moeten komen, minder leuk om even een pilsje te halen, „Ik probeer wel de teletaxi te promoten hoor, niet zoveel mensen weten dat die bestaat." Maar op het eind van de afgelopen jaren moest er telkens geld bij om de kas kloppend te krijgen. En dus besloot de uitbater na 25 jaar er mee te stoppen. Daarop kwam een aantal vaste klanten in actie. Zij verzonnen het idee van de besloten club. Vanaf 1 oktober kunnen alleen nog leden toegang krijgen tot het café. „Nou", zwakt Linssen af, „vaste klanten die hier alleen een paar weken in de zomer komen, kunnen wel via de zij deur naar binnen." De contri butiebedragen leveren de ba sis waarop Linssen open kan blijven. „Ik ben toch wel blij dat ik niet dicht ga. Wat moet je dan?" Het 25-jarig bestaan werd ge vierd in wat nuzi jn nieuwe hob- ke bewoordingen uit. De SGP schaarde zich vorige maand nog in het kamp van de oppositie. De resultaten van de bijeenkomst heeft de partij echter doen op schuiven in de richting van het collegeplan, laat C. Flikweert weten. Hij zegt 'teleurgesteld' te zijn over de gepresenteerde al ternatieven. „Ik had na alle commotie ver wacht dat de bewoners met duidelijk te verwezenlijken plannen zouden komen." De co alitiepartijen WD en PvdA zijn tot dusver altijd achter het col lege blijven staan. door Famke van Loon DIRKSLAND - Het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis in Dirks land gaat Zuid-Afrikaanse kin derartsen aantrekken om de af deling kindergeneeskunde te versterken. Per 1 juli zal de eer ste arts aan de slag gaan. De di rectie van het ziekenhuis streeft uiteindelijk naar 'drie tot vier' eigen, fulltime kinderartsen. Net als veel andere ziekenhui zen in Nederland, zoals de Stichting Oosterscheldezieken- huizen in Goes en Vlissingen, kampt ook het Dirkslandse hos pitaal met een tekort aan kin derartsen. K. van Kralingen, di recteur patiëntenzorg, vertelt dat zijn ziekenhuis op dit mo ment één specialist en 'een waarnemers-peloton' tot zijn beschikking heeft voor de kin dergeneeskunde. Deze bezet ting maakt de afdeling kwets baar, mede vanwege het beroep dat op deze kleine groep artsen gedaan wordt. Wervingsacties in Nederland en België ten spijt is de ziekenhuis directie er tot nu toe niet in ge slaagd de afdeling uit te brei den. Naast het tekort aan deze arsten op de arbeidsmarkt speelt de grootte van het zieken huis het bestuur parten - een klein team brengt meer werk op onregelmatige tijden met zich mee. Het aankondigde vertrek van de enige kinderarts, dit na jaar, noopt het Dirkslandse hos pitaal tot actie. Want ook het sa menwerkingsverband met Medisch Centrum Rijnmond Zuid (MCRZ) kan dit dreigende gat niet opvullen. Gezien de af stand tot het eerste, volwaardig ziekenhuis vindt de directie een op volle kracht draaiende afde ling kindergeneeskunde voor Goeree-Overflakkee 'onmis baar'. Samenwerking Het Van Weel-Bethesda Zieken huis heeft zijn hoop gevestigd op het aantrekken van deze spe cialisten kindergeneeskunde uit Zuid-Afrika. Een weg, die eer der dit jaar ook al werd bewan deld om het team van Zieken huis Walcheren in Vlissingen te versterken. De eerste Zuid- Afrikaanse kinderarts, Singh uit Pietermaritzburg, zal op 1 juli in Dirksland beginnen. Naast de samenwerking met het MCRZ wordt hij bij zijn werk vaktechnisch ondersteund door het Sophia Kinderziekenhuis en het Leids Universitair Medisch Centrum. Het is vooralsnog de bedoeling dat Singh voor één jaar op Goeree-Overflakkee blijft. Van Kralingen benadrukt dat daarmee het Dirkslandse pro bleem op de afdeling kinderge neeskunde niet is opgelost. Weliswaar kan Singh de ver trekkende arts vervangen, maar meer specialisten zijn nodig om de positie van deze groep te ver stevigen. „Ons streven is drie tot vier kinderartsen, die deels bij ons en deels in de grote centra in dienst zijn", aldus de directeur patiëntenzorg. Van Kralingen hoopt in 'de loop van de zomer' financieel de ruimte te krijgen om nog een kindergeneeskundig specialist uit Zuid-Afrika naar Dirksland te kunnen halen. Advertentie met zeezicht .'/Sffijfe'') door Ingrid Huibers KRABBENDIJKE - Veel ouders met kinderen op de gerefor meerde Julianaschool in Krab bendijke zijn geschrokken van de melding dat een leerlinge mogelijk met de meningokok- bacterie zou zijn besmet. Of het inderdaad om een geval van nekkramp gaat heeft de GGD niet kunnen vaststellen. ,Er is een kweek gemaakt, maar die is mislukt. Dat gebeurt wel eens", zegt directeur V. Slenter van de GGD Zeeland. „Het zag er wel uit als meningokokken- besmetting. Omdat het meisje meteen antibiotica is toege diend, heeft het maken van een nieuwe kweek geen zin." Het meisje is volgens A. Dekker, leerkracht aan de Juliana school, inmiddels stabiel. „Het gaat redelijk goed met haar. Ze reageert gelukkig op de medicij nen." Haar ouders en de andere kinderen in het gezin hebben preventief een antibioticakuur voorgeschreven gekregen. Dat bleek voor de leerlingen van de Julianaschool niet nodig. „De kinderen hadden de afgelo pen twee weken vakantie", zegt Dekker. „Van de GGD hebben we begrepen dat het een week duurt, voordat een besmetting zich manifesteert, dus de kinde ren lopen niet direct gevaar. Om ouders gerust te stellen heeft de GGD dinsdag al een brief onder de ouders verspreid. De GGD is op dit moment druk bezig om locaties te regelen en roosters te maken voor de eerste vaccinatieronde die donderdag 20 juni begint. Dan worden alle kinderen van één tot en met vijf jaarenpubers van vijftien toten met achttien jaar ingeënt. Zo dra het vaccin beschikbaar komt en alle entlocaties bekend zijn, krijgen de kinderen een op roep thuis. Na de zomer worden de kinderen en pubers tussen de vijf en de vijftien jaar ingeënt. Advertentie Gewijzigd treinverkeer II p Weitt A.tn hol «jtimi y|| Mn 17 23 tW Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur Den Haag C/HS-Leiden C 20 t/m 23 mei (Internationaal*) Rotterdam C-Dordrecht 19 t/m 23 mei Groningen-Roodeschool/Delfzijl 21 t/m 23 mei (NoordNed) Roermond-Sittard-Heerlen/ Maastricht Randwyck 21 t/m 23 mei Zwolle-Groningen 22 en 23 mei Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - Bel 0900 - 9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. foto Pieter Honhoff by is: de naastgelegen wagen- makerij die hij heeft verbouwd tot galerie. Linssen is zelf de eerste exposant. Aan de witte muren hangen vele jaren Zon nemaire en 25 jaar aan klanten van d'Ouwe Smisse, gevangen door de camera. Linssen weet nog niet wie de volgende expo sant wordt. Wie belangstelling heeft, kan hem bellen. Maar eerst gaat hij met vakantie. Van af half juni kunnen belangstel lenden de foto's in de galerie bekijken. Daarna ziet hij wel verder. De nieuwste attractie in De Efteling is niet geschikt voor mensen met hartklachten, noch voor hen die lijden aan epilepsie. In de driedimen sionale film over de droom van een pandabeer vliegen de kokosnoten je om de oren en reikt een sissende slang tot aan je neus. Maar er spat ook echt water in je gezicht als ijsschotsen afbreken en de banken zakken scheef als een boom met apen omvalt. De waarschuwing van de direc- tie geldt echter niet voor klei ne kinderen. Voor hen blijkt de Pandadroom inderdaad I geen medisch gevaar. Inte gendeel, de film is zo levens echt dat ze er alledaagse handelingen in herkennen, j Terwijl dikke wolken stoom de zaal vulden, kraaide Imke vrolijk: „Het lijkt toel of ma ma in bad zit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37