Real Madrid bekroont eeuwfeest De druk zal gigantisch zijn Cipollini moet nog jaar wachten op rittenrecord Sportbonden zetten zich af tegen Geesink Badmintonmedaille geen toevalstreffer Frankrijk als leider naar WK PSV opnieuw sportiefste ploeg Haas zet Schalken weer opzij Gokkers klagen Schumacher aan Finland-Nederland op hardcourt Bayer Leverkusen grijpt in korte tijd naast drie hoofdprijzen Feyenoord treft Real Madrid in Super Cup Advocaat roept Paul Bosvelt op donderdag 16 mei 2002 PARIJS - Ook in de laatste ranglijst gepubliceerd voor het we reldkampioenschap voetbal blijft Frankrijk aan kop. De Eu ropees- en wereldkampioen sprokkelde op de Fifa-ranglijst 802 punten bijeen en blijft daarmee de Zuid-Amerikaanse landen Brazilië en Argentinië (beide 784 punten) voor. Oranje staat negende (703 punten). Afgaande op de Fifa-ranglijst wordt nog eens bevestigd dat groep F op de WK de 'groep des doods' is. Argentinië (2e), Engeland (12e), Zweden (19e) en Nigeria (27e) vormen duidelijk de sterkst bezette poule. ANP/AFP ZEIST - PSV is voor het tweede opeenvolgende seizoen de sportiefste ploeg in het betaalde voetbal geweest. PSV krijgt 7500 euro van KNVB-sponsor Nationale Nederlanden. Het geld moet besteed worden aan een sociaal project. FC Volen- dam eindigde achter PSV als tweede, derde werd FC Gronin gen. Sparta en RBC eindigden in die volgorde ook nog binnen de eerste vijf. Als onspoxdiefste ploeg kwam Fortuna Sittard uit de bus. Bij de beoordeling wordt onder meer gekeken naar spelopvatting, gedrag van het publiek, houding ten opzichte van de arbiter, overtredingen, gele en rode kaarten. GPD HAMBURG - Tommy Haas blijft een kwelgeest voor Sjeng Schalken. De 24-jarige Duitser zegeviei'de gisteren bij het tennistoernooi in zijn woonplaats Hamburg, dat behoort tot de Masters Series, voor de derde keer op rij over de Limburger Binnen anderhalf uur was de partij afgelopen: 7-5 6-3. Haas liep voor 10.000 enthousiaste fans snel weg naar een voor sprong van 4-1. Schalken vocht zich daarna terug in de wed strijd en had op 5-5 weer uitzicht op setwinst. De thuisspeler trok de eerste set evenwel alsnog naar zich toe. In de tweede set nam Haas opnieuw soepel afstand van Schalken, die op 4- 0 niet meer de kracht kon vinden om terug te knokken. De Duitser maakte de partij op zijn eerste matchpoint af, hetgeen hem op een ovatie van het publiek kwam te staan. SID GRAZ - Na de 'geschonken' overwinning, zondag in de Grand Prix van Oostenrijk, is Michael Schumacher zowel in Oosten rijk als in Italië aangeklaagd door particuliere gokkers we gens bedrog. Ook teamgenoot Rubens Barxichello, die Schu macher de zege moest geven na staloi'ders, en de leiding van Ferrari worden voor het gerecht gesleept. In Italië hebben twee consumentenbonden eveneens de openbare aanklager ingeschakeld. DPA AMERSFOORT - De ontmoeting tussen de tennissei's van Finland en Nederland, in het kader van de Davis Cup, zal in de Finse plaats Turku worden gespeeld. De duels op 20, 21 en 22 september worden afgewerkt op een zogenoemde Green Set Grand Prix-baan, vergelijkbaar met een trage hardcourt- baan. Inzet is een plek in de wereldgroep. Davis Cup-coach Tjerk Bogstra was tevreden met de keuze van de ondergrond, want „de spelers tennissen in die periode ook de toernooien op hardcourt. Nu hebben ze een minder lange aanpassmgspexlode nodig dan wanneer er op gravel wordt gespeeld". Turku ligt aan de zuidwestkust van FinlandHet stadion Tur- kuhalli beschikt over 11.280 txnbuneplaatsen. ANP Hoor Anton Lippold GLASGOW - Real Madrid heeft destatus van 'Koninklijke' weer waargemaakt. Voor de derde keer in vijf jaar veroverde de Spaanse club de Champions League. Na 1998 (Juventus), 2000 (Valencia) versloeg Real in Glasgow Bayer Leverkusen, 2-1. Daarmee komt de club in totaal op negen zeges in het belangrijkste Europacuptoer nooi. In 1960 ging de Champions Lea gue-finale (destijds nog Europa Cup I) ook tussen een Spaanse en Duitse club. Ook in Hampden Park in Glasgow en ook in die episode domineerde Real Ma drid het Europese voetbal. In de heroïsche eindstrijd tegen Ein- tracht Frankfuxt werd het liefst 7-3. De sterren van toen waren onder anderen Puskas, Gento en DiStefano. Real Madrid tegen Leverkusen was een aanvallende wedstrijd, waarbij een grote score moge lijk was. Beide teams moésten wel voor de winst gaan. Ze ver loren zowel de landstitel als de nationale beker. Dat was vooral pijnlijk voor Real, in het j aar dat het eeuwfeest wordt gevierd. Leverkusen heeft moeite om te gaan met de nieuwe status van topploeg. Door twee knullige nederlagen verspeelde het team de landstitel. GLASGOW - Feyenoord speelt op vrijdag 30 augustus in het Stade Louis II van Monaco te gen Real Madrid. Dat is het gevolg van het feit dat de Spanjaarden gisteravond ten koste van Bayer Leverkusen de Champions League wonnen. De Rotterdammers, vorige week zegevierend in het toernooi om deUefa Cup, treffen Madrid in de strijd om de Europese Super Cup. ANP Met name voor trainer Topmol - ler is dat spijtig. Hij is de roman ticus van het Duitse trainers- gilde. Hij maakte naam bij Mannheim, Frankfurt, Bochum en Saarbrücken. Zijn elftallen spelen on-Duits, avontuurlijk voetbal. Maar een toptrainer moet ook grote prijzen op zijn lijstje hebben staan. De sterren van nu van Real zijn met name Figo en Zidane. Figo kon geen stempel drukken op de wedstrijd. Geheel fit was hij ook niet. Na een uur werd hij eruit gehaald. De Fransman excel leert altijd in grote wedstrijden. Over vier jaar stopt 'Zizou' met voetbal. Nog twee doelen heeft hij: Europees kampioen worden met Real en nog een wereldtitel met Frankrijk. Linkervoet Le grand patron maakte op slag van rust de cruciale 2-1. Op wonderschone wijze toverde hij de bal met zijn linkervoet in de kruising na een mislukte voor zet van Roberto Carlos. Keeper Butt was kansloos. Hij maakte geen sterke indruk bij de snelle 1-0 van Real. Roberto Carlos gooide ver in, waarna spits Raul zo maar kon doorlopen en de bal langs Butt schoot. Het was zijn zesde goal in twaalf Champions League duels. De doelman stond ver- keerd opgesteld, maar de hele defensie was onachtzaam. Leverkusen kreeg de beste kan sen in de eerste helft, maar kwam tekort op de beslissende momenten. Het leuke voetbal levert zo bitter weinig op. Wel kwamen de Duitsers snel na de 1-0 op 1-1. Lucio, de verdediger, kopte hai-d in na een voorzet van Schneider. Daarna had de ploeg meer moeten scoren. Zoals ook afgelopen zaterdag gebeurde in de Duitse bekerfinale tegen Schalke 04, kwam Leverkusen echter op achterstand. Daarna zakte de ploeg weg. Het geloof en vertrouwen verdween uit de ploeg. Zo attractief de eerste helft was, zo gezapig' was het tweede part. Real verdedigde de 2-1-voor- sprong, en deed dat op gerouti neerde wijze. Sporadisch waren Raul wordt besprongen door zijn ploeggenoten, nadat de openingstreffer voor zijn rekening heeft genomen, foto Kai Pfaffenbacher/RTR er wat kansjes. Een domper was wel het uitvallen van keeper Ce- sar (ook doelman van Spanje) wegens een voetblessure. Het WK lijkt in gevaar te komen voor hem. Casillas was zijn ver vanger. Leverkusen drong in de slotfase aan, nam alle risico's (zelfs doel man Butt ging mee naar voren) en kreeg in een enox-m offensief twee grote kansen (Bastiirk en Berbatov), maar Casillas hield Real op de been. Bayer Leverkusen - Real Madrid 1-2 (1-2). 9. Raul 0-1, 14. Lucio 1-1, 44. Zidane 1-2. Scheidsrechter: Meier (Dui). Gele kaart: Salgado, Roberto Carlos (beiden Real Madrid). Aantal toeschouwers: 51.000. Bayer Leverkusen: Butt; Placente, Sebescen (65. Kirsten), Lucio (89. Babic) en Zivkovic; Schneider, Ra- melow, Ballack en Bastürk; Neuvil- le en Brdaric (39. Berbatov). Real Madrid: Cesar (68.. Casillas); Salgado, Iiierro, Helguera en Ro berto Carlos, Solari, Makelele (73. Congeicao), Zidane en Figo (61. Mc- Manaman); Raul en Morientes. ANP door Hans Koenekoop WOERDEN - De grote sport bonden steunen NOCNSF in de poging Anton Geesink uit het bestuur van de nationale sport koepel te werken. Dat zegt voorzitter H. van Zwieten van de Nederlandse Volleybal Bond (Nevobo) namens de grote sportbonden. De bonden zien niets in een overleg met WD-kamerlid Rijpstra over de kwestie rond de voormalig judokampioen. Rijp stra zelf wil dat overleg echter wel, zij het niet over de affaire Geesink. „Wij hebben onze in stemming betuigd met voorzit ter Blankert van NOCNSF", zegt Van Zwieten. Hij voert het woord namens bonden als KNVB (voetbal), KNGU (tur nen), KNLTB (tennis), KNSB (schaatsen) en Nevobo (volley bal). „Geesink is wat ons betreft verkeerd bezig. Telkens komt hij vlak voor de grote vergade ringen met onrustgevende be richten, nooit is hij zelf aanwe zig om dat met de leden te bespreken. Hij heeft soms best gelijk, maar de manier waarop hij de zaken te berde brengt, daar begint iedereen genoeg van te krijgen." Van Zwieten is het niet eens met de kritiek van Geesink. Volgens het Nederlandse IOC-lid voert NOCNSF een financieel wanbe leid. „Daar is absoluut geen sprake van. De sportkoepel heeft een tekort van 1,5 miljoen gulden omgebogen naar een licht winst. Toevallig doet de penningmeester van de Nevobo ook de boekhouding van NOCNSF. Die man is bankdi recteur en weet van wanten." Een gespek met Rijpstra is vol gens Van Zwieten zinloos. „Dat verandert onze mening niet. De bonden steunen NOCNSF. Met Geesink is het iedere keer wat. Hij had een slechte verhouding met de vorige voorzitters Hui- bregtsen en Van der Reijden en nu weer met Blankert. Dat geeft toch te denken." Het is volgens Van Zwieten zin nig om het Internationaal O- lympisch Comité in te schake len. „Laat het IOC maar vertel len hoe de verhouding hoort te zijn tussen Geesink en NOC NSF. Zoals het nu gaat, werkt het voor geen meter." ANP door Alexander van Eenennaam GUANGZHOU - Een kleine maand na het succesvolste EK ooit beleefde de Nederlandse badmintonsport het grootste succes uit de historie bij de Uber Gup, het WK voor vrouwenlan denteams. Brons was de belo ning voor een goed toernooi van een team dat zonder Europees kampioene Yao Jie nog niet eens op volle sterkte was. Onder aanvoering van de voor malig Indonesische Mia Audina en Lotte Jonathans wonnen de Nederlandse vrouwen de drie poulewedstrijden, waardoor Nederland als winnaar naar de halve finales ging. Daarin bleek gisteren Zuid-Korea net te sterk' 3-2. Desondanks was de resterende bronzen medaille nog niet eerder in Nederlandse handen gekomen, dus historie hadden de speelsters hoe dan ook geschreven. ..Dit is geen toevalsti-effer", zei Jonathans na de verloren halve finale. Blijdschap over het brons was er nog niet. „Ik zal morgen wel kunnen relativeren en dan ben ik echt blij met brons, maar nu overheerst nog even de teleurstelling. We ston den zó goed te spelen." Want Ne derland leidde in Guangzhou na drie pailijen met 2-1. Op dat moment waren de grote troeven echter al uitgespeeld. Audina won het eerste enkelspel, met 3- 2 van Kim Kyeung Ran, en sa men met Jonathans versloeg ze Ra Kyung Min en diezelfde Kim Kyeung Ran (3-1). Judith Meulendijks en de net van een ziekte herstelde Brenda Beenhakker verloren hun en kelpartijen en het koppel Meu- lendijks/Karina de Wit bleek niet in staat de slotpartij te win nen. Desondanks was technisch directeur Martijn van Doore- malen van de NBB zeer te spre ken over zijn selectie. „Ze heb ben vanaf de eerste wedstrijd gevochten. Dit was een karak- tertoemooi." ANP door Mark Caldenhoven AMSTERDAM - Op een nos talgische plek in Amsterdam waar Dick Advocaat nadruk kelijker dan ooit het vizier op de toekomst wilde richten, lag de naam van zijn voorganger op ieders lippen. Om Louis van Gaal en diens opmerkelijke rentree bij Barcelona kon aan de vooravond van het vertrek van Oranje naar de Verenigde Staten niemand heen. Ook de bondscoach niet. Marco van Basten sprak erover met Edwin van der Sar en Ro nald Koeman met Simon Ta- hamata. En de opinie van de gewezen vedetten was in het Olympisch Stadion eensge zind: de terugkeer van Louis van Gaal in Camp Nou doet de voetbalwereld trillen. Van op winding én verbazing. „Nooit verwacht", lispelde Van Bas ten. „Als dat maar goed gaat", erkende Koeman, geen on bekende toch in Catalonië, sceptisch. Advocaat bleef op de vlakte. „Een risico is het al tijd, maar het verbaast me niets. De club grijpt terug op haar laatste succes. En dat was - heel simpel - onder Van Gaal." Voor Phillip Cocu was het be richt geen 'volslagen' verras sing. „Eerst waren er vijftien namen, toen zeven en toen di*ie. Als Van Gaal daar steeds bijhoort, kan ik nu niet zeggen dat het verrassend is. Wél in het licht van het recente verle den. Hij is toch niet prettig weggegaan. Bovendien neemt hij een risico. Aan de andere kant neemt iedere trainer die na de zomer voor de groep van Barcelona staat een risico. De druk zal als nooit tevoren zijn. En die is al gigantischDat kan ik weten." Twee seizoenen zonder prijs onder Ferrer en Rexach heeft president Gaspart doen be sluiten terug te grijpen op Van Gaal, denkt Cocu. „Hij is toch succesvol geweest bij ons. Ik denk dat de president weer zocht naar de succesformule van twee jaar geleden." Campagne Na Euro 2000 moest Van Gaal het Nedeiiands voetbalelftal naar het WK leiden. De cam pagne liep uit op een fiasco, waarna hij op 30 november 2001 met een emotioneel be toog afscheid nam als bonds coach. Eén van de oorzaken, zei Van Gaal, was een gebrek aan mentale weerbaarheid bij de internationals. Van wie op zijn beurt het leeuwendeel was uitgekeken op Van Gaals ka daverdiscipline. Cocu blijft nuchter onder de wederzijdse verwijten. „Ik heb totaal geen behoefte te reage ren op zijn woorden bij zijn af scheid. Als iemand zich die woorden aantrekt, zegt dat meer over die speler dan over Van Gaal. En ik heb bij Barce lona nog geen Nederlander ge hoord die zei: zo, nu bestel ik een ticket." Ook Frank de Boer niet. De aanvoerder van Oranje is naar eigen zeggen zelfs dicht bij een nieuwe verbintenis met Barce lona voor twee seizoenen. „Ik kijk uit naar de komst van Van Gaal. Echt waar Ook ik ben verrast, ja, maar hij blijft wel de beste trainer die ik heb mee gemaakt." Aanvaringen Frank de Boer feliciteerde Van Gaal dinsdag bij het af scheidsfeestje van Ajax-doel- man Fred Grim met diens terugkeer naar Camp Nou. „Verder heb ik nog niet met hem van gedachten kunnen wisselen. Wat ik hem nog wil meegeven? Het is heel belang rijk hoe hij zich gaat opstellen naar pers en publiek. Die aan varingen wogen destijds heel zwaar. Maar ik denk dat hij de voorbije jaren ook wel eens heeft gedacht: had ik dat maar anders gedaan." Cocu en De Boer hebben de ko mende dagen volop de tijd te filosoferen over Van Gaals toe komst in Camp Nou. Met Oranje vertrekt het duo van daag naar het Amerikaanse Boston voor een oefeninter land zondag tegen de Verenig de Staten. Ploeggenoot Pa trick Kluivert maakt de trip niet mee. De aanvaller van Barcelona kampt met vocht in zijn linkerknie. Eerder haakte Ruud van Ni- stelrooy af met een liesblessu re. Of Victor Sikora vandaag in het vliegtuig stapt, is onduide lijk. De spits van Vitesse kreeg in het Olympisch Stadion een schop tegen zijn linkerenkel in een oefenpartijtje van Oranje tegen Ajax 2. Oranje won met 3-0 door treffers van Cocu en Roy Makaay (2x). GPD Nederlands leidende duo Dick Advocaat en Wim van Hanegem bekijken de verrichtingen van Oranje tegen Ajax 2. foto Olaf Kraak/ANP NOORDWIJK - Bondscoach Dick Advocaat heeft Paul Bosvelt opgeroepen als vervanger van de geblesseerde Patrick Kluivert. De Feyenoorder meldde zich gisteravond nog in het spelershotel in Noord wijk. Bosvelt reist vandaag met het Nedex-lands voetbalelftal mee naar de Verenigde Staten voor de oefenwed strijd van zondag in Boston. Advocaat tekende vorige maand de vrede met Bosvelt. Aanvanke lijk leek de aanvoerder van de Uefa-Cupwin- naar uit de gratie toen hij zich met Pierre van Iiooijdonk afmeldde voor de oefeninterland van eind maax-t tegen Spanje. Bosvelt liet Advo caat via technisch directeur Rob Baan weten dat hij de clubbelangen van Feyenoord liet pre valeren boven het Nederlands elftal. Advocaat ontstak daai'op in woede. Van Hooijdonk zegde persoonlijk af. Pas na een vei'zoeningsgespx-ek met Van Hooijdonk en Bosvelt in Rotterdam legde Advocaat de ruzie bij. GPD door Ad Pertijs STRAATSBURG - Met een voorgenomen glorieuze terug keer in Italië voor de deur, deel de Robbie McEwen een gevoeli ge tik uit aan onoverwinnelijk geachte Mario Cipollini. Op de Quai des Beiges in Straatsburg, waar meer Europarlementari ërs acte de presence gaven dan toeschouwers, beroofde de bij na dertigjarige Australiër de Italiaan tijdens de eerste gelijk waardige confrontatie van de twee in deze Giro van een deel van zijn aura. Het verbeteren van het rittenre cord van Alfredo Binda (41 stuks) is daarmee dit jaar een 'mission impossible' geworden voor de man die op 36 bleef staan. „Iedereen is te verslaan", sprak McEwen na zijn zege. „Maar ik begrijp dat de Itali aanse pers graag het beeld schept van een onaantastbare superman Cipollini." De Itali aan reageei'de al even nuchter. „Het is onmogelijk alle sprints te winnen. Vandaag heb ik geen fout gemaakt, maar die kleine vent zat gewoon als in een wa gentje in mijn wiel." Daar blijft hij voorlopig nog een weekje zitten. De kersvei-se va der kondigde voor de start van de Giro al aan na de tiende etap pe in Benevento naar huis te gaan. „En dat staat nog steeds. Ik wil fris aan de start van de Tour verschijnen." De Ronde van Frankrijk moet immers zijn ultieme eerherstel worden. De afgelopen jaren werd hij afge dankt bij Rabobank en Domo. Bij zijn nieuwe ploeg Lotto la chen ze inmiddels in hun vuist je. „Wie wil zo'n sprinter niet in huis hebben", zegt Walter Planckaert. McEwen trainde harder dan ooit afgelopen winter en toen de zeges zich onmiddellijk aaneen regen, ging de ploeg als een blok achter haar sprinter staan. In de Giro voorliep tot gisteren echter niet alles helemaal naar wens. In de openingsetappe van Gro ningen naar Münster dwong Cipollini's meesterknecht Lom- bardi de Australiër tot een on overkomelijk uitwijkmanoeu vre en eergisteren reed een Kelme-renner in de finale de spaken uit zijn voorwiel. De ploeg wist dat het niet alleen domme pech was. „Er was ge woon te veel onrust om hem heen", aldus de Nederlandse teamgenoot Aart Vierhouten. „We moesten er voor zorgen dat Robbie meer op zijn gemak zat. Het was bijvoorbeeld vandaag mijn taak om te verhinderen dat anderen hem steeds uit het wiel van Cipollini proberen te druk ken." De ploeg besloot in de finale agi-essiever te koersen. McE wen: „We hebben de ploeg niet om in de finale naar voren te ko men. We moesten er dus al zitten en ons niet meer laten wegdruk ken. Dat is fantastisch gelukt." McEwen maakte het karwei daarna gedreven af„Na zondag al wist ik dat ik hem kon klop pen. 'Vandaag gaat het gebeu ren', dacht ik vanochtend." Scepsis Bij Acqua Sapone weten ze nu dat de massaspurt geen zeker- heidje meer is. De ploeg leidde de sprint andermaal op indruk wekkende wijze in. Niemand kon de controle overnemen. Zo hoog lag de snelheid. Er was al leen het hete gevecht om de plaats aan het achteiwiel van Cipo. McEwen won dat en even later omzeilde hij ook het laat ste obstakel, genaamd Lombar- di. „De volgende spidnt zal in grote lijnen wel hetzelfde ingeleid worgden", zegt McEwen. „Alleen de afloop kan anders zijn. Wij hebben in ieder geval niet de ploeg om te doen, wat de man nen. van Cipo kunnen. En ik neem ook niet aan dat hij nu vanuit mijn wiel wil sprinten." In de Tour is de 'Struttura Ci pollini' er niet bij. Vierhouten: „Daar zullen wij de trein dus op snelheid moeten houden. Een reden te meer om de jongens die er nu niet bij zijn mee te nemen. Mannen als De Clercq en Eeck- hout." Vandaag arriveert de Giro ein delijk in Italië. Voor een x'ust- dag. „De Europese aanloop was zeker geen vergissing", zegt woordvoerder Stefano Diciat- teo. De scepsis in Italië over de buitenlandse openingsweek was aanvankelijk groot. „Maar de belangstelling voor de Gix-o heeft er in eigen land niet onder geleden. De winst is dat we in het buitenland meer aandacht hebben gekregen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29