Campagne tegen alcohol en tabak brunch Regeling voor klokkenluiders Nrd-Beveland 21 Star-Warsgekte bereikt Vlissingen Krabbendijke schrikt van mogelijk geval van meningokokken i GGD wijst scholieren op gevaren van genotsmiddelen Smit Tak bergt gezonken schip Ongeval in Goes Tholen steekt Markt in het nieuw Middelburger vernielt lamp Ruit winkel vernield zeeuwse almanak Pandadroom PZC BEVELANDEN/THOLEN donderdag 16 mei 2002 HrwRob Paardekam GOES - De GGD begint eind mei met een project dat scholie ren moet wijzen op de gevaren van alcohol en tabak. Basis scholen uit de gemeenten Goes, Reimerswaal en Borsele doen eraan mee. Het project Genotmiddelen BV, zoals de GGD het heeft ge- WAARDE - Het wrak van de Er- tina, het binnenschip waarvan het schippersechtpaar Lint deze week vlak voordat het zonk wist te vluchten, zal door de firma Smit Tak worden geborgen. Het bergingsbedrijf is van plan vandaag stroppen om de romp van het schip te schuren, zodat twee bokken het wrak van de bodem van de Schaar van Waar de kunnen trekken. Morgen ar riveert de eerste bok ter plaatse, waarna de bergers op zaterdag proberen het wrak te kantelen. Dinsdag zullen de twee bokken tegelijk de Ertina lichten. DeErtina is 67 meter lang, 8,22 meter breed en steekt 2,5 meter diep. Het schip was geladen met kolengruis. Tijdens de storm in de nacht van maandag op dins dag ging de lading schuiven, waardoor het schip kapseisde. De Belgische schipper en zijn echtgenote konden zich ternau wernood met de reddingssloep uit de voeten maken en werden vrij snel daarna opgepikt door een collega-binnenschipper. De Ertina was toen al gezonken. Door het schip eerst te kantelen wil Smit Tak proberen de lading kolengruis zoveel mogelijk mee terug naar bóven te krijgen. De Ertina ligt niet in de hoofdvaar geul maar in de Schaar van Waarde, waardoor overigens ook nog wel wat scheepvaart verkeer gaat. Twee boeien geven de plek aan waar het wrak ligt. noemd, richt zich op leerlingen die de stap van basisonderwijs naar het voortgezet onderwijs maken. Dat zou het ideale mo ment zijn om voorlichting te ge ven, omdat kinderen op steeds jongere leeftijd gaan experi menteren met drank en tabak. Uit onderzoek is gebleken dat het vaak rond het twaalfde jaar is; precies de leeftijd waarop de overstap naar de middelbare school wordt gemaakt. Veel jon geren die later problemen on dervinden, geven achteraf aan dat ze die overgang als breek punt ervaren. Interactief Het project, waar ook het ZCAD bij betrokken is, bestaat uit drie activiteiten. De eerste vindt plaats op het moment dat scho lieren nog op de basisschool zit ten. Voor cle leerlingen uit groep acht heeft podium 't Beest in Goes een zogeheten inspring- theaterproductie opgezet. Het gaat om een interactieve toneel voorstelling, waarbij scholieren zelf het verloop van een scène en dus de afloop kunnen bepalen. In augustus zijn er activiteiten op de Vlasmarkt en volgend jaar, als de betreffende leerlin gen brugklassers zijn, krijgt het project een vervolg op de mid delbare school. Volgens projectcoördinator Christine Dingemanse van de GGD doen er in eerste instantie twaalf basisscholen mee: vier uit elke deelnemende gemeente. „Omdat het de eerste keer is, hebben we bewust gekozen voor deze beperkte schaal", legt ze uit. Het gaat overigens om scho len van alle signaturen. Bij suc ces wordt het project voortgezet en wellicht uitgebreid. Het nieuwe project is een onder deel van het grotere project Pre- GOES - Een zestienjarige brom- fietsster uit de gemeente Borse le is gistermiddag even na twee uur gewond geraakt toen zij ten val kwam in de Van Doorne straat in Goes. Het meisje reed met haar brom fiets over de Van Doornestraat, komende uit de richting van de Lijnbaan en reed over een rij strook waar werk in uitvoering was. Zij wilde daarom van rij strook wisselen maar door een opstaande rand in het wegdek kwam zij ten val. Zij liep daarbij enkele schaafwonden en een ge wonde voet op. Over schade aan de bromfiets is niets bekend. Advertentie Weken van het reisboek bij aankoop van een reisboek gratis de reisboekenalmanak WEG vanavond vanaf* 17.30 uur Brasseriemenu Lente-uitjessoep en vegetarische aspergeschotel of asperges met gerookte zalm en ijs met aardbeien voor 11,50 of 9,- (vegetarisch menu) zaterdag 18 mei Annie M.G. Schmidtdag 10.30-12.00 uur Kijk dat is nou Annie 14.30-16.30 uur Meidengroep Geen paniek liedjes van Annie M.G. Schmidt kijk ook op www.drukkerijmiddelburg.nl De Markt in Tholen-stad moet, onder meer door het plaatsen van meer groen, een mooier aanzicht krijgen. door Rob Paardekam THOLEN - Het Thoolse ge meentebestuur wil de Markt in Tholen-stad flink onder han den nemen. Tijdens een bij eenkomst in gemeenschaps centrum Meulvliet worden be woners geïnformeerd over de herinrichting. De Markt moet een fraaier aanzicht krijgen door onder meer het plaatsen van meer groen. Concreet betekent dat de komst van twee massale kastanjebomen bij de water pomp en bomenrijen langs het trottoir aan de noordoostzijde en langs de Oudelandestraat. Om overlast voor omwonen den te beperken, is gekozen voor sierperen. Deze bomen hebben een smalle kroon, die maximaal drie meter breed wordt. Het groenplan voorziet ook in de komst van negen bloemschalen die verspreid over de Markt geplaatst zullen worden. Herbestraten Het tweede deel van de herin richting bestaat uit het herbe straten van de rijbaan van de Markt. Het gaat hierbij om het gedeelte tussen de Molenvliet - sestraat en de Paulinastraat. Om de doorgaande rijrichting duidelijk te maken, zal er een inritconstructie op gelijk ni veau met de rijbaan worden gemaakt ter hoogte van num mer 15. Deze verandering moet duidelijk maken dat het door gaande verkeer de route rich ting Paulinastraat moet ne men. foto Willem Mieras Aanstaande dinsdag (21 mei) kunnen bewoners van Tholen de plannen inzien tijdens een inloopavond in Meulvliet. Wethouder L. van Doorn (openbare werken) zal eventu ele vragen beantwoorden. De avond duurt van 19.30 tot 21.00 uur. De plannen liggen tot en met 10 juni ook ter inza ge in het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. MIDDELBURG - Een zeven tienjarige Middelburger is dins dagavond op het Groene Woud in zijn woonplaats aangehou den voor vernieling. Een voorbijganger had gezien dat de man in een tunnel de tl- verlichting had vernield en een stuk plexiglas mee wilde ne men. Hij belde de politie. De jongen wordt doorgestuurd naar het Halt-bureau. Advertentie Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Den Haag C/HS-Leiden C 20 t/m 23 mei (Internationaal*) Rotterdam C-Dordrecht 19 t/m 23 mei Groningen-Roodeschool/Delfzijl 21 t/m 23 mei (NoordNed) Roermond-Sittard-Heerlen/ Maastricht Randwyck 21 t/m 23 mei Zwolle-Groningen 22 en 23 mei Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - Bel 0900 - 9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Ze zijn zich al sinds gisteren aan het voorbe reiden op Episode II: Attack of the Clones. De nieuwste Star Wars film is vanavond exclusief te zien in Vlissingen. Fans uit het hele land hebben zich in bio scoop CineCity verzameld voor de voorpremière. De echte première is om acht uur in Amsterdam. „Maar dat is een bobo-feestje", zegt Sven Damman van de fanclub Echo Base. „De echte fans zitten in Vlissingen." Officieel mag de film pas morgen in Nederland worden vertoond, omdat hij vandaag eerst uitkomt in de Verenigde Staten. Voor Amster dam en Vlissingen is een uitzon dering gemaakt. Dat veel fans niet kunnen wachten, is wel duidelijk. „Een heleboel biosco pen beginnen om één minuut over twaalf, dan is het de zeven tiende." Feestje Drie j aar geleden, toen de vorige Star Wars film, The Phantom Menace, uitkwam, was er een soortgelijk feestje in Vlissingen. „Er kan hier ontzettend veel", vertelt Damman enthousiast. „Daarom is Vlissingen zo leuk. Ze leggen ons geen strobreed in de weg. Dat is in de randstad wel anders. Ik denk niet dat we daar in een bioscoop hadden kunnen slapen." De fanclub heeft speciaal voor Vlissingen gekozen, omdat de bioscoop beschikt over een THX-geluidssysteem. „Veel fans willen het niet alleen-£qï. goed mogelijk zien, maar ook horen." Bovendien heeft Sven een band met Vlissingen: hij komt er oorspronkelijk van daan. Echo Base houdt de fans bezig, tot het grote moment daar is. Ze kunnen computergames spelen, documentaires bekijken en na tuurlijk Star-Warsspulletjes kopen, De traditie om voor de première van een Star-Wars- film bij elkaar te komen is ont staan in Amerika. „Bij de eerste film gingen mensen in de rij staan. Het was een enorme hy pe." Later ontstonden de 'line ups', georganiseerde rijen. Het wachten op een kaartje werd ge bruikt om een feestje te bouwen. Kiezerspas Dat Star-Warsfans niet wereld vreemd zijn, bleek gisteren bij de Vlissingse stembureaus. Een aantal fans had een kiezerspas aangevraagd om tijdens de 'li- ne-up' te kunnen stemmen. De opbrengst van de voorpre mière gaat naar de stichting Bio-kinderrevalidatie in Arn hem, die zich richt op begelei ding, verzorging, huisvesting, scholing en revalidatie van ge handicapte kinderen. Kinderen van mytylschool De Sprienke uit Goes zijn vanavond te gast op het premièrefeestje. Attack of the Clones is de vijfde Star-Warsfilm. De serie begon in 1977 met A new hope. De volgorde van de films is wat ver warrend. Het chronologische verhaal begint met de vierde film, The Phantom Menace. At tack of the Clones is, hoewel het de vijfde film is die wordt uitge bracht, chronologisch gezien het tweede deel. De voorstelling van vanavond is uitverkocht. De film is vanaf morgen te zien. ventie Middelengebruik Oos- terschelderegio. Daaraan doen alle gemeenten in die regio mee. Het heeft als doel de preventie activiteiten op het gebied van het liskant gebruik van genot middelen te intensiveren. Dat het project Genotmiddelen BV maar in drie gemeenten wordt uitgevoerd, heeft ermee te ma ken dat de rest de voorkeur geeft aan andere activiteiten uit het pakket. door Ingrid Huibers KRABBENDIJKE - Veel ouders met kinderen op de gerefor meerde Julianaschool in Krab bendijke zijn geschrokken van de melding dat een leerlinge mogelijk met de meningokok- bacterie zou zijn besmet. Of het inderdaad om een geval van nekkramp gaat heeft de GGD niet kunnen vaststellen. „Er is een kweek gemaakt, maar die is mislukt. Dat gebeurt wel eens", zegt directeur V. Slenter van de GGD Zeeland. „Het zag er wel uit als een meningokok- kenbesmetting. Omdat het meisje meteen antibiotica is toegediend, heeft het maken van een nieuwe kweek geen zin." Het meisje is volgens A. Dekker, leerkracht aan de Juliana school, inmiddels stabiel. „Het gaat redelijk goed met haar. Ze reageert gelukkig op de medici j - nen." Haar ouders en de andere kinderen in het gezin hebben preventief een antibioticakuur voorgeschreven gekregen. Dat bleek voor de leerlingen van de Julianaschool niet nodig. „De kinderen hadden de afgelo pen twee weken vakantie", zegt Dekker. „Van de GGD hebben we begrepen dat het hooguit een week duurt, voordat een be smetting zich manifesteert, dus de kinderen op school lopen niet direct gevaar." Extra alert Om ouders gerust te stellen heeft de GGD dinsdag al een brief onder de ouders verspreid. Die zijn desalniettemin onge rust. „Ik ben behoorlijk ge schrokken van het nieuws"zegt Nanda Westerweele, moeder van twee kinderen van twee en vier jaar oud. „Nu ben ik extra alert. Zodra ik merk dat één van mijn kinderen koorts krijgt, ga ik naar de dokter." Ook vriendin Addy van Houte, haar kinderen zijn iets ouder, zeven en negen, is geschrokken van het bericht over de eventue le menigokokkenbesmetting. „Hetkomtnu wel heel erg dicht bij", zegt ze. „Gelukkig hebben de kinderen net vakantie ge had." Oma Tanny de Witte, die op vier kleinkinderen staat te wachten, zal blij zijn als ze straks alle maal zijn ingeënt. „Mijn doch ter vertelde dinsdag dat één van de kindjes hier op school mis schien nekkramp had, dan schrik je behoorlijk", zegt ze. „Ik vind het heel verstandig dat de kinderen allemaal worden ingeënt." Roosters De GGD is op dit moment druk bezig om locaties te regelen en roosters te maken voor de eerste vaccinatieronde die donderdag 20 juni begint. Dan worden alle kinderen van één tot en met vijf jaar en pubers van vijftien tot en met achttien jaar ingeënt. Bij die groepen is de kans op com plicaties bij een meningokok- kenbesmetting het grootst. Zo dra het vaccin beschikbaar komt en alle entlocaties bekend zijn, krijgen de kinderen een op roep thuis. Na de zomer wor den de kinderen en pubers tus sen de vijf en de vijftien jaar in geënt. Advertentie met zeezicht m 1 Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 door Ingrid Huibers WISSENKERKE - VoorNoord- Bevelandse ambtenaren die misstanden in de gemeentelijke organisatie aan de kaak willen stellen, is een aparte klokken- luidersregeling opgesteld. Ambtenaren die fraude, vriend- jespoltiek of andere dwalingen aan het licht brengen, zijn bij hun bazen maar zelden favoriet. Een speciale klokkenluiders- verordening moet ervoor zorgen dat ambtenaren toch kunnen klikken, zonder dat zij voor hun baan hoeven te vrezen. Een ambtenaar die een vermoe den van een misstand wil mel den, kan daarvoor in eerste in stantie terecht bij zijn chef of diens leidinggevende. Ook kan hij de vertrouwenspersoon in de organisatie aanspreken. In dien de betrokken ambtenaar dat wil, kan hij anoniem blij ven. Is hij het bovendien niet eens met de afhandeling door burge meester en wethouders, dan kan de ambtenaar vervolgens te recht bij een onafhankelijk meldpunt. Daartoe is onlangs de Landelijke Commissie Klok kenluiders gemeentelijke over heid opgezet, die voor 125 ge meenten als meldpunt geldt. Onderzoek Het meldpunt kan, indien no dig, zelf een onderzoek instel len. Ook kan er worden besloten het onderzoek of gedeelten daarvan aan deskundigen uit te besteden. Burgemeester en wet houders zij n verplicht het meld punt alle gevraagde inlichtin gen te verschaffen. De discussie rondom klokken luiders werd volop aangezwen geld door de zaak van commis sieambtenaar P. van Buitenen, die eind 1998 misbruik en vriendjespolitiek in de Europe se Commissie aan het licht bracht. Dat leidde uiteindelijk tot het aftreden van de com missie. Van Buitenen kwam door zijn actie in de proble men en werd op non-actief ge steld. Hij kreeg later een andere ambtelijke functie bij de com missie. Op dit moment is klokkenluider A. Bos volop in het nieuws. De oud-directeur van bouwbedrijf Koop Tjuchem speelt een be langrijke rol in het onderzoek naar de omkoping van ambte naren door bouwbedrijven. De Noord-Bevelandse regeling werkt met terugwerkende kracht sinds januari 2002. VLISSINGEN - Van een win kelpand in de Paauwenburgweg in Vlissingen is in de nacht van dinsdag op woensdag een ruit vernield. De schade bedraagt meer dan 1500 euro. Star-Warsfans bouwen een feestje terwijl ze in CineCity wachten op Episode II: Attack of the Clones. foto Ruben Oreel De nieuwste attractie in De Efteling is niet geschikt voor mensen met hartklachten, noch voor hen die lijden aan epilepsie. In de driedimen sionale film over de droom van een pandabeer vliegen de kokosnoten je om de oren en reikt een sissende slang tot aan je neus. Maar er spat ook echt water in je gezicht als ijsschotsen afbreken en de banken zakken scheef als een boom met apen omvalt. De waarschuwing van de direc tie geldt echter niet voor klei ne kinderen. Voor hen blijkt de Pandadroom inderdaad geen medisch gevaar. Inte gendeel, de film is zo levens echt dat ze er alledaagse han delingen in herkennen. Ter wijl dikke wolken stoom de zaal vulden, kraaide Imke vrolijk: Het lijkt wel of ma ma in bad zit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33