Premier worden is geen loterij STEMBUREAU' Massale aandacht van buitenlandse media Den Haag zwaar belegerde veste 17 Ouders Jan Peter Balkenende trots op hun zoon Loopbaan Klas wijkt niet voor stembureau Stemmachine verkeerd opgesteld Almelo stemt ondanks storingen Fortuyn met hondjes in Des Indes Alleen politie in lokaal Beukelsdijk donderdag 16 mei 2002 V»*eec/e door Harmen van der Werf enBernice Breure BIEZELINGE - Grapjes worden er al over gemaakt. „Mocht Jan Peter mi nister-president worden", heeft zijn moeder Th. J. Balkenende-Sandee ge hoord, „dan moet er alvast een plekje voor hem worden ingeruimd naast het standbeeld van schrijfster Annie M. G. Schmidt in Kapelle." Van haar hoeft dat niet, bekent ze, maar dat doet er niets aan af dat zij met haar man J. P. Balkenende maar wat trots is. „Ik vind het bewonderenswaardig hoe netjes en rustig Jan Peter juist in deze verkiezingscampagne is geble ven." Woensdagmorgen even na half elf ar riveren de ouders van wellicht de nieuwe premier van Nederland bij het stemlokaal in hun woonplaats Bieze- linge. „Nee, niet Kapelle, dat zeggen veel mensen wel, maar dit is Biezelin- ge," De plaats waar zij mogen stemmen, had niet beter uitgekozen kunnen zijn: de consistorie achter de Nederlands hervormde kerk aan de Noordstraat. Het welkom in het stem lokaal is allerhartelijkst. „Je hebt nog met Jan Peter bij de gereformeerde jeugdclub gezeten, is het niet?", waagt mevrouw Balkenende aan het hoofd stembureau. Hij knikt. „Maar dat is al lang geleden. Op de rails Hun namen worden voorgelezen als die van alle andere kiezers. Voordat de ouders van de CDA-leider achter de stemcomputer plaatsnemen, maken ze nog een grapje. „Drie keer raden op wie wij gaan stemmen?" Vier jaar ge leden, toen J an PeterBalkenende voor het eerst kandidaat-Kamerlid was voor het CDA, stemden ze 'natuurlijk' al op hun zoon. En deze keer zeker. I „Na de crisis in het CDA vorig jaar en i hetvertrekvan Jaap deHoop Scheffer was het zijn eerste taak het CDA weer op de rails te zetten", zegt Balkenen de, die verder het woord vooral aan zijn vrouw overlaat. „Dat is hem ge lukt en meer dan dat zelfs." Veel reacties hebben zijn ouders ge kregen op het optreden van Jan Peter Balkenende, die als financieel specia list van het CDA 'uit het niets' plotse- j ling in de volle schij nwerpers kwam te I staan. „Vanaf zijn benoeming is het eigenlijk al begonnen, dat mensen ons belden", vertelt mevrouw Balkenen de. „Kennissen die wij vijftig of dertig jaar niet meer hadden gezien, zochten opeens weer contact. En ze waren al lemaal positief, ook bekenden die geen CDA stemmen." Het heeft mevrouw Balkenende, die werkte als onderwijzeres, niet ver wonderd dat haar zoon overeind is ge bleven in het spektakel in de aanloop naar de verkiezingen. „Van huis uit weet hij hoe het is om maatschappe lijk actief te zijn. Mijn man en ik wa ren altijd in de weer, voor het Rode Kruis, bij de Nederlands Christen Vrouwenbond (NCVB), in de Zeeuwse Vrouwenraad, en mijn man bij onder meer het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland dat hij mee heeft helpen op richten, vaak tegen de stroom in." Wat haar kinderen er eigenlijk van vonden dat ze door haar vele be stuursfuncties zoveel op pad was, vroeg de rector van het lyceum ooit aan mevrouw Balkenende. Bij haar thuiskomst speelde ze de vraag door aan haar oudste zoon Jan Peter. „Als ik later de kans krijg, doe ik het ook", antwoordde de tiener braaf. Rebellie is onze beoogde toekomstige minister president altijd vreemd geweest. „Bi] mij moet de puberteit nog beginnen", zei hij ooit. Talent „We werden altijd gevraagd", bena drukt ze.Het was niet van: wij moe ten zo nodig." Het vrijwilligerswerk werd aanvaard omdat talent nou een maal moet worden benut. „Wie mooi kan zingen, gaat bij het koor. En wij zijn, denk ik, meer bestuuiiijk be gaafd." Dus liep het echtpaar 's avonds in plaats van verjaardagen vergaderingen af, of bereidde thuis een toespraak voor Hun oudste zoon doet later niet an ders. Ook toen hij hoogleraar werd aan de VU in Amsterdam, op zich al eenfulltime baan, zetelde Balkenende Het echtpaar Balkenende op weg naar het stembureau. in vele besturen. Voor het Weten schappelijk Instituut van het CDA werkte hij onder meer aan een belang rijk rapport. „Minstens een jaar lang kwamen we elke zaterdag bij elkaar Het aantal afmeldingen van Balke nende? Nul", vertelt de toenmalige di recteur Jos van Gennip. Privé-leven Ondertussen schoof hij zestien jaar lang voor het CDA aan bij de Amstel- veense gemeenteraad. Charlotte Boerlage-Muzerie, voormalig PvdA- raadslicl, was aangenaam verrast toen ze op zijn trouwerij 'vrijetijdsfoto's' van Balkenende zag hangen. 'Geluk kig, hij heeft dus toch ook nog een leuk privé-leven', dacht ze. Doorzijn 'fikse agenda' had ze daar wel eens aan ge twijfeld. Peter ('Jan' voegde hij pas na de basis school aan zijn voornaam toe) was geen uitgesproken persoon op de Christelijke Nationale School in Ka- peHe, aldus zijn klasgenoot Ar ja van Harten. „Hij was geen gangmaker, maar viel ook niet buiten de boot." Balkenende nam in de hoogste klas het initiatief tot een afscheidslied voor de leraren, maar echte leiders kwaliteiten zijn haar destijds niet op- gevaUen. Wel had hij al vroeg een pas sie voor 'gi'ote staatslieden', weet zijn moeder. Als zevenjarig jongetje sprak hij haar op een opmerkelijke manier moed in als ze voor zijn klas moest staan. „Als het niet lukt, mama, denk dan net als Kennedy: 'ikzal winnen'." En toen zich een 'naar sterfgeval' in de gemeenschap had voorgedaan en moeder Balkenende verdrietig aan de eettafel zat, voelde ze opeens 'een warm handje'. „Onder tafel gaf hij me een zakdoekje, zonder dat iemand het zag." Dubbele voornaam Op het Christelijk Lyceum in Goes liep hij i-ond met ARP-stickers, de partij van zijn ouders, op zijn school tas. Klasgenoot Gijs Hollestelle, zelf een 'vervelende leerling', had het niet zo op Balkenende. „Het was een hele brave jongen die alleen opviel door zijn dubbele vooxmaam." Net als de rest van de jongens in de eindexamen klas had Balkenende 'vreselijk lang haar'. Maar innerlijk was het bepaald geen hippie. „Hij was wat je nu een nerd zou noemen. Ik was dol op spoil en meisjes, Jan Peter was vooral leer gierig. Tijdens de werkweek in Oost- Berlijn zat hij eindeloos te discussië ren in het hotel." Loyaliteit Moeder Balkenende is trots op zijn loyaliteit. Zijn verjaardag op 7 mei is geruisloos voorbijgegaan, het was im mers de dag na de moord op Pim For- tuyn. Maar afgelopen zondag, op moederdag, stond hij onverwacht met kleindochter op de stoep van het zo merhuis van zijn ouders. „Hij was even ontsnapt aan de agenten die hem 7-5-1956 geboren te Kapelle 1968-1974 Christelijk Lyceum, Goes 1974-1982 Doctoraal geschie denis en rechten bij de VU 1992 gepromoveerd op Over heidsregelgeving en maat schappelijke organisaties 1979-1981 lid CDJA-Raad 1982-1998 CD A-gemeente raadslid Amstelveen 1984-1998 Medewerker weten schappelijk instituut voor CDA 1993-nu Bijzonder hoogleraar christelijk sociaal denken, VU Amsterdam 1998-2001 Financieel woord voerder CDA in de Tweede Ka mer 2001-nu Fractievoorzitter CDA Vele bestuursfuncties, onder meer bij NCRV bewaken. Hij kon maar twee uurtjes blijven, maar het gaat om het gebaar. Kijk, dat is nou Jan Peter." Diep in haar hart had ze liever niet ge zien dat hij lijsttrekker werd, maar dat hij 'een gewone baan' had. „Wel met wat verantwooi'delijkheid, na tuurlijk." Maar Jan Peter doet ge woon wat hij moet doen, en zij zal de laatste zijn om hem daarbij tegen te houden. Of haar zoon het daadwerke lijk tot minister-president schopt, wacht ze rustig af. „Maar als het op zijn pad komt, zal hij er niet voor opzij gaan." Balkenendes indrukwekkende cv wordt vaak verklaard doordat hij zo lang vrijgezel is gebleven, hij trouwde pas op zijn veexdigste. „De grote liefde is laat gekomen", lacht mevrouw Bal kenende. „Wij zeiden altijd: Jan Peter heeft geen tijd voor een vrouw." Na zijn huwelijk en de geboorte van zijn dochter, drie jaar geleden, hield Bal kenende de 'echtelijke en vaderlijke agenda's' goed in de gaten, aldus Van Gennip. Maar langs de feministische meetlat van het maandblad Opzij scoorde de CDA'er slechts een dxrie. Misschien dankt hij dat slechte cijfer ook aan het feit dat Balkenende toen hem na een conflict binnen het CDA plots het lijsttrekkerschap wei'd aan geboden, nauwelijks heeft stilgestaan bij de consequenties voor zijn gezin. Maar zijn beslissing ademt onmisken baar de sfeer van Biezelinge uit. Je zegt immers geen nee als er beroep op je wordt gedaan. „Dan sta je voor die taak." Daar kunnen ze thuis dus maar beter aan wennen. Spanning De periode na de moord op Pim For- tuyn hebben zijn ouders in spanning gezeten. „Wij waren bezorgd, maar Jan Peter is niet één keer bedreigd. Voor zijn woning in Capelle aan den IJssel staat politie en hij heeft buiten altijd lijfwachten om zich heen. Ad Melkert en Paul Rosenmöller moesten voi'ige week vrijdag in een gepantser- foto Willem Mieras de auto naar de kexkdienst voor Pim Fortuyn in Rotterdam, Jan Peter ging in een gewone auto." Na het middageten zijn ze gisteren naar Den Haag vertrokken. Om de verkiezingsavond van het CDA bij te wonen. En, belangirijker, om hun twee andere zonen te ontmoeten, Roland en Eimst Jan. Mevrouw Balkenende kijkt er naar uit: „Roland woont in Ameri ka en reist de hele wereld rond. Direct nadat Jan Peter de nieuwe leider van het CDA was geworden, heeft hij ge zegd: 'Ik kom op de verkiezingsavond naar Nederland'. Dat had hij ook ge daan als het CDA zou verliezen. Bijna dagelijks hebben ze contact met el kaar, onze zonen. Roland e-mailt veel overal vandaan." Ervaring Jan Peter premier? Pim Fortuyn vond hem wel geschikt, zei hij, maar nog niet ervaren genoeg. „Logisch", rea geert mevrouw Balkenende, „Fortuyn wilde zelf minister-president worden. Overigens, dat Jan Peter niet zo in de aanval is gegaan tegen Fortuyn, heeft ermee te maken dat zij elkaar al ken den uit de wetenschap. Toen Fortuyn wegging bij de Erasmus Universiteit in Rotterdam, kreeg Jan Peter een uit nodiging." Mocht hun zoon premier worden, dan staan zijn ouders niet direct te jui chen. ,,Ik moet er niet aan denken", spreekt mevrouw Balkenende uit de grond van haar hart. „Het is mooi maatschappelijk actief te zijn, weet ik uit ervaring, maar het kost ook heel veel. Je contacten met familie en vrienden lijden eronder, je kunt niet naar een concert als je dat zelf wilt. Als premier moet je helemaal per soonlijke offers brengen. Nee, met zo'n functie heb je niet de loterij ge wonnen." Als rechtgeaai'de calviniste voegt ze toe:J an Peter zal in elk geval zijn best doen. En wat iemand ook doet, of iemand timmerman, huisai-ts of politicus is, het is allemaal even be langrijk." van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Ka merverkiezingen mochten zich dit keer verheugen op een enor me media-aandacht vanuit het buitenland. Het Novotel in Den Haag werd sinds maandag be volkt door veel buitenlandse journalisten. Een verslaggever van de Britse zender Skynel schat dat er zo'n driehonderd buitenlandse verslaggevers rond het Binnenhof zwierven, cameraploegen niet meegere kend. Sinds de moord op Pim Fortuyn zijn de ogen van de wereld ge richt op Nederland. De buiten landse journalisten verbazen ■"°h over de gebeurtenissen van de afgelopen weken. Bijna alle maal maken ze vei'gelijkingen met Oostenrijk, Frankrijk en Italië. Over de ruk naar rechts van Europa en dat het erop lijkt dat Nederland daar ook aan mee gaat doen. De BBC was met 45 mensen het sterkst vertegenwoordigd. „Noi-maal zouden we ook aan dacht besteden aan de Neder landse parlementsverkiezin gen, maar niet met zo'n grote ploeg", zei een BBC-verslageef- ster. „Het is ook zo'n vreemde week geweest hier in Neder land, een groot deel van onze ploeg was hier nog wegens de moord op Fortuyn. Die hebben we nu aangevuld om ook de ver kiezingen te volgen." De Italiaanse televisie werd ver- tegenwoordigd door drie om roepen. Een verslaggever van de staatsomi'oep RAI gaf aan hoe veel belang de Italianen hechten aan de Nederlandse verkiezin gen. „Dit is het derde onderwerp van de twaalf in ons journaal, dat wil zeggen dat wij het heel belangrijk vinden." Een coi'respondent van Skynet zei dat hij een extra lange repor tage zou maken. De ploeg van de Duitse omroep ARD filmde naast het verkiezingsitem bo vendien een reportage over de persoon Pim Fortuyn en de Lijst Pim Fortuyn. ANP De buitenlandse pers overspoelt het Binnenhof in Den Haag. foto Rob Keeris/GPD ZIERIKZEE - De Jan Wouter van den Doelschool in Zierikzee was dit keer niet te vermurwen. Bij de gemeenteraadsverkie zingen in maart was het al een krappe boel, maar om zo kort nadien weer een klas naar huis te sturen om ruimte te maken vooreen stembureau, dat zag de schoolleidingniet zitten. Dus had de gemeente Schouwen-Duiveland gisteren het hele heb ben en houwen van district 29 verhuisd naar het enkele bouw blokken verderop gelegen zorgcentrum Borrendamme. Om dat het voorpoi-taal van die locatie 'traditioneel' wordt ingenomen door het district 28, hadden de leden van dat stem bureau het bovenal druk met dooxverwijzen van de betreffen de kiezers naar een ruimte elders in het gebouw. TERNEUZEN - Voorzitter G. van Boom van de Terneuzense Onafhankelijke Partij (TOP) heeft burgemeester en wethou ders van Tei-neuzen gisteren verzocht bij de eerstvolgende vei'kiezing - in november voor de gemeenteraad - beter reke ning te houden met de opstelling van de stemcomputers. Van Boom stemde gisteren met zijn vrouw in bejaardencentrum Vremdieke in Hoek en constateerde dat de stemcomputer met de open zijde naar het publiek en de leden van het stembureau gekeerd stond. Van Boom beschouwde deze opstelling als een inbreuk op de privacy van de kiezers. „Temeer", zo zei hij, „omdat de aanwezigen zo konden zien of de hand links of rechts over het stempaneel bewoog." ALMELO - Ondanks twee stroomstoringen heeft heel Almelo een stem kunnen uitbrengen. Rond het middaguur ontplofte er een transformatorhuisje en viel de stroom uit. De kiezei'S in Oost-Almelo konden daardoor niet hun stem uitbrengen. Tien stembui'eaus waren getroffen. Rond half twee waren overal noodaccu's aangesloten en konden de mensen weer stemmen. Kort na de ontploffing van het ti-ansformatorhuisje werd ook een deel van het centrum van Almelo door een stroomstoring getroffen. De ooi-zaak is een kabelbreuk. Ook hier konden de kiezers na het plaatsen van noodaccu's korte tijd later alsnog hun stem uitbrengen. ANP DEN HAAG - Wijlen Pim Fortuyn was op een schilderij in de grote zaal van het Haagse Hotel Des Indes pi-ominent aanwe zig op de uitslagenavond van de Lijst Pim Fortuyn. Op het schilderij staat Fortuyn in karakteristieke pose, in driedelig donker pak en met rode stropdas met gele stippen. Aan zijn zijde, zijn twee hondjes Carla en Kenneth, Het schil derij hangt in de grote zaal, ondei-aan de trap naar de eex-ste verdieping en voor het spreekgestoelte. De Lijst Pim Fortuyn had gib teravond ^n'n tweehonderd mensen uitgenodigd. ANP ROTTERDAM - Het stembureau aan de Beukelsdijk is de eni ge locatie waar de politie Rotterdam-Rijnmond gisteren agenten inzette wegens de verkiezingen. Uit voorzorg, ver klaarde een van de agenten daar. „En om vragen te beant woorden over wat er bijvoorbeeld met bij het hüls van Pim Fortuyn neergelegde bloemen en attributen gebeurt", meldde een woordvoerder Verder staan er nog steeds politiemensen bij de woning van de vorige week doodgeschoten Fortuyn en het stadhuis. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Politie te voet, te paard en op de fiets, pelotons ME, afgesloten wegen en een waterkanon. En daar tussen door, soms herkenbaar en soms ook niet, veel beveiligingsper soneel. Een gebied van nog geen vierkante kilometer in het cen trum van Den Haag was gister avond veranderd in een zwaar belegerde veste. Auto's moesten omrijden, alleen de tram kreeg doorgang. De Lijst Pim Foiduyn (LPF), het CDA en GroenLinks waren voor hun vei'kiezingsavond neerge streken in het hart van de Resi dentie. Het gebouw van de Tweede Kamer was het decor van de verkiezingsuitzending van de NOS. Ook in Amsterdam, waar de PvdA en D66 bijeen kwamen, en in Hilversum, de thuisbasis van Leefbaar Neder land, waren ongekende veilig heidsmaatregelen van kracht. Het Binnenhof, dat was gevuld met voornamelijk buitenlandse cameraploegen, was eveneens hermetisch afgesloten. Bij beide ingangen waren dranghekken geplaatst, waarachter enkele tientallen ME'ers stonden. Aan de kant van het Mauritshuis bij het Plein voor de Tweede Kamer stond politie te paard. Voor het internationale pers centrum Nieuwspoort, waar GroenLinks de verkiezingsuit slagen afwachtte, stond paidi- culier beveiligingspersoneel en veel politie. Bij Hotel Des Indes, waar de Lijst Pim Foi-tuyn was verzameld, was eveneens veel politie en gold een strenge be veiliging. Genodigden en jour nalisten moesten door een tent waar ze werden gecontroleerd. De politie had ook de straten rond Des Indes afgezet. Op het Lange Voorhout, uit het zicht van hotel Des Indes, stond een peloton ME; zo'n dertig man, twee busjes en dertien jeeps. Bij de twee andere wegen die naar het hotel leiden, ston den slechts enkele agenten. Het hotel was afgezet met hekken, met daarachter een aantal vei ligheidsagenten. Om langs de buitenste hekken te komen, moest een identiteitskaart; wor- den getoond, waarna een bewa ker meeliep naar de ingang van het hotel, vier meter verderop. Daar stond een tweede groepje bewakers, die iedere bezoeker door de schuifdeuren naar bin nen begeleidden tot een volgen de groep beveiligers, ook weer vier meter verder. Daar moest iedere bezoeker zijn of haar naam opgeven en pas poort tonen, die werd gecontro leerd alvorens een toegangs badge wei'd uitgereikt. Wie deze eenmaal had, mocht in alle openbare ruimten lopen. In het hotel hield weer een aparte groep veiligheidsagenten, in clusief het fameuze oqrdppje, alle vertrekken constant in de gaten. Wie een trap op wilde die naar de hotelkamex-s leidde, werd ogenblikkelijk tegenge houden. Minder zichtbaar In café-restaurant Dudok in het centrum van Den Haag was het CDA bijeen. Hier golden minder zichtbare veiligheidsmaatrege len. Enkele bezoekers liepen met schoudertas zonder gecon troleerd te worden naar binnen, Er werd niet gefouilleerd of om legitimatie gevraagd. Voor de verkiezingsbijeenkomst van de PvdA in de Amsterdamse poptempel Paradiso waren weer wel extreem strenge vei ligheidsmaatregelen getroffen. Het gebouw werd bewaakt door politieauto's, de ME en veilig heidsmensen in blauwe pakken. Het tot vesting omgebouwde muziekcentxnxm was alleen toe gankelijk voor een select aantal genodigden. In tegenstelling tot vorige verkiezingsbijeenkom sten was de uitslagenavond niet voor iedereen toegankelijk. Ook hier moesten alle bezoekers bij de ingang een paspoort tonen, door een detectiepoort heen en werden ze door portiers gefouil leerd. Ook de politici zelf moes ten door de beveiligingspoort. Het gebouw was voorafgaand aan de bijeenkomst grondig ge controleerd op de aanwezigheid van explosieven. De partijbijeenkomst van de VVD liet eenzelfde geluid horen 'Helaas zijn wij genoodzaakt tot extra veiligheidsmaatregelen. Het is mogelijk dat de inhoud van uw tas wordt gecontro leerd Het biljet bij de ingang van het Omniversum, waar de WD de verkiezingsuitslagen volgde, zag er wat dreigend uit. Maar in de praktijk ging het er vrij gemoedelijk aan toe. Het wax-en de WD'ers zelf die con- troleerden of de bezoeker op de gastenlijst stond; een handjevol beveiligingspersoneel keek van een afstandje toe. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17