n\ Alleen de partij is niet genoeg PZC Voetje voor voetje in het stembureau Voor Fortuynlijk Zeeland begint het werk vandaag 15 Veel kiezers laten duidelijke voorkeur voor personen blijken Kind at oproepkaarten op Pro-Fortuyn spandoek boven A28 Tilburgse stemtaxi geliefd Kiezen tijdens personeelsuitje StemWijzer populairste hulp Stemmenstrijd leeft ook onder jongeren Scholieren kiezen massaal voor LPF oHee<*6 donderdag 16 mei 2002 Hnnr Edith Ramakers VLISSINGEN - Hij tuurt naar de kan didatenlijst voor de Tweede-Kamer verkiezingen. Een rij wachtende kie zers ontstaat. De talmende kiezer kijkt nog een paar minuten, maar dan komt het hoge woord eruit. „Waar staat Wie gel?" Wiegel ontbreekt op de lijst in het stembureau in Wilhelminadorp. Hij vertrekt licht teleurgesteld. Bij zijn fa voriete partij, de VVD, hoort zijn favo riet. Het voorbeeld is illustratief voor een aantal kiezers. Ze laten bij een rondje langs een aantal stembureaus blijken niet voldoende te hebben aan de partij keuze. „De PvdA én Wouter Bos", zegt Vlissinger Frans van Westenbrugge. „Met Melkert heb ik niets.Femke Hal- sema van GroenLinks steelt het hart van een Vlissingse kiezer, terwijl par tijgenoot Paul Rosenmöller juist weer de voorkeur geniet van het Zierikzeese echtpaar Heijstek. „Want ik vond dat hij metBalkenende goed stand hield te genover Pim Fortuyn. Maar met het CDA hebben we niets, met Fortuyn of zijn partij helemaal niet", legt C. Heij stek zijn keuze uit. Pim Fortuyn, zijn naam valt keer op keer. Zelfs na zijn dood zal blijken dat hij innig verstrengeld blijft met de Lijst PimFortuyn (LPF). Dat vinden twee in Wilhelminadorp vakantievierende Eindhovenaren. Zij zijn twee van de velen die in Zeeland met een kiezerspas gaan stemmen. De Brabanders laten ie dereen horen de lijsttrekker van de LPF totin zijn dood trouw te blijven. „Bela chelijk", klinkt het van tegenstanders. „Op een lijk kun je niet stemmen." Eenheid De20-jarigePeterMeulenberguit Wis- senkerke heeft de mannetjesmakerij ook niet onberoerd gelaten. „Maar het CDA is mijn partij gebleven. Mijn moe der is hier CD A-wethouder. Door haar heb ik mijn keuze laten beïnvloeden." Hij wil zich er niet zo gemakkelij k van af maken. „Ik sta achter het partijpro gramma van het CDA", stelt hij. „Een paar maanden geleden ging het hele maal niet goed met het CDA. Met Bal kenende aan het hoofd kwam er weer eenheid binnen de partij." Balkenende is een sterk debater. „Hij was met Fortuyn het beste. Ik heb me gestoord aan denigrerende opmerkin gen van Melkert over Balkenende en Fortuyn. Zij zouden, omdat ze jong in Ook in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven was de opkomst voor de verkiezingen hoog. de politiek zijn en ervaring missen, slechte politici zijn. Door zo'n reactie brandt Melkert voor mij helemaal af." Hij heeft het gevoel dat de manier van presenteren van politici steeds belang rijker wordt. „Ik heb ook sympathie voor Zalm. Hij is aardig en duidelijk. Maar voor mij van de verkeerde partij. Thom de Graaf van D66 heeft ook wel iets, net als Vliegenthart en Wouter Bos." Meulenberg zou niet zo ver gaan dat hij voor deze personen het CDA zijn rug zou toekeren. Filosoferend: Misschien is het de kracht van Fortuyn geweest dat de LPF geen echte partij was zoals Nederland die kent. Fortuyn kon boven de andere partijen staan en de boel frank en vrij opschudden. „Hij kwam overtuigend over. Mij bereikte hij niet. Maar het was toch leuk om naar debat ten te kijken, waarvoor Fortuyn was uitgenodigd." Als je jezelf in de steek gelaten voelt door de politiek, was je 'een gemakkelijke prooi voor Fortuyn'. „Maar dat geldt niet voor ons", zegt het echtpaar Heijstek beslist. „We hebben ons leven lang PvdA gestemd. Daarvan zijn we afgestapt. De partij heeft het aan zichzelf te wijten. We vinden dat de PvdA acht jaar heeft zitten slapen. Het ziekenhuis is hier op Schouwen geslo ten, de wachtlijsten lopen op en de voorzieningen in de kleinere gemeen schappen worden minder. Wij verwij ten paars dat dit is gebeurd." Voor Heijstek is het duidelijk. Zij wil den links van de PvdA stemmen en kwamen uit op Rosenmöller. „Hij deed het goed op televisie. Lekker fel. De partij zet zich ook in voor een beter mi lieu en ze gaan menselijk om met het migratieprobleem. Een Joegoslaaf die hier negen jaar woont, getrouwd is en een kind heeft, moet terug naar zijn land. In de grote steden hebben ze last van tuig, vaak jonge Marokkanen, die worden niet aangepakt. Ik heb er ver trouwen in dat GroenLinks hier iets aan doet." Kleurrijk Politiek heeft de aandacht. Soms man keert er nog iets aan accurate kennis, maar de inhaalslag is gemaakt. „Met dank aan Pim Fortuyn", zegt E. van de Hoek Ostende uit Vlissingen beslist. „Hij heeft de knuppel in het hoender hok gegooid. Triest dat hij dood is. Het was een kleurrijk persoon." Fortuyn heeft haar licht aan het twijfelen ge bracht. Of het zo ver gekomen zou zijn, dat ze op hem zou gaan stemmen, weet foto PieterHonhoff ze niet. „Hij gaf goed aan waar het fout ging in Nederland. Maar over zijn op lossingen was ik niet tevreden. Ik ben teruggekomen op mijn eerste keus: Jan Marijnissen. De SP." Bregje van de Ven uit Wilhelminadorp heeft door de moord op Fortuyn voor zekerheid gekozen. „Als dit niet was gebeurd, zou ik niet op de PvdA maar op GroenLinks hebben gestemd. Ik vind de PvdA niet links genoeg. Maar ik denk dat de PvdA nu groot moet wor den om tegengas aan de LPF te bieden De 25-jarige is de afgelopen week ge schrokken van de opmerkingen van aanhangers van Fortuyn. Linkse poli tici werden voor moordenaars uitge maakt. „Ik vond het schokkend om dit soort kwetsende reacties in Nederland te horen. Persoonsverheerlijking is ge vaarlijk." ZWOLLE - Een kind heeft in de Zwolse wijk Holtenbroek twee oproepkaarten voor de Tweede-Kamerverkiezingen op gegeten. Toch konden de eigenaren van de kaarten gisteren hun stem uitbrengen. Dat heeft voorzitter D. Weegenaar van het stembureau in het wijkcentrum gezegd. „De vrouw kwam met een rood hoofd binnenlopen. Uiteraard controleerden we het goed. Er kan volgens mij niet mee gefraudeerd zijn." ANP HOOGEVEEN - Een aantal Hoogeveners heeft gisteren bo ven de A28 een spandoek opgehangen met de tekst: 'Geef de moordenaars niet hun zin. Stem Pim'. Burgemeester W. Urlings van Hoogeveen besloot het doek te laten verwijderen. Gemeentevoorlichter Hans Vonk: „We za ten wel even met een dilemma. Vrijheid van meningsuiting is een groot goed. Aan de andere kant vonden we de tekst wel shockerend." Degene die het spandoek heeft opgehangen, heeft het overi gens zelf verwijderd. „Hij was het niet eens met de redenering van de gemeente, maar wilde er verder geen probleem van maken", aldus Vonk. Uiteindelijk hebben de initiatiefnemers een nieuwe plek ge zocht: een viaduct in de naburige gemeente De Wolden. Maar ook daar greep de burgemeester in. ANP TILBURG - Ongeveer 120 mensen hebben gisteren in Tilburg gebruikgemaakt van de 'stemtaxi'; een verdubbeling ten op zichte van de gemeenteraadsverkiezingen van 6 maart. De taxi is een service van de gemeente Tilburg om mindervali- den en bej aarden in staat te stellen hun stem uit te brengenDe gestegen populariteit van de stemtaxi heeft volgens een ge meentelijk woordvoerder te maken met de situatie die is ont staan na dood van Fortuyn. ANP HEERDE - Het personeel van installatiebedrijf Rozendal Electro uit Heerde heeft gisteren gezamenlijk gestemd. Voor afgaand aan het jaarlijkse personeelsuitje reed de bus langs het stembureau Brinkhoven in Heerde. Omdat het reisje dit jaar samenviel met de verkiezingen be sloot directeur G, Rozendal in overleg met de personeelsleden de oproepkaarten van de werknemers en hun aanhang, in to taal 28 mensen, om te zetten in een kiespas waarmee in een 'vreemd' bureau kan worden gekozen. Op het stembureau werd vreemd opgekeken toen de bus voorreed. De personeels leden zijn na het stemmen doorgereden naar de Floriade. ANP ENSCHEDE - Ruim twee miljoen meGScnhebben via de web site www.stemwijzer.nl een digitaal stemadvies gehaald. Op de ochtend van de verkiezingsdag werd de twee miljoenste bezoeker geregistreerd. Daarmee is De StemWijzer van het Instituut voor Publiek en Politiek veruit de populairste digitale kieshulp. Er zijn ook andere soortgelijke sites, maar die trekken aanzienlijk min der bezoekers. Ruim 100.000 mensen hebben de site van Kieshulp door be zocht en De Stemtest van Writersblock had gisteren aan het eindvan de middag ruim 41.000 bezoekers getrokken. De site StemBox was uit piëteit voor Pim Fortuyn sinds de moord niet meer online. ANP TERNEUZEN - Terwijl een hor de brugklassers ogenschijnlijk zonder zorgen over het school plein van het Zeldenrust-Steel- antcollege huppelt, zit verderop een groepje jongeren te genieten van zon en sigaret. De één is al achttien jaar, de ander nog net niet. De één mag al stemmen, de ander nog niet. Maar een me ning over politiek hebben ze vrijwel allemaal. De 18-jarige Arco Herrebout uit Hoek vertelt dat er in de klas, maar vooral ook onderling, vaak heftig wordt gediscussi eerd over politiek. „Ja, de ver kiezingsstrijd leeft ook bij jon geren. Dat is volgens mij wel te danken aan Pim Fortuyn. Wat ik stem? ChristenUnie. Zij hebben in mijn ogen een heel goed pro gramma, ook voor niet-chri ste nen." Ook zijn leeftijdsgenoot Christiaan den Doelder uit Axel is bewust met politiek bezig. „Nee, ook voor de moord had Pim Fortuyn mijn stem niet ge had, Nu wordt hij toch een beet je als een held afgeschilderd. Ik heb de verkiezingscampagne intensief gevolgdHet CDA lij kt mij de beste partij om een coali tie mee te vormen. Ik ben het ook grotendeels met hun standpun ten eens." Ook Terneuzenaar Axel Ver- brugge geeft de voorkeur aan de paitij van Jan Peter Balkenen de. „Eerst wilde ik op de Lijst Pim Fortuyn stemmen, maar die partij stelt nu niet meer zoveel voor. Ik speel nu dus op 'safe'. Omdat ik nu zelf mag stemmen, vind ik politiek veel leuker dan voorheen. Ik heb me ook echt in de verkiezingsprogramma's verdiept." De 18-jarige Annick van der Walle staat bij haar klasgenoten bekend als een ech te 'Pim-fan': „De Stemwijzer gaf het al aan en ook uit sympa thie stem ik op de Lijst Pim For tuyn. Ik heb vorige week met een paar vrienden de uitvaart in Rotterdam bezocht, heb het condoleanceregister getekend en ben ook bij Fortuyns huis ge weest." Ook op scholengemeenschap De Rede is het aantal stemgerech tigde leerlingen gering. Het me rendeel van hen zit thuis te blokken voor de examens. Bart van der Salm 19) uit Hoek heeft voor het eerste lesuur het stem hokje al opgezocht. „Ik ben er niet echt mee bezig, maar giste ren heb ik er toch eens serieus over nagedacht. Alles wat mij niets leek, heb ik weggestreept. Uiteindelijk bleef D66 over." door Eugène Verstraeten HULST - „Het lijkt wel of ze het hier gratis weggeven." Met eni ge verbazing overziet een Hul ster kiezer de rij wachtenden voor het stembureau in het Hul ster gemeenschapscentrum Den Dullaert. Voetje voor voetje schuifelen ze het stembureau binnen. Een typerend beeld voor meer stembureau's in Zeeuws-Vlaanderen. Bij Den Dullaert staat er al een rij sinds de opening van het stembureau. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt. Het lijkt wel of de mensen staan te trappelen om te mogen stemmen"zegt een bebaarde, al wat kalende kiezer. Hij komt deze ochtend al voor de tweede keer de lengte van de file inspecteren. Hij knikt goed keurend en sluit achteraan aan. „Druk, druk. Heel druk", klinkt het vanachter de tafel in het stembureau. De wachtenden blijken trouwe kiezers, die vrijwel alle verkie zingen gaan stemmen. „Nee, de gebeurtenissen rond Pim For tuyn hebben geen invloed gehad op mijn stemgedrag", zegt een jongedame. „Maar bij veel vrienden en kennissen wel, weet ik. Die stemmen allemaal op de Lijst Pim Fortuyn. Vooral een vorm van protest denk ik. Maar ik kies voor de partij waar ik an ders ook op stem." Risico De meeste stemmers benen me teen weer naar buiten, „Ja, de gebeurtenissen hebben me toch wel beïnvloed", zegt een man met eenpet op. „Ik was eerst van plan op Fortuyn te stemmen. Maar nu hij er niet meer is, heb ik het toch maar niet gedaan. Het is toch een risico om te stem men op mensen waarvan je ei genlijk weinig tot niets weet." Bij het stembureau in 't Heike in Heikant hebben om negen uur al 65 inwoners hun stem uitge bracht. Twee keer zoveel als bij de Statenverkiezingen in 1999. „Als het zo doorgaat komen we zeker aan een opkomst van 80 Bij alle stembureaus in Zeeuws-Vlaanderen was het gisteren druk; zo ook in gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst. foto Camile Schelstraete procent", luidt de voorspelling. Aan de andere kant van Zeeuws-Vlaanderen, in Bres- kens, is het ook boven verwach ting druk. Het stembureau in een achteraf zaait je van het Wa pen van Breskens kan bereikt worden door een spoor van pij len te volgen. Van de 1808 stem- gerechtigende zijn er om elf uur al 414 over de vloer geweest. Fi les hebben ze nog niet gehad, maar het is wel druk, verzekert de voorzitter van het stembu reau. „Een paar minuten voor half acht stonden de mensen al te wachten. Het valt op dat heel veel jongeren hun stem komen uitbrengen." Een jongeman zegt vier jaar ge leden niet te hebben gestemd, maar nu wel. Wakker geschud door de politieke discussie die Pim Fortuyn op gang heeft ge bracht? „Nee, eerder door dege ne die hem heeft doodgescho ten. Naar aanleiding daarvan heb ik besloten toch te gaan stemmen. Nee, niet op de LPF en ook niet als protest, want dat is volgens mij geen goed motief. Ik stem bewust op de partij van mijn keuze." Binnen gaat alles zijn gangetje. „Er zijn geen taarten gegooid of zo." Oudste Ook niet bij het stembureau in de Redoute in Sas van Gent. Om half één heeft zich op de kop af al 2 6 procent van de kiezers aan gediend. „Mensen die je anders niet ziet, zie je nu wel", stellen de stembureauleden vast. „Ja, ook hier vooral veel j ongeren die komen stemmen. Alleen, de oudste inwoonster van Sas die 102 jaar oud is, en die ook bij ons stembureau staat geregistreerd, hebben we nog niet gezien. Maar dat kan natuurlijk nog." Er ontstaat enige commotie als een vrouw een machtiging op tafel legt, die niet getekend is. „Sorry, maar dan mag u niet stemmen", klinkt het resoluut. De mevrouw maakt zich zicht baar boos. Vindt het geen stijl. Dreigt de kaart doormidden te scheuren, maar besluit terug naar huis te gaan om de handte kening alsnog op de kaart te la ten zetten. In De Blide in Terneuzen wonen ouderen, maar het stembureau dat er onderdak heeft, kan heel wat jongeren verwelkomen. „Het is opvallend", vinden de leden van het stembureau. „Mensen komen nu ineens wel." Ze weten dat omdat ze regelma tig instructie moeten geven over de werking van de stemcompu ter. Vooral veel' oudere kiezers raken het spoor bijster bij een confrontatie met de moderne techniek. Zoals de man die met zijn armen op het 'tafelblad' gaat leunen om de kandidatenlijsten eens even op zijn gemakje te kunnen bekijken en daarbij dus onbe wust op zowat alle lijsten tege lijk stemt. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Als het aan scholieren ligt, komt de Lijst Pim Fortuyn met 35 zetels in de Tweede Kamer. Daarmee wordt de LPF de grootste partij. GroenLinks wordt de tweede partij met 25 zetels. Derde en vierde zijn respectievelijk de PvdA en de VVD. Dat bleek gisteren uit de scho lierenverkiezingen die zijn ge houden door het Instituut voor Publiek en Politiek (IPP). Zo'n 70.000 middelbare scholieren op 249 scholen brachten hun stem uit. Volgens de IPP heeft de moord op Pim Fortuyn de scholieren flink beïnvloed. Na de dood van de politicus steeg de aandacht voor de LPF van 18,5 procent naar 27,7 procent. Opvallend is dat de belangstel ling voor de PvdA na 6 mei daal de. Twee jaar geleden wonnen de VVD en de PvdA de verkiezin gen nog. Dit jaar verliezen beide partijen echter respectievelijk 16 en 15 zetels. De PvdA krijgt van de leerlingen 22 zetels, de VVD 19. Het CDA wordt vijfde, daarna volgen D66, SP, ChristenUnie, Leefbaar Nederland, SGP en de Partij van de Toekomst. Verder kwam uit de verkiezin gen naar voren dat Pim Fortuyn de bekendste lijsttrekker is. Paul Rosenmöller (GroenLinks) vinden scholieren het sympa thiekst, eerlijkst en bekwaamst. De thema's veiligheid, terroris me en discriminatie scoren on der scholieren het best. ANP door Ben Jansen MIDDELBURG - Zijn stem is voor nummer twee van de Lijst Pim Fortuyn, want ook Lein Sturm, voorzitter van Fortuynlijk Zeeland, kan niet op een dode stemmen. De keus is dus gevallen op Joao Varela. „Die ken ik een beet je, een sympathiek persoon." Ook de man om wie in de aan loop naar de verkiezingen zo veel te doen is geweest, kent Sturm maar een beetje. Eén keer heeft hij Pim Fortuyn ontmoet: op een bijeenkomst van de LPF in Rotterdam. Sturm had vorige week maandag net de laatste voor bereidingen getroffen voor een ontmoeting een dag latei- van Pim Fortuyn met For tuynlijk Zeeland in Vlissin gen toen hem het bericht van de moordaanslag bereikte. De verslagenheid onder de Zeeuwse medestanders van Fortuyn was groot. Sturm: „Iedereen was ontdaan. Dan moet j e als voorzitter nuchter blijven. Dat ben ik vandaag, nu we onze stem kunnen uit brengen, nog steeds. De ver werking van de klap komt nog wel, denk ik." Net als velen die hun stem op de LPF uitbrengen, heeft Sturm het niet over Fortuyn of over Pim Fortuyn, maar - liefkozend - over Pim Pim deed hem uit zijn luie stoel opstaan, Pim verwoordde een gevoel dat Sturm in de maatschappij moeilijk kon uiten en Pim heeft de politici van andere partijen wakker geschud. Sturm is ook - voor Pim - blij met de hoge op komst. „Want hij wilde de democratie teruggeven aan de mensen. Het ziet ernaar uit dat hem dat in elk geval is gelukt." Zeeuws beleid Voor Fortuynlijk Zeeland begint het werk vandaag, realiseert Sturm zich. De ge meenteraadsverkiezingen in Zeeuws-Vlaanderen zijn nog maar een half jaar weg en over tien maanden staan de Statenverkiezingen voor de deur. Fortuynlijk Zeeland moet zich goed organiseren en een Zeeuws beleid ont wikkelen. Ook moet de groe pering haar opstelling tegen over de landelijke LPF bepalen. Fortuynlijk Zee land is een onafhankelijke vereniging die weliswaar het gedachtegoed van Fortuyn omarmt, maar - nog - geen formele banden heeft met de LPF. De Lijst Pim Fortuyn heeft trouwens nog geen tijd gehad een structuur in de re gio's op te bouwen. Sinds de gewelddadige dood van Fortuyn heeft Fortuyn lijk Zeeland volgens Sturm tientallen reacties gehad van personen die zich willen aan sluiten of meedenken. Onder hen opmerkelijk veel perso nen met ervaring in het be- drijfs- en maatschappelijk leven. Van het lonken van de Partij voor Zeeland naar Fortuynlijk Zeeland heeft Sturm afwachtend kennis genomen. „DePvZ is natuur lijk ook een beetje een leef baarheidspartij. Dus wat dat betreft zijn er wel raakvlak ken. We hebben in elk geval geen behoefte aan mensen die vanwege persoonlijke ambities een ommezwaai maken." Volksbeweging Sturm heeft ook behoefte aan blijvende betrokkenheid bij de kiezers. „We moeten af van het patroon dat politici eens in de vier jaar de kiezers opzoeken en dat de kiezers hun taak hebben volbracht na hun bezoek aan het stem lokaal. Kiezers en gekozenen moe ten samen verantwoordelijk heid nemen." Daarom hoe ven de LPF en Fortuynlijk Zeeland wat hem betreft geen partij te worden in de traditionele zin van het woord. Sturm denkt meer aan een brede volksbeweging met een netwerk diep in de samenleving. Wat die volksbeweging wil, blijkt volgens Sturm duide lijk uit de winst die LPF en CDA hebben geboekt: „De kiezers hebben vernieuwing gezocht bij de LPF en zeker heid bij het CDA. Het is de uitdaging die beide te bie den."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15