Nieuwe dam duur en overbodig PZC Topvangst ansjovis op Oosterschelde VS V-scholieren maken mooiste pagina Willem-Alexander en Maxima komen naar uitreiking Awards Oldtimers in en rond Goese Zeelandhallen 23 24 25 26 25 IMF tegen opdelen Volkerak/Zoommeer in zoet en zout gedeelte Oriënteringsrit De Zeeuwen Excursies in de Meeuwenduinen Nog geen Rotterdams geld WCT Rechtbank houdt ontuchtzaak aan Mosselzaadvisserij uitgesteld Geen acties tegen kerntransport Multiculturele dag De Stelle mei 2002 mei donderdag 16 mei 2002 HnnrRinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie keert zich tegen het idee voor aanleg van een dam in het Volkerak-Zoommeer. Het is een nieuwe compartimentering van deDeltawateren, waaraan geen enkele behoefte bestaat. Bedoe ling is juist het huidige afgren delen van de bekkens zoveel mogelijk terug te draaien. De georganiseerde landbouw i(ZLTO) voelt veel voor een dam midden door het nu nog zoete iVolkerak-Zoommeer. Ten noor- iden van de dam kan het water Idan weer zout worden, zodat {daar de problemen met blauw ogen aangepakt kunnen wor- iden. Ten zuiden van de nieuwe |dam blijft het water zoet, voor gebruik in de landbouw, 'be milieufederatie vindt dat |een slecht idee. Bovendien zet de ZMF grote vraagtekens bij de noodzaak om voor landbouw- Iwater te zorgen. Afgelopen ja ren is niet of nauwelijks gebruik 'gemaakt van de bestaande extra zoetwatervoorziening voor ITholen en Sint Philipsland. l„Dat de landbouw nu moord en brand schreeuwt over mogelij ke herintroductie van zout water in het meer, komt dan ook onge- HEINKENSZAND - MAC De Zeeuwen houdt op tweede pink- sterdag (20 mei) de vierde oriën teringsrit van het seizoen. De Pinksterrit is een puzzelrit voor beginners en een reglemen taire rit volgens het reglement 12001 voor de A- en B-klasse. !üe rit voert over binnenwegen door Zuid-Beveland Voorde beginners is een eenvou- jdige routebeschrijving samen gesteld, zodat zonder al te veel i moeite de finish kan worden be- reikt. Iedere deelnemer aan de rit ontvangt een prijs. Inschrijven in De Stenge, Sten- jgeplein 1 te Heinkenszand van 118.30 tot 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - De Natuur- en vogelwacht Schou- wen-Duiveland verzorgt tot en met donderdag 27 juni twee keer per week excursies naar de broedkolonie in de Meeuwen- duinen bij Burgh-Haamstede. De excursies zijn op dinsdag- en [donderdagavond. Kaarten zijn I te krijgen bij het WV in Burgh- I Haamstede. Startplaats is het waterleidingpompstation aan het einde van de Adriaan van i der Weydeweg. De excursies be- I ginnen om 19.00 uur. loofwaardig over", aldus de ZMF. De roep om zoet water vloeit bij de landbouw voort uit de wens om over te kunnen schakelen op intensievere teelten. Die liggen gunstiger in de markt dan de traditionele gewassen. Volgens de milieufederatie is dit strijdig met het nieuwe nationale beleid voor waterbeheer en ruimtelij ke ordening. ,,In een droog ge bied is geen plek voor waterin- tensieve teelten." Bergen Aanleg van een nieuwe compar- timenteringsdam is peperduur, voorspelt de ZMF. Bovendien komen veiligheid en waterkwa liteit hierdoor met elkaar in conflict. Enerzi j ds moet het Vol- kerak-Zoommeer groot genoeg zijn om voldoende water te kun nen bergen, om te voorkomen dat West-Brabant bij hoge wa terafvoeren natte voeten krijgt. Anderzijds moet het meer klein genoeg zijn om voldoende door stroom van water in het meer te garanderen om blauwalgen geen kans te geven. „Het is niet realistisch beide doelen te be reiken met een half Volkerak- Zoommeer. Sterker nog, het ri sico bestaat dat ze beide niet be reikt worden." De ZMF stelt dat de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie enige bescheidenheid past. De problemen met de blauwalgen zijn immers te wijten aan de toe voer van voedingsstoffen vanuit de landbouw. De federatie geeft de voorkeur aan een estuariën- meer. ,,In onze visie moeten de dammen worden voorzien van doorlaatmiddelen, zodat zout water uit de Oosterschelde het Volkerak-Zoommeer weer kan binnenstromen en er een ge dempt getij optreedt. De blauw algen verdwijnen, de boezem functie blijft intact en de natuur wordt er robuuster door." De leerlingen van de VSV-basisschool in Vlissingen met hun winnende pagina. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Zeventien Zeeuwse basisscholen hebben de afgelopen we ken een eigen krantenpagina gemaakt. De groepen zeven en acht van de basis scholen leverden artikelen in bij de PZC en mochten zelf op de krant hun eigen pagina vorm geven. De Vlissingse Schoolvereniging heeft volgens de jury de mooiste pagina gemaakt en ontving" gisteren honderd euro. De jury was van oordeel dat de verhalen van de kinderen van de VSV divers wa ren. Ook was de jury zeer te. spreken over de naam van hun 'krant' en het bij behorende logo. In deze speciale uitga ve van 'De Flessenpost' schreven cle kinderen uit groep 8 van de VSV onder meer over de Vlissingse schrijver/teke naar Wim Hofman en over de jeugd brandweer. Ook gingen ze op pad om uit te vinden wat de zomermode wordt. Verder hielden ze een interview met ie mand van de Wereldwinkel en geven ze in hun krant tips hoe de zomer door te komen. Voor de vormgeving van de pagina kre gen alle scholen hulp van de Middel burgse kunstenaar Ramon de Nennie. De winnaars ontvingen gisteren al een exemplaar van de krant die gevormd wordt door alle pagina's van alle deel nemende scholen. Abonnees van de PZC ontvangen morgen deze speciale Klas-in-de-krant editie als bijlage in hun PZC. De winnende pagina is in kleur gedrukt en te vinden op de achter kant van de bijlage. Nog maar net in het bezit van hun eigen werk op echt krantenpapier, bladerden de kinderen van de VSV druk het kleine krantje door. ,,Er zijn scholen die nét zo'n mooie pa gina als wij hebben gemaakt", zeggen Miriam, Daniëlle, Winya en Sharona. „Sommige scholen hebben echt over foto Ruben Oreel Nederlands nieuws geschreven. Bij ons gaat het niet specifiek over iets wat er is gebeurd. Maar veel stukjes die we ge maakt hebben zijn niet in de krant te recht gekomen." Foto Toch waren ze heel blij met de krant. „We staan er zelfs met onze eigen foto in", zeiden Daniëlle en Miriam tot hun grote verbazing. Wat de klas met het geld gaat doen, is nog niet bekend. „We dachten: we laten het geld eerst maar eens komen. Daarna zien we wel verder", aldus juffrouw Els Pleijte. j doorMaurits Sep MIDDELBURG - Prins Willem- Alexander en prinses Mdxima zullen aanwezig zijn bij de uit reiking van de Four Freedoms Awards in Middelburg op zater dag 8 juni. Hun komst houdt verband met de uitreiking van de Four Freedoms Award aan j Nelson Mandela. De oud-presi- 1 dent van Zuid-Afrika is een goede vriend van het koninklijk huis en woonde het huwelijk van Willem-Alexander en Maxima bij. Ook koningin Beatrix zal, zoals gebruikelijk, naar de Nieuwe Kerk komen. Zij is altijd aanwe zig als de Four Freedoms Awards in Middelburg worden uitgereikt. Dat gebeurt in even jaren. In oneven jaren wordenze uitgereikt in New York. De komst van deze uitgebreide delegatie van het koninklijk huis zal tot een iets scherpere beveiliging leiden, vermoedt di recteur A. de Ru van de Roose velt Stichting, die de Four Free doms Awards toekent. „Dat mogen we wel aannemen, maar daar heb ik nog geen officiële mededeling over ontvangen." Hij stoelt zijn aanname mede op de extra maatregelen die deze week werden getroffen bij een bezoek van koningin Beatrix aan Overijssel. Daarbij werd een politiehelikopter ingezet, omdat bij RTV Oost een dreig brief was binnengekomen, ge richt tegen de koningin. Indien premier Kok aanwezig ls> zal ook hij extra aandacht nodig hebben, zegt De Ru. ..Overigens is het niet honderd procent zeker dat hij komt. Het is zo'n bizarre tijd nu. Toch heb ik sterk de indruk dat hij wel de intentie heeft." „Maar de Abdij hoeft geen ves ting te worden", nuanceert De Ru. Onder de laureaten die dit jaar worden onderscheiden, be vinden zich geen personen die worden bedreigd door interna tionaal terrorisme. Dat was in 1996 wel het geval toen koning Juan Carlos van Spanje de Four Freedoms Award kreeg en de Is raëlische premier Shimon Peres de medaille voor vrijwaring van vrees. Laatstgenoemde besloot uiteindelijk ook niet naar Mid delburg af te reizen om zijn on derscheiding in ontvangst te ne men. De diverse hooggeplaatste gas ten brengen hun eigen beveili gingsdiensten mee. Die hebben alle hun eigen regels. Hoe zij die onderling afstemmen, weet De Ru niet. De Roosevelt Stichting krijgt wel richtlijnen voor de plaatsen van mensen in de Nieu we Kerk. Zij is ook verantwoor delijk voor de beveiliging van de Abdij zelf. „Maar dat is alle maal niet anders dan andere ke ren", benadrukt De Ru. De Rijksvoorlichtingsdienst weigert mededelingen te doen over de beveiliging van het ko ningshuis in Middelburg. „Dat doen we nooit, want dan is het geen beveiliging meer", stelt woordvoerder H. Kamp. Overi gens wil hij ook nog niet offici eel bevestigen dat zowel de koningin als haar zoon en schoondochter naar Middel burg komen. „Daar komt bin nenkort een bericht over naar buiten", belooft Kamp. Ansjovissers halen de vangst binnen. foto Harmen van der Werf door René Schrier BERGEN OP ZOOM - Het nieu we ansjovisseizoen is veelbelo vend begonnen. Deze week haalden C. en H. van Dort uit Bergen op Zoom een record vangst van enkele honderden kilo's ansjovis in de netten. Dat is opmerkelijk veel. Meestal be draagt de vangst enkele tiental len kilo's en vlak na de record vangst kwamen de Bergse vissers met slechts een pond thuis. De enorme vangst li j kt te maken te hebben met het tij. Ansjovis wordt in de kom van de Ooster schelde op een speciale manier gevangen. Dat wordt de weer- visserij genoemd. Het beste tij is afgaand water in de nachtelijke uren. Daarom is de familie Van Dort hoopvol gestemd voor het naderend weekeinde, want dan is het weer zo ver. Dat weekeinde begint ook het eigenlijke ansjovisseizoen, dat slechts een paar weken duurt. Dankzij restaurant De Stads- schuur in Goes kon in Rijswijk een gezelschap ambtenaren van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en me dewerkers van het Nederlands ROTTERDAM - De Rotterdamse gemeenteraad neemt pas 13 juni een besluit over het voorstel om vijftig miljoen euro te stoppen in een samenwerkingsverband met het Zeeuwse ha venschap Zeeland Seaports. Het geld is onder meer bedoeld voor de ontwikkeling van de Westerschelde Container Termi nal (WCT) in Vlissingen-Oost. Bij de presentatie van het nieuwe Rotterdamse college van burgemeester en wethouders enkele weken geleden vertelde CDA-wethouder S. van der Tak nog dat het voorstel half mei in de gemeenteraad zou komen. Dat is uitgesteld, blijkt uit de agenda voor raadsvergadering van morgen (donderdag). Een woordvoerster van de gemeente Rotterdam kon gisteren niet aangeven waarom het voorstel is aangehouden, maar het komt volgens haar wel terug. Wijlen fractievoorzitter P. Fortuyn van Leefbaar Rotterdam had grote moeite met uitbreiding van de deelname van Rot terdam in Zeelandomdat de Rotterdamse haven volgens hem niet minder, maar juist meer concurrentie nodig heeft om scherp te blijven. Het is de bedoeling dat ook Zeeland Seaports 50 miljoen euro in het Zeeuwse samenwerkingsverband met Rotterdam stopt, plus een lening van 300 miljoen euro. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft zich gis teren via een tussenvonnis uitgesproken voor het horen van getuigen in de ontuchtzaak tegen een veertigjarige man uit Groede. Daarom werd de strafzaak voor onbepaalde tijd aan gehouden. De Groedenaar wordt ervan beschuldigd zijn twee dochters op jonge leeftijd seksueel te hebben misbruikt. Raadsman A Sol had de rechtbank gevraagd nader onderzoek te plegen, omdat het dossier niet volledig was. Zijn verzoek werd geho noreerd. Officier van justitie had drieënhalf jaar gevangenis straf tegen de Groedenaar geëist. YERSEKE - Op z'n vroegst over een anderhalve week kan in de Waddenzee op mosselzaad gevist worden. De producen tenorganisatie mosselcultuur had verwacht dat de Raad van State vrijdag al een zitting zou kunnen houden over bezwaar schriften van Vogelbescherming en de Waddenvereniging te gen die mosselzaadvisserij. Maar, liet secretaris H. van Geesbergen gisteren weten, dat wordt pas 'ergens volgende week'. Het ministerie van Visserij heeft de mosselsector toegestaan 37,5 miljoen kilo mossel zaad op te vissen, maar de natuurorganisaties zijn daar tegen vanwege de sterfte onder eidereenden in de Waddenzee. Zij vinden in tegenstelling tot het ministerie dat er onvoldoende schelpdieren voor de eenden worden gereserveerd. Van Gees bergen hoopt dat de Raad van State snel tot een uitspraak komt. „Want wij hebben al veel tijd verloren en als er straks nieuw mosselzaad over het oude mosselzaad valt, kunnen wij praktisch niks meer doen. Dat zou heel slecht zijn voor de sec tor." BORSSELE - Het kerntransport van Borssele naar Frankrijk is gisteren zonder problemen vertrokken uit Vlissingen. Ook het transport van Dodewaard via Vlissingen naar Engeland is vlekkeloos verlopen. Milieuorganisaties hebben geen actie gevoerd tegen het vervoer van radioactief afval. Zij betrach ten grote terughoudendheid in hun optreden sinds een milieu activist wordt verdacht van de moord op Pim Fortuyn. door Desirée Schouten GOES - In de Zeelandhallen in Goes wordt dit pinksterweek- einde de jaarlijkse oldtimer beurs gehouden. Gelijk daar mee wordt zondag voor de veertiende keer de Molentocht voor auto's van voor 1968 ge houden. Startplaats is de Grote Markt in Goes, finish bij de Zee landhallen. De Molentocht is een jaarlijks terugkerende toerrit voor oldti mers. De deelnemers komen uit Nederland, België, Frankrijk en Groot-Brittannië. Volgens A. Paaimans van de organisatie was de inschrijving snel vol met ruim tweehonderd deelnemers. De oudst deelnemende auto dit jaar is een Moms Oxford uit 1913, afkomstig uit Engeland. De jongste is een Opel Rekord C Coupé uit 1967 van een Zeeuwse deelnemer. De tour begint eerste pinkster dag op de Grote Markt om 11.30 uur. Liefhebbers kunnen de au to's vanaf 10.00 uur bewoneren, wanneer de deelnemers zich verzamelen. De tocht gaat langs Kattendijke, Wemeldinge, na tuurgebied de Yerseke Moer, Vlake, Kruiningen, Waarde, Bath, Rilland, Krabbendijke, Oostdijk, Biezelinge, Kapelle en via Kloetinge terug naar Goes. Bindend element vormen de ve le molens in het gebied. De fi nish is om ongeveer 16.30 uur. Paaimans benadrukt dat het een individuele toertocht is en geen race. Onderweg worden di verse 'pitstops' gemaakt. De beurs voor oldtimers en klas siekers in de Zeelandhallen is op zaterdag, zondag en maandag te bezoeken. De liefhebbers vin den daar oldtimeroccasions, motoren en bromfietsen. Tevens zijn er kramen met onderdelen, accessoires, boeken en miniatu ren. De deelnemende wagens van de Molentocht worden na de finish onderdeel van de beurs. Openingstijden zijn op zaterdag van 12.00 tot 18.00 uur en op zondag en maandag van 10.00 tot 18.00 uur. TERNEUZEN - Christelijke basisschool De Stelle houdt op zaterdag 25 mei een multicultu rele dag met muziek en andere activiteiten uit verschillende landen. Ook is er een optreden van dans- en muziekgroep Cre- oro. Verder is er een rommel markt, een springkussen en zijn er spelletjes.De opbrengst komt ten goede van de school. Visbureau alvast een voorproef je van de ansjovis en andere pro ducten uit de Oosterschelde ne men. Ze kregen een Zeeuwse kreef- tenlunch geserveerd, met onder meer ansjovis, asperges, zee kraal en lamsoren. C. van der Zandt van De Stadsschuur ver schafte tekst en uitleg over de verschillende Zeeuwse produc ten. IN PÖRGY: o.a. Jan Menu, Jack van Poll, D'Wys, Joep Peeters MARKT: o.a. Kim Wilson, Boogie Boy, Handsome Harry Die SCHEIBETHEAÏER: Brussels Jazz Orchestra met Bert Joris Volledig programma op http://www.scheldejazz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25